Poročilo o delu urada in predsednika Republike Slovenije v letu 2010
Vsebina:
I.       Poročilo o delu predsednika republike na pravnem področju v letu 2010
II.      Področje socialne, humanitarne in zdravstvene dejavnosti ter športa
III.    Dejavnosti na obrambnem področju
IV.     Dejavnosti na regionalnem in gospodarskem področju
V.      Mednarodne dejavnosti
VI.     Govori
VII.   Aktivnosti na področju odnosov z javnostjo
VIII.  Kadrovsko poročilo
IX.     Odlikovanja
X.       Pomilostitve
XI.     Pokroviteljstva
XII.    Pisma državljanov
XIII.  Pregled porabe proračunskih sredstev
I. Poročilo o delu predsednika republike na pravnem področju v letu 2010
Naloge predsednika republike so določene v Ustavi Republike Slovenije, njegova skrb za njihovo dosledno uresničevanje pa je temeljnega pomena. Kar zadeva uresničevanje pristojnosti predsednika republike in njegovo vlogo pri graditvi pravne države, je nadaljeval usmeritve, ki jih je oblikoval na začetku svojega mandata. Tako se je v svojih govorih, javnih izjavah ter na srečanjih z različnimi državniki in predstavniki različnih institucij v tujini in Sloveniji zavzemal za spoštovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin, spoštovanje suverenosti države in njenih institucij ter nadaljnje uveljavljanje ustavnopravne ureditve.
Delovanje predsednika republike v razmerjih do drugih državnih organov
Dejavnosti predsednika republike v razmerju do drugih državnih organov so bile raznovrstne, zato so predstavljene glede na posamezne inštitucije.
Ustavno sodišče
Predsednik republike se je večkrat zavzel za izboljšanje položaja Ustavnega sodišča RS in tako za podporo pripravi sprememb ustave, ki se je začela na njegovo pobudo Državnemu zboru RS, predstavljeno v aprilu leta 2008. Postopek je prevzela Vlada Republike Slovenije in ga nadaljevala z oblikovanjem strokovne skupine za pripravo sprememb VIII. poglavja ustave. Predsednik republike je tudi javno pozval državni zbor, da se odloči in da izvede predlagano reformo in s tem okrepi ustavno sodišče.
V skladu s predlogom predsednika republike je bila dne 28. 09. 2010 v Državnem zboru RS izvoljena nova ustavna sodnica.
Državni zbor
28.01.2010 je skupina poslancev vložila predlog za uvedbo postopka ustavne obtožbe Predsednika republike, ker naj bi s podelitvijo odlikovanja Tomažu Ertlu kršil ustavo, kazenski zakonik in zakon o odlikovanjih. Slovenska ustava daje predsedniku republike pristojnost podeljevanja odlikovanj. Predsednik republike, ki je izvoljen na splošnih in neposrednih volitvah, spoštuje ustavni red Republike Slovenije in svoje dolžnosti opravlja skladno s podano prisego ob nastopu funkcije. Predsednik je podelil odlikovanje zaslužnim za izvedbo akcije Sever, ki je zavarovala Slovenijo pred agresivnim velikosrbskim nacionalizmom Slobodana Miloševića. Odlikovanje, podeljeno za konkretno akcijo, je priznanje za konkretne zasluge na področju varnosti in obrambe in ga preprosto ni mogoče razlagati kot kršitev človekovih pravic. Obtožba o simbolnem zaničevanju človekovih pravic je tako neresnična in zato žaljiva do institucije predsednika republike. Predsednik republike Slovenije je ocenil, da je predlog za ustavno obtožbo predsednika neutemeljen saj ni kršil nobene določbe ustave in nobenega zakona hkrati pa opozoril na očitno neutemeljenost.
Predsednik republike je dne 02.03.2010 v državnem zboru nagovoril poslanke in poslance ter državljanke in državljane v zvezi s predlogom ustavne obtožbe. V svojem stališču je poudaril, da je predlog pravno neutemeljen, moralno nesprejemljiv in politično škodljiv.
Poslanci v Državnem zboru niso izglasovali predloga za uvedbo postopka ustavne obtožbe Predsednika republike, in sicer je proti predlogu obtožbe glasovalo 52 poslancev, za pa 32.
Odnosi med Predsednikom republike in Državnim zborom RS so se sicer tudi v letu 2010 gradili na podlagi medsebojnega spoštovanja in zaupanja. Predsednik republike je tako nadaljeval svojo prakso in se pri vseh pomembnih odločitvah Državnega zbora RS o njegovih predlogih posvetoval z vodji poslanskih skupin.
V Državnem zboru RS je bilo obravnavanih nekaj predsednikovih predlogov za imenovanje državnih funkcionarjev.
Vlada Republike Slovenije
Predsednik republike je nadaljeval korekten odnos, ki je omogočil konstruktivne razprave in sodelovanje pri reševanju različnih vprašanj, bodisi z vidika potrebnih ukrepov in ravnanj med gospodarsko krizo bodisi tistih, ki so se oblikovala kot bistvena glede na mednarodni položaj Republike Slovenije.
Predsednik republike se je redno srečeval z ministri in predsednikom vlade, zato da se seznani z aktualnimi problemi na različnih področjih in da s svojim delom pripomore k njihovemu reševanju, napredku oziroma izboljšavam, zlasti z vidika svoje funkcije. Navedeno je bilo pomembno tudi pri usklajenem predstavljanju državnih stališč na meddržavnih srečanjih in obiskih različnih institucij v tujini, kamor je bil povabljen v letu 2010.
V letu 2010 je bil sprejet Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije (Ur.l. RS 45/2010). Na podlagi določb tega zakona Predsednik republike imenuje predsednika in dva člana Komisije za preprečevanje korupcije.
Zakon je tudi določil postopek, po katerem v končni fazi Predsednik republike imenuje Komisijo za preprečevanje korupcije. Ta postopek se je začel z razpisom in prijavo kandidatur. Sledilo je delo posebne izbirne komisije, ki je pregledala tako skladnost kandidatur z zakonskimi pogoji kot tudi primernost kandidatov. Komisija je pripravila izbor in oceno o njihovi primernosti za mesta, za katera so kandidirali.
Na podlagi tega postopka je Predsednik republike za predsednika Komisije za preprečevanje korupcije imenoval mag. Gorana Klemenčiča za njegova namestnika pa mag. Jožeta Končana in gospoda Roka Praprotnika.
Zaradi nepričakovanega odstopa namestnika predsednika Komisije za preprečevanje korupcije mag. Jožeta Končana je Predsednik republike objavil razpis za zbiranje kandidatur za mesto namestnika predsednika Komisije za preprečevanje korupcije. Sledil je nov izbirni postopek na podlagi katerega je
Predsednik republike imenoval dr. Liljano Selinšek za namestnico predsednika Komisije za preprečevanje korupcije.
Nazaj na vrh strani.
II. Področje socialne, humanitarne in zdravstvene dejavnosti ter športa
V tem letu smo veliko pozornosti posvetili problematiki, ki je nastopila kot posledica poslabšanih gospodarskih razmer. V sodelovanju s humanitarnimi organizacijami, centri za socialno delo, pa tudi v sodelovanju z invalidskimi organizacijami smo usmerjali pozornost na posebej ranljive skupine prebivalstva, kot so otroci, številčne družine, pa žal tudi zaposleni z nizkimi plačami in še posebej dobršen del upokojencev z nizkimi pokojninami.
Aktivno smo bili vključeni tudi v razreševanje problematike tujih delavcev, ki so ob stečaju izgubili vse delovno pravne pravice. Z opozarjanjem in spodbujanjem humanitarnih organizacij in centrov za socialno delo smo pomagali preusmerjati pozornost na najbolj izpostavljene probleme in tiste okoliščine, ki so že ogrožujoče posegale v življenje družin in zagotavljanje ustreznih pogojev za njihovo preživetje. Ta pozornost je bila v letošnjem letu usmerjena pretežno v odpravljanje akutne problematike, ki je nastajala kot posledica brezposelnosti.
Sorazmerno velik del pozornosti je predsednik posvetil rešitvam v prihodnosti, ki naj bi jih vzpostavili in zagotovili nekateri zakoni, kot sta npr. Zakon o prostovoljstvu, Zakon o socialnem podjetništvu, Zakon o socialnih prejemkih, Zakon o negospodarskih javnih službah in Zakon o izenačevanju možnosti invalidov in sistemu e-sociale.
Seveda smo aktivno spremljali tudi razpravo o Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju in skušali utrjevati prepričanje o nujnosti pokojninske reforme, ki bi zagotovila vzdržnost pokojninskega sistema za naslednjih dvajset let. Ob tem je bilo v ospredju vprašanje, kako zagotoviti ustrezne delovne razmere in tehnologijo delovnega okolja, ki bi zagotavljala ustrezne pogoje zdravega delovnega okolja starejšim delavcem ob upoštevanju dejstva, da se mora starost ob upokojitvi povišati na 65 let.
Veliko pozornosti smo posvetili humanitarnim organizacijam, kajti te so pomembno dopolnilo sistemu institucij države, ki blažijo pa tudi odpravljajo posledice revščine med najbolj ranljivimi skupinami prebivalstva. Te organizacije in njihova moč ter opravljeno delo, pa tudi obseg doniranih sredstev in izvajanja različnih socialnih programov so pomemben indikator razpoloženja ljudi, prostovoljcev in družbeno odgovornega podjetništva.
Prav tako centri za socialno delo, glede na to, da predstavljajo temeljno državno institucijo, ki vsakodnevno obravnava nadvse zahtevne socialne probleme, nasilje in tragične okoliščine, ki odvzemajo moč posameznikom, pa tudi družinam. Glede na to, da so centri izpostavljeni vsakodnevni kritiki in da se oblikuje javno mnenje le na osnovi medijev, ki posredujejo negativne refleksije, je bilo potrebno na različne načine opozoriti, da so le ti pomembne socialne institucije, ki opravijo nujno potrebno delo in ki jim je potrebno zagotoviti ustrezne pogoje, tako kadrovske in druge, da bodo lahko opravili svoje poslanstvo.
Posebno pozornost smo namenili z različnih vidikov in ob različnih priložnostih severovzhodni Sloveniji, Prekmurju in Pomurju, glede na to, da ima ta regija največ brezposelnih, veliko število težko zaposljivih, visok zdravstveni absentizem in velik obseg socialne problematike, zaradi rasti nezaposlenosti.
Pozornost smo namenili tudi aktivnostim s področja boja proti alkoholizmu in drugim odvisnostim, pa tudi spodbujanja zdrave zabave in uveljavljanja načina življenja, v katerem je mogoče izpostaviti vrednote, kot so tovarištvo, prijateljstvo, pa končno tudi treznost, ki omogoča kvalitetno preživljanje prostega časa.
Nadvse pomembne aktivnosti so se dogajale na
okolje-varstvenem področju s podporo projektom kot so "Zemljo so nam posodili otroci, Očistimo Slovenijo v enem dnevu" in drugim dogodkom, ki so jih organizirali različne civilno družbene organizacije – Umanotera, Društvo Ekologi brez meja, projekti v zvezi z evropskimi pešpotmi in pitno vodo. Skupni imenovalec te podpore je bil ta, da se opozori na kulturo bivanja in kvaliteto življenja v povezanosti z ohranjanjem okolja in dobrin narave. V zvezi s temi aktivnostmi smo sprejeli tudi nekatere zaveze, v katere se bomo vključevali tudi v prihodnjih letih.
Aktivnosti na področju
zdravstva so bile v prvi vrsti usmerjene v preventivne dejavnosti in državne projekte, kot so presejalni programi na področju raka, Svit, Zora in Dora. S pokroviteljstvom predsednika in soproge smo posebno pozornost namenili presejalnima programa Svit in Dora in se posvetili problematiki odzivnosti in opozarjali na pomen preventive na področju raka. Predsednik in tudi soproga sta bila prisotna na mnogih množično športnih dogodkih, katerih glavno sporočilo je bilo zdravo življenje povezano z gibanjem.
Glede na to, da je prišlo do resnega zastoja pri opravljanju dežurstva zdravnikov je predsednik podal nekaj pobud in nakazal možnosti razrešitve te problematike. Z večkratnimi opozorili smo poskušali preusmeriti pozornost na osnovno zdravstveno varstvo in zagotavljanje ustreznih kadrovskih in finančnih razmer za organiziranje bolj pravične mreže zdravstvenih institucij in ustrezne dostopnosti do zdravstvenih storitev. Posebna pozornost je bila namenjena tistim vrhunskim področjem zdravstvene dejavnosti, ki se lahko referenčno uveljavijo v bistveno širšem gravitacijskem območju izven slovenskih meja, kot vrhunska in dobra tržna priložnost na področju zdravstva.
Predsednik republike je spremljal vrsto
športnih dogodkov, nad nekaterimi je sprejel tudi pokroviteljstvo ali pa na drugačen način izpostavil pomembnost dosežkov in koristnih učinkov športno rekreativne dejavnosti. V okviru te dejavnosti smo še posebej sledili zdravemu načinu življenja, spodbujanju rekreativne dejavnosti, množičnosti in izkazovanju pozornosti vrhunskim rezultatom.
Nesporno so bile septembrske poplave katastrofalne in so povzročile veliko škode gospodarstvu v naravi in predvsem posameznikom na stanovanjih objektih in na osebnem premoženju. Ljudje so se izkazali s sosedsko pomočjo, se hitro organizirali, veliko dela so opravile različne profesionalne institucije. Ob teh poplavah so se ponovno in v največjem možnem obsegu izkazali prostovoljna gasilska društva, ki so z neposredno pomočjo 20.000 gasilcev bistveno pripomogli preprečiti škode še večjih razsežnosti in pomagali sanirati razmere. Predsednik je namenil pozornost vsem tem dogodkom in ob različnih priložnostih in na različne načine izkazal pozornost in pomen, ki ga ima gasilstvo pri nas, tako v povezavi s prostovoljstvom kakor tudi v povezavi s tehnično in logistično močjo in pomenom, ki ga ima ta organizacija.
Predsednik je aktivno sodeloval v nadaljevanju projekta rehabilitacije otrok žrtev vojne v Gazi, navezal vrsto kontaktov s potencialnimi donatorji in utrjeval pomen in vlogo slovenskih institucij, ki s svojo vrhunsko usposobljenostjo lahko izvedejo najzahtevnejše rehabilitacijske programe.
Soproga predsednika se je aktivno vključevala predvsem v humanitarne programe. V sodelovanju s civilno družbenimi organizacijami s področja zdravstva in socialnega varstva, s pokroviteljstvi in prisotnostjo na različnih področjih dejavnosti civilno družbenih organizacij. Pomagala je uveljavljati nekatere vrednote s področja prostovoljstva, solidarnosti, sočutja, medsebojnega sodelovanja in medgeneracijskega povezovanja.
Udeležba / govori predsednika na dogodkih, obiski v posameznih ustanovah, občinah, društvih:
15.01.2010 | Slavnostna prireditev ob pridobitvi naziva Univerzitetni rehabilitacijski inštitut RS - SOČA | udeležba | Ljubljana |
25.01.2010 | Prireditev ob začetku kampanje Ne-odvisen.si | nagovor | Ljubljana |
12.02.2010 | Otvoritev slovenskega olimpijskega mesta | nagovor | Ljubljana |
23.02.2010 | Ogled hotela na Debelem Rtiču | udeležba | Debeli Rtič |
05.03.2010 | Prireditev ob tednu boja proti raku | nagovor | Ljubljana |
19.03.2010 | Obisk - Šent, Slovensko združenje za duševno zdravje | pogovor | Ljubljana |
19.03.2010 | Slavnostna televizijska akademija ob 20-letnici oddajanja televizijskega programa Vaš kanal | slavnostni nagovor | Novo Mesto |
20.03.2010 | Ogled Astronomsko geofizikalnega observatorija Golovec | obisk | Ljubljana |
22.03.2010 | Zasedanje 20. Nacionalnega otroškega parlamenta | nagovor | Ljubljana |
06.04.2010 | Slovesnost ob 20-letnici ZSSS | pozdravni nagovor | Ljubljana |
09.04.2010 | Odprtje razstave "Očistimo Slovenijo v enem dnevu" | pozdravni nagovor | Ljubljana |
10.04.2010 | Osrednja prireditev z geslom "Smo skavti že 20.let | nagovor | Studenec |
14.04.2010 | 5 tek "Misli na srce" | pozdravni nagovor | Ljubljana |
14.04.2010 | Prireditev "Šolska košarkarska liga" | pozdravni nagovor | Ljubljana |
16.04.2010 | Otvoritev 13. Slovenskih dnevov knjige | slavnostni nagovor | Maribor |
16.04.2010 | Obisk Centra za socialno delo Murska Sobota | obisk | Murska Sobota |
20.04.2010 | Predstavitev desete sezone projekta Fundacije "Z glavo na zabavo" | nagovor | Kranj |
22.04.2010 | Zaključna prireditev akcije "Zemljo so nam posodili otroci" | slavnostni nagovor | Ljubljana |
05.05.2010 | Svetovni kongres imunologov | pozdravni nagovor | Ljubljana |
17.05.2010 | Zahvalna prireditev projekta "Očistimo Slovenijo v enem dnevu" | nagovor | Ljubljana |
21.05.2010 | Udeležba na "Maturantski ulični četvorki" | nagovor | Maribor |
23.05.2010 | Udeležba na prireditvi "Zmigaj se za zdravje žensk" | pozdravni nagovor | Ljubljana |
25.05.2010 | Udeležba na prireditvi "Delov dobrodelni tek" | pozdravni nagovor | Ljubljana |
29.05.2010 | Udeležba na svetovnem pokalu v veslanju | udeležba | Bled |
01.06.2010 | Osrednja proslava ob 90. Letnici delovanja Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije | slavnostni govor | Ljubljana |
05.06.2010 | Velika gala prireditev ob 60-letnici Košarkarske zveze Slovenije | pozdravni nagovor | Ljubljana |
09.06.2010 | Zaključna prireditev "Prostovoljec leta 2009" | nagovor | Brdo pri Kranju |
22.06.2010 | Ogled kapacitet Medicinske fakultete v Mariboru in podelitev dokumentov študentov ob zaključku študija | slavnostni govor | Maribor |
21.07.2010 | Obisk URI - SOČA ob obisku ob UO emirja države Katar | udeležba | Ljubljana |
27.07.2010 | Predaja poročila o delu Varuhinje človekovih pravic | | Ljubljana |
07.08.2010 | Slovesna otvoritev Slovenskega planinskega muzeja | slavnostni nagovor | Mojstrana |
12.08.2010 | Udeležba na praznovanju 100. Rojstnega dne ga. Marije Kuljad v DU Kranj | udeležba | Kranj |
21.08.2010 | Udeležba na 48. Mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu | slavnostni nagovor | Gornja Radgona |
12.09.2010 | Zaključek finalnih tekmovanj Svetovnega prvenstva v kajak kanju slalomu | udeležba | Tacen |
24.09.2010 | Ogled poplavnih območij | udeležba | Dobrepolje |
28.09.2010 | Udeležba na 3. Mednarodnem forumu o apiterapiji in apikvaliteti | slavnostni nagovor | Ljubljana |
01.10.2010 | Ogled razstavnih prostorov Festivala za 3. Življenjsko obdobje | udeležba | Ljubljana |
04.11.2010 | Proslava ob 110. Letnici najstarejšega športnega društva ŠD Maribor Branik | slavnostni nagovor | Maribor |
15.11.2010 | Svečana proslava ob 80. letnici rotarijskega gibanja v Sloveniji | slavnostni nagovor | Maribor |
22.11.2010 | Podelitev nagrad MEPI | slavnostni govor | Ljubljana |
03.12.2010 | Slavnostna akademija ob 90. Obletnici Nogometne zveze Slovenije | pozdravni nagovor | Ljubljana |
06.12.2010 | Slovesnost ob 50. Obletnici delovanja Fakultete za šport | slavnostni nagovor | Ljubljana |
08.12.2010 | Udeležba na prireditvi Športnik invalid leta 2010 | slavnostni govor | Trebnje |
09.12.2010 | Sprejem in podelitev odlikovanja Gasilski zvezi Slovenije | slavnostni govor | Brdo pri Kranju |
10.12.2010 | Udeležba na konferenci "Socialno podjetništvo" | uvodni nagovor | Murska Sobota |
10.12.2010 | Premierno predvajanje kratkega dok. Filma z naslovom "Na dolžnosti" ob sv. Dnevu čl. Pravic | udeležba | Ljubljana |
20.12.2010 | Udeležba na božični čajanki za podpornike programa Svit | udeležba | Ljubljana |
22.12.2010 | Sprejem in udeležba na prireditvi "Športnik leta 2010" | slavnostni nagovor | Ljubljana |
Sprejemi in pogovori pri predsedniku RS dr. Danilu Türku:
21.01.2010 | Pogovor z ga. Fatimo Gailani, predsednica afganistaneskega Rdečega polmeseca |
25.02.2010 | Pogovor z dr. Ivanom Svetlikom, ministrom za delo |
18.03.2010 | Predsedniki Rotary in Lions klubov |
19.03.2010 | Predstavitev poteka projekta "Očistimo Slovenijo v enem dnevu" |
22.03.2010 | Pogovor: g. Dušan Semolič, ZSSS |
29.03.2010 | Pogovor s humanitarnimi organizacijami: RKS, Slovenska karitas, NFHOS |
30.03.2010 | Pogovor z vodji presejalnih programov |
31.03.2010 | Pogovor o socialnem podjetništvu s skupino poslancev |
02.04.2010 | Pogovor z g. Alojzijem Muhičem, županom Novega mesta |
22.04.2010 | Pogovor z ministrom za delo, družino in socialne zadeve g. Ivanom Svetlikom |
12.05.2010 | Pogovor z organizatorji akcije "Očistimo Slovenijo v enem dnevu" |
17.05.2010 | Pogovor z dr. Igorjem Lukšičem, ministrom za šolstvo in šport |
21.05.2010 | Sprejem slovenske taekwondo reprezentance |
24.05.2010 | Pogovor dr. Dorijanom Marušičem, ministrom za zdravje |
08.06.2010 | Pogovor z gospo Marijo Perkovič, direktorico CSD Koper |
14.06.2010 | Pogovor z g. Pedrom Opeko, misijonarjem iz Madagaskarja |
16.06.2010 | Pogovor s predstavniki PGD Savica Polje |
24.06.2010 | Pogovor s prof. dr. Pavletom Kornhauserjem, gospo Majdo Štruc in ga. Petro Zega |
12.07.2010 | Pogovor z g. Bradleyem Frednom, odpravnikom poslov ZDA, g. Evenom Haglundom, svetovalcem |
12.07.2010 | Pogovor z gospo Matejo Kožuh Novak |
23.07.2010 | Pogovor z go. Irmo Pavlinič Krebs, ministrico za javno upravo |
23.07.2010 | Pogovor z g. Dorijanom Maršičem - ITF, g. Robertom Cugljem |
27.07.2010 | Pogovor z g. Rajkom Kendo |
17.08.2010 | Pogovor z g. Dorijanom Marušičem, minstrom za zdravje, g. Konradom Kuštrinom, predsednikom FIDES-a, g. Damjanom Prahom, podpred. FIDES-a in g. Rajkom Kendo, predsednikom Zdravstvenega sveta |
19.08.2010 | Pogovor z g. Dejanom Židanom, ministrom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano |
08.09.2010 | Pogovor z go. Irmo Pavlinič Krebs, ministrico za javno upravo, g. Dorijan Marušič, minister za zdravje |
31.08.2010 | Pogovor s predstavniki CSD-jev |
10.09.2010 | Pogovor z dr. Dušanom Plutom, dr. Rudijem Zupanom, g. Uroš Macerlom, g. Davorinom Žnidaričem |
14.09.2010 | Srečanje s predstavniki CSD-jev /Radlje ob Dravi |
15.09.2010 | Pogovor o Zakonu o prostovoljstvu |
16.09.2010 | Pogovor o Zakonu o negospodarskih javnih službah |
28.09.2010 | Posvet "Očistimo Slovenijo v enem dnevu"/ Brdo pri Kranju |
01.10.2010 | Sprejem veslačev "Sloka 2010" |
06.10.2010 | Pogovor s predstavniki sindikatov |
07.10.2010 | Srečanje z otroci in vzgojiteljicami iz vrtca France Prešeren |
18.10.2010 | Pogovor z g. Rajkom Kendo, predsednikom Zdravstvenega sveta in g. Dorijanom Marušičem, ministrom za zdravje |
20.10.2010. | Pogovor z g. Rokom Žarničem, ministrom za okolje in prostor |
26.10.2010 | Pogovor o socialnem podjetništvu s skupino poslancev |
15.11.2010 | Pogovor z g. Vikijem Grošljem, g. Geroldom Binerjem, g. Brunom Jelko - reševalci Tomaža Humarja iz Švice, prisoten tudi veleposlanik Švice in g. Šter, MZZ |
03.12.2010 | Sprejem ob svetovnem dnevu invalidov |
07.12.2010 | Sprejem predstavnikov humanitarnih organizacij |
09.12.2010 | Pogovor z go. Metodo Dodič Fikfak |
13.12.2010 | Sprejem skavtov in tabornikov, ki so predsedniku predali "Luč miru" iz Betlehema |
16.12.2010 | Pogovor z župani Zasavja |
Video sporočila predsednika:
Pozdravno sporočilo za Svetovno konferenco mladinskih prenočišč |
V imenu predsednika svetovalec mag. Franc Hočevar:
19.01.2010 | Sprejem ge. Blanke Gašperlin in ga. Bojane Fende Habula - Holistični center razvoja osebne uspešnosti | | |
20.01.2010 | Sprejem gospe Katje Vipotnik, Zavod Ponikve | | |
23.01.2010 | Udeležba na 20. Obletnici Lions kluba Ljubljana | pozdravni nagovor | Ljubljana |
06.02.2010 | Otvoritev Festivala Zdravje | udeležba in pozdrav | Ljubljana |
06.02.2010 | Udeležba na 8. Mednarodnem simpoziju "Potapljanje AST 2010" | udeležba in pozdrav | Zreče |
16.02.2010 | Udeležba na tiskovni konferenci akcije Slovenske Karitas "40 dni brez alkohola" | udeležba in pozdrav | Ljubljana |
25.02.2010 | Sprejem gospe Petre Urek, Društvo Solzice | | |
02.03.2010 | Pogovor z ga. Aleksandro Gradišek in g. Radovanom Skubicem | | |
03.03.2010 | Slavnostna seja Zveze društev za boj proti raku | udeležba | Ljubljana |
12.03.2010 | Udeležba na koncertu "En svet - vsi ljudje so moji prijatelji" ob svetovnem dnevu oseb z downovim sindromom | | |
18.03.2010 | Otvoritev novih prostorov Zveze društev za cerebralno paralizo Slovenije | udeležba | Kranj |
24.03.2010 | Občni zbor Društva MEPI | udeležba | Ljubljana |
25.03.2010 | Sprejem predstavnice Društva Center za ustvarjalno vzgojo, ga. Milica Novkovič | | |
25.03.2010 | Udeležba na prireditvi "Klic v duševni stiski" | udeležba | Ljubljana |
01.04.2010 | Sklepna prireditev akcije "Moj zdravnik 2010" | udeležba | Ljubljana |
07.04.2010 | Posvet v ZD dr. Adolfa Drolca Maribor - Zdravo mesto - zdravi ljudje | udeležba in pozdrav | Maribor |
09.04.2010 | Mednarodni simpozij ob dnevu odprtih vrat Pediatrične klinike v Ljubljani | udeležba | Ljubljana |
21.04.2010 | 4. Kongres socialnega dela "Od revščine do socialne izključenosti k socialni pravičnosti, enakosti in solidarnosti | udeležba in pozdrav | Brdo pri Kranju |
27.05.2010 | Igre dobre volje - Center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Vipava | udeležba in pozdrav | Vipava |
28.05.2010 | 20. Letnica dejavnosti Strokovno humanitarnega društva Liga proti epilepsiji Slovenije | udeležba | Ljubljana |
31.05.2010 | Udeležba na predstavitvi akcije "90 dni kolesarjenja za zeleni rekord Zemlje | udeležba | Terme Snovik |
03.06.2010 | Srečanje mladih v DZ RS - Pomladni dan v Evropi | udeležba | Ljubljana |
03.06.2010 | Strokovni posvet ZPMS - Foruma zoper telesno kaznovanje otrok v družini | udeležba in pozdrav | Ljubljana |
08.06.2010 | Udeležba na posvetu v DZ RS - " Veliko nam imajo povedati" - Zavod Ypsilon | udeležba | Ljubljana |
10.06.2010 | Predaja stopniščnega dvigala za invalide v Kulturnem domu Krško | udeležba | Krško |
11.06.2010 | Državne igre Specialne olimpiade Slovenije | udeležba | Koper |
19.06.2010 | Srečanje zdravljenih alkoholikov Slovenije - Društvo Žarek upanja | udeležba in pozdrav | Vače |
03.07.2010 | 85. Letnica PGD Savica Polje | udeležba in govor | Bohinjska Bistrica |
04.09.2010 | 26. Svetovno prvenstvo v gorskih tekih | udeležba | Kamnik |
07.09.2010 | Osrednja prireditev Specialne olimpiade Slovenije | udeležba | Ljubljana |
10.09.2010 | Okrogla miza "Podoba samomora" | udeležba | Ljubljana |
11.09.2010 | 14. Športno družabne igre bolnikov s celiakijo | udeležba | Ljubljana |
19.09.2010 | Prireditev "Srce športa - dan fair playa | udeležba in pozdrav | Ljubljana |
24.09.2010 | Stanovsko srečanje specialnih in rehabilitacijskih pedagogov Slovenije | udeležba in pozdrav | Vipava |
01.10.2010 | Prireditev ob svetovnem dnevu starejših | udeležba in govor | Mokronog |
08.10.2010 | Prireditev "Otrok v gibanju" | udeležba in govor | Portorož |
08.10.2010 | Otvoritev fotografske razstave Fundacije Utrip humanosti | udeležba | Celje |
19.10.2010 | Podelitev nagrad Mepi | udeležba | Kranj |
23.10.2010 | Predstava "Rdeči čeveljčki" - Center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Vipava | udeležba | Ljubljana |
28.10.2010 | Mednarodna konferenca o socialnem podjetništvu | udeležba | Ljubljana |
02.11.2010 | Nacionalna konferenca o alkoholni politiki | udeležba in pozdrav | Brdo pri Kranju |
04.11.2010 | Sprejem Stanka Valpatiča, predsednika društva za osvoboditev živali in njihove pravice | | |
04.11.2010 | Slavnostna seja ob 40. Letnici prve transplantacije in hemodialize | govor | Bled |
15.11.2010 | Razstava "Biotska raznovrstnost je življenje" | udeležba | Ljubljana |
17.11.2010 | Sprejem skupine Iz-hod | | |
18.11.2010 | Dnevi Socialne zbornice Slovenije "Evropsko leto boja proti revščini in socialni izključenosti" | govor | Bled |
23.11.2010 | Slavnostna podelitev nagrad za družbeno odgovornost HORUS 2010 | udeležba in pozdrav | Ljubljana |
24.11.2010 | 110. Letnica Zavoda za gluhe in naglušne Ljubljana | govor | Ljubljana |
25.11.2010 | 1. Vzhodna konferenca Združenja bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo Slovenije | udeležba | Ljubljana |
30.11.2010 | Sprejem predstavnic društva DrogArt | | |
03.12.2010 | Svečana podelitev listine Občine Zreče "Občina po meri invalidov" | govor | Zreče |
07.12.2010 | Posvet "Univerzalni temeljni dohodek v Sloveniji - utopija ali realna možnost" | udeležba | Ljubljana |
12.12.2010 | Mednarodni košarkarski festival | udeležba | Nova Gorica |
21.12.2010 | Odprtje prve hiše Hospica v Sloveniji | udeležba | Ljubljana |
Nazaj na vrh strani.
III. Dejavnosti na obrambnem področju
Dejavnosti na področju obrambe v letu 2010
V letu 2010 so bili na področju nacionalne obrambe, s katero se je predsednik Republike Slovenije zelo intenzivno ukvarjal, sprejeti trije zelo pomembni strateški dokumenti in sicer:
1. Resolucija o strategiji nacionalne varnosti Republike Slovenije
2. Resolucija o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske do leta 2025
3. Novela Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami
Predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil se je aktivno vključil že v fazi priprav navedenih dokumentov, zavedajoč se, da le ti določajo tako raven ambicij kot tudi interese in cilje obrambne politike Republike Slovenije ter s tem določajo intenzivnost delovanja Republike Slovenije na obrambnem področju v NATO, EU, OZN in OVSE ter tudi področju nacionalne obrambe. Posebej je opozoril ravno na pomen nacionalne obrambe kot ene temeljnih nalog naših obrambnih sil. Prav tako je v svojem mnenju na RSDPRO do leta 2025 izrazil zahtevo po konkretnejših opredelitvah nekaterih določil, še posebej pri izdelavi koncepta strateške rezerve Slovenske vojske. V letu 2010 je bilo zelo aktualno vprašanje o katerem se je predsednik in vrhovni poveljnik večkrat javno izrekal, in sicer sodelovanje Slovenije v mednarodnih operacijah in misijah. Ocenil je, da je Vlada RS odločitev o udeležbi SV v operaciji ISAF v okviru lastnega OMLT v Afganistanu sprejela po tehtnem premisleku. Opozoril je, da je obveznosti, ki smo jih sprejeli v zavezništvu, potrebno izpolnjevati.
Z namenom seznanitve s stopnjo usposobljenosti in stanjem opremljenosti SV, je predsednik obiskal 14. kontingent SV za udeležbo operaciji ISAF v Afganistanu. Ob tem je posebej poudaril ravno pomen usposobljenosti za udeležbo v taki zahtevni operaciji, kot je operacija v Afganistanu, kjer bo imela Slovenska vojska nove, bistveno zahtevnejše naloge.
Svoj prvi obisk v letu 2010 je vrhovni poveljnik namenil Vadbenemu centru Škrilj v Kočevski reki, kjer si je ogledal postopek izbire in selekcije kandidatov v Odredu za specialno delovanje kot enote, kakršnim se v vseh vojskah posveča izredna pozornost.
Ob svojem obisku Srebrenice, kjer se je vrhovni poveljnik udeležil komemoracije ob 15. obletnici genocida, se je v Sarajevu srečal tudi s pripadniki Slovenske vojske, udeleženci operacije EUFOR. Generalmajor Blair, poveljnik EUFOR, se je zahvalil za vso podporo, katero nudi SV v operaciji. Posebej je izpostavil dobro pripravljenost slovenskih vojakov, njihovo jezikovno znanje in odličnost pri poznavanju lokalne kulture.
Izpolnjevanje mednarodnih obveznosti in udeležba v mednarodnih operacijah in misijah je bila tudi tema pogovora ob sprejemu načelnika GŠ oboroženih sil Makedonije generalpodpolkovnika Miroslava Stojanovskega in ob sprejemu načelnika GŠ obrambni sil Republike Italije generala Vicenza Camporinija.
Udeležil se je tudi slovesnosti ob Dnevu Slovenske vojske v Celju, kjer je kot slavnostni govornik poudaril pomen poznavanja in spoštovanja preteklosti, v kateri je nastajala SV. Poudaril je pomen in vlogo MSNZ, katere nastanek in delovanje smo praznovali v letu 2010. Opozoril je na prihajajočo 20. letnico osamosvojitvene vojne, v kateri sta takratna Teritorialna obramba in tudi milica imeli osrednjo vlogo pri obrambi nastajajoče države. Ob tej priložnosti je bilo objavljeno tudi imenovanje brigadirja Alana Gederja v čin generalmajorja Slovenske vojske.
Ob poročanju o pripravljenosti Slovenske vojske sta ministrica za obrambo in načelnik GŠ SV vrhovnega poveljnika seznanila s stanjem in razmerami v celotnem obrambnem sistemu in še posebej natančno s stanjem v SV.
V letu 2010 je predsednik republike obiskal tudi letalsko enoto Policije, kjer so ga seznanili s stanjem opreme, katero ta enota uporablja v primeru večjih nesreč na cestah. Ob obisku posebne policijske enote Policijske uprave Ljubljana, si je ogledal usposabljanje službenih psov. Izpostavil je dobro usposobljenost celotne enote ter pravilnost njihovih postopkov on neredih pred Državnim zborom. Seznanil se je tudi z delovanjem Gorske reševalne službe. V dobro organiziranem prikazu reševanja so sodelovala plovila -helikopterji SV in Policije. Obiskal je tudi poplavljeno območje občine Dobrepolje, kjer so mu predstavili izredne ukrepe ob poplavah in pokazali posledice poplav.
Predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil je bil slavnostni govornik na številnih prireditvah, ki so jih organizirale veteranske in domoljubne organizacije. V tem letu je prišlo tudi do sprememb v vodstvu Zveze policijskih veteranskih organizacij SEVER in Zveze slovenskih častnikov.
Enako kot v minulih letih, je tudi v tem letu predsednik sprejel predstavnike veteranskih in domoljubnih organizacij ter na posebne pogovore povabil tudi novoizvoljena vodstva.
Opravil je tudi številna pogovore z ministrico za obrambo in načelnikom Generalštaba SV.
V mesecu juniju 2010 je predsednik obiskal mejni prehod Holmec, znan iz osamosvojitvene vojne. Ob tej priložnosti so vodstva obeh veteranskih organizacij predsednika seznanila s potekom spopadov z enotami JA na celotnem področju Koroške pokrajine. Ob zaključku obiska je predsednik položil venec ob spomeniku padlim miličnikom na Holmcu.
Ob zaključku leta 2010 se je predsednik in vrhovni poveljnik obrambnih sil na posebnem prednovoletnem sprejemu zahvalil predstavnikom obrambno - varnostnih sil, sil zaščite in reševanja ter predsednikom veteranskih in domoljubnih organizacij za njihov prispevek k skupni varnosti državljank in državljanov Republike Slovenije. Pred zaključkom leta je predsednik še imenoval kapitana Slovenske vojske Renata Petriča v čin kontraadmirala.
25.01.2010 | Pogovor s predstavniki iniciativnega odbora, tema: 'Mirovne operacije in ustanovitev društva Modrih čelad' | Predsedniška palača | Pogovor |
6.02.2010 | Svečanost ob 66.letnici prihoda XIV. divizije na Štajersko | Šmarje ob Jelšah | Pozdravno pismo |
12.02.2010 | Pogovor z ministrico za obrambo, tema: peticija "Ukinimo vojsko" | Predsedniška palača | Pogovor |
22.03.2010 | Pogovor s predstavniki Lovske zveze Slovenije | Predsedniška palača | Pogovor |
24.03.2010 | Pogovor z ministrico za obrambo, tema: 'stanje v SV' | Predsedniška palača | Pogovor |
31.03.2010 | Seznanitev s pripravljenostjo Slovenske vojske za 2009 | Predsedniška palača | Predstavitev poročila o bojni pripravljenosti |
1.04.2010 | Obisk Letalske policijske enote | Zgornji Brnik | Ogled zmogljivosti policije za potrebe reševanja ob prometnih nesrečah |
9.04.2010 | Sprejem vodstva veteranske organizacije SEVER | Predsedniška palača | Sprejem in pogovor |
13.04.2010 | Obisk Vadbenega centra SV Škrilj | Kočevska Reka | Ogled selekcije novih kandidatov |
22.04.2010 | Pogovor z ministrico za obrambo, tema: 'imenovanje v čin generalamajorja' | Predsedniška palača | Pogovor |
22.04.2010 | Sprejem Načelnika GŠ R Makedonije | Predsedniška palača | Pogovor |
25.04.2010 | Spominska slovesnost ob spomeniku padlih na Nanosu | Nanos | Slavnostni govor |
5.05.2010 | Pogovor s predsednikom ZZB NOB Janezom Stanovnikom | Predsedniška palača | Pogovor |
8.05.2010 | Vseslovenska proslava ob 65. obletnici zmage nad nacifašizmom | Trg republike, Ljubljana | Slavnostni govor |
14.05.2010 | Slovesnost ob Dnevu Slovenske vojske | Celje | Slavnostni govor |
15.05.2010 | Prireditev v spomin spopada organizacije TIGR z okupatorjem | Mala gora nad Ribnico | Slavnostni govor |
1.06.2010 | Sprejem ob Dnevu mirovnikov - Modrih čelad | Predsedniška palača | Sprejem in nagovor |
14.06.2010 | Ogled kraja spopada TO in milice z enoto JA | Koroška | Predstavitev dogodkov na Koroškem leta 1991 |
16.06.2010 | Sprejem predstavnikov Območnega združenja veteranov Zasavje | Predsedniška palača | Sprejem |
17.06.2010 | Seznanitev z delovanjem Gorske reševalne službe | Lesce na Gorenjskem, Begunje | Prikaz vaje reševanja s HE v gorah in ogled sredstev |
24.06.2010 | Videokonferenca z vodji misij SV | MORS | Videokonferenca |
1.07.2010 | Sprejem predsednikov veteranskih in domoljubnih organizacij | Predsedniška palača | Predaja vodenja koordinacije med ZVVS in ZSČ |
3.07.2010 | Svečanost ob 65.letnici preboja na Menino planino | Menina planina | Slavnostni govor |
11.07.2010 | Komemoracija ob 15. obletnici genocida v Srebrenici | Srebrenica | Udeležba na komemoraciji |
11.07.2010 | Obisk SIKON EUFOR | Sarajevo | Pogovor s pripadniki SV in poveljnikom EUFOR |
24.07.2010 | Obisk enote SVNKON 14 ISAF | Novo Mesto | Ogled prikaza vaje in pogovor z vojaki SV |
27.08.2010 | Pogovor z direktorjem MDSZ, tema:'vojna grobišča' | Predsedniška palača | Pogovor |
6.09.2010 | Predstavitev realizacije nalog GPU za obdobje 2.1.-31.7.2010 | Predsedniška palača | Pogovor |
6.09.2010 | Sprejem direktorja agencije SOVA | Predsedniška palača | Pogovor ob nastopu dolžnosti direktorja |
11.09.2010 | Tradicionalno srečanje "Planina-spomin in opomin 1942-1991-2010" | Planina nad Pobočjem | Slavnostni govor |
18.09.2010 | Proslava ob 63.obletnici priključitve Primorske matični domovini | Ilirska Bistrica | Slavnostni govor |
24.09.2010 | Obisk poplavljenega območja v občini Dobrepolje | Dobrepolje | Ogled območja in pogovor z gasilci in občani |
26.09.2010 | Slovesnost ob zaključku delovanja MSNZ | Pogačarjev trg | Slavnostni govor |
6.10.2010 | Sprejem Načelnika GŠ Italijanske vojske | Predsedniška palača | Pogovor |
19.10.2010 | Ogled usposabljanja Posebne policijske enote PU Ljubljana | Gmajnice | Ogled prikaza vaje in nagovor policistom |
25.10.2010 | Prireditev ob Odhodu zadnjega vojaka JLA iz Slovenije | Kadetnica Maribor | Pozdravno pismo |
26.10.2010 | Pogovor z ministrico za obrambo, tema: 'napredovanja v SV' | Predsedniška palača | Pogovor |
1.11.2010 | Polaganje vencev ob Dnevu spomina na mrtve | Žale, Maribor, Frankolovo | |
6.12.2010 | Sprejem novega predsednika Zveze slovenskih častnikov | Predsedniška palača | Sprejem in pogovor |
7.12.2010 | Pogovor z ministrico a obrambo, tema: 'imenovanje v generala' | Predsedniška palača | Pogovor |
15.12.2010 | Predavanje častniškemu zboru SV | Poljče pri Begunjah | Predavanje |
22.12.2010 | Slovesnost ob 40-letnici ZDCIVS | MONS Ljubljana | Slavnostni govor |
23.12.2010 | Sprejem obrambno-varnostnih sil in sil zaščite in reševanja | Predsedniška palača | Nagovor |
27.12.2010 | Imenovanje kapitana SV Renata Petriča v čin kontraadmirala | Predsedniška palača | Imenovanje |
Nazaj na vrh strani.
IV. Dejavnosti na regionalnem in gospodarskem področju
1. Regionalno področje
1.1. Obiski predsednika Republike Slovenije v občinah Republike Slovenije
Obiski predsednika Republike Slovenije v slovenskih občinah so bili sestavni del aktivnosti predsednika tudi v letu 2010. Cilji teh obiskov ostajajo nespremenjeni, to je, bolje spoznati razmere v posameznih slovenskih občinah - številni konkretni pogovori z župani, svetniki, vodji strokovnih služb, gospodarskimi subjekti in z nosilci odgovornih funkcij na področju sociale, kulture, šolstva in nevladnih organizacij, so bili - še zlasti v času krize - posebej dobrodošli. Obiski v slovenskih občinah omogočajo tudi neposreden stik občanov s predsednikom, kar se kasneje odraža tudi v reševanju posameznih težav, ki jih občani zaupajo predsedniku.
Predsednik je veliko pozornosti namenil spoznavanju in reševanju problemov, ki jih občine imajo, a tudi razvojnim načrtom, ki jih ni malo na različnih področjih. Splošna slika je, da so občine v večini primerov pospešile izgradnjo infrastrukture, ter z lastnimi in predvsem evropskimi sredstvi marsikje izboljšale kvaliteto življenja občanov. Veliko dela pa je potrebno še opraviti - nekatera področja, ki sicer terjajo velike finančne napore občin in predvsem države, so ostala nedotaknjena, kar se je izrazito pokazalo v času velikih poplav, ki jih je povzročilo pozno jesensko deževje po vsej Sloveniji. Ob tej priložnosti je predsednik dodatno obiskal poplavljena področja in pozval k sanaciji in hitri pomoči pristojnih vladnih služb in državnih organov.
Leto 2010 je bilo leto lokalnih volitev. Da bi se izognili kakršnemu koli vplivu na politično kampanjo številnih kandidatov za županska ali svetniška mesta, je predsednik v obdobju od maja do oktobra opustil obiske v občinah. Nekateri načrtovani obiski v letu 2010 pa so zaradi predsednikovih drugih obveznosti prestavljeni v leto 2011.
Predsednik Republike Slovenije je v letu 2010 prisostvoval in javno spregovoril na številnih prireditvah v slovenskih občinah, vendar tega v spodnjem pregledu ne navajamo. Pregled vsebuje le "klasične obiske", kjer je celoten obisk po določenem scenariju namenjen celovitemu spoznavanju občine in ne kakšnemu posebnemu dogodku.
Pregled obiskov predsednika Republike Slovenije v občinah v letu 2010
19.1.2010 | obisk občin Črnomelj in Semič |
4.3.2010 | obisk Mestne občine Nova Gorica |
23.3. 2010 | obisk občine Bled |
21.4.2010 | obisk občine Zreče |
22.10.2010 | obisk občine Rogaška Slatina |
14.12.2010 | obisk občine Šentjernej - prestavljen na 6.1.2011 |
1.2. Narodne in etnične skupnosti ter Romi, ki živijo v Republiki Sloveniji
V Sloveniji živita italijanska in madžarska narodna skupnost, zanje je pristojen Urad za narodnosti Vlade Republike Slovenije. Aktivnosti, ki so bile izvedene v Uradu predsednika republike, so zato potekale v sodelovanju s tem organom. V letu 2010 je prišlo do državniškega obiska novoizvoljenega predsednika Madžarske v Sloveniji kakor tudi do obiska predsednika Republike Slovenije na Madžarskem - sestavni del bilateralnih pogovorov je bila ob obeh priložnostih tudi problematika oz. stanje madžarske manjšine v Sloveniji (in seveda slovenske manjšine na Madžarskem). Ugotovljeno je bilo, da Slovenija madžarski skupnosti v naši državi zagotavlja visoke standarde.
Kar zadeva italijansko narodno manjšino, je bil narejen pomemben korak naprej - v sodelovanju s predstavniki vseh treh krovnih organizacij predstavnikov italijanske skupnosti na obali, je predsednik obiskal sedež italijanske skupnosti v Piranu in italijansko osnovno šolo. Okrogla miza o aktualnih problemih, na kateri so sodelovali tudi predstavniki italijanske manjšine v Istri, je pokazala, da se odprta vprašanje lahko rešujejo z dialogom. K temu dialogu je pomembno prispevalo tudi srečanje treh predsednikov (Slovenije, Italije in Hrvaške) na velikem koncertu 13. julija v Trstu.
Za etnične skupnosti, ki živijo v naši državi, je zadolženo Ministrstvo za kulturo. Posredovali so nam analize in podatke, iz katerih je razvidno, da so finančna sredstva za delovanje Zveze zvez kulturnih društev narodov iz bivše Jugoslavije, tudi v letu 2010 zares omejena. Predsednik je podprl idejo o ustanovitvi sosveta pri Vladi Republike Slovenije, ki bi se posebej ukvarjal s temi vprašanji, vendar žal do konca leta 2010 nismo seznanjeni z ustanovitvijo takšnega organa.
Stalno je bilo sodelovanje med Uradom predsednika Republike in etnično skupnostjo Kočevarjev. Ta skupnost se je usmerila v širitev banke za genske zasnove starih jabolčnih sort, uredila nove nasade in se dobro vključila v različne domače in tuje strokovne ustanove. Še naprej odlično sodelujejo z deželnim glavarstvom Južne Tirolske (od tam namreč Kočevski staroselci prihajajo), ki jih tudi finančno precej učinkovito podpira. V letu 2010 so stekli dogovori o obisku deželnega glavarja Južne Tirolske, ki bi s svojimi sodelavci rad obiskal Slovenijo in še posebej etnično skupnost Kočevarjev.
V letu 2010 je Federalistična unija evropskih narodnih skupnosti sklenila imeti svoj letni kongres v Ljubljani. Predsednik Republike Slovenije se je ob tej priložnosti srečal z njihovim vodstvom in z uvodnim predavanjem tudi Kongres otvoril.
Romska problematika je bila tudi v letu 2010 deležna velike pozornosti. Predsednik je imel s predstavniki Romov pogoste stike, obiskal pa je tudi naselja Romov v Pomurju, v prostorih Urada pa sprejel tudi skupino romskih otrok in njihove mentorice. Nadaljeval je s spodbujanjem večjega angažiranja romskih žena pri vplivu na šolanje otrok, saj je izobraževanje še vedno ključen problem mladih Romov. Stiki z nevladnimi organizacijami, koordinirano delo socialnih služb, izobraževalnih ustanov in lokalnih skupnosti - vse to so načini za dvig kvalitete življenjskega standarda velikega števila romskih družin. Tudi aktivnosti Romov samih, njihovih svetnikov in posameznikov, ki so v življenju uspeli, kaže na to, da se proces vključevanja Romov vendarle odvija nekoliko hitreje.
V Uradu predsednika Republike Slovenije smo se odzivali na številne aktivnosti Romov, se udeleževali pomembnih dogodkov in jih spodbujali pri vseh aktivnostih, ki so namenjene zagotavljanju boljših bivalnih, socialnih in drugih razmer. Ohranili smo redna srečanja tudi z romskimi svetniki, ki delujejo v posameznih občinah.
Pregled srečanj predsednika Republike Slovenije s predstavniki narodnih in etničnih skupnosti ter Romi
8.4.2010 | sprejem ob Svetovnem dnevu Romov |
8.4.2010 | sprejem romskih otrok iz Metlike |
13.5.2010 | kongres Federalistične unije evropskih in narodnih skupnosti FUENS, Ljubljana |
9.9.2010 | praznik Krajevne skupnosti Pušča |
10.9.2010 | Mednarodna znanstvena konferenca "Slovenski jezik v stiku-sodobne usmeritve večjezičnega in manjšinskega izobraževanja, Koper |
20.10.2010 | srečanje PRS s predstavniki italijanske manjšine v RS, Piran |
9.11.2010 | pogovor s predstavniki madžarske manjšine v RS |
10.12.2010 | premierno predvajanje filma "Na dolžnosti", ob dnevu človekovih pravic, Policijska akademija |
1.3. Narodne skupnosti Slovencev, ki živijo v sosednjih državah
Slovenija ima svoje narodne manjšine v vseh štirih sosednjih državah - skrb zanje in sodelovanje z njimi je zaznamovalo tudi leto 2010. Pogosto medsebojno informiranje s voditelji krovnih organizacij, sodelovanje z Uradom (in ministrom) za Slovence v zamejstvu in po svetu ter sodelovanje s Komisijo za Slovence v zamejstvu in po svetu v Državnem zboru ter pogovori pri predsedniku Republike Slovenije, so dokaz, da je slovenski kulturni in jezikovni prostor veliko širši kot ga določajo državne meje. Srečanja predsednika s svojimi kolegi iz sosednjih držav so obvezno vsebovala tudi problematiko slovenske narodne skupnosti ter poziv k zagotavljanju standardov, ki jih določajo bodisi bilateralni dogovori ali pa evropske konvencije.
Slovensko skupnost v sosednji Avstriji so v letu 2010 zaznamovale polemike okrog vodenja Narodnega sveta, različna stališča krovnih organizacij do izvajanja skupne politike pri doseganju ciljev, vsebovanih v ADP, do sodelovanja z deželno oblastjo in večinskim narodom itd. Vse to pa vendarle ni ogrozilo skupnih prizadevanj za ohranjanje slovenskega jezika, šolstva in kulture, ki so temelji, na katerih je slovenska narodna skupnost preživela vseh 90 let po plebiscitu na Koroškem.
Slovenska skupnost v Italiji se je tudi v letu 2010 ukvarjala s finančnimi težavami, ki naj bi jih dodatno povzročila kriza, s katero se sooča naša zahodna soseda. Intervencije na najvišji ravni so težave omilile, so pa nedopustne kot oblika zagotavljanja zakonsko določenih sredstev za delovanje velikega števila slovenskih organizacij v zamejstvu. Problemi, ki so se pojavili v Reziji, težave s prenovo šole v Špetru in številni drugi dogodki nas vedno znova opozarjajo na subtilnost, ki je potrebna pri vsakodnevni zaščiti manjšinskega naroda.
Pomemben korak v smeri razumevanja in priznavanja boleče zgodovine in predvsem v usmeritvah za bodoče, je predstavljalo srečanje treh predsednikov v Trstu - obisk in položitev venca italijanskega predsednika Giorgia Napolitana, ki se je poklonil spominu požiga slovenskega Narodnega doma v Trstu, sprejeta deklaracija ter dejanska prisotnost 5000 ljudi na osrednjem tržaškem trgu in izvajanju skupnega glasbenega programa mladih iz Slovenije, Italije in Hrvaške pod taktirko R. Muttija, so pravi mejnik v naših odnosih z bližnjo sosedo in njenimi prebivalci. Le-ti so v izjemno visokem odstotku javnega mnenja izrazili nedvoumno naklonjenost sožitju obeh narodov na tem zgodovinsko dvojezičnem prostoru.
To pozitivno vzdušje se je preneslo tudi v Rim, kjer se prvič po mnogih letih kaže bolj spodbudna finančna slika proračuna za financiranje slovenske manjšine za leto 2011. Uradni obisk predsednika Republike Slovenije v januarju 2011 pa bo gotovo pripomogel k iskanju novih oblik konstruktivnega so-bivanja in sodelovanja med obema državama v skupnem multietičnem, multijezikovnem in multikulturnem evropskem prostoru.
Slovenska skupnost na Madžarskem je v letu 2010 praznovala 20 let krovne organizacije Zveze Slovencev na Madžarskem. Tudi to je bila priložnost za oceno stanja, ki je za Slovence v Porabju še vedno nezadovoljivo, za našo državo pa nesprejemljivo. Številni pozivi, da mora sosednja država hitreje in predvsem sistemsko zagotoviti ustrezne standarde so, razen načelnih obljub tudi novoizvoljenega madžarskega predsednika, zaenkrat ostale brez konkretnih rezultatov. Sprememba parlamentarne zakonodaje, ki bi tudi slovenski narodni skupnosti zagotavljala svojega direktno izvoljenega poslanca v parlamentu, se zdi časovno oddaljena, je pa korak v pravi smeri.
Slovenska skupnost na Hrvaškem se v nekaterih krajih zlasti v Istri zelo dobro organizira, mnoge pestijo prostorski problemi. Z vstopom Hrvaške v EU bi tudi zanje odpadle nekatere ovire in kulturni pretok z matično domovino bi bil olajšan.
Pregled srečanj predsednika Republike Slovenije s predstavniki narodnih skupnosti Slovencev, ki živijo v sosednjih državah
16.1.2010 | 40. srečanje Slovencev Videmske pokrajine in Posočja, Kulturni dom Kobarid |
1.2.2010 | pogovor dr. Matevž Grilc |
7.2.2010 | pogovori s predstavniki manjšinskih organizacij iz Avstrije, Italije, Madžarske, Hrvaške |
7.2.2010 | sprejem pred kulturnim praznikom |
5.7.2010 | kosilo s predstavniki Narodnega sveta Koroških Slovencev, Brdo |
13.7.2010 | obisk Narodnega doma, koncert prijateljstva - Trst |
16.7.2010 | kosilo s predstavniki Slovencev v Italiji, Rodik |
14.9.2010 | pogovor: Martin Ropoš, predsednik Državne slovenske samouprave in Jože Hirnök, predsednik Zveze Slovencev na Madžarskem |
1.4. Verske skupnosti
Upoštevaje ustavno določilo o ločenosti med cerkvijo in državo, je predsednik Republike Slovenije ohranjal dialog s katoliško cerkvijo in enakopravno z vsemi verskimi skupnostmi v Sloveniji. Ob različnih priložnostih so bili opravljeni pogovori s konkretnimi vsebinami.
Slovenijo je v letu 2010 obiskal visok gost iz Vatikana, kardinal Tarcisio Bertone. Na tem pogovoru se je predsednik še posebej zahvalil najvišjemu voditelju rimsko katoliške cerkve, za njegovo javno izraženo podporo referendumu o arbitražnemu sporazumu med Slovenijo in Hrvaško kot obliko mirnega reševanja dolgoletnega spora med sosednjima državama.
Zaradi bolezni dosedanjega metropolita ljubljanskega nadškofa dr. Urana je papež v letu 2010 imenoval novega slovenskega metropolita nadškofa dr. Antona Stresa. Predsednik se je udeležil njegove inavguracije in tudi ob tej priložnosti poudaril namero o nadaljevanju dialoga med cerkvijo in državo, zlasti na področjih, kjer so dejanja države in rimskokatoliške cerkve kot pomembne oblike civilne iniciative usmerjena k enakim ciljem - ohranjanju moralnih vrednot, socialni pomoči, skrbi za mladostnike in starejše osebe ipd.
Predsednik Republike je bil v decembru 2010 gost na Teološki fakulteti v Ljubljani, kjer je v posebnem predavanju razložil svoje poglede na mnoga aktualna razmerja med cerkvijo in državo.
Predsednik Republike Slovenije se je enako odzival tudi na dogodke v drugih verskih skupnostih, zlasti na praznike muslimanske in judovske verske skupnosti. Skladno s pooblastilom je predlagal 3 člane - predstavnike verskih skupnosti v nov Svet RTV Slovenije.
V Uradu smo aktivno sodelovali tudi z Uradom za verske skupnosti pri Vladi Republike Slovenije.
24.1.2010 | slovesna umestitev novega ljubljanskega nadškofa in metropolita msgr. dr. Antona Stresa |
12.6.2010 | pogovor s kardinalom Tarcisiom Bertonejem, Brdo pri Kranju |
7.12.2010 | obisk in predavanje predsednika RS na Teološki fakulteti v Ljubljani |
2. Gospodarsko področje
Leto 2010 smo v gospodarstvu začenjali z negotovostjo, saj je preteklo leto svet zajela največja gospodarska kriza po drugi svetovni vojni. Kot odprto gospodarstvo z majhnim domačim trgom, ki več kot dve tretjini blaga in storitev proda na svetovnem trgu, smo vedeli, da na izhod iz krize ne moremo vplivati sami. Ta je namreč povezan z oživljanjem gospodarstev, ki so naši največji izvozni trgi (Nemčija, Francija). Prav zato je bilo pomembno, da ob ukrepih, ki jih je sprejela vlada in ki so v preteklem letu zajezili odpuščanje zaposlenih ter najbolj prizadetim delom gospodarstva pomagali prebroditi težave, ustvarimo razpoloženje za aktivno, odločno in prodorno nastopanje na tujih trgih ter razmišljanje o prihodnosti.
Že od začetka svojega mandata se zavzemam za aktivno vlogo predsednika republike tudi na gospodarskem področju, saj se zavedam, da pretežni del moči države temelji na gospodarski moči.
V okviru svojih aktivnosti sem skrbno spremljal prizadevanja vlade za zagotovitev pogojev za okrevanje gospodarstva in ukrepe za doseganje čim prejšnje pozitivne gospodarske rasti. Prav zato sem se med letom redno srečeval z ministri, pristojnimi za področja gospodarstva, financ, kmetijstva ter prometa, kot tudi z guvernerjem slovenske centralne banke.
Letošnje leto je pričel delovati Fiskalni svet, ki je pristojen za objektivno ocenjevanje porabe državnega proračuna ter podajo mnenj in ocen o načrtovanih proračunih za prihodnja leta. Glede na to, da je bila v letošnjem letu velika razlika med prihodki in odhodki proračuna in ker proračun lahko pomembno vpliva na oživljanje gospodarstva, sem pozorno spremljal delo Fiskalnega sveta in se z njegovimi člani nekajkrat srečal. Delo Fiskalnega sveta je pomembno, vendar v družbi še ni dovolj uveljavljeno. Zato sem tudi s sprejemom predsednika Fiskalnega sveta, ki mi je javno predal letno poročilo sveta, želel opozoril na pomembnost dela tega pomembnega organa.
Redno sem se srečeval tudi s predstavniki sindikalnih ter delodajalskih združenj, bodisi zaradi opredeljevanja ali izvedbe konkretnih projektov bodisi zaradi umirjanja razmer, ki so nastale kot posledica konflikta interesov različnih družbenih skupin (npr. zdravstveni delavci, javni uslužbenci). Prav tako sem se aktivno vključeval v pripravo posameznih sistemskih zakonov, kot sta novi Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ter Zakon o malem delu.
Zaradi nastalih gospodarskih razmer sem posebno pozornost posvetil sodelovanju z Gospodarsko zbornico Slovenije in Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije. V pogovorih smo se posvetili predvsem prizadevanjem za povezovanje podjetij znotraj posamezne gospodarske panoge v grozde, da bi lahko čim bolj povezano delovala, pritegnila tuje investitorje in uspešneje nastopala na tujih trgih.
Posebno skrb sem namenil obuditvi zamrlega socialnega dialoga in se v okviru tega prizadevanja srečal z njegovimi nosilci.
Pri mojem delu in spremljanju dogajanja na področju gospodarstva mi je bil tudi v letošnjem letu v pomoč gospodarski svet. Vodilni gospodarstveniki so me tekoče seznanjali s stanjem v posameznih gospodarskih sektorjih, govorili pa smo tudi o njihovem pogledih na reševanje problemov, s katerimi se sooča naša država. Njihove predloge sem v okviru svojih formalnih ali neformalnih stikov posredoval ustreznim institucijam. Posebej dragoceni so bili predlogi sveta, katere države naj obiščem z gospodarskimi delegacijami, kar se je izkazalo kot učinkovit ukrep pri zagotavljanju novih priložnosti za slovensko gospodarstvo na tujih trgih.
V tem okviru so me v osmih državah spremljale močne gospodarske delegacije. Prav tako so Slovenijo z gospodarskimi delegacijami obiskali štirje voditelji držav. Posamezne gospodarske delegacije, ki so me spremljale med obiski v tujini, so štele od dvajset do skoraj sto poslovnežev. Enako številčne so bile tudi gospodarske delegacije, ki so se mudile na obisku v naši državi.
Priprava obiskov je potekala skozi usklajeno sodelovanje Urada predsednika Republike Slovenije in Direktorata za gospodarsko diplomacijo Ministrstva za zunanje zadeve, ob sodelovanju Centra za konkurenčnost Gospodarske zbornice Slovenije in Javne agencije Republike Slovenije za podjetništvo in tuje investicije (JAPTI).
Na podlagi izkušenj iz preteklega leta smo letošnje delegacije pretežno oblikovali tako, da smo na podlagi predhodnih analiz držav, ki so bile predvidene za obisk predsednika z gospodarsko delegacijo, za posamezne zaključene grozde (zdraviliški, telekomunikacijski, informacijski oziroma farmacevtski) pripravili tudi sektorska srečanja in na gostiteljski strani slovenskim udeležencem zagotovili ustrezne sogovornike.
Sodeč po odzivih udeležencev teh obiskov so bila njihova pričakovanja doslej izpolnjena, obisk predsednika republike pa je v državi gostiteljici pospešil tudi pridobitev nekaterih poslov in podpis nekaterih pogodb. Obiski na najvišji ravni nedvomno pospešijo uresničitev projektov in aktivnosti, ki že potekajo, oziroma jim dajo nov zagon. Številna podjetja, ki so sodelovala v gospodarskih delegacijah, celo trdijo, da so k sklepanju konkretnih poslov - seveda ob veliki meri lastnega znanja, izkušenj in potenciala - svoj delež prispevale tudi aktivnosti in pobude predsednika republike.
Seveda se posamezne aktivnosti z zaključenim obiskom ne končajo, zato si posebej prizadevamo za poglabljanje stikov, ki so jih podjetja vzpostavila med obiski v tujini. S tem namenom smo z Direktoratom za gospodarsko diplomacijo Ministrstva za zunanje zadeve vzpostavili sistem spremljanja aktivnosti in aktivnega razvijanja poslov oziroma nudenja pomoči podjetjem, ki za to izrazijo interes.
V letošnjem letu sem obiskal tudi štirinajst podjetij, ki jih lahko ocenim kot propulzivna, družbeno odgovorna in socialno občutljiva, saj so pomemben dejavnik zagotavljanja socialne varnosti prebivalcev v njihovih okoljih. Ob obiskih podjetij sem se seznanil s problemi in uspehi, s katerimi se ta podjetja srečujejo.
Srečal sem se tudi z organizacijami, ki predstavljajo posamezna stanovska združenja v okviru gospodarstva, sodeloval pa sem tudi na prireditvah, kjer so posamezne organizacije nagrajevale najboljše posameznike ali delovne organizacije, ki lahko služijo kot vzor, kako premagovati težave, oziroma so zgled odličnosti.
Nazaj na vrh strani.
1. državniški obiski
1.1. v tujini
9.-10. 3. Republika Finska
1.2. v Republiki Sloveniji
2. uradni obiski
2.1. v tujini
9.-10. 1. | Država Katar |
11.-12.1. | Država Kuvajt |
10.-11.3. | Republika Litva |
29.-30. 6. | Republika Latvija |
10.-12. 10. | Republika Armenija |
12.-13.10. | Republika Ciper |
5. 11. | Švicarska konfederacija |
10.-11.11. | Republika Madžarska |
16.-19.11. | Ruska federacija |
2.2. v Republiki Sloveniji
14. 1. | predsednik Hrvaške Stjepan Mesić (poslovilni obisk) |
12. 3. | predsednik Hrvaške Ivo Josipović |
15.-16. 3. | predsednik Slovaške Ivan Gašparovič |
14.-15.7. | predsednik Turčije Abdullah Gül |
20.-21.7. | emir Države Katar šejk Hamad bin Khalifa Al-Thani |
22.-23.7. | predsednik Izraela Šimon Peres |
15. 9. | predsednik Madžarske Pal Schmitt |
3. 11. | predsednik Romunije Traian Basescu |
3. delovni obiski
3.1. v Republiki Sloveniji
3.2. v tujini (udeležba na mednarodnih dogodkih)
27.-30.1. | Svetovni gospodarski forum (WEF) v Davosu, Švica |
4.-6. 2. | Vrh o trajnostnem razvoju v New Delhiju, Indija |
18.2. 18.2. | 18.3. inavguracija predsednika Hrvaške Iva Josipovića v Zagrebu |
18. 4. | pogrebna slovesnost predsednika Poljske |
8.-9. 5. | svečanost v počastitev 65. obletnice zmage v II. Svetovni vojni v Moskvi, Rusija |
10. 5. | Svetovni gospodarski forum (WEF) o Evropi v Bruslju, Belgija |
3. 6. | 23. letno zasedanje Akademskega sveta OZN (ACUNS) na Dunaju, Avstrija |
18.-19. 6. | delovni obisk v Južni Afriki, Johanesburg |
23. 6. | SEECP zasedanje in forum voditeljev držav JV Evrope o kulturnih koridorjih v Istanbulu, Turčija |
10. 7. | slavnostno odprtje 61. Dubrovniških poletnih iger, Hrvaška |
11. 7. | komemoracija ob 15. obletnici genocida v Srebrenici, BiH |
13. 7. | srečanje predsednikov Italije, Hrvaške in Slovenije v Trstu, Italija |
8. 9. | delovni obisk v Turčiji |
19.-24. 9. | Visoko plenarno zasedanje o razvojnih ciljih tisočletja in Visoko srečanje o biotski raznovrstnosti v New Yorku, ZDA |
25. 10. | kongres Mednarodne lige humanistov v Zagrebu, Hrvaška |
1.-2. 12. | Vrh OVSE v Astani, Kazahstan |
3.3. govori in predavanja v tujini
11.1 | predavanje na Univerzi Kuvajt "Demokracija, človekove pravice in dialog med civilizacijami" |
4. 2. | predavanje na ICWA "Razmere v JV Evropi" v Indiji |
25.-26. 3. | predavanje na Chatham House "Kako naprej: nujnost in stvarnost reforme Združenih narodov" v Londonu |
11.11 | predavanje na Pravni fakulteti Univerze Szeged "Odgovoronost zaščititi: Stare ideje in novi začetki", Madžarska |
23.-24.11. | predavanje na Oxford Union "What kind of United Nations for the 21st century?" in predavanje na London School of Economics and Political Science "EU as a Global Player: Reality or Illusions?", Velika Britanija |
4.sprejemi pri predsedniku Republike Slovenije
15. 1. | ministrica za zunanje zadeve Švice Micheline Calmy-Rey |
18. 1. | diplomatski zbor |
12. 2. | minister za zunanje zadeve Albanije Ilir Meta |
15. 2. | generalni sekretar Organizacije Ibero-Ameriških držav Enrique Iglesias |
4. 3. | generalni sekretar Mednarodne pomorske organizacije (IMO) Efthimios Mitropoulos |
6. 4. | minister za zunanje zadeve Belorusije Sergej Martinov |
6. 4. | nekdanji generalni sekretar OZN Kofi Annan |
7. 4. | predsednik Odbora za zunanje zadeve Narodne skupščine Srbije Dragoljub Mičunović |
16. 4. | član predsedstva Bosna in Hercegovine Željko Komšić |
6. 5. | predsednik Sveta ICAO Robert Kobeh Gonzales |
6. 5. | predsednik vlade Libije Al-Baghdadi Al-Mahmudi |
13. 5. | župan Berna Alexander Tscäppät |
14. 5. | konzularni zbor iz Francije |
14. 5. | minister za zunanje zadeve Črne gore Milan Ročen |
25. 5. | neodvisna strokovnjakinja OZN za dostop do čiste pitne vode Catarina de Albuquerque |
26. 5. | predsednik vlade Srbije Mirko Cvetković |
1. 6. | generalni sekretar OECD Angel Gurria |
12. 6. | državni tajnik Svetega sedeža kardinal Tarcisio Bertone |
25. 6. | predsednik HDZ v Bosni in Hercegovini Dragan Čović |
5. 7. | minister za zunanje zadeve Bosne in Hercegovine Sven Alkalaj |
26.7 | predsednik vlade Luksemburga Jean-Claude Junckers |
27.7 | minister za zunanje zadeve Nemčije Guido Westerwelle |
29.8 | državna ministrica za zunanje zadeve Indije Preneet Kaur |
29.8 | nekdanji predsednik vlade Španije Filipe Gonzalez |
29.8 | namestnik ministra za zunanje zadeve Brazilije Antonio Patriota |
29.8 | generalni sekretar Arabske lige Amr Moussa |
29.8 | direktor IUCN za Pan-Evropsko regijo Hans Friederich |
29.8 | minister za obrambo Kanade Peter MacKay |
29.8 | predsedujoči »Horasis« Frank Jürgen Richter |
31.8 | predsednica Federacije Bosne in Hercegovine Borjana Krišto |
8. 9. | predsednica Narodne skupščine Srbije Slavica Đukić Dejanović |
8. 10. | predsednik vlade Črne gore Milo Đukanović |
15. 10. | komisar EU za razvojno sodelovanje Andris Piebalgs |
19.10. | predstavniki Ustavnega sodišča Nemčije |
26.11 | predsednik skupščine Črne gore Ranko Krivokapić |
29.11. | generalni sekretar OECD Angel Gurria |
5. bilateralna srečanja
5.1. srečanja na visoki ravni
9. 1. | emir Države Katar šejk Hamad bin Khalifa Al-Thani |
11.1 | emir Države Kuvajt šejk Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah |
9. 3. | predsednica Finske Tarja Halonen |
10. 3. | predsednica Litve Dalia Grybauskaite |
29.3. | predsednik Latvije Valdis Zatlers |
10.10 | predsednik Armenije Serž Sargsjan |
12.10 | predsednik Cipra Demetris Hristofias |
5. 11. | predsednica Švice Doris Leuthard |
10.10 | predsednik Madžarske Pal Schmitt |
16.11. | predsednik Rusije Dmitrij Medvedjev |
5.2. druga bilateralna srečanja predsednika republike v tujini
11.1 | predsednik Narodne skupščine Kuvajta Jassim Mohammad Al-Khorafi |
11.1 | minister za obrambo Kuvajta šejk Jaber Al-Mubarak Al-Hamad Al-Sabah |
27. 1. | predsednik Azerbajdžana Ilham Aliyev |
27. 1. | predsednik Islandije Olafur Ragnar Grimsson |
8.1. | predsednik Poljske Lech Kaczynski |
28.1. | kralj Jordanije Abdullah II ibn Al Hussein |
28.1. | predsednik Kolumbije Alvaro Uribe Velez |
29. 1. | generalni sekretar OECD Angel Gurria |
29. 1. | predsednik Izraela Šimon Peres |
3. 2. | predsednik Evropske centralne banke Jean-Claude Trichet |
4. 2. | predsednik vlade Indije Manmohan Singh |
18.2. | predsednik Hrvaške Ivo Josipović |
18.2. | predsednik Makedonije Gjorge Ivanov |
18.2. | predsednik Kosova Fatmir Sejdiu |
18.2. | namestnik državne sekretarke ZDA Jacob Lew |
9.3. | predsednik parlamenta Finske Sauli Niinistö |
10.3. | predsednica parlamenta Litve Irena Degutiene |
25. 3. | kraljica Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske Elizabeta II |
9. 5. | predsednik Črne gore Filip Vujanović |
10. 5. | predsednik Evropskega sveta Herman vam Rompuy |
10. 5. | evropski komisar za okolje Janez Potočnik |
10. 5. | predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek |
2. 6. | predsednik Avstrije Heinz Fischer |
6. 7. | predsednik Hrvaške Ivo Josipović |
19. 9. | generalni sekretar Sveta Evrope Thorbjorn Jagland |
19. 9. | ustanoviteljica People's Movement for Human Right Learning Shulamith Koenig |
20. 9. | generalni direktor FAO Jacques Diouf |
20. 9. | emir Države Katar šejk Hamad bin Khalifa Al-Thani |
21. 9. | predsednik Senegala Abdoulay Wade |
21. 9. | predsednik Vzhodnega Timorja Jose Ramos Horta |
21. 9. | generalni sekretar OZN Ban Ki-moon |
22. 9. | predsednica Kirgizije Roza Otunbajeva |
2. 10. | predsednik Hrvaške Ivo Josipović |
10.10. | predsednik vlade Armenije Tigran Sargsyan |
12.10. | predsednik predstavniškega doma Cipra Marios Garojan |
25.10. | predsednik Hrvaške Ivo Josipović |
10.10. | predsednik parlamenta Madžarske Laszlo Köver |
10.10. | predsednik vlade Madžarske Viktor Orban |
16.10. | predsednik vlade Rusije Vladimir Putin |
18.11. | županja in guvernerka Sankt Peterburga Valentina Matvijenko |
18.11. | guverner Leningrajske pokrajine Valerij Serdjukov |
19.11. | guverner Samarske pokrajine Vladimir Artjakov |
1.12. | predsednik Armenije Serž Sargsjan |
1.12. | predsednik Azerbajdžana Ilham Alijev |
1.12. | predsednik Afganistana Hamid Karzai |
1.12. | minister za zunanje zadeve Avstralije Kevin M. Rudd |
1.12. | minister za zunanje zadeve Poljske Radoslaw Sikorski |
2.12. | predsednica Finske Tarja Halonen |
2.12. | predsednik Avstrije Heinz Fischer |
6. sprejemi veleposlanic in veleposlanikov
7. 1. | veleposlanik Kitajske Zhi Zhaolin |
8. 1. | veleposlanik Rusije Doku Zavgajev |
25. 2. | veleposlanik Latvije Juris Poikans (poslovilni obisk) |
8. 3. | veleposlanik Irske Patrick McCabe (poslovilni obisk) |
15. 4. | veleposlanica Filipinov Linglingay F. Lacanlale (poslovilni obisk) |
22. 4. | veleposlanik Kitajske Zhi Zhaolin (poslovilni obisk) |
19. 5. | veleposlaniki držav skupine V4 |
8. 6. | veleposlanica Švedske Inger Ultvedt (poslovilni obisk) |
8. 6. | veleposlanik Makedonije Samoil Filipovski (poslovilni obisk) |
9. 6. | veleposlanik Indije V. S. Seshadri (poslovilni obisk) |
7. 7. | veleposlaniki držav EU |
23.7. | veleposlanica Danske Anita Hugau (poslovilni obisk) |
7. sprejemi poverilnih pisem veleposlanic in veleposlanikov
5. 1. | veleposlanik Kosova Anton Berisha |
25. 2. | veleposlanik Madžarske Istvan Szent-Ivany |
24. 3. | veleposlanik Katarja Abdulrahman Mohamed Sula |
24. 3. | veleposlanik Alžirije Lounes Magramane |
15. 4. | veleposlanik Kuvajta Mohammad Saad Al-Sallal |
4. 5. | veleposlanik Armenije Rouben Karapetian |
4. 5. | veleposlanik Združenih arabskih emiratov Abdulaziz Nasser Alshamsi |
20.5. | veleposlanik Indonezije I. Gusti Agung Wesaka Puja |
20.5. | veleposlanik Islandije Stefan Skjaldarson |
25.5. | veleposlanica Gvatemale Carla Maria Rodriguez |
25.5. | veleposlanik Tunizije Ali Chaouch |
10.6. | veleposlanik Kitajske Sun Rongmin |
10.6. | veleposlanik Irske Thomas Brady |
16.6. | veleposlanik Republike Južne Afrike Xolisa Mfundiso Mabhongo |
3. 9. | veleposlanik Latvije Bahtijors Hasans |
3. 9. | veleposlanik Indije Jayakar Jerome |
3. 9. | veleposlanik Švice Robert Reich |
17.9. | veleposlanik Nemčije Werner Burkart |
17.9. | veleposlanik Danske Karsten Vagn Nielsen |
17.9. | veleposlanik Nepala Suresh Prasad Pradhan |
17.9. | veleposlanica Zelenortskih otokov Maria de Jesus Veiga Miranda Mascarenhas |
30.9. | veleposlanica Filipinov Lourdes O. Yparraguirre |
30.9. | veleposlanica Kanade Tamara Guttman |
9. 11. | veleposlanik Irana Mohammad Rahim Aghaeipo |
9. 11. | veleposlanik Švedske Hans Lundborg |
21.11. | veleposlanik ZDA Joseph A. Mussomeli |
25.10. | veleposlanica Gane Evelyn Anita Stokes Hayford |
6. 12. | veleposlanik Izraela Shmuel Meirom |
8. odpoklici in imenovanja veleposlanikov
Predsednik Republike Slovenije je odpoklical 39 in imenoval 27 veleposlanikov Republike Slovenije.
Nazaj na vrh strani.
Govori predsednika republike dr. Danila Türka na državnih proslavah
01.05.2010 | Maribor | Govor na tradicionalni prireditvi ob Mednarodnem prazniku dela |
24.06.2010 | Ljubljana | Govor ob Dnevu državnosti |
Drugi pomembnejši govori, nagovori in predavanja predsednika republike dr. Danila Türka
07.01.2010 | Ljubljana | Nagovor na sprejemu za novinarje |
10.01.2010 | Doha | Nagovor na Katarsko-slovenskem poslovnem forumu |
10.01.2010 | Doha | Predavanje na Univerzi Georgetown, Katar |
12.01.2010 | Doha | Nagovor na Kuvajtsko-slovenskem poslovnem forumu |
14.01.2010 | Ljubljana | Nagovor na podelitvi odlikovanje (dr. Straus, dr. Gostiša, mag. Košič, Kerbler) |
14.01.2010 | Črnomelj | Nagovor na prireditvi inštituta Soča |
15.01.2010 | Ljubljana | Govor na slovesnosti ob pridobitvi naziva Univerzitetni rehabilitacijski inštitut RS - Soča |
16.01.2010 | Kobarid | Govor ob 40. obletnici novoletnih srečanj Slovencev iz Videmske pokrajine in Posočja in o položaju slovenske narodne skupnosti v Italiji |
18.01.2010 | Ljubljana | Govor na sprejemu za diplomatski zbor |
20.01.2010 | Ljubljana | Nagovor ob odprtju razstave grafik Pabla Picassa |
22.01.2010 | Ljubljana | Nagovor na prireditvi Slovenec leta |
25.01.2010 | Ljubljana | Nagovor na prireditvi kampanje Neodvisen.si |
28.01.2010 | Davos | Nagovor na panelni razpravi Svetovnega gospodarskega foruma |
04.02.2010 | New Delhi | Predavanje na Indijskem svetu za mednarodna vprašanja |
05.02.2010 | New Delhi | Govor na 10. Vrhu o trajnostnem razvoju |
07.02.2010 | Ljubljana | Nagovor na sprejemu za predstavnike slovenskih manjšin sosednjih držav |
22.02.2010 | Ljubljana | Nagovor na odprtju razstave slikarja Dada Djurića |
26.02.2010 | Ljubljana | Govor rednem srečanju ELFA |
03.03.2010 | Ljubljana | Nagovor na sprejemu za olimpijce in ob odlikovanju Petre Majdič |
04.03.2010 | Nova Gorica | Nagovor študentom ob obisku Univerze v Novi Gorici |
05.03.2010 | Ljubljana | Nagovor na slavnostnem dogodku ob zaključku tedna boja proti raku |
09.03.2010 | Helsinki | Nagovor na finsko-slovenskem poslovnem forumu |
09.03.2010 | Helsinki | Predavanje na Združenju Paasikivi |
10.03.2010 | Vilnius | Nagovor na Litovsko-slovenskem poslovnem forumu |
11.03.2010 | Vilnius | Nagovor na slovesnosti ob 20. obletnici neodvisnosti Litve |
12.03.2010 | Brdo pri Kranju | Nagovor na Slovensko-hrvaški poslovni konferenci |
15.03.2010 | Brdo pri Kranju | Nagovor na Slovensko-slovaški poslovni konferenci |
18.03.2010 | Ljubljana | Nagovor na sprejemu ob 20. obletnici Lions in Rotary klubov |
19.03.2010 | Novo mesto | Nagovor ob praznovanju 20. letnice Televizije Vaš kanal |
22.03.2010 | Ljubljana | Nagovor na 20. zasedanju nacionalnega otroškega parlamenta |
23.03.2010 | Bled | Nagovor študentom ob obisku Višje strokovne šole za gostinstvo in turizem |
24.03.2010 | Bled | Nagovor na sprejemu ob 42. Mednarodnem pisateljskem srečanju |
25.03.2010 | London | Nagovor ob predaji Iconothece Valvasoriane na Royal Society |
26.03.2010 | London | Predavanje na Kraljevem inštitutu za mednarodne zadeve |
29.03.2010 | Portorož | Nagovor na strokovnem posvetu ravnateljev |
06.04.2010 | Ljubljana | Nagovor ob 20. obletnici delovanja Zveze svobodnih sindikatov Slovenije |
09.04.2010 | Ljubljana | Nagovor ob odprtju razstave otroških likovnih del Ustvarjajmo iz odpadkov |
14.04.2010 | Ljubljana | Nagovor na prireditvi 5. tek Misli na srce |
14.04.2010 | Ljubljana | Nagovor na prireditvi Dan slovenskih elektroenergetikov |
14.04.2010 | Portorož | Nagovor na konferenci Dnevi slovenske informatike |
14.04.2010 | Ljubljana | Nagovor na zaključni prireditvi Šolske košarkarske lige |
16.04.2010 | Maribor | Nagovor na 10. pesniškem turnirju |
16.04.2010 | Maribor | Govor ob odprtju 13. slovenskih dnevih knjige |
16.04.2010 | Maribor | Nagovor na pogovoru o delovanju in vlogi centrov za socialno delo |
20.04.2010 | Ljubljana | Nagovor na prireditvi ob 10. obletnici fundacije Z glavo na zabavo |
21.04.2010 | Celje | Nagovor dijakom ob obisku Srednje poklice in strokovne šole Zreče |
21.04.2010 | Celje | Nagovor na konferenci o onesnaženosti okolja |
22.04.2010 | Ljubljana | Nagovor na zaključni prireditvi Zemljo so nam posodili otroci |
23.04.2010 | Ljubljana | Nagovor častnemu odboru projekta Ljubljana - Svetovna prestolnica knjige |
23.04.2010 | Ljubljana | Nagovor ob odprtju projekta Ljubljana - Svetovna prestolnica knjige |
23.04.2010 | Ljubljana | Nagovor ob sprejemu Zelenega Jurija |
25.04.2010 | Nanos | Govor na spominski slovesnosti v spomin na nanoško bitko in dan upora proti okupatorju |
26.04.2010 | Ljubljana | Nagovor ob podelitvi odlikovanj (Vuga, dr. Kos, dr. Berčič) |
04.05.2010 | Novo mesto | Nagovor ob sprejemu dijakov tehniške gimnazije Šolskega centra Novo mesto |
05.05.2010 | Ljubljana | Nagovor na 7. mednarodnem kongresu o avtoimunosti |
06.05.2010 | Ljubljana | Nagovor na proslavi ob 90. obletnici študija strojništva |
07.05.2010 | Ljubljana | Nagovor na slavnostni seji Mestnega sveta Mestne občine Ljubljana ob 9. maju, prazniku mesta |
08.05.2010 | Ljubljana | Govor na proslavi ob 65. obletnici zmage nad nacifašizmom |
11.05.2010 | Bruselj | Nagovor na interaktivni razpravi Svetovnega gospodarskega foruma |
12.05.2010 | Ljubljana | Nagovor na mednarodni konferenci Enakost žensk in moških v nacionalni zakonodaji |
13.05.2010 | Ljubljana | Nagovor na 55. kongresu Federalistične unije evropskih narodnih skupnosti (FUENS) |
14.05.2010 | Ljubljana | Nagovor na sprejemu za Združenje častnih konzulov Francoske republike |
14.05.2010 | Celje | Govor na osrednji slovesnosti ob dnevu Slovenske vojske |
15.05.2010 | Mala gora nad Ribnico | Govor na spominski slovesnosti v spomin spopada TIGR z okupatorjem |
17.05.2010 | Brdo pri Kranju | Nagovor na konferenci Global Russia Business Meeting |
17.05.2010 | Ljubljana | Nagovor na zaključni prireditvi projekta Očistimo Slovenijo v enem dnevu |
18.05.2010 | Bled | Nagovor na Challenge: Future Summit 2010 |
19.05.2010 | Brdo pri Kranju | Govor na 2. konferenci Okolje in človekove pravice |
20.05.2010 | Ljubljana | Nagovor na odprtju Tedna Afrike |
21.05.2010 | Maribor | Nagovor na maturantski paradi |
23.05.2010 | Ljubljana | Nagovor na prireditvi (Z)migaj se za zdravje žensk |
24.05.2010 | Ljubljana | Nagovor na sprejemu za mednarodno ekipo Svetovnega teka harmonije |
24.05.2010 | Portorož | Nagovor na odprtju NT konference |
25.05.2010 | Bled | Nagovor ob odprtju novega ciljnega stolpa v Veliki Zaki |
31.05.2010 | Ljubljana | Nagovor na javni tribuni o arbitražnem sporazumu s Hrvaško |
01.06.2010 | Ljubljana | Nagovor na praznovanju 90. obletnice Zveze slepih in slabovidnih Slovenije |
01.06.2010 | Ljubljana | Nagovor ob svetovnem dnevu pripadnikov mirovnih misij Organizacije združenih narodov |
03.06.2010 | Dunaj | Predavanje na 23. letnem zasedanju Akademskega sveta Organizacije združenih narodov (ACUNS) |
04.06.2010 | Brdo pri Kranju | Govor na stalni konferenci ministrov za izobraževanje Sveta |
05.06.2010 | Ljubljana | Nagovor na prireditvi ob 60. obletnici Košarkarske zveze Slovenije |
06.06.2010 | Brdo pri Kranju | Nagovor na sprejemu za nogometaše pred odhodom na svetovno prvenstvo |
07.06.2010 | Ljubljana | Nagovor na slavnostni akademiji ob 15. obletnici delovanja Združenja delodajalcev Slovenije |
07.06.2010 | Ljubljana | Nagovor na sprejemu za zmagovalce Velike zborovske nagrade Evrope |
09.06.2010 | Brdo pri Kranju | Nagovor na zaključni prireditvi natečaja Prostovoljec leta 2009 |
10.06.2010 | Ljubljana | Nagovor ob podelitvi odlikovanj (dr. Leskovšek, dr. Pajntar, mag. Pišot, Radešček Rakar, dr. Verbič) |
16.06.2010 | Brdo pri Kranju | Nagovor na slovensko-korejskem poslovnem forumu |
18.06.2010 | Johannesburg | Nagovor reprezentanci pred tekmo SP v nogometu |
18.06.2010 | Johannesburg | Nagovor na prireditvi Slovenia - Gateway To Europe |
22.06.2010 | Maribor | Nagovor na slovesnosti ob podelitvi prvih diplom na Medicinski fakulteti v Mariboru |
23.06.2010 | Carigrad | Nagovor na srečanju vrha voditeljev Procesa sodelovanja v jugovzhodni Evropi (SEECP) |
24.06.2010 | Ljubljana | Nagovor na videokonferenci z udeleženci v mednarodnih misijah |
24.06.2010 | Ljubljana | Nagovor na sprejemu za svojce padlih v vojni za Slovenijo |
26.06.2010 | Ljubljana | Nagovor na sprejemu za nogometaše ob vrnitvi s svetovnega prvenstva |
29.06.2010 | Riga | Nagovor na Latvijsko-slovenskem poslovnem forumu |
02.07.2010 | Bled | Nagovor na 17. mednarodnem simpoziju za odnose z javnostmi |
03.07.2010 | Menina Planina | Govor na spominski slovesnosti na Menini Planini |
06.07.2010 | Buzet | Nagovor na Slovensko-hrvaškem srečanju |
07.07.2010 | Ljubljana | Nagovor na srečanju z veleposlaniki Evropske unije |
11.07.2010 | Srebrenica | Govor ob 15. obletnici genocida v Srebrenici |
15.07.2010 | Brdo pri Kranju | Nagovor na Slovensko-turškem poslovnem forumu |
23.07.2010 | Ljubljana | Nagovor na podelitvi odlikovanja (Sepe) |
24.07.2010 | Novo mesto | Nagovor ob obisku pri 14. slovenskem kontingentu ISAF |
07.08.2010 | Mojstrana | Nagovor ob odprtju Slovenskega planinskega muzeja |
12.08.2010 | Kranj | Nagovor ob obisku v Domu upokojencev |
21.08.2010 | Gornja Radgona | Nagovor ob odprtju 48. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma Agra |
29.08.2010 | Bled | Nagovor na Strateškem forumu Bled 2010 |
31.08.2010 | Ljubljana | Nagovor ob prvem šolskem dnevu |
01.09.2010 | Brdo pri Kranju | Nagovor na Posvetu slovenske diplomacije |
02.09.2010 | Lipica | Nagovor na okrogli mizi Srednjeevropske pobude na Vilenici |
02.09.2010 | Ljubljana | Nagovor na sprejemu za udeležence mladinskih olimpijskih iger |
04.09.2010 | Vilenica | Nagovor na podelitvi mednarodne literarne nagrade Vilenica 2010 |
07.09.2010 | Ljubljana | Nagovor ob odprtju razstave slikarstva v srednjeveških rokopisih |
09.09.2010 | Ljubljana | Nagovor na okrogli mizi o vlogi romskih žensk pri izobraževanju romskih otrok |
10.09.2010 | Koper | Nagovor na mednarodni znanstveni konferenci |
11.09.2010 | Podbočje | Nagovor ob obisku Osnovne šole Podbočje |
11.09.2010 | Planina v Podbočju | Govor na spominski slovesnosti na Planini v Podbočju |
12.09.2010 | Kamnik | Nagovor na Dnevih narodnih noš |
20.09.2010 | New York | Nagovor na okrogli mizi OZN o revščini, lakoti in enakosti spolov |
21.09.2010 | New York | Govor na Visokem plenarnem zasedanju Generalne skupščine OZN |
22.09.2010 | New York | Nagovor na visokem dogodku UNICEF o otrocih in razvojnih ciljih tisočletja |
26.09.2010 | Ljubljana | Govor ob 20. obletnici Manevrske strukture narodne zaščite |
27.09.2010 | Brdo pri Kranju | Nagovor na sprejemu za najboljše zlate maturante |
28.09.2010 | Brdo pri Kranju | Nagovor na srečanju z organizatorji projekta Očistimo Slovenijo v enem dnevu |
28.09.2010 | Brdo pri Kranju | Nagovor ob podelitvi odlikovanja (Ekologi brez meja) |
28.09.2010 | Ljubljana | Nagovor na 3. Mednarodnem forumu o apiterapiji in apikvaliteti |
30.09.2010 | Portorož | Govor na slavnostni večerji Združenja Manager 2010 |
01.10.2010 | Ljubljana | Nagovor na Festivalu za 3. življenjsko obdobje |
01.10.2010 | Piran | Nagovor na 13. slovenskem filmskem festivalu |
02.10.2010 | Hum na Sotli | Nagovor na slovesnosti ob 150. obletnici proizvodnje stekla v Humu na Sotli |
03.10.2010 | Lipica | Nagovor na Dnevih Kobilarne Lipica |
04.10.2010 | Ljubljana | Nagovor za projekt Gazela 2010 |
08.10.2010 | Celje | Nagovor na zaključni slovesnosti projekta Moja dežela - lepa in gostoljubna |
08.10.2010 | Ljubljana | Nagovor na Slovenskih razvojnih dnevih |
09.10.2010 | Portorož | Nagovor na mednarodnem oglaševalskem festivalu Zlati boben |
11.10.2010 | Erevan | Nagovor na Armensko-slovenski poslovni konferenci |
13.10.2010 | Nikozija | Nagovor na Ciprsko-slovenski poslovni konferenci |
14.10.2010 | Portorož | Predavanje na Dnevih slovenskih pravnikov 2010 |
14.10.2010 | Brdo pri Kranju | Nagovor na 4. Strateški konferenci o trgovini |
14.10.2010 | Portorož | Predavanje na Dnevnih slovenskih pravnikov |
15.10.2010 | Novo mesto | Nagovor na podelitvi jubilejnih štiridesetih Krkinih nagrad |
15.10.2010 | Novo mesto | Nagovor ob podelitvi odlikovanja (podjetje Krka) |
19.10.2010 | Maribor | Govor na slavnostni akademiji ob 50. obletnici študija prava v Mariboru |
20.10.2010 | Portorož | Nagovor ob odprtju 10. slovenskega kongresa o cestah in prometu |
20.10.2010 | Hrastnik | Nagovor na slovesnosti ob 150. obletnici družbe TKI Hrastnik |
21.10.2010 | Ljubljana | Nagovor na Mednarodnem posvetu Biološka znanost in družba |
21.10.2010 | Bled | Govor na poslovni konferenci FDI Summit Slovenia 2010 |
23.10.2010 | Kobarid | Govor ob 20. obletnici Kobariškega muzeja |
25.10.2010 | Zagreb | Nagovor na 6. kongresu enotnosti humanistov |
03.11.2010 | Ljubljana | Predavanje v organizaciji Kluba nekdanjih slovenskih veleposlanikov |
04.11.2010 | Maribor | Nagovor na slovesnosti ob 110. obletnici Športnega društva Branik |
08.11.2010 | Ljubljana | Nagovor ob 35. obletnici delovanja Mednarodnega centra za promocijo podjetij |
08.11.2010 | Ljubljana | Nagovor ob podelitvi odlikovanja (Pozsonec, Zveza Slovencev na Madžarskem) |
09.11.2010 | Ljubljana | Nagovor na podelitvi mojstrskih diplom Obrtno-podjetniške zbornice |
11.11.2010 | Szeged | Nagovor ob prejemu častnega doktorata Univerze v Szegedu |
11.11.2010 | Szeged | Predavanje na Pravni fakulteti Univerze v Szegedu |
15.11.2010 | Ljubljana | Nagovor ob 20. obletnici Slovenskega društva za odnose z javnostmi |
15.11.2010 | Maribor | Nagovor ob 80. obletnici rotarijstva v Sloveniji |
15.11.2010 | Ljubljana | Nagovor na slovensko-francoskem literarnem srečanju v okviru projekta Ljubljana - prestolnica knjige |
17.11.2010 | Moskva | Predavanje na Moskovskem državnem inštitutu za mednarodne odnose (MGIMO) |
18.11.2010 | Sankt Peterburg | Nagovor na Rusko-slovenski poslovni konferenci |
19.11.2010 | Samara | Nagovor na Rusko-slovenski poslovni konferenci |
22.11.2010 | Ljubljana | Nagovor na podelitvi priznanj Mednarodnega programa za mlade |
23.11.2010 | Oxford | Predavanje na Oxford Union |
23.11.2010 | London | Predavanje na London School of Economics and Political Science |
29.11.2010 | Ljubljana | Nagovor na okrogli mizi o merjenju napredka in blaginje |
02.12.2010 | Astana | Govor na Vrhu Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi |
03.12.2010 | Ljubljana | Nagovor ob sprejemu ob mednarodnem dnevu invalidov |
03.12.2010 | Ljubljana | Govor na slavnostni akademiji ob 90. obletnici Nogometne zveze Slovenije |
06.12.2010 | Ljubljana | Nagovor na znanstvenem posvetu ob 35. obletnici Osimskih sporazumov |
06.12.2010 | Ljubljana | Nagovor na slavnostni akademiji ob 50. letnici Fakultete za šport |
07.12.2010 | Ljubljana | Nagovor na sprejemu za predstavnike humanitarnih organizacij |
07.12.2010 | Ljubljana | Predavanje na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani |
08.12.2010 | Trebnje | Nagovor na prireditvi Invalid športnik 2010 |
08.12.2010 | Brdo pri Kranju | Nagovor na sprejemu za uspešne študente na tekmovanjih |
09.12.2010 | Brdo pri Kranju | Nagovor ob podelitvi odlikovanja (Gasilska zveza Slovenije) |
10.12.2010 | Murska Sobota | Nagovor na konferenci o socialnem podjetništvu |
13.12.2010 | Ljubljana | Nagovor ob sprejemu plamena Luči miru iz Betlehema |
15.12.2010 | Poljče pri Begunjah | Predavanje častniškemu zboru Slovenske vojske |
20.12.2010 | Ljubljana | Nagovor na čajanki za podpornike presejalnega programa Svit |
21.12.2010 | Ljubljana | Nagovor ob podelitvi odlikovanja (Zveza civilnih invalidov vojn) |
21.12.2010 | Brdo pri Kranju | Nagovor na novoletnem sprejemu za novinarje in urednike |
22.12.2010 | Ljubljana | Nagovor ob 40. obletnici organiziranega delovanja civilnih invalidov vojn |
22.12.2010 | Ljubljana | Nagovor na skupni seji Sveta za visoko šolstvo in Sveta za znanost in tehnologijo |
22.12.2010 | Ljubljana | Nagovor ob podelitvi okovanj za najboljše športnike in športnice |
23.12.2010 | Ljubljana | Nagovor ob sprejemu za pripadnike obrambnovarnostnih sil, sil zaščite in reševanja ter predstavnike veteranskih organizacij ter združenj |
31.12.2010 | Ljubljana | Novoletna poslanica |
Nazaj na vrh strani.
VII. Aktivnosti na področju odnosov z javnostmi
januar 2010
08.01.2010 | Intervju za tiskovno agencijo Kuwait News Agency |
09.01.2010 | Intervju za časopis Al Raya in Gulf Times, Katar |
10.01.2010 | Intervju za časopis Al Watan, Katar |
10.01.2010 | Izjava za medije o uradnem obisku v Katarju |
11.01.2010 | Intervju za Kuwait TV, Kuvajt |
11.01.2010 | Intervju TV Al Watan, Kuvajt |
11.01.2010 | Izjava za medije o izvolitvi novega predsednika Hrvaške in o uradnem obisku v Kuvajtu |
12.01.2010 | Izjava za medije o uradnem obisku v Kuvajtu |
14.01.2010 | Izjava za POP TV o novem predsedniku Hrvaške |
14.01.2010 | Novinarska konferenca s predsednikom Hrvaške |
16.01.2010 | Izjava za medije o pogovoru s predstavniki Slovencev v Italiji |
19.01.2010 | Intervju za Radio Krka |
19.01.2010 | Izjava za medije o obisku občine Semič |
19.01.2010 | Izjava za medije o razmerah na Haitiju |
21.01.2010 | Intervju Radio Velenje (4. radijska mreža) |
21.01.2010 | Intervju - pogovor na 100. Glasovi Preji |
21.01.2010 | Izjava za medije o prireditvi Glasova preja |
22.01.2010 | Izjava za medije o prireditvi Slovenec leta |
24.01.2010 | Izjava za medije o umestitvi novega nadškofa metropolita |
25.01.2010 | Brifing pred obiskom na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu |
25.01.2010 | Izjava za medije o kampanji Neodvisen.si |
26.01.2010 | Izjava za medije ob obisku Luke Koper |
27.01.2010 | Izjava za javnost ob dnevu spomina na žrtve holokavsta |
28.01.2010 | Izjava za medije ob obisku Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu |
29.01.2010 | Intervju za televizijo CNBC |
29.01.2010 | Izjava za medije ob obisku Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu |
30.01.2010 | Izjava za medije ob obisku Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu |
februar 2010
04.02.2010 | Intervju za revijo News behind the News, New Delhi |
12.02.2010 | Intervju za Slovenia Times |
18.02.2010 | Izjava za medije o srečanju z novim predsednikom Hrvaške v Zagrebu |
19.02.2010 | Izjava za medije o odlikovanju Petre Majdič |
25.02.2010 | Intervju za tednik Akter, Srbija |
marec 2010
02.03.2010 | Izjava za medije o predlogu ustavne obtožbe |
03.03.2010 | Intervju s finskimi novinarji |
03.03.2010 | Intervju za Primorske novice (7. val) |
03.03.2010 | Intervju za Večer (V soboto) |
04.03.2010 | Izjava za medije ob obisku občine Nova Gorica |
04.03.2010 | Intervju za Radio Robin |
05.03.2010 | Intervju za Radio Slovenija (Tedenski aktualni mozaik) |
08.03.2010 | Intervju za European Times |
09.03.2010 | Novinarska konferenca s predsednico Finske, Helsinki |
10.03.2010 | Novinarska konferenca s predsednico Litve, Vilnius |
11.03.2010 | Brifing pred uradnim obiskom na Hrvaškem |
12.03.2010 | Novinarska konferenca s predsednikom Hrvaške |
12.03.2010 | Izjava za armensko nacionalno TV o kulturni izmenjavi |
15.03.2010 | Novinarska konferenca s predsednikom Slovaške |
16.03.2010 | Izjava za medije o uradnem obisku predsednika Slovaške |
17.03.2010 | Intervju za Vest.si |
17.03.2010 | Izjava za dokumentarni film kampanje proti diskriminaciji |
18.03.2010 | Intervju z bruseljskimi novinarji |
18.03.2010 | Izjava za TV Koper o srečanju z evropskim komisarjem Potočnikom |
19.03.2010 | Intervju za Radio Federacije RTV FBiH |
19.03.2010 | Izjava za medije ob 20-letnici TV Vaš kanal |
19.03.2010 | Izjava za medije o projektu Očistimo Slovenijo v enem dnevu |
23.03.2010 | Izjava za medije ob obisku občine Bled |
24.03.2010 | Intervju za TV Slovenija (Studio City) |
25.03.2010 | Izjava za medije o srečanju z britansko kraljico |
26.03.2010 | Intervju za televizijo Al Jezeera (Frost Over the World) |
30.03.2010 | Pogovor z novinarji o aktualnih temah |
30.03.2010 | Izjava za medije o presejalnih programih |
31.03.2010 | Novinarska konferenca o letnem poročilu o pripravljenosti Slovenske vojske |
april 2010
01.04.2010 | Izjava za medije ob obisku letalske policijske enote |
06.04.2010 | Intervju za TV Maribor (V žarišču) |
08.04.2010 | Intervju za Jano |
08.04.2010 | Izjava za medije ob svetovnem dnevu Romov |
10.04.2010 | Izjava za medije ob smrti poljskega predsednika |
12.04.2010 | Izjava za medije ob obisku Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije |
16.04.2010 | Izjava za medije o delovanju in vlogi centrov za socialno delo |
19.04.2010 | Izjava za javnost ob ratifikaciji arbitražnega sporazuma s Hrvaško |
20.04.2010 | Izjava za medije o 10. obletnici fundacije Z glavo na zabavo |
21.04.2010 | Izjava za medije ob obisku občine Zreče |
21.04.2010 | Izjava za medije o konferenci o onesnaženosti okolja, Celje |
23.04.2010 | Intervju za TV Slovenija 3 |
23.04.2010 | Izjava za medije o projektu Ljubljana - Svetovna prestolnica knjige |
23.04.2010 | Izjava za medije o sprejemu Zelenega Jurija in sovražnem govoru v državnem zboru |
25.04.2010 | Izjava za medije ob dnevu upora proti okupatorju |
26.04.2010 | Intervju za El Mundo |
maj 2010
01.05.2010 | Izjava za medije ob mednarodnem prazniku dela, Maribor |
03.05.2010 | Intervju za televizijo RT – Russia Today |
04.05.2010 | Intervju za TV Angola |
04.05.2010 | Izjava za javnost ob razpisu referenduma o arbitražnem sporazumu s Hrvaško |
05.05.2010 | Novinarska konferenca o poročilu Fiskalnega sveta in arbitražnem sporazumu s Hrvaško |
09.05.2010 | Izjava za medije ob 65. obletnici zmage v II. svetovni vojni, Moskva |
10.05.2010 | Novinarska konferenca s predsednikom Evropskega parlamenta, Bruselj |
10.05.2010 | Izjava za medije ob udeležbi na Svetovnem gospodarskem forumu, Bruselj |
10.05.2010 | Intervju za Bloomberg Television |
11.05.2010 | Intervju za srbski časopis Danas |
11.05.2010 | Izjava za medije ob udeležbi na Svetovnem gospodarskem forumu, Bruselj |
13.05.2010 | Pogovor z novinarji o arbitražnem sporazumu s Hrvaško |
14.05.2010 | Izjava za medije ob dnevu Slovenske vojske |
14.05.2010 | Izjava za javnost ob 55. obletnici podpisa Avstrijske državne pogodbe |
17.05.2010 | Izjava za TV Slovenija (Tednik) o peticiji Ukinimo vojsko |
20.05.2010 | Intervju za POP TV (24UR OB ENIH) |
20.05.2010 | Pogovor z novinarji o arbitražnem sporazumu s Hrvaško |
20.05.2010 | Izjava za medije o študentskih demonstracijah |
20.05.2010 | Intervju za ZDUS plus |
23.05.2010 | Izjava za medije o vseživljenjskem izobraževanju |
25.05.2010 | Izjava za medije ob odprtju novega ciljnega stolpa v Veliki Zaki (Bled) |
27.05.2010 | Pogovor z novinarji o arbitražnem sporazumu s Hrvaško |
31.05.2010 | Intervju za RTS Maribor (oddaja Aktualno) |
junij 2010
01.06.2010 | Izjava za medije ob 90-letnici zveze društev slepih in slabovidnih |
02.06.2010 | Intervju za Slovensko tiskovno agencijo |
02.06.2010 | Izjava za avstrijsko televizijo ORF o dvojezičnih tablah na Koroškem, Dunaj |
03.06.2010 | Izjava za medije o udeležbi na 23. letnem zasedanju Akademskega sveta OZN, Dunaj |
03.06.2010 | Intervju za časopis Die Presse, Dunaj |
004.06.2010 | Izjava za medije ob udeležbi na konferenci ministrov za izobraževanje Sveta Evrope |
04.06.2010 | Izjava - nagovor državljanom pred referendumom o arbitražnem sporazumu |
04.06.2010 | Intervju za TV Slovenija (oddaja Soočenje o arbitražnem sporazumu) |
06.06.2010 | Izjava za medije ob oddaji glasu na referendumu o arbitražnem sporazumu |
06.06.2010 | Izjava za medije o neuradnih izidih glasovanja na referendumu |
07.06.2010 | Izjava za medije ob 15. obletnici Združenja delodajalcev Slovenije |
09.06.2010 | Izjava za Murski val o prostovoljstvu |
10.06.2010 | Intervju za Mladino |
10.06.2010 | Intervju za revijo Narobe |
11.06.2010 | Pogovor z novinarji o aktualnih temah |
14.06.2010 | Izjava za medije ob obletnici spopada na Holmcu |
17.06.2010 | Intervju za Radio Slovenske gorice (4. radijska mreža) |
17.06.2010 | Izjava za medije ob ogledu vaje gorskega reševanja |
18.06.2010 | Intervju za televizijo CNBC (Africa Business News) |
18.06.2010 | Izjava za medije o ogledu tekme SP v nogometu, Johannesburg |
21.06.2010 | Intervju za Večer (V soboto) |
22.06.2010 | Izjava ob podelitvi diplom diplomantom Medicinske fakultete v Mariboru |
22.06.2010 | Izjava za medije ob sprejemu v Procesa sodelovanja v Jugovzhodni Evropi |
23.06.2010 | Intervju za TRT (Turkish Television) |
24.06.2010 | Intervju za Radio Študent |
29.06.2010 | Novinarska konferenca s predsednikom Latvije, Riga |
30.06.2010 | Intervju za LNT (latvijska TV) |
julij 2010
03.07.2010 | Izjava za medije ob udeležbi na spominski slovesnosti na Menini planini |
06.07.2010 | Izjava za medije o Slovensko-hrvaškem srečanju, Buzet |
08.07.2010 | Intervju za Info TV (oddaja Sproščeno v nedeljo zvečer) |
09.07.2010 | Intervju za Siol.net |
10.07.2010 | Izjava za medije ob skupni udeležbi na Dubrovniških poletnih igrah s predsednikom Hrvaške, Dubrovnik |
11.07.2010 | Intervju za Finance.si |
11.07.2010 | Izjava za medije na spominski slovesnosti ob 15. obletnici genocida, Srebrenica |
12.07.2010 | Skupna izjava za javnost s predsednikoma Hrvaške in Italije pred udeležbo na koncertu prijateljstva |
13.07.2010 | Izjava za medije ob spravnem srečanju treh predsednikov, Trst |
14.07.2010 | Izjava za medije o pobudi novinarjev glede stanja v medijih |
14.07.2010 | Novinarska konferenca s predsednikom Turčije |
19.07.2010 | Intervju z jordanskimi novinarji |
20.07.2010 | Novinarska konferenca z emirjem Katarja |
22.07.2010 | Novinarska konferenca s predsednikom Izraela |
24.07.2010 | Izjava ob obisku pri 14. slovenskem kontingentu ISAF |
24.07.2010 | Izjava za TV SLO poklonu žrtvam druge svetovne vojne |
27.07.2010 | Novinarska konferenca ob predaji poročila varuhinje človekovih pravic |
29.07.2010 | Intervju POP TV (TV Klub) |
30.07.2010 | Izjava za Kanal A o rehabilitaciji otrok iz Gaze |
avgust 2010
07.08.2010 | Izjava za medije o odprtju planinskega muzeja in stečaju Preventa |
10.08.2010 | Intervju za Delo o sodelovanju v misiji v Afganistanu |
13.08.2010 | Izjava za medije ob skupnem ogledu koncerta Festivala Ljubljana s predsednikom Hrvaške |
21.08.2010 | Intervju za TV SLO (oddaja Ljudje in zemlja) |
29.08.2010 | Intervju za avstrijsko tiskovno agencijo APA |
29.08.2010 | Izjava za medije ob donaciji Arabske lige za rehabilitacijo palestinskih otrok |
31.08.2010 | Izjava - nagovor ob prvem šolskem dnevu |
september 2010
02.09.2010 | Izjava za medije ob udeležbi na okrogli mizi Srednjeevropske pobude na Vilenici |
07.09.2010 | Intervju za Val 202 (Vroči mikrofon) |
07.09.2010 | Izjava za medije o imenovanju Komisije za preprečevanje korupcije |
09.09.2010 | Izjava za medije ob obisku romskega naselja Pušča |
09.09.2010 | Intervju za Radio Romic |
13.09.2010 | Intervju za Dnevnik (Dnevnikov Objektiv) |
14.09.2010 | Izjava za medije o pogovoru s koroškimi centri za socialno delo |
15.09.2010 | Novinarska konferenca s predsednikom Madžarske |
16.09.2010 | Pogovor z novinarji o aktualnih temah |
16.09.2010 | Intervju za ABC Radio International |
21.09.2010 | Intervju za Slovensko tiskovno agencijo |
21.09.2010 | Izjava za medije o udeležbi na visokih dogodkih OZN, New York |
22.09.2010 | Intervju za Unicef, New York |
24.09.2010 | Izjava za medije ob ogledu poplavljenih območij v Dobrepolju |
28.09.2010 | Izjava za medije ob podelitvi odlikovanja društvu Ekologi brez meja |
oktober 2010
02.10.2010 | Izjava za medije s predsednikom Hrvaške ob odprtju novega mostu med Slovenijo in Hrvaško, Hum na Sotli |
02.10.2010 | Izjava za medije s predsednikom Hrvaške ob obisku podjetja Vetropack Straža, Hum na Sotli |
04.10.2010 | Intervju za tednik Global in časopis Dnevni Avaz |
05.10.2010 | Intervju za TV Slovenija (Tednik) |
06.10.2010 | Izjava za medije o pogovoru s predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije |
10.10.2010 | Izjava za medije ob oddaji glasu na lokalnih volitvah |
11.10.2010 | Novinarska konferenca s predsednikom Armenije, Erevan |
12.10.2010 | Novinarska konferenca s predsednikom Cipra, Nikozija |
15.10.2010 | Izjava za Radio 1 o podjetju Krka |
19.10.2010 | Izjava za medije o položaju italijanske manjšine |
21.10.2010 | Intervju za Nedeljski dnevnik in TV Slovenija o ekologiji |
22.10.2010 | Izjava za medije ob obisku občine Rogaška Slatina |
25.10.2010 | Izjava za medije o odnosih s Hrvaško in predlogu za skupno nadzorovanje zračnega prostora, Zagreb |
27.10.2010 | Intervju za TV SLO 3 (Na tretjem - kontaktna oddaja) |
30.10.2010 | Izjava za javnost o objavi diplomatskih depeš na WikiLeaks |
november 2010
03.11.2010 | Novinarska konferenca s predsednikom Romunije |
04.11.2010 | Intervju za časopis Kurier |
05.11.2010 | Novinarska konferenca s predsednico Švice, Kehrsatz |
05.11.2010 | Intervju za časopis Neue Zürcher Zeitung, Zürich |
08.10.2010 | Intervju za časopis Népújság |
10.11.2010 | Novinarska konferenca s predsednikom Madžarske, Budimpesta |
10.11.2010 | Intervju za madžarsko tiskovno agencijo MTI, Budimpešta |
10.11.2010 | Intervju za Hír TV, Budimpešta |
12.11.2010 | Intervju za rusko tiskovno agencijo Itar-Tass |
16.11.2010 | Intervju za televizijo RT (Russia Today), Moskva |
16.11.2010 | Intervju za televizijo Vesti 24, Moskva |
17.11.2010 | Novinarska konferenca s predsednikom Rusije, Moskva |
17.11.2010 | Intervju za ruski časopis Nezavisimaja gazeta, Moskva |
18.11.2010 | Novinarska konferenca z županjo in guvernerko Sankt Peterburga, Sankt Peterburg |
18.11.2010 | Novinarska konferenca z guvernerjem Leningrajske oblasti, Sankt Peterburg |
19.11.2010 | Novinarska konferenca z guvernerjem Samarske pokrajine, Samara |
19.11.2010 | Izjava za POP TV o uradnem obisku v Rusiji |
24.11.2010 | Intervju za televizijo CNBC |
24.11.2010 | Intervju za BBC World News (Hard Talk), London |
24.11.2010 | Intervju za BBC World Service Radio (Europe Today), London |
24.11.2010 | Intervju z uredniki Financial Times, London |
24.11.2010 | Intervju za FinancialTimes.com, London |
25.11.2010 | Pogovor z novinarji o aktualnih temah |
december 2010
03.12.2010 | Izjava za medije ob obisku 26. slovenskega knjižnega sejma |
03.12.2010 | Izjava za medije o referendumu o RTV Slovenija |
09.12.2010 | Izjava za Murski val o odlikovanju Gasilske zveze Slovenije |
09.12.2010 | Izjava za javnost ob dnevu boja proti korupciji |
10.12.2010 | Izjava za medije ob premieri dokumentarnega filma o delu policije v romskih skupnostih |
10.12.2010 | Izjava za medije o socialnem podjetništvu |
12.12.2010 | Izjava za medije ob oddaji glasu na referendumu o RTV Slovenija |
13.12.2010 | Intervju za Delo (Sobotna priloga) |
15.12.2010 | Izjava za medije ob predaji poročila konference FDI Summit Slovenija 2010 |
16.12.2010 | Izjava za TV Slovenija (oddaja Globus) ob smrti Richarda Holbrookea |
16.12.2010 | Intervju za časopis Kosova Sot |
17.12.2010 | Izjava za medije na slovesnosti ob dnevu ustavnosti |
20.12.2010 | Izjava za medije po prvi seji častnega odbora za obeležitev 20-letnice osamosvojitve |
21.12.2010 | Intervju za Radio Slovenija (Studio ob 17h) |
22.12.2010 | Izjava - poslanica ob 20. obletnici plebiscita o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije |
22.12.2010 | Izjava - voščilo za slovensko skupnost v Italiji |
23.12.2010 | Izjava - božična poslanica |
31.12.2010 | Izjava - novoletna poslanica |
Nazaj na vrh strani.
Kadrovsko poročilo zajema zaposlene, ki imajo sklenjeno delovno razmerje za določen ali nedoločen čas, so v delovnem razmerju za polni delovni čas ali krajši od polnega; poročilo zajema tudi tiste javne uslužbence, ki so začasno odsotni zaradi porodniške ali bolniške daljše od 30 delovnih dni ali pa so na dopustu zaradi nege in varstva otroka.
Na dan 31.12.2010 je na Uradu predsednika republike zaposlenih 43 uslužbencev oz. 91,49% glede na kadrovski načrt (47). Število zaposlenih se v primerjavi s preteklim letom zmanjšalo za dva zaposlena.
Število zaposlenih na dan 31.12.2009 in 31.12.2010
Na dan: | Število zaposlenih |
31.12.2009 | 45 |
31.12.2010 | 43 |
Zaposleni po vrsti delovnega mesta
Po vrsti delovnega mesta so zaposleni:
− javni uslužbenci na uradniških delovnih mestih in
− strokovno - tehnični javni uslužbenci
Na Uradu so zaposleni tudi funkcionarji.
| 31.12.2009 | 31.12.2010 | Razlika |
Funkcionarji | 9 | 8 | -1 |
Uradniki | 22 | 21 | -1 |
Strok.teh.javni uslužbenci | 14 | 14 | 0 |
Kot izhaja iz preglednice se je število funkcionarjev glede na preteklo leto zmanjšalo za enega, število uradnikov se je prav tako zmanjšalo za enega, število strokovno tehničnih uslužbencev pa je ostalo nespremenjeno. Vzroki za spremenjena razmerja so: organizacijske spremembe na posameznih delovnih področjih, prenehanje delovnega razmerja.
Zaposleni po stopnjah izobrazbe
| 31.12.2009 | 31.12.2010 | Razlika |
Manj kot 4 letna SŠ | 3 | 3 | 0 |
4- letna SŠ | 10 | 9 | -1 |
Višja šola | 4 | 4 | 0 |
Visoka izobrazba | 8 | 9 | +1 |
Univerzitetna izobrazba | 16 | 18 | +2 |
Skupa | 45 | 43 | |
Od 18 zaposlenih, ki imajo univerzitetno izobrazbo je en doktor znanosti, 3 magistri znanosti in en uslužbenec z nazivom specialist; en javni uslužbenec z visoko strokovno izobrazbo ima magisterij znanosti.
Zaposlenih po spolu
V letu 2010 je bilo od skupnega števila zaposlenih 14 moških (32,56%) in 29 žensk (67,44%).
Zaposleni za določen čas
| 31.12.2009 | 31.12.2010 | Razlika |
Funkcionarji | 9 | 8 | -1 |
Za čas tr. funkc.kabinet | 4 | 4 | 0 |
Pripravniki | 0 | 0 | 0 |
Povečan obseg dela | 0 | 0 | 0 |
Zaposleni po starosti
| Moški | Ženske |
Manj kot 30 let | 0 | 3 |
30-40 | 4 | 11 |
41-50 | 2 | 9 |
51-60 | 7 | 5 |
Nad 61 let | 1 | 1 |
Skupaj | 14 | 29 |
Povprečna starost zaposlenih je 44 let.
Zaposleni po delovni dobi
| Moški | Ženske |
do 10 let | 4 | 5 |
od 10-20 | 1 | 12 |
od 20-30 | 1 | 6 |
nad 30 let | 8 | 6 |
Skupaj | 14 | 29 |
Število zaposlenih v Uradu se je čez leto spreminjalo glede na potrebe dela in je potekalo v skladu z usmeritvami in kadrovskim načrtom.
V skladu s potrebami delovnega procesa, z namenom ohranitve oziroma širitve sposobnosti za opravljanje dela po pogodbi o zaposlitvi,smo zaposlenim omogočili izpopolnjevanje in usposabljanje z udeležbami na raznih delavnicah, strokovnih posvetih, nekaterim zaposlenim pa smo omogočili izobraževanje za pridobitev dodatne izobrazbe.
Opravljene so bile tudi druge naloge s področja dela, ki predstavljajo osnovne in temeljne vsebine kadrovskega področja.
Nazaj na vrh strani.
V Urad predsednika Republike Slovenije smo v letu 2010 prejeli:
- 37 predlogov za odlikovanje 60 slovenskih državljanov ali institucij,
- 24 predlogov za odlikovanje tujih državljanov ali institucij
Prejete predloge je obravnavala Komisija za odlikovanja predsednika republike, ki se je v letu 2010 sestala trikrat.
Komisijo sestavljajo:
- dr. Božo Repe, predsednik komisije
- dr. Božidar Voljč, član komisije
- Milena Zupančič, članica komisije
- Stojan Tramte, član komisije
Na Urad predsednika republike smo poleg navedenega prejeli tudi predloge tujih veleposlaništev za odlikovanje 81 slovenskih državljanov s tujim odlikovanjem, ki jim predsednik republike, na podlagi sklepa vlade, izdal soglasje k podelitvi odlikovanja.
Odlikovanja dobavlja oz. izdeluje podjetje Heledi's, s katerim je bila, na podlagi javnega razpisa, 3.7.2007 podpisana pogodba, ki je velja do konca januarja 2011.
Iz spodnje preglednice je razvidno število podeljenih odlikovanj Republike Slovenije, z imeni odlikovancev:
naziv odlikovanj | število podeljenih | imena odlikovancev |
Red za izredne zasluge | 1 | Nj. Eksc. Tarja Kaarina Halonen |
| | |
Zlati red za zasluge | | |
civilno področje: | 8 | Dejan Zavec
Društvo za raziskovanje jam Ljubljana
podjetje Krka, tovarno zdravil, d. d., Novo mesto
Mojmir Sepe
prof. dr. Branko Berčič
prof. dr. Marko Kos
Saša Vuga
Petra Majdič |
diplomatsko področje: | | |
vojaško področje: | | |
| | |
Srebrni red za zasluge | | |
civilno področje: | / | |
diplomatsko področje: | | |
vojaško področje: | | |
| | |
Red za zasluge | | |
civilno področje: | 17 | Silvo Karo
Franc Knez
Zveza društev civilnih invalidov vojn Slovenije
Gasilska zveza Slovenije
Mária Pozsonec
Zveza Slovencev na Madžarskem
Društvo Ekologi brez meja
prof. dr. Marjan Pajntar
prof. dr. Jolanda Jezernik Leskovšek
prof. dr. Vito Vrbič
prim. mag. Venčeslav Pišot
prim. Rasta Radešček Rakar
dr. Jelena Konickaja
prof. dr. Jože (Joseph) Straus
dr. Lojze Gostiša
Stojan Kerbler
mag. Andrej Košič |
diplomatsko področje: | | |
vojaško področje: | | |
Medalja za zasluge | | |
civilno področje: | / | |
diplomatsko področje: | | |
vojaško področje: | | |
| | |
Medalja za hrabrost | | |
civilno področje: | / | |
diplomatsko področje: | | |
vojaško področje: | | |
| | |
Medalja za častno dejanje | | |
civilno področje: | / | |
diplomatsko področje: | | |
vojaško področje: | | |
| | |
SKUPAJ ODLIKOVANJA | 26 | |
Nazaj na vrh strani.
X. Poročilo o pomilostitvah predsednika republike v letu 2010
Predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk je prejel 42 popolnih vlog za pomilostitev in izdal dva odloka o pomilostitvi.
Nazaj na vrh strani.
XI. Sprejeta pokroviteljstva predsednika republike
datum: | pošiljatelj: | dogodek: |
brez opredelitve datuma dogodka | | |
Mestna občina Ljubljana, župan Zoran Janković | Projekt "Ljubljana - svetovna prestolnica knjige 2010" |
Inštitut Hevreka, Andrej Jus | Projekt RoJ - Računalniško opismenjevanje ranljivih skupin |
SAZU, dr. Jože Trontelj | Projekt "Otrokom Slovenije" |
Mladinski svet Slovenije, predsednik Kamal Izidor Shaker | Mednarodno leto mladih - avgust 2010-2011 |
| | |
januar 2010 | | |
| | |
14.01.2010 | Zveza Glasbene mladine Slovenije, predsednica Petra Mohorčič | Slovesnost ob 40. letnici delovanja Zveze Glasbene mladine Slovenije |
16.-17.1.2010 | Smučarski klub Branik, g. Vilar | 46. Svetovni pokal - Zlata lisica |
22.01.2010 | Lovska zveza Slovenije, predsednik mag. Srečko Feliks Krope | Svečana akademija ob 100-letnici izhajanja revije Lovec, Maribor |
| | |
februar 2010 | | |
| | |
19.2. - 14.4.2010 | Slovensko ljudsko gledališče Celje, upravnica mag. Tina Kosi | 19. Festival Dnevi komedije |
| | |
marec 2010 | | |
| | |
11.03.2010 | IRDO-Inštitut za razvoj družbene odgovornosti, direktorica Anita Hrast | 5. medn.konferenca - Družbena odgovornost in izzivi časa 2010, Maribor |
13.03.2010 | Železničarsko kulturno umetniško društvo, predsednik Marko Brezigar | Proslava ob 90. letnici delovanja ŽKUD "Tine Rožanc" |
17.03.2010 | Pokrajinski arhiv Maribor, direktorica dr. Slavica Tovšak | Posvetovanje - tehnični in vsebinski problemi klasičnega in elektronskega arhiviranja - Radenci 2010 |
25.03.2010 | Klic v duševni stiski, vodja dr. Onja Tekavčič Grad | Prireditev ob 30. obletnici "Klica v stiski" |
| | |
april 2010 | | |
| | |
14.04.2010 | Slovensko združenje elektroenergetikov, predsednik Krešimir Bakić | Proslava ob dnevu slovenskih elektroenergetikov |
14.04.2010 | Slovensko društvo Informatika, predsednik Niko Schlamberger | Dnevi slovenske informatike 2010, Portorož |
21.04.2010 | Fakulteta za socialno delo, preds. prog. odobra dr. Vesna Leskošek | 4. kongres socialnega dela 2010, Brdo pri Kranju |
| | |
maj 2010 | | |
| | |
05.05.2010 | UKC Ljubljana, Bolnica dr. Petra Držaja, prof.dr. Blaž Rozman, dr. med. | 7th International Congress on Autoimmunity 2010, Ljubljana |
06.05.2010 | Inštitut Hevreka, Andrej Jus in Bogdan Urbar | Konferenca o medgeneracijskem sodelovanju |
07.05.2010 | Zavod za ustvarjalni razvoj mladih Celje, Mihailo Lišanin | Prireditev ob podelitvi priznanj nagrajencem 15. medn. razpisa za mlade |
09.05.2010 | ZZBVNOB Slovenije, predsednik Janez Stanovnik | Proslava ob 65. obletnici zmage nad nacifašizmom |
12.-16.5.2010 | Biotehniška fak., Oddelek za lesarstvo, dr. Franc Pohleven | Prireditev "Čar lesa 2010" |
12.-13.5.2010 | OŠ Jurčičevaga Drejčka, prof. Suzana Vodnjov | 20. Državna glasbena revija Zapojmo, zaigrajmo, zaplešimo |
17.05.2010 | IZUM- Inštitut informacijskih znanosti Mb, mag. Franci Pivec | Mednarodna konferenca "Converging technologies" |
21.05.2010 | Zveza za tehnično kulturo Slovenije, glavni tajnik Mirko Vavpotič | Državno srečanje mladih raziskovalcev Slovenije |
21.05.2010 | KGZS, Kmetijski gozdarski zavod Ptuj, direktor Slavko Janžekovič | 21. državna razstava dobrot slovenskih kmetij Ptuj 2010 |
22.05.2010 | Turizem Bohinj, direktor Klemen Langus | 4. Mednarodni festival alpskega cvetja |
23.05.2010 | Milka Krapež | Prireditev "(Z)migaj se za zdravje žensk" |
27.05.2010 | Biotehniška fakulteta, Oddelek za lesarstvo, Hojka Kreigher | Znanstveno srečanje Gozd in les |
27.-28.5.2010 | Svetovni slovenski kongres | I. Konferenca slovenskih pravnikov iz sveta in Slovenije |
| | |
junij 2010 | | |
| | |
03.06.2010 | Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije, predsednik Tomaž Wraber | Slovesnost ob 90-letnici Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije |
06.06.2010 | Društvo slovensko-hrvaškega prijateljstva, predsednik dr. Božo Dimnik | Srečanje županov, gospodarstvenikov in poslancev iz Istre |
07.06.2010 | Društvo Cafe teater, Vita Mavrič Stražišar | 10. mednarodni večer šansonov "La vie en rose" |
07.06.2010 | Društvo baletnih umetnikov Slovenije, predsednik Tomaž Rode | Dobrodelni gala baletni koncert v Mb. |
08.06.2010 | Zavod Ypsilon, strokovni direktor Žiga Vavpotič | Srečanje "Veliko nam imajo povedati" |
09.06.2010 | Mladinski svet Slovenije, predsednik Kamal Izidor Shaker | Projekt "Prostovoljec leta 2009" |
10.06.2010 | Združenje slovenskih poklicnih gasilcev, predsednik Jani Podrepšek | Dobrodelna akcija za nakup defibrilatorjev |
11.06.2010 | VDC Koper, direktorica Andreja Jurca | Državne igre Specialne olimpiade Slovenije |
17.06.2010 | Medicinska fakulteta, dekan dr. Dušan Šuput | Slovesnost ob 65.letnici vpisa na popolno Medicinsko fak. v Ljubljani |
25.06.2010 | Konzulat RS, častni konzul Mieczyslaw Marian Baranski | VIII. Veliki piknik ob Dnevu državnosti RS |
| | |
julij 2010 | | |
| | |
02.07.2010 | Pristop d.o.o., dr. Dejan Verčič | 17. medn. simpozij - BledCom 2010 |
11.07.2010 | AMD Orehova vas, Herman Jakolič | Dirka svetovnega in evropskega prvenstva v motokrosu |
17.-23.7.2010 | Gasilska zveza Slovenije | 18. mladinske gasilske olimpijske igre |
| | |
avgust 2010 | | |
| | |
02.08.2010 | DŠFS - Društvo študentov farmacije Slovenije, predsednik OK kongresa Urban Brumen | 56. Letni kongres Svetovne zveze študentov farmacije 2010, Ljubljana |
27.-28.8.2010 | Atelje Kresnik, Štefan Kresnik | 40. Jubilejno srečanje mladih udeležencev likovne kolonije iz Slovenije, Avstrije, Italije in Madžarske |
| | |
september 2010 | | |
| | |
3.-5-9.2010 | Klub gorskih tekačev Papež, Mira in Dušan Papež | 26. Svetovno prvenstvo v gorskih tekih na Veliko planino |
05.09.2010 | Kulturni center Sinagoga, višji kustos dr. Marjan Toš | Projekt "Evropski dan judovske kulture" |
8.-12.9.2010 | Kajakaška zveza Slovenije, predsednik OO SP Bojan Žmavc | Svetovno prvenstvo v kajaku in kanu slalomu - SLOKA 2010 |
| | |
19.09.2010 | Zavod za fair play in strpnost v športu, vodja prireditve Bojan Jurovič | Prošnja za častno pokroviteljstvo Teka miru, Ljubljana |
24.09.2010 | Center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Vipava | 23. srečanje specialnih in rehabilitacijskih pedagogov Slovenije |
27.9-1.10.2010 | CNVOS - Zavod Center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij, direktor Jože Gornik | 9. vseslovenski festival nevladnih organizacij LUPA 2010, Ljubljana |
| | |
oktober 2010 | | |
| | |
01.10.2010 | Zveza mriborskih športnih društev Branik, predsednik dr. Alojz Križman | Proslava ob 110. letnici slovenskega športnega društva ŠD Maribor |
03.10.2010 | ČZS - Čebelarska zveza Slovenije, predsednik Boštjan Noč | 3. medn. forum o apiterapiji in apikvaliteti - Apimondia 2010 |
03.10.2010 | Kobilarna Lipica, direktor Tomi Rumpf, dr. vet. med. | pokroviteljstvo ob 430-letnici Kobilarne Lipica |
09.10.2010 | Turistična zveza Slovenije, Meta Černe | Projekt "Moja dežela - lepa in gostoljubna" |
09.10.2010 | Občina Lenart, župan mag. Janez Kramberger, dr. vet. med. | Obeležitev srebrnega jubileja Maistrovih prireditev, Zavrh |
09.10.2010 | Kozjanski park, v.d. direktorja Ivo Trošt | Praznik kozjanskega jabolka, Podsreda |
5.-6.10.2010 | Društvo za okoljsko vzgojo Evrope v Sloveniji - DOVES, nacionalni koordinator Branko Mahne | Konferenca koordinatorjev slovenskih ekošol, Brdo pri Kranju |
7.-10.10.2010 | Gospodarsko razstavišče, direktor g. Ante Madjar | Akcija "Pozdravimo jutri" v okviru sejemske prireditve Narava-zdravje |
08.10.2010 | Univerza na Primorskem, Predsednik OO simpozija prof. dr. Rado Pišot | 6. medn. znanstveni in strokovni simpozij - Otrok v gibanju, Portorož |
09.10.2010 | Občina Lenart, župan mag. Janez Kramberger, dr. vet. med. | Obeležitev srebrnega jubileja Maistrovih prireditev, Zavrh |
15.-16.10.2010 | Pelikan d.o.o., direktorica festivala Beti Valič | Mednarodni festival športnega filma - FEŠTA |
14.10.2010 | Matjaž Javšnik, vodja pripravljalnega odbora festivala | Medn. filmski festival Koper 2010 |
20.10.2010 | Društvo kuharjev in slaščičarjev Slovenije, predsednik Tomaž Vozelj | častno pokroviteljstvo prireditve in humanitarni prispevek za sklad - Pustimo jim sanje |
21.-22.10.2010 | Zavod RS za šolstvo, direktor mag. Gregor Mohorič in ga. Vičar | Mednarodni posvet "Biološka znanost in družba, organizmi kot živi sistemi" |
21.-22.10.2010 | The Slovenia Times, direktor Brane Krajnik | FDI Summit Slovenia 2010, Bled |
22.10.2010 | Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Mb., asist.mag. Jernej Završnik,dr.med. | Humanitarni koncert "Veliko srce za mamograf" |
23.10.2010 | Center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Vipava, ravnateljica dr. Erna Žgur | Predstavitev plesne predstave Rdeči čeveljčki, Ljubljana |
28.- 29.10.2010 | ŠENT, predsednik Edo P. Belak, izvršni direktor Nace Kovač, | Mednarodna konferenca o socialni ekonomiji |
| | |
november 2010 | | |
| | |
sredi novembra | Inštitut za razvoj družbene odgovornosti, ddr. Matjaž Mulej | Mednarodna konferenca "Družbena odgovornost in izzivi časa 2010" |
08.11.2010 | Slovesnost ob 35-letnici ICPE, Ljubljana | Slovesnost ob 35-letnici ICPE, Ljubljana |
22.11.2010 | Društvo MEPI, Medn. priznanje za mlade, nacionalna koordinatorka Nada Kajfež | Podelitev zlatih priznanj 2010 Programa MEPI |
4.-7-11-2010 | The European Law Students' Association, Jernej kosec | Konferenca "ELSA EX YU" |
11.11.2010 | Vodja Hiše arhitekture Ana Struna Bregar, Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije /ZAPS/ | Dan arhitektov, Ljubljana |
19.-20.11.2010 | Univerza v Mb., Filozofska fakulteta, dekan dr. Marko Jesenšek | Znanstveni simpozij "General Maister in njegovi sodelavci |
24.11.2010 | Mestna občina Koper, župan Boris Popovič | Projekt-razstava - Boris Pahor - Lojze Spacal - Krajine 19. st., Milje in Koper |
24.11.2010 | Zavod za gluhe in naglušne Ljubljana, direktorica Liljana Batič | Prireditev ob 110.letnici Zavoda za gluhe in naglušne Ljubljana |
25.11.2010 | CVB - Združenje bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo Slovenije, prim. Rožica Acimovič-Janežič, dr. med. | SAFE Working Conference, Ljubljana |
25.11.2011 | Društvo za ohranjanje naravne dediščine Slovenije, predsednik dr. Gregor Torkar | Obeležitev 90-letnice Spomenice za varstvo narave, Ljubljana
(OPOMBA: dogodek je bil odpovedan) |
| | |
december 2010 | | |
| | |
2.-4.12.2010 | Fakulteta za šport, dekan dr. Milan Žvan | 5. Mednarodni simpozij "Šport mladih 2010" |
Nazaj na vrh strani.
I. Statistični pregled pisem državljank in državljanov v obdobju od dne od 1.1.2010 do 15.12.2010
Na Urad predsednika Republike Slovenije je v obdobju od dne 1.1.2010 do 15.12.2010 prispelo 301 pisem državljank in državljanov Republike Slovenije.
| Pisma glede na vsebino | Število 2010 | v % za 2010 |
1 | Sodne zadeve | 54 | 18,0 |
2 | Socialne zadeve | 34 | 11,3 |
3 | Upravno-notranje zadeve | 19 | 6,3 |
4 | Pokojninsko in invalidsko varstvo | 18 | 6,0 |
5 | Delovna razmerja in brezposelnost | 16 | 5,3 |
6 | Finančne in davčne zadeve | 16 | 5,3 |
7 | Zdravstveno varstvo | 15 | 5,0 |
8 | Okolje in prostor ter naravne nesreče | 14 | 4,6 |
9 | Nerazumljiva pisma, pisci z osebnimi težavami in ponavljajoči se pisci | 14 | 4,6 |
10 | Zadeve, ki so poslane le v vednost | 14 | 4,6 |
11 | Stanovanjske zadeve | 13 | 4,3 |
12 | Ostale zadeve | 13 | 4,3 |
13 | Policijski postopki ter javni red in mir | 10 | 3,3 |
14 | Osebna izjavljanja in razmišljanja | 9 | 3,0 |
15 | Ostale pravosodne zadeve | 8 | 2,6 |
16 | Šolstvo, znanost, religija, kultura in šport | 6 | 2,0 |
17 | Javne gospodarske službe | 3 | 1,0 |
18 | Poprava krivic | 3 | 1,0 |
| Skupaj (od 1 do 18) | 279 | 92,7 |
| Anonimna pisma | 22 | 7,3 |
| Skupaj | 301 | 100 |
Pisma so razporejena glede na število največ prejetih po posameznih področjih.
II. Problematika, vsebovana v pismih državljank in državljanov po posameznih področjih
1. Socialno varstvo
Število pisem s področja socialnega varstva upada v primerjavi s prejšnjima letoma, vsebina pisem pa ostaja več ali manj ista - socialna (materialna) ogroženost posameznikov ali družin.. Iz pisem, ki jih prejmemo na urad je razvidno, da je pomanjkanje finančnih sredstev največji razlog za hude stiske ljudi, katerim se nemalokrat pridružujejo še zdravstvene težave, brezposelnost, neurejeni stanovanjski problemi, nizka izobrazba,....
V ospredje vedno bolj prihaja finančna stiska in nezmožnost gospodinjstev, da bi pokrili nepričakovane izdatke (razne obresti na dolgove; osnovnih življenjskih stroškov, saj se cene osnovnih živil nenehno dvigujejo,...).
Posamezniki nas seznanjajo z odločbami centrov za socialno delo, ker menijo, da se jim je zgodila krivica in prosijo predsednika republike za pomoč oz. ukrepanje. Če niso zamujeni zakonski roki za pritožbe, zadeve odstopimo v reševanje pristojnim institucijam, sicer pa vzpostavimo stik s centrom za socialno delo za dodatne informacije in potem posameznike o tem obvestimo. Včasih ugotovimo, da gre za nezaupanje do strokovnih delavcev centrov za socialno delo, saj posamezniki menijo, da jim ne dajejo zadostnih informacij ali pa se jih želijo čimprej znebiti, kar je med drugimi potem tudi razlog, da v svojem nezadovoljstvu pišejo predsedniku republike.
2. Zdravstveno varstvo, pokojninsko varstvo in delovna razmerja ter brezposelnost
Število pisem na področju zdravstvenega varstva in zavarovanja se je v tem letu zmanjšalo v primerjavi s prejšnjim letom. V pismih posamezniki največkrat opozarjajo na dolge čakalne termine pri zdravnikih specialistih, nezadovoljstvo z raznimi odločitvami raznih institucij s področja zdravstva, razna humanitarna društva prosijo za finančno pomoč za posameznike z različnimi zdravstvenimi težavami,..
Na področju pokojninskega varstva se največje nezadovoljstvo nanaša na nizke pokojnine ali na nezadovoljstvo z izdanimi odločbami Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Ta pisma običajno odstopimo v pristojno reševanje za Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Tudi v pismih s področja delovnih razmerij se odraža socialna ogroženost, vse več je opozoril o t.i. mobingu na delovnem mestu, ko posamezniki posledično tudi izgubijo službo in morajo svojo pravico iskati na sodišču. Pri zadevah, za katere že teče sodni postopek, pa nas posamezniki kljub temu prosijo za pomoč, posameznikom odgovorimo, da predsednik republike niti njegov urad nimata nikakršnih možnosti oz. pristojnosti ukrepanja, glede na to, da je zadeva že na sodišču, sicer pa tovrstna pisma odstopimo v pristojno reševanje na Inšpektorat RS za delo.
3. Okolje in prostor
Tako kot v preteklih dveh letih se tudi letos največ pisem nanaša na lokalno problematiko varovanja okolja (odlagališča nevarnih odpadkov, prekomerno onesnaževanje zraka,..) in v zvezi s tem predvsem z nezadovoljstvom nad delom inšpekcijskih služb. Pisma odstopimo v pristojno obravnavo na ustrezne institucije.
Na tem področju se večkrat formirajo tudi razne civilne iniciative, ko so krajani s svojimi težavami pri pristojnih institucijah premalo upoštevani ali kar preslišani, se potem po pomoč obrnejo tudi na predsednika republike. O teh pobudah in opozorilih obvestimo pristojni kabinet ministra.
4. Stanovanjske zadeve
Opozorjeni smo bili na problematiko hišniških stanovanj, ki naj bi bila na sistemski ravni še vedno neustrezno rešena, zato smo za informacijo zaprosili Ministrstvo za okolje in prostor.
Na urad prejemamo zelo konkretne prošnje za pomoč pri urejanju stanovanjskega statusa, bodisi prošnjo za pridobitev stanovanj ali pomoč pri financiranju za nakup stanovanja.
Stanovanjskega vprašanja še vedno nimajo urejenega nekateri imetniki stanovanjske pravice, ki so prebivali v t.i. denacionaliziranih stanovanjih in morajo svojo pravico iskati prek sodišča.
Na urad predsednika republike so se obrnili posamezniki s prošnjo za pomoč v primeru napovedane deložacije. V teh primerih smo vedno najprej stopili v stik s pristojnim centrom za socialno delo, da preverimo, če so s primerom seznanjeni in če lahko sploh še kaj storijo, glede na pravnomočnost izvršbe.
5. Upravno notranje zadeve
S področja upravno notranjih zadev smo prejeli kar nekaj pisem iz tujine, predvsem so to prošnje za pridobitev slovenskega državljanstva, prošnje za politični azil v Republiki Sloveniji, prošnja za priznanje mednarodne zaščite, prošnje za pridobitev vize... Pisma odstopimo v reševanje pristojnim institucijam ali pa posameznikom odgovorimo glede na vsebino njihovega pisma.
V pismih državljank in državljanov Slovenije smo seznanjeni z različnimi vsebinami. Pisma večinoma odstopimo v reševanje na pristojne institucije, npr. ko gre za težave pri pridobivanju raznih dovoljenj, katere izdajajo upravne enote ali ministrstva; potem zadeve v upravnih postopkih; še vedno se pojavljajo težave pri pridobivanju raznih statusov (svojca žrtve vojnega nasilja, vojnega invalida,..).
6. Finančne in davčne zadeve
V pismih nas posamezniki seznanjajo s svojimi težavami, ki jih imajo z določenimi institucijami. Večkrat je bila izpostavljena davčna uprava, ko posamezniki niso bili zadovoljni s prejetimi odločbami omenjene institucije in so prošnjo za odpis dolga poslali kar na urad predsednika republike. Zadeve vrnemo v pristojno reševanje davčnim organom.
Prejmemo tudi pisma, ko posamezniki predstavnike določenih finančnih institucij obdolžijo koruptivnih dejanj, ko pa jih pristojna institucija pozove k predložitvi dokazov, da se preveri resničnost navedb, se le-ti potem ne odzovejo na pozive.
7. Sodne zadeve
Čeprav predsednik republike in Urad predsednika republike nimata pristojnosti ukrepanja na področju sodnih zadev, je največ pisem prispelo ravno na tem področju. Edino v primeru, ko posamezniki opozorijo na dolgotrajen sodni postopek, lahko pismo odstopimo na Ministrstvo za pravosodje. V primerih, ko posamezniki niso zadovoljni z izdanimi sodbami in jih prilagajo pismom ter prosijo za mnenje ali nasvet, nekateri pa tudi za razveljavitev sodbe - teh je tudi največ - takrat se z zadevami lahko le seznanimo. Saj gre izključno za sodne zadeve, za katere so pristojna zgolj in samo sodišča. Kakršnokoli drugačno ravnanje bi pomenilo kršenje temeljev pravne države, saj bi s tem prekršili bistveno načelo vsake demokratično organizirane države - delitev oblasti, to je na zakonodajno, izvršilno in sodno in vsaka izmed teh se izvršuje neodvisno od drugih dveh. To načelo udejanja že sama ustava v določbah o državni ureditvi, v katere je vgradila mehanizme zavor in ravnovesij ravno zato, da ne bi prihajalo do zlorabe oblasti.
Vse bolj resen postaja problem, ko posamezniki ne morejo sami kriti stroškov dragih sodnih postopkov, zaradi česar je prizadet njihov eksistenčni minimum. Zato je predsednik republike že pozval Odvetniško zbornico Slovenije, da bi na praktični ravni poizkusili čimprej poiskati rešitve v okviru obstoječe zakonodaje, ki ureja dodeljevanje brezplačne pravne pomoči; v razmislek pa ponudil idejo o sistemu pro bono pravne pomoči.
III. Komunikacija Urada po telefonu
Vse pogostejši so tudi neposredni klici državljank in državljanov na Urad predsednika republike, ko želijo predsednika republike seznaniti z zelo konkretnimi težavami, s katerimi se soočajo in pričakujejo, da bo predsednik republike v zvezi s tem prevzel določene aktivnosti. Pričakovanja največkrat niso realna, saj gre za konkretne postopke, ki se rešujejo v okviru drugih institucij, ki so za to pristojne.
V zvezi s pismi, ki smo jih prejeli v Urad predsednika republike smo opravili veliko neposrednih pogovorov s pristojnimi institucijami, običajno Centri za socialno delo ali pristojnimi ministrstvi, ko smo ocenili, da bi naš pogovor utegnil koristiti pri obravnavi pisem. Sodelovanje je zelo korektno in kooperativno.
Nazaj na vrh strani.
XIII. Pregled porabe proračunskih sredstev
Nazaj na vrh strani.