Neuradno prečiščeno besedilo predpisa
Naslov osnovnega predpisa: Pravilnik o strokovnem izpitu za imenovanje v naziv

OPOZORILO: Gre za neuradna prečiščena besedila, ki predstavljajo zgolj informativni delovni pripomoček, glede katerega organ ne jamči odškodninsko ali kako drugače.


Vsebina:

PRAVILNIK O STROKOVNEM IZPITU ZA IMENOVANJE V NAZIV

I. SPLOŠNA DOLOČBA

1. člen
(vsebina pravilnika)

Ta pravilnik določa programa državnega izpita iz javne uprave in strokovnega upravnega izpita (v nadaljnjem besedilu: strokovni izpit za imenovanje v naziv), sestavo in oblikovanje izpitnih komisij, postopek prijave in opravljanja strokovnega izpita, izpitni red, vodenje evidence o strokovnih izpitih ter druga vprašanja v zvezi z opravljanjem strokovnega izpita za imenovanje v naziv.
II. STROKOVNI IZPIT ZA IMENOVANJE V NAZIV

2. člen
(vsebina strokovnega izpita za imenovanje v naziv)

(1) Strokovni izpit za imenovanje v naziv se opravlja po programu, katerega vsebina je določena v prvem odstavku 166. člena zakona o javnih uslužbencih.

3. člen
(kandidati)

(1) Strokovne izpite za imenovanje v naziv po tem pravilniku opravljajo pripravniki in drugi javni uslužbenci (v nadaljnjem besedilu: kandidati), ki sklenejo delovno razmerje v državnem organu ali upravi lokalne skupnosti (v nadaljnjem besedilu: organ).

(2) Za opravljanje strokovnega izpita za imenovanje v naziv po tem pravilniku se lahko prijavi tudi posameznik, ki ni zaposlen v organu, zaradi izpolnjevanja pogojev po prvem odstavku 86. člena zakona o javnih uslužbencih.
4. člen
(program strokovnega izpita za imenovanje v naziv)

(1) Program strokovnega izpita za imenovanje v naziv obsega naslednja področja:

1. ustavna ureditev s poudarkom na temeljnih načelih ustavne ureditve, človekovih pravicah in temeljnih svoboščinah, gospodarskih in socialnih razmerjih, oblikah neposredne in posredne demokracije, organizacije državne oblasti in ustavnem sodstvu;

2. sistem zakonodajne, izvršilne in sodne funkcije oblasti ter razmerij med njimi;

3. organizacija in funkcijo lokalne samouprave;

4. sistem javnih financ;

5. ureditev institucij Evropske unije in njenega pravnega sistema;

6. sistem upravnega prava, upravni postopek in upravni spor;

7. poslovanje organov javne uprave.

(2) Podrobnejši program strokovnega izpita za imenovanje v naziv je določen posebej za državni izpit iz javne uprave in posebej za strokovni upravni izpit. Določi ga minister, pristojen za upravo, in ga objavi na spletnih straneh ministrstva, pristojnega za upravo.
5. člen
(način opravljanja strokovnega izpita za imenovanje v naziv)

Strokovni izpit za imenovanje v naziv se opravlja pisno pod nadzorom uslužbenca organizacijske enote ministrstva, pristojnega za upravo, ki je pristojna za organizacijo strokovnih izpitov ter ustno pred izpitno komisijo. Pisni del strokovnega izpita za imenovanje v naziv traja dve šolski uri, ustni del pa toliko, kolikor je potrebno za preverjanje kandidatovega znanja, vendar največ 20 minut.
6. člen
(imenovanje izpraševalcev za strokovni izpit za imenovanje v naziv)

(1) Kandidate za imenovanje izpraševalcev za strokovni izpit za imenovanje v naziv pridobi ministrstvo, pristojno za upravo, na podlagi javnega povabila k sodelovanju.

(2) Pogoji za imenovanje za izpraševalca so:

1. univerzitetna izobrazba ali visoka strokovna izobrazba s specializacijo oziroma magisterijem;

2. najmanj osem let delovnih izkušenj s posameznih področij iz prvega odstavka 4. člena tega pravilnika;

3. Izpraševalec za področje iz 6. točke prvega odstavka 4. člena pravilnika mora biti univerzitetni diplomirani pravnik oziroma imeti izobrazbo pravne smeri, pridobljeno po študijskem programu druge stopnje v skladu z zakonom, ki ureja visoko šolstvo.

(3) Izpraševalce za strokovni izpit za imenovanje v naziv imenuje minister, pristojen za upravo.

(4) V aktu o imenovanju izpraševalcev se določi, za katera področja so zadolženi za spraševanje.

(5) Vsakokratna izpitna komisija za strokovni izpit za imenovanje v naziv je sestavljena iz predsednika in najmanj dveh članov.
7. člen
(organizacija strokovnega izpita za imenovanje v naziv)

Ministrstvo, pristojno za upravo, skrbi za:

1. nemoten potek strokovnega izpita za imenovanje v naziv v skladu s predpisi,

2. uporabo enotnih kriterijev ocenjevanja na izpitih,

3. spremljanje in usklajevanje dela izpitnih komisij,

4. pripravo letnega razporeda terminov za opravljanje strokovnega izpita za imenovanje v naziv,

5. zagotavljanje materialnih pogojev za delo izpitnih komisij,

6. opravljanje strokovnega in administrativno-tehničnega dela za izpitne komisije.
8. člen
(prijava k strokovnemu izpitu za imenovanje v naziv)

(1) Odgovorna oseba organa, pri katerem je kandidat zaposlen, vloži prijavo k strokovnemu izpitu za imenovanje v naziv, upoštevaje rok, v katerem je dolžan kandidat opraviti izpit, in možnost dvakratnega pristopa na izpit na stroške organa.

(2) Prijava mora vsebovati ime in priimek kandidata, EMŠO, stalno prebivališče (ulica, kraj, pošta), organ zaposlitve, telefonsko številko, na kateri je kandidat dosegljiv, stopnjo izobrazbe, vrsto izpita in navedbo o morebitnih oprostitvah. Ko kandidata prijavlja organ, se upoštevajo le prijave z uradnega elektronskega naslova organa.

(3) Ministrstvo, pristojno za upravo, zagotovi možnost sprejemanja prijave na strokovni izpit za imenovanje v naziv po elektronski pošti in preko spleta.

(4) Ko se k strokovnemu izpitu prijavi kandidat sam, mora pred pristopom k izpitu predložiti potrdilo o plačilu izpita.
9. člen
(ugotavljanje pogojev za pristop k strokovnemu izpitu za imenovanje v naziv)

(1) Ministrstvo, pristojno za upravo, po prejemu prijave kandidata na izpit preveri, ali kandidat izpolnjuje pogoje za pristop k opravljanju strokovnega izpita za imenovanje v naziv. Če kandidat ne izpolnjuje pogojev za opravljanje strokovnega izpita za imenovanje v naziv, o tem obvesti kandidata oziroma organ, ki je kandidata prijavil.

(2) Ministrstvo, pristojno za upravo, petnajst dni pred dnevom opravljanja strokovnega izpita za imenovanje v naziv obvesti kandidata o času in kraju opravljanja strokovnega izpita za imenovanje v naziv ter o sestavi izpitne komisije. Istočasno obvestilo pošlje v elektronski obliki tudi organu, v katerem je kandidat zaposlen.
9a. člen
(priznavanje vsebin izpita)

(1) O priznavanju vsebin izpita kandidatom odloča predstojnik organa, ki je kandidata prijavil na strokovni izpit za imenovanje v naziv. Ob prijavi na izpit se navede, katere vsebine izpita so bile kandidatu priznane.

(2) O priznavanju vsebin izpita kandidatom, ki se na strokovni izpit za imenovanje v naziv prijavljajo sami, odloča pooblaščena oseba na ministrstvu, pristojnem za upravo. Vlogo za priznavanje vsebin mora kandidat nasloviti na ministrstvo, pristojno za upravo, 60 dni pred rokom, na katerega se želi prijaviti na izpit.

(3) Kandidatu, ki je opravil pravosodni ali državni pravniški izpit, se prizna opravljen strokovni izpit za imenovanje v naziv v celoti.
10. člen
(določitev razporeda in sestave izpitnih komisij)

Ministrstvo, pristojno za upravo, z mesečnim razporedom določi sestavo izpitnih komisij za strokovni izpit za imenovanje v naziv za posamezne kandidate, datum in kraj opravljanja izpita ter zapisnikarje. Razpored se pošlje vsem članom izpitne komisije in zapisnikarjem.
11. člen
(zapisnikar)

Zapisnikarja, ki vodi zapisnik o poteku strokovnega izpita za imenovanje v naziv, in opravlja druge naloge določene s tem pravilnikom, določi minister, pristojen za upravo, izmed delavcev, zaposlenih v ministrstvu, pristojnem za upravo. Imeti mora najmanj srednjo strokovno izobrazbo.
12. člen
(javljanje odsotnosti in odpoved)

(1) Predsednik in član izpitne komisije ter zapisnikar, ki izve za opravičen razlog, zaradi katerega ne more opraviti svoje dolžnosti izpraševalca v izpitni komisiji, mora takoj javiti odsotnost pri uradni osebi ministrstva, pristojnega za upravo, ki je pristojna za organizacijo strokovnih izpitov.

(2) Predsednik in član izpitne komisije ter zapisnikar mora takoj, ko izve za opravičen razlog, zaradi katerega ne bi mogel opraviti svoje dolžnosti v izpitni komisiji, v katero je določen z razporedom iz 10. člena tega pravilnika, obvestiti uradno osebo ministrstva, pristojnega za upravo, ki je pristojna za organizacijo strokovnih izpitov.

(3) Če oseba iz prejšnjih dveh odstavkov brez opravičenega razloga ne javi svoje odsotnosti oziroma ne odpove opravljanja svoje dolžnosti v izpitni komisiji najmanj trikrat v enem letu, uradna oseba, ki je pristojna za organizacijo strokovnih izpitov, o tem sestavi uradni zaznamek. V primeru kršitve te obveznosti se predsednika, člana oziroma zapisnikarja razreši dolžnosti v izpitni komisiji.
13. člen
(pisni del strokovnega izpita za imenovanje v naziv)

(1) Pred pričetkom pisnega dela strokovnega izpita za imenovanje v naziv uslužbenec organizacijske enote ministrstva, pristojnega za upravo, ki je pristojna za organizacijo strokovnih izpitov, na podlagi dokumenta s fotografijo ugotovi istovetnost kandidata.

(2) Uslužbenec iz prejšnjega odstavka zagotovi, da kandidati opravljajo pisni del strokovnega izpita za imenovanje v naziv samostojno in brez uporabe literature. Kandidata, ki ne opravlja pisnega dela strokovnega izpita za imenovanje v naziv v skladu z navodili, uslužbenec opozori. Če kandidat večkrat krši navodila, uslužbenec to zapiše v zapisnik o opravljanju strokovnega izpita za imenovanje v naziv.
14. člen
(ustni del strokovnega izpita za imenovanje v naziv)

(1) Predsednik izpitne komisije lahko začne z opravljanjem ustnega dela strokovnega izpita za imenovanje v naziv, ko so prisotni vsi člani izpitne komisije in zapisnikar.

(2) Predsednik izpitne komisije začne ustni del strokovnega izpita za imenovanje v naziv tako, da predstavi člane izpitne komisije, na podlagi dokumenta s fotografijo ugotovi istovetnost kandidata in pojasni potek strokovnega izpita za imenovanje v naziv.

(3) Predsednik izpitne komisije skrbi za pravilen in nemoten potek strokovnega izpita za imenovanje v naziv.

15. člen
(vprašanja na pisnem in ustnem delu strokovnega izpita za imenovanje v naziv)

(1) Kandidat mora poznati predpise o pravni ureditvi posameznega področja strokovnega izpita za imenovanje v naziv, ki so bili objavljeni vsaj 60 dni pred začetkom opravljanja strokovnega izpita za imenovanje v naziv.

(2) Vprašanja, ki so zastavljena kandidatu med opravljanjem strokovnega izpita za imenovanje v naziv, morajo biti taka, da je mogoče iz odgovorov nanje oceniti kandidatovo znanje s posameznega področja, določenega v prvem odstavku 4. člena tega pravilnika.
16. člen
(ocena uspeha)

(1) Uspeh pisnega in ustnega dela strokovnega izpita za imenovanje v naziv ocenjuje izpitna komisija z oceno »uspešno « ali »neuspešno«.

(2) Strokovni izpit za imenovanje v naziv se oceni tako, da se vsako posamezno področje na pisnem in ustnem delu oceni z oceno »uspešno« ali »neuspešno«.

(3) Za skupno oceno »uspešno« mora biti kandidat uspešno ocenjen tako na pisnem kot tudi na ustnem delu strokovnega izpita za imenovanje v naziv.

(4) Če je kandidat na največ dveh področjih na pisnem ali ustnem delu izpita ocenjen z oceno »neuspešno«, se mu dovoli, da iz teh dveh področij opravlja popravni izpit.

(5) Če je kandidat neuspešen na popravnem izpitu iz enega ali obeh področij, ponoven popravni izpit ni mogoč in opravlja strokovni izpit za imenovanje v naziv v celoti znova.

(6) Kandidat, ki strokovnega izpita za imenovanje v naziv ni opravil, ga sme na stroške organa opravljati še enkrat.
17. člen
(razglasitev izida strokovnega izpita za imenovanje v naziv)

(1) Na podlagi ocenitve posameznih delov strokovnega izpita za imenovanje v naziv izpitna komisija oceni, ali je kandidat izpit opravil ali izpita ni opravil.

(2) Izid strokovnega izpita za imenovanje v naziv razglasi predsednik izpitne komisije ob navzočnosti članov izpitne komisije, kandidata in zapisnikarja.
18. člen
(potrdilo o strokovnem izpitu za imenovanje v naziv)

(1) Kandidatu, ki je opravil strokovni izpit za imenovanje v naziv, se izda potrdilo. Potrdilo podpiše predsednik izpitne komisije.

(2) Potrdilo se vroči kandidatu takoj, ko je opravil strokovni izpit za imenovanje v naziv.
19. člen

(1) Če kandidat odstopi iz neupravičenega razloga, ko je že začel opravljati strokovni izpit za imenovanje v naziv, se šteje, da strokovnega izpita za imenovanje v naziv ni opravil.

(2) Kandidat lahko odstopi iz upravičenega razloga. Upravičenost razloga potrdi vodja organizacijske enote, ki je pristojna za organizacijo strokovnih izpitov. V tem primeru se šteje, da kandidat k opravljanju izpita ni pristopil.

(3) Če vodja organizacijske enote, ki je pristojna za organizacijo strokovnih izpitov, potrdi, da so razlogi odstopa upravičeni, se šteje, da kandidat ni pristopil k opravljanju strokovnega izpita za imenovanje v naziv.
20. člen
(pravica ugovora)

(1) Kandidat, ki je po končanem pisnem in ustnem delu strokovnega izpita ocenjen z oceno »neuspešno«, lahko vloži ugovor pri ministrstvu, pristojnem za upravo, v skladu z drugim odstavkom 168. člena ZJU.

(2) V primeru pravočasno podanega ugovora kandidat najkasneje v treh delovnih dneh ponovno opravlja strokovni izpit za imenovanje v naziv pred novo komisijo, v kateri mora biti tudi en član prejšnje komisije. Zoper odločitev, sprejeto po preizkusu ocene, je dovoljena pritožba. O pritožbi odloča komisija iz 1. točke drugega odstavka 35. člena ZJU.
21. člen
(javnost strokovnega izpita za imenovanje v naziv)

Strokovni izpit za imenovanje v naziv je javen.

III. EVIDENCA O STROKOVNIH IZPITIH ZA IMENOVANJE V NAZIV

22. člen
(zapisnik)

O poteku strokovnega izpita za imenovanje v naziv se za vsakega kandidata vodi zapisnik. Zapisnik podpišejo predsednik in člani izpitne komisije ter zapisnikar.
23. člen
(zbirka dokumentov o kandidatu)

Ministrstvo, pristojno za upravo, za vsakega kandidata vodi zbirko dokumentov, ki vsebuje prijavo k strokovnemu izpitu za imenovanje v naziv skupaj z dokumentacijo iz tretjega odstavka 8. člena tega pravilnika, obvestilo o dnevu opravljanja strokovnega izpita za imenovanje v naziv in zapisnik o poteku strokovnega izpita za imenovanje v naziv.
24. člen
(evidenca strokovnih izpitov za imenovanje v naziv)

(1) Ministrstvo, pristojno za upravo, vodi evidenco strokovnih izpitov za imenovanje v naziv.

(2) Evidenca iz prejšnjega odstavka vsebuje:

1. zaporedno številko,

2. številko zbirke dokumentov o kandidatu,

3. priimek in ime kandidata,

4. datum in kraj rojstva kandidata,

5. stopnjo in vrsto kandidatove izobrazbe,

6. datum opravljanja strokovnega izpita za imenovanje v naziv in številko izpitne komisije,

7. vrsta strokovnega izpita za imenovanje v naziv (državni izpit iz javne uprave ali strokovni upravni izpit),

8. uspeh strokovnega izpita za imenovanje v naziv.

(3) Evidenca iz prejšnjega odstavka se hrani trajno, zbirka dokumentov o kandidatu pa dve leti od dneva opravljanja strokovnega izpita za imenovanje v naziv.

(4) Podatki iz evidence strokovnih izpitov za imenovanje v naziv se povezujejo s centralno kadrovsko evidenco.
25. člen
(plačilo izpitne komisije)

(1) Predsedniku in članom izpitne komisije za strokovni izpit za imenovanje v naziv in zapisnikarjem, pripada plačilo za delo in povračilo stroškov v zvezi z delom v komisiji v višini, ki jo določi minister, pristojen za upravo.

(2) Za kandidate, ki pristopijo k strokovnemu izpitu za imenovanje v naziv, plača stroške delodajalec v skladu s predpisi, ki urejajo postopke za izvrševanje proračuna Republike Slovenije.

(3) Kandidati iz drugega odstavka 3. člena plačajo stroške pristopa k strokovnemu izpitu za imenovanje v naziv sami.
IV. PROGRAMSKI ODBOR

26. člen
(programski odbor)

(1) Minister, pristojen za upravo, imenuje programski odbor za strokovne izpite za imenovanje v naziv. Člani programskega odbora so lahko uradniki in strokovnjaki s področja javne uprave.

(2) Programski odbor obravnava spremembe programa strokovnih izpitov za imenovanje v naziv in daje mnenja o njih. Organizacijske enota, pristojna za izvajanje strokovnih izpitov za imenovanje v naziv letno poroča programskemu odboru o izvajanju strokovnih izpitov za imenovanje v naziv.
V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
27. člen
(prehodna določba)

(1) Kandidati, za katere je bila pred začetkom uporabe tega pravilnika vložena formalno popolna vloga za opravljanje strokovnega izpita ter pripravniki, ki so začeli pripravniško usposabljanje pred začetkom uporabe tega pravilnika, opravljajo strokovni izpit po predpisih, ki so veljali pred začetkom uporabe tega pravilnika.

(2) Kandidati, ki se prijavijo na strokovni izpit za imenovanje v naziv do uveljavitve tega pravilnika, opravljajo strokovni izpit po dosedanjih predpisih.

(3) Če se kandidat, ki se je prijavil na strokovni izpit za imenovanje v naziv pred uveljavitvijo tega pravilnika, v 30 dneh od njegove uveljavitve iz katerihkoli razlogov odjavi od strokovnega izpita za imenovanje v naziv, ga lahko opravlja po dosedanjih predpisih.

(4) Kandidati, ki so opravljali strokovni izpit za imenovanje v naziv in imajo popravni izpit, ga v 60 dneh od uveljavitve tega pravilnika opravljajo po dosedanjih predpisih, kasneje pa po tem pravilniku, in sicer iz področja, v katero so vključene vsebine področja, na katerem je bil kandidat neuspešen.

(5) Če kandidat ne opravi popravnega izpita iz prejšnjega odstavka, opravlja strokovni izpit za imenovanje v naziv v celoti po tem pravilniku.
28. člen
(prenehanje veljavnosti)

Z dnem, ko začne veljati ta pravilnik, preneha veljati pravilnik o opravljanju strokovnih izpitov in preizkusov znanja (Uradni list RS, št. 41/97, 35/02 in 54/02), uporablja pa se do začetka uporabe zakona o javnih uslužbencih.
29. člen
(uveljavitev in uporaba)

Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne z dnem, ko se začne uporabljati zakon o javnih uslužbencih.



Priloge Naziv Opis Tip Velikost (kB) Priloga 1 Program za opravljanje državnega izpita iz javne uprave HTM 17,1 Priloga 2 Program za opravljanje strokovnega upravnega izpita HTM 14,4



Prava objava: 30. 6. 2007
Pravilnik o spremembi pravilnika o strokovnem izpitu za imenovanje v naziv (Uradni list RS, št. 88/03), veljavnost od 12.9.2003


Popravek pravilnika o spremembi pravilnika o strokovnem izpitu za imenovanje v naziv (Uradni list RS, št. 114/03), veljavnost od 21.11.2003


Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o strokovnem izpitu za imenovanje v naziv (Uradni list RS, št. 5/07), veljavnost od 1.4.2007





Priponke:
priloga 2- pravilnik o SI za imenovanju v naziv.pdfpriloga 1- pravilnik o SI za imenovanju v naziv.pdf