1. Zadeva se je začela s pritožbo (št. 53723/13) proti Republiki Sloveniji, ki jo je po 34. členu Konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin (v nadaljnjem besedilu: konvencija) pri Sodišču 25. maja 2010 vložil slovenski državljan Stanislav Zavodnik (v nadaljnjem besedilu: pritožnik). 2. Pritožnika je zastopala A. Grad Pečnik, odvetnica iz Celja. Slovensko vlado (v nadaljnjem besedilu: vlada) je zastopala V. Klemenc, državna pravobranilka.
I. OKOLIŠČINE ZADEVE
II. UPOŠTEVANI DOMAČA ZAKONODAJA IN PRAKSA
55. Za podrobno predstavitev Zakona o varstvu pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja (»zakon iz leta 2006«) glej Žunič proti Sloveniji (sklep), št. 24342/04, 16.–26. odstavek, 18. oktober 2007), in Žurej proti Sloveniji (sklep) (št. 10386/03), 16. marec 2010). 56. Za domačo prakso v zvezi z uporabo zakona iz leta 2006 v okviru stečajnega postopka glej Sedminek proti Sloveniji, navedeno zgoraj, 34. odstavek. PRAVO I. ZATRJEVANA KRŠITEV 6. ČLENA KONVENCIJE GLEDE NEPOŠTENOSTI POSTOPKA
57. Pritožnik se je pritožil, da ni bil pravilno obveščen o obravnavi 10. septembra 2008 ali o sklepu, ki ga je tega dne izdalo sodišče. Skliceval se je na prvi odstavek 6. člena konvencije, ki se glede tega glasi:
1. Navedbe strank
II. ZATRJEVANA KRŠITEV 6. IN 13. ČLENA KONVENCIJE ZARADI DOLŽINE POSTOPKA IN NEUČINKOVITOSTI PRAVNIH SREDSTEV V TEJ ZVEZI
83. Pritožnik se je tudi pritožil, da trajanje postopka ni bilo v skladu z zahtevo po »razumnem roku« iz prvega odstavka 6. člena konvencije (glej 57. odstavek zgoraj). 84. Nazadnje se je pritožnik pritožil, da so bila razpoložljiva pravna sredstva pri predolgotrajnih postopkih v Sloveniji neučinkovita. Skliceval se je na 13. člen konvencije, ki se glasi:
III. DRUGE ZATRJEVANE KRŠITVE KONVENCIJE
107. Ob sklicevanju na prvi odstavek 6. člena se je pritožnik pritožil, da je bila njegova pravica do poštenega sojenja kršena v postopku o delovnem sporu in v stečajnem postopku. Zlasti je trdil, da bi moralo stečajno sodišče po uradni dolžnosti presoditi, ali je treba njegove terjatve obravnavati kot prednostne, saj so bile te terjatve do podjetja sprejete s sodbo sodišča. Poleg tega je menil, da dejstvo, da mu v stečajnem postopku ni bil podeljen celotni znesek, ki mu ga je prisodilo delovno sodišče, prav tako pomeni kršitev 1. člena Protokola št. 1 k tej konvenciji. Pritožil se je tudi glede kršitve 14. člena konvencije z utemeljitvijo, da so ga v stečajnem postopku obravnavali drugače kakor drugega delavca, ki je bil v podobnem položaju in je prejel celoten znesek, ki mu ga je podelilo delovno sodišče. Nazadnje se je na podlagi 13. člena pritožil, da ni imel na razpolago učinkovitega pravnega sredstva za izpodbijanje sklepa stečajnega sodišča. 108. Glede na vse razpoložljivo gradivo pa Sodišče ugotavlja, da te pritožbe ne kažejo, da bi bile kršene pravice in svoboščine, določene v konvenciji ali njenih protokolih. 109. V skladu s točko a tretjega odstavka in četrtim odstavkom 35. člena konvencije je ta del pritožbe treba zavrniti kot očitno neutemeljen in ga razglasiti za nesprejemljivega. IV. UPORABA 41. ČLENA KONVENCIJE 110. 41. člen konvencije določa:
117. Po mnenju Sodišča je primerno, da zamudne obresti temeljijo na mejni posojilni obrestni meri Evropske centralne banke, ki se ji dodajo tri odstotne točke.
1. razglaša, da sta pritožba na podlagi prvega odstavka 6. člena konvencije o trajanju in nepoštenosti stečajnega postopka, ker pritožnik ni bil obveščen o obravnavi glede glavne razdelitve stečajne mase, in pritožba na podlagi 13. člena konvencije glede pomanjkanja učinkovitega pravnega sredstva v zvezi s trajanjem postopka sprejemljivi, preostali del pritožbe pa nesprejemljiv; 2. razsoja, da je bil kršen prvi odstavek 6. člena konvencije, ker pritožnik ni bil ustrezno obveščen o razdelitvi stečajne mase; 3. razsoja, da je bil kršen prvi odstavek 6. člena in 13. člen konvencije zaradi dolgotrajnosti postopkov in neučinkovitosti pravnih sredstev v tej zvezi; 4. razsoja, (a) da mora tožena država pritožniku v treh mesecih od dne, ko postane sodba v skladu z drugim odstavkom 44. člena konvencije dokončna, plačati ta zneska: (i) 12.500 EUR (dvanajst tisoč petsto evrov) za nepremoženjsko škodo in morebitni davek; (ii) 2.500 EUR (dva tisoč petsto evrov) za stroške in izdatke ter morebitni davek, obračunan pritožniku; b) da se za navedeni znesek od dneva poteka treh mesecev do plačila obračunajo linearne obresti po stopnji, ki je enaka stopnji mejne posojilne obrestne mere Evropske centralne banke, za vse zamujeno obdobje z dodanimi tremi odstotnimi točkami; 5. zavrača preostali del zahtevka pritožnika za pravično zadoščenje.
Sestavljeno v angleškem jeziku in 21. maja 2015 poslano v skladu z drugim in tretjim odstavkom 77. člena Poslovnika Sodišča.