Zbirke Državnega zbora RS - sprejeti zakoni

Show details for EVIDENČNI PODATKIEVIDENČNI PODATKI
Z A K O N

O RATIFIKACIJI DODATNEGA PROTOKOLA K EVROPSKI LISTINI
LOKALNE SAMOUPRAVE O PRAVICI DO SODELOVANJA PRI VPRAŠANJIH LOKALNE OBLASTI (MDPELLS)


1. člen

Ratificira se Dodatni protokol k Evropski listini lokalne samouprave o pravici do sodelovanja pri vprašanjih lokalne oblasti, sestavljen v Utrechtu 16. novembra 2009.

2. člen

Besedilo protokola se v izvirniku v angleškem in v prevodu v slovenskem jeziku glasi:



Dodatni protokol k Evropski listini lokalne samouprave o pravici do sodelovanja pri vprašanjih lokalne oblasti

Preambula

Države članice Sveta Evrope, podpisnice Dodatnega protokola k Evropski listini lokalne samouprave (v nadaljevanju listina, ETS, št. 122),

so se

z upoštevanjem, da je cilj Sveta Evrope doseči večjo enotnost med njegovimi članicami zaradi varovanja in uresničevanja idealov in načel, ki so njihova skupna dediščina;

z upoštevanjem, da je pravica do sodelovanja pri upravljanju javnih zadev eno od demokratičnih načel, ki so skupna vsem državam članicam Sveta Evrope;

z upoštevanjem, da je razvoj v državah članicah pokazal, da je to izjemno pomembno načelo lokalne samouprave;

z upoštevanjem, da bi bilo primerno dopolniti listino z določbami, ki bi jamčile pravico do sodelovanja pri vprašanjih lokalne oblasti;

z upoštevanjem Konvencije Sveta Evrope o dostopu do uradnih dokumentov, ki jo je sprejel Odbor ministrov 27. novembra 2008;

z upoštevanjem deklaracije in akcijskega načrta, ki sta bila sprejeta na 3. sestanku voditeljev držav in vlad članic Sveta Evrope (Varšava, 16. in 17. maj 2005),

dogovorile:

1. člen – Pravica do sodelovanja pri vprašanjih lokalne oblasti

1 Države pogodbenice priznavajo vsakomur pravico sodelovati pri vprašanjih lokalne oblasti, ki so v njihovi pristojnosti.

2 Pravica do sodelovanja pri vprašanjih lokalne oblasti pomeni pravico poskušati določiti ali vplivati na izvajanje pristojnosti in odgovornosti lokalne oblasti.

3 Način uresničevanja te pravice določa zakon. Ne da bi zakon nepravično zapostavljal katero koli osebo ali skupino, lahko določi posebne ukrepe za različne okoliščine ali skupine oseb. Skladno z ustavo in/ali mednarodnimi obveznostmi pogodbenic lahko zakon določi ukrepe, ki so namenjeni le volivcem.

4.1 Vsaka pogodbenica z zakonom državljanom pogodbenice priznava pravico, da sodelujejo kot volivci ali kandidati na volitvah za člane sveta ali skupščine lokalne oblasti v kraju, v katerem prebivajo.

4.2 Zakon prav tako priznava pravico do takega sodelovanja drugim osebam, če se pogodbenica v skladu z ustavno ureditvijo tako odloči ali če je to v skladu z mednarodnimi pravnimi obveznostmi pogodbenice.

5.1 Uradni postopki, pogoji ali omejitve pri uresničevanju pravice do sodelovanja pri vprašanjih lokalne oblasti so predpisane z zakonom in usklajene z mednarodnimi pravnimi obveznostmi pogodbenice.

5.2 Zakon predpisuje potrebne uradne postopke, zahteve in omejitve, da se zagotovi, da uresničevanje pravice do sodelovanja ne ogroža etike in preglednosti izvajanja pristojnosti in odgovornosti lokalnih oblasti.

5.3 Vsi drugi uradni postopki, zahteve ali omejitve pa morajo zagotoviti učinkovito politično demokracijo, vzdrževanje javne varnosti v demokratični družbi ali ravnanje pogodbenice v skladu z mednarodnimi pravnimi obveznostmi.

2. člen – Ukrepi za uresničevanje pravice do sodelovanja

1 Države pogodbenice sprejmejo vse ukrepe za uresničevanje pravice do sodelovanja pri vprašanjih lokalne oblasti.

2 Ukrepi za uresničevanje pravice do sodelovanja vključujejo:

i. pooblastilo lokalnim oblastem, da omogočijo, spodbujajo in pospešujejo uresničevanje pravice do sodelovanja po tem protokolu;

ii. vzpostavitev:

a. postopkov za vključevanje ljudi, tudi posvetovanj, lokalnih referendumov in predlogov, in če ima lokalna oblast veliko prebivalcev in/ali veliko območje, ukrepov za vključevanje ljudi na ravni, ki jim je blizu;

b. postopkov za dostop do uradnih dokumentov skladno z ustavno ureditvijo pogodbenice in mednarodnimi zakonskimi obveznostmi, ki jih ima lokalna oblast;

c. ukrepov, namenjenih zadovoljevanju potreb ljudi, ki se srečujejo s posebnimi ovirami pri sodelovanju, in

d. načinov in postopkov za obravnavo pritožb in predlogov za delovanje lokalnih oblasti in lokalnih javnih služb ter odziv nanje;

iii. spodbujanje uporabe informacijskih in komunikacijskih tehnologij za uveljavljanje uresničevanja pravice do sodelovanja po tem protokolu.

3 Postopki, ukrepi in načini so lahko različni za različne vrste lokalnih oblasti glede na njihovo velikost in pristojnosti.

4 Pri načrtovanju in odločanju o ukrepih za uresničevanje pravice do sodelovanja pri vprašanjih lokalne oblasti se je treba po možnosti pravočasno in ustrezno posvetovati z lokalnimi oblastmi.

3. člen – Oblasti, na katere se protokol nanaša

Protokol se nanaša na vse vrste lokalnih oblasti na ozemlju pogodbenice. Vsaka država pa lahko ob deponiranju svoje listine o ratifikaciji, sprejetju ali odobritvi posebej navede posamezne vrste lokalnih ali regionalnih oblasti, na katere namerava omejiti uporabo protokola ali ki jih namerava izključiti iz njegove uporabe. S poznejšim obvestilom generalnemu sekretarju Sveta Evrope lahko uporabo protokola tudi razširi na druge vrste lokalnih ali regionalnih oblasti.

4. člen – Ozemeljska veljavnost

1 Vsaka država lahko ob podpisu ali deponiranju svoje listine o ratifikaciji, sprejetju ali odobritvi določi območje ali območja, za katera se ta protokol uporablja.

2 Vsaka pogodbenica lahko kadar koli pozneje z izjavo, naslovljeno na generalnega sekretarja Sveta Evrope, uporabo tega protokola razširi na drugo območje, navedeno v izjavi. Protokol začne za tako območje veljati prvi dan meseca po treh mesecih od dneva, ko je generalni sekretar prejel to izjavo.

3 Vsaka izjava, dana po prejšnjih dveh odstavkih, se lahko za vsako območje, navedeno v njej, umakne z uradnim obvestilom, naslovljenim na generalnega sekretarja Sveta Evrope. Umik začne veljati prvi dan meseca po šestih mesecih od dneva, ko generalni sekretar prejme uradno obvestilo.

5. člen – Podpis in začetek veljavnosti

1 Ta protokol je na voljo za podpis državam članicam Sveta Evrope, podpisnicam listine. Protokol se ratificira, sprejme ali odobri. Država članica Sveta Evrope ne more ratificirati, sprejeti ali odobriti tega protokola, če hkrati ali predhodno ne ratificira, sprejme ali odobri listine. Listine o ratifikaciji, sprejetju ali odobritvi se deponirajo pri generalnem sekretarju Sveta Evrope.

2 Protokol začne veljati prvi dan v mesecu po poteku treh mesecev od dneva, ko osem držav članic Sveta Evrope izrazi svojo soglasje, da jih protokol zavezuje v skladu z določbami prvega odstavka.

3 Za državo članico, ki pozneje izrazi svoje soglasje, da jo protokol zavezuje, protokol začne veljati prvi dan meseca po treh mesecih od dneva deponiranja, sprejetja ali odobritve listine o ratifikaciji.

6. člen – Odpoved

1 Vsaka pogodbenica lahko kadar koli odpove ta protokol z uradnim obvestilom generalnemu sekretarju Sveta Evrope.

2 Odpoved začne veljati prvi dan meseca po šestih mesecih od dneva, ko generalni sekretar prejme uradno obvestilo.

7. člen – Uradna obvestila

Generalni sekretar Sveta Evrope obvešča države članice Sveta Evrope o:

a. vsakem podpisu;
b. deponiranju listine o ratifikaciji, sprejetju ali odobritvi;
c. vsakem dnevu začetka veljavnosti tega protokola po 5. členu;
d. vsakem uradnem obvestilu, prejetem glede uporabe določb 3. člena;
e. vsakem drugem dejanju, uradnem obvestilu ali sporočilu, ki se nanaša na ta protokol.

V potrditev tega so podpisani, ki so bili za to pravilno pooblaščeni, podpisali ta protokol.

Sestavljeno v Utrechtu 16. novembra 2009 v angleškem in francoskem jeziku, pri čemer sta obe besedili enako verodostojni, v enem izvodu, ki se hrani v arhivu Sveta Evrope. Generalni sekretar vsaki članici Sveta Evrope pošlje overjene kopije.

3. člen

Za izvajanje protokola skrbi Služba Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko.

4. člen

Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije – Mednarodne pogodbe.



Številka: 003-01/10-20/9
Datum: 4. februar 2011
EPA 1484-V


Državni zbor
Miran Potrč
podpredsednik

Zadnja sprememba: 03/09/2011
Zbirke Državnega zbora RS - sprejeti zakoni