Zbirke Državnega zbora RS - sprejeti zakoni

Show details for EVIDENČNI PODATKIEVIDENČNI PODATKI


ZAKON

O RATIFIKACIJI PROTOKOLA, SESTAVLJENEGA NA PODLAGI
ČLENA 43(1) KONVENCIJE O USTANOVITVI EVROPSKEGA POLICIJSKEGA URADA (KONVENCIJE O EUROPOLU) O SPREMEMBI ČLENA 2
IN PRILOGE K TEJ KONVENCIJI (MPKEPU)


1. člen

Ratificira se Protokol, sestavljen na podlagi člena 43(1) Konvencije o ustanovitvi Evropskega policijskega urada (Konvencije o Europolu) o spremembi člena 2 in Priloge k tej konvenciji, podpisan v Bruslju dne 30. novembra 2000.

2. člen

Besedilo protokola se v izvirniku v angleškem in v prevodu v slovenskem jeziku glasi:





PROTOKOL

sestavljen na podlagi člena 43(1) Konvencije o ustanovitvi Evropskega policijskega urada (Konvencije o Europolu) o spremembi člena 2 in Priloge k tej konvenciji


VISOKE POGODBENICE tega Protokola in pogodbenice Konvencije o ustanovitvi Evropskega policijskega urada, države članice Evropske unije,

SO SE –

SKLICUJOČ SE na Akt Sveta Evropske unije z 30. novembra 2000,

OB UPOŠTEVANJU NASLEDNJEGA:

(1) Zaradi potrebe, da se Europolu zagotovijo učinkovitejša sredstva za boj proti pranju denarja, da bi okrepili Europolove možnosti pri podpori državam članicam v tem boju.

(2) Evropski svet je Svet Evropske unije povabil, naj razširi pristojnosti Europola na pranje denarja na splošno, ne glede na vrsto prekrška, iz katerega izvira oprani dohodek –


DOGOVORILE O NASLEDNJIH DOLOČBAH:

Člen 1

Konvencija o Europolu se spremeni na naslednji način:

1. Člen 2 se spremeni:

(a) v odstavku 2 se prvi podstavek nadomesti z:

"2. Da bi postopoma dosegli cilj iz odstavka 1, Europol na začetku deluje z namenom preprečevanja nedovoljenega prometa s prepovedanimi idrogami, nezakonitih dejavnosti pranja denarja, trgovanja z jedrskimi in radioaktivnimi snovmi, nezakonitega tihotapstva priseljencev, trgovanja z ljudmi in kriminalitete motornih vozil ter boja proti navedenemu.";

(b) v odstavku 3 se prvi pododstavek nadomesti z:

"3. Europolove pristojnosti glede oblik kaznivih dejanj ali njihovih posebnih pojavnih oblik, pokrivajo povezana kazniva dejanja. Vendar pa ne pokrivajo oblik kaznivih dejanj, značilnih za nezakonite dejavnosti pranja denarja, v zvezi s katerimi Europol nima pristojnosti na podlagi odstavka 2."

2. Priloga se spremeni:

odstavek, ki se začne z besedami "Poleg tega v skladu s členom 2(2)", se nadomesti z :

"Poleg tega v skladu s členom 2(2) navodilo, da naj Europol obravnava eno od zgoraj naštetih oblik kaznivih dejanj, pomeni, da je pristojen tudi za obravnavanje povezanih kaznivih dejanj."

Člen 2

1. Države članice sprejmejo ta protokol v skladu s svojimi ustavnimi pravili.

2. Države članice obvestijo Generalnega sekretarja Sveta Evropske unije o zaključku vseh postopkov, ki so v skladu z njihovimi ustavnimi pravili potrebni za sprejem tega protokola.

3. Ta protokol začne veljati 90 dni po tem, ko uradno obvestilo iz odstavka 2 pošlje država članica, ki kot članica Evropske unije na dan, ko Svet sprejme akt o pripravi tega protokola, zadnja izpolni to formalnost.

Člen 3

1. K temu protokolu lahko pristopi katera koli država, ki postane članica Evropske unije, če ta protokol ne začne veljati z dnem deponiranja pristopnih listih h Konvenciji o Europolu v skladu s členom 46 Konvencije o Europolu.

2. Pristopne listine k temu protokolu se deponirajo hkrati s pristopnimi listini h Konvenciji o Europolu v skladu s členom 46 Konvencije.

3. Besedilo tega protokola v jeziku pristopne države, ki ga sestavi Svet Evropske unije, jeenako verodostojno.

4. Če ob izteku obdobja iz člena 46(4) Konvencije o Europolu ta protokol ni začel veljati, bo za državo članico pristopnico začel veljati na začetka veljavnosti tega protokola v skladu s členom 2(3).

5. Če ta protokol začne veljati v skladu s členom 2(3) pred iztekom obdobja iz člena 46(4) Konvencije o Europolu, vendar po deponiranju pristopne listine iz odstavka 2, država članica pristopnica pristopi h Konvenciji o Europolu, kakor je spremenjena s tem protokolom, v skladu s členom 46 Konvencije o Europolu.

Člen 4

1. Depozitar tega protokola je Generalni sekretar Sveta Evropske unije.

2. Depozitar v Uradnem listu Evropskih skupnosti objavi informacije o poteku sprejemanja in pristopov ter vse druge priglasitve v zvezi s tem protokolom.

V Bruslju, tridesetega novembra dva tisoč.



3. člen

Za izvajanje protokola skrbi Ministrstvo za notranje zadeve Republike Slovenije.

4. člen

Ta zakon začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije – Mednarodne pogodbe.



Številka: 212-05/04-41/1
Ljubljana, dne 20. maja 2004
EPA 1298-III



Predsednik
Državnega zbora
Republike Slovenije
Borut Pahor


Zadnja sprememba: 04/20/2007
Zbirke Državnega zbora RS - sprejeti zakoni