Zbirke Državnega zbora RS - sprejeti zakoni

Show details for EVIDENČNI PODATKIEVIDENČNI PODATKI


Z A K O N

O RATIFIKACIJI SPORAZUMA MED VLADO REPUBLIKE SLOVENIJE IN
VLADO REPUBLIKE BOLGARIJE O SODELOVANJU NA PODROČJU KARANTENE IN VARSTVA RASTLIN (BBOKVR)

1. člen

Ratificira se Sporazum med Vlado Republike Slovenije in Vlado Republike Bolgarije o sodelovanju na področju karantene in varstva rastlin, podpisan 30. junija 1998 v Sofiji.

2. člen

Sporazum se v izvirniku v slovenskem in angleškem jeziku glasi:*



SPORAZUM
MED
VLADO REPUBLIKE SLOVENIJE
IN
VLADO REPUBLIKE BOLGARIJE
O SODELOVANJU NA PODROČJU
KARANTENE IN VARSTVA RASTLIN


Vlada Republike Slovenije in Vlada Republike Bolgarije (v nadaljevanju pogodbenici)

sta se v želji, da bi poglobili medsebojno sodelovanje na področju karantene in varstva rastlin,

ob prizadevanju za boljšo zaščito ozemlja svojih držav pred vdorom karantenskih škodljivih organizmov in za omejitev izgub zaradi njihovega delovanja in tudi za lažje medsebojno trgovanje in izmenjavo blaga rastlinskega izvora,

sporazumeli o naslednjem:
1. člen

Izrazi, navedeni v tem sporazumu, pomenijo:

a) rastline - žive rastline in njihovi deli, vključno s semeni;
b) rastlinski proizvod - nepredelani material rastlinskega izvora (vključno z zrni) in tisti predelani proizvodi, ki so po svoji naravi ali načinu predelave lahko nevarni za razširitev škodljivih organizmov;
c) semena - semena za sajenje in ne za porabo ali predelavo;
d) rastlinska pošiljka - postavke, navedene v točkah a), b) in c) 1. člena;
e) škodljivi organizem - rastlinski škodljivi organizem - vse vrste rastlinskih ali živalskih oblik ali patogenih dejavnikov, ki so škodljivi ali potencialno škodljivi za rastline ali rastlinske proizvode;
f) karantenski škodljivi organizem - škodljivi organizem potencialnega narodnega gospodarskega pomena za državo, ki jo ogroža in v njej še ni prisoten ali pa je prisoten, vendar ne zelo razširjen, in je pod aktivnim nadzorom.

2. člen

Organa pogodbenic, pristojna za izvajanje tega sporazuma in pooblaščena za dajanje pobud za spremembe ali dopolnitve tega sporazuma na podlagi soglasja pogodbenic, sta:

- za Republiko Slovenijo - Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Republike Slovenije;
- za Republiko Bolgarijo - Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in agrarno reformo Republike Bolgarije prek Državne službe za varstvo rastlin, karanteno in agrokemijo.


3. člen

Pristojna organa pogodbenic se takoj obvestita o pojavu karantenskih škodljivih organizmov s seznamov vsake pogodbenice in o sprejetih ukrepih proti njihovi razširitvi in ukrepih za njihovo zatiranje.

4. člen

Izvoz in tranzit rastlinskih pošiljk z ozemlja države ene pogodbenice na ali čez ozemlje države druge pogodbenice se izvedeta v skladu z zakonodajo druge pogodbenice o karanteni in varstvu rastlin.

5. člen

Pogodbenici prepovedujeta uvoz zemlje (razen šote) in uporabo slame, sena, rezanice, mahu, lubja itd. za embalažo. Semena in rastline, ki se izvažajo, se zavijejo v ovojni material, ki pred izvozom še ni bil uporabljen.

Prevozna sredstva, ki se uporabljajo za prevoz blaga rastlinskega izvora na ozemlju države druge pogodbenice, morajo biti temeljito očiščena in po potrebi tudi dezinficirana ali dezinsekcirana.

6. člen

Vsaka izvozna rastlinska pošiljka, za katero se zahteva fitosanitarni pregled, mora biti opremljena s fitosanitarnim spričevalom, ki ga izda organ službe za karanteno in varstvo rastlin, in potrjuje, da ta pošiljka ne vsebuje škodljivih organizmov, ki so karantenski škodljivi organizmi v državi uvoznici.

Rastlinske pošiljke, ki se ponovno izvažajo, morajo biti opremljene s fitosanitarnim spričevalom za ponovni izvoz in izvirnikom fitosanitarnega spričevala države porekla ali njegovo overjeno kopijo.

Predložitev fitosanitarnega spričevala ne izključuje pravice države uvoznice do fitosanitarnega pregleda dobavljenih rastlinskih pošiljk in do ustreznega ukrepanja.

V nujnih primerih lahko pristojna organa pogodbenic določita dodatne fitosanitarne zahteve.


7. člen

Pogodbenici se obvestita o mejnih prehodih na svojih državnih ozemljih, na katerih potekajo izvoz, uvoz in tranzit rastlinskih pošiljk.

8. člen

Če pri fitosanitarnem pregledu odkrijejo karantenske škodljive organizme ali ugotovijo kakšne druge kršitve predpisov države uvoznice o karanteni rastlin, imata pristojna organa pogodbenic pravico zavrniti uvoz takšnega blaga rastlinskega izvora ali ga uničiti ali izvesti kakšen drug nujen fitosanitarni ukrep.

9. člen

Pogodbenici se zavezujeta, da bosta spoštovali določbe tega sporazuma pri izmenjavi različnih rastlinskih pošiljk, vključno z darili, znanstvenimi izmenjavami in tudi kadar se pošiljajo za diplomatske ali druge reprezentančne namene.

10. člen

Pristojna organa pogodbenic drug drugemu po potrebi dajeta strokovno, tehnično in drugo pomoč na področju karantene in varstva rastlin v skladu s sporazumom.

11. člen

Pristojna organa pogodbenic

a) izmenjata zakone in druge predpise, ki se nanašajo na karanteno in varstvo rastlin, najkasneje v 30 dneh od dneva, ko začnejo veljati,
b) se obvestita o pomembnih in posebnih revijah, monografijah in publikacijah s področja karantene in varstva rastlin, ki izidejo v njunih državah.

12. člen

Da bi pospešili prevoz in zmanjšali nevarnost vnosa karantenskih škodljivih organizmov, sme fitosanitarni pregled ob privolitvi obeh strani opraviti pristojni organ države ene pogodbenice na ozemlju države druge pogodbenice.

Pristojni organ pogodbenice, na katere ozemlju se opravi fitosanitarni pregled, po potrebi zagotovi uradne prostore in vso nujno potrebno opremo ter zagotovi spoštovanje predpisov o varstvu pri delu.

Pristojna organa pogodbenic se sporazumeta o postopku in drugih pogojih fitosanitarnega pregleda.


13. člen

Pristojna organa pogodbenic po potrebi skličeta skupna posvetovanja, na katerih se obravnavajo praktična vprašanja v zvezi z izvajanjem tega sporazuma. Posvetovanja potekajo izmenično v Republiki Sloveniji in Republiki Bolgariji. Dan in kraj posvetovanj se določita sporazumno.

Pristojni organ vsake pogodbenice plača stroške potovanja, oskrbe in nastanitve svojih predstavnikov.

14. člen

Določbe tega sporazuma ne vplivajo na pravice in obveznosti pogodbenic, ki izhajajo iz sporazumov, sklenjenih z drugimi državami, ali iz članstva v mednarodnih organizacijah za karanteno in varstvo rastlin.

15. člen

Vse spore med pogodbenicama, ki izhajajo iz razlik pri razlagi ali izvajanju tega sporazuma, rešuje skupna komisija, sestavljena iz treh članov na vsaki strani. Če skupna komisija ne more najti rešitve, se spor reši po diplomatski poti.

16. člen

Konvencija o varstvu rastlin med Vlado Federativne ljudske republike Jugoslavije in Vlado ljudske republike Bolgarije, podpisana 4. junija 1957 v Beogradu, preneha veljati v odnosih med Republiko Slovenijo in Republiko Bolgarijo z dnem, ko začne veljati ta sporazum.

17. člen

Ta sporazum mora biti odobren v skladu z notranjo zakonodajo pogodbenic in začne veljati 30. dan po dnevu izmenjave diplomatskih not o njegovi odobritvi.

Sporazum se sklene za pet let in se samodejno podaljšuje za naslednja petletna obdobja, če ga ena od pogodbenic pisno ne odpove najkasneje šest mesecev pred iztekom tega obdobja.

Sestavljeno v Sofiji dne 30. junija 1998 v dveh izvirnikih v slovenskem, bolgarskem in angleškem jeziku, pri čemer so vsa besedila enako verodostojna. Ob razlikah pri razlagi je odločilno angleško besedilo.


Za Vlado Za Vlado
Republike Slovenije Republike Bolgarije

Ernest Petrič l.r. Ventislav Varbanov l.r.


_______________________

* Besedilo izvirnika v bolgarskem jeziku je na vpogled v Sektorju za mednarodne pravne zadeve Ministrstva za zunanje zadeve Republike Slovenije.


3. člen

Za izvajanje sporazuma skrbi Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

4. člen

Ta zakon začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije - Mednarodne pogodbe.



Številka: 801-12/99-16/1
Ljubljana, dne 22. marca 2000


Predsednik
Državnega zbora
Republike Slovenije
Janez Podobnik, dr. med.



Zadnja sprememba: 06/06/2007
Zbirke Državnega zbora RS - sprejeti zakoni