Zbirke Državnega zbora RS - sprejeti zakoni

Show details for EVIDENČNI PODATKIEVIDENČNI PODATKI
Z A K O N
O RATIFIKACIJI POGODBE MED VLADO REPUBLIKE SLOVENIJE
IN VLADO REPUBLIKE HRVAŠKE O UREJANJU
VODNOGOSPODARSKIH RAZMERIJ (BHRUVR)


1. člen

Ratificira se Pogodba med Vlado Republike Slovenije in Vlado Republike Hrvaške o urejanju vodnogospodarskih razmerij, podpisana v Zagrebu 25. oktobra 1996.

2. člen

Pogodba se v izvirniku v slovenskem in hrvaškem jeziku glasi:



P O G O D B A
med Vlado Republike Slovenije in Vlado Republike Hrvaške
o urejanju vodnogospodarskih razmerij


Vlada Republike Slovenije in Vlada Republike Hrvaške (v nadaljevanju: pogodbenici) sta se z namenom urejanja vodnogospodarskih razmerij, ki so v skupnem interesu in v interesu do sosednjih držav, glede na:

- Konvencijo o varstvu in uporabi mejnih vodotokov in mednarodnih jezer (Helsinki, 17.3.1992),
- Konvencijo o sodelovanju pri varstvu in smotrni rabi reke Donave (Sofija, 29.6.1994) in
- Konvencijo o varstvu Sredozemskega morja pred onesnaženjem (Barcelona, 16.2.1976) in vse sprejete protokole izdane na podlagi te konvencije,

dogovorili o naslednjem:

I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Namen pogodbe

Pogodbenici bosta po načelu enakopravnosti in vzajemnosti v skladu s svojo nacionalno zakonodajo in določbami te pogodbe preučili ter sporazumno razreševali vsa vodnogospodarska razmerja, vključno z deli in dejavnostmi, ki bi lahko vplivala na spremembo količine in kakovosti vode in ki v interesu obeh pogodbenic ali v interesu ene od njih zahtevajo usklajene ukrepe z drugo pogodbenico, pri čemer bosta obe pogodbenici spoštovali celovitost vodnogospodarskih razmerij kot tudi pravice in obveznosti, ki izhajajo iz te celovitosti.

2. člen
Predmet pogodbe

Določbe te pogodbe se nanašajo na vsa vodnogospodarska razmerja, sprejete ukrepe in dela na mejnih vodotokih in vodotokih, ki jih seka državna meja, njihovih vodozbirnih območjih ter vodah teritorialnega morja, ki imajo lahko z vodnogospodarskega stališča večji vpliv na omenjene vodotoke in vode teritorialnega morja, posebej na:

a) določanje vodnih bilanc površinskih in podzemskih voda,
b) varstvo in obrambo pred škodljivim delovanjem voda,
c) urejanje in vzdrževanje vodotokov,
d) rabo voda in voda teritorialnega morja,
e) varstvo voda in voda teritorialnega morja pred onesnaženjem,
f) varstvo vodnega prostora pred nevarnimi vplivi in posegi,
g) zbiranje in izmenjavo podatkov, raziskave, projektiranja, izvajanje in ugotavljanje v zvezi s točkami od "a" do "f" tega člena,
h) medsebojno obveščanje, informiranje in posvetovanje.

II. OBVEZNOSTI
3. člen
Vzdrževanje, upravljanje in gradnja

Pogodbenici se obvezujeta, da bosta:

1. vsaka na svojem področju, pa tudi skupno, vzdrževali v dobrem stanju struge vodotokov in kanalov kot tudi vse vodnogospodarske objekte in naprave na njih, ki so predmet te pogodbe;

2. sporazumno ravnali pri upravljanju vodnogospodarskih objektov in obratovanju naprav;

3. na področju ene ali druge pogodbenice sporazumno opravljali spremembe obstoječih ali gradnjo novih vodnogospodarskih objektov in naprav, kot tudi izvajali nova dela in ukrepe, ki bi lahko imeli večji vpliv na vodni režim mejnih vodotokov in vodotokov, ki jih seka državna meja, kot tudi njihovih vodozbirnih območij ter na vode teritorialnega morja.

4. člen
Topografski znaki

Pogodbenici soglašata, da bo vsaka na svojem področju varovala, vzdrževala in obnavljala obstoječe ter nove topografske znake, kot so: triangulacijske in stalne višinske točke, kilometrski in hektometrski znaki ter vodomeri, kateri se uporabljajo pri opravljanju vodnogospodarske dejavnosti na vodotokih, ki so predmet te pogodbe.

Pogodbenici soglašata, da bosta vsaka na svoje stroške vzdrževali in obnavljali topografske znake iz prvega odstavka tega člena ter da jih lahko obe uporabljata v obsegu, ki ga določi Stalna slovensko-hrvaška komisija za vodno gospodarstvo iz 12. člena te pogodbe (v nadaljevanju: komisija).

5. člen
Raba in varstvo voda

Pogodbenici soglašata, da bosta vode in pripadajoče vodno dobro mejnih vodotokov in vodotokov, ki jih seka državna meja, mejne podzemske vode, jezera in vode teritorialnega morja urejali, vzdrževali in rabili na način, ki ne bo povzročal škode drugi pogodbenici.

6. člen
Obveščanje in alarmiranje

Pristojna telesa pogodbenic se bodo vzajemno na najhitrejši možni način obveščala o nevarnostih poplav in ledu, o nenadnih in izrednih onesnaženjih površinskih in podzemskih voda kot tudi o drugih grozečih nevarnostih glede vodotokov, vodozbirnih območij in voda teritorialnega morja iz te pogodbe.

7. člen
Stroški

Pogodbenici bosta sporazumno določili stroške, delitev stroškov in način plačevanja vzdrževanja in obratovanja, načrtovanja, projektiranja in graditve obstoječih in prihodnjih vodnogospodarskih objektov in naprav, ki so v skupnem interesu, za vsak posamezni primer posebej, upoštevaje pri tem načelo enakopravnosti in vzajemne koristi.

Stroške, ki nastanejo v zvezi z graditvijo, vzdrževanjem in upravljanjem vodnogospodarskih objektov in obratovanjem naprav, ki se nahajajo na področju ene pogodbenice, so pa v interesu druge pogodbenice, nosi v celoti zainteresirana pogodbenica.

III. CARINSKE DOLOČBE IN PREHOD DRŽAVNE MEJE

8. člen
Posebne carinske določbe

Gradbeni material, druga potrošna sredstva, stroji in druga delovna sredstva, potrebna za izvajanje del iz 2. in 3. člena te pogodbe, ki se v skladu s to pogodbo prenesejo s področja ene pogodbenice na področje druge pogodbenice, so oproščeni vseh uvoznih in izvoznih dajatev.

Gradbeni material, druga potrošna sredstva, stroji in druga delovna sredstva iz prvega odstavka tega člena se lahko uvozijo in izvozijo pod pogojem, da se prijavijo carinskim organom zaradi identifikacije ter da se gradbeni material in potrošna sredstva, ki ne bodo vgrajena, vrnejo v roku, ki ga določijo carinski organi. Pri tem ni treba položiti varščine za predpisane dajatve. Za sredstva, ki ne bodo vrnjena do določenega roka, je treba obračunati in plačati dajatve. Sredstva, ki so zaradi popolne izrabe in dotrajanosti neuporabna ter se zato ne vračajo, so oproščena carine.

Pogodbenici vzajemno zagotavljata olajšani carinski postopek za prenos gradbenega materiala, potrošnih sredstev, strojev ter drugih delovnih sredstev, ki so oproščeni carine.

Carinske službe pogodbenic nadzirajo gradbeni material, druga potrošna sredstva, stroje ter druga delovna sredstva iz prvega in drugega odstavka tega člena.

Objekte, obseg in pogoje izrabe ugodnosti, ki izhajajo iz tega člena, za vsak posamezni primer določi komisija.

9. člen
Vodnogospodarska prepustnica

Članom komisije, izvedencem in zaposlenim v pristojnih vodnogospodarskih organih ter ustanovah pogodbenic se na predlog komisije izdajo vodnogospodarske prepustnice (v nadaljevanju: prepustnica).

Prepustnica iz prvega odstavka tega člena se izda za prehod državne meje na mejnih prehodih in izven njih. V prepustnici se določi območje, na katerem se imetnik prepustnice lahko giblje, in čas, v katerem se lahko giblje na tem območju.

Če se imetnik prepustnice zaradi višje sile ali zaradi drugih razlogov ne more vrniti v določenem roku, mora o tem takoj obvestiti najbližjo policijsko postajo, ki o tem obvesti pristojni državni organ druge pogodbenice.

Prepustnica se izda na obrazcu, ki je priloga te pogodbe.

Prepustnica se lahko izda z veljavnostjo do pet let in se lahko podaljšuje.

Pogodbenici na dogovorjen način izmenjujeta seznam oseb, ki jim bo izdana vodnogospodarska prepustnica, ter ga potrjujeta in vračata drugi pogodbenici v štirih tednih od dneva njegovega prejema.

Prepustnico izda pristojni državni organ za vodno gospodarstvo tiste pogodbenice, katere državljan je imetnik prepustnice. Prepustnica se izda po predhodnem soglasju pristojnih organov za notranje zadeve obeh pogodbenic.

10. člen
Odvzem vodnogospodarske prepustnice

Prepustnica iz 9. člena te pogodbe se odvzame, če to zahteva pristojni organ za notranje zadeve katerekoli pogodbenice.

11. člen
Začasno dovoljenje za prehod državne meje

Delavcem pooblaščenih izvajalcev vodnogospodarskih del se lahko zaradi izvajanja te pogodbe izdajajo začasna dovoljenja za prehod državne meje na mejnih prehodih in izven njih.

Pogodbenici sta dolžni skladno s svojo zakonodajo, ki ureja prehod državne meje iz prvega odstavka tega člena, zagotoviti pravočasno izdajo vseh začasnih dovoljenj za prehod državne meje.


IV. STALNA SLOVENSKO-HRVAŠKA KOMISIJA ZA VODNO GOSPODARSTVO

12. člen
Ustanovitev in delo

Pogodbenici bosta zaradi dogovarjanja o vprašanjih, ukrepih in delih, ki so predmet te pogodbe ustanovili Stalno slovensko-hrvaško komisijo za vodno gospodarstvo.

Vsaka pogodbenica imenuje predsednika in tri člane svojega dela komisije ter njihove namestnike. Predsednika lahko po potrebi vključujeta v delo komisije izvedence.

Pristojnost in postopek dela komisije so predpisani s pravilnikom Stalne slovensko-hrvaške komisije za vodno gospodarstvo, ki bo podpisan hkrati s to pogodbo.

Komisija sprejema skupne akte za izvajanje varstva pred škodljivim delovanjem voda, obrambo pred ledom, varstvo kakovosti voda ter druge akte za izvajanje te pogodbe.

Komisija o zasedanju sestavi zapisnik v slovenskem in hrvaškem jeziku, ki ga predloži vladama v odobritev.

V. KONČNE DOLOČBE
13. člen
Reševanje sporov

O vprašanjih, o katerih ne bo doseženo soglasje na ravni komisije, bosta odločali pogodbenici.

Če pogodbenici ne bosta dosegli soglasja glede tolmačenja ali uporabe te pogodbe, bosta predložili razreševanje spora arbitražnemu sodišču, kot je to določeno v drugem poglavju 22. člena Konvencije o varstvu in uporabi mejnih vodotokov in mednarodnih jezer z dne 17.3. 1992 oziroma v njeni prilogi IV.

14. člen
Veljavnost, spremembe in odpoved

Pogodba se sklene za nedoločen čas.

Vsaka pogodbenica lahko predlaga spremembo pogodbe ali jo odpove. Odpovedni rok je eno leto od dneva obvestila o odpovedi.

15. člen
Začetek veljavnosti

Pogodbenici se bosta po diplomatski poti obvestili o izpolnitvi vseh pogojev, predpisanih z nacionalno zakonodajo za začetek veljavnosti pogodbe.

Pogodba začne veljati trideseti dan od prejema zadnjega obvestila iz prvega odstavka tega člena.

16. člen
Pogodba in vprašanje določitve meje

Z določbami te pogodbe kot tudi z njeno uporabo se v ničemer ne posega v vprašanje določitve in označitve meddržavne meje.



Ta pogodba je sklenjena v Zagrebu, dne 25. oktobra 1996 v dveh izvirnikih v slovenskem in hrvaškem jeziku, pri čemer sta obe besedili enako verodostojni.




ZA VLADO REPUBLIKE SLOVENIJE
ZA VLADO REPUBLIKE HRVAŠKE


Priloga

(čl. 9)

Barva: sivomodra
Velikost: 8 x 12,5 cm

2. stran 3. stran 4. stran
Prepustnica številka:
...................................



fotografija
(3 x 3,5 cm)



...................................

----------------------------------------------------------
Ime in priimek

----------------------------------------------------------
EMŠO




----------------------------------------------------------
Prebivališče in naslov

----------------------------------------------------------
Zaposlen pri
Imetnik vodnogospodarske prepustnice je pooblaščen neomejeno prehajati državno mejo med Republiko Hrvaško in Republiko Slovenijo na vseh mejnih prehodih in izven njih na območju:


od-------------------------------------------------------


do-------------------------------------------------------


v času od-----------------------------------------------


do-------------------------------------------------------





Organe mejne policije in carine prosimo, da omogočijo prehod in po potrebi nudijo pomoč imetniku te prepustnice.
----------------------------------------------------------
Prepustnica velja do




---------------------------------------------------------
Datum izdaje







MP Podpis uradne osebe




5. stran 6. stran 1. stran
----------------------------------------------------------
Prepustnica je podaljšana do




MP Podpis uradne osebe






----------------------------------------------------------
Prepustnica je podaljšana do




MP Podpis uradne osebe





OPOZORILO

1.Imetnik prepustnice sme prehajati državno
mejo na območju, ki je navedeno v prepustnici.

2. Imetnik prepustnice je dolžan javiti organu, ki je
izdal prepustnico, vsako spremembo podatkov, ki
jih vsebuje prepustnica.

3. Imetnik prepustnice je dolžan vrniti prepustnico
organu, ki jo je izdal, če nastopi razlog, zaradi
katerega ni več upravičen do nje.













REPUBLIKA SLOVENIJA


grb








VODNOGOSPODARSKA PREPUSTNICA

izdana na podlagi pogodbe med Vlado Republike
Hrvaške in Vlado Republike Slovenije o urejanju vodnogospodarskih razmerij

Številka:




3. člen

Za izvajanje pogodbe skrbi Ministrstvo za okolje in prostor - Uprava Republike Slovenije za varstvo narave.


4. člen

Ta zakon začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije - Mednarodne pogodbe.



Številka: 802-01/97-5/1
Ljubljana, dne 28. oktobra 1997


Predsednik
Državnega zbora
Republike Slovenije
Janez Podobnik, dr. med.
Zadnja sprememba: 07/29/1998
Zbirke Državnega zbora RS - sprejeti zakoni