Zbirke Državnega zbora RS - sprejeti zakoni

Show details for EVIDENČNI PODATKIEVIDENČNI PODATKI


ZAKON

O ODVETNIŠKI TARIFI (ZOdvT)



1. poglavje
Splošne določbe

1. člen
(vsebina)

(1) Ta zakon določa način vrednotenja, obračunavanje in plačilo odvetniških nagrad in izdatkov, ki jih mora stranka oziroma naročnik storitve plačati odvetniku, odvetnici ali odvetniški družbi (v nadaljnjem besedilu: odvetniku) za opravljeno pravno storitev.

(2) Stranka je oseba, za katero odvetnik opravi pravno storitev na podlagi mandatnega razmerja oziroma oseba, v korist katere je sklenjeno mandatno razmerje ali za katero opravi odvetnik pravno storitev po sklepu pristojnega organa.

(3) Tujim fizičnim in pravnim osebam sme odvetnik svoje storitve obračunati po predpisih oziroma tarifi, ki velja na območju države, v kateri odvetnik stranko zastopa oziroma zanjo deluje. Za storitev, ki jo odvetnik opravi za domačo stranko v tujini, ima pravico zahtevati plačilo stroškov po tem zakonu ali po predpisih oziroma tarifi, ki velja v državi, v kateri zastopa stranko, kar velja tudi, če stranko zastopa oziroma zanjo dela le pisno.

2. člen
(odvetniška storitev in stroški odvetniške storitve)

(1) Odvetniška storitev (v nadaljnjem besedilu: storitev) je delo, ki ga odvetnik opravi za stranko v smislu določb zakona, ki ureja odvetništvo.

(2) Stroški odvetniške storitve so vsota odvetniških nagrad (v nadaljnjem besedilu: nagrad), ki po tem zakonu pripadajo odvetniku za opravljeno storitev, in izdatkov, posebej določenih v 6. delu Tarife.

(3) Stroške odvetniške storitve mora plačati stranka oziroma naročnik storitve.

3. člen
(način določanja nagrad in višina nagrade)

(1) Nagrade se določajo v eurih glede na vrednost predmeta odvetniške storitve, v nespremenljivih zneskih ali v razponu dveh nespremenljivih zneskov.

(2) Nagrade se odmerijo po Tarifi, ki je sestavni del tega zakona.

4. člen
(dogovor o višini nagrad)

(1) Odvetnik se lahko s stranko dogovori za plačilo višjih nagrad, kakor so določene s tem zakonom. Dogovor o višjem plačilu mora biti sklenjen pisno ter ločen od pooblastila in drugih dogovorov. Vsebovati mora opozorilo glede določbe iz četrtega odstavka tega člena in ne sme biti v nasprotju s tretjim odstavkom 17. člena Zakona o odvetništvu (Uradni list RS, št. 18/93, 24/96 – odločba US, 24/01 in 54/08).

(2) Če je določitev višine nagrad prepuščena eni stranki dogovora iz prejšnjega odstavka, se štejejo za dogovorjene zakonske nagrade.

(3) Odvetnik se lahko s stranko dogovori za plačilo pavšalnih zneskov ali zneskov po porabljenem času, ki so nižji od zakonsko določenih nagrad. Dogovor o nižjem plačilu mora biti sklenjen pisno. V primeru spora o obstoju takšnega dogovora je dokazno breme na stranki.

(4) Sodišča in drugi organi, ki v okviru svojih pristojnosti odločajo o odvetniških nagradah, pri odmeri odvetniških nagrad ne smejo upoštevati dogovorov iz prvega in tretjega odstavka tega člena, razen v sporu med odvetnikom in njegovo stranko, ki izvira iz tega dogovora.

(5) Odvetniške nagrade se v primeru zastopanja stranke po uradni dolžnosti ali v primeru nudenja brezplačne pravne pomoči odmerijo samo po tem zakonu. Drugačni dogovori so nični.

5. člen
(storitve zastopnikov odvetnika)

Nagrade in izdatki za storitve, ki jih odvetnik ne opravi osebno, se odmerijo po tem zakonu, če odvetnika zastopa drug odvetnik, odvetniški kandidat ali odvetniški pripravnik.

6. člen
(začasni zastopnik)

Odvetnik, ki je stranki postavljen kot začasni zastopnik, lahko zahteva nagrade izbranega odvetnika in povrnitev izdatkov, ki so pri tem nastali, ne more pa zahtevati predujma.

7. člen
(več odvetnikov)

Če je naročilo dano več odvetnikom, da ga skupno opravijo, prejme vsak odvetnik za svojo storitev celotne nagrade in povrnitev izdatkov, ki so pri tem nastali.

8. člen
(več strank)

(1) Če opravlja odvetnik v isti zadevi storitve za več strank, prejme nagrade in povrnitev izdatkov le enkrat.

(2) Vsaka stranka je solidarno odgovorna za plačilo nagrade in izdatkov, ki bi jih morala plačati, če bi odvetnik opravljal storitev le zanjo.

(3) Če odvetnik izdela in izroči dokumente za vsako stranko posebej, lahko ne glede na določbo prvega odstavka tega člena od vsake stranke posebej zahteva celotno plačilo pavšalnega zneska za izdelavo in izročitev dokumentov po tarifni številki 6000.

9. člen
(zapadlost stroškov odvetniške storitve v plačilo)

(1) Stroški odvetniške storitve zapadejo v plačilo, ko odvetnik izvrši vsa opravila, ki izhajajo iz mandatnega razmerja med njim in stranko oziroma naročnikom storitve. Če odvetnik opravlja storitve v sodnem postopku, zapadejo stroški njegove storitve v plačilo, ko je izdan sklep o stroških postopka.

(2) Če odvetnik deluje v okviru brezplačne pravne pomoči, kot odvetnik, postavljen po uradni dolžnosti ali opravlja storitve za stranko, ki mora poslovati v skladu z zakonom, ki ureja izvrševanje proračuna Republike Slovenije za tekoče leto, se zapadlost stroškov njegove storitve določi po zakonu, ki ureja izvrševanje proračuna Republike Slovenije za tekoče leto.

10. člen
(predujem)

Odvetnik lahko od svoje stranke pred zaključkom postopka zahteva plačilo primernega predujma za že nastale nagrade ter že nastale in predvidene izdatke. O prejemu predujma mora stranki izdati potrdilo.

11. člen
(specifikacija, izstavitev in plačilo računa ter plačilo
zastopanja iz državnega proračuna)

(1) Odvetnik lahko zahteva plačilo nagrade in izdatkov le na podlagi specificiranega in stranki izstavljenega računa.

(2) V specifikaciji računa je treba navesti zneske posameznih nagrad in izdatkov, predujme, kratek opis dejstev, na podlagi katerih so nastale nagrade, opis izdatkov, številke iz Tarife, če so bile uporabljene kot podlaga za odmero stroškov odvetniške storitve, porabljeni čas, če je sklenjen dogovor o plačilu po porabljenem času ter vrednost predmeta pri nagradah, ki se določajo po vrednosti predmeta. Pri plačilih poštnih in telekomunikacijskih storitev zadostuje navedba skupnega zneska. Pri navajanju nagrad v razponu mora odvetnik na kratko obrazložiti razloge, ki utemeljujejo višino nagrade.

(3) Stranka mora plačati račun v petnajstih dneh po izstavitvi, če drug zakon ne določa drugače.

(4) O predlogu odvetnika za priznanje in odmero plačila zastopanja, opravljenega za določeno osebo na podlagi sklepa pristojnega organa, mora sodišče oziroma drug pristojni organ odločiti v tridesetih dneh od prejema predloga, če drug zakon ne določa drugače.

2. poglavje
Določbe o nagradah

12. člen
(nagrade glede na vrednost predmeta)

Če se nagrade določijo glede na vrednost predmeta, znaša nagrada s količnikom 1,0 pri vrednosti predmeta do 300 eurov 17 eurov. Nagrada se poviša pri

vrednosti predmeta za vsak začeti za ... do ... EUR znesek nadaljnjih EUR
… EUR
1 500 300 13
5 000 500 18
10 000 1 000 24
25 000 3 000 26
50 000 5 000 48
200 000 15 000 51
500 000 30 000 78
nad

500 000 50 000 100

V prilogi, ki je sestavni del tega zakona, so navedene višine nagrad s količnikom 1,0 pri vrednosti predmetov odvetniške storitve do 500.000 eurov.

13. člen
(nagrade v razponu)

Pri nagradah v razponu se nagrada v posameznem primeru določi po pravičnem preudarku, ob upoštevanju vseh okoliščin, predvsem obsega in težavnosti odvetniške storitve, uporabe tujih pravnih virov, posebnega strokovnega znanja z izvenpravnih področij, pravnega specialističnega znanja ali tujega jezika, pomena zadeve ter prihodkov in premoženjskih razmer stranke. V povprečnem primeru se določi srednja vrednost nagrade v razponu.

14. člen
(obseg nagrade)

(1) Nagrade zajemajo celotno storitev odvetnika od prevzema do dokončanja zadeve, če ta zakon ne določa drugače.

(2) Odvetnik lahko prejme nagrade v isti zadevi le enkrat. V sodnem postopku lahko prejme nagrade na vsaki stopnji.

(3) Če je potrebno za dele predmeta uporabiti različne tarifne postavke, nastanejo za posamezne dele posebej obračunane nagrade, vendar skupaj ne več kakor nagrada, obračunana glede na celotni znesek delov po najvišji tarifni postavki.

(4) Predčasni zaključek zadeve ali prenehanje pooblastila pred zaključkom zadeve na že nastale nagrade ne vpliva, če ta zakon ne določa drugače.

(5) Če je odvetnik, ki je v isti zadevi že opravljal storitve, pooblaščen, da jih v isti zadevi nadaljuje, ne sme prejeti večje nagrade, kakor bi jo prejel, če bi bil za to pooblaščen od vsega začetka.

(6) Če je odvetnik pooblaščen le za posamezna dejanja, ne sme prejeti večje nagrade, kakor bi jo za enako storitev dobil odvetnik, pooblaščen za celotno zadevo.

3. poglavje
Zadeva in stopnja postopka

15. člen
(ista zadeva)

Isto zadevo predstavljajo zlasti:
1. postopek za pridobitev brezplačne pravne pomoči in postopek, za katerega se zahteva brezplačna pravna pomoč,
2. več postopkov za pridobitev brezplačne pravne pomoči za več strank v isti zadevi,
3. postopek za razvezo zakonske zveze in iz nje izvirajoče zadeve, o katerih sodišče odloča v istem postopku,
4. postopek za izdajo posameznega sredstva zavarovanja in vsak postopek v zvezi z njegovo spremembo ali odpravo,
5. postopek o dopustitvi revizije in postopek o reviziji,
6. kazenski postopek na zasebno tožbo zaradi kaznivega dejanja razžalitve in kazenski postopek po nasprotni zasebni tožbi zaradi vrnitve razžalitve,
7. kazenski postopek, kadar sodišče obdolžencu sodi hkrati za dvoje ali več kaznivih dejanj,
8. postopek o prekrških, kadar sodišče ali prekrškovni organ hkrati odloča o dveh ali več prekrških istega storilca
9. postopek ugovora proti odpustu obveznosti in postopek odpusta obveznosti pri osebnem stečaju,
10. postopek na prvi stopnji v kolektivnih delovnih sporih in postopek o pritožbi zoper stranske odločitve,
11. postopek o pritožbi zoper poseben sklep o stroških postopka in postopek o pritožbi zoper odločbo sodišča o glavni stvari.

16. člen
(različne zadeve)

Različne zadeve predstavljajo zlasti:
1. upravni postopek in upravni spor,
2. postopek izvršbe na podlagi verodostojne listine in nadaljnji pravdni postopek,
3. postopek v glavni zadevi in postopek o predlogu za izdajo začasne ali predhodne odredbe,
4. arbitražni postopek in postopek o razveljavitvi arbitražne odločbe,
5. postopek o pravnem sredstvu in postopek o pritožbi zaradi zavrženja ali zavrnitve pravnega sredstva,
6. kazenski postopek in postopek o prekršku, ki sledi ustavitvi kazenskega postopka,
7. postopek o glavni stvari in postopek o predlogu za obnovo postopka in ponovljeni postopek o glavni stvari, ki se opravi na podlagi sklepa o dovolitvi obnove,
8. kazenski postopek in posebni postopki po zakonu, ki ureja kazenski postopek,
9. postopek izvršbe in postopek nasprotne izvršbe,
10. plačilni ali izpraznitveni nalog in nadaljnji pravdni postopek,
11. postopek, v katerem nastane predhodno vprašanje in postopek, v katerem se rešuje predhodno vprašanje pred drugim sodiščem ali drugim pristojnim organom.

17. člen
(stopnja postopka in dejavnosti postopka)

K stopnji postopka spadajo vse dejavnosti, storitve in postopki, povezani z obravnavano zadevo, zlasti:
1. pripravljalna dejanja za sestavo tožbe in drugih zahtevkov ter odgovorov nanje,
2. dejanja v zvezi s pripravo zagovora,
3. izvensodni naroki,
4. določitev pristojnosti sodišča, postavitev zastopnikov s strani sodišča, izločitev sodnika, sodnika porotnika, zapisnikarja ali izvedenca,
5. določitev vrednosti predmeta postopka,
6. postopek pred zaprošenim sodnikom,
7. postopek za izdajo popravnega ali dopolnilnega sklepa sodišča,
8. postopek o določitvi in vračilu varščine,
9. prejem sodnih odločb in drugih pisanj ter seznanitev stranke z njihovo vsebino,
10. določitev stroškov in izterjava nagrade,
11. izročitev spisov drugemu odvetniku.

18. člen
(odstop)

Če je zadeva odstopljena drugemu sodišču, predstavljata postopka pred odstopnim in prevzemnim sodiščem isto stopnjo.

19. člen
(vrnitev)

Če je zadeva vrnjena v odločanje sodišču nižje stopnje, predstavlja postopek pred tem sodiščem novo stopnjo.

4. poglavje
Ugotavljanje vrednosti predmeta odvetniške storitve

20. člen
(splošna določba)

(1) V isti zadevi se vrednosti več predmetov seštevajo.

(2) Skupna vrednost predmetov znaša v isti zadevi največ 30 milijonov eurov, če s tem zakonom ni določena nižja najvišja vrednost. Če odvetnik v isti zadevi zastopa več oseb, znaša vrednost predmeta za vsako osebo največ 30 milijonov eurov, vendar skupaj ne več kakor 100 milijonov eurov.

21. člen
(uporaba zakona, ki ureja sodne takse glede vrednosti predmeta)

(1) Če se odvetniške nagrade odmerjajo po vrednosti, se vrednost predmeta za njihovo odmero ugotavlja na način, določen v zakonu, ki ureja sodne takse, če s tem zakonom ni določeno drugače.

(2) V postopkih, za katere so po zakonu, ki ureja sodne takse, določene takse v nespremenljivih zneskih, se za odmero tistih odvetniških nagrad, ki se odmerijo glede na vrednost predmeta, uporabijo določbe o vrednosti po tem zakonu.

(3) Prvi in drugi odstavek tega člena smiselno veljata tudi za storitev, opravljeno izven sodnega postopka, če bi bil lahko predmet storitve tudi predmet sodnega postopka.

22. člen
(določitev vrednosti predmeta po prostem preudarku)

(1) Če vrednosti predmeta ni mogoče določiti po določbah 21. člena tega zakona, se jo določi po prostem preudarku ob upoštevanju vseh okoliščin posameznega primera.

(2) Če vrednosti predmeta ni mogoče določiti niti v skladu s prejšnjim odstavkom, znaša vrednost predmeta 4.000 eurov. Ta znesek se lahko ustrezno zniža ali zviša, vendar ne sme preseči 500.000 eurov.

23. člen
(zakonski spori ter spori iz razmerij med starši in otroki)

(1) V zakonskih sporih se vrednost predmeta določi po prostem preudarku ob upoštevanju vseh okoliščin posameznega primera, predvsem obsega in pomena stvari ter premoženja in dohodkov zakoncev. Kot dohodek zakoncev se upošteva znesek zadnjih treh bruto dohodkov, ki sta ga oba zakonca dosegla pred nastankom nagrade. Vrednost predmeta v teh sporih ne sme biti nižja od 1.500 eurov in ne višja od 500.000 eurov.

(2) V sporih iz razmerij med starši in otroki znaša vrednost predmeta 1.500 eurov.

24. člen
(individualni delovni spori)

(1) V individualnih delovnih sporih v zvezi s ponavljajočimi dajatvami se vrednost predmeta določi po znesku zahtevanih dajatev, pri čemer vrednost predmeta ne sme presegati triletnega zneska dajatev.

(2) V individualnih delovnih sporih o sklenitvi, obstoju in prenehanju pogodbe o zaposlitvi se vrednost predmeta določi po znesku zadnjih šestih bruto dohodkov, ki so bili stranki izplačani pred nastankom nagrade. V sporih o uvrstitvi v plačilni razred se kot vrednost predmeta upošteva višina triletnega zneska, ki predstavlja razliko med dejanskim in zahtevanim plačilom.

25. člen
(socialni in upravni spori)

(1) V postopku v socialnih in upravnih sporih se vrednost predmeta določi po prostem preudarku glede na pomen stvari, ki je razvidna iz tožbe ali drugega pravnega sredstva, s katerim se začne postopek, če ta zakon ne določa drugače.

(2) Če vrednosti predmeta ni mogoče določiti po prejšnjem odstavku, znaša njegova vrednost 3.500 eurov.

(3) Če se zahtevek stranke nanaša na ocenjeno denarno dajatev ali na upravni akt v zvezi z denarno dajatvijo, se vrednost predmeta določi po višini dajatve.

(4) Vrednost predmeta v socialnih sporih ne sme preseči 500.000 eurov.

26. člen
(socialni spori v zvezi s ponavljajočimi dajatvami)

(1) V socialnih sporih, v katerih se uveljavljajo ali zavračajo zahtevki za ponavljajoče dajatve, se vrednost predmeta določi po znesku spornih dajatev, pri čemer vrednost predmeta ne sme presegati triletnega zneska dajatev.

(2) Če vrednosti predmeta ni mogoče določiti po prejšnjem odstavku, se jo določi v skladu s 25. členom tega zakona.

27. člen
(vrednost predmeta v izvršilnem postopku)

(1) V postopku za izterjavo denarne terjatve se vrednost predmeta določi po znesku denarne terjatve, ki je predmet izvršbe.

(2) V postopkih za uveljavitev nedenarne terjatve se vrednost predmeta določi po vrednosti stvari, ki se izroča, dobavlja, izpraznjuje ali deli. V postopkih za uveljavitev nedenarne terjatve, ki se nanašajo na obveznost kaj storiti, dopustiti ali opustiti, na vrnitev delavca na delo, na izjavo volje ali na zadeve glede varstva in vzgoje otrok ter na zadeve glede osebnih stikov z otroki, se vrednost predmeta določi v skladu z 22. členom tega zakona.

28. člen
(vrednost predmeta v postopkih zaradi insolventnosti
in prisilnega prenehanja)

(1) Nagrade za zastopanje dolžnika po tarifnih številkah 3431, 3432 in 3435 se odmerijo po vsoti zneskov, ki so bili uporabljeni ali so na razpolago za poravnavo dolgov stečajne mase oziroma po vsoti zneskov, s katerimi je bila dosežena prisilna poravnava. To velja tudi za odmero nagrad za zastopanje dolžnika v postopku o pritožbi zoper sklep o začetku insolvenčnega postopka po tarifnih številkah 3220 in 3222. Vrednost predmeta za odmero nagrade za zastopanje dolžnika po tarifni številki 3431 znaša najmanj 4.000 eurov.

(2) Nagrade za zastopanje upnika po tarifnih številkah 3430, 3432, 3434, 3220 in 3222 se odmerijo po vsoti upnikovih prijavljenih terjatev.

(3) V ostalih primerih se vrednost predmeta za odmero nagrad v insolvenčnih postopkih in postopkih prisilnega prenehanja smiselno določi v skladu z 21. in 22. členom tega zakona.

29. člen
(sodna določitev vrednosti predmeta)

(1) Če je vrednost predmeta sodno določena, se po tej vrednosti odmerijo tudi odvetniške nagrade.

(2) Zoper odločbo sodišča o ugotovitvi prave vrednosti predmeta lahko odvetnik vlaga enaka pravna sredstva kot stranka.

(3) Če vrednost predmeta ni sodno določena, jo lahko sodišče na predlog odvetnika, stranke ali nasprotne stranke določi s sklepom, zoper katerega ni posebne pritožbe.

5. poglavje
Izvensodno svetovanje in zastopanje

30. člen
(način odmerjanja nagrad za izvensodne storitve)

(1) Nagrade za izvensodne storitve se odmerjajo po Tarifi, če ta zakon ne določa drugače.

(2) Za ustno ali pisno svetovanje, ki ni povezano z nadaljnjo dejavnostjo, za katero je določena nagrada in za dejavnost mediatorja si mora odvetnik prizadevati za sklenitev dogovora o višini nagrad, razen za preizkus možnosti uspeha pravnega sredstva (tarifni številki 2100 in 2101), ki se v vsakem primeru nagrajuje po Tarifi. Če dogovor ni dosežen, se nagrada določi z uporabo določb zakona, ki ureja obligacijska razmerja, vendar za svetovanje ali za izdelavo pisnega mnenja največ v višini 250 eurov, za prvi nasvet pa največ v višini 190 eurov.

(3) Nagrada za ustno ali pisno svetovanje, ki je povezano z nadaljnjo dejavnostjo, se všteje v nagrado za nadaljnjo dejavnost, razen če se odvetnik in stranka ne dogovorita drugače.

31. člen
(postopek pred arbitražami)

(1) Za postopek pred arbitražami se smiselno uporablja 3. del Tarife.

(2) Odvetnik prejme nagrado za narok tudi, če je arbitražna odločba izdana brez ustne obravnave.

6. poglavje
Odvetnik, postavljen po uradni dolžnosti, in odvetnik, ki
izvaja storitve brezplačne pravne pomoči

32. člen
(pravica do nagrade in do povrnitve potrebnih izdatkov)

(1) Odvetniku, postavljenemu po uradni dolžnosti in odvetniku, ki izvaja storitve brezplačne pravne pomoči (v nadaljnjem besedilu: postavljeni in dodeljeni odvetnik) se nagrade in potrebni izdatki po tem zakonu izplačajo iz državnega proračuna.

(2) Ne glede na prejšnji odstavek dolguje nagrado po tarifni številki 2300 upravičenec do brezplačne pravne pomoči.

33. člen
(izdatki)

(1) Odvetnikovi izdatki se ne plačajo, če niso bili nujno potrebni za izvršitev storitve za stranko.

(2) Odvetnik lahko pred poslovnim potovanjem, ki ga namerava opraviti za stranko, od sodišča, pred katerim poteka postopek, zahteva, naj odloči o utemeljenosti potovanja.

(3) Odločitev sodišča iz prejšnjega odstavka je zavezujoča pri odmeri izdatkov in predujmov.

34. člen
(predujem)

(1) Postavljeni ali dodeljeni odvetnik lahko iz državnega proračuna zahteva primeren predujem za že nastale nagrade ter že nastale in predvidene izdatke.

(2) Odvetnik ne more zahtevati predujma za nudenje brezplačne pravne pomoči za izvensodne storitve.

35. člen
(obseg upravičenosti do nagrad)

(1) Iz odločbe, s katero je postavljen odvetnik po uradni dolžnosti oziroma s katero se odobri brezplačna pravna pomoč, izhaja, do katerih nagrad je odvetnik upravičen.

(2) Kadar je odvetnik v zadevah, v katerih je upravičen do nagrad iz 3. dela Tarife, z odločbo iz prejšnjega odstavka pooblaščen za zastopanje stranke v postopku s pravnim sredstvom, ki ga vloži njegova stranka, je upravičen tudi do nagrad za zastopanje svoje stranke v postopku s pravnim sredstvom, ki ga vloži nasprotna stranka. To smiselno velja za postopek po predlogu za izdajo začasne ali predhodne odredbe ter za postopek njune izvršitve.

(3) Kadar je brezplačna pravna pomoč dodeljena le za opravo posameznega dejanja v zakonskem sporu, se odvetniku iz državnega proračuna izplača tudi nagrada za sporazum po tarifni številki 1110, če je dosežen sporazum glede varstva in vzgoje otrok, preživljanja otrok, stikov z otroki, delitve skupnega premoženja, ureditve pravnih razmerij na skupnem stanovanju ali preživljanja zakonca. To smiselno velja tudi za dodelitev brezplačne pravne pomoči v primeru zunajzakonske skupnosti.

(4) Postavljeni ali dodeljeni odvetnik, ki izvaja storitve v zadevah po 4. ali 5. delu Tarife, prejme nagrado postavljenega ali dodeljenega odvetnika tudi za storitve, ki jih je na isti stopnji opravil pred izdajo odločbe o postavitvi ali dodelitvi, če so bile te storitve nujno potrebne.

(5) Če je odvetnik, ki izvaja storitve v zadevah po 4. ali 5. delu Tarife, postavljen ali dodeljen na prvi stopnji, velja določba prejšnjega odstavka tudi za storitve, opravljene v predhodnem postopku ali v postopku pred prekrškovnim organom.

(6) Če se zadeve po 4. ali 5. delu Tarife združijo, lahko sodišče pravilo iz četrtega odstavka tega člena razširi tudi na tiste zadeve, za katere pred združitvijo odvetnik ni bil postavljen ali dodeljen.

36. člen
(nagrade glede na vrednost predmeta, ki se izplačajo
iz državnega proračuna)

Če se nagrade postavljenega ali dodeljenega odvetnika določijo glede na vrednost predmeta, se pri vrednosti predmeta nad 3.000 eurov namesto nagrad po 12. členu tega zakona določijo naslednje nagrade s količnikom 1,0:

Pri vrednosti predmeta znaša nagrada
do ... EUR ... EUR
3.500 129
4.000 135
4.500 140
5.000 145
6.000 149
7.000 152
8.000 154
9.000 157
10.000 160
13.000 162
16.000 170
19.000 180
22.000 193
25.000 210
30.000 234
nad
30.000 258

37. člen
(določitev pavšalne nagrade v kazenskem postopku in
postopku o prekrških)

(1) V kazenskem postopku in postopku o prekrških se lahko postavljenemu ali dodeljenemu odvetniku na njegov predlog določi pavšalna nagrada, ki presega nagrade po Tarifi. Ta nagrada se lahko določi za celotni postopek ali za posamezne dele postopka, če nagrade, določene v 4. ali 5. delu Tarife zaradi posebnega obsega ali težavnosti primera niso ustrezne. To ne velja pri nagradah, določenih glede na vrednost predmeta.

(2) V odločbi, s katero se določi pavšalna nagrada za posamezne dele postopka, se navedejo nagrade, namesto katerih je določena pavšalna nagrada.

(3) Pavšalna nagrada se lahko odobri tudi za storitve, ki so določene v četrtem odstavku 35. člena tega zakona.

(4) O predlogu za določitev pavšalne nagrade odloči predsednik sodišča, pred katerim poteka kazenski postopek, oziroma predstojnik prekrškovnega organa, ki odloča o prekršku.

38. člen
(upravičenost do razlike med nagradami postavljenega
ali dodeljenega odvetnika in nagradami izbranega
odvetnika v kazenskem postopku)

(1) Odvetnik, postavljen ali dodeljen obdolžencu, lahko v tridesetih dneh po pravnomočnem zaključku kazenskega postopka zahteva plačilo razlike med nagradami postavljenega ali dodeljenega odvetnika in nagradami izbranega odvetnika:
- iz državnega proračuna, če se kazenski postopek ustavi ali če se izda sklep, s katerim se obtožnica zavrže, ali če se izda sodba, s katero se obdolženec oprosti obtožbe ali se z njo obtožba zavrne, razen če je katera izmed navedenih odločb izdana zaradi zastaranja, ali
- od obdolženca, če se izda sodba, s katero se obdolženec spozna za krivega in če sodišče, pred katerim je tekel kazenski postopek na prvi stopnji, na zahtevo odvetnika odloči, da je obdolženec brez ovir za svoje preživljanje ali preživljanje svoje družine sposoben plačati razliko med nagradami postavljenega odvetnika in nagradami izbranega odvetnika.

(2) Odvetnik, ki izvaja storitve brezplačne pravne pomoči za zasebnega tožilca ali oškodovanca kot tožilca, lahko v tridesetih dneh po pravnomočnem zaključku kazenskega postopka od obdolženca zahteva plačilo razlike med nagradami dodeljenega odvetnika in nagradami izbranega odvetnika, če se izda sodba, s katero se obdolženec spozna za krivega in če sodišče, pred katerim je tekel kazenski postopek na prvi stopnji, na zahtevo odvetnika odloči, da je obdolženec brez ovir za svoje preživljanje ali preživljanje svoje družine sposoben plačati razliko med nagradami dodeljenega odvetnika in nagradami izbranega odvetnika.

(3) Sodišče, pred katerim je tekel kazenski postopek na prvi stopnji, določi obdolžencu petnajstdnevni rok za obrazložitev njegovega premoženjskega stanja, če se po prejšnjih odstavkih ugotavlja njegova sposobnost za plačilo razlike med nagradami postavljenega ali dodeljenega odvetnika in nagradami izbranega odvetnika. Šteje se, da obdolženec nima zadostnih sredstev za svoje preživljanje ali preživljanje svoje družine, če izpolnjuje pogoje za dodelitev brezplačne pravne pomoči po določbah zakona, ki ureja brezplačno pravno pomoč. Če se obdolženec v roku, ki ga je določilo sodišče, ne izjavi o svojem premoženjskem stanju, se šteje, da je sposoben plačati razliko med nagradami postavljenega ali dodeljenega odvetnika in nagradami izbranega odvetnika.

(4) Obdolženec mora svoje premoženjsko stanje obrazložiti s pisno izjavo o svojem premoženjskem stanju in premoženjskem stanju svojih družinskih članov (v nadaljnjem besedilu: izjava o premoženjskem stanju), ki jo poda pod kazensko in premoženjsko odgovornostjo. Izjava o premoženjskem stanju se izpolni na obrazcu, ki je del prošnje za brezplačno pravno pomoč po zakonu, ki ureja brezplačno pravno pomoč.

(5) Če sodišče dvomi o resničnosti navedb v izjavi o premoženjskem stanju, jih po uradni dolžnosti preveri. V ta namen pridobi potrebne podatke iz uradnih evidenc državnih organov, organov lokalnih skupnosti, nosilcev javnih pooblastil in drugih oseb javnega prava, iz evidenc bank, pri katerih ima obdolženec odprte svoje račune, ter z računov imetnikov, ki jih vodi Centralna klirinško-depotna družba in ki se nanašajo na podatke o posameznem imetniku vrednostnih papirjev. Če gre za podatke, ki so davčna tajnost, jih sodišče pridobi pri pristojnem davčnem organu v skladu z zakonom, ki ureja davčni postopek. Če se o teh podatkih vodijo evidence ali registri v informatizirani obliki in je zagotovljena tehnična izvedljivost neposrednega dostopa do teh podatkov, jih sodišče pridobi pri upravljavcu evidence ali registra na podlagi neposrednega in brezplačnega elektronskega dostopa v skladu s predpisi, ki urejajo področje davčne tajnosti. Sodišče dostopa do teh podatkov z navedbo osebnega imena in naslova prebivališča obdolženca ali njegovih družinskih članov, po potrebi tudi enotne matične številke ali davčne številke, namena pridobivanja podatkov in opravilne številke zadeve. Če sodišče ne more samo pridobiti podatkov, s katerimi bi preverilo resničnost navedb obdolženca v izjavi o premoženjskem stanju, jih mora predložiti obdolženec. Sodišče lahko o premoženjskem stanju obdolženca in njegovih družinskih članov zasliši tudi odvetnika.

39. člen
(krivdno ravnanje postavljenega ali dodeljenega odvetnika)

Če postavljeni ali dodeljeni odvetnik s krivdnim ravnanjem povzroči postavitev ali dodelitev drugega odvetnika, ne more zahtevati nagrad in izdatkov, ki nastanejo tudi za drugega odvetnika.

40. člen
(vštevanje plačil in predujmov)

Plačila in predujmi, ki jih odvetnik prejme od stranke za storitve, za katere ji je bila pozneje odobrena brezplačna pravna pomoč, se vštejejo v nagrado, ki se izplača iz državnega proračuna.

7. poglavje
Prehodne in končne določbe

41. člen
(prehodna določba za postopke in zadeve,
začete pred uveljavitvijo tega zakona)

(1) Če se je sodni postopek na prvi stopnji začel pred uveljavitvijo tega zakona, se nagrade in izdatki za storitve odvetnikov v tem postopku in v vseh nadaljnjih postopkih s pravnimi sredstvi določijo po doslej veljavni Odvetniški tarifi. Nagrade in izdatki za storitve odvetnikov v sodnih postopkih, ki se na prvi stopnji začnejo po uveljavitvi tega zakona, in v vseh nadaljnjih postopkih s pravnimi sredstvi se določijo po tem zakonu.

(2) Določba prejšnjega odstavka smiselno velja tudi za določitev nagrad in izdatkov za storitve odvetnikov v izvensodnih zadevah.

42. člen
(način priprave sprememb ali dopolnitev
zakona, ki ureja odvetniško tarifo)

Minister, pristojen za pravosodje, v treh mesecih po začetku veljavnosti tega zakona s pravilnikom določi način sodelovanja Odvetniške zbornice Slovenije, sodišč, državnega pravobranilstva, državnega tožilstva, Notarske zbornice Slovenije in nevladnih organizacij pri spreminjanju ali dopolnitvi zakona, ki ureja odvetniško tarifo.

43. člen
(razveljavitev predpisa)

Z uveljavitvijo tega zakona preneha veljati Odvetniška tarifa (Uradni list RS, št. 67/03 in 70/03 – popravek).

44. člen
(končna določba)

Ta zakon začne veljati 1. januarja 2009.



Številka: 740-01/08-12/1
Datum: 17. junij 2008
EPA 1930-IV


Državni zbor
France Cukjati, dr.med.
predsednik



TARIFA


1. DEL — SPLOŠNE NAGRADE

Tar. št.Dejstva, na podlagi katerih je določena nagradaNagrada ali količnik nagrade glede na 12. ali 36. člen zakona
Opomba 1:
Nagrade v tem delu nastanejo poleg nagrad, določenih v drugih delih.
1. poglavje

Sporazum


Opomba 1.1:
(1) Kadar se v sodno poravnavo vključi tudi del predmeta, zoper katerega se ne vodi sodni postopek, se za ta del predmeta šteje, kakor da bi bil sporazum dosežen izvensodno.
(2) Če so pri posamezni tarifni številki določene nagrade v nespremenljivi vrednosti, dobi postavljen ali dodeljen odvetnik polovico tako določene nagrade. Če so pri posamezni tarifni številki določene nagrade v razponu, dobi postavljen ali dodeljen odvetnik polovico srednje vrednosti tako določene nagrade.
Podpoglavje 1.1

Sporazum pri nagradah, določenih po vrednosti predmeta

1110Nagrada za sporazum

(1) Nagrada nastane za sodelovanje odvetnika pri sklenitvi pogodbe, s katero se prekine spor ali odpravi negotovost strank glede pravnega razmerja, razen če se pogodba omejuje izključno na pripoznavo ali odpoved.
(2) Nagrada nastane tudi za sodelovanje pri pogajanjih, ki so prispevala k sklenitvi pogodbe iz prejšnjega odstavka.
(3) Za sodelovanje pri sklenitvi pogodbe iz prvega odstavka te tarifne številke pod odložnim pogojem ali s pridržkom preklica, nastane nagrada takrat, ko se izpolni pogoj ali ko pogodbe ni več mogoče preklicati.
1,5
1111Sklenitev sporazuma po začetku sodnega postopka in pred zaključkom sodnega postopka na prvi stopnji.
Nagrada po tarifni številki 1110 se zniža na
0,7
1112Sklenitev sporazuma po začetku sodnega postopka z rednimi ali izrednimi pravnimi sredstvi.
Nagrada po tarifni številki 1110 se zniža na
1,3
Podpoglavje 1.2

Sporazum pri kolektivnih delovnih sporih

1120Sklenitev sporazuma pred začetkom sodnega postopka.
Nagrada po tarifni številki 1110 znaša
260 do 800 EUR
1121Sklenitev sporazuma po začetku sodnega postopka in pred zaključkom sodnega postopka na prvi stopnji.
Nagrada po tarifni številki 1110 znaša
120 do 370 EUR
1122Sklenitev sporazuma po začetku sodnega postopka z rednimi ali izrednimi pravnimi sredstvi.
Nagrada po tarifni številki 1110 znaša
230 do 690 EUR
Podpoglavje 1.3

Sporazum pri nepravdnih postopkih po določbah zakona, ki ureja gospodarske družbe

1130Sklenitev sporazuma pred začetkom sodnega postopka.
Nagrada po tarifni številki 1110 znaša
430 EUR
1131Sklenitev sporazuma po začetku sodnega postopka in pred zaključkom sodnega postopka na prvi stopnji.
Nagrada po tarifni številki 1110 znaša
200 EUR
1132Sklenitev sporazuma po začetku sodnega postopka z rednimi ali izrednimi pravnimi sredstvi.
Nagrada po tarifni številki 1110 znaša
375 EUR
2. poglavje

Zastopanje več oseb

1200Nagrada za postopek ali nagrada za posel se za vsako dodatno odvetnikovo stranko v isti zadevi poviša za

(1) Nagrade določene glede na vrednost predmeta, se povišajo le, če gre za isti predmet odvetniških storitev.
(2) Povišanje se računa glede na višino zneska, na katerem so osebe udeležene skupaj.
(3) Pri nagradah, določenih po vrednosti, ne sme vsota vseh povišanj prekoračiti količnika 2,0.
(4) Pri nagradah, določenih v nespremenljivih zneskih, ne sme vsota vseh povišanj presegati dvojnega zneska nagrade.
(5) Pri nagradah v razponu ne sme vsota vseh povišanj posamezne mejne vrednosti presegati dvojnega najnižjega ali dvojnega najvišjega zneska.
0,3
ali
30% pri nagradah v nespremenljivih zneskih,
pri nagradah v razponu se najnižji in najvišji znesek povišata za 30%

2. DEL — IZVENSODNE STORITVE

Tar. št.Dejstva, na podlagi katerih je določena nagradaNagrada ali količnik nagrade glede na 12. ali 36. člen zakona
Opomba 2:
(1) Med izvensodne storitve spada tudi zastopanje v upravnem postopku.
(2) Določbe tega dela, z izjemo tarifne številke 2300 in 2301, se ne uporabljajo za zadeve, urejene v 4. in 5. delu.
1. poglavje

Preizkus možnosti uspeha pravnega sredstva

2100Nagrada za preizkus možnosti uspeha pravnega sredstva

Nagrada se všteje v nagrado za postopek s pravnim sredstvom.
0,5 do 1,0
2101Nagrada za preizkus možnosti uspeha pravnega sredstva je povezana z izdelavo strokovnega pisno obrazloženega pravnega mnenja.
Nagrada po tarifni številki se zviša na
1,3
2. poglavje

Zastopanje in sestavljanje listin

Opomba 2.2:
Za izvršbo v upravnem postopku se smiselno uporabljajo določbe 3. dela (podpoglavje 4.6).
2200Nagrada za posel

Nagrada za posel nastane za izvensodna opravila, vključno za sodelovanje pri sestavi pogodbe.
0,5 do 2,5
2201Če je bila predhodno opravljena storitev v upravnem postopku, se za nadaljnji upravni postopek s pravnimi sredstvi nagrada po tarifni številki 2200 zniža na

Pri odmeri nagrade se ne upošteva, da je obseg storitve manjši zaradi predhodno že opravljene storitve v upravnem postopku.
0,5 do 1,3
2202Če gre za enostavna pisanja, se nagrada po tarifni številki 2200 zniža na

Za enostavno pisanje gre, če to ne vsebuje niti težjih pravnih vprašanj niti obsežnih vsebinskih razlag.
0,3
3. poglavje

Brezplačna pravna pomoč za izvensodne storitve

Opomba 2.3:
V okviru brezplačne pravne pomoči za izvensodne storitve nastanejo nagrade izključno po tem poglavju.
2300Nagrada za pravno pomoč

(1) Poleg te nagrade se stranki ne smejo zaračunati nobeni izdatki.
(2) Tej nagradi se odvetnik lahko odpove.
10 EUR
2301Nagrada za svetovanje

(1) Nagrada nastane za svetovanje, ki ni povezano z drugo odvetniško storitvijo, za katero je treba plačati nagrado.
(2) Nagrada se všteje v nagrado za drugo odvetniško storitev, ki je povezana s svetovanjem.
20 EUR
2302Nagrada za posel

(1) Nagrada za posel nastane za izvensodna opravila, vključno za sodelovanje pri sestavi pogodbe.
(2) Polovica te nagrade se všteje v nagrado za postopek za sodni ali drug nadaljnji uradni postopek.
45 EUR
2303Nagrada za sporazum

Upoštevajo se pripombe k tarifni številki 1110.
85 EUR

3. DEL — UPRAVNI SPOR, POSTOPEK PRED DELOVNIMI IN SOCIALNIMI SODIŠČI, PRAVDNI, NEPRAVDNI IN POSEBNI POSTOPKI

Tar. št.Dejstva, na podlagi katerih je določena nagradaNagrada ali količnik nagrade glede na 12. ali 36. člen zakona
Opomba 3:

(1) Nagrada za postopek nastane za pregled, pripravo, izdelavo in pošiljanje pisnih gradiv, za posvete, nasvete, mnenja in druga ustrezna opravila, povezana z zadevo. Nagrada nastane že s prejemom pooblastila za vložitev tožbe ali druge vloge, s katero se začne postopek
(2) Nagrada za narok nastane za zastopanje stranke na naroku ali za sodelovanje pri pogovorih izven naroka, usmerjenih h končanju ali preprečitvi sodnega postopka. Nagrada ne nastane za odvetnikove razgovore s svojo stranko.
(3) Če zaradi istega predmeta nastane nagrada za posel po tarifnih številkah od 2200 do 2202, se polovica te nagrade, vendar največ 0,75, všteje v nagrado za postopek. Če je nastalo več nagrad, je za vštetje odločilna nagrada, ki je nastala nazadnje. Vštetje se opravi glede na vrednost predmeta v sodnem postopku.
(4) Če se zadeva vrne na nižje sodišče, ki se je z zadevo že ukvarjalo, se že nastala nagrada za postopek pred tem sodiščem všteje v nagrado za postopek v ponovljenem postopku.
(5) Če so pri posamezni tarifni številki določene nagrade v nespremenljivi vrednosti, dobi postavljeni ali dodeljeni odvetnik polovico tako določene nagrade. Če so pri posamezni tarifni številki določene nagrade v razponu, dobi postavljeni ali dodeljeni odvetnik polovico srednje vrednosti tako določene nagrade.
1. poglavje

Postopek na prvi stopnji



Opomba 3.1:
Nagrade v tem poglavju nastanejo v vseh postopkih, razen v primerih iz 4. in 5. poglavja tega dela.
3100Nagrada za postopek

Nagrada za postopek izvršbe na podlagi verodostojne listine in postopek za izdajo plačilnega ali izpraznitvenega naloga se všteje v nagrado za postopek na prvi stopnji, če le ta poteka kot nadaljevanje postopka izvršbe na podlagi verodostojne listine ali postopka za izdajo plačilnega ali izpraznitvenega naloga.
1,3
31011. Mandat preneha:
    a. pred vložitvijo tožbe ali druge vloge, s katero se uvede postopek,
    b. pred vložitvijo odgovora na tožbo,
    c. pred vložitvijo pripravljalne vloge
    d. preden se odvetnik udeleži naroka za svojo stranko.
2. V nepravdnem postopku je dejavnost odvetnika omejena zgolj na postavitev enega zahtevka in na prejem odločitve sodišča.
Nagrada po tarifni številki 3100 se zniža na
0,8
3102Nagrada za narok

Nagrada nastane tudi, če se postopek, v katerem je predpisan narok, zaradi ravnanja odvetnikove stranke zaključi brez oprave naroka.
1,2
3103Odvetnik se udeleži le naroka, na katerem se je postopek končal z umikom tožbe ali predloga za začetek postopka, odpovedjo ali pripoznavo zahtevka, ali je bila na njem izdana zamudna sodba.
Nagrada po tarifni številki 3102 se zniža na
0,5
2. poglavje

Postopek z rednimi pravnimi sredstvi


Opombe 3.2:
Nagrade v tem poglavju nastanejo v vseh postopkih, razen v primerih iz 4. in 5. poglavja tega dela.
Podpoglavje 2.1

Zoper odločbo o glavni stvari

3210Nagrada za postopek
1,6
3211Mandat preneha preden odvetnik vloži pravno sredstvo, odgovor na pravno sredstvo ali preden se udeleži naroka za svojo stranko.
Nagrada po tarifni številki 3210 se zniža na
1,1
3212Nagrada za narok
1,2
3213Odvetnik se udeleži le naroka, na katerem se je postopek končal z umikom pravnega sredstva.
Nagrada po tarifni številki 3212 se zniža na
0,5
Podpoglavje 2.2

Zoper druge odločbe

3220Nagrada za postopek
50 EUR
3221Mandat preneha preden odvetnik vloži pravno sredstvo ali odgovor nanj.
Nagrada po tarifni številki 3220 se zniža na
25 EUR
3222Nagrada za narok
50 EUR
3223Odvetnik se udeleži le naroka, na katerem se je postopek končal z umikom pravnega sredstva.
Nagrada po tarifni številki 3222 se zniža na
25 EUR
3. poglavje

Postopek z izrednimi pravnimi sredstvi



Opombe 3.3:
(1) Nagrade v tem poglavju nastanejo v vseh postopkih, razen v primerih iz 4. in 5. poglavja tega dela.
(2) Za postopek za razveljavitev sodne poravnave se nagrade določijo tako, kakor da gre za postopek, v katerem je bila sklenjena sodna poravnava, in sicer po vrednosti predmeta, ki ga sodna obravnava obsega.
3300Nagrada za postopek z revizijo
2,0
3301Mandat preneha, preden odvetnik vloži revizijo ali odgovor na revizijo.
Nagrada po tarifni številki 3300 se zniža na
1,5
3302Nagrada za postopek o predlogu za obnovo postopka
v višini nagrade za postopek na prvi stopnji
3303Nagrada za narok

Nagrada nastane v primeru pod tarifno številko 3302.
v višini nagrade za narok na prvi stopnji
4. poglavje

Posebni postopki

Podpoglavje 4.1

Izdaja plačilnega ali izpraznitvenega naloga

3410Nagrada za postopek
0,3
Podpoglavje 4.2

Kolektivni delovni spori

Postopek na prvi stopnji
3420Nagrada za postopek
500 do 1500 EUR
3421Nagrada za narok
375 do 1125 EUR
Postopek z rednimi pravnimi sredstvi
3422Nagrada za postopek
600 do 1800 EUR
3423Nagrada za narok
375 do 1125 EUR
Postopek z izrednimi pravnimi sredstvi
3424Nagrada za postopek
750 do 2250 EUR
Podpoglavje 4.3

Postopki zaradi insolventnosti in prisilnega prenehanja



Opomba 3.4.3:
(1) Za zastopanje več upnikov, ki uveljavljajo različne terjatve, nastanejo nagrade vsakokrat posebej.
(2) Za pravna sredstva v postopkih zaradi insolventnosti in prisilnega prenehanja nastanejo nagrade po 2. in 3. poglavju tega dela.
3430Nagrada za postopek za zastopanje upnika v predhodnem postopku zaradi insolventnosti
0,5
3431Nagrada za postopek za zastopanje dolžnika v predhodnem postopku zaradi insolventnosti
1,0
3432Nagrada za postopek v glavnem stečajnem postopku

Kadar se stečajni postopek začne zaradi prekinitve postopka prisilne poravnave, postopka prisilne likvidacije ali postopka izbrisa brez likvidacije se nagrade nastale po tarifnih številkah od 3434 do 3438 vštejejo v nagrado za postopek v glavnem stečajnem postopku.
1,0
3433Nagrada za postopek odpusta obveznosti v osebnem stečaju
0,5
3434Nagrada za postopek v glavnem postopku prisilne poravnave za zastopanje upnika
1,0
3435Nagrada za postopek v glavnem postopku prisilne poravnave za zastopanje dolžnika
3,0
3436Storitev je omejena na prijavo terjatve v glavnem postopku zaradi insolventnosti
Nagrada 3432 se zniža na
0,5
3437Nagrada za postopek prisilne likvidacije
1,0
3438Nagrada za postopek za izbris iz sodnega registra brez likvidacije
0,5
Podpoglavje 4.4

Nepravdni postopki po določbah zakona, ki ureja gospodarske družbe

Postopek na prvi stopnji
3440Nagrada za postopek
375 EUR
3441Mandat preneha pred vložitvijo vloge, s katero se uvede postopek, pred vložitvijo pripravljalne vloge ali preden se odvetnik udeleži naroka za svojo stranko.
Nagrada po tarifni številki 3440 se zniža na
250 EUR
3442Nagrada za narok
350 EUR
3443Odvetnik se udeleži le naroka, na katerem se je postopek končal z umikom predloga za začetek postopka.

Nagrada po tarifni številki 3442 se zniža na
175 EUR
Postopek z rednimi pravnimi sredstvi
3444Nagrada za postopek
460 EUR
3445Mandat preneha preden odvetnik vloži pravno sredstvo ali odgovor nanj.
Nagrada po tarifni številki 3444 se zniža na
320 EUR
3446Nagrada za narok
350 EUR
3447Odvetnik se udeleži le naroka, na katerem se je postopek končal z umikom pravnega sredstva.
Nagrada po tarifni številki 3446 se zniža na
175 EUR
Postopek z izrednimi pravnimi sredstvi
3448Nagrada za postopek 580 EUR
3449Mandat preneha preden odvetnik vloži pravno sredstvo ali odgovor nanj.
Nagrada po tarifni številki 3448 se zniža na
430 EUR
Podpoglavje 4.5

Zemljiškoknjižni postopek

3450Nagrada za predlog za vpis lastninske ali druge stvarne pravice
70 EUR
3451Nagrada za predlog za vpis etažne lastnine
95 EUR
3452Nagrada za predlog za vpis zaznambe
70 EUR
3453Nagrada za druge vpise
45 EUR
3454Nagrada za narok
70 EUR
3455Nagrada za postopek s pravnim sredstvom
90 EUR
Podpoglavje 4.6

Postopki po določbah zakona, ki ureja izvršbo in zavarovanje


Opomba 3.4.6:
Nagrade, predpisane v tem podpoglavju nastanejo v postopkih izvršbe in zavarovanja.
Postopek na prvi stopnji
3460Nagrada za predlog za izvršbo
0,3
3461Nagrada za predlog za izdajo predhodne odredbe, predlog za izdajo začasne odredbe in za ugovor zoper njiju
0,3
3462Nagrada za predlog za zavarovanje denarnih terjatev z zastavno pravico na nepremičnih in premičnih stvareh na podlagi sporazuma strank
0,3
3463Nagrada za sestavo predloga dražbenih pogojev
0,3
3464Nagrada za druge obrazložene vloge, če gre za izvršbo za uveljavitev denarne terjatve na denarno terjatev dolžnika
0,15
3465Nagrada za druge obrazložene vloge, če gre za izvršbo za uveljavitev denarne terjatve na premične stvari
0,3
3466Nagrada za druge obrazložene vloge, če gre za izvršbo za uveljavitev denarne terjatve na terjatev, da se izročijo ali dobavijo premične stvari ali da se izroči nepremičnina, ali na druge premoženjske pravice, ali na nepremičnine, ali če gre za izvršbo za uveljavitev nedenarne terjatve
0,45
3467Nagrada za narok

Nagrado za narok prejme odvetnik tudi, če se udeleži zaslišanja stranke izven naroka.
0,3
Pravna sredstva
3468Nagrada za redno in izredno pravno sredstvo ter odgovor na to pravno sredstvo
0,6
3469Nagrada za narok
0,6
Podpoglavje 4.7

Postopki pred Ustavnim sodiščem Republike Slovenije, pred Sodiščem Evropskih skupnosti in pred Evropskim sodiščem za človekove pravice


Opomba 3.4.7:
Nagrade, določene v tem podpoglavju, se uporabljajo za vse vrste zadev pred Ustavnim sodiščem Republike Slovenije, pred Sodiščem Evropskih skupnosti in pred Evropskim sodiščem za človekove pravice, tudi če vsebinsko spadajo v 4. in 5. del Tarife.
3470Nagrada za postopek
500 do 1500 EUR
3471Nagrada za narok
375 do 1125 EUR
3472Pred Evropskim sodiščem za človekove pravice se uveljavlja pravica do sojenja brez nepotrebnega odlašanja iz zakona, ki ureja varstvo pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja.
Nagrada po tarifni številki 3470 znaša
200 EUR
Podpoglavje 4.8

Postopki po določbah zakona, ki ureja varstvo pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja


Opomba 3.4.8:
Nagrada določena v tem poglavju se uporablja za vse vrste zadev v postopkih s pravnimi sredstvi po zakonu, ki ureja varstvo pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja, tudi če vsebinsko spadajo v 4. in 5. del Tarife.
3480Nagrada za postopek

(1) Nagrada nastane v postopku nadzorstvene pritožbe in v postopku rokovnega predloga.
(2) Nagrada prav tako nastane v postopku z zahtevo za pravično zadoščenje, kadar se to zagotovi z objavo sodbe ali s pisno izjavo Državnega pravobranilstva.
10 EUR
3481Nagrada za postopek

(1) Nagrada nastane v postopku z zahtevo za pravično zadoščenje, kadar se to zagotovi z izplačilom denarne odškodnine.
(2) Če se pravično zadoščenje zagotovi z izplačilo denarne odškodnine ter objavo sodbe ali pisno izjavo Državnega pravobranilstva, potem nagrada po tarifni številki 3480 ne nastane.
10 % prisojenega zneska, vendar največ 300 EUR
5. poglavje

Posamezna opravila



Opomba 3.5:
(1) Nagrade v tem poglavju nastanejo za posamezna opravila, ne da bi bilo na odvetnika sicer preneseno pooblastilo za zastopanje v celotnem postopku.
(2) Nagrade v tem poglavju nastanejo za vsako opravilo posebej.
(3) Če nastane katerakoli nagrada iz tega poglavja, ne more nastati nobena druga nagrada iz drugih poglavjih tega dela.
(4) Če odvetnik pozneje v isti zadevi dobi pooblastilo za zastopanje v celotnem postopku, se že nastale nagrade po tem poglavju vštejejo v pozneje nastale nagrade.
3500Pooblastilo za zastopanje stranke je omejeno na en narok.
Nagrada za postopek
v višini polovice nagrade za postopek, ki bi jo sicer dobil za zastopanje stranke v celotnem postopku
3501Nagrada za narok

Nagrada nastane le v primeru pod tarifno številko 3500.
v višini nagrade za narok, ki bi jo sicer dobil za zastopanje stranke v celotnem postopku
3502Nagrada za postopek

Nagrado dobi odvetnik, ki je pooblaščen za posamezno opravilo in nima pooblastila za zastopanje stranke na narokih.
0,8
ali
60% nagrade v nespremenljivih zneskih
ali
60% nagrade v razponu
3503Pooblastilo je omejeno na enostavno pisanje.
Nagrada po tarifni številki 3502 se zniža na

Za enostavno pisanje gre, če to ne vsebuje niti težjih pravnih vprašanj niti obsežnih vsebinskih razlag.
0,3
ali
25% nagrade v nespremenljivih zneskih
ali
25% nagrade v razponu
35041. Mandat v primeru pod tarifno številko 3500 preneha, preden se odvetnik udeleži naroka.
2. Mandat v primeru pod tarifno številko 3502 preneha pred vložitvijo pisanja.
Nagrada po tarifni številki 3500 in 3502 znaša
največ 0,5,
pri nagradah v razponu ali fiksnih nagradah največ
100 EUR

4. DEL — KAZENSKI POSTOPEK

Dejstva, na podlagi katerih je določena nagradaNagrada ali količnik nagrade glede na 12. ali 36. člen zakona
Izbrani odvetnik
Dodeljeni ali postavljeni odvetnik
Opomba 4:
(1) Nagrada za postopek nastane za pregled, pripravo, izdelavo in pošiljanje pisnih gradiv, za posvete, nasvete, mnenja in druga ustrezna opravila, povezana z zadevo. Nagrada nastane že s prejemom pooblastila za vložitev zasebne tožbe.
(2) Nagrada za narok nastane za udeležbo na vsakem posameznem naroku za glavno obravnavo. Nagrada nastane tudi, če odvetnik pristopi na razpisani narok, ki se zaradi razlogov, ki niso na njegovi strani ali strani njegove stranke, ne opravi. Nagrade ne prejme, če je bil pravočasno obveščen o odpovedi ali preložitvi naroka.
(3) Če je obdolžencu odvzeta prostost, nastane nagrada z dodatkom.
1. poglavje

Splošne nagrade

4100Osnovna nagrada

1. Nagrada nastane za prvo seznanitev s primerom in le enkrat, ne glede na to, na kateri stopnji postopka odvetnik prevzame primer.
2. Nagrada 5100, ki je nastala zaradi istega dejanja, se všteje v nagrado 4100.
20 do 200 EUR
90 EUR
4101Nagrada 4100 z dodatkom
20 do 250 EUR
110 EUR
4102Nagrada za udeležbo na preiskovalnih in drugih uradnih dejanjih izven glavne obravnave

(1) Nagrada nastane za udeležbo:
    1. na policijskem ali sodnem zaslišanju ter drugih preiskovalnih dejanjih,
    2. na razgovorih pred državnim tožilcem,
    3. na poravnavanju po 161. a členu ZKP,
    4. na narokih izven glavne obravnave.
(2) Več narokov ali dejanj na isti dan šteje za en narok ali eno dejanje.
(3) V predhodnem postopku in na vsaki stopnji kazenskega postopka nastane nagrada za udeležbo na do treh narokih ali dejanjih v vsakem primeru le enkrat.
(4) Če je v drugih poglavjih tega dela določena nagrada za narok, potem za isti narok nagrada po tej tarifni številki ne nastane.
20 do 165 EUR
75 EUR
4103Nagrada 4102 z dodatkom
20 do 205 EUR
90 EUR
2. poglavje

Predhodni postopek



Opomba: 4.2:
Nagrade v tem poglavju se uporabljajo tudi za pripravljalni postopek.
4200Nagrada za postopek
20 do 165 EUR
75 EUR
4201Nagrada 4200 z dodatkom
20 do 205 EUR
90 EUR
3. poglavje

Postopek na prvi stopnji


Opomba 4.3:
Nagrade v tem poglavju se uporabljajo tudi za postopek pred senatom za mladoletnike.
Podpoglavje 3.1

Postopek pred okrajnim sodiščem

4310Nagrada za postopek
20 do 165 EUR
75 EUR
4311Nagrada 4310 z dodatkom
20 do 205 EUR
90 EUR
4312Nagrada za narok za vsak dan glavne obravnave
40 do 265 EUR
120 EUR
4313Nagrada 4312 z dodatkom
40 do 330 EUR
150 EUR
4314Postavljeni ali dodeljeni odvetnik je udeležen na glavni obravnavi več kakor 5 in manj kakor 8 ur

Nagrada nastane poleg nagrade 4312 ali 4313.
60 EUR
4315Postavljeni ali dodeljeni odvetnik je udeležen na glavni obravnavi več kakor 8 ur

Nagrada nastane poleg nagrade 4312 ali 4313.
120 EUR
Podpoglavje 3.2

Postopek pred okrožnim sodiščem (tričlanski senat)

4320Nagrada za postopek
25 do 180 EUR
80 EUR
4321Nagrada z 4320 dodatkom
25 do 220 EUR
105 EUR
4322Nagrada za narok za vsak dan glavne obravnave
45 do 310 EUR
140 EUR
4323Nagrada 4322 z dodatkom
45 do 390 EUR
175 EUR
4324Postavljeni ali dodeljeni odvetnik je udeležen na glavni obravnavi več kakor 5 in manj kakor 8 ur

Nagrada nastane poleg nagrade 4322 ali 4323.
70 EUR
4325Postavljeni ali dodeljeni odvetnik je udeležen na glavni obravnavi več kakor 8 ur

Nagrada nastane poleg nagrade 4322 ali 4323.
140 EUR
Podpoglavje 3.3

Postopek pred okrožnim sodiščem (petčlanski senat)

4330Nagrada za postopek
50 do 380 EUR
170 EUR
4331Nagrada z 4330 dodatkom
50 do 480 EUR
210 EUR
4332Nagrada za narok za vsak dan glavne obravnave
70 do 515 EUR
235 EUR
4333Nagrada 4332 z dodatkom
70 do 645 EUR
285 EUR
4334Postavljeni ali dodeljeni odvetnik je udeležen na glavni obravnavi več kakor 5 in manj kakor 8 ur

Nagrada nastane poleg nagrade 4332 ali 4333.
120 EUR
4335Postavljeni ali dodeljeni odvetnik je udeležen na glavni obravnavi več kakor 8 ur

Nagrada nastane poleg nagrade 4332 ali 4333.
240 EUR
4. poglavje

Postopek z rednimi pravnimi sredstvi

4400Nagrada za postopek
45 do 310 EUR
140 EUR
4401Nagrada 4400 z dodatkom
45 do 390 EUR
175 EUR
4402Nagrada za narok za vsak dan obravnave ali seje
45 do 310 EUR
140 EUR
4403Nagrada 4402 z dodatkom
45 do 390 EUR
175 EUR
4404Postavljeni ali dodeljeni odvetnik je udeležen na glavni obravnavi ali seji več kakor 5 in manj kakor 8 ur

Nagrada nastane poleg nagrade 4402 ali 4403.
70 EUR
4405Postavljeni ali dodeljeni odvetnik je udeležen na glavni obravnavi ali seji več kakor 8 ur

Nagrada nastane poleg nagrade 4402 ali 4403.
140 EUR
5. poglavje

Postopek z izrednimi pravnimi sredstvi

Podpoglavje 5.1

Obnova postopka


Opomba 4.5.1:
(1) V postopku z zahtevo za obnovo in v ponovljenem postopku osnovni nagradi 4100 in 4101 nastaneta le, če primer prevzame odvetnik, ki ni zastopal obsojenca v prvotnem postopku.
(2) Nagrade v tem podpoglavju se smiselno uporabljajo tudi za:
    - zahtevo za spremembo sodne odločbe brez obnove (407. člen ZKP),
    - zahtevo za nadaljevanje kazenskega postopka (408. člen ZKP),
    - zahtevo za ponovno uvedbo kazenskega postopka (409. člen ZKP),
    - zahtevo za spremembo pravnomočne sodne odločbe na podlagi odločbe ustavnega sodišča (416. člen ZKP) in
    - zahtevo za spremembo pravnomočne sodne odločbe na podlagi odločbe Evropskega sodišča za človekove pravice (416. člen ZKP).
4510Nagrada za postopek z zahtevo za obnovo postopka
v višini nagrade za postopek na prvi stopnji
4511Nagrada za narok glede zahteve za obnovo postopka
v višini nagrade za narok na prvi stopnji
Podpoglavje 5.2

Izredna omilitev kazni

4520Nagrada za postopek z zahtevo za izredno omilitev kazni
v višini nagrade za postopek na prvi stopnji
Podpoglavje 5.3

Zahteva za varstvo zakonitosti

4530Nagrada za postopek z zahtevo za varstvo zakonitosti
v višini nagrade za postopek na prvi stopnji
6. poglavje

Dodatne nagrade


Opomba 4.6:
Nagrade, določene v tem poglavju nastanejo poleg nagrad, določenih v drugih poglavjih tega dela.
4600Zaradi odvetnikovega sodelovanja postane glavna obravnava nepotrebna.
Dodatna nagrada

(1) Nagrada nastane, če:
    a. državni tožilec zavrže ovadbo,
    b. sodišče zavrže obtožnico,
    c. je postopek ustavljen ali
    d. pride do umika ugovora zoper kaznovalni nalog ali do umika pravnega sredstva in se zaradi tega sodni postopek konča; če je narok za obravnavo že določen, potem nastane nagrada le, če je ugovor ali pravno sredstvo umaknjeno dva tedna pred razpisano obravnavo ali sejo.
(2) Nagrada ne nastane, če ni razvidna storitev, usmerjena v pospešitev postopka.
(3) Višina nagrade se določi glede na stopnjo postopka. Za izbranega odvetnika se nagrada odmeri po srednji vrednosti razpona.
v višini nagrade za postopek
(brez dodatka)
4601Nagrada za postopek na prvi stopnji o premoženjskopravnem zahtevku
2,0
2,0
4602Nagrada za postopek s pravnimi sredstvi o premoženjskopravnem zahtevku
2,5
2,5
4603Nagrada za sporazum v postopku na zasebno tožbo.
Nagrada po tarifni številki 1110 znaša

Za sporazum glede premoženjskopravnega zahtevka nastane nagrada za sporazum po 1. delu.
15 do 100 EUR
45 EUR
7. poglavje

Posebni postopki


Opomba 4.7:
Nagrade v tem poglavju nastanejo v naslednjih posebnih postopkih:
1. postopek za uporabo varnostnih ukrepov,
2. postopek za odvzem premoženjske koristi, podkupnin ter denarja ali premoženja nezakonitega izvora,
3. postopek za preklic pogojne obsodbe.
4. postopek o izbrisu obsodbe,
5. postopek o prenehanju varnostnih ukrepov in pravnih posledic obsodbe,
6. postopek za mednarodno pravno pomoč in izvršitev mednarodnih pogodb v kazenskopravnih stvareh,
7. postopek za izročitev obdolžencev in obsojencev,
8. postopek za povrnitev škode, rehabilitacijo in uveljavitev drugih pravic oseb, ki so bile neupravičeno obsojene ali jim je bila neutemeljeno vzeta prostost.
4700Nagrada za postopek
35 do 375 EUR
165 EUR
4701Nagrada 4700 z dodatkom
35 do 460 EUR
200 EUR
4702Nagrada za narok
35 do 165 EUR
80 EUR
4703Nagrada 4702 z dodatkom
35 do 205 EUR
95 EUR
8. poglavje

Posamezna opravila


Opomba 4.8:
(1) Nagrade v tem poglavju nastanejo za posamezno opravilo, ne da bi bilo na odvetnika sicer preneseno pooblastilo za zastopanje v celotnem postopku.
(2) Nagrade v tem poglavju nastanejo za vsako opravilo posebej.
(3) Če nastane katerakoli nagrada iz tega poglavja, ne more nastati nobena druga nagrada iz drugih poglavjih tega dela.
(4) Če odvetnik pozneje v isti zadevi dobi pooblastilo za zastopanje v celotnem postopku, se že nastale nagrade po tem poglavju vštejejo v pozneje nastale nagrade.
(5) Če je storitev odvetnika omejena le na zastopanje v postopku o premoženjskopravnem zahtevku postavljenem v kazenskem postopku, potem prejme nagrado po tarifnih številkah 4601 in 4602.
4800Nagrada za postopek

Nagrado prejme odvetnik za sestavo posameznih vlog ali za enkratno zastopanje obdolženca.
25 do 255 EUR
110 EUR

5. DEL — POSTOPEK O PREKRŠKIH

Tar. št.Dejstva, na podlagi katerih je določena nagradaNagrada ali količnik nagrade glede na 12. ali 36. člen zakona
Izbrani odvetnik
Dodeljeni odvetnik
Opomba 5:
(1) Nagrada za postopek nastane za pregled, pripravo, izdelavo in pošiljanje pisnih gradiv, za posvete, nasvete, mnenja in druga ustrezna opravila, povezana z zadevo.
(2) Nagrada za narok nastane za udeležbo na vsakem posameznem naroku za glavno obravnavo. Nagrada nastane tudi, če odvetnik pristopi na razpisan narok, ki se zaradi razlogov, ki niso na njegovi strani ali strani njegove stranke, ne opravi. Nagrade ne prejme, če je bil pravočasno obveščen o odpovedi ali preložitvi naroka.
(3) Če je višina nagrade odvisna od višine globe, se upošteva tista višina globe, ki je določena v trenutku nastanka nagrade. Če globa ni določena, se upošteva srednja vrednost globe, predpisane v razponu, ali vrednost globe, predpisane v določenem znesku. Če je določenih več glob, se upošteva seštevek vseh.
1. poglavje

Splošna nagrada

5100Osnovna nagrada

(1) Nagrada nastane za prvo seznanitev s primerom in le enkrat, ne glede na to, na kateri stopnji postopka odvetnik prevzame primer.
(2) Nagrada 5100 ne nastane, če je v morebitnem prejšnjem kazenskem postopku zaradi istega dejanja že nastala osnovna nagrada po tarifni številki 4100.
15 do 100 EUR
45 EUR
2. poglavje

Postopek za prekrške prekrškovnega organa

5200Nagrada za postopek v primeru opomina oziroma globe, nižje od 40 EUR
10 do 65 EUR
30 EUR
5201Nagrada za narok za vsak dan, na katerega se opravi vsaj en narok v postopkih pod tarifno številko 5200
10 do 65 EUR
30 EUR
5202Nagrada za postopek v primeru globe od 40 EUR do 5000 EUR
15 do 165 EUR
70 EUR
5203Nagrada za narok za vsak dan, na katerega se opravi vsaj en narok v postopkih pod tarifno številko 5202
15 do 165 EUR
70 EUR
5204Nagrada za postopek v primeru globe nad 5000 EUR
20 do 165 EUR
75 EUR
5205Nagrada za narok za vsak dan, na katerega se opravi vsaj en narok v postopkih pod tarifno številko 5204
20 do 165 EUR
75 EUR
3. poglavje

Redni sodni postopek


Opomba 5.3:
Nagrada za narok nastane tudi za udeležbo na uradnih dejanjih izven glavne obravnave.
5300Nagrada za postopek v primeru opomina oziroma globe, nižje od 40 EUR
10 do 65 EUR
30 EUR
5301Nagrada za narok za vsak dan, na katerega se opravi vsaj en narok v postopkih pod tarifno številko 5300
15 do 130 EUR
60 EUR
5302Nagrada za postopek v primeru globe od 40 EUR do 5000 EUR
15 do 165 EUR
70 EUR
5303Nagrada za narok za vsak dan, na katerega se opravi vsaj en narok v postopkih pod tarifno številko 5302
20 do 265 EUR
115 EUR
5304Nagrada za postopek v primeru globe nad 5000 EUR
25 do 200 EUR
90 EUR
5305Nagrada za narok za vsak dan, na katerega se opravi vsaj en narok v postopkih pod tarifno številko 5304
45 do 310 EUR
140 EUR
4. poglavje

Postopek s pravnimi sredstvi

5400Nagrada za postopek z rednimi pravnimi sredstvi
45 do 310 EUR
140 EUR
5401Nagrada za narok za vsak dan, na katerega se opravi vsaj en narok
45 do 310 EUR
140 EUR
5402Nagrada za postopek z izrednimi pravnimi sredstvi
55 do 370 EUR
170 EUR
5. poglavje

Dodatne nagrade


Opomba 5.5:
Nagrade, določene v tem poglavju nastanejo poleg nagrad, določenih v drugih poglavjih tega dela.
5500Nagrada za postopek na prvi stopnji o premoženjskopravnem zahtevku
2,0
2,0
5501Nagrada za postopek s pravnimi sredstvi o premoženjskopravnem zahtevku
2,5
2,5
6. poglavje

Posamezna opravila


Opomba 5.6:
(1) Nagrade v tem poglavju nastanejo za posamezno opravilo, ne da bi bilo na odvetnika sicer preneseno pooblastilo za zastopanje v celotnem postopku.
(2) Nagrada v tem poglavju nastanejo za vsako opravilo posebej.
(3) Če nastane katerakoli nagrada iz tega poglavja, ne more nastati nobena druga nagrada iz drugih poglavij tega dela.
(4) Če odvetnik pozneje v isti zadevi dobi pooblastilo za zastopanje v celotnem postopku, se že nastale nagrade po tem poglavju vštejejo v pozneje nastale nagrade.
(5) Če je storitev odvetnika omejena le na zastopanje v postopku o premoženjskopravnem zahtevku postavljenim v postopku o prekrških, potem prejme nagrado po tarifnih številkah 5500 in 5501.
5600Nagrada za postopek

Nagrado prejme odvetnik za sestavo posameznih vlog ali za enkratno zastopanje kršitelja ali obdolženca.
10 do 65 EUR
30 EUR

6. DEL — IZDATKI

Tar. št.
Dejanski stan izdatkov
Višina
Opomba 6:
(1) Vsi splošni stroški poslovanja so zajeti v nagradi, ki jo prejme odvetnik. Če v tem delu zakona ni določeno drugače, lahko odvetnik od stranke zahteva povračilo vseh nastalih izdatkov.
(2) Za poslovno potovanje gre, če je cilj potovanja izven območja kraja, v katerem ima odvetnik pisarno ali stanovanje.
(3) Če na potovanju odvetnik opravi več poslov za različne stranke, se izdatki po tarifnih številkah od 6003 do 6006 porazdelijo glede na razmerje izdatkov, ki bi nastali pri ločeni izvedbi posameznih poslov.
(4) Odvetnik, ki prenese svojo pisarno v drug kraj, lahko ob nadaljevanju predhodno podeljenega pooblastila zahteva povračilo izdatkov po tarifnih številkah od 6003 do 6006 (potnih stroškov) največ v višini, kakor bi nastali pri opravi posla iz njegove prejšnje pisarne.
6000Pavšalni znesek za izdelavo in izročitev dokumentov:

1. za fotokopiranje ali tiskanje
    a. upravnih ali sodnih spisov, če je njihova izdelava potrebna pri obravnavi zadeve,
    b. dokumentov, ki jih je treba dostaviti nasprotni stranki ali drugim udeležencem postopka ter njihovim pooblaščencem na podlagi predpisa, zahteve sodišča, državnega organa ali druge uradne osebe, ki vodi postopek, če je bilo treba izdelati več kakor 100 strani,
    c. dokumentov za informiranje stranke, če je bilo treba izdelati več kakor 100 strani,
    d. v drugih primerih le, če so bili v skladu z dogovorom s stranko dokumenti dodatno izdelani za informiranje tretjih oseb:
za prvih 50 zaračunanih strani vsaka stran
za vsako nadaljnjo stran nad 50 zaračunanih strani

2. za izročitev elektronsko shranjenih datotek, ki se izročijo namesto fotokopij, navedenih pod 1.d. točko:
za vsako datoteko
    (1) Višina pavšalnega zneska po 1. točki se v isti zadevi in v sodnem postopku na isti stopnji obračuna enotno.
    (2) Pošiljanje dokumentov preko telefaksa velja kot fotokopiranje.
0,15 EUR
0,10 EUR



1,50 EUR
6001Plačilo poštnih in telekomunikacijskih storitev

Ne more se zahtevati povračilo izdatkov, ki so nastali pri uveljavljanju nagrade.
v polni višini
6002Pavšalni znesek za plačilo poštnih in telekomunikacijskih storitev

Namesto dejanskih izdatkov po tarifni številki 6001 se v vsaki zadevi lahko zahteva pavšalni znesek.
20% nagrade, vendar največ
20 EUR
6003Potni stroški za poslovno potovanje pri uporabi lastnega motornega vozila, za vsak prevoženi kilometer

(1) V potnih stroških so zajeti stroški nakupa, vzdrževanja in obratovanja ter obraba vozila.
(2) Če je cilj potovanja oddaljen več kakor 400 kilometrov, se mora odvetnik s stranko posebej dogovoriti za uporabo lastnega motornega vozila.
največ v višini, ki se po zakonu, ki ureja dohodnino ne všteva v davčno osnovo
6004Potni stroški za poslovno potovanje pri uporabi drugega prevoznega sredstva, če so primerni
v polni višini
6005Dnevnica pri poslovnem potovanju
največ v višini, ki se po zakonu, ki ureja dohodnino ne všteva v davčno osnovo
6006Drugi izdatki nastali med poslovnim potovanjem, če so primerni
v polni višini
6007Davek na dodano vrednost

(1) Osnova za izračun davka na dodano vrednost so tako nagrade kot izdatki.
(2) Davek na dodano vrednost se ne zaračuna v primeru, ko odvetnik ni davčni zavezanec.
v polni višini





PRILOGA

Višina nagrad s količnikom 1,0 po tabeli iz 12. člena tega zakona pri vrednostih predmeta odvetniške storitve do 500.000 eurov:

Pri vrednosti predmeta do … EUR
znaša nagrada
… EUR
Pri vrednosti predmeta do … EUR
znaša nagrada
… EUR
300
17
40.000
589
600
30
45.000
637
900
43
50.000
685
1.200
56
65.000
736
1.500
69
80.000
787
2.000
87
95.000
838
2.500
105
110.000
889
3.000
123
125.000
940
3.500
141
140.000
991
4.000
159
155.000
1.042
4.500
177
170.000
1.093
5.000
195
185.000
1.144
6.000
219
200.000
1.195
7.000
243
230.000
1.273
8.000
267
260.000
1.351
9.000
291
290.000
1.429
10.000
315
320.000
1.507
13.000
341
350.000
1.585
16.000
367
380.000
1.663
19.000
393
410.000
1.741
22.000
419
440.000
1.819
25.000
445
470.000
1.897
30.000
493
500.000
1.975
35.000
541
Zadnja sprememba: 07/07/2008
Zbirke Državnega zbora RS - sprejeti zakoni