Zbirke Državnega zbora RS - sprejeti zakoni

Show details for EVIDENČNI PODATKIEVIDENČNI PODATKI
Z A K O N
O CARINSKI TARIFI (ZCT)



I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

Zakon o carinski tarifi določa pravila za uporabo carinske tarife pri uvozu blaga na carinsko območje Republike Slovenije.

S carinsko tarifo so določene carinske stopnje, po katerih se plačuje carina za blago, ki se uvaža na carinsko območje Republike Slovenije, razen če z zakonom ali mednarodno pogodbo ni določeno drugače. Carinska tarifa je sestavni del tega zakona.


II. CARINSKE STOPNJE

2. člen

Konvencionalne carinske stopnje so carinske stopnje določene v carinski tarifi.

Preferencialne carinske stopnje so carinske stopnje, določene s pogodbo o coni proste trgovine ali drugo mednarodno pogodbo, ki jo je sklenila Republika Slovenija.

Avtonomne carinske stopnje so carinske stopnje, določene v carinski tarifi, povišane za 70%.

3. člen

Konvencionalne carinske stopnje iz prvega odstavka 2. člena tega zakona se uporabljajo za uvoz blaga s poreklom iz držav, s katerimi je Republika Slovenija sklenila pogodbo o uporabi klavzule največjih ugodnosti ali iz držav, ki to klavzulo dejansko uporabljajo za blago slovenskega porekla.

Preferencialne carinske stopnje iz drugega odstavka 2. člena tega zakona se uporabljajo za uvoz blaga s poreklom iz posamičnih držav, s katerimi je Republika Slovenija sklenila pogodbo o coni proste trgovine ali drugo mednarodno pogodbo.

Preferencialne carinske stopnje za države v razvoju se uporabljajo za uvoz blaga s poreklom iz teh držav. Vlada lahko na predlog ministrstva pristojnega za ekonomske odnose s tujino in po predhodnem mnenju Gospodarske zbornice Slovenije določi seznam držav, posamezne vrste blaga in carinske stopnje.

Avtonomne carinske stopnje iz tretjega odstavka 2. člena tega zakona se uporabljajo za uvoz blaga iz držav, ki niso zajete s prvim in drugim odstavkom tega člena. Seznam teh držav določi Vlada.

4. člen

Ne glede na določbo 2. člena tega zakona se za nepredelane kmetijske proizvode lahko poleg carinskih stopenj iz 2. člena tega zakona, predpišejo dodatne sezonske carinske stopnje.

Dodatne sezonske carinske stopnje iz prejšnjega odstavka ne smejo presegati stopenj, ki jih je Republika Slovenija dogovorila v okviru Splošnega sporazuma o carinah in trgovini (GATT), njihova uporaba pa mora biti omejena na določeno obdobje v koledarskem letu.

Dodatne sezonske carinske stopnje in čas njihove uporabe predpiše Vlada na predlog ministrstva, pristojnega za kmetijstvo, v soglasju z ministrstvom pristojnim za ekonomske odnose s tujino.

5. člen

Za uvoz blaga, ki se v Republiki Sloveniji ne proizvaja ali se ne proizvaja v zadostni količini, se lahko določijo letni carinski kontingenti, za katere se pri uvozu uporablja znižana carinska stopnja ali stopnja prosto. Carinski kontingenti se določijo največ v obsegu, ki predstavlja količinsko razliko med domačo proizvodnjo in predvideno porabo.

Vlada določi natančnejše kriterije za določitev carinskih kontingentov, višine in načina razdelitve carinskih kontingentov.

Za blago, ki je v carinski tarifi poleg carinske stopnje označeno z opombo (1), se lahko za nedoločen čas določi uporaba nižje carinske stopnje od stopenj, določenih v carinski tarifi ali stopnja prosto, na podlagi kriterijev, ki jih določi Vlada s predpisom iz prejšnjega odstavka.

Carinske kontingente iz prvega odstavka oziroma znižanja carinskih stopenj iz tretjega odstavka tega člena določi Vlada na predlog ministrstva, pristojnega za ekonomske odnose s tujino in po predhodnem mnenju Gospodarske zbornice Slovenije.


III. RAZVRŠČANJE BLAGA IN UPORABA CARINSKIH STOPENJ

6. člen

Za nesestavljene proizvode ali za proizvode v razstavljenem stanju, katerih deli se uvažajo postopno, se lahko uporabi carinska stopnja, ki je določena v carinski tarifi za končni proizvod.

Minister za finance lahko izda predpis o načinu izvajanja prejšnjega odstavka.

7. člen

Pri uvozu laboratorijskih kemikalij (pretežno iz 28. in 29. poglavja) se lahko vse kemikalije uvrstijo v eno tarifno številko, in sicer 3822.00, če so izpolnjeni pogoji:
- da teža posameznega pakiranja kemikalije ne presega 2,5 kg,
- da se uvažajo najmanj 3 različne kemikalije,
- da se vse kemikalije uporabijo za laboratorijsko ali drugo znanstveno raziskovalno delo.

8. člen

Blago, ki se začasno uvaža na oplemenitenje, se lahko na zahtevo deklaranta uvrsti v tarifno številko pridobljenega proizvoda, vendar le za potrebe izvedbe carinskega postopka začasnega uvoza na oplemenitenje.


IV. CARINSKA TARIFA IN NOMENKLATURA CARINSKE TARIFE

9. člen

Carinska tarifa temelji na nomenklaturi blaga, ki hkrati zadovoljuje zahteve carinske politike in zunanjetrgovinske statistike, in je v nadaljevanju imenovana "kombinirana nomenklatura" carinske tarife ali skrajšano "KN".

Pojem "kombinirana nomenklatura" carinske tarife pomeni poimenovanje posameznih oddelkov, poglavij in podpoglavij, tarifnih številk ter opomb, temeljna pravila razvrščanja blaga po kombinirani nomenklaturi in številčne oznake nomenklature.

Vlada Republike Slovenije lahko na predlog ministrstva, pristojnega za ekonomske odnose s tujino, spreminja kombinirano nomenklaturo carinske tarife in tako upošteva potrebe statistike ali trgovinske politike kakor tudi tehnološkega razvoja.

10. člen

V okviru ministrstva, pristojnega za ekonomske odnose s tujino, se oblikuje Komisija za carinsko nomenklaturo (v nadaljnjem besedilu: Komisija), ki daje mnenje o predlogih sprememb kombinirane nomenklature in o predlogih navodil za razvrščanje blaga v carinsko tarifo iz 11. člena tega zakona.

V Komisijo iz prejšnjega odstavka tega člena imenujejo svoje predstavnike ministrstvo, pristojno za ekonomske odnose in razvoj, za finance, za gospodarske dejavnosti, za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, za varstvo okolja, za promet in zveze, za zdravstvo, Carinska uprava Republike Slovenije, upravni organ, pristojen za državno statistiko in Gospodarska zbornica Slovenije.

Minister, pristojen za ekonomske odnose s tujino, izda natančnejše predpise za delo Komisije iz prvega odstavka tega člena.

11. člen

Minister, pristojen za ekonomske odnose s tujino, izda navodila za razvrščanje blaga v carinsko tarifo.

12. člen

Zaradi izvajanja veljavnih mednarodnih carinskih obveznosti Republike Slovenije v okviru Splošnega sporazuma o carinah in trgovini (GATT) oziroma Svetovne trgovinske organizacije (WTO) in drugih mednarodnih pogodb, Vlada za posamezno blago določi nižje carinske stopnje od stopenj, določenih v carinski tarifi.

Carinske stopnje iz prejšnjega odstavka Vlada objavi letno v prečiščenem besedilu carinske tarife. Prečiščeno besedilo carinske tarife za koledarsko leto mora biti objavljeno najkasneje do septembra predhodnega leta.


V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

13. člen

Z dnem, ko se začne uporabljati ta zakon, se prenehajo uporabljati zakon o carinski tarifi in carinska tarifa (Uradni list SFRJ, št. 27/78, 5/79, 29/79, 29/83, 7/84, 11/84, 28/84, 71/84, 69/85, 3/86, 43/86, 70/86, 10/87, 81/87, 14/88, 34/89) ter podzakonski akti, izdani na njegovi podlagi.

14. člen

Podzakonska akta iz drugega in četrtega odstavka 5. člena tega zakona Vlada izda v 30 dneh po uveljavitvi tega zakona.

15. člen

Ta zakon začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu, uporablja pa se od 1. januarja 1996.



Št. 437-03/94-1/3
Ljubljana, dne 18. decembra 1995


Predsednik
Državnega zbora
Republike Slovenije
Jožef Školč
Zadnja sprememba: 07/13/2000
Zbirke Državnega zbora RS - sprejeti zakoni