Zbirke Državnega zbora RS - predlogi aktov |
1. POROČILO O OPRAVLJENEM DELU
1.1. IZVAJANJE ZAPIRALNIH DEL V JAMI
V obdobju januar-december 2006 je bilo za namene izvajanja zapiralnih del v jami iz proračuna črpanih 368.299.550,00 SIT. Za izvedbo del je bilo porabljenih za 29.055.844,00 SIT več sredstev, obračunani odhodki in odlivi sredstev so znašali 398.951.902,00 SIT.
Dela so se izvajala v lastni režiji in s zunanjimi izvajalci. Pri odhodkih obračunanih pri delih opravljenih z zaposlenimi, je realizacija v primerjavi s planom manjša samo pri postavki drugi poslovni prihodki, pri porabljenem materialu, stroških dela in storitvah pa je višja od planirane.
V letu 2006 sta pri izvajanju zapiralnih sodelovala Minerva d.o.o. Ljubljana (dokončanje del na povezavi črpališča z rezervoarjem pitne vode v jami, Zavod za zdravstveno varstvo z dezinfekcijo vodnega rezervoarja in RGP d.o.o. Velenje. RGP d.o.o. Velenje je bil prisoten pri izdelavi »zračilne proge na k.272« in pri »izdelavi betonskih čepov na k.52, 102 in 132«. Dela na zračilni progi so se izvajala po pogodbi št. P10/2006 , sodelovanje s strokovno usposobljenimi KV rudarji pri izdelavi čepov pa je potekalo po pogodbi P11/2006 . Zaradi nepredvidenih del (ugotovitev daljše dolžine zračilne proge od projektne, nastanek zruška zaradi poslabšanih geoloških razmer, povečana potreba po podpiranju proge z mikroarmiranim brizganim betonom in dodatne jamomersko geodetske storitve v času izgradnje proge) se je obseg dela povečal, kar je zahtevalo dodaten angažma zunanjega izvajalca s sklenitvijo aneksov k obema pogodbama v septembru in oktobru 2006. Dodatna dela povečujejo planirana sredstva (65,00 mio SIT) za 6.408.574,00 SIT.
Dinamika del je odstopala od planirane, saj je bilo potrebno pri izvajanju dosledno upoštevati zahteve strokovnjakov v rudarskih projektih in se s tem izogniti morebitnim nevšečnostim.
1.1.1. PREGLED DELA V LASTNI REŽIJI PO AKTIVNOSTIH
10. Izdelava betonske bariere na k.45
V vzglavju vpadnika k.52/39 je bila izdelana betonska bariera, ki naj bi preprečila mešanje vode iz starih del in s tem zaščitila vodonosnik.
11. Likvidacija obzorne proge na k.52
Pod navedeno aktivnostjo so se izvajala dela na demontaži natezalne naprave od bivšega gumi transporterja k.52/102. Poleg same demontaže kovinske obtežbe je bilo potrebno očistiti dostop do nje. Ostala dela se niso izvajala zaradi spremembe koncepta vrstnega reda del, kar je razvidno v rudarskem projektu (Odmik št.1): Izvedba dodatnih ukrepov za zaščito vodonosnika v Rudniku Senovo do k. 132, ki zahteva , da je potrebno izdelati vse bariere (tudi na vzhodnem delu k.132) in šele po opravljenem delu pričeti z dokončno demontažo in potapljanjem jame.
12. Likvidacija transportnega vpadnika 102/52
Pod navedeno aktivnostjo so se opravila demontažna dela železno-lesenega objekta, ki je v preteklosti služil za skladiščenje različnih strojnih delov in se je nahajal v razširjenem delu vpadnika. Ostale aktivnosti se niso izvajale, zaradi že navedenega razloga v točki 11.
14. Likvidacija črpališča k.52
Zaradi zabitja povezave-ventila med vodno progo in črpalno komoro je bilo potrebno le-to ročno očistiti in odstraniti iz jame cca 403 materiala. Le na takšen način smo lahko omogočili varno črpanje nepitne vode iz k.52.
16. Izdelava treh izolacijskih betonskih čepov na k.52
Na k.52 so bile izdelane tri betonske bariere in sicer:
· v prečniku 1 pred bivšo sipko 1 k.102/52
· v prečniku 2 pred bivšo sipko 2 k.102/52
· v vzglavju sipke 3 k.52/0.
17. Likvidacija obzorne proge na k.102
V dolžini cca 110 metrov smo očistili-odstranili les, železne konstrukcije (enotirno visečo progo, ločno podporje, mreže) in elektro-strojne inštalacije.
18. Likvidacija zračilnega nadopa k.102/134
Sama demontažna dela v zračilnem nadkopu 102/134 se niso izvajala, ampak so se izvajala obsežna pripravljalna dela, ki so obsegala naslednje aktivnosti:
· preusmeritev črpanja-cevovodov nepitne vode iz zračilnega nadkopa v izvozni vpadnik k.102/274,
· polaganje kompresnega voda (alkaten), kajti bivši bo služil za črpanje nepitne vode.
Aktivnosti so evidentirane v šifri aktivnosti 51.
19. Likvidacija transportnega vpadnika k.102/134
Dela se niso izvajala zaradi povečanega obsega del na ostalih aktivnostih.
20. Izdelava treh izolacijskih betonskih čepov na k.102
Na k.102 so bili izdelani trije betonski čepi in sicer:
· v prečniku 1 pred vzglavjem sipke 1 k.102/52
· v povezovalni progi med črpališčem in vodno progo
· v oblomni progi, ki je bila izgrajena za potrebe Scharf lokomotive
35. Izdelava dveh izolacijskih betonskih čepov na k.132
Novonastali betonski čep je zgrajen na sečišču smerne proge in dostopne proge k sipki 1 k.132/102. Pri izdelavi poslovnega načrta ni bilo poznano stanje lokacije bariere, ker je bilo zaprto z začasno pregrado. Po odpiranju začasne pregrade je bilo ugotovljeno, da ni primerna lokacija, ampak se je bilo potrebno umakniti, kar je pocenilo samo gradnjo in še vedno zadovoljilo zahteve v projektu.
40. Izdelava povezave vodovodnega omrežja na k.272
Pod to aktivnostjo so se izvajala še manjša dela v zvezi z dokončno povezavo cevovodov in vodnega zbiralnika (vodohrana) v jami za pitno vodo in sicer:
· usposobitev krmiljenja in signalizacije
· razkuževanje vodohrana
42. Izdelava zračilne proge na k.274
Za potrebe pretočnega zračenja črpalne komore za litavsko vodo na k.274 je bila izgrajena zračilna proga. Delavci rudnika so sodelovali v tej aktivnosti v obliki pripravljalnih in pomožnih del kot so:
· položitev strojnih inštalacij: voda, komprimiran zrak
· položitev talnega tira
· demontaža neustrezne (za tujega izvajalca, drugačna napetost opreme) elektro opreme in sodelovanje pri montaži ustrezne(6 kV,1kV)
· odvoz izkopnine izven zračilne proge
51 - Pomožna dela
Na tej aktivnosti opravljajo delo vsi tisti, ki po mesečnih razporeditvah niso razporejeni na zgoraj navedene zapiralne aktivnosti in sicer: delo v svetilkarni, delo v reševalni postaji, razni pregledi in vzdrževalna dela v jami in na površini. Planirani odhodki so stroški dela, stroški povračil delavcem, storitve zdravstvenih pregledov idr.. Aktivnost »pomožna dela« pa obremenjujejo tudi vsi tisti materialni stroški, ki so povezani z jamo, vendar z njimi ne moremo neposredno obremeniti določene aktivnosti (npr. storitve odvoza jalovine, odvoza smeti, stroški tekočega vzdrževanja opreme v delavnici, stroški nadomestnih delov idr.)V lastni režiji so se izvajajo tudi vzdrževalna dela na že saniranih površinah (čiščenje kanalet, sečnja podrastja, košnja,…)
52 - Vodenje rudnika v zapiranju
Na to aktivnost so mesečno razporejeni: nadzorno tehnično osebje rudnika: tehnični vodja rudnika in jame (1), nadzornika jame (2), nadzorno tehnično osebje elektro-strojne službe (4), vodja investicij in komerciale (1), direktor, vodja službe varstva pri delu (1),vodja gospodarskega področja (1) in ostali zaposleni v posameznih službah kadrovsko-splošnega in gospodarskega ter komercialnega področja (7) Odhodki na tej aktivnosti so planirani stroški dela (plače z dajatvami, (drugi osebni prejemki), materialni stroški in storitve predvidene za izvajanje aktivnosti (pisarniški material, zdravstvene storitve, stroški seminarjev,..)
1.1.2. PREGLED DELA ZUNANJIH IZVAJALCEV PO AKTIVNOSTIH
40. Izdelava povezave vodovodnega omrežja na k.272
Zunanji izvajalec Minerva d.o.o. Ljubljana je določene storitve povezane z montažo PE cevi za povezavo med črpališčem in rezervoarjem pitne vode v jami, izvajal tudi v marcu 2006. Prav tako je bila s strani zunanjega izvajalca opravljena dezinfekcija vodnega rezervoarja. Vsa dela opravljena na aktivnosti 12040 z evidentiranjem med opredmetena osnovna sredstva povečujejo premoženje družbe (vlaganje v objekte vovooskrbe).
42. Izdelava zračilne proge na k.274
Zaradi prevelikega obsega del, premajhnega števila ustrezno kvalificiranih delavce so na sami izgradnji proge delali tuji izvajalci. Izgradnja je potekala brez bistvenih težav. Zračilna proga je objekt, ki evidentiran v evidenci opredmetenih osnovnih sredstev povečuje premoženje družbe.
Sodelovanje pri izdelavi betonskih čepov na k.45, k.52, k.,102 in jk.132
Da smo lahko izdelali omenjene betonske čepe smo morali zaradi že omenjenih razlogov poiskati pomoč na trgu, v smislu delavcev z ustrezno kvalifikacijsko strukturo.
1.2. EKOLOŠKO PROSTORSKA SANACIJA POVRŠINE
V obdobju januar-december 2006 je bilo za namene sanacije površine iz proračuna črpanih 58.200.000,00 SIT, obračunani odhodki in odlivi za izgradnjo vrtin in odkup degradiranih zemljišč pa so znašali 59.514.763,00 SIT.
1.2.1. PREGLED DELA PO POSAMEZNIH AKTIVNOSTIH
55. Izdelava dveh piezometrov SP-3 in SP-6:
Za potrebe hidrološkega monitoringa sta bila izdelana dva piezometra SP-3 ( na območju Šedma - pri Kinku ) in SP-6 (na območju Reštanja - v bližini domačije Moškon). Navedena piezometra bosta pripomogla k bolj jasni napovedi dvigovanja podtalnice po prenehanju črpanja vode in tudi za odvzem vzorcev vode za potrebe kemičnih in mikrobioloških analiz.Prav tako je bilo potrebno urediti dostop do omenjenih piezometrov in do projektiranega piezometra SP-5, ki bo izdelan v letu 2007. Vrtini SP-3 in SP-6 sta bili aktivirani ob koncu leta in kot kot jamska objekta povečujeta premoženje družbe. Vrtina SP-5 še ni dokončana in je z računovodskega vidika v postopku pridobivanja.
63. Likvidacija opuščenih rudarskih objektov:
Zaradi pritokov vode iz območja Reštanja (iz drenažnega rova , iz platoja in bivšega jezera ) v lasti rudnika, je prihajalo ob deževnih dneh do uničevanja struge Belskega potoka.
Prav tako je grozila nevarnost plazenja bivšega odlagališča jalovine ob strugi potoka in s tem ogrožanje stanovanjskih objektov. Sanacijska dela zajemajo ureditev prepustov in stabiliziranje brežin z kamnitimi drčami in kamnitimi talnimi pragovi. S sanacijskimi deli se bo nadaljevalo še v letu 2007.
67. Izvajanje kontrolnih meritev:
Izvedene so bile naslednje meritve in opazovanja:
-Izvajane geodetskih meritev na Zakovu in Reštanju:
Izvedena je bila ena meritev v mesecu decembru. Rezultati meritev ne kažejo večjih deformacij površine zaradi rudarskih del v preteklosti.
- Spremljava deformacij na stanovanjskih hišah Reštanj-Šedem:
Na območju Reštanj- Šedem se štiri stanovanjske hiše nahajajo v vplivnem območju odkopavanja. V letu 2004 smo pri Gradbenem inštitutu ZRMK, d.o.o. iz Ljubljane naročili detaljni strokovni pregled le-teh s periodičnim enoletnim spremljanjem stanja. V okviru kontrolnega pregleda se je ugotovilo, da se stanje od zadnjega pregleda pred enim letom oziroma od začetka opazovanja leta 2004 pri treh hišah ni bistveno spremenilo. Povsem drugače je pri hiši Šedem 16, kjer so se že prej evidentirane razpoke izrazito razširile, nastalo pa je tudi nekaj novih. Na podlagi tega poročila lahko ocenimo, da je lahko nosilnost in stabilnost najbolj razpokanih zidov ob dodatnih obremenitvah iz okolja vprašljiva. Na rudniku se išče skupaj s prizadeto stranko najugodnejša rešitev.
- Meritev deformacij v inklinometrih v Šedmu in Reštanju:
Meritve v petih inklinometrih so bile izvedene dvakrat letno in sicer v mesecu juniju in decembru. Dosedanji rezultati meritev ne potrjujejo neposrednega vpliva jamskih del na stabilnostne razmere tega območja.
- Izdelava poročila o meritvah na piezometrih SP-1 in SP-2:
Koncem leta 2003 smo na rudniku pričeli samostojno izvajati meritve višine nivoja vode na omenjenih piezometrih, ki so locirani na območju Reštanja. Zaradi strokovnosti in verodostojnosti je poročilo s komentarjem o opravljenih meritvah za leto 2005 izdelala usposobljena inštitucija.
99. Nasutje jaška Zakov in izdelava betonske plošče:
V letu 1994 so se izvedla likvidacijska dela, ki so zajemala zasutje jaška Zakov in porušitev površinskega objekta –izvoznega stolpa in strojnico izvoznega stroja.Zaradi posedanja materiala v samem jašku in zaradi neustrezne betonske plošče (neustrezna armatura) je bilo na podlagi Zapisnika komisijskega ogleda z dne 28.6.2005 potrebno porušiti obstoječo ploščo, dosuti gramoz v cev jaška in
izdelati novo AB ploščo.
1.2.2. ODKUPI DEGRADIRANIH ZEMLJIŠČ
V letu 2006 je bilo zaradi degradiranosti zemljišč kot posledice rudarjenja skupno odkupljenih
2 ha 07 a 28 m2 površin (gozdov, travnikov in njiv) v katarski občini Šedem. Z odkupom zemljišča se je premoženje družbe v okviru postavke »degradirana zemljišča« povečalo za 3.310.152,00 SIT. Nabavno vrednost zemljišča pa predstavlja kupnina plačana fizičnim osebam lastnikom prodanih zemljišč, plačan davek na promet nepremičnin in vsi stroški prenosa lastninske pravice na Rudnik Senovo v zapiranju d.o.o.
1.3. PROJEKTNA DOKUMENTACIJA
Za izdelavo projektne dokumentacije je bilo v letu 2006 iz proračuna črpano 6.816.064,00 SIT, obračunani odhodki znašajo 9.610.721,00 SIT. Stroški presegajo planirane zaradi izdelave projekta izvedbenih del po rudarskem projektu »Likvidacija opuščenih rudarskih objektov na RRP Senovo-I. faza«. Pogodba za izdelavo projekta je bila podpisana že v letu 2005 (P24/2005), ko je izdelovalec projekta večji del tudi obračunal. Projekt pa je bil dokončno izdelan šele letos v juniju , zaradi dodatnih del ki jih je bilo potrebno napraviti na aktivnosti 99 – zasutje jaška Zakov in izdelava AB plošče. Prav tako ni bila planirana izdelava RP izvedenih del za Reštanjski vodnjak in izdelava projekta za montažni objekt AKU Postaja . Poleg zgoraj navedenih,realizacija obsega tudi izdelavo sledečih projektov:
· RP Likvidacija začasnih črpališč na VII. obzorju-zahodni del
· Odmik od RP »Izvedba dodatnih ukrepov za zaščito vodonosnika v Rudniku Senovo do k.132«
· Odmik od RP »Likvidacija V. obzorja
1.4. KADROVSKO SOCIALNI PROGRAM
V Rudniku Senovo v zapiranju d.o.o. je bilo na dan 01.01.2006 še 42 zaposlenih, kar je razvidno iz spodnje tabele:
ZAPŠT. | IZOBRAZBA | DELOVNO MESTO- STATUS |
![]() | ![]() | ![]() |
1. | univ.dipl.inž.str. | Direktor |
![]() | Tehnično področje | ![]() |
2. | univ.dipl.inž.rud. | Tehnični direktor in tehnični vodja jame |
3. | univ.dipl.inž.rud. | Vodja SVD |
![]() | OBRAT JAMA | ![]() |
4. | rud.teh; | Nadzornik rudarski 3 |
5. | dipl.upr.org.,RT | Nadzornik rudarski 3 |
6. | KV rud, avto. | Odgovorni rudar na OPV |
7. | ekon. tehnik | Administrator – inv. II.kat. |
![]() | STROJNA DEJAVNOST | ![]() |
8. | inž. strojništ. | Teh. vodja stroj. službe |
9. | KV avtomeh. | Kovinar 3- jama |
10. | NK 8 raz.OŠ | Pomožni delavec- zunaj 1 |
11. | KV str.ključ. | Kovinar 3- zunaj2 |
12. | KV ključ. | Kovinar 3- jama |
13. | ekon. tehnik | Kovinar 3- jama |
14. | KV zidar | Pomožni delavec- zunaj 3-inv.III.kat. |
15. | KV ključ. | Kovinar 3- zunaj 2 |
16. | KV ključ. | Kovinar 3- jama |
![]() | ELEKTRO DEJAVNOST | ![]() |
17. | elektro tehnik | Tehn. Vodja elektro službe |
18. | elektro tehnik | Nadzornik elektro- jama |
19. | elektro tehnik | Nadzornik elektro-jama |
20. | KVelekt.energ. | Elektrikar- specialist |
21. | KV obr. elekt. | Elektrikar 3- jama |
22. | elek.tehn.ener. | Elektrikar 3- jama |
23. | KV elekt.ener. | Elektrikar 3- jama |
24. | Elektro tehnik | Elektrikar 3- jama |
25. | KVobrat.elekt. | Elektrikar 3- jama 2- inv.III.kat. |
![]() | Gospodarsko področje | ![]() |
26. | VŠ ekonomist | Vodja gospod. področja |
27. | ekon. tehnik | Ref. plač. prom. dob.in druž. daj. |
28. | ekon. tehnik | Koordinator OD |
29. | VŠ ekonomist | Sam.ref.fin.kom.in invest.del |
30. | ekon. tehnik | Knjig.osnovnih sred.in drob.inv. |
![]() | Služba investicij in komerciale | ![]() |
31. | univ.dipl.ekon. | Vodja kom. in investicij- inv.III.kat. |
32. | VŠ ekonomist | Referent prodaje in nabave- inv.II kat. |
33. | KV kmetov. | Skladiščnik IV |
![]() | Splošno kadrovsko področje | ![]() |
34 | Dipl. ekon. | Vodja SKP |
35 | Ekon.tehnik | Referent za kadrovska opravila |
![]() | Invalidi na čakanju | ![]() |
36 | NK 8.r. OŠ | Invalidi III. kateg. na čakanju |
37 | NK 8.r. OŠ | Invalidi III. kateg. na čakanju |
38 | NK 6.r. OŠ | Invalidi III. kateg. na čakanju |
39 | NK 7.r. OŠ | Invalidi III. kateg. na čakanju |
40 | KV natakar | Invalidi III. kateg. na čakanju |
41 | KV mizar | Invalidi III. kateg. na čakanju |
42 | Strojni delovodja | Invalidi III. kateg. na začasnem čakanju |
Od skupaj 42 delavcev v staležu, kot je iz tabele razvidno, je bilo:
-aktivnih še 36 delavcev, od tega tudi 5 invalidov: 2 invalidki II.kategorije invalidnosti, ki delata le polovičen delovni čas in 3 invalidi III.kategorije invalidnosti , ki delajo poln delovni čas
- imeli pa smo tudi 1 invalida III. kat. na začasnem čakanju in pa
-6 invalidov III. kat. na trajnem čakanju. Njihova delovna mesta so bila v procesu zapiranja Rudnika ukinjena in zanje ni več dela. Zaradi slednjih je stekel tudi postopek pred Komisijo za ugotovitev podlage za odpoved pogodbe o zaposlitvi pri Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, ki je izdalo za vseh 6 pozitivna mnenja, ki smo jih prejeli 04.10.2006. Tako smo delavcem lahko izdali redne odpovedi pogodb o zaposlitvi iz poslovnega razloga, ki so jih prejeli 12.10.2006. Glede na trajanje njihove zaposlitve pri Rudniku Senovo v zapiranju d.o.o., so imeli 3 delavci odpovedni rok 75 dni, delovno razmerje je vsem trem prenehalo 26.12.2006. Trem delavcem z odpovednim rokom 150 dni pa se je delovno razmerje prekinilo 11.03.2007.
V družbi smo se tudi trudili poiskati delodajalce, ki bi prezaposlili presežne delavce.. Vlada RS je namreč s potrditvijo poslovnega načrta za leto 2006 odobrila državno pomoč za vsako novo delovno mesto 5.200.000,00 SIT subvencije oz. skupaj 15.600.000,00 SIT. Žal smo bili pri tem neuspešni.. Neizkoriščena državna pomoč je bila porabljena za izvajanje zapiralnih aktivnosti.
Ker v tem letu ni bilo druge fluktuacije kadra, razen prenehanja zaradi izteka odpovednega roka trem invalidom, smo leto 2006 zaključili z 39 delavci v staležu (42-3= 39).
Tako je stanje zaposlenih na dan 31.12. bilo 39 delavcev (35 aktivnih in 4 pasivni):
A- AKTIVNI DELAVCI- 35 delavcev
ZAP
ŠT. | IZOBRAZBA | DELOVNO MESTO- STATUS |
1. | univ.dipl.inž.str. | Direktor |
2. | univ.dipl.inž.rud. | Tehnični direktor in tehnični vodja jame |
3. | univ.dipl.inž.rud. | Vodja SVD |
4. | rud.teh; | Nadzornik rudarski 3 |
5. | dipl.upr.org.,RT | Nadzornik rudarski 3 |
6. | KV rud, avto. | Odgovorni rudar na OPV |
7. | ekon. tehnik | Administrator – inv. II.kat. |
8. | inž. strojništ. | Teh. vodja stroj. službe |
9. | KV avtomeh. | Kovinar 3- jama |
10. | NK 8 raz.OŠ | Pomožni delavec- zunaj 1 |
11. | KV str.ključ. | Kovinar 3- zunaj2 |
12. | KV ključ. | Kovinar 3- jama |
13. | ekon. tehnik | Kovinar 3- jama |
14. | KV zidar | Pomožni delavec- zunaj 3-inv.III.kat. |
15. | KV ključ. | Kovinar 3- zunaj 2 |
16. | KV ključ. | Kovinar 3- jama |
17. | elektro tehnik | Tehn. Vodja elektro službe |
18. | elektro tehnik | Nadzornik elektro- jama |
19. | elektro tehnik | Nadzornik elektro-jama |
20. | KV elekt.energ. | Elektrikar- specialist |
21. | KV obr. elekt. | Elektrikar 3- jama |
22. | elek.tehn.ener. | Elektrikar 3- jama |
23. | KV elekt.ener. | Elektrikar 3- jama |
24. | Elektro tehnik | Elektrikar 3- jama |
25. | KVobrat.elekt. | Elektrikar 3- jama 2- inv.III.kat. |
26. | VŠ ekonomist | Vodja gospod. področja |
27. | ekon. tehnik | Ref. plač. prom. dob.in druž. daj. |
28. | ekon. tehnik | Koordinator OD |
29. | VŠ ekonomist | Sam.ref.fin.kom.in invest.del |
30. | ekon. tehnik | Knjig.osnovnih sred.in drob.inv. |
31. | univ.dipl.ekon. | Vodja kom. in investicij- inv.III.kat. |
32. | VŠ ekonomist | Referent prodaje in nabave- inv.II kat. |
33. | KV kmetov. | Skladiščnik IV |
34. | dipl.ekonomist | Vodja splošno kadrovskega področja |
35. | ekon. tehnik | Referent za tajniška in kadrovska opravila |
B- PASIVNI DELAVCI (1+3= 4), ki so:
- invalid na začasnem čakanju za katerega se predvideva odpust v letu 2007, ker naj bi postal trajni presežek (prejema 100 % nadomestilo plače)
ZAPŠT. | IZOBRAZBA | DELOVNO MESTO- STATUS |
1. | strojni delov. | Kovinar 3- zunaj 2-inv.III.kat- zač.čakanje |
- invalidi na trajnem čakanju predvideni kot trajni viški iz poslovnih razlogov v letu 2006, ki jim bo delovno razmerje po že pravnomočnih odločbah prenehalo zaradi 150 dnevnega odpovednega roka 11.03.2007 (prejemajo 70% nadomestila plače) so torej:
Zap.štev. | Kat.inv. | Končana šola | Na čakanju od |
1 | III. | NK- 6 raz. OŠ | 06.01.1997 |
2 | III. | NK- 8 raz. OŠ | 20.05.1996 |
3 | III. | KV- natakar | 29.04.1996 |
Delavci, ki so imeli v letu 2006 individualne pogodbe o delu so bili:
- Simončič Marjan, univ.dipl.inž.str., direktor
- Kržan Jože, univ. dipl.inž.rud., tehnični direktor in tehnični vodja jame, ki je tudi
namestnik direktorja
- Klanšček Drago, univ.dipl.inž.rud., vodja SVD (službe varstva pri delu)
- Šribar Milan, univ.dipl.ekon, vodja investicij in komerciale
- Vodlan Zorka, ekon., vodja gospodarskega področja.
Izobrazbeno strukturo vseh zaposlenih po dejanskih stopnjah šolske izobrazbe na dan 31.12.2006 izkazuje naslednja tabela:
NK- I. | PK- II./III. | KV- IV. | VK/SS- V. | VŠ- VI. | VS- VII. | SKUPAJ |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
3 (7,7%) | 0 (0%) | 13 (33,3%) | 13 (33,3%) | 4 (10,3%) | 6 (15,4%) | 39 (100%) |
KADROVSKO SOCIALNI PROGRAM | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | |||
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Vrsta odhodka | jan.06 | feb.06 | mar.06 | apr.06 | maj.06 | jun.06 | jul.06 | avg.06 | sep.06 | okt. | nov. | dec | Skupaj: |
2.Storitve | 320.000 | 160.000 | 160.000 | 160.000 | 250.000 | 160.000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1.210.000 |
realizacija | 0 | 160.000 | 79.360 | 66.603 | 180.000 | 0 | 0 | 0 | 88.320 | 28.754 | 28.754 | 0 | 631.791 |
šolnine-bonitete | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
realiazacija | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28.754 | 28.754 | 0 | 57.508 |
šolnine-v interesu | 160.000 | 0 | 0 | 0 | 90.000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 250.000 |
realiazacija | 0 | 0 | 0 | 0 | 180.000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 180.000 |
prevoz-izobraž. | 160.000 | 160.000 | 160.000 | 160.000 | 160.000 | 160.000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 960.000 |
realiazacija | 0 | 160.000 | 79.360 | 66.603 | 0 | 0 | 0 | 0 | 88.320 | 0 | 0 | 0 | 394.283 |
3.Stroški dela | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 26.010.800 | 41.529.600 |
realizacija | 1.597.209 | 1.469.822 | 3.023.216 | 1.422.814 | 1.957.732 | 1.533.829 | 1.536.882 | 1.595.252 | 1.546.359 | 1.694.335 | 2.516.321 | 7.640.825 | 27.534.596 |
plače, nadomestila in | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 16.929.600 |
realiazacija | 1.597.209 | 1.469.822 | 3.023.216 | 1.422.814 | 1.957.732 | 1.533.829 | 1.536.882 | 1.595.252 | 1.546.359 | 1.694.335 | 2.516.321 | 1.396.229 | 21.290.000 |
dr.str.dela čakajočih | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
realiazacija | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
odpravnine | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9.000.000 | 9.000.000 |
realiazacija | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.244.596 | 6.244.596 |
subvenicije-novi pr. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15.600.000 | 15.600.000 |
realiazacija | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Plan.pror.poraba | 1.730.800 | 1.570.800 | 1.570.800 | 1.570.800 | 1.660.800 | 1.570.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 1.410.800 | 26.010.800 | 42.739.600 |
Obrač.odhodki | 1.597.209 | 1.629.822 | 3.102.576 | 1.489.417 | 2.137.732 | 1.533.829 | 1.536.882 | 1.595.252 | 1.634.679 | 1.723.089 | 2.545.075 | 7.640.825 | 28.166.387 |
Razlika | 133.591 | -59.022 | -1.531.776 | 81.383 | -476.932 | 36.971 | -126.082 | -184.452 | -223.879 | -312.289 | -1.134.275 | 18.369.975 | 14.573.213 |
1.5. POSREDNI STROŠKI ZAPIRANJA
V obdobju januar-december 2006 je bilo za financiranje posrednih stroškov izvajanja programa zapiranja Rudnika Senovo iz proračunskih sredstev črpanih 175.614.736,00 SIT , porabljenih je bilo za 14.067.551,00 SIT manj sredstev, obračunani posredni stroški za navedeno obdobje znašajo 161.946.884,00 SIT.
Pri stroških materiala je največje odstopanje v primerjavi s planom pri porabi električne energije in pogonskega goriva (stroški so višji od planiranih za 7,67 mio SIT, delno zaradi povišanja cen energije, delno pa tudi zaradi izvajanja dejavnosti najemnika v prostorih delavnice. Najemniku je bila poraba električne energije zaračunana, tako da se skozi prihodek pokrije za 4,75 mio SIT stroškov ). V primerjavi s planom so prekoračene tudi storitve – za 3,13 mio SIT, med njimi so z prenizkim mesečnim planom 0,80 mio SIT, na letnem nivoju precej prekoračene zlasti intelektualne storitve- za 10,90 mio SIT (odvetniške, revizijske storitve, storitve cenilcev, svetovanja in jamskega nadzora, storitve svetovanja na področju zemljiško-knjižne problematike idr.), prihranek pa je na postavki »druge storitve« (prihranek 10,40 mio SIT).
Realizacija stroškov dela (v okviru posrednih stroškov so evidentirane le zavarovalne premije-bonitete) je v obdobju januar-december 2006 višja zaradi dviga zneska za kolektivno nezgodno zavarovanje s 1.1.2006 – za režijske delavce in delavce na čakanju 1.080,00 SIT (I nevarnostni razred) in za vse ostale delavce 2.300,00 SIT (II. nevarnostni razred).
Z manj stroški smo uspeli realizirati tudi tožbene zahtevke za rudarsko škodo , saj smo s sklenitvijo sodnih poravnav samo pri golih odškodninah 57,20 mio SIT (brez pravdnih stroškov) prihranili 27,95 mio SIT, pri tožbenem zahtevku za izplačilo odpravnine, solidarnostne pomoči, jubilejne nagrade smo s sodno poravnavo prihranili 0,13 mio SIT, pri tožbenem zahtevku delavca za prejemke iz delovnega razmerja pa s sodno poravnavo nismo uspeli, tako da izplačilo bremeni stroške zapiranja v višini 4,67 mio SIT.
1.6. ODLIVI SREDSTEV ZA NAKUP OPREME, REKONSTRUKCIJO UPRAVNE STAVBE IN VZDRŽEVALNA DELA
1.6.1. ODLIVI ZA NAKUP OPREME
Za nakup opreme je bilo v letu 2006 iz proračuna črpanih 9.950.983,00 SIT. Za potrebe izvajanja programa zapiranja je znašal odliv sredstev za nakup potrebne opreme 7.864.845,00 SIT.
1.6.2. ODLIVI ZA REKONSTRUKCIJO UPRAVNE STAVBE
Z rekonstrukcijo podstrešnega dela upravne stavbe (bivše stanovanje hišnika) smo začeli že v letu 2005. V poslovnem načrtu za leto 2006 je bilo za namene preureditve planiranih 3.500.000,00 SIT z virom financiranja v lastnih prihodkih. Za preureditev stanovanja v poslovni prostor je bilo porabljenih 4.793.258,00 SIT, rekonstrukcijska dela so bila zaključena v juliju 2006.
1.6.3. IZDATKI ZA NUJNA VZDRŽEVALNA DELA V UPRAVI IN NJENI OKOLICI
Nadzorni svet družbe je na svoji 9. seji 21.07.2006 podprl predlog direktorja za izvedbo nujnih adaptacijskih del v upravni stavbi in oddajo poslovno nepotrebnih prostorov v pritličju upravne stavbe
v najem. Potrebna sredstva za adaptacijo so bila ocenjena na 10.000.000,00 SIT z virom financiranja v lastnih prihodkih. Vzdrževalna dela so obsegala zamenjavo dotrajane elektro in vodovodne inštalacije, zamenjavo vrat, ureditev sten in stropov ter tal.
V okviru vzdrževalnih del je bil narejen priključek upravne stavbe na hidrantno omrežje (protipožarna zaščita) in čistilno napravo ter urejeno meteorno odvodnjavanje, ki ga upravna stavba do danes ni imela. Skupni stroški obračunani v zvezi z vzdrževalnimi deli v upravi in njeni okolici so znašali 9.115.197,00 SIT.
1.6.4. ODLIVI ZA NAKUP DELNIC ZAVAROVALNICE TRIGLAV
Rudnik Senovo v zapiranju d.o.o. je na podlagi pravnomočne odločbe št. Z/04-70/15-LP pridobil terjatev na izročitev 242 delnic Zavarovalnice Triglav d.d. skladno z 2. odstavkom 29.čl. Zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic (Ur.l.RS št. 44/2002). Za delnice, stroške financiranja in stroške izvajanja skrbniških pooblastil smo Slovenski odškodninski družbi kot skrbniku delnic plačali 6.094.699,00 SIT. Delnice so v poslovnih knjigah evidentirane kot dolgoročna finančna naložba. Delnice ne kotirajo na borzi, odkupujejo pa jih borzno posredniške hiše. Njihova cena raste, zato bodo ob priliki ugodne cene prodane, iztržek pa bo uporabljen za izvajanje zapiralnih del.
Poročilo o namenski porabi sredstev in opravljenem delu za obdobje januar-december 2006 s primerjavo planirane in dejanske proračunske porabe sredstev za izvajanje programa zapiranja v letu 2006 je pripravljeno v skladu s 5.čl. Dodatka k Pogodbi o financiranju programa zapiranja Rudnika Senovo v zapiranju za leto 2006 št. Senovo-8195-MŠ.
Iz tabele izhaja da je bilo za izvajanje programa zapiranja v letu 2006 obračunanih za skupno 686.058.596,00 SIT odhodkov oz. odlivov. Upoštevajoč zmanjšanje odhodkov (4.421.162,00 SIT) za obračunane in neplačane prispevke za obvezno pokojninsko invalidsko zavarovanje od plač invalidov , ki jih zaposlujemo nad predpisano kvoto in katerih invalidnosti ni posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni, je bilo v letu 2006 potrebno zagotoviti skupno 681.637.434,00 sredstev za financiranje programa zapiranja.
Iz proračunskih sredstev je bilo financiranih 642.000.000,00 SIT iz lastnih denarnih prejemkov pa 39.637.434 ,00 SIT. Dejanski pritok sredstev iz obračunanih prihodkov za leto 2006 je znašal 40.860.424,76 SIT.
![]() | ![]() | V S E B I N A | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
1. | ![]() | Uvodna pojasnila | 35 |
2. | ![]() | Splošna razkritja računovodskih izkazov | 35 |
3. | ![]() | Predstavitev računovodskih izkazov | 36 |
![]() | ![]() | BILANCA STANJA | 37 |
4. | ![]() | Razkritja postavk v bilanci stanja | 41 |
4.1. | ![]() | Pojasnila k bilanci stanja | 41 |
4.2. | ![]() | Podrobnejša razkritja postavk bilance stanja | 44 |
![]() | ![]() | Dolgoročna sredstva | ![]() |
![]() | ![]() | Neopredmetena sredstva | 44 |
![]() | ![]() | Opredmetena osnovna sredstva | 44 |
![]() | ![]() | - preglednica | 45 |
![]() | ![]() | - zemljišča | 46 |
![]() | ![]() | - zgradbe | 47 |
![]() | ![]() | - druge naprave in oprema ter drobni inventar | 49 |
![]() | ![]() | - opredmetena osnovna sredstva v gradnji in izdelavi | 50 |
![]() | ![]() | - predujmi | 51 |
![]() | ![]() | Naložbene nepremičnine | 51 |
![]() | ![]() | Dolgoročne finančne naložbe | 53 |
![]() | ![]() | Kratkoročna sredstva | 53 |
![]() | ![]() | Sredstva za prodajo | 53 |
![]() | ![]() | Zaloge materiala | 53 |
![]() | ![]() | Kratkoročne poslovne terjatve | 54 |
![]() | ![]() | - poslovne terjatve do kupcev | 54 |
![]() | ![]() | - poslovne terjatve do drugih | 56 |
![]() | ![]() | Denarna sredstva | 56 |
![]() | ![]() | Kratkoročne aktivne časovne razmejitve | 57 |
![]() | ![]() | Kapital | 57 |
![]() | Kapitalske rezerve | 57 | |
![]() | Zakonske rezerve | 58 | |
![]() | Preneseni čisti dobiček | 58 | |
![]() | Čisti dobiček poslovnega leta | 58 | |
![]() | ![]() | Rezervacije in dolgoročne pasivne časovne razmejitve | 58 |
![]() | ![]() | Dolgoročne poslovne obveznosti | 59 |
![]() | ![]() | Kratkoročne obveznosti | 59 |
![]() | Kratkoročne poslovne obveznosti do dobavitelejev | 59 | |
![]() | Druge kratkoročne poslovne obveznosti | 60 | |
![]() | ![]() | Zabilančne postavke | 60 |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | IZKAZ POSLOVNEGA IZIDA | 63 |
5. | ![]() | Razkritja postavk v izkazu poslovnega izida | 66 |
5.1. | ![]() | Pojasnila k izkazu poslovnega izida | 66 |
5.2. | ![]() | Podrobnejša razkritja postavk poslovnega izida | 67 |
![]() | ![]() | Prihodki v letu 2006 | 67 |
![]() | ![]() | - prihodki od prodaje storitev in najemnine | 68 |
![]() | ![]() | - usredstvene lastne storitve | 68 |
![]() | ![]() | - subvencije in drugi prihodki povezani s poslovnimi učinki | 69 |
![]() | ![]() | - drugi poslovni prihodki | 70 |
![]() | ![]() | - finančni prihodki | 71 |
![]() | ![]() | - drugi prihodki | 71 |
![]() | ![]() | Odhodki v letu 2006 | 72 |
![]() | ![]() | -odhodki po stroškovnih mestih | 72 |
![]() | ![]() | Poslovni izid | 79 |
![]() | ![]() | - celotni dobiček | 79 |
![]() | ![]() | - davek iz dobička | 79 |
![]() | ![]() | - čisti dobiček obračunskega obdobja | 79 |
6. | ![]() | Druga razkritja | 80 |
6.1. | ![]() | Podatki o skupinah oseb | 80 |
![]() | ![]() | - Prejemki članov uprave | 80 |
![]() | ![]() | - Prejemki članov nadzornega sveta | 81 |
6.2. | ![]() | Druga razkritja | 81 |
![]() | ![]() | - Dogodki po datumu bilance | 81 |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
7. | ![]() | Kazalniki | 81 |
objekti za opravljanje dejavnosti rudnikov |
6% |
kabelski vodi SN in NN napetosti |
4% |
ceste nakategorizirane z asfaltnim voziščem |
3% |
upravne stavbe iz kamna, opeke in betona |
1,30% |
oprema |
20% |
računalniki |
33,33% |
drobni inventar |
25% |
V SIT |
Dolgoročne Skupaj |
prem.pravice |
Nabavna vrednost |
Stanje 31.12.2005 2.582.265 2.582.265 |
Povečanja |
Zmanjšanja |
Premiki |
Stanje 31.12.2006 2.582.265 2.582.265 |
Popravek vrednosti |
Stanje 31.12.2005 483.511 483.511 |
Amortizacija 2006 860.669 860.669 |
Povečanja |
Zmanjšanja |
Premiki |
Stanje 31.12.2006 1.344.180 1.344.180 |
![]() |
Neodpisana vrednost |
Stanje 31.12.2005 2.098.754 2.098.754 |
Stanje 31.12.2006 1.238.085 1.238.085 |
Rudnik Senovo v zapiranju d.o.o. | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
PREGLEDNICA OPREDMETENIH OSNOVNIH SREDSTEV ZA LETO 2006 | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ||||
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
SIT | Zemljišča | Zermljišča | Zgradbe | Zgradbe | Nepremičnine | Oprema | Drobni | Oprema | SKUPAJ |
nepr.naložbe | nepr.naložbe | v pridobivanju | inventar | v pridobivanju | |||||
NABAVNA VREDNOST | |||||||||
Začetno stanje | |||||||||
OS-SL | 234.315.447,22 | 122.057,08 | 1.176.343.590,98 | 52.529.559,62 | 247.616.122,38 | 492.861.780,63 | 94.187,50 | 3.110.880,28 | 2.206.993.625,69 |
Poveč. med letom | 3.330.275,04 | 0,00 | 352.318.401,04 | 0,00 | 119.772.834,54 | 14.614.385,89 | 41.287,84 | 3.001.070,18 | 493.078.254,53 |
Zmanjš.med letom | 5.280.375,68 | 0,00 | 6.497.184,60 | 0,00 | 355.628.553,12 | 35.614.593,08 | 0,00 | 6.111.950,46 | 409.132.656,94 |
Končno stanje | |||||||||
OS-SL | 232.365.346,58 | 122.057,08 | 1.522.164.807,42 | 52.529.559,62 | 11.760.403,80 | 471.861.573,44 | 135.475,34 | 0,00 | 2.290.939.223,28 |
POPRAVKI VREDNOSTI | |||||||||
Začetno stanje | |||||||||
OS-SL | 0,00 | 0,00 | 1.002.841.768,36 | 27.476.701,10 | 0,00 | 466.246.558,27 | 41.019,76 | 0,00 | 1.496.606.047,49 |
Zmanjš.med letom | 0,00 | 0,00 | 6.497.184,60 | 0,00 | 0,00 | 35.457.241,64 | 0,00 | 0,00 | 41.954.426,24 |
Amort.+am.SL | 0,00 | 0,00 | 10.058.790,89 | 1.313.239,06 | 0,00 | 9.558.160,94 | 23.064,36 | 0,00 | 20.953.255,25 |
Končno stanje | |||||||||
OS-SL | 0,00 | 0,00 | 1.006.403.374,65 | 28.789.940,16 | 0,00 | 440.347.477,57 | 64.084,12 | 0,00 | 1.475.604.876,50 |
NEODPISANA VREDNOST | |||||||||
Začetno stanje | |||||||||
OS-SL | 234.315.447,22 | 122.057,08 | 173.501.822,62 | 25.052.858,52 | 247.616.122,38 | 26.615.222,36 | 53.167,74 | 3.110.880,28 | 710.387.578,20 |
Stanje konec obd. | 232.365.346,58 | 122.057,08 | 515.761.432,77 | 23.739.619,46 | 11.760.403,80 | 31.514.095,87 | 71.391,22 | 0,00 | 815.334.346,78 |
OS-SL |
Inven. Številka Naziv stroškovnega mesta Površina v m2 |
![]() |
00001 Zemljišča (ostalo) 169 32 75 |
![]() |
00002 Odkupljena degradirana zemljišče 10 63 05 |
![]() |
00004 Pridobljena zemljišča Curnovec 35 24,5 |
(območje Rudnika Globoko) |
![]() |
00005 Obrtna cona separacija 1 38 |
![]() |
SKUPAJ: 180 32 42,5 |
![]() |
Vrsta | Zemljišče | Obrtna | Odkup | Rudnik | Knjigovodska |
K.o. | ![]() | cona | degrad.zem | Globoko | vrednost |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
BRESTANICA 1.1.2006 | 2.197.542,32 | ![]() | ![]() | ![]() | 2.197.542,32 |
zmanjšanje JD Občina | 12.337,33 | ![]() | ![]() | ![]() | 12.337,33 |
Stanje 31.12.2006 | 2.185.204,99 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 2.185.204,99 |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | 0,00 |
REŠTANJ 1.1.2006 | 187.887.089,15 | ![]() | 867.009,75 | ![]() | 188.754.098,90 |
zmanjš.- pren. na naložb. zemlj. | 122.057,08 | ![]() | ![]() | ![]() | 122.057,08 |
poveč.-odkup degr.površin | ![]() | ![]() | 3.310.152,08 | ![]() | ![]() |
Stanje 31.12.2006 | 187.765.032,07 | ![]() | 4.177.161,83 | ![]() | 191.942.193,90 |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | 0,00 |
MALI KAMEN 1.1. 2006 | 335.957,29 | ![]() | ![]() | ![]() | 335.957,29 |
Stanje 31.12.2006 | 335.957,29 | ![]() | ![]() | ![]() | 335.957,29 |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | 0,00 |
SENOVO 1.1.2006 | 21.574.921,79 | 732.533,30 | ![]() | ![]() | 22.307.455,09 |
zmanjšanje JD Občina | 479.487,44 | ![]() | ![]() | ![]() | 479.487,44 |
zmanjšanje prodaja | 345.475,04 | ![]() | ![]() | ![]() | 345.475,04 |
zmanjšanje -skupina za prodajo | 4.359.469,60 | ![]() | ![]() | ![]() | 4.359.469,60 |
Stanje 31.12.2006 | 16.390.489,71 | 732.533,30 | 0,00 | 0,00 | 17.123.023,01 |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | 0,00 |
DOVŠKO 1.1.2006 | 8.897.956,35 | -0,51 | ![]() | ![]() | 8.897.955,84 |
zmanjšanje JD Občina | 45.500,82 | ![]() | ![]() | ![]() | 45.500,82 |
zmanjšanje -skupina za prodajo | 17.982,49 | ![]() | ![]() | ![]() | 17.982,49 |
Stanje 31.12.2006 | 8.834.473,04 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 8.834.473,04 |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | 0,00 |
STOLOVNIK 1.1.2006 | 2.358.363,57 | ![]() | ![]() | ![]() | 2.358.363,57 |
Stanje 31.12.2006 | 2.358.363,57 | ![]() | ![]() | ![]() | 2.358.363,57 |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | 0,00 |
DOBROVA 1.1.2006 | 174.203,47 | ![]() | ![]() | ![]() | 174.203,47 |
Stanje 31.12.2006 | 174.203,47 | ![]() | ![]() | ![]() | 174.203,47 |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
ŠEDEM 1.1.2006 | 2.742.143,34 | ![]() | 6.502.017,77 | ![]() | 9.244.161,11 |
Stanje 31.12.2006 | 2.742.143,34 | ![]() | 6.502.017,77 | ![]() | 9.244.161,11 |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | 0,00 |
CURNOVEC 1.1.2006 | ![]() | ![]() | ![]() | 167.766,20 | 167.766,20 |
Stanje 31.12.2006 | ![]() | ![]() | ![]() | 167.766,20 | 167.766,20 |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | 0,00 |
Skupaj 1.1.2006 | 226.168.177,28 | 732.533,30 | 7.369.027,52 | 167.766,20 | 234.437.504,30 |
Skupaj 31.12.2006 | 220.785.867,48 | 732.533,30 | 10.679.179,60 | 167.766,20 | 232.365.346,58 |
Spremembe med letom ponazarja spodnja tabela:
Pojasnila:
NABAVNA VREDNOST ZGRADB IN OBJEKTOV VODNEGA GOSPODARSTVA
Povečanje nabavne vrednosti v znesku 352.318.401,04 SIT se nanaša na:
-aktiviranje investicijskih vlaganj v desnem delu 1. nadstropja upravne stavbe, Poslovni prostor
se je že nekaj časa uporabljal, vendar ni bil aktiviran zaradi pritožbe na uporabno dovoljenje
leta 2004. Tudi do konca leta 2005 na pritožbo ni bilo odgovora. Upoštevajoč standarde in
potrjeno inventurno poročilo za leto 2005 so se vlaganja aktivirala, za njihovo vrednost
12.231.506,00 SIT pa se je povečala nabavna vrednost osnovnega sredstva »glavna pisarna
Rudnika Senovo«.
-aktiviranje investicijskih vlaganj v 2. nadstropju upravne stavbe v znesku 4.951.852,43 SIT.
Z deli, ki so se izvajala v lastni režiji in s tujimi izvajalci so se adaptirali podstrešni prostori v
katerih je bilo v preteklosti stanovanje hišnika. Pričetek adaptacije v letu 2005 je podprl tudi
nadzorni svet družbe na seji 9.11.2005.
-aktiviranje investicijskih vlaganj v zvezi s predelavo bunkerja rovnega premoga (inventarna št.
06253) v vodni zbiralnik (vodohran). Dela na aktivnosti 12040 so se pričela v oktobru 1998,
izvajala pa so se v lastni režiji in s tujimi izvajalci. Vrednost vlaganj s katerimi se povečuje
nabavna vrednost omenjene inventarne številke preimenovane v »vodni zbiralnik na koti 272«
znaša 24.852.863,46 SIT. Nabavna vrednost je ob aktiviranju povečana tudi za stroške
projektne dokumentacije »Projektna dokumentacija za vodooskrbo« v znesku 1.1581.360,00
SIT.
- aktiviranje investicijskih vlaganj v objekte grajene za potrebe oskrbe s pitno vodo v skupni
vrednosti 209.572.127,41 SIT.
Z izgradnjo objektov za oskrbo s pitno vodo se je pričelo v oktobru 1998 z izjemo vlaganj na
aktivnosti 12039 »Preureditev Ravne obzorja«, ki so se začela v 2001. Dela so potekala na
jamskih aktivnostih opredeljenih že v krovnem programu ali na kasneje s sklepi nadzornega
sveta in skupščine odobrenih delih. Izvajala so se v lastni režiji in z zunanjimi izvajalci. Ob
aktiviranju del so bile posamezne aktivnosti s sodelovanje strokovnega kadra s področja
rudarstva združene z namenom lažjega razumevanja in bodočega spremljanja zgradb (primer:
aktivnost št. 12027-izdelava povezovalne proge na k.272 od ustja vodnjaka do obstoječih
jamskih objektov-V obzorje in aktivnost 12036-izdelava trajne podgradnje drenažnega prekopa
na k.275 –V. obzorje sta bili združeni v objekt »Dostopna proga do vodnjaka Reštanj« z
inventarno številko 07232).
- aktiviranje vlaganj v izgradnjo dveh vrtin SP-3 in SP-6 za spremljanje nivoja vode, v znesku
24.027.663,92 SIT. V nabavno vrednost so všteti stroški izdelave dostopnih poti, stroški
upravnih taks za lokacijske informacije za parcele, ki omogočajo dostop do vrtin oz.
piezometrov, stroški izgradnje vrtin in strokovnega nadzora izgradnje.
- aktiviranje vlaganj v izgradnjo zračilne proge na koti 274 v znesku 75.101.027,82 SIT.
Objekt je postal razpoložljiv za uporabo v decembru 2006 na podlagi zapisnika o internem
tehničnem pregledu. Izgradnja se je začela v aprilu 2006, dela pa so se izvajala v lastni režiji in
z zunanjimi izvajalci.
Zmanjšanje nabavne vrednosti zgradb v znesku 6.497.184,60 SIT se nanaša na izločitev uničenih in neuporabnih zgradb iz evidence opredmetenih osnovnih sredstev na podlagi ugotovitev inventurne komisije.
OSLABITEV ZGRADB
Zmanjšanje nabavne vrednosti zgradbe zaradi oslabitve v višini 30.970.102,22 SIT:
Zgradbe so bile oslabljene po stanju na dan 31.12.2002. Vrednost zgradb, ki so na ta dan izkazovale knjigovodsko vrednost je bila zmanjšana za 30.970.102,22 SIT.
V evidenci osnovnih sredstev družbe se vodi analitična evidenca zgradb, ki jim je bila ob prevrednotenju zmanjšana knjigovodska vrednost.
POPRAVEK VREDNOSTI ZGRADB IN OBJEKTOV VODNEGA GOSPODARSTVA
Povečanje popravkov vrednosti zgradb v znesku 10.863.931,52 SIT se nanaša na obračunano amortizacijo zgradb in objektov vodnega gospodarstva v letu 2006. Zmanjšanje popravkov v znesku 6.497.184,60 SIT pa se nanaša izločitev uničenih in neuporabnih zgradb iz evidence opredmetenih osnovnih sredstev na podlagi ugotovitev inventurne komisije. Izločena osnovna sredstva so bila odpisana zato ob izločitvah ne prihaja do pozitivnih oz. negativnih razlik.
OSLABITEV POPRAVKA VREDNOSTI
Povečanje oslabljenih popravkov vrednosti v znesku 805.140,64 se nanaša na amortizacijo obračunano od zgradb, ki so bile oslabljene.
DRUGE NAPRAVE IN OPREMA TER DROBNI INVENTAR
Ob prehodu na nove SRS 2006 je bila vsa oprema in tudi drobni inventar prepoznana kot opredmeteno osnovni sredstvo . Družba ni sprejela usmeritve evidentiranja drobnega inventarja do vrednosti 500 € med material. Za merjenje vrednosti opreme in drobnega inventarja je bil izbran model nabavne vrednosti. Na dan 1.januarja 2006 so bile pri opremi in drobnem inventarju ohranjene tudi oslabljene vrednosti za katere so bili v preteklosti oblikovani prevrednotovalni odhodki .
Oprema in drobni inventar – OPREMA je bila po stanju 31.12.2002 oslabljena. Upoštevajoč prevrednotenje nabavne vrednosti in popravkov vrednosti opreme je knjigovodska vrednost opreme na dan 1.1.2006 - 26.615.222,36 SIT, knjigovodska vrednost drobnega inventarja pa 53.167,74 SIT oz. skupaj 26.668.390,10 SIT.
Knjigovodska vrednost opreme se je v obdobju od 1.1.2006 do 31.12.2006 povečala za 4.898.873,51 SIT. Povečanje je rezultat:
Nabavna vrednost:
a) povečanja nabavne vrednost opreme za 14.436.621,13 SIT (prenos opreme v uporabo)
b) zmanjšanja oslabljene nabavne vrednost opreme za 177.764,76 SIT (zaradi inventurnih
izločitev v preteklih letih)
c) zmanjšanja nabavne vrednosti za 35.614.593,08 SIT zaradi inventurnih izločitev uničene
opreme in prodaje za rudnik neuporabne opreme
Učinek povečanja in zmanjšanja nabavne vrednost (a+b-c)= -21.000.207,19 SIT
Popravki vrednosti:
b) zmanjšanje popravkov vrednosti za 35.580.003,40 SIT zaradi inventurnih izločitev in prodaje
a) povečanje popravkov vrednosti iz naslova obračunane amortizacije za 9.558.160,94 SIT in odprave oslabitve 122.761,76 (zaradi inventurnih izločitev v preteklih letih)
Učinek povečanja in zmanjšanja popravka vrednosti (a-b)= 25.899.080,70 SIT
Knjigovodska vrednost opreme 31.12.2006: 31.514.095,87 SIT
Knjigovodska vrednost DROBNEGA INVENTARJA, pa se je v letu 2006 povečala za 18.223,48 SIT in znaša 31.12.2006- 71.391,22 SIT. Povečanje je rezultat povečanja nabavne vrednosti za 41.287,84 SIT, in povečanja popravka vrednosti za 23.064,36 SIT.
OPREDMETENA OSNOVNA SREDSTVA V GRADNJI IN IZDELAVI
Knjigovodska vrednost osnovnih sredstev ki se pridobivajo (zunanja gradbena dela, jamska gradbena dela in oprema) je bila 1.1.2006: 250.727.002,66 SIT (zunanja: 14.295.071,95 SIT, jamska 233.321.050,43 SIT in opreme: 3.110.880,28 SIT)
GRADBENA DELA
- zunanja gradbena dela so se v letu 2006 povečala za 5.336.746,48 SIT. Povečanje se nanaša na vlaganje v II. nadstropje upravne zgradbe (4.469.646,48 SIT) in na izdelavo izvedbenih načrtov za montažni objekt za akumulatorsko polnilnico v Ravnah (867.100,00 SIT) ter zmanjšala za 18.764.718,43 SIT. Zmanjšanje se nanaša na (aktiviranje vlaganj v desnem delu I. nadstropja upravne zgradbe (12.231.506,00 SIT), pričetek uporabe projekta (1.581.360,00 SIT) , aktiviranje vlaganj v II. nadstropju 4.951.852,43 SIT (vlaganja iz leta 2006 in 2005) . Upoštevajoč navedeno je vrednost gradbenih del, ki še niso prenesena v uporabo Ob koncu leta 2006 je vrednost odprtih zunanjih investicij 867.100,00 SIT (vrednost projekta za izgradnjo montažnega objekta na Ravnah).
- jamska gradbena dela so se povečala za 111.116.355,98 SIT. Povečanje je v povezavi s deli na predelavi bunkerja rovnega premoga (inventarna št. 06253) v vodni zbiralnik (vodohran) – 1.103.940,44 SIT in deli na izdelavi zračilne proge na koti 274 – 75.101.027,82 SIT in deli na dveh vrtinah SP-3, SP-5 in SP-6 v skupni vrednosti 34.911.387,72 SIT. Zmanjšanje vrednosti se nanaša na osnovna sredstva usposobljena za uporabo in njihov prenos med zgradbe (aktiviranje gradbenih del na bunkerju rovnega premoga v skupni vrednosti 24.852.863,46 SIT, prenos zračilne proge v uporabo-75.101.027,82 SIT , prenos ostalih objektov grajenih za namen vodooskrbe doline s pitno vodo v uporabo v skupni vrednosti 209.572.127,41 SIT ter prenos vrtin SP-3 in SP-6 v uporabo 24.027.663,92 SIT. Ob koncu leta 2006 je vrednost odprtih jamskih investicij 10.883.723,80 SIT (pripravljalna dela za vrtino SP-5).
ZEMLJIŠČA
- zemljišča so se povečala za 3.319.732,08 SIT. Povečanje se nanaša na odkup degradiranih zemljišč od fizičnih oseb in plačilo vseh zemljiško knjižnih stroškov in 2% davka na promet nepremičnin, zmanjšanje 3.310.152,08 SIT pa se nanaša na prenos odkupljenih degradiranih oz. rudarjenja uničenih površin med opredmetena osnovna sredstva skupaj s stroški. Odprto stanje 9.850,00 SIT so stroški urejanja lastništva v k.o. Reštanj parc.številka 30/8. Zemljišče, je bilo od fizične osebe odkupljeno že leta 1989, vendar odkup ni bil zemljiško knjižno urejen pa tudi ne evidentiran v poslovnih knjigah pravnega predhodnika Rudnika Senovo v zapiranju. Površina Reštanj je trenutno v postopku ocenjevanja, s čimer bo znana tudi tržna cena te površine. Cenitev bo tudi podlaga za evidentiranje tega zemljišča skupaj s stroški 9.850,00 SIT med nepremičninami in zaprtje te skupine sredstev.
OPREMA
-Povečanje opreme za 11.367.028,60 SIT se nanaša na novo nabavljeno opremo potrebno za izvajanje zapiralnih del v jami in na površini (vrtine), ter za potrebe uprave (pohištvo,računalniška oprema). Vsa novo nabavljena oprema, kakor tudi črpalka v vrednosti 2.270.007,75 (nabava v 2004) in kabel v vrednosti 840.872,53 (nabava v 2005) je bila v letu 2006 usposobljena za uporabo, tako, da oprema v pridobivanju na dan 31.12.2006 nima stanja.
PREDUJMI ZA PRIDOBITEV OPREDMETENIH OSNOVNIH SREDSTEV
Med predujmi v znesku 1.436.355,00 SIT so po stanju na dan 31.12.2006 še vedno izkazana nakazila po predpogodbah fizičnim osebam (Bohorč Albin, Štefanija Šedem-Senovo, Harapin Franc Šedem-Senovo in Grilc Jurij-Dovško-Senovo za odkupljena degradirana zemljišča 17700 m2 (vpliv rudarjenja).
Po predpogodbah sklenjenih 9.12.1999 je bil odkupljen le del zemljišč oz. površina, ki smo jo potrebovali za delno sanacijo Zakova. Sanacija ni bila zaključena zaradi problemov z lokalno skupnostjo, ki nam je nadaljevanje sanacije preprečila in od nas zahtevala aktivnosti, katere nismo mogli izvesti. Glede na to, da so bila zemljišča degradirana tudi na območju, ki ni bil predmet sklenjenih »Predpogodb in dogovora o odškodnini« smo se odločili, da odkupimo tudi preostali del in s tem povečamo varnost sedanjih lastnikov. Zato smo prekinili z izdelavo parcelacije, saj bi s tem samo podražili postopek.
V letu 2003 (8.10.2003) smo pridobili cenitev preostalih delov parcel, vendar aktivnosti nismo realizirali predvsem zaradi dveh vzrokov:
-lastniki se niso strinjali z cenitvijo,
-ni bilo razpoložljivih sredstev za nakup.
V septembru 2006 je bila s strani cenilca kmetijske stroke izdelana revalorizacija cenitve preostalega zemljišča, vendar se glede dokončnega odkupa ni bilo mogoče dogovoriti predvsem zaradi previsoko postavljenih odškodninskih zahtevkov lastnikov. Odkup zemljišč je vključen v Poslovni načrt za leto 2007, družba pa poskušala s sodnimi poravnavami doseči, razpoložljivim sredstvom za zapiranje, primerno višino odškodnine.
NALOŽBENE NEPREMIČNINE
V skladu s 15. točko uvoda k SRS 2006 so bila med naložbene nepremičnine po stanju na dan 1.1.2006 prenesene zgradbe, ki so upoštevajoč SRS 1, SRS 6 in MRS 40.59, izpolnjevale pogoje za prerazvrstitev.
Inventarna številka | Naziv osnovnega sredstva |
01228
00001 k.o. Reštanj | Objekt: Zgradba nadomestne remontne delavnice Ravne
Zemljišče: Parcelna številka 103/12 delno-900 m2 Površina stavbe: 789 m2 in 111 m2 (ocena) pripadajočega funkcionalnega zemljišča |
Zgradba nadomestne remontne delavnice Ravne je bila v skladu s pogodbo oddana v poslovni najem že v letu 2005. Oddaja v najem prinaša najemnino, zato so bili ob prehodu na nove SRS izpolnjeni pogoji za prerazvrstitev v naložbene nepremičnine. Skupaj z zgradbo je bilo preneseno tudi pripadajoče zemljišče. Ker sta bila zgradba in zemljišče po SRS 2001 vrednotena po nabavni vrednosti smo se ob prerazvrstitvi med naložbene nepremičnine odločili, da jih bomo vrednotili po modelu nabavne vrednosti.
Ob prenosu se torej knjigovodska vrednost zgradbe in pripadajočega zemljišča ni spremenila. V preteklosti je bila »zgradba nadomestne remontne delavnice Ravne« oslabljena, tako da se po SRS 6 prenašata med naložbene nepremičnine tudi oslabljena nabavna vrednost in oslabljen popravek vrednosti. Zemljišče ni bilo oslabljeno.
ZGRADBA
97.774.705,90 SIT (nabavna vrednost) 51.143.134,10 SIT (popravek vrednosti)
45.245.146,28 SIT (oslabljena NV) 23.666.433,00 SIT (oslabljen popravek vrednosti
52.529.559,62 SIT 27.476.701,10 SIT
Knjigovodska vrednost 1.1.2006: (52.529.559,62-27476.701,10=25.052.858,52 SIT)
ZEMLJIŠČE
Knjigovodska vrednost 1.1.2006: 122.057,08
Skupna knjigovodska vrednost naložbenih nepremičnin na dan 1.1.2006 je 25.174.915,60 SIT.
Knjigovodska vrednost naložbenih nepremičnin se je v obdobju os 1.1.2006 do 31.12.2006 zmanjšala za 1.313.239,07 SIT zaradi nabrane amortizacije zgradbe z upoštevanjem nabrane izgube zaradi oslabitve. Po stanju na dan 31.12.2006 znaša 23.861.676,53 SIT.
V novembru 2006 je cenilec (Lojze Boh- stalni sodni izvedenec in cenilec za gradbeno stroko in cenilec neprtemičnin s certifikatom Agencije RS za privatizacijo) opravil cenitev naložbene nepremičnine. Poštena vrednost zgradbe z zemljiščem, upoštevajoč tudi vlaganja nejemnika je ocenjena na 34.299.912,84 SIT.
V letu 2006 je bilo v zvezi z naložbeno nepremičnino obračunanih za 9.173.665,00 SIT prihodkov in sicer 4.973.665,00 SIT iz naslova zaračunane porabe električne energije in souporabe opreme v najetih prostorih delavnice ter 4.200.000,00 SIT iz naslova najemnine za delavnico Ravne. V poslovnem izidu so pripoznani tudi odhodki v zvezi z obračunano amortizacijo objekta »Zgradba nadomestne remontne delavnice Ravne« v znesku 1.313.239,08 SIT ter stroški porabljene električne energije v zaračunanih zneskih.
DOLGOROČNE FINANČNE NALOŽBE
Finančne naložbe so finančna sredstva, ki smo jih pridobili na podlagi Odločbe št. Z/04-70/15-LP izdane od Slovenske odškodninske družbe d.d. Ljubljana, kot upravičenec v postopku določitve delnic izdanih za nenominiran kapital Zavarovalnice Triglav d.d. Ljubljana. Z odločbo nam je bila priznana pravica do odplačnega prevzema 78 osnovnih in 164 dokapitalizacijskih delnic. Prenos delnic in koristi nastalih z upravljanjem delnic ter plačilo stroškov upravljanja teh delnic smo dogovorili s Pogodbo o prenosu delnic Zavarovalnice Triglav d.d. Ljubljana.
Za delnice smo plačali skupno 6.047.523,04 SIT kupnine in 47.175,48 SIT stroškov upravljanja. Delnice niso bile pridobljene z namenom doseganja dobička iz trgovanja z njo, zato so se v celotnem obdobju pripoznavanja izkazovale po nabavni vrednosti povečani za stroške posla. Delnice niso uvrščene na borzni trg. Na dan bilance stanja niso obstajali dokazi, o morebitni oslabljenosti finančne naložbe in s tem potrebe po oslabitvi njihove nabavna vrednosti.
Knjigovodska vrednost dolgoročne finančne naložbe na dan 31.12.2006 znaša 6.094.698,52 SIT.
KRATKOROČNA SREDSTVA
SREDSTVA ZA PRODAJO
V skupino za odtujitev smo ob koncu leta prerazvrstili zemljišča, ki so po Poslovnem načrtu za leto 2007 predvidena za prodajo Občini Krško (32140 m2 v k.o. Senovo) in dvema fizičnima osebama (132 m2 v k.o. Dovško). Zemljišča so vrednotena po modelu nabavne vrednosti. Ob prenosu v skupino za odtujitev so bila izmerjena po knjigovodski vrednosti, ki je manjša od poštene vrednosti. Cenitev zemljišča na pošteno vrednost je opravil Lojze Boh, univ.dipl.inž. stalni sodni izvedenec in cenilec za gradbeno stroko ter cenilec nepremičnin z certifikatom Agencije RS za privatizacijo. Za zemljišča, ki bodo prodani Občini Krško je bila cenitev opravljena 17.1.2007 za zemljišča v k.o. Dovško pa 30.9.2005.
Knjigovodska vrednost zemljišča v k.o. Senovo po stanju 31.12.2006: 4.359.469,60 SIT
po ceni 134,64 SIT/ m2
Povprečna poštena vrednost zemljišča v k.o. Senovo (cenitev 17.1.2007): 95.659.207,63 SIT -nezazidano zemljišče 3.115,32 SIT/m2 (13,00 €)
mestno zelenje: 2.492,25 SIT/m2 (10,40 €)
Knjigovodska vrednost zemljišča v k.o. Dovško 30.11.2006: 17.982,49 SIT
po ceni 136,231 SIT/m2
Poštena vrednost zemljišča v k.o. Dovško (cenitev 30.9.2005): 218.912,00 SIT -nezazidano stavbno zemljišče 1.526,40 oz. 1.855,20 SIT/ m2
ZALOGE MATERIALA
V saldu zalog materiala na dan 31.12.2006- 3.648.425,53 SIT so izkazane zaloge jamskega lesa (295.610,40 SIT), zaloge rezervnih delov (342.764,16 SIT), zaloge metalurgijskega material (675.307,71SIT), zaloge elektro materiala (8.374,90 SIT), zaloge gradbenega materiala (1.631.142,26 SIT), zaloge kemikalij (3.409,81 SIT),zaloga usnja, gume (252.356,40 SIT) zaloga goriva in maziva (233.066,23 SIT) , zaloga pomožnega materiala (60.684,59 SIT) in zaloga zaščitnih sredstev (105.161,89 SIT).
Z inventurnim popisom na dan 31.12.2006 v zalogah niso bili ugotovljeni presežki oz. primanjkljaji.
Na koncu poslovnega leta družba zalog zaradi oslabitve ni prevrednotila. S preverjanjem je ugotovila, da je knjigovodska vrednost zalog vključno s tistimi po zadnjih nabavnih cenah ne presega tržne vrednosti.
KRATKOROČNE POSLOVNE TERJATVE
Pregled poslovnih terjatev s stanjem leta 2005 in 2006
Vrsta terjatve | Stanje 31.12.2006 | Stanje 31.12.2005 |
Kratkoročne poslovne terjatve do kupcev | 5.121.452,87 | 17.645.722,00 |
Kratkoročne poslovne terjatve do drugih | 1.115.247,00 | 1.562.473,00 |
SKUPAJ: | 6.236.699,87 | 19.208.195,00 |
KRATKOROČNE POSLOVNE TERJATVE DO KUPCEV
Pojasnila:
Kratkoročne poslovne terjatve do kupcev so na dan 31.12.2006 izkazane v znesku 5.121.452,87 SIT. 80,85% (4.140.989,47 SIT) terjatev zapade v plačilo 15.1.2007; 13,01% (666.802,60 SIT) pa 31.01.2007. Terjatve do treh poslovnih partnerjev v skupnem znesku 313.660,80 SIT pa so po stanju na dan 31.12.2006 že zapadle v plačilo. Ker pri njih ni obstajal dvom, da ne bi bile poravnane, jih po stanju na dan 31.12.2006 niso oslabili. Odprto stanje terjatev je bilo usklajeno v višini 5.111.452,87 SIT, kar pomeni, da so ga potrdili vsi kupci z izjemo enega. Razčlenitev terjatev po rokih zapadlosti v plačilo:
Št. | Št. | Naziv | Datum | Datum zap. | Znesek | Skupaj |
partn. | dokum. | partneja | terjatve | v plačilo | v SIT | |
69 | 121 | METALNA SENOVO | 31.12.06 | 15.01.07 | 18.000,00 | ![]() |
122 | 31.12.06 | 15.01.07 | 648.720,00 | |||
123 | 31.12.06 | 15.01.07 | 350.000,00 | 1.016.720,00 | ||
125 | 120 | KOSTAK d.d. KRŠKO | 31.12.06 | 30.01.07 | 619.274,60 | 619.274,60 |
128 | 12010 | Četrtič Jožica Mojca, Miroslav | 31.12.06 | 15.01.07 | -3.000.000,00 | |
126 | 31.12.06 | 15.01.07 | 6.112.800,00 | 3.112.800,00 | ||
3093 | 117 | OMW Slovenija, d.o.o. | 31.12.06 | 15.01.07 | 1.469,47 | 1.469,47 |
9388 | 118 | PD "BOHOR" Senovo | 31.12.06 | 15.01.07 | 10.000,00 | 10.000,00 |
9430 | 103 | BRIN d.o.o. Brestanica | 10.11.06 | 10.12.06 | 44.308,80 | 44.308,80 |
9450 | 116 | SUROVINA d.d. Maribor | 15.12.06 | 30.12.06 | 258.480,00 | 258.480,00 |
9479 | 82 | ZORKO CIRIL Podsreda | 21.09.06 | 29.09.06 | 10.872,00 | 10.872,00 |
9482 | 125 | Zavod za gozdove Brežice | 31.12.06 | 30.01.07 | 47.528,00 | 47.528,00 |
S K U P A J | 5.121.452,87 |
Terjatev v znesku 3.112.800,00 SIT za prodano zemljišče par.št.140/2 k.o. Senovo je bila zavarovana z dogovorom o obročnem plačilu kupnine št. 1390/ 06 z dne 28.12.2006. Zadnji obrok zapade v plačilo 15.11.2007. Terjatve za najemnino za »delavnico Ravne« (na dan 31.12.2006 izkazana v znesku 350.000,00 SIT) je zavarovana z bančno garancijo št..5004/0007234-00 Karntner Sparkasse ag, Celovec. V stanju na dan 31.12.2006 niso izkazane terjatve do članov uprave in nadzornega sveta.
Ob koncu leta 2006 niso več izkazane sporne in dvomljive terjatve, kakor tudi ne njuni popravki Družba ALEA d.o.o. je del dolga 111.266,64 SIT poravnala že v marcu 2006, dokončno pa je terjatev zaprla z nakazilom 2.500.000,00 SIT v decembru 2006, pri čemer je delno poravnala tudi dolg iz naslova obresti.
Pri družbi INOP d.o.o. je bil zaključen stečajni postopek. Za skupno terjatev 3.268.447,44 SIT je bil v breme prevrednotovalnih poslovnih odhodkov obratnih sredstev, popravek oblikovan že v letu 2004 (za 1.391.350,62 SIT) in v letu 2005 (za 1.877.096,82 SIT), zato odpis terjatve ne bremeni poslovnega rezultata v letu 2006.
KRATKOROČNE TERJATVE POVEZANE S FINANČNIMI PRIHODKI
Kratkoročne terjatve za obresti so evidentirane kot posebna vrsta terjatve in niso pripisane k obstoječi terjatvi. Inventurna komisija je po stanju na dan 31.12.2006 popisala sledeče stanje obresti:
Št. | Št. | Naziv | Datum | Datum zap. | Znesek |
partn | dokum | partneja | terjatve | v plačilo | v SIT |
4079 | 2 | HPG BREŽICE | 30.09.02 | 10.10.02 | 1.379,50 |
3 | 31.12.02 | 31.12.02 | 914,30 | ||
9 | 06.10.03 | 14.10.03 | 3.264,40 | ||
6 | 31.12.03 | 11.02.04 | 1.535,10 | ||
4 | 31.12.04 | 31.12.04 | 4.463,00 | ||
S K U P A J | ![]() | ![]() | 11.556,30 |
Zaradi dvoma v plačilo so bile terjatve iz naslova obresti popravljene že v letu 2004. Družba HPG d.o.o. je potrdila stanje obresti na dan 31.12.2006.
Kratkoročne terjatve za dividende od delnic Zavarovalnice Triglav d.d.
Te terjatve po stanju na dan 31.12.2006 ne izkazujejo stanja, vendar razkrivamo, da so bile evidentirane na podlagi ugotovitev v Pogodbi o prenosu delnic Zavarovalnice Triglav d.d. Ljubljana. Za delnice, je Zavarovalnica v letih 2003, 2004 in 2005 izplačala dividende. V skladu z omenjeno pogodbo smo bili upravičeni do revalorizirane višine dividend z indeksom rasti cen življenjskih potrebščin od dneva izplačila dividende do dneva ko nam je po pogodbi zapadla v plačilo kupnina za 242 delnic. Na osnovi navedenega je bila evidentirana terjatev za dividende v višini 52.509,40 SIT. Del terjatve (za leti 2003 in 2004 -28.309,40 SIT) je bilo v oktobru 2006 kompenzirano z delom obveznosti za plačilo stroškov upravljanja delnic, dividenda za leto 2005 v znesku 24.240,00 SIT pa nam je bila nakazana.
KRATKOROČNE POSLOVNE TERJATVE DO DRUGIH
Po stanju na dan 31.12.2006 so terjatve do drugih izkazane v znesku 1.115.247,00 SIT. Terjatve so odprte iz sledečih naslovov:
Terjat.za vstopni DDV, ki še niso priznane-20% | 84.337,54 |
Terjat.za vstopni DDV, ki še niso priznane-8,5% | 485,39 |
Terjatve za vračilo razlike med VDDV in obrač.DDV za obdobje | 402.126,00 |
Kratkoročne terjatve do PIZ | 623.142,65 |
Predujmi za še neopravljene storitve | 5.155,42 |
Skupaj: | 1.115.247,00 |
Pojasnila :
-Terjatve do PIZ (623.142,65 SIT) - vrednost terjatev iz naslova refundacij plač.
-Predujmi za še neopravljene storitve (5.155,42 SIT)- preveč zaračunana električna energija za počitniški dom v Vrsarju .
-Terjatve za vračilo razlike med VDDV in obračunanim DDV za davčno obdobje (402.126,00 SIT). Na osnovi pridobljenega pravnomočnega sklepa o zaključku stečajnega postopka v zadevi INOP d.o.o., smo pri oddaji obrazca DDV-O za mesec oktober 2006 davčno osnovo zmanjšali za 2.723.706,00 SIT in obračunani DDV za 544.741,00 SIT. Terjatev v znesku 402.126,00 SIT predstavlja razliko med tekočo davčno obveznostjo 142.615,00 SIT in terjatvijo do države iz naslova plačanega VDDV.
DENARNA SREDSTVA
Vrsta | Znesek v SIT |
Gotovina v blagajni | 0,00 |
Tolarska sredstva v banki | 13.463.132,06 |
Tolarski depozit na odpoklic | 72.227.362,44 |
Skupaj: | 85.690.494,50 |
Pojasnila:
Zadnji zahtevek za financiranje iz proračuna št.10/2006 v znesku 122.063.953,00 SIT, je bil iz proračuna nakazan 15.12.2006 za financiranje zapiralnih aktivnosti obračunanih za november in december 2006. Tudi stroški dela in nujni materialni stroški za januar 2007 so bili izplačani iz te kvote sredstev.
KRATKOROČNE AKTIVNE ČASOVNE RAZMEJITVE
Postavka na dan 31.12.2006 izkazuje stanje 237.570,41 SIT na dveh kontih:
konto 1900
Partnerja | Naziv partnerja | Saldo na dan 31.12.2006 v SIT |
20 | Verlag Dashofer založba, d.o.o. | 10.935,95 |
311 | Časnik FINANCE d.o.o. Ljubljana | 33.427,55 |
672 | Zveza rač., finanč. Ljubljana | 47.852,91 |
![]() | S K U P A J | 92.216,41 |
Stanje se nanaša na naročnino na strokovno literaturo za leto 2007, zaračunano v letu 2006.
Stanje na kontu 1901 v znesku 145.354,00 SIT se nanaša na reprezentančna darila, nabavljena ob 210. letnici rudarjenja na Senovem, ki niso bila podarjena (3 kosi steklena piramida, 1 kos reliefna rudarska svetilka in 13 kosov knjig: »Rudniki in premogovniki v Sloveniji«)
KAPITAL
Izraža lastninsko financiranje družbe z denarjem ali drugimi sredstvi.
VPOKLICANI KAPITAL
OSNOVNI KAPITAL
Osnovni kapital je vpisan v sodni register v višini 105.660.487,92 SIT.
KAPITALSKE REZERVE
Na podlagi določb ZGD-1 je med kapitalskimi rezervami izkazan znesek odpravljenega splošne prevrednotovalnega popravka kapitala - 105.030.338,67 SIT, ki se je v prejšnjih letih izkazoval kot posebna samostojna kategorija v okviru kapitala.
REZERVE IZ DOBIČKA
ZAKONSKE REZERVE
Zakonske rezerve so bile oblikovane na podlagi 60.člena ZGD že po stanju 31.12.2002 v višini 10% osnovnega kapitala na dan 31.12.2002. V letu 2003 se je osnovni kapital družbe zaradi novega vložka Republike Slovenije povečal, rezerve pa so ostale nespremenjene do vključno 31.12.2006 v višini 9.074.800,00 SIT in predstavljajo 8,6% osnovnega kapitala.
PRENESENI ČISTI DOBIČEK
V otvoritvenem stanju 1.1.2006 je bil izkazan v znesku 488.487.015,53 SIT. V skladu z 9.točko uvoda SRS 2006 so bile v breme poslovnega izida po stanju na dan 1.1.2006 oblikovane rezervacije za jubilejne nagrade v znesku 1.330.090,00 SIT. Upoštevajoč navedeno je stanje prenesenega čistega dobička 1.1.2006- 487.156.925,53 SIT.
ČISTI DOBIČEK POSLOVNEGA LETA
Družba je poslovno leto 2006 zaključila z dobičkom v znesku 17.856.294,86 SIT.
REZERVACIJE IN DOLGOROČNE PASIVNE ČASOVNE RAZMEJITVE
Slovenski računovodski standardi 2006 so tudi na to področje prinesli kar nekaj sprememb. Prejšnji standard je namreč obravnaval samo dolgoročne rezervacije, sedanji pa obravnava tudi dolgoročne pasivne časovne razmejitve.
V breme poslovnega izida smo ob prehodu iz SRS 2001 na SRS 2006 smo oblikovali rezervacije za dolgoročne zaslužke in sicer za jubilejne nagrade v znesku 1.330.090,00 SIT. V letu 2006 je bilo obračunanih 590.090,00 SIT, stanje rezervacij ob koncu leta 2006 pa je 740.000,00 SIT. Pri tej rezervaciji tveganje, da tovrstni izdatki ne bi nastali ne obstaja.
Pri pokojninah ne gre za pomembne zneske (le ena upokojitev do konca leta 2008, ko je predvideno prenehanje izvajanja dejavnosti Rudnika Senovo v zapiranju), zato se za oblikovanje rezervacij iz naslova pokojnin nismo odločili (upoštevajoč tudi pojasnilo 4 k uvodu v SRS-Slovenskega inštituta za revizijo).
Odpravnine zaposlenim bodo ob predvidenem zaključku vseh zapiralnih del in likvidaciji družbe pokrite iz državnega proračuna, zato jih v skladu s SRS 10.13 nismo oblikovali.
Med dolgoročne pasivne časovne razmejitve sodijo odloženi prihodki, ki bodo v obdobju daljšem od leta dni pokrili predvidene odhodke. V okviru te postavke je izkazan del subvencije 99.737.289,57 SIT (državne podpore) pridobljen v letu 2006 za nakup opredmetenih osnovnih sredstev . Med letom se je iz rezervacij črpala amortizacija osnovnih sredstev, ki so bila nabavljena s proračunsko subvencijo (3.946.446,12 SIT). Stanje državnih podpor ob koncu leta je 103.359.783,80 SIT. Med dolgoročnimi pasivnimi časovnimi razmejitvami pa izkazujemo tudi odložene prihodke na podlagi odstopljenih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje invalidov , zbranih od prejemkov zaposlenih invalidov, ki v našem podjetju presegajo predpisani kvoto zaposlenih invalidov po Zakonu o zaposlovanju o zaposlovanju in zaposlitveni rehabitalizaciji invalidov (Ur.l.RS 100/05) in katerih invalidnost ni posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni. Plačila prispevkov smo bili oproščeni na podlagi izdanih odločb Sklada RS za vzpodbujanje zaposlovanja invalidov št. N-06/0781 z dne 5.4.06 in N-06/1626 z dne 23.10.2006. Odstopljena sredstva zbrana v letu 2006 znašajo 5.613.336,56 SIT. V letu 2006 so bila porabljena za izobraževanje in sicer v skupnem znesku
1.192.174,20 SIT, ob nastanku stroškov za izobraževanje pa so bili odloženi prihodki preneseni v poslovni izid. Stanje zbranih oz. odstopljenih prispevkov ob koncu leta 2006 pa je 4.421.162,36 SIT.
DOLGOROČNE OBVEZNOSTI
DOLGOROČNE POSLOVNE OBVEZNOSTI
Na kontu 9890- dolgoročne poslovne obveznosti-Valvazorjeva knjižnica Krško je na dan bilance 31.12.2006 izkazano vlaganje Občine Krško v pritličje in desni del I. nadstropja upravne zgradbe Rudnika Senovo v zapiranju d.o.o. v znesku 17.856.294,86 SIT . Vlaganje se je izvajalo v skladu s Pogodbo št. 361-02-16/2002 O703 o prenosu nepremičnine v najem z investicijskim vložkom z dne 24.3.2005. V letu 2004 sta bila k pogodbi podpisana še dva aneksa. Vlada RS je soglasje k vlaganjem dala s sklepom sprejetim na seji 30.9.2004. Začetno stanje vlaganj 18.739.281,06 SIT je bilo med letom 2006 zmanjšano za 882.986,20 SIT ( najemnina za najeti prostor, ki ga uporablja knjižnica).
KRATKOROČNE OBVEZNOSTI
KRATKOROČNE POSLOVNE OBVEZNOSTI
KRATKOROČNE POSLOVNE OBVEZNOSTI DO DOBAVITELJEV
Vrsta obveznosti | Stanje31.12.2005 | Stanje31.12.2006 |
Kratkoročne poslovne obveznosti do dobavit. | 20.591.086,52 | 40.068.297,57 |
Kratkoročne finančne obveznosti do bank | 45.000.000,00 | 0,00 |
Druge kratkoročne finanč. in poslov.obvez. | 29.916.063,93 | 33.774.867,81 |
Skupaj: | 95.507.150,45 | 73.843.165,38 |
Po stanju na dan 31.12.2006 so kratkoročne poslovne obveznosti do dobaviteljev izkazane v znesku 73.843.165,38 SIT. Izkazujejo se kot odprte obveznosti do:
Vrsta | Znesek v SIT |
Dobavitelji za osnovna sredstva | 3.917.630,00 |
Dobavitelji za obratna sredstva | 36.147.626,29 |
Obresti | 3.041,28 |
Skupaj: | 40.068.297,57 |
Obveznosti do dobaviteljev so se tekoče poravnavale, odprte so obveznosti obračunane za mesec november in december 2006 z rokom plačila v januarju in februarju 2007. Z najvišjim zneskom (13.274.114,00 SIT) je izkazana obveznost za gradbena dela »Urejanje Belskega potoka na območju Reštanja«
DRUGE KRATKOROČNE POSLOVNE OBVEZNOSTI
Po stanju na dan 31.12.2006 so druge kratkoročne poslovne obveznosti izkazane v znesku 33.774.867,81 SIT. Izkazujejo se kot odprte obveznosti do:
Vrsta | Znesek v SIT/31.12.2006 |
Obveznosti do zaposlencev | 22.381.983,79 |
Obvez.do državnih in drugih institucij | 10.349.909,53 |
Druge kratkoročne obveznosti | 1.042.974,49 |
Skupaj: | 33.774.867,81 |
Pojasnila:
Obveznosti do zaposlencev (delavcev) v znesku 22.381.983,79 SIT so odprte obveznosti obračunane za mesec december 2006 za: čiste plače, prispevke iz kosmatih plač, davek od plač in druge obveznosti do delavcev: malice, prevoz na delo in z dela, obveznost do delavca iz naslova neizplačane premije za dodatno pokojninsko invalidsko zavarovanje in obveznosti za odpravnine. Največja obveznost (6.244.596,08 SIT) je izkazana za odpravnine invalidom.
Kratkoročne obveznosti do državnih in drugih institucij v znesku 10.349.909,53 SIT, so odprte obveznosti iz naslova obračunanih obveznosti za december 2006: obveznost za plačilo razlike med obračunanim in vstopnim DDV (1.151.201,00 SIT), delodajalčevi prispevki na plače (2.296.073,94 SIT), delodajalčevi prispevki –invalidi nad kvoto , prispevek delodajalca za dobo s povečanjem, prispevek za prostovoljno DPIZ , premije DPIZ , davek na plače (593.385,88 SIT), obveznosti v zvezi s pogodbenim delom , taksa za obremenjevanje vode, obveznost do Ministrstva za finance iz naslova vrnjene subvencije za prezaposlitev 4.360.830,30 SIT.
Druge kratkoročne obveznosti iz poslovanja v znesku 1.042.974,49 SIT, so obveznosti obračunane za december 2006 iz naslova odtegljajev iz plač, pogodbenega dela in sejnin članom nadzornega sveta.
ZABILANČNE OBVEZNOSTI
Zabilančne postavke so izkazane na strani sredstev in obveznosti. V njih so evidentirane prejete menice in akceptni nalogi ter dolžniki- delodajalci, ki so prezaposlili delavce in za izpolnitev svoje obveznosti (zaposlitev za 4 leta) izročili vrednostni papir v višini prejete subvencije.
Rudnik Senovo v zapiranju d.o.o. je tožena stranka v več sodnih postopkih, katerih izidov ni mogoče predvideti. V zvezi z naštetim v računovodskih izkazih družbe niso bile vzpostavljene rezervacije za kritje kakršnih koli obveznosti, ki bi lahko nastale iz tega.
Možne obveznosti, ki jih razkrivamo v nadaljevanju so izkazane izvenbilančno.
Pojasnila:
V spodaj navedenih odprtih zadevah nas kot toženo stranko zastopajo odvetniki: Primož Cegnar , Dušan Dornik in Drago Šribar.
Omeniti velja, da je zaradi uporabe pravnih sredstev, tako tožnika kot tudi toženca, zelo težko napovedati izide, prav tako pa tudi stroške v zvezi s tem.
TOŽNIK - ZADEVA | ZNESEK v SIT | OPOMBA |
Gospodarski spor
Bonpet d.o.o.- gospodar. spor ( Odvetnik: Primož Cegnar) VIII Pg 273/2001 | 788.661.000,00 | Izdana je bila vmesna sodba za omenjeni znesek, nanjo je odv. P. Cegnar vložil pritožbo (leta 2004). Višje sodišče v Ljubljani je 24.5. 2006 izdalo sodbo s katero je naši pritožbi ugodilo in družbi Bonpet naložilo plačilo pravdnih stroškov v višini 1,27 mio SIT. Bonpet je vložil revizijo postopka. Dne 19.10.2006 smo po odvetniku vložili odgovor na revizijo. Glede na odločbo ustavnega sodišča, da obresti ne smejo presegati glavnice , je v celotni tožbi je sporen zlasti znesek (preko 800 mio SIT z zamudnimi obrestmi). Glavnica je bila namreč nekaj več kot 20 mio SIT. |
Zemljiško knjižne zadeve:
14 zadev v k.o. Curnovec in k.o. Dečno selo, ki niso evidentirane v evidenci zemljišč Rudnika Senovo v zapiranju d.o.o. (Odvetnik: Dušan Dornik) | ![]() | 10 bivših prodajalcev od katerih je Rudnik Senovo na območju Globokega kupil zemljišče v letih 1984 in v 1985 je podpisalo zemljiškoknjižna dovolila in je pripravljeno z nami sodelovati pri vpisu teh parcel v ZK.
4. prodajalci podpis ZK dovolil odklanjajo, proti njim bo rudnik vložil tožbo. |
Delovno-pravne zadeve:
-Černelič Edvin–Pd 184/2001 izvensodna poravnava in plačilo razlike plač (Dornik)
- Kozole Jože-Pd 232/2002 razveljavitev izvensodne poravnave in plačila razlike plač (Odvetnik: Dušan Dornik) -Sajevec Anton-Pd 253/2002 razveljavitev izvensodne poravnave in plačila razlike plač (Odvetnik: Dušan Dornik)
- Kink Jože-Pd109/2000 (Odvetnik: Drago Šribar)
- Nerešene delovno-pravdne zadeve po tožbah zaradi razveljavitve izvensodne poravnave in plačila razlike plač tožnikov: 64 tožnikov (Odvetnik: Dušan Dornik)
Ostalo: Ciglar Franc in Ana - odškodnina zaradi posledic rudarjenja (Odvetnik: Dušan Dornik) | ![]() | Tožeča stranka mora Rudniku Senovo v zapiranju povrniti stroške postopka. Tožeča stranka zahtevala revizijo.
Zadeva ni izvenbilančno evidentirana, saj tožniki pri razveljavitvah izvensodnih poravnav s tožbami niso uspeli /judikat sodišča/ Prvostopenjsko sodišče je tožbeni zahtevek tožnika zavrnilo s stroškovno posledico. Vložena pritožba , zadeva v reševanju pri Višjem delovnem sodišču v Ljubljani.Zadeva ni izvenbilančno evidentirana, saj tožniki pri razveljavitvah izvensodnih poravnav s tožbami niso uspeli /judikat sodišča/ Odškodnina za poškodbo. V postopku tožena tudi Zavarovalnica Triglav in Rudnik Trbovlje Hrastnik. Sodišče 2.stopnje zavrnila tožbeni zahtevek v celoti. Zavrnjena renta, čaka se postopek zaključen Po izvensodnih poravnavah je vseh 64 tožnikov prejelo odškodnino iz naslova premalo izplačanih plač v obdobju 90/91. Tožniki so vložili tožbe za razveljavitev izvensodnih poravnav, vendar s tožbami nismo uspeli. V postopkih bo izid sodbe takšen, da bodo morali Rudniku Senovo povrniti vse pravdne stroške postopkov. Zadeva v postopku, nerešeni odkupi zemljišča, nedorečena višina odškodnine. Predlagan predlog poravnave. |
-Okrožno državno tožilstvo v
Ljubljani – Gospodarski prestopek po Zakonu o prometu eksplozivnih snovi (tožba tudi proti ostalim Rudnikom (Odvetnik: Drago Šribar) SKUPAJ: |
823.683.544,60 | Opravljena je bila ena glavna obravnava, ki je bila preložena za nedoločen čas. |
5. RAZKRITJA POSTAVK V IZKAZU POSLOVNEGA IZIDA
5.1. Pojasnila k izkazu poslovnega izida
PRIHODKI
Prihodke razčlenjujemo na poslovne prihodke, finančne prihodke in druge prihodke. Poslovni in finančni prihodki so redni prihodki.
Prihodki se pripoznajo, če je povečanje gospodarskih koristi v obračunskem obdobju povezano s povečanjem sredstva ali z zmanjšanjem dolga in je to povečanje mogoče zanesljivo izmeriti. Prihodki se pripoznajo, ko se upravičeno pričakuje, da bodo vodili do prejemkov, če ti niso uresničeni že ob nastanku.
Poslovni prihodki so prihodki od prodaje in drugi poslovni prihodki, povezani s poslovnimi učinki. Prihodke od prodaje sestavljajo prodajne vrednosti prodanega materiala, storitev (najemnin in drugih storitev). Merijo se na podlagi prodajnih cen, navedenih v računih ali drugih listinah. Prihodki od prodaje izločenih osnovnih sredstev imajo podlago v cenitvah premičnin in nepremičnin.
Drugi poslovni prihodki so subvencije iz republiškega proračuna v okviru programa zapiranja rudnikov rjavega premoga (proračunska postavka 8195). Med drugimi poslovnimi prihodki se izkazujejo tudi prihodki od odprave rezervacij in prevrednotovalni poslovni prihodki, ki se pojavljajo ob odtujitvi opredmetenih osnovnih sredstev, kot presežki njihove prodajne vrednosti nad njihovo knjigovodsko vrednostjo.
Usredstveni lastni proizvodi in lastne storitve so proizvodi in storitve, ki smo jih naredili za svoje potrebe in jih usredstvili med opredmetenimi osnovnimi sredstvi.
Finančni prihodki so prihodki od naložbenja, ki se pojavljajo v zvezi z naložbami pa tudi v zvezi s poslovnimi terjatvami (prejete dividende, bančne obresti, pozitivne tečajne razlike, izterjane odpisane terjatve). Finančni prihodki so se pripoznali že ob nastanku, saj dvoma glede plačljivosti ni bilo.
Druge prihodke sestavljajo neobičajne postavke in drugi prihodki ki v obravnavanem poslovnem letu povečujejo poslovni izid. Izredni prihodki se pripoznajo v dejansko nastalih zneskih, ko so izpolnjeni pogoji zanje.
ODHODKI
Odhodki se razvrščajo na poslovne odhodke, finančne odhodke in druge odhodke. Poslovni odhodki in finančni odhodki so redni odhodki.
Odhodki se pripoznajo, če je zmanjšanje gospodarskih koristi v obračunskem obdobju povezano z zmanjšanjem sredstva ali s povečanjem dolga in je to zmanjšanje mogoče zanesljivo izmeriti.
Poslovni odhodki se pripoznajo, ko so storitve opravljene. Poslovni odhodki so enaki vračunanim stroškom v obračunskem obdobju.
Prevrednotovalni poslovni odhodki se pripoznajo, ko je opravljeno ustrezno prevrednotenje. Pojavljajo se v zvezi s prodajo opredmetenih osnovnih sredstev.
Finančni odhodki se pripoznajo ob obračunu ne glede na plačila, ki so povezana z njimi.
Po stanju na dan 31.12.2006 smo obračunali le finančne odhodke za obresti, negativne tečajne razlike in druge finančne odhodke.
Druge odhodke sestavljajo neobičajne postavke (izredni odhodki) in ostali odhodki, ki v obravnavanem poslovnem letu zmanjšujejo poslovni izid.
V zvezi z razkritjem stroškov po funkcionalnih skupinah pojasnjujemo, da zaradi narave dejavnosti, ki jo izvajamo, nimamo stroškov proizvedenih količin in stroškov prodanega blaga. Stroški prodajanja in splošnih dejavnosti pa so vsi ostali obračunani stroški.
Odhodkov za odloženi davek ne oblikujemo zaradi nebistvenosti.
5.2. Podrobnejša razkritja postavk izkaza poslovnega izida
PRIHODKI V LETU 2006
K uvodnim pojasnilom o vrstah prihodkov (poslovni,, finančni in drugi) v tem delu podrobneje razkrivamo posamezne vrste obračunanih prihodkov:
Za lastnika pa je pomembnejši podatek o denarnih prejemkih od prodaje storitev, odpadnega materiala, poslovno nepotrebnih sredstev, obresti, dividend in drugo, ki ob proračunskih sredstvih predstavljajo dodatni vir za izvajanje programa zapiranja Rudnika Senovo.
Pregled denarnih prejemkov:
Pojasnila:
PRIHODKI OD PRODAJE STORITEV IN PRIHODKI OD NAJEMNIN
Obračunani so v zvezi z:
-oddajo poslovnega prostora »Zgradba remontne delavnice Ravne« v najem družbi Metalna d.o.o. Senovo, zaračunanih obratovalnih stroškov (električne energije) najemniku prostora ter zaračunane souporabe opreme v najetem prostoru (konto 7601 in delno konto 7602);
-oddajo poslovnih prostorov v pritličju upravne zgradbe Rudnika Senovo v zapiranju v najem: Valvazorjevi knjižnici Krško in Zavodu za gozdove RS-Območna enota Brežice) in v kleti Planinskemu društvu Senovo (konto 7602);
-prodajo razpisne dokumentacije za »izdelava zračilne proge na k.274« (konto 7601);
-zaračunano nadomestilo za mestno zemljišče Društvu upokojencev Senovo in družbi Kostak d.d. Krško. Obe pravni osebi sta zemljišči kupili že v letu 2005, vendar so bila prodana zemljišča še vedno upoštevana v odločbi, ki jo je za plačilo mestnega zemljišča prejel Rudnik Senovo v zapiranju d.o.o. (konto 7601);
-prodajo odpadnega jekla, lesa iz lastnega gozda, načrpane pitne vode (konto 7620).
Vsi obračunani prihodki v skupnem znesku 19.631.514,38 SIT so tudi denarni prejemki upoštevani kot lastna sredstva za izvajanje programa zapiranja Rudnika Senovo.
USREDSTVENE LASTNE STORITVE
Usredstvene lastne storitve so storitve, ki smo jih opravili sami in jih nato zajeli med svojimi opredmetenimi osnovnimi sredstvi. Dela v lastni režiji so se izvajala na sledečih aktivnostih:
Šifra aktivnosti-opis | Znesek v SIT |
12040 –Predelava bunkerja rovnega premoga v rezervoar pitne vode na koti 272 | 1.103.940,44 |
12042 – Izdelava zračilne proge na koti 274 | 26.766.584,19 |
15071- Upravna stavba stanovanjski del (podstrešje) | 212.317,09 |
Skupaj: | 28.082.841,82 |
Stroški storitev, materiala in stroški dela so bili preko konta 7900 - prihodki iz dela v lastni režiji usredstveni oz. se je za njihovo vrednost povečala vrednost nepremičnin v gradnji oz. izdelavi-jamska gradbena dela –konto 02710 in vrednost nepremičnin v gradnji oz. izdelavi-zunanja gradbena dela-konto 02700.
Prihodki od dela v lastni režiji ne predstavljajo denarnega prejemka in niso upoštevani kot lastni vir za izvajanje programa zapiranja .
SUBVENCIJE IN DRUGI PRIHODKI POVEZANI S POSLOVNIMI UČINKI
-subvencije so prihodki evidentirani na osnovi zahtevkov za financiranje iz proračuna Republike Slovenije. Za izvajanje programa zapiranja je bilo v letu 2006 izstavljenih 10 zahtevkov po sklenjeni Pogodbi o financiranju programa zapiranja Rudnika Senovo v zapiranju d.o.o. za leto 2006 št. Senovo-06-8195 in Dodatku št.1 k omenjeni pogodbi. Skupna pogodbena vrednost subvencij je znašala 642.000.000,00 SIT. Obračunani prihodki iz proračunskih sredstev (542.262.710,43 SIT) so v skladu s SRS 1.10. zmanjšani za znesek nabavljenih opredmetenih osnovnih sredstev (99.737.289,57 SIT brez odkupa zemljišča), ki je kot državna podpora za nakup osnovnih sredstev izkazana med dolgoročnimi pasivnimi časovnimi razmejitvami. Le-te so se mesečno zmanjševale za znesek amortizacije nabavljenih OS (3.946.446,12 SIT), ki pa je hkrati povečeval prihodek- prihodki od odprave rezervacij.
Prihodki od odprave rezervacij ne predstavljajo denarnega prejemka in niso upoštevani kot lastni vir za izvajanje programa zapiranja .
-prihodki od odprave rezervacij-prispevki za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje invalidov nad kvoto so izkazani v zvezi s porabo omenjenih prispevkov zbranih na kontih dolgoročnih časovnih razmejitev. Kot odstopljena sredstva so bili prispevki porabljeni za izobraževanje zaposlenih (1.192.174,20 SIT) Stroški izobraževanja so bili ob nastanku črpani iz rezervacij in izkazani v prihodki od odprave rezervacij.
-prihodki –nagrada za zaposlovanje invalidov-prihodki predstavljajo denarne prejemke nakazane iz Sklada RS za vzpodbujanje zaposlovanja invalidov. Po izdani odločbi št. N-06/0781 z dne 5.4.2006 smo bili od februarja do julija 2006 za 8 invalidov mesečno upravičeni do nagrade , po izdani odločbi št. N-06/1626 z dne 23.10.2006 pa za ponovnih 6 mesecev in to od 1.8.2006 do vključno januarja 2007 s tem, da za 4 mesece za 8 invalidov in 2 meseca za 6 invalidov). Skupaj nakazana nagrada za preseganje kvote zaposlenih invalidov znaša v letu 2006 1.777.209,60 SIT.
DRUGI POSLOVNI PRIHODKI
-prevrednotovalni poslovni prihodki so dobički od prodaje premičnega in opredmetenih osnovnih sredstev (zemljišča in opreme) ter prihodki iz naslova odprave oslabitev. Za lažje razumevanje obračunane prihodke na kontu 7690 pojasnjujemo na spodnji tabeli:
Pojasnila:
*1 ob izločitvah dveh mobilnih aparatov v septembru 2003 (pokvarjena in neuporabna) , treh verižnih dvigal ob inventuri 2003 ter enega mobilnega aparata ob koncu leta 2005 (prav tako pokvarjeno in neuporabno) ni bila upoštevana njihova oslabitev v letu 2002 (oslabljene nabavne vrednost: 177.764,76 SIT – oslabljeni popravki vrednosti 122.761,76 SIT=55.003,00)
*2 V zvezi z neodplačnim prenosom zemljišč v javno dobro (podpis pogodbe z Občino Krško se je na podlagi obvestilo GU RS ugotovilo, da je parcelna številka 470/6 nastala iz parcelnih številk 470/2 in 470/4, katerih zemljišče je bilo v oktobru 2004 oslabljeno. Znesek 20.122,96 SIT se torej nanaša na odpravo oslabitve zaradi izločitve.
-prodaja poslovno nepotrebne opreme (stroj za krivljenje pločevine). Stroj ob izločitvi ni imel več sedanje vrednosti , obračunan prihodek v znesku 291.667,00 SIT je enak denarnemu prejemku za prodani stroj.
-Prihodek od prodaje zemljišč: 5.199.814,92 SIT. Prodaja zemljišča v k.o. Senovo je bila realizirana na osnovi sklenjene prodajne pogodbe 1390/06 z dne 28.12.2006 , v k.o. Dovško pa na osnovi prodajne pogodbe št. 1284/06 z dne 29.11.2006. Zemljišče po obeh pogodbah je bilo prodano s soglasjem nadzornega sveta družbe. V prvem primeru je šlo za prodajo nezazidanega stavbnega zemljišča, zato je bil v skladu z ZDDV obračunan 20% davek na dodano vrednost, zemljišče v Dovškem pa je predstavljajo nezazidljivo površino in smo bili kot prodajalec po izdani odločbi DURS zavezani k plačilu davka na promet nepremičnin. Obveznost plačila le-tega pa je po pogodbi prevzel kupec. Oba kupca sta lastništvo že tudi zemljiško knjižno uredila.
V zvezi s prodajo zemljišča po pogodbi 1284/06 -par.št. 454/11-307m2 v Dovškem razkrivamo, da je bilo zemljišče iz evidence izknjiženo že v letu 2005 in sicer kot del zemljišča na osnovi uskladitvene pogodbe z družbo RUDAR d.o.o. Senovo. Pri prodaji omenjene parcele pa se je ugotovilo, da je bila parcela razdeljena na tri 454/11 (307 m2, 454/21 (188 m2 ) in 454/22 (27 m2 ) in da je bila le parcela št. 454/11 predmet prenosa. Navedeno je bilo zapisano tudi v Aneksu št.1 k uskladitveni pogodbi z dne 28.11.2006. V poslovnih knjigah omenjena parcela ni bila ponovno vknjižena in ob prodaji ni bila ponovno razknjižena oz. pri obračunu prihodka navedeno ni bilo upoštevano.
Denarni prejemek v zvezi s prodajo zemljišč znaša 5.545.290,00 SIT.
FINANČNI PRIHODKI
Finančni prihodki so izkazani v skupnem znesku 3.956287,08 SIT. Obračunani so v zvezi :
- s terjatvijo do Zavarovalnice Triglav d.d. Ljubljana iz naslova delnic v skladu s Pogodbo o prenosu delnic Zavarovalnice Triglav d.d..- dividenda v znesku 52.509,40 SIT;
- iz naslova plačila obveznosti za električno energijo hrvaškemu distributerju HEP Pula (počitniški dom v Vrsarju)-pozitivne tečajne razlike -43,47 SIT;
-iz naslova parskih izravnav med obračunanimi in plačanimi zneski -25,63 SIT;
- z bančnimi obrestmi na sredstva transakcijskega računa – 4.935,08 SIT in obresti od vezanih sredstev v znesku 1.287.506,86 SIT na osnovi pogodbe o medsebojnem sodelovanju s SKB Banko d.d. Ljubljana.
-iz naslova odpisanih terjatev v znesku 2.611.266,64 SIT- prihodek se nanaša na nakazila družbe ALEA d.o.o. Senovo. Terjatve so bile že po stanju na dan 31.12.2003 popravljene in iz naslova terjatev za najemnino, zaradi izredno slabega likvidnostnega stanja družbe ALEA, prejemkov nismo več pričakovali. Vendar je družba vsa ta leta, sicer z nakazili v minimalnih zneskih, počasi zapirala svojo terjatev. V letu 2006 je nakazala zgoraj navedeni znesek, pri čemer je bilo v samo v decembru plačanih 2.500.000,00 SIT. S tem nakazilom je namreč bilo družbi ALEA od Rudnika Senovo dano zemljiško knjižno dovolilo za vpis lastništva za kupljeni objekt »glavno skladišče Rudnika Senovo« v oktobru 2004 .
Prihodki v skupnem znesku 3.956.261,75 SIT: 52.509,40 (dividenda), 43,47 (pozitivne tečajne razlike), 1.292.441,94 (obresti) in 2.611.266,64 (odpisane terjatve) predstavljajo denarni prejemek.
DRUGI PRIHODKI
-obresti DURS v znesku 7.620.933,50 SIT so izkazane v zvezi z nakazilom Davčne uprave RS na podlagi odločbe DURS št. DT-4291-102/2006-1 (03013-00) z dne 17.02.2006. Na podlagi odločbe DURS-a Brežice, šifra 48000-192/03-1-03-94/94 z dne 7.10.2003 smo od odmerjenih davčnih obveznosti (prispevki za PIZ, prispevki za zdravstveno zavarovanje in poškodbe pri delu, prispevki za zaposlovanje, prispevki za starševsko varstvo in akontacija dohodnine) plačali zamudne obresti za čas od poteka predpisanega roka za plačilo le-teh do izvršljivosti navedene odločbe. Upoštevajoč odločbo Ustavnega sodišča št. U-I-356/02-14 z dne 23.9.2004 smo plačali zamudne obresti, ki jih nismo bili dolžni plačati, zato nam jih Davčna uprava 21.3.2006 tudi vrnila. V okviru teh prihodkov je knjižena tudi parska izravnava 1,80 SIT.
-prihodek iz naslova drugih neobičajnih postavk (2.635.420,73 SIT) se nanaša na vrnjene pravdne stroške v tožbenih zahtevkih »za razveljavitev izvensodnih poravnav in plačilo dejanskih razlik v plačah v obdobju 1.9.1990 do 1.1.1993«. Na podlagi izdanih sodb s katerimi so bili razveljavljeni tožbeni zahtevki, so bile tožeče stranke (delavci) dolžni povrniti Rudniku Senovo celotne stroške postopka z zakonitimi obrestmi tekočimi od izdaje sodbe sodišča prve stopnje do plačila , v 8 dneh pod izvršbo.
-drugi neobičajni prihodki – vračilo DDV -544.741,00 SIT, prihodek je izkazan v zvezi s popravkom obračunanega davka na dodano vrednost na podlagi pravnomočnega sklepa z dne 9.3.2006 o zaključku stečajnega postopka nad dolžnikom INOP Krško d.o.o.
Prihodki v skupnem znesku 10.658.482,03 (obresti DURS, prihodek iz neobičajnih postavk in znesek 402.126 (razlika me vstopnim DDV za 10/06 in izstopnim DDV za 10/06 vključno s popravkom 544.741,00) predstavljajo denarne prejemke.
ODHODKI V LETU 2006
V prvem delu poročila »Poslovno poročilo- Poročilo o namenski porabi proračunskih sredstev in opravljenem delu za obdobje januar-december 2006« so odhodki prikazani v primerjavi s planiranimi postavkami in način, ki ustreza Ministrstvu za gospodarstvo . V tem delu pa so odhodki razkriti oz. pojasnjeni po posameznih stroškovnih mestih (podprogramih programa zapiranja), katerih skupni rezultat je poslovni izid družbe.
Pojasnila:
- stroški porabljenega materiala (38.126.727,29 SIT) – v Poslovnem poročilu so prikazani v zvezi z delom »lastne režije« Najvišji strošek je izkazan pri pomožnem materialu 20.593.627,00 SIT, v letu 2006 je bilo za izvajanje likvidacijskih del porabljenega ogromno gradbenega materiala (cement, mivka, pesek, betonski zidaki). Pri stroških sledijo nadomestni deli za opremo 6.764.527,00 SIT- rezervni deli za lokomotivo Scharf, deli za naglavne svetilke in rezervni deli za flygt črpalko.
-stroški storitev (61.579.172,63 SIT) so v Poslovnem poročilu prikazani najprej v okviru dela »lastne režije« z zneskom 12.631. 802,00 SIT (transportne storitve, tekoče vzdrževanje, najemnine, povračila stroškov zaposlenim, zdravstvene in druge storitve). Del stroškov drugih storitev pa je tabelarično posebej prikazan: dela pri izdelavi betonskih čepov na kotah: 45, 52, 102 in 103 v znesku 25.335.609,00 SIT, storitve dveh zunanjih izvajalcev (Zavod za zdravstveno varstvo Celje in Minerva Žalec) pri predelavi bunkerja v vodni zbiralnik v znesku 537.632,00 SIT (aktivnost 12040) ter storitve zunanjega izvajalca pri izdelavi zračilne proge na koti 274 (aktivnost 12042) v znesku 23.074.129,00 SIT. Vrednost opravljenih del na aktivnosti 12040 in 12042 sta ob zaključku septembra 2006 preko »prihodkov od usredstvenih lastnih storitev-konto 7900 povečala vrednost opredmetenih osnovnih sredstev družbe.
Za izdelavo betonskih čepov na aktivnostih 12010,12016,12020,12035 (kote 45, 52, 102 in 103 ) nismo imeli dovolj strokovno usposobljenih ljudi, zato je bilo potrebno poiskati tudi zunanjega izvajalca. Storitve so bile najprej pokrite z naročilnici kasneje je bilo opravljeno javno naročilo v skladu s 125 čl. ZJN (Url.l.RS 36/2004) in Navodili za oddajo naročil male vrednosti Rudnika Senovo v zapiranju. Za izvedbo rudarsko gradbenih del je bil kot najugodnejši ponudnik izbran RGP d.o.o. Velenje (Pogodba št. P11/2006 in Aneks št.1 k Pogodbi št. P11/2006). Družba je bila kot najugodnejši ponudnik izbrana tudi za izdelavo zračilne proge na koti 274 (Pogodba št. P10/2006 in Aneks št.1 k pogodbi št.P10/2006.
-stroški dela (250.564.170,65 SIT) so plače in nadomestila plač (172.724.130,25) delavcev razporejenih na delo na sledečih aktivnostih: 12010,12011,12012,12014,12016,12017,12020,12035,12040,12042,12051 in 12052. Skupno je bilo v letu 2006 opravljenih 57.764 ur oz. 7.220,5 delavnikov. Stroški dela so tudi stroški pokojninskih zavarovanj (25.202.513,10), ki predstavljajo plačilo delodajalca za pokojninsko invalidsko zavarovanje delavcev in sicer: za obvezno PIZ (8,85% ), obvezno dodatno pokojninsko invalidsko zavarovanje in prispevek za dobo s povečanjem. V skupino stroškov dela štejemo tudi stroške drugih zavarovanj (12.598.351,54) ki ji delodajalec plačuje v obliki prispevkov, v skupino drugih stroškov dela (40.039.175,76) pa stroške prostovoljnega dodatnega PIZ, prehrane med delom, prevoza na delo in z dela, stroške regresa, jubilejnih nagrad in davka na plače. Posebna oblika stimulacije, ki jo v skladu z 217. členom KP Rudnika Senovo v zapiranju prejmejo delavci ob rudarskem prazniku »3. julij« in ob novem letu je evidentiran med plačami.
-drugi poslovni odhodki (92.228,00 SIT)-obračunana je članarina plačana za našega delavca Društvu tehničnih vodij, Ljubljana v znesku 11.000,00 SIT. Strošek ni bil v interesu družbe, zato je bil delavcu pri plači za september 2006 obračunan kot boniteta. Drugi poslovni odhodki so tudi stroški plačanega prispevka za RTV, stroški cestnin, stroški cestnega sklada v skupnem znesku 81.228,00 SIT.
Pojasnila:
- stroški porabljenega materiala (1.401.110,56 SIT) – V Poslovnem poročilu so prikazani v poglavju »Odlivi za rekonstrukcijo upravne stavbe« . Poraba materiala je izkazana v zvezi z rekonstrukcijo II. nadstropja upravne stavbe - 212.317,19 SIT (povečanje vrednosti upravne stavbe preko konta »usredstvenih lastnih storitev«-7900). Drugi sklop v okviru katerega je prikazana poraba materiala pa so »»Odlivi za nujna vzdrževalna dela v upravi in njeni okolici« -1.188.793,37 SIT;
-stroški storitev (27.561.715,80 SIT) – V Poslovnem poročilu se o stroških storitev na področju sanacije površine poroča v poglavjih »Ekološko prostorska sanacija površine« (18.292.153,20 SIT). Storitve so evidentirane na stroškovnih nosilcih 15099,15067,15055 in 15063. Opravljena so bila dela na likvidaciji opuščenih rudarskih objektov- ureditev prepusta na Reštanju-Belski potok -13.229.866,96 ter ostala dela: geološko geotehnične preiskave, izvajanje kontrolnih meritev na področju Zakova, Reštanja in Šedma ter zasutje jaška Zakov z izdelavo AB plošče. Dela na likvidaciji opuščenih rudarskih objektov-II.faza-delno v okviru katere se je v letu 2007 reguliral Belski potok so se izvajala na osnovi sklenjene Pogodbe za gradbena dela št.: P19/2006 z dne 17.11.2006, izvajalec VGP d.d. Novo mesto pa je bil izbran kot najugodnejši v postopku javnega naročanja v skladu s 125 čl. ZJN in Navodil za oddajo naročil male vrednosti Rudnika Senovo v zapiranju. Dela na jašku Zakov je izvajal RGP d.o.o. Velenje po Pogodbi za storitve št.: P29/2005 z dne 11.1.2006 (naročilo je bilo oddano upoštevajoč ZJN in navodila za oddajo naročil male vrednosti).
O stroških storitev se poroča tudi v okviru »Odlivov za nujna vzdrževalna dela v upravi in njeni okolici «. Storitve so evidentirane na nosilcu 15071 in 15072 - v zvezi s tekočim vzdrževanjem upravne stavbe -4.005.143,50 SIT in njene okolice - ureditev vodovodnega omrežja in meteornega odvodnjavanja pri upravni stavbi-3.921.260,52 SIT.
Tretji sklop v okviru katerega se poroča o stroški storitev pa so »Posredni stroški«. Storitve so evidentirane na nosilcih 15055 in 15068, povezane pa so notarskimi storitvami-5.262,40 SIT in storitvami odvetnikov in cenilcev pri odškodninah za rudarsko škodo-1.337.896,18 SIT.
- drugi poslovni odhodki (2.964.134,5o SIT) – V Poslovnem poročilu se o drugih poslovnih odhodkih poroča v poglavju »Posredni stroški« . Odhodki so evidentirani na nosilcih 15055 in 15068. Za postavitev piezometrov (vrtine) SP-6 in SP-3 za hidrogeološki monitoring med zapiranjem in po zaprtju Rudnika Senovo v zapiranju, sta bili sklenjeni služnostni pogodbi s fizičnima osebama lastnikoma zemljišč na k.o. Reštanj in k.o. Šedem. Vrtini bosta omogočali meritve na podlagi katerih bo možno ugotavljati dejansko stanje, pravočasno ukrepati in tako varovati območje pred nastajanjem nesreč (onesnaževanje pitne vode itd.) Lastnika zemljišč sta prejela nadomestilo (skupaj 270.000,00 SIT) kot dohodek za uporabo zemljišča za potrebe varstva pred nesrečo kot jo predstavlja onesnaženje pitne vode. Na podlagi notarsko overjenih pogodb sta bili služnostni pravici zemljiško knjižno zavedeni v korist Rudnika Senovo v zapiranju d.o.o. V zvezi z ureditvijo služnosti so knjižene tudi administrativne takse 22.800,00 SIT.
S soglasjem nadzornega sveta družbe (8. seja 6.4.2006) so bile v letu 2006 sklenjene izvensodne poravnave s štirimi tožniki, ki so vložili odškodninske tožbe z dokaj visokimi zahtevki (skupaj 57.202.798,75 SIT) za povzročeno rudarsko škodo . Del vrednosti njihovih zahtevkov (40.638.786,13 SIT) je bil tudi izvenbilančno evidentirani , s sklenitvijo poravnav pa ustrezno razknjiženi v stroške. V okviru drugih poslovnih odhodkov so v zvezi s poravnavami knjižena povračila pravdnih stroškov in stroškov izvedencem, tožnikom (2.671.334,50 SIT).
- drugi odhodki (33.672.057,00 SIT) so izplačane odškodnine za postavitev piezometrov SP-6 in SP-3 (422.057,00 SIT) in odškodnine za rudarsko škodo na zemljiščih po zgoraj navedenih izvensodnih poravnavah v skupnem znesku 33.250.000,00 SIT, oboji pa so v Poslovnem poročilu izkazani v delu »Posredni stroški).
Pojasnila:
V Poslovnem načrtu je v poglavju »Projektna dokumentacija« zapisana realizacija tega dela planiranih aktivnosti poslovnega načrta za leto 2006.
Računovodsko gledano pa izdelava dokumentacije predstavlja storitev, evidentirano kot »drugi strošek storitev« v znesku 8.743.621,12 SIT.
Pojasnila:
Aktivnosti, ki so se v letu 2006 izvajale na kadrovskem področju so predočene v Poslovnem poročilu.
Izdatki programa, ki znašajo 28.166.386,40 SIT so obračunani kot:
- stroški storitev (631.790,18 SIT) – Storitve so evidentirane na stroškovnem nosilcu 17007 in se nanašajo na stroške izobraževanja v zvezi s prezaposlitvijo- 574.283,00 SIT (šolnine in potni stroški v zvezi s šolanjem dveh delavcev) ter na stroške šolanja, ki niso v interesu družbe- 57.507,18 SIT in so obračunani kot boniteta.
- stroški dela (27.534.596,22 SIT)- Stroški dela so evidentirani na stroškovnih nosilcih 17001,17004 in so obračunane plače in nadomestila plač - 16.211.917,91 SIT delavcev na čakanju . Stroški dela so tudi stroški pokojninskih zavarovanj , (1.457.403,22 SIT), ki predstavljajo plačilo delodajalca za obvezno pokojninsko invalidsko zavarovanje delavcev (8.85%) in 15,5% prispevek od razlike do minimalne plače. V skupino stroškov dela štejemo tudi stroške drugih zavarovanj -1.182.969,54 SIT, ki ji delodajalec plačuje v obliki prispevkov, v skupino drugih stroškov dela -8.682.305,55 SIT pa odpravnine tehnološkim viškom (3. invalidi na čakanju) stroške prostovoljnega dodatnega PIZ, stroške regresa, davka na plače. Posebna oblika stimulacije, ki jo v skladu z 217. členom KP Rudnika Senovo v zapiranju prejmejo delavci ob rudarskem prazniku »3. julij« in ob novem letu je evidentirana med plačami.
Pojasnila:
V Poslovnem poročilu so prikazani obračunani odhodki v znesku 161.946.885,00 SIT (amortizacija v znesku 21.092.723,20 ni upoštevana). Vključeni so tudi odhodki, ki so sicer v nadaljevanju tega sestavka evidentirani pri stroškovnem mestu »Sanacija površine« v skupnem znesku 37.791.071,00 in sicer v okviru stroškov:
- stroški storitev: 1.154879,50 SIT (5.262,40 +1.149.617,10)
- drugi poslovni odhodki: 2.964.134,50 SIT (270.000,00+22.800,00+2.671334,50)
- drugi odhodki: 33.672.057,00 SIT (422.057,00+33.250.000,00)
Upoštevajo zapisano so odhodki prikazani v poslovnem poročilu enaki odhodkom vključenim v izkaz poslovnega izida za leto 2006 (161.946.885 -37.791.071 = 124.155.814) z malenkostno razliko zaradi zaokroževanja podatkov v poslovnem poročilu.
-stroški porabljenega materiala (62.047.036,59 SIT)- so stroški energije in drugega materiala. Večji del stroška energije predstavlja električna energija (61.399.062,10) manjši del predstavlja porabo pogonskega goriva (274.443,93). Del stroška električne energije v znesku 4.756.400,00 SIT je bil zaračunan najemniku delavnice. Drugi stroški materiala 373.530,56 SIT so stroški strokovne literature in pisarniškega materiala.
- drugi stroški storitev (47.404.389,82 SIT): V najvišjem znesku so izkazane intelektualne storitve (konto 4160 -20.495.610,48 SIT): odvetniške in notarske storitve (1.999.335,52 SIT), projektanski nadzor nad deli v jami (2.026.024,00 SIT), revizijske storitve-revidiranje letnega poročila (1.480.748,96 SIT), izdelava »Novelacije programa zapiranja«, svetovanje in sodelovanje na področju zemljiškoknjižne problematike in izvajanje posameznih aktivnosti v zvezi z navedenim (7.189.830,61 SIT), izdelava cenitvenih poročil, izdelava idejne zasnove ureditve okolice upravne stavbe ter načrta komunalne ureditve okolice upravne stavbe in druge manjše storitve (7.799.671,39 SIT).
V letu 2006 je z visok tudi strošek reprezentance (konto 4170-2.274.101,04 SIT- skoraj 50% stroška je nastalo v zvezi z organizacijo proslave za 210 obletnico rudarjenja na Senovem).
Po višini sledijo stroški drugih storitev-ostalo (konto 41932 - 9.323.850,05 SIT): storitve povezane z organizacijo proslave ob 210 obletnici rudarjenja na Senovem (2.036.651,02 SIT) ter storitve upravnika za ogrevanje v upravni stavbi (RUDAR d.o.o.), analize jamskega zraka s poročili o ustreznosti (Regionalni tehnološki center Zasavje d.o.o.),storitve študentskega servisa, vzdrževanje računalniške opreme (Kin informatika d.o.o.), varovanje objektov (Agencija za varnost d.o.o.), urejanje okolja (Vipso d.o.o.), skupaj v znesku 7.287.199,03 SIT.
Storitve fizičnih oseb, ki ne opravljajo dejavnosti, skupaj z dajatvami, so izkazane v višini 6.949.007,15 SIT: storitve reševalnega moštva (2.334.760,16 SIT), pogodbeno delo ostalih zunanjih izvajalcev (2.598.033,08 SIT), sejnine članom nadzornega sveta skupaj s potnimi stroški in izobraževanjem – 2.016.213,91 SIT.
- odpisi vrednosti (21.092.723,20 SIT) so nedenarni poslovni odhodki, zato jih v poslovnem poročilu tudi ne najdemo. Amortizacija (20.500.685,01) je obračunana za neopredmetena sredstva, zgradbe (razen naložbene), objekte in opremo vodnega gospodarstva, ostalo opremo in nadomestne dele. Prevrednotovalni poslovni odhodki (592.038,19 SIT) so obračunani v zvezi izločitvijo neuporabnih mobilnih aparatov (34.589,68) in v zvezi z izločitvijo zemljišča ob prenosu v javno dobro Občini Krško (sedanja vrednost zemljišč - 592.038,19).
- finančni odhodki (2.472.878,86 SIT) so odhodki iz finančnih obveznosti (81.830,12)-obresti iz bančnih posojil in odhodki iz poslovnih obveznosti (2.391.048,74)- obračunane zamudne obresti: od obveznosti za mestno zemljišče, od plače in regresa delavca izplačanega na podlagi sodne izvršbe Pd 100/2002 (1.720.691,00 SIT) negativne tečajne razlike za uvožen material, obresti iz obveznosti do dobaviteljev. V okviru teh odhodkov je evidentiran tudi odpis obresti do dveh družb (ALEA d.o.o. Senovo in IGM Sava Krško) v skupnem znesku 632.611,80 SIT. Odpis obresti je bil evidentiran na osnovi sklepov nadzornega sveta in direktorja družbe.
- drugi odhodki (4.955.468,30 SIT): Znesek amortizacije naložbenih nepremičnin -1.313.239,08 SIT in odhodke iz preteklih let-izplačane plače skupaj z dajatvami delavcu na podlagi sodnega sklepa (2.952.228,45 SIT) ter odhodke iz preteklih let-delovne prejemke delavcu na podlagi izvensodne poravnave (690.000,00 SIT).
Prikaz vseh po stroškovnih mestih obračunanih odhodkov:
POSLOVNI IZID V LETU 2006
CELOTNI DOBIČEK
Celotni dobiček obračunskega obdobja znaša 17.151.169,30 SIT.
Če bi se opravilo splošno prevrednotenje kapitala bi znašal celotni poslovni izid pred obdavčitvijo:
- po preračunu na podlagi rasti tečaja evra (0,03%) 16.939.092,53 SIT;
- po preračunu na podlagi rasti cen življenjskih potrebščin (2,8%) - 2.642.662,16 SIT (izguba)
DAVEK IZ DOBIČKA
Zaradi olajšav davčna osnova za davek ni izkazana:
Prihodki ugotovljeni po SRS | 617.216.888 |
Zmanjšanje prihodkov na raven davčno priznanih | 7.620.935 |
Davčno priznani prihodki | 609.595.953 |
Odhodki ugotovljeni po SRS | 600.065.719 |
Zmanjšanje odhodkov na raven davčno priznanih | 14.054.201 |
Davčno priznani odhodki | 586.011.518 |
Davčna osnova | 23.584.435 |
Zmanjšanje davčne osnove za olajšave | 23.584.435 |
Obveznost za davek od dobička | 0 |
6. DRUGA RAZKRITJA
6.1. Podatki o skupinah oseb
Družba do članov uprave zaposlenih po individualnih pogodbah in do članov nadzornega sveta, po stanju na dan 31.12.2006 ne izkazuje odprtih terjatev in obveznosti.
PREJEMKI ČLANOV UPRAVE
Člani uprave zaposleni po individualnih pogodbah so v obdobju januar-december 2005 za opravljanje nalog prejeli prejemke v skupnem znesku bruto 52.429.341,20 SIT in sicer:
Vrsta prejemka | Znesek v SIT |
Plača | 50.658.766,20 |
Regres | 985.575,00 |
Drugi prejemki (dan rudarjev, novo leto) | 785.000,00 |
Skupaj prejemki: | 52.429341,20 |
PREJEMKI ČLANOV NADZORNEGA SVETA
Člani nadzornega sveta so za opravljanje svoje funkcije prejeli sejnine v skupnem znesku bruto 1.174.329,00 SIT, potne stroške v znesku 73.787,88 SIT, plačano pa jim je bilo tudi izobraževanje v znesku 697.637,29 SIT..
DRUGA RAZKRITJA
Dogodki po datumu bilance
Po dnevu bilance stanja na dan 31.12.2006 ni bilo poslovnih dogodkov, ki bi vplivali na izkazano stanje v poročilu.
7. KAZALNIKI
Zadnja sprememba: 02/19/2008 | Zbirke Državnega zbora RS - spredlogi aktov |