Zbirke Državnega zbora RS - predlogi zakonov

Show details for EVIDENČNI PODATKIEVIDENČNI PODATKI
PREDSEDNIK DRŽAVNEGA ZBORA

L J U B L J A N A

Gregorčičeva 20–25, Sl-1001 Ljubljana T: +386 1 478 1000
F: +386 1 478 1607
E: gp.gs@gov.si
http://www.vlada.si/


EVA: 2008-2611-0103
Številka: 00711-3/2011/7
Ljubljana, 17. 3. 2011


Vlada Republike Slovenije je na 125. redni seji dne 17. 3. 2011 določila besedilo:

- PREDLOGA ZAKONA O VARNOSTI IN ZDRAVJU PRI DELU,

ki vam ga pošiljamo v prvo obravnavo na podlagi 114. člena poslovnika Državnega zbora.

Vlada Republike Slovenije je na podlagi 45. člena poslovnika Vlade Republike Slovenije in na podlagi 235. člena poslovnika Državnega zbora določila, da bodo kot njeni predstavniki na sejah Državnega zbora in njegovih delovnih teles sodelovali:

- dr. Ivan Svetlik, minister za delo, družino in socialne zadeve,
- dr. Anja Mrak Kopač, državna sekretarka, Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve,
- Peter Pogačar, generalni direktor, Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve,
- Tatjana Petriček, sekretarka, Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve.



PRILOGA: 1


Gregorčičeva 20–25, Sl-1001 Ljubljana T: +386 1 478 1000
F: +386 1 478 1607
E: gp.gs@gov.si
http://www.vlada.si/


PRVA OBRAVNAVA

EVA 2008-2611-0103

PREDLOG ZAKONA

O VARNOSTI IN ZDRAVJU PRI DELU (ZVZD-1)



I. UVOD

1. OCENA STANJA IN RAZLOGI ZA SPREJEM PREDLOGA ZAKONA

- ocena stanja na področju urejanja

Zakon o varnosti in zdravju pri delu (Uradni list RS, št. 56/99 in 64/01; v nadaljnjem besedilu: ZVZD) je začel veljati 28. julija 1999 in se do danes ni spreminjal. ZVZD je določil pravice in obveznosti delodajalcev in delavcev glede zagotavljanja varnega in zdravega dela ter ukrepe, ki jih mora s tem v zvezi izvesti delodajalec.

Stvarna in personalna veljavnost zakona


ZVZD opredeljuje stvarno in personalno veljavnost zakona, ko določa, da se uporablja za vse osebe, ki so obvezno zavarovane za poškodbe pri delu in poklicne bolezni, ter v vseh dejavnostih, gospodarskih in negospodarskih, razen v tistih, v katerih sta varnost in zdravje pri delu urejena s posebnimi predpisi. V slovenski pravni ureditvi sta tako npr. varnost in zdravje pri delu v rudarstvu v celoti urejena s predpisi, ki urejajo rudarsko dejavnost.

Komisija ekspertov pri Evropski komisiji je ob pregledu skladnosti slovenskih predpisov na področju varnosti in zdravja pri delu z evropskimi direktivami aprila 2004 ugotovila, da je takšna ureditev izjem v ZVZD preširoka. Okvirna direktiva namreč določa, da se direktiva »ne uporablja, ko gre za posebnosti, ki so svojske določenim opravilom posebnih državnih služb, kot npr. oborožene sile, policija ali določena opravila civilne zaščite, ter so le-te v nasprotju z načeli te direktive«.

Dopolnitve opredelitve pojma delodajalec v novem zakonu so potrebne tudi zaradi sprememb v delovnopravni zakonodaji, ki je uvedla institut zagotavljanja dela drugemu delodajalcu.

Temeljna načela

ZVZD temelji na tem, da so nevarnosti, ki pretijo delavcem pri delu, predvidljive in da se je poškodbam, zdravstvenim okvaram in poklicnim boleznim mogoče izogniti ali jih vsaj zmanjšati.

Delodajalec je tisti, ki je po zakonu odgovoren za varno in zdravo delo delavcev. Odgovornosti se ne more razbremeniti na način, da izvedbo strokovnih nalog prepusti strokovnemu delavcu ali pooblaščenemu zdravniku, ampak je delodajalec sam odgovoren za izbiro ukrepov, ustrezno organiziranost in zagotovitev materialnih sredstev. Uresničevanje načela delodajalčeve vrhovne odgovornosti za varnost in zdravje delavcev vključuje tudi načelo, da zagotavljanje te pravice delavcem ne sme povzročati nobenih finančnih bremen.

ZVZD je določil nekatera doktrinarna načela, ki jih je razvrstil glede na njihovo pomembnost. Gre za načela dajanja prednosti kolektivnim varnostnim ukrepom pred individualnimi, splošnim ukrepom pred posamičnimi, za načelo obvladovanja tveganja pri viru itd.

Komisija ekspertov pri Evropski komisiji je ob pregledu skladnosti slovenskih predpisov ugotovila, da okvirna direktiva širše kakor ZVZD opredeljuje obveznost delodajalca, da prilagaja svoje ukrepe spremenjenim okoliščinam in stremi za tem, da stalno izboljšuje obstoječe stanje. ZVZD pa obvezuje delodajalca samo k temu, da sledi tehničnemu napredku. Kar zadeva načelo prilagajanja dela posamezniku, bi bilo treba po ugotovitvah te komisije, ob morebitnih spremembah in dopolnitvah zakona, dopolniti določbo tudi z načelom prilagajanja dela posamezniku, ki opravlja monotono delo oziroma mu je vsiljen ritem dela.

ZVZD je med temeljnimi načeli določil tudi obveznost sodelovanja na področju varnega in zdravega dela med delodajalci in njihovimi združenji, nosilci socialnega zavarovanja, univerzo in drugimi izobraževalnimi institucijami, zavodi za varstvo pri delu, inštituti itd. Določilo naj bi dalo podlago uvedbi posebnega prispevka za varnost in zdravje pri delu v skladu s posebnim zakonom, ki bi določil krog zavezancev za prispevek in višino slednjega. Uvedba obveznega zavarovanja za varnost in zdravje pri delu, ki bi bilo ločeno od obveznega zdravstvenega zavarovanja in ki ga je predvidela Resolucija o nacionalnem programu varnosti in zdravja pri delu, ni bila uresničena.

Obveznost delodajalca, da mora delavce, ki opravljajo posebno težka in zdravju škodljiva dela ter dela, ki jih po določenih letih starosti ni mogoče več poklicno opravljati, obvezno poklicno zavarovati v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, je bila pomembna novost v pravni ureditvi varnosti in zdravja pri delu. Z uvedbo obveznega dodatnega zavarovanja na podlagi določb Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju – ZPIZ-1, se je začela postopna odprava instituta štetja zavarovalne dobe s povečanjem. Pojem obveznega dodatnega zavarovanja po ZPIZ-1 vsebuje enako opredelitev kategorije zavarovancev, kakršna je bila določena v 208. členu Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 12/92, 5/94, 7/96 in 54/98) za štetje zavarovalne dobe s povečanjem. Po določbah ZPIZ-1 obvezno dodatno zavarovanje izvaja Sklad obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja RS (SODPZ), ki je pozneje postal del Kapitalske družbe, d. d. (KAD).

ZVZD je določil, da delodajalci plačujejo prispevke za poškodbe pri delu in poklicne bolezni, katerih višina je odvisna od stopnje varnosti in zdravja pri delu. To načelo je bilo izpeljano v Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju ter Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Z vsakokratnimi prehodnimi določbami Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju je bilo obračunavanje prispevkov zavarovancev in delodajalcev ob poškodbi pri delu in poklicni bolezni po posebnih diferenciranih prispevnih stopnjah odloženo.

Izjava o varnosti z oceno tveganja

Sprejetje izjave o varnosti, zlasti pa ocenjevanje tveganja je osrednji institut varnosti in zdravja pri delu, ki ga je opredelil ZVZD. Obrtna zbornica Slovenije si je ob obravnavi zakona in po njegovem sprejetju prizadevala, da bi predvidel izjemo za samostojne podjetnike posameznike. Pobuda, na podlagi katere samostojnim podjetnikom posameznikom in kmetom, ki sami ali s člani svojih gospodinjstev opravljajo kmetijsko dejavnost kot edini in glavni poklic in ne zaposlujejo delavcev, ne bi bilo treba sprejeti izjave o varnosti in oceniti tveganja, je bila v Državnem zboru RS zavrnjena, vendar pa je bil za eno leto podaljšan rok za uveljavitev zakona.

V okviru Programa odprave administrativnih ovir, ki ga je vodilo Ministrstvo za javno upravo, je Obrtna zbornica Slovenije ponovno predlagala spremembo te določbe zakona, tako da nekaterim delodajalcem ne bi bilo treba sprejeti izjave o varnosti in oceniti tveganja.

Projekt odprave administrativnih ovir teče tudi na ravni EU, varnost in zdravje pri delu pa je pri tem projektu ena od prednostnih področij. Vsi dokumenti EU o varnosti in zdravja pri delu se sklicujejo na skrb, ki naj bi jo nacionalna zakonodaja posvetila vprašanju odstranitve administrativnih ovir za male delodajalce, vendar se nobeno gradivo oziroma dokument doslej ne sklicuje na »zmanjšanje obveznosti za podjetja«. Vsa razmišljanja Komisije in držav članic gredo predvsem v poenostavitev zakonodaje, da bi postala razumljivejša, ter v sprejetje neobvezujočih smernic in navodil, torej v promocijske akcije in ukrepe.

Novi zakon naj bi poenostavil obveznost ocenjevanja tveganja in zmanjšal stroške predvsem malim delodajalcem. Delodajalci bi to obveznost s praktičnimi smernicami lahko izpolnili sami, brez pomoči zunanjih strokovnjakov, pri tem pa bi bili neposredneje vključeni v zagotavljanje varnega in zdravega dela.

Ureditev prve pomoči in evakuacije

ZVZD je v tretji alineji 15. člena določal dolžnost delodajalca, da sprejme ukrepe za zagotavljanje prve pomoči in evakuacije v primeru ogroženosti. V zvezi s to določbo je Evropska komisija na tehničnem sestanku o prevzemu pravnega reda o varnosti in zdravju pri delu v slovensko zakonodajo priporočila dopolnitev, da se izboljša pravna varnost. Komisija je tako priporočila dosledno vključitev dikcije iz 8. člena okvirne direktive v ZVZD, z opredelitvijo obveznosti delodajalca, da poskrbi za usposabljanje delavcev iz prve pomoči in požarnega varstva. Navedeni člen izrecno določa, da mora delodajalec sprejeti potrebne ukrepe za prvo pomoč, gašenje požarov in evakuacijo delavcev, ki so prilagojeni naravi dejavnosti in velikosti podjetja in/ali obrata, pri tem pa upoštevati druge navzoče osebe in navezati potrebne stike z zunanjimi službami, še posebno za prvo pomoč, za nujno zdravstveno oskrbo ter za reševanje in gašenje požarov.

Novi zakon naj bi dosledneje prenesel zahteve okvirne direktive ob upoštevanju veljavne ureditve nujne medicinske pomoči v zdravstvenih predpisih.

Zagotavljanje varnosti pri delu

Evropska komisija je 5. februarja 2004 poslala sporočilo COM (2004) 62 Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij v zvezi z izvajanjem direktiv, ki določajo zahteve glede zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu. V tem sporočilu je med drugim opozorila na nekatere probleme v zvezi z izvajanjem določb okvirne direktive, ki se nanašajo na organiziranost obravnavanega področja. Gre predvsem za njen 7. člen, ki med drugim predpisuje, da mora delodajalec določiti enega ali več delavcev za izvajanje strokovnih nalog varnosti pri delu. Sporočilo Evropske komisije se v zvezi s tem sklicuje na dva primera Evropskega sodišča, in sicer C-441/01 (Evropska komisija proti Kraljevini Nizozemski) in C-49/00 (Evropska komisija proti Italiji).

V zvezi z zahtevami in načeli direktiv Evropskih skupnosti, sporočilom Evropske komisije in sodbami Sodišča, ki poskušajo uveljaviti preventivno ukrepanje glede varnosti in zdravja pri delu ter poudarjajo odgovornost in ozaveščenost delodajalca, je treba opozoriti na tretji odstavek 7. člena okvirne direktive, ki le izjemoma dopušča zagotavljanje nalog varnosti pri delu z zunanjimi izvajalci.

ZVZD je določil, da mora delodajalec zgotoviti izvajanje strokovnih nalog varnosti pri delu, sam pa se je odločal, kako jih bo organiziral. Lahko se je odločil, da bo izvajanje vseh ali posameznih nalog zagotovil z lastnimi strokovnimi delavci, ali pa je najel zunanje službe.

Sprememba zakona naj bi omogočila in spodbudila delodajalce, da v večjem obsegu kakor doslej opravljajo strokovne naloge varnosti pri delu s svojim osebjem oziroma sami, kakor to določa okvirna direktiva. Glede na priporočila konzorcija bi ta načelna zakonska opredelitev pripomogla tudi k manj administrativnim stroškom v zvezi z varnostjo in zdravjem pri delu.

Zagotavljanje zdravstvenega nadzora

Z 20. členom ZVZD je bila v slovenski pravni red prenesena določba prvega odstavka 14. člena okvirne direktive, da se morajo v skladu z nacionalno zakonodajo in/ali prakso vpeljati ukrepi za zagotovitev primernega zdravstvenega nadzora, ki ustrezajo zdravstvenemu in varnostnemu tveganju, s katerim se delavci srečujejo pri delu.

ZVZD je določal, da naloge zdravstvenega varstva pri delu opravlja pooblaščeni zdravnik. Njegove naloge so bile vsebinsko povzete po nalogah služb medicine dela, ki jih opredeljuje 5. člen Konvencije MOD1 št. 161 o službah medicine dela. Obseg nalog pa je bil praviloma odvisen od vrste dejavnosti delodajalca ter vrste in stopnje tveganja za nastanek poškodb in zdravstvenih okvar delavcev.
_______________
1 Mednarodna organizacija dela.

ZVZD je predpisal obvezne zdravstvene preglede delavcev, s čimer je bil strožji od okvirne direktive. Prav tako je bila v ZVZD strožje izpeljana določba drugega odstavka 14. člena okvirne direktive, po kateri morajo biti ukrepi za zagotovitev primernega zdravstvenega nadzora taki, da je vsak delavec, če želi, deležen rednega zdravstvenega nadzora. Določba 36. člena ZVZD je namreč določala obveznost delavcev, da se odzovejo na zdravstveni pregled. Kršitve navedenih dolžnosti delodajalcev in delavcev so bile opredeljene in sankcionirane kot prekršek, delavcu pa je, če se ni odzval na zdravstveni pregled, lahko prenehalo celo delovno razmerje.

Spremenjena ureditev preventivnih zdravstvenih pregledov in celovitega zdravstvenega nadzora delavcev naj bi prispevala k učinkovitejšemu varovanju zdravja in delovne zmožnosti ter k preprečevanju poškodb pri delu in poklicnih bolezni. Zmanjšala naj bi tudi finančne obveznosti delodajalca in pripomogla k ustreznejšemu zdravstvenemu nadzoru delavcev na delovnih mestih z večjim zdravstvenim in varnostnim tveganjem.

Posvetovanje z delavci in njihovimi predstavniki

ZVZD je določal, da mora delodajalec delavcem in njihovim predstavnikom omogočiti sodelovanje pri obravnavi vprašanj, ki zadevajo zagotavljanje varnega in zdravega dela. Pri delodajalcu, pri katerem ni organiziranega sveta delavcev, opravlja naloge slednjega delavski zaupnik za varnost in zdravje pri delu.

Inšpektorat RS za delo pri svojem nadzoru ni ugotovil večjih nepravilnosti na tem področju. Tako je bilo ugotovljeno, da poteka komuniciranje med delodajalcem in delavci pri manjših delodajalcih neposredno. Pri večjih delodajalcih prevzamejo povezovalno vlogo med delavci in delodajalcem zaupniki za varnost in zdravje pri delu, predstavniki sveta delavcev in predstavniki različnih sindikatov. Ker svet delavcev po določilih zakona ni obvezen, je ZVZD omogočil, da so delavci izvolili svojega delavskega zaupnika za varnost in zdravje pri delu. ZVZD je za izvolitev odkazoval na določbe Zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju, kar pomeni, da delavci, zaposleni pri različnih delodajalcih, ne morejo izvoliti skupnega delavskega zaupnika. Sprememba zakonodaje bi uredila način sodelovanja delavcev pri obravnavi vprašanj o zagotavljanju varnega in zdravega dela ter delodajalčeve dolžnosti v zvezi s tem tudi, kadar delavci nimajo izvoljenih delavskih predstavnikov.

Prijave, evidence in poročila

Delodajalci morajo Inšpektorat RS za delo obvestiti najmanj petnajst dni pred začetkom delovnega procesa, pri katerem obstaja večja nevarnost za poškodbe in zdravstvene okvare. Inšpektoratu morajo prijaviti tudi vsako nezgodo pri delu, zaradi katere je delavec odsoten več kot tri zaporedne delovne dni, ter kolektivno nezgodo in smrtno poškodbo. Prav tako morajo delodajalci prijaviti vsak nevaren pojav.

Podatke o nezgodah pri delu oziroma o poškodbah pri delu zbirata Inšpektorat RS za delo in Inštitut za varovanje zdravja RS. Ker sta njuna metodologija in način zbiranja podatkov različna, so razlike tudi v podatkih o nezgodah pri delu oziroma o poškodbah pri delu, ki jih objavljata. Na podlagi Zakona o zbirkah podatkov s področja zdravstvenega varstva je upravljavec registra poklicnih bolezni Inštitut za varovanje zdravja RS.

ZVZD je določal devet evidenc, ki jih vodi delodajalec ter se po vsebini nanašajo na njegove glavne obveznosti pri zagotavljanju varnosti in zdravja pri delu. Namen te zakonske obveznosti je omogočiti delodajalcu, da spremlja stanje varnosti in zdravja pri delu ter na tej podlagi načrtuje varnostne ukrepe, hkrati pa omogočiti delavcem in delodajalcu, da dokazujejo nekatera dejstva v zvezi z zdravstvenim stanjem delavcev ali delovnimi razmerami v različnih postopkih, na primer pred invalidskimi komisijami, zavarovalnicami in v civilnih postopkih, zaradi ugotavljanja krivde ali odmere odškodnin.

Institucionalni okvir

Zbornica varnosti in zdravja pri delu

Zbornica varnosti in zdravja pri delu je bila ustanovljena na podlagi 49. člena ZVZD konec leta 2000. To je samostojno poklicno združenje varnostnih inženirjev in drugih strokovnih delavcev s področja varnosti pri delu ter pooblaščenih zdravnikov oziroma specialistov medicine dela, ki opravljajo strokovne naloge varnosti pri delu, zdravstvenega varstva in varstva delovnega okolja. Članstvo v zbornici je neobvezno in temelji na prostovoljni odločitvi posameznika oziroma organizacije. ZVZD je v 50. členu določil, da zbornica spremlja in nadzoruje delo članov v skladu z zborničnimi pravili, sprejema kodeks poklicne etike in vodi evidenco članov.

Pravna teorija opredeljuje zbornice kot pravne osebe korporativnega prava, v katere se neprofitno združujejo bodisi gospodarski subjekti bodisi posamezniki, ki opravljajo določen poklic. Pravna teorija deli zbornice tudi glede na način ustanovitve, in sicer na javnopravne, ki jih ustanovi država in v katerih je članstvo za določene subjekte obvezno, in zasebnopravne zbornice. Člani prvih opravljajo naloge (pretežno izvajanje javnih pooblastil) v javnem interesu, financirajo se iz javnih sredstev ter so v tem delu pod neposrednim strokovnim in finančnim nadzorom države. V zasebnopravne zbornice pa se prostovoljno vključujejo pravne osebe in posamezniki zaradi zadovoljevanja svojih interesov.

Iz podrobnejše analize zakonskih in zborničnih statutarnih določb je mogoče ugotoviti, da Zbornice varnosti in zdravja pri delu glede na ustanovitev, organiziranost in naloge ni mogoče uvrstiti v nobenega od opisanih modelov, toda prevladujejo elementi, ki kažejo, da je bila zasnovana kot poklicna zasebnopravna zbornica. S svojim delovanjem vse od ustanovitve pa tako zasnovane vloge ni odigrala, saj je vedno bolj preraščala v zbornico, v katero se združujejo podjetja z dovoljenjem za delo, torej se je prej kot stanovska organizacija, v katero naj bi se združevali strokovni delavci in pooblaščeni zdravniki zaradi zadovoljevanja skupnih interesov, neformalno oblikovala v poslovno združenje. Zaradi prostovoljnega včlanjevanja in ker ni pridobila javnih pooblastil, zbornica ni sprejela, da bi prednostno opravljala nadzor nad svojimi člani, razen z opozarjanjem na kakovost izvajanja strokovnih nalog in s sprejetjem priporočenih cen.

Svet za varnost in zdravje pri delu

Pri Vladi Republike Slovenije je bil v septembru leta 2000 kot strokovno posvetovalno telo ustanovljen Svet za varnost in zdravje pri delu. Svet, ki ga sestavljajo predstavniki Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve ter Ministrstva za zdravje za zdravje, predstavniki strok in socialnih partnerjev, se je od ustanovitve kar nekajkrat ukvarjal z vprašanji o svoji pristojnosti. Njegov prenos z Vlade RS na ministrstvo, pristojno za delo, bi pripomogel k večji povezanosti njegovih članov in učinkovitejšemu opravljanju njegovih nalog.

Urad RS za varnost in zdravje pri delu

Na podlagi Zakona o organizaciji in delovnem področju ministrstev (Uradni list RS, št. 71/94) je v letu 1995 začel delovati Urad RS za varnost in zdravje pri delu kot organ v sestavi Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve. V navedenem zakonu so bile uradu okvirno določene naloge, ki jih je podrobneje uredil ZVZD. Njegova temeljna naloga je bila spremljanje in ocenjevanje stanja varnosti in zdravja pri delu ter pripravljanje rešitev za enotno ureditev tega področja, ustanovljen pa je bil predvsem zaradi zagotavljanja usklajevanja med posameznimi organi in resorji, pristojnimi za varnost in zdravje pri delu.

Zakon o državni upravi (Uradni list RS, št. 83/03) in izvedbena Uredba o organih v sestavi ministrstev (Uradni list RS, št. 58/03) sta glede na merila, ki jih je prvi opredelil za ustanovitev oziroma delovanje organov v sestavi ministrstev, določila, da se Urad RS za varnost in zdravje pri delu preoblikuje v notranjo organizacijsko enoto Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve. Tako so decembra 2003 delavci z urada prešli v sestav ministrstva, večinoma v Sektor za varnost in zdravje pri delu, ki je prevzel tudi večino nalog urada.

Dovoljenje za delo

ZVZD je določil štiri sklope zahtevnejših strokovnih nalog varnosti pri delu, ki jih lahko opravljajo pravne osebe ali samostojni podjetniki posamezniki, izpolnjujoči predpisane kadrovske, organizacijske, tehnične in druge pogoje. Te strokovne naloge obsegajo:
– opravljanje periodičnih preiskav kemijske, fizikalne in biološke škodljivosti v delovnem okolju,
– opravljanje periodičnih pregledov in preizkusov delovne opreme,
– izdelovanje strokovnih podlag za izjavo o varnosti in/ali
– pripravljanje in izvajanje usposabljanja delavcev za varno delo.

Ob izvajanju zakona se je izkazalo, da so vsi štirje sklopi strokovnih nalog varnosti pri delu, za katere je treba pridobiti dovoljenje za delo, vsebinsko ustrezno opredeljeni, razen opravljanja periodičnih preiskav biološke škodljivosti, ki se v praksi ne izvajajo, kar je razvidno tudi iz letnih poročil. Preiskave škodljivosti v delovnem okolju imajo namen ugotoviti preseganje njenih dovoljenjih mejnih vrednosti, kar pa ne velja za biološko škodljivost, ki je v delovnem okolju praviloma ne sme biti in za katero mejne vrednosti niso predpisane. Periodično preiskovanje biološke škodljivosti zato nima prave utemeljitve, saj se predpostavlja, da je v delovnem okolju ne sme biti. Delodajalec pa mora vnaprej za delovna mesta, na katerih obstaja nevarnost za izpostavljenost biološkim dejavnikom, v oceni tveganja s primernimi ukrepi zagotoviti varnost in zdravje delavcev. Navedeno dejstvo je razlog za ustrezno spremembo zakona v tem delu.

Po uveljavitvi ZVZD je veliko delodajalcev zaradi racionalizacije poslovanja ukinilo dotedanje notranje službe varnosti pri delu, kar je pripomoglo k razmahu novonastalih pravnih oseb oziroma samostojnih podjetnikov posameznikov, ki so zaprosili in pridobili dovoljenje za delo opravljanje nalog varnosti pri delu.

Za izboljšanje ugotovljenih razmer in dvig kakovosti opravljanja storitev varnosti pri delu je Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve v letu 2003 sprejelo nov Pravilnik o pogojih in postopku za pridobitev dovoljenja za delo za opravljanje strokovnih nalog varnosti pri delu, s katerim je zaostrilo tehnične in kadrovske pogoje za pridobitev dovoljenja ter predpisalo obvezno predložitev dokumentiranih postopkov in metod pregledovanja in preizkušanja delovne opreme in delovnega okolja, pa tudi ocenjevanja tveganja ter programov teoretičnega in praktičnega usposabljanja delavcev za varno delo.

K višji kakovosti opravljenih storitev bi prav tako lahko pripomogli sami delodajalci, vendar se žal še vedno večinoma odločajo o izbiri izvajalca le glede na ceno ponujene storitve. V skladu z zakonskim pooblastilom bi nadzor morala opravljati tudi Zbornica varnosti in zdravja pri delu, katere prva naloga je nadzor nad delom članov, med katerimi jih več kot polovica opravlja tudi strokovne naloge varnosti pri delu.

Nadzorstvo

Inšpektorat RS za delo je eden od organov, pristojnih za nadzor nad izvajanjem ZVZD in drugih predpisov o varnosti in zdravju pri delu.

Organizacijo, postopek in pristojnosti Inšpektorata RS za delo ureja Zakon o inšpekciji dela (Uradni list RS, št. 38/94, 32/97 in 36/00), medtem ko ZVZD ureja le nekatera pomembnejša vprašanja, ki so povezana z uresničevanjem pravic in dolžnosti delodajalcev glede varnosti in zdravja pri delu, vsebuje pa tudi pooblastilne določbe, s katerimi prenaša nadzorstvene funkcije na nekatere druge inšpekcijske službe.

Inšpektorat RS za delo je organ v sestavi Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, ki od 1. januarja 2005 deluje tudi kot prekrškovni organ prve stopnje.

V zadnjih letih Inšpektorat RS za delo nadzoruje in spremlja stanje varnosti in zdravja pri delu tudi na podlagi reprezentativnega vzorca vseh pravnih subjektov v Sloveniji. Ocenjujejo se parametri, kakršni so vodenje evidenc, osebna varovalna oprema, usposabljanje delavcev, preventivni zdravstveni pregledi, izjava o varnosti z oceno tveganja, obveščanje inšpekcije, preiskave delovnega okolja, obveščanje delavcev, pregledi in preizkusi delovne opreme ter soodločanje delavcev pri urejanju zadev v zvezi z varnostjo in zdravjem pri delu. Izsledki so eden od pomembnejših kazalnikov stanja na tem področju zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu, iz katerega je razvidno, koliko in kako kakovostno delodajalci izpolnjujejo predpisane zahteve in ukrepe na daljši rok. Delo inšpektorjev je usmerjeno tudi v svetovanje in pomoč delavcem in delodajalcem.

Iz poročil Inšpektorata za delo izhaja, da se je močno povečalo število izrednih inšpekcijskih nadzorov, saj jih je bilo v letu 2007 že skoraj trikrat več kakor rednih. Razlog pa je, da se vedno več inšpekcijskih nadzorov izvaja na podlagi predhodno pripravljenih usmerjenih akcij, ki se načrtujejo glede na predvidene ali predhodno ugotovljene neustreznosti s področja varnosti in zdravja pri delu v posameznih dejavnostih ali glede na posamezne dejavnike, ki vplivajo na to področje.

V skladu z določbami ZVZD o nadzorstvu Inšpektorat RS za energetiko in rudarstvo izvaja nadzor nad rudarskimi in podzemnimi gradbenimi deli, ki se opravljajo z rudarskimi metodami dela, v skladu z Zakonom o rudarstvu in na njegovi podlagi izdanimi predpisi.

Nadzor nad varnostjo in zdravjem pri delu na ladjah in čolnih za gospodarske namene je na podlagi ZVZD prenesen na Upravo Republike Slovenije za pomorstvo, nadzor v zvezi z izvajanjem zakona in drugih predpisov ter ukrepov varnosti in zdravja pri delu članov posadk zračnih plovil pa na inšpekcijo za zračno plovbo.


Kazenske in prehodne določbe

S kazenskimi določbami so kot prekršek sankcionirane kršitve delodajalcev, zaradi katerih sta ogrožana varnost in zdravje delavcev. Ker tudi delavci s svojim ravnanjem ali opustitvijo dejanj lahko ogrozijo svojo varnost in zdravje ali varnost in zdravje drugih delavcev, je ZVZD v kazenskih določbah sankcioniral kot prekršek tudi takšno ravnanje.

Inšpektorat RS za delo je v letu 2005 poleg temeljne naloge, to je izvajanje inšpekcijskega nadzora na svojem delovnem področju, prevzel še vlogo prekrškovnega organa. Inšpektorji za delo, ki opravljajo redne naloge inšpekcijskega nadzora, ob ugotovljenih prekrških hkrati vodijo postopek o prekršku in odločajo o njih.

S prehodnimi in končnimi določbami je ZVZD med drugim določil roke za izvedbo zakona in izdajo podzakonskih predpisov ter določil podzakonske predpise, ki so ostali v uporabi do izdaje novih.

ZVZD je določil, da morajo vsi delodajalci v dveh letih od dneva uveljavitve zakona urediti varnost in zdravje pri delu v skladu z zakonskimi določbami. S spremembo zakona (Uradni list RS, št. 64/01 – ZVZD-A) pa je bil rok za uskladitev podaljšan, in sicer za vse delodajalce do konca leta 2001, za kmete in fizične osebe, ki sami oziroma s člani svojih gospodarstev ali družinskimi člani opravljajo kmetijsko ali drugo dejavnost kot edini ali glavni poklic, pa je bil ta rok prestavljen na konec leta 2002.

Resolucija o nacionalnem programu in praktične smernice

Na podlagi ZVZD je Državni zbor RS 26. novembra 2003 sprejel Resolucijo o nacionalnem programu varnosti in zdravja pri delu (Uradni list RS, št. 126/03), katera upošteva smernice in priporočila, ki jih določajo mednarodnopravni akti.

V pomoč delodajalcem in delavcem na posameznih področjih varnosti in zdravja pri delu je Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve izdajalo neobvezujoče praktične smernice v obliki priročnikov oziroma objavah v Uradnem listu RS, katerih namen je bil poenostavljeno predstaviti posamezno področje predvsem manjšim oziroma srednje velikim gospodarskim družbam ali posebnim kategorijam delodajalcev oziroma delavcev.

- navedba predpisov, ki urejajo to področje

Zakonski in podzakonski predpisi

Organizacijski vidik zdravja pri delu je bil urejen z zdravstvenimi predpisi, in sicer z Zakonom o zdravstveni dejavnosti, Zakonom o zdravniški službi ter z Zakonom o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Vrste, obseg in vsebino preventivnih zdravstvenih pregledov pa je določil Pravilnik o preventivnih zdravstvenih pregledih delavcev.

Invalidsko zavarovanje delavcev in obvezno dodatno pokojninsko zavarovanje, ki se navezujeta na varnost in zdravje pri delu, je bilo urejeno v določbah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Načelo bonus-malus, po katerem se obveznosti delodajalca za obvezno zavarovanje za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni (pokojninsko, invalidsko in zdravstveno zavarovanje) razlikujejo glede na stopnjo zagotavljanja varnega in zdravega dela, je bilo normativno izpeljano v predpisih o zdravstvenem zavarovanju ter pokojninskem in invalidskem zavarovanju.

Zakon o odpravljanju posledic dela z azbestom (Uradni list RS, št. 15/2007 – UPB1, in 51/2009) je opredelil poklicne bolezni delavcev zaradi izpostavljenosti azbestnemu prahu ali prahu materialov, ki vsebujejo azbest, pogoje in postopek za njihovo ugotavljanje, odmero in izplačilo odškodnine ter pravico do invalidske pokojnine pod ugodnejšimi pogoji.

Delovni pogoji, kakršni so odmori delavcev, počitek, nočno delo, delo preko polnega delovnega časa in posebno varstvo nekaterih kategorij delavcev, so bili urejeni v Zakonu o delovnih razmerjih in na njegovi podlagi izdanih dveh podzakonskih predpisih. Pravilnik o varovanju zdravja pri delu nosečih delavk, delavk, ki so pred kratkim rodile, ter doječih delavk (Uradni list RS, št. 82/03) je določil ukrepe in aktivnosti za izboljšanje varnosti in zdravja pri delu teh delavk. Namen Pravilnika o varovanju zdravja pri delu otrok, mladostnikov in mladih oseb (Uradni list RS, št. 82/03) pa je varovanje zdravja ter telesnega in duševnega razvoja teh oseb pri delu in v zvezi z njim.

ZVZD je za izvolitev delavskega zaupnika za varnost in zdravje odkazal na uporabo določb Zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju.

Področje varnosti in zdravja pri delu je urejeno še z vrsto podzakonskih aktov ZVZD. ZVZD je v prehodnih določbah obdržal v uporabi podzakonske predpise, ki so imeli podlago še v stari zakonski ureditvi. Zaradi uskladitve slovenskega pravnega reda z obstoječimi, novimi ali spremenjenimi evropskimi direktivami so bili sprejeti podzakonski predpisi, ki so v slovenski pravni red prenesli vse posamične direktive, izhajajoče iz okvirne direktive. Podzakonski predpisi, ki jih je Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve izdalo po uveljavitvi zakona, so v celoti sledili direktivam EU o varnosti in zdravju pri delu, kar je potrdila tudi komisija ekspertov pri Evropski komisiji pred vstopom Slovenije v EU.

Do konca leta 2006 so bili sprejeti še drugi predpisi, ki nimajo neposredne podlage v evropskem pravnem redu, a so bili potrebni za izvajanje ZVZD (Pravilnik o načinu izdelave izjave o varnosti z oceno tveganja, Pravilnik o preventivnih zdravstvenih pregledih delavcev, Pravilnik o pogojih in postopku za pridobitev dovoljenja za delo za opravljanje strokovnih nalog varnosti pri delu, Pravilnik o opravljanju strokovnega izpita iz varnosti in zdravja pri delu ter Pravilnik o stalnem strokovnem usposabljanju in izpopolnjevanju strokovnih delavcev, ki opravljajo naloge varnosti pri delu).

Sprememba zakona odpira tudi priložnost za revizijo še vedno veljavnih podzakonskih predpisov, ki vse od uveljavitve ZVZD niso bili nadomeščeni ali odpravljeni z novimi, in presojo o tem, katera področja je treba urediti s podzakonskimi akti in katera so primernejša za urejanje s praktičnimi smernicami. Na posameznih področjih varnosti in zdravja pri delu je ministrstvo, pristojno za delo, doslej že izdajalo neobvezujoče praktične smernice v obliki priročnikov oziroma objave v Uradnem listu RS.

- podatki o rezultatih spremljanja izvajanja obstoječega predpisa (predstavitev ciljev, ki jih je predpis zasledoval, ocena doseženih ciljev, metode oziroma merila, po katerih je narejena ocena doseženih ciljev, vzroki, zakaj cilji niso bili ali niso bili v celoti doseženi)

Podatki o rezultatih spremljanja izvajanja obstoječega predpisa so zajeti v Analizi izvajanja Zakona o varnosti in zdravju pri delu, Analizi izvajanja Nacionalnega programa varnosti in zdravja pri delu ter poročilih o delu Inšpektorata za delo.

- poglavitni problemi oziroma vprašanja na področju urejanja (jasna opredelitev, velikost in obseg, vzrok za nastanek problema) in način ugotovljenih problemov

Stvarna in personalna veljavnost zakona

Analiza izvajanja nacionalnega programa in analiza ZVZD sta pokazali na pomanjkljivosti pri opredelitvi pojma delodajalca kmeta. Opredelitev kmeta, ki je bila uporabljena v ZVZD, je bila povzeta po Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ter Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, pri čemer ni bilo upoštevano, da je namen ureditve v teh dveh zakonih specifičen. Pri pokojninskem, invalidskem in zdravstvenem zavarovanju se je bilo namreč treba izogniti temu, da bi bili posamezniki hkrati zavarovani iz dveh naslovov, tj. iz delovnega razmerja in iz kmetijske dejavnosti. Takšna opredelitev delodajalca kmeta pa ne vključuje oseb, ki so v delovnem razmerju in hkrati kmetujejo (same ali s pomočjo najetih delavcev), torej ne zagotavlja varnosti in zdravja pri delu vsem osebam, ki opravljajo kmetijsko dejavnost. Zaradi neustrezne opredelitve pojma kmet ZVZD ne zavezuje k izdelavi izjave o varnosti z oceno tveganja tistih oseb, ki so v delovnem razmerju in hkrati kmetujejo (same ali s pomočjo najetih delavcev).

Kritike, predvsem predstavnikov malih delodajalcev, glede ureditve v ZVZD, ki je med delodajalce vključevala tudi t. i. samozaposlene, narekujejo spremembo zakona pri opredelitvi pojma delodajalec tudi s tega vidika. Novi zakon naj bi uredil, da se samozaposleni delavci, ki ne zaposlujejo drugih oseb, ne bi šteli za delodajalce. Kljub temu pa je samozaposleni delavec odgovoren za varovanje sebe in svojega zdravja, prav tako pa drugih oseb v svojem delovnem okolju. Ker lahko delavec pravice in dolžnosti iz zakona uresničuje samo ob dejavni vlogi delodajalca, je treba ta posebni položaj samozaposlenega v zakonu urediti posebej.

Temeljna načela

Komisija ekspertov pri Evropski komisiji je ob pregledu usklajenosti predpisov o varnosti in zdravju pri delu z direktivami na tem področju opozorila, da je načelo prevencije najpomembnejše načelo v okvirni direktivi, ki velja za delodajalce in za delavce. Okvirna direktiva v tem delu, po mnenju komisije ekspertov, ni ustrezno prenesena v ZVZD, saj to načelo ni bilo opredeljeno v osnovnih pojmih niti ni bilo izrecno zapisano v temeljnih določbah, zato so potrebne ustrezne dopolnitve temeljnih določb in opredelitev pojmov.

Izjava o varnosti z oceno tveganja

Inšpektorat RS za delo v letnih poročilih ugotavlja, da so redke izjeme delodajalci, registrirani kot gospodarski subjekti, ki niso sprejeli izjave o varnosti z oceno tveganja. Žal so ti dokumenti pogosto pomanjkljivi predvsem zato, ker so ocene tveganja v njih zelo obsežne in pogosto nerazumljive oziroma nejasne, najpomembnejši del, ki bi se moral nanašati na določitev ustreznih ukrepov in njihovo izvajanje, pa je neustrezen ali ga sploh ni. To kaže, da delodajalci ne razumejo smisla in pomena izjave o varnosti in jo jemljejo za obveznost, ki jo morajo izpolniti, sicer bodo kaznovani. Navedeno velja zlasti za kmete in samozaposlene ter mnoge manjše delodajalce, pri katerih je skrb za varnost pri delu praviloma manjša. Poseben problem pri vseh vrstah delodajalcev je tudi, da v sprejeto izjavo o varnosti praviloma niso zajete osebe, ki delajo pri njih na podlagi napotnic študentskih servisov, delavci, napoteni iz agencij za zaposlovanje, in kooperanti ali delavci svobodnih poklicev. Ker je velika večina delodajalcev, zaradi predpisanih zahtev v ZVZD, izdelavo ocene tveganja oddala zunanjim strokovnim službam, so bili sami pomanjkljivo seznanjeni z dejanskim stanjem varnosti in zdravja pri delu ter pomenom varnostnih ukrepov.

Pri projektu zmanjševanja administrativnih bremen na ravni EU je konzorcij svetovalnih podjetij, ki ga je k izdelavi priporočil pritegnila Evropska komisija, ugotovil, da okoli 92 % izmerjenih stroškov nastane v mikro in malih podjetjih. Ocena tveganja in nadzor nad njim sta za ta podjetja predstavljala velik problem. Delodajalci niso dovolj seznanjeni s svojimi obveznostmi, kar povzroča dve vrsti odziva: ravnodušnost in izvajanje nepotrebnih ukrepov. Priprava uporabniku prijaznega e-orodja, npr. elektronskih obrazcev ocenjevanja tveganja, ki so lahko že delno izpolnjeni, po mnenju konzorcija omogoča lažje in enostavnejše ocenjevanje tveganja ter zmanjšuje administrativna bremena za mikro in mala podjetja. Zato konzorcij svetovalnih podjetij namesto odprave obveznosti ocenjevanja tveganja za posamezne kategorije delodajalcev predlaga zagotovitev več in bolj ciljanih praktičnih informacij ter zagotovitev rešitev E-Gov glede ocene tveganja (priporočili št. 102 in 103). Konzorcij priporoča tudi zmanjšanje uporabe zunanjih storitev (priporočilo št. 104), ker ugotavlja, da so nekateri delodajalci na podlagi svetovanja pri izdelavi ocene tveganja sprejeli nepotrebne ukrepe.
Zagotavljanje varnosti pri delu

Iz analize ZVZD izhaja, da predvsem samozaposlene osebe in mala podjetja praviloma nimajo lastne službe za varnost pri delu in so brez delavcev, ki bi imeli opravljen strokovni izpit iz varnosti pri delu in izpolnjevali druge predpisane pogoje. Naloge varnosti pri delu največkrat opravljajo zunanji izvajalci z dovoljenjem za delo. Za takšno rešitev se odločajo tudi večji delodajalci, razen tistih z nekaj sto in več zaposlenimi. Ob presoji skladnosti slovenske zakonodaje na vprašanje zunanjih strokovnih služb sicer ni bilo posebej opozorjeno, vendar je analiza ZVZD pokazala, da bi bilo ob spremembi in dopolnitvi zakona smiselno upoštevati zgoraj navedeno presojo.

Zagotavljanje zdravstvenega nadzora

Ob uveljavitvi ZVZD so inšpektorji za delo ugotavljali, da se je obveznost zagotavljanja zdravstvenih pregledov izvajala pomanjkljivo, veliko je bilo delodajalcev, ki delavcev niso pošiljali na preglede ali pa tega niso storili v predpisanih rokih. Med vzroki za tako stanje so delodajalci navajali visoke cene zdravstvenih pregledov ob slabem finančnem stanju podjetij, pa tudi preobremenjenost oziroma pomanjkanje zdravnikov specialistov medicine dela. Ugotovljeno je bilo, da se obdobni zdravstveni pregledi ne opravijo, če delavci preidejo na drugo delovno mesto z drugačnimi zdravstvenimi zahtevami. V mnogih primerih so jih opravili kar zdravniki splošne medicine, vsebina in obseg pregleda pa nista ustrezala zahtevam delovnega mesta.

Tudi po uveljavitvi Pravilnika o preventivnih zdravstvenih pregledih delavcev v letu 2002 je redno zagotavljanje teh pregledov odvisno predvsem od ozaveščenosti delodajalca in finančnega stanja podjetja. Vrsto, obseg, vsebino in roke zdravstvenih pregledov predlaga delodajalcu pooblaščeni zdravnik, pri čemer je bila praksa pooblaščenih zdravnikov pri določanju rokov dokaj neenotna. Obseg prav tako pogosto ni ustrezal zdravstvenim zahtevam delovnega mesta zaradi pomanjkljivih strokovnih zdravstvenih ocen slednjega. Izsledki zdravstvenih pregledov pa niso pripomogli k odkrivanju in diagnosticiranju poklicnih bolezni oziroma bolezni, povezanih z delom.

Prijave, evidence in poročila

Zaradi zahtev po vpeljavi metodologij ESAW2 in EODS European Occupational Diseases Statistics., ki ju je za statistično spremljanje poškodb pri delu oziroma poklicnih bolezni v državah članicah predpisal EUROSTAT, je Inšpektorat RS za delo že prilagodil obrazce za poročanje delodajalcev, vendar za te obrazce ni podlage v ZVZD.
__________________
2 European Statistics of Accidents at Work.

Prav tako Inšpektorat RS za delo na podlagi ZVZD ni upravljavec zbirke podatkov o poškodbah pri delu in poklicnih boleznih. Sprememba zakona naj bi dala podlago za določitev tega upravljavca, njegovih pristojnosti ter obsega in namena zbiranja podatkov.

Dovoljenje za delo

Inšpekcijski nadzor nad opravljanjem strokovnih nalog varnosti pri delu je pokazal, da zunanje službe, ki so pridobile delovno dovoljenje, opravljajo zgolj osnovne naloge, ki so naložene delodajalcem, za poglobljeno sodelovanje ter npr. svetovalno delo, izvajanje nadzora in spremljanje stanja na tem področju pa ni ne denarja ne pravega zanimanja. Zunanji strokovni delavci so vse premalo prisotni pri posameznem delodajalcu, predvsem v zvezi z notranjim nadzorom. Usposabljanje delavcev za varno delo se izvaja po preveč splošnih in delovnim mestom neprilagojenih programih, delodajalci pa se zadovoljijo z izdanimi potrdili ne glede na kakovost storitve. Strokovne podlage za izjavo o varnosti, ki so jih pripravljali za delodajalce, so inšpektorji za delo večkrat ocenili za nepopolne, nepregledne, preobsežne in neskladne z dejanskimi razmerami na delovnih mestih.

Ministrstvo, pristojno za delo, je ugotovilo, da mnoge organizacije z dovoljenji za delo ne izpolnijo predpisane dolžnosti obveščanja o vsaki spremembi, ki vpliva na opravljanje strokovnih nalog, in predpisane predložitve letnih poročil o opravljenem delu. Navedene opustitve je zato treba vključiti med zakonsko predpisane razloge za odvzem dovoljenja za delo.

Kazenske določbe

Iz poročil o delu Inšpektorata RS za delo izhaja, da delodajalci še vedno najbolj kršijo temeljne zahteve varnosti in zdravja pri delu, ki predstavljajo osnovo varnega in zdravega dela delavcev. Poleg tega je mogoče ugotoviti, da se jih veliko še vedno ne zaveda pomena varnosti in zdravja pri delu ter jima ni pripravljeno namenjati večje pozornosti, zaradi česar so prisilni ukrepi inšpekcije za delo nujni.

- predpisi Evropske unije, ki vplivajo na področje urejanja

Področje urejajo naslednji predpisi EU:
1. Direktiva Sveta 89/391/EGS z dne 12. junija 1989 o uvajanju ukrepov za spodbujanje izboljšav varnosti in zdravja delavcev pri delu (UL L, št. 183 z dne 29.06.1989, stran 1);
2. Uredba (ES) št. 1137/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. oktobra 2008 o prilagoditvi nekaterih aktov, za katere se uporablja postopek, določen v členu 251 Pogodbe, Sklepu Sveta 1999/468/ES, glede regulativnega postopka s pregledom – Prilagoditev regulativnemu postopku s pregledom – prvi del (UL L št. 311 z dne 21. 11. 2008, str. 1), ki je spremenila direktivo iz točke 1;
3. delno Direktiva Evropskega parlamenta in Sveta 2006/123/ES z dne 12. decembra 2006 o storitvah na notranjem trgu (UL L, št. 376 z dne 27. 12. 2006, stran 36).

- mednarodni sporazumi, ki vplivajo na področje urejanja

Konvencije mednarodne organizacije dela

Konvencija MOD št. 155 o varstvu pri delu, zdravstvenem varstvu in delovnem okolju med drugim definira osnovne pojme, kot npr. delavec, delovno mesto, zdravje. Konvencija določa obveznost države članice, da po posvetovanju s socialnimi partnerji oblikuje, sprejme in občasno revidira politiko na področju varnosti pri delu, predvsem kar zadeva obveznost in odgovornost glavnih nosilcev aktivnosti – države, delodajalcev in delojemalcev. Konvencija nadalje določa obveznost države, da zakonsko predvidi ustrezen sistem inšpekcijskega nadzora in učinkovit sistem kaznovanja za kršitve. Država mora, skladno z zahtevami konvencije, zagotoviti navodila delodajalcem in delojemalcem, ki bodo služila kot pripomoček za uveljavitev predpisov. Prav tako morajo pristojni organi zagotoviti opravljanje nekaterih nalog, ki jih našteva konvencija. Konvencija tudi določa nekatere aktivnosti na ravni delodajalca – podjetja, predvsem glede obvladovanja dejavnikov tveganja ter glede osebne varovalne opreme ter ukrepov prve pomoči. Določa tudi obveznost delavcev, da glede svoje varnosti in zdravja sodelujejo z delodajalcem in delavskimi predstavniki.

Konvencija MOD št. 161 o službah medicine dela definira izraz »služba medicine dela«, obvezuje državo članico, da po posvetovanju s socialnimi partnerji določi in občasno revidira državno politiko na področju služb medicine dela, predpisuje naloge služb medicine dela na področju zagotavljanja zdravja pri delu, določa možne organizacijske oblike v skladu z nacionalno zakonodajo in pogoje za delovanje teh služb, v prvi vrsti pa multidisciplinarno kadrovsko sestavo.

Konvencija opredeljuje le nekatera temeljna načela za delovanje služb, kot npr. načelo brezplačnosti za delavce, dolžnost seznanjati delavce o nevarnostih za zdravje pri delu in o dejavnikih tveganja.

Področje nadzora urejata dve konvenciji MOD in sicer konvencija št. 81 o inšpekciji dela v industriji in trgovini in konvencija št. 129 o inšpekciji dela v kmetijstvu.

Revidirana Evropska socialna listina

Z vidika ratificiranih mednarodno pravnih instrumentov je za področje varnosti in zdravja pri delu zelo pomembna Revidirana Evropska socialna listina, ki v 3. členu določa pravico do varnih in zdravih delovnih pogojev.Ta člen obvezuje članice, da določijo in periodično revidirajo politiko varnosti in zdravja pri delu. Določba 3. člena obvezuje članice tudi, da pospešujejo razvoj služb medicine dela, ki bodo naravnane predvsem preventivno in svetovalno.

- odločbe Ustavnega sodišča, ki obravnavajo področje urejanja oziroma primerljivo ureditev

/

- odločbe Sodišča Evropske unije, ki obravnavajo področje urejanja oziroma primerljivo ureditev

1. C-441/01 (Evropska komisija proti Kraljevini Nizozemski)
2. C-49/00 (Evropska komisija proti Italiji)


- razlogi, ki utemeljujejo potrebo po novem predpisu ali spremembi in dopolnitvi obstoječega predpisa

Med ocenjevanjem skladnosti slovenskih predpisov z direktivami, ki je potekalo pred vstopom Republike Slovenije v EU, je Komisija ekspertov pri Evropski komisiji preverjala tudi skladnost ZVZD z okvirno direktivo. Ugotovila je nekatere neskladnosti ali pomanjkljivosti, ki naj bi jih Republika Slovenija uskladila oziroma odpravila, ko bo prvič spreminjala ali dopolnjevala zakonsko besedilo.

Republika Slovenija se je kot država članica EU lotila analize zakonodaje, da bi odstranila administrativne ovire, pri čemer je področje varnosti in zdravja pri delu še posebej poudarjeno. Tudi v ta namen je Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve v letu 2009 pripravilo analizo ZVZD, s katero je želelo ugotoviti, katere njegove določbe predstavljajo administrativno oviro, ki lahko vpliva na nadaljnji gospodarski razvoj. Analizo je narekoval tudi projekt odstranitve administrativnih ovir na področju varnosti in zdravja pri delu in s tem povezanih stroškov, ki ga je vodilo Ministrstvo za javno upravo ob sodelovanju delodajalskih združenj.

Tudi pobude nekaterih pravnih oseb civilnega prava za prenos javnih pooblastil glede varnosti in zdravja pri delu nanje so bile razlog, da se uspešnost izvajanja zakona na tem področju posebej oceni in ugotovi, ali bi se nekatere naloge ministrstva bolje, učinkoviteje in ceneje izvajale na podlagi javnega pooblastila.

Analiza izvajanja nacionalnega programa, analiza ZVZD in pripombe komisije ekspertov pri Evropski komisiji so bile podlaga za oceno, v kolikšnem obsegu in kako bi bilo treba spremeniti in dopolniti ZVZD.

2. CILJI, NAČELA IN POGLAVITNE REŠITVE PREDLOGA ZAKONA

2.1 Cilji predloga zakona

Osnovni cilj zakona je priprava boljših rešitev od teh, ki za varnost in zdravje pri delu veljajo vse od sprejetja zakona julija 1999, z upoštevanjem načela racionalizacije postopkov in hkrati načela, da se raven varnosti in zdravja delavcev v Sloveniji zaradi uveljavitve novih zakonskih zahtev ne sme spustiti pod že doseženo raven, ki so je deležni delavci pri delu na temelju veljavnih predpisov. Zakon je namenjen spodbujanju varnostne kulture, usmerjene v preprečevanje tveganja pri delu, in skrbi, da so predpisani ukrepi stvarni in učinkoviti ter da omogočajo dejansko in ne samo birokratsko uskladitev s predpisi.

Drugi predlagateljev cilj pa je revizija zakonskih določb zaradi odprave administrativnih bremen in z njimi povezanih stroškov zlasti za delodajalce, ki zaposlujejo majhno število delavcev. V ta namen so na novo opredeljene obveznosti samozaposlenih v zvezi z zagotavljanjem lastne varnosti in zdravja.

Zaradi doseganja zgoraj navedenih ciljev se s predlaganim zakonom preverja delovanje osnovnih institutov glede varnosti in zdravja pri delu, kakršni so informiranost in usposabljanje delavcev za varno in zdravo delo, delavska udeležba pri upravljanju varnosti in zdravja pri delu, zdravstveni nadzor, predvsem pa se preverjajo delovanje in učinki izjave o varnosti ter ocenjevanja tveganja.
Zaradi priprave boljših rešitev se s posameznimi določbami predlaganega zakona usklajujejo tudi določbe okvirne direktive. Prav tako se zaradi uresničitve osnovnega cilja zakona usklajujejo nekatere določbe, pri katerih so inšpektorji za delo in strokovnjaki za varnost in zdravje pri delu zaznali nedodelanost ali nedoslednosti, ki tako zelo ovirajo izvajanje zakona, da je bilo te določbe treba spremeniti ali dopolniti.

2.2 Načela predloga zakona

Osnovno načelo glede pravic in obveznosti delodajalcev in delavcev v zvezi z varnim in zdravim delom, po katerem se predlog zakona ravna, je, da je delodajalec tisti, ki je odgovoren za varno in zdravo delo delavcev. Četudi strokovne naloge v zvezi z varnostjo in zdravjem pri delu prepusti strokovnim delavcem, ga to ne razbremeni odgovornosti. Načelo zakona je še, da so vse obveznosti delodajalca glede varnega in zdravega dela delavcev hkrati pravice slednjih, čeprav imajo tudi delavci po predlogu zakona dolžnost skrbeti za lastno varnost in zdravje ter za varnost in zdravje sodelavcev. Zakon opredeljuje še načelo obvezne udeležbe delavcev pri upravljanju varnosti in zdravja pri delu.

Zelo pomembno načelo je načelo t. i. predhodnega varstva, ki od delodajalca zahteva, da pri načrtovanju delovnega okolja in postopkov zagotovi upoštevanje vseh vplivov na varno in zdravo delo delavcev, pri načrtovanju dela pa upošteva njihove duševne in telesne sposobnosti ter preprečuje in zmanjšuje tveganje zaradi delovnih obremenitev, od katerih sta odvisna njihova varnost in zdravje.

Načelo preventive, opredeljeno med temeljnimi načeli, je izpeljano v obligacijskem delu zakona, in sicer, ko določa obveznosti delodajalca pri zagotavljanju varnosti pri delu (ocena tveganja, informiranje in usposabljanje delavcev) in zdravja pri delu (promocija zdravja na delovnem mestu, zdravstveni pregledi).

Pomembno načelo, ki je izpeljava načela delodajalčeve vrhovne odgovornosti za varnost in zdravje delavcev, je, da stroški za izvajanje preventivnih ukrepov nikoli ne smejo bremeniti delavca oziroma mu povzročati kakršnih koli finančnih obveznosti.

Zakon opredeljuje tudi načelo medsebojnega sodelovanja vseh ključnih deležnikov na področju varnosti in zdravja pri delu, to je socialnih partnerjev, univerz in zavarovalnic.

Zadnje načelo zakona je načelo vpeljave varnosti in zdravja pri delu v programe izobraževanja in usposabljanja vseh vrst in vseh smeri kot bistvenih elementov za graditev varnostne kulture ter za uveljavljanje varnosti in zdravja pri delu vse od najzgodnejše dobe.

2.3 Poglavitne rešitve

a) Predstavitev predlaganih rešitev

- konkreten opis predlaganih rešitev

V splošnih določbah predlog natančneje določa veljavnost zakona, tako da v smislu okvirne direktive in glede na veljavno ureditev, oži derogacijo zakonskih določb samo na dele dejavnosti posameznih služb in rudarstva, pri katerih so zaradi posebnih značilnosti teh dejavnosti posamezna vprašanja varnosti in zdravja pri delu urejena s posebnimi predpisi. Predlog zakona vsebuje samo najpomembnejše opredelitve pojmov, in sicer tiste, na katerih sloni ureditev varnosti in zdravja pri delu in ki niso opredeljeni v drugih predpisih, v katere so prenesene zahteve posamičnih direktiv.

V splošnih določbah predlog zakona podrobneje opredeli dolžnost preventivnega delovanja delodajalca v zvezi z zagotavljanjem varnosti (t. i. predhodna varnost) in z zagotavljanjem zdravja pri delu ( promocija zdravja na delovnem mestu).
Predlog zakona nekoliko podrobneje določa doktrinarna načela pri izvajanju ukrepov delodajalca v zvezi z varnostjo in zdravjem pri delu.

V splošnih določbah predlog zakona še naprej vzdržuje soodvisnost obveznosti delodajalca in pravic delavca v zvezi z delom.

S predlagano ureditvijo nosilnega instituta na področju varnosti in zdravja pri delu, to je izjave o varnosti z oceno tveganja, se odpravlja potreba po podzakonskem aktu, saj že predlog zakona določa minimalne postopkovne zahteve glede ocene tveganja ter obličnost in vsebino izjave o varnosti. Novost predloga zakona je tudi določba, ki zagotavlja obveščenost delavcev in drugih navzočih v delovnem procesu o tveganju ter pravico vpogleda v aktualno izjavo o varnosti in oceno tveganja.

V poglavju o obveznostih delodajalca predlog zakona podrobneje ureja zagotovitev prve pomoči delavcem in drugim osebam, navzočim v delovnem procesu, ter ukrepe za zagotovitev varstva pred požarom, in sicer to obveznost postavlja in ureja glede na naravo dejavnosti, s katero se ukvarja konkretni delodajalec, in na število pri njem zaposlenih delavcev in drugih oseb, navzočih v delovnem procesu.

Novost v tem poglavju so vse določbe o obveznostih delodajalca glede delavcev, ki delajo na takih delovnih mestih, na katerih je večja nevarnost za fizično nasilje tretjih oseb, in obveznostih delodajalca v primerih trpinčenja, nadlegovanja in drugih oblik psihosocialnega tveganja.

Nove so določbe predloga zakona v zvezi z zagotavljanjem t. i. predhodnega varstva. Delodajalec mora namreč, preden da delavcem v uporabo objekt, delovno opremo, sredstva za delo ali nevarne snovi, pridobiti vso potrebno dokumentacijo, v kateri so navedeni varnostno-tehnični podatki, potrebni za ocenjevanje tveganja in za predpisovanje varnostnih ukrepov. Te določbe naj bi po predlogu zakona prispevale, da bi načrtovalci, proizvajalci in dobavitelji upoštevali že med projektiranjem vse varnostne zahteve, ne pa šele delodajalec, ko je mnogokrat za učinkovito zagotovitev varnosti delavcev že prepozno.

Novost je tudi določba predloga zakona, da morajo zdravstveni pregledi delavcev ustrezati varnostnemu in zdravstvenemu tveganju, opredeljenemu v oceni tveganja.

Predlog zakona določa možnost, da delodajalec le izjemoma prepusti opravljanje strokovnih nalog varnosti pri delu zunanji strokovni službi oziroma le takrat, ko sam nima usposobljenega strokovnega delavca. Ta določba je namenjena doslednejšemu izvajanju okvirne direktive s področja varnosti in zdravja pri delu v slovenski pravni red. Direktiva namreč pri urejanju zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu sloni na tem, da delodajalec in pri njem zaposleni delavci najbolj temeljito poznajo posebnosti delovnega procesa, ki lahko vplivajo na varnostno in zdravstveno tveganje.

V predlogu zakona je nova določba, da je Inšpektorat RS za delo upravljavec evidenc o nezgodah s smrtnim izidom, nezgodah, zaradi katerih je delavec nezmožen za delo več kot tri delovne dni, kolektivnih nezgodah, nevarnih pojavih, ugotovljenih poklicnih boleznih, pa tudi nove določbe o načinu zbiranja osebnih podatkov in ravnanju z njimi. Upravljanje podatkov iz navedenih evidenc bo inšpektoratu omogočilo spremljanje in analiziranje vzrokov nezgod ter služilo načrtovanju politike preprečevanja le-teh in bolezni pri delu.

V poglavju o pravicah in obveznostih delavcev je dodana nova določba, ki delavcu prepoveduje delati ali biti na delovnem mestu pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih substanc pod vplivom zdravil, ki bi lahko vplivala na njegove psihofizične zmožnosti, pa, če je za,konkretna delovna mesta tako določeno v izjavi o varnosti z oceno tveganja.

Predlog zakona v novem poglavju o dolžnostih samozaposlenih delavcev najprej opredeljuje samozaposlenega delavca in njegove temeljne obveznosti glede varovanja lastnega zdravja, pri čemer upošteva načelo zmanjševanja administrativnih bremen in z njimi povezanih stroškov.

Svet za varnost in zdravje pri delu naj bi se preoblikoval v strokovno posvetovalno telo ministra, pristojnega za delo, predlog pa ne posega v vsebino in obseg nalog sveta, tako kakor so bile opredeljene doslej.

V poglavju o dovoljenju za delo predlog zakona oži področje nalog, za katero se dovoljenje podeljuje, in veljavnost dovoljenja veže na sedem let. V tem obdobju se bodo morali strokovni delavci stalno usposabljati in obnavljati svoje znanje, kar bo na novo urejeno s podzakonskim aktom. Dopolnjena je tudi določba o razlogih za odvzem dovoljenja za delo. S temi dopolnitvami želi predlagatelj odgovoriti na številne pripombe v javnosti glede števila podeljenih dovoljenj, cenovnega dampinga ter kakovosti opravljenih storitev licenciranih pravnih oseb in posameznikov.

Predlog zakona določa tudi možnost, da za dovoljenje za čezmejno opravljanje strokovnih nalog zaprosijo tudi tuje pravne osebe in samostojni podjetniki posamezniki. O njihovi vlogi se odloča, če izpolnjujejo enake pogoje, kakor domači ponudniki teh storitev in po enakem postopku.

Prav tako predlog zakona zaostruje kaznovalno politiko za prekrške in daje mandat inšpekciji, ki opravlja nadzorstvo, da izreče globo v kateri koli višini predpisanega razpona, pri čemer upošteva težo in okoliščine prekrška.
V poglavju o prehodnih določbah predlog zakona ohranja v uporabi dva predpisa, ki sta bila izdana na podlagi zveznega, jugoslovanskega zakona ter ohranja v veljavi nekatere podzakonske predpise, ki so bili izdani na podlagi starega zakona o varstvu pri delu, vendar se uporabljajo ali veljajo le, če niso v nasprotju s predlaganim zakonom. Gre za podzakonske predpise, za katere je predlagatelj po posvetu s strokovnimi združenji in posamezniki ocenil, da še vedno ustrezno urejajo posamezna vprašanja varnosti in zdravja pri delu. To so tudi podzakonski akti, ki v slovenski pravni red prenašajo zahteve posameznih direktiv, izhajajočih iz 16. člena okvirne direktive. In nazadnje ostanejo v veljavi tudi nekateri podzakonski akti, ki urejajo varno delo v nekaterih posebnih dejavnostih oziroma pri delih, ki niso ustrezno pokrita z določbami direktiv. Predlog zakona določa nadalje prenehanje uporabe nekaterih starih jugoslovanskih predpisov, ki so bili izdani na podlagi zveznih zakonov ter razveljavlja slovenske podzakonske predpise, ki vprašanj varnosti in zdravja pri delu ne urejajo več na ustrezen način. Gre za predpise, ki so nastajali vse od leta 1947, na podlagi različnih zakonov in v drugačnih družbeno-gospodarskih okvirih. Povečini so to tehnični predpisi in po vsebini navodila za varno delo. Nekatere še uporabne določbe bodo prenesene v ustrezne podzakonske predpise iz 82. člena, nekateri podzakonski akti, ki so pravzaprav navodila, pa bodo preoblikovani v neobvezujoče praktične smernice.

- variantne rešitve, ki so bile preučevane, in argumenti za predlagano rešitev

/

b) Način reševanja

– vprašanja, ki se bodo reševala s predlaganim zakonom

Z noveliranim Zakonom o varnosti in zdravju pri delu se bodo določile pravice in dolžnosti delodajalcev in delavcev v zvezi z varnim in zdravim delom, ukrepi za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu ter organi, pristojni za varnost in zdravje pri delu.

– vprašanja, ki jih bodo urejali izvršilni predpisi, in seznam izvršilnih predpisov, ki bodo prenehali veljati

S Pravilnikom o zdravstvenih pregledih delavcev bodo predpisani vrste, način, obseg in roki opravljanja pregledov. Pogoji, način in program za opravljanje strokovnega izpita iz varnosti in zdravja pri delu bodo predpisani s pravilnikom. Prav tako bo s pravilnikom urejena obveznost stalnega usposabljanja strokovnih delavcev, ki opravljajo naloge varnosti pri delu. Minister, pristojen za delo, bo s pravilnikom določil kadrovske, organizacijske, tehnične in druge pogoje, ki jih bodo morale izpolnjevati pravne osebe ali samostojni podjetniki posamezniki za pridobitev ali obnovo dovoljenja za delo, sestavo komisije in vodenje vpisnika imetnikov dovoljenja. Pravilnik bo predpisal vsebino evidenc, način vodenja in hrambe dokumentacije ter roke za sestavo evidenc. Poleg navedenih pravilnikov, ki bodo podpirali uveljavitev zakona, bo minister s podzakonskimi akti uredil minimalne zahteve glede varnosti in zdravja pri delu, ki imajo svojo podlago v posamičnih direktivah Evropskih skupnosti na področju varnosti in zdravja pri delu.

– vprašanja, ki se bodo reševala na drug način in kako (npr. kolektivne pogodbe)

/

– vprašanja, na katera ni mogoče poseči s predpisi

/

– vprašanja, ki naj bi bila deregulirana (ni več potrebe regulaciji)

/

– vprašanja, ki se bodo reševala s predpisi, za katera je bilo poprej opravljeno eksperimentiranje in testiranje zaradi ugotovitve primernosti ukrepanja

/

c) Normativna usklajenost predloga zakona

– z obstoječim pravnim redom (veljavno zakonodajo)

DA

– s splošno veljavnimi načeli mednarodnega prava in mednarodnimi pogodbami, ki obvezujejo Republiko Slovenijo

DA

– s predpisi, ki jih je tudi treba sprejeti oziroma spremeniti in »paketno« obravnavati

NE (ni paketna zakonodaja)

č) Usklajenost predloga predpisa

– s samoupravnimi lokalnimi skupnostmi

/

– s civilno družbo oziroma ciljnimi skupinami, na katere se predlog zakona nanaša (navedba nerešenih vprašanj):

Za pripravo novele zakona sta bili oblikovani usmerjevalna in delovna skupina, v kateri so bili poleg predstavnikov ministrstev za delo in za zdravje vključeni strokovnjaki, ki se združujejo v Zbornico varnosti in zdravja pri delu ter v društva varnostnih inženirjev, to je temeljnih zvez strokovnjakov, ki delajo na področju varnosti in zdravja pri delu. Obe skupini sta se sestali vsega skupaj desetkrat. Na podlagi zaključkov obeh je strokovna služba Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve oblikovala besedilo zakona ter ga ponudila v obravnavo socialnim partnerjem. Ti so se v zvezi z novelo zakona sestali osemnajstkrat. Zakon je bil v javni obravnavi od 9. julija 2010 do 9. septembra 2010 in je bil v tem času objavljen na spletnih straneh Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve (http://www.mddsz.gov.si/si/zakonodaja_in_dokumenti/predpisi_v_pripravi/), predstavniki ministrstva pa so med javno obravnavo in po njej dejavno predstavljali zakon ter odgovarjali na vprašanja tudi na tiskovnih konferencah, posvetih in delavnicah, ki so jih organizirali in izvedli različni deležniki na področju varnosti in zdravja pri delu.

V razpravo so bili torej vključeni:
– nevladne organizacije,
– predstavniki zainteresirane javnosti,
– predstavniki strokovne javnosti.

Pisna mnenja, predloge, pripombe in vprašanja so dali:
– Zbornica varnosti in zdravja pri delu,
– Zveza društev varnostnih inženirjev Slovenije,
– Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije,
– Statistični urad Republike Slovenije in
– Obrtno-podjetniška zbornica Slovenje.

Prejeli smo tudi stališča, predloge, mnenja in pripombe posameznikov ter nekaterih gospodarskih družb (Zavod za varstvo pri delu, d. d., Gorenje, d. d., in Kova, d. o. o.).

Vseh pripomb in predlogov, ki so bili predloženi v okviru javne razprave, ni bilo mogoče upoštevati, saj so si zaradi različnih interesov ciljnih skupin, ki jih zakon obravnava, med seboj precej nasprotujoči in celo izključujoči.
Glavne pripombe in predlogi iz javne razprave so se nanašali na:
– ureditev t. i. predhodnega varstva,
– opredelitev obveznosti delodajalca glede ocenjevanja tveganja in izdelave izjave o varnosti,
– zagotavljanje zdravja pri delu (promocija na delovnem mestu, zdravstveni pregledi delavcev),
– možnosti, da strokovne naloge prevzamejo delodajalci sami, in s tem povezano usposobljenost delodajalcev,
– vlogo in naloge strokovnega delavca in izvajalca medicine dela,
– umeščenost in vlogo strokovnega sveta,
– pogoje in obseg dovoljenj za delo,
– ureditev možnosti za prenos javnih pooblastil.

- s subjekti, ki so na poziv predlagatelja neposredno sodelovali pri pripravi predloga zakona oziroma so podali mnenje (znanstvene in strokovne institucije, nevladne organizacije in posamezni strokovnjaki ter predstavniki zainteresirane javnosti)

Predstavniki Delovne in Usmerjevalne skupine, Delovne skupine socialnih partnerjev, skupna usklajevalna skupina sestavljena iz socialnih partnerjev, strokovne javnosti in predstavnikov Ministrstva za zdravje in Ministrstva za javno upravo.

d) Povzetek Poročila o sodelovanju javnosti pri pripravi predloga zakona:

Glej drugo alinejo č. točke.

- spletni naslov, na katerem je bil predpis objavljen

Spletna stran Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve
(http://www.mddsz.gov.si/si/zakonodaja_in_dokumenti/predpisi_v_pripravi/)

- čas trajanja javne predstavitve, v katerem je bilo mogoče posredovati stališča, predloge, mnenja in pripombe

9. julija 2010 do 9. septembra 2010

- datum in kraj morebitne javne obravnave ali druge oblike sodelovanja

September, 2010, Planet tuš Kranj

- seznam subjektov, ki so sodelovali

– Zbornica varnosti in zdravja pri delu,
– Zveza društev varnostnih inženirjev Slovenije,
– Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije,
– Statistični urad Republike Slovenije,
– Obrtno-podjetniška zbornica Slovenje.
– Zavod za varstvo pri delu, d. d.,
– Gorenje, d. d.,
– Kova, d. o. o. in
– posamezniki.

- bistvena stališča, predlogi, mnenja in pripombe javnosti

– ureditev obveznega dodatnega poklicnega zavarovanja in uvedba diferencirane prispevne stopnje;
– število strokovnih nalog, za katere se podeljujejo dovoljenja za delo ter določitev stopnje in smeri strokovne izobrazbe za izvajanje strokovnih nalog usposabljanja za varno delo in izdelave strokovnih podlag za izjavo o varnosti;
– opredelitev Zbornice za varnost in zdravje pri delu v zakonu-prenos javnih pooblastil;
– nadomestitev nekaterih obvezujočih podzakonskih predpisov z neobvezujočimi smernicami.

- bistvena stališča, predlogi, mnenja in pripombe javnosti, ki niso bili upoštevani in zakaj

– ureditev obveznega dodatnega poklicnega zavarovanja in uvedba diferencirane prispevne stopnje, bo urejeno s posebnim zavarovalnim zakonom;
– predlog opredelitve Zbornice za varnost in zdravje pri delu v zakonu-prenos javnih pooblastil ni bil upoštevan, ker niso izpolnjeni in izkazani pogoji za prenos javnih pooblastil iz 15. člena ZDU (Uradni list RS, št. 113/05-uradno prečiščeno besedilo, 126/07-ZUP-E, 48/09).

3. OCENA FINANČNIH POSLEDIC PREDLOGA ZAKONA ZA DRŽAVNI PRORAČUN IN DRUGA JAVNA FINANČNA SREDSTVA

- ocena finančnih sredstev za državni proračun

Predlog zakona nima finančnih posledic za državni proračun in druga javna finančna sredstva.

4. NAVEDBA, DA SO SREDSTVA ZA IZVAJANJE ZAKONA V DRŽAVNEM PRORAČUNU ZAGOTOVLJENA, ČE PREDLOG ZAKONA PREDVIDEVA PORABO PRORAČUNSKIH SREDSTEV V OBDOBJU, ZA KATERO JE BIL DRŽAVNI PRORAČUN ŽE SPREJET

Za izvajanje zakona sredstev v državnem proračunu ni potrebno zagotoviti.

5. PRIKAZ UREDITVE V DRUGIH PRAVNIH SISTEMIH IN PRILAGOJENOST PREDLAGANE UREDITVE PRAVU EVROPSKE UNIJE

- prikaz ureditve v drugih pravnih sistemih

DANSKA
Varnost in zdravje delavcev pri delu je na Danskem urejeno z Zakonom o delovnem okolju, ki je bil sprejet leta 1999 ter nazadnje spremenjen in dopolnjen v letu 2004 kot odgovor na reformo, ki jo je danski parlament sprejel maja leta 2004. Z njo je bil uveden obvezen nadzor vseh danskih delodajalcev najmanj enkrat v sedmih letih in shema »Smeško«, ki kaže stanje varnosti in zdravja pri delu pri posameznem delodajalcu (rdeči, rumeni in zeleni Smeško). Danski zakon o delovnem okolju je krovni predpis, ki opredeljuje splošne cilje in zahteve glede delovnega okolja ter katerega namen je preprečevati nezgode pri delu in bolezni. Zakon poudarja, da morajo biti posamezna delovna mesta načrtovana, tako da delo ne povzroča izčrpanosti in stresa delavcev na teh mestih ter prezgodnjega odhoda s trga delovne sile. Dolžnost delodajalca je torej zagotoviti, da so delovne razmere in pogoji varni ter da zagotavljajo zdravje v vseh pogledih. Delodajalec ima v zvezi s tem vrsto obveznosti.

Zakon zelo natančno predpisuje organizacijo zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu glede na velikost delodajalca, tako da določa za delodajalce z enim do devetimi zaposlenimi delavci osebni stik med delodajalcem, poslovodji, če jih ima, in delavci, delodajalcem, ki imajo deset do dvajset zaposlenih, pa zakon obveznost ustanovitve skupine za varnost, ki jo sestavljajo poslovodje in delavski predstavniki za varnost pri delu po posameznih oddelkih. Zakon predpisuje odbor za varnost pri delodajalcih, ki imajo več kot dvajset zaposlenih delavcev. Novela zakona, ki je v tem trenutku v pripravi, bo med drugim uredila ohlapnejši in prilagodljivejši organizacijski prijem glede nalog varnosti in zdravja pri delu pri posameznih delodajalcih.

Zakon določa obveznost delodajalca, da zagotovi pisno oceno tveganja, ki jo mora obnavljati glede na bistvene spremembe, vendar ne v obdobju, daljšem od treh let. Delodajalec se sam odloči o metodi za ocenjevanje tveganja. Če pa nima potrebnega znanja o njej, lahko to nalogo prepusti medicini dela ali drugim strokovnjakom.

V zvezi z zagotavljanjem zdravega delovnega okolja danski zakon določa, da delodajalec zagotovi tako okolje, v katerem ni nevarnosti telesne ali duševne okvare zaradi trpinčenja in spolnega nadlegovanja.

Zakon opredeljuje obveznost dobavitelja in projektanta, da zagotovita tako delovno opremo, ki je varna, če se pravilno uporablja, ter ima vse potrebne listine in navodila za varno uporabo.

NEMČIJA
Okvirno direktivo prenašata v nemški pravni red dva zvezna zakona, in sicer zakon o izvajanju varnosti in zdravja pri delu ter ukrepih za spodbujanje izboljšav varnosti in zdravja delavcev pri delu iz leta 1996 ter zakon o zdravnikih medicine dela, varnostnih inženirjih in drugih strokovnjakih za varnost pri delu iz leta 1973.

Zakon o izvajanju varnosti in zdravja pri delu dosledno sledi določbam okvirne direktive, kar zadeva ocenjevanje tveganja, pa določa, da mora delodajalec imeti dokumentacijo, ki odvisno od narave dejavnosti in števila delavcev odseva ocenjeno tveganje, sprejete in izvedene ukrepe in opravljeno revizijo. Če drugi predpisi ne določajo drugače, dokumentacija ni potrebna pri tistih delodajalcih, ki imajo deset ali manj delavcev. Vendar pa sme pristojni organ zahtevati dokumentirano oceno tveganja, kadar pri delodajalcu obstaja posebna nevarnost oziroma tveganje. Ob tej izjemi zakon določa številčna merila, kako se obravnavajo delavci z delno zaposlitvijo.

Zakon o zdravnikih medicine dela, varnostnih inženirjih in drugih strokovnjakih za varnost pri delu določa, da mora delodajalec pisno določiti zdravnika medicine dela in njegove naloge, ki so odvisne od narave dejavnosti, vrste nevarnosti in števila delavcev. Delodajalec sme za zdravnika imenovati le zdravnika z licenco in zadostnimi izkušnjami.

Navedeni zakon določa še, da mora delodajalec pisno imenovati strokovnjake za varnost pri delu, ki so lahko inženirji, tehniki ali visokokvalificirani mojstri, glede na velikost podjetja, vrsto dejavnosti in nevarnosti. Varnostni inženir mora imeti inženirsko izobrazbo in znanje o varnostni tehnologiji, ki mu omogoča kakovostno opravljanje nalog, za katere je odgovoren. Naloge strokovnjakov za varnost so natančno določene z zakonom. Ta predpisuje še način sodelovanja s svetom delavcev ter odborom za varnost in zdravje pri delu. Slednji je obvezen pri delodajalcih, ki imajo več kot dvajset delavcev. Predpisana sta ključ, kako šteti delavce, ki delajo manj kakor za polni delovni čas, in sestava odborov.

Delodajalec lahko za opravljanje nalog zdravnika medicine dela in strokovnjaka za varnost pri delu imenuje tudi zunanjo službo.

NIZOZEMSKA
Varnost in zdravje pri delu ureja zakon iz leta 1999 (zakon o delovnih pogojih), ki je bil temeljito prenovljen v začetku leta 2007. Z novelo tega zakona se želijo odpraviti presplošni predpisi in dati delodajalcem možnost, da uvedejo posebno ureditev, ki bo enostavnejša in primernejša za učinkovito izvajanje. Temelji na varnostni politiki pri konkretnem delodajalcu, s čimer naj bi se spodbujala enakopravna delitev odgovornosti za varnost pri delu med delodajalce in delavce, vse pa s tesnim sodelovanjem z delavskimi predstavniki – odbori za varnost in zdravje pri delu. Z manj podrobnim predpisovanjem so se spremenile naloge in vloga organov nadzora, delodajalci pa naj bi bili razbremenjeni nekaterih administrativnih nalog oziroma bremen.

Skladno z novelo zakona lahko delodajalec sam prevzame naloge strokovnega delavca za preventivo kadar ne zaposluje več kot 25 delavcev (prej je bila meja 15 delavcev). Nekoliko širše je v noveli zakona opredeljen pojem psihosocialnih obremenitev, ki po novem poleg zastraševanja, napada in nasilja obsegajo še nadlegovanje in delovni pritisk. Delodajalec mora oblikovati politiko preprečevanja teh obremenitev.

Podjetja, ki zaposlujejo do 25 delavcev, lahko za ocenjevanje tveganja uporabijo spletno aplikacijo, če so se socialni partnerji za to dogovorili v kolektivni pogodbi ter je aplikacijo preizkusil in ocenil kot primerno vsaj en strokovnjak za varnost in zdravje pri delu.

Novost je tudi, da delodajalci in delavci (npr. v panogi) lahko oblikujejo t. i. kataloge delovnih pogojev, ki vsebujejo opise različnih metodologij in rešitev (dobrih praks, standardov, praktičnih navodil) za izpolnitev zahtev iz obvezujočih predpisov. Ti katalogi, skupaj z obvezujočimi predpisi, so osnova za inšpekcijski nadzor. Inšpekcijski ukrepi proti kršiteljem predpisov so strožji, kazni pa so se po višini z novelo podvojile.

FINSKA
Finski zakon o varnosti in zdravju pri delu je bil sprejet januarja 2003. Njegov namen je izboljšati delovno okolje in delovne pogoje, da bi zagotovili in vzdrževali delovno zmožnost delavcev, preprečevali nezgode pri delu in bolezni, pa tudi drugo tveganje za telesno ali duševno zdravje delavcev pri delu in v delovnem okolju.

Posebnost tega zakona je opredelitev dolžnosti delodajalca, da oblikuje politiko in ukrepe za promocijo varnosti in zdravja pri delu ter za ohranjanje sposobnosti za delo. Delodajalec mora imeti izdelano analizo ter opredelitev nevarnosti in tveganja pri delu. Bistvena vsebina in oblika analize in ocene, glede na vrsto njegove dejavnosti in velikost, se lahko predpiše z uredbo vlade. Če delodajalec nima dovolj lastnega znanja in izkušenj, potrebnih za to nalogo, jo lahko prepusti zunanjim strokovnjakom.

Zakon še določa, da morajo delodajalci pri načrtovanju delovnega okolja, delovnih prostorov, proizvodnega procesa, tehnologije, delovne opreme in nevarnih snovi upoštevati namensko uporabo le-teh ter vse vplive na varnost in zdravje pri delu, še zlasti pa morajo upoštevati potrebe invalidov in drugih oseb z zmanjšano delovno zmožnostjo. Pri načrtovanju dela morajo delodajalci upoštevati telesne in duševne sposobnosti delavcev, zato da se tveganje glede delovnih obremenitev zmanjša.

Delodajalec lahko za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu imenuje svojega namestnika, kateremu mora glede na vrsto dejavnosti in število delavcev natančno določiti naloge.

Zakon delodajalcu med drugim določa obveznost upoštevanja ergonomskih načel ter možnost prilagoditve pri oblikovanju delovnega mesta in delovne opreme. Prav tako določa, da mora posebej urediti delovna mesta, ki so lahko izpostavljena fizičnemu nasilju, tako da se s tehnično opremo pokliče pomoč in prepreči neposreden stik z delavcem. Situacije in postopki na takih delovnih mestih morajo biti vnaprej predvideni.

Poleg navedenega zakona je z zakonom iz leta 2001 urejena medicina dela. Delodajalec mora poskrbeti za zdravje pri delu v skladu s tem zakonom in dobro prakso medicine dela ter v zadostnem obsegu glede na zahteve dela, delovnega procesa, delavce in splošne razmere v delovnem okolju. Obveznosti službe medicine dela se določijo s pisnim sporazumom, ki ga skleneta delodajalec in ta služba. Možne in dopustne so različne organizacijske oblike delovanja slednje. Delavec mora po zakonu opraviti zdravstveni pregled, s katerim se ugotavlja njegovo zdravstveno stanje pri opravljanju dela ali v delovnem okolju s posebnim tveganjem za nastanek bolezni in s katerim se ugotavlja njegova sposobnost za delo in funkcijske sposobnosti v zvezi z zdravstvenimi zahtevami, povezanimi z njegovim delom.

Zakon vsebuje še določbe v zvezi z dolžnostmi delodajalca in delavca glede posredovanja vseh pomembnih informacij o delu in delovnem okolju, varovanju osebnih podatkov, svetovanju ter sporočanju podatkov in hrambi dokumentacije.

LITVA
Varnost in zdravje pri delu sta v Litvi urejena z zakonom, ki je bil sprejet leta 2003 ter nazadnje spremenjen in dopolnjen junija 2007. Opredeljuje organe, ki delujejo na tem področju, in ustanovitev tristranske komisije za varnost in zdravje pri delu na ravni države, okrajev in občin ter komisije za posebne gospodarske panoge.

Zakon določa še, da lahko kot strokovnjaki za varnost in zdravje pri delu v podjetjih delajo samo tisti, ki so končali višješolsko izobrazbo, oz. tisti z višješolsko univerzitetno ali neuniverzitetno šolo po programih, ki jim omogočajo, da delajo v nekaterih gospodarskih panogah. Posebna izobrazba je predpisana tudi za izvajalce medicine dela, ki niso samo zdravniki specialisti. Delodajalec mora skladno z zakonom imenovati zadosti usposobljenih strokovnjakov za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu, ti pa so lahko zaposleni tudi v licenciranih zunanjih službah. Zakon še določa, da morajo imeti delavski predstavniki, odgovorni za varnost in zdravje pri delu, opravljen preizkus usposobljenosti za te naloge.

Zakon predpisuje kadrovske, tehnične in druge pogoje, pod katerimi pravna ali fizična oseba lahko za neomejen čas pridobi licenco za izvajanje strokovnih nalog, ter postopek za podelitev, suspenz in odvzem licence.

Interni nadzor nad stanjem varnosti in zdravja pri delu je glavna naloga strokovnega delavca po zakonu. Stanje, ki vključuje oceno tveganja, se opiše v posebni listini – izkaznici. Njena oblika in vsebina sta predpisani.

Po zakonu je zdravstveni nadzor delavcev, ki so določeni z zakonom o delovnih razmerjih, za slednje obvezen. Delodajalec jim predpiše roke in vsebino zdravstvenega nadzora.

Zakon določa obvezen preizkus znanja za strokovne delavce na področju varnosti in zdravja pri delu in za tiste delodajalce, ki sami opravljajo strokovne naloge varnosti in zdravja pri delu. Ob raziskavi težje nezgode pri delu ali nezgode s smrtno poškodbo delavca lahko inšpektor z odločbo naloži strokovnemu delavcu ali delodajalcu usposabljanje ter obvezen preizkus znanja iz varnosti in zdravja pri delu. Posebna poglavja zakona so namenjena ureditvi ocene tveganja, nezgod pri delu in poklicnih bolezni.

IRSKA
Irski zakon o varnosti, zdravju in blaginji pri delu je bil sprejet junija leta 2005. Poleg določb, ki prenašajo v notranji pravni red določbe okvirne direktive, ta zakon ob zagotavljanju varnosti in zdravja pri delu vključuje odgovornost delodajalca za blaginjo pri delu. To pa je področje, ki ni posebej razdelano. Na več mestih zakon poudarja obveznosti, ki jih ima delodajalec pri zagotavljanju varnosti, zdravja in blaginje za delavce v delovnih razmerjih za določen čas, ter dolžnost delodajalca, da zagotavlja varnost in zdravje drugih oseb, ki niso delavci in ki bi bili lahko prizadeti v delovnem procesu. Zakon opredeljuje dolžnosti projektantov, proizvajalcev, uvoznikov in dobaviteljev glede varnosti in zdravja pri delu z njihovimi proizvodi, predvsem pa obveznost preizkušanja in pregledovanja teh izdelkov oziroma snovi.

Zakon predpisuje, da mora delodajalec med svojimi zaposlenimi določiti osebo, ki ji naloži strokovne naloge varnosti pri delu; šele če nima za to usposobljenih in izkušenih delavcev, lahko določi zunanjega strokovnjaka. Predpisana je tudi pisna ocena tveganja, s katero mora delodajalec vsaj enkrat na leto seznaniti svoje zaposlene, vse novozaposlene in druge navzoče pri delu.

Določena je tudi zagotovitev zdravstvenega nadzora, ki je odvisen od vrste dejavnosti in s tem povezanega tveganja. Delodajalec lahko zahteva, da se z zdravstvenim pregledom delavca ali skupine delavcev ugotovi njihova sposobnost za delo na delovnem mestu. Zdravstveni pregled izvede zdravnik, ki ga imenuje delodajalec.

Posebnost irskega zakona je, da ponuja možnost sklepanja skupnih kolektivnih sporazumov za varnost in zdravje. Če jih odobri pristojni organ (HSA), za čas, ko veljajo in so bili na predpisani način objavljeni, nadomestijo obvezujoče državne predpise, če z njimi niso v nasprotju. Tak sporazum je med svojo veljavnostjo obvezujoč tudi za delodajalce in delavce, ki niso bili stranke tega sporazuma.

Zakon zelo natančno določa vlogo in naloge delavskega predstavnika za varnost in zdravje pri delu, pa tudi pritožbeni postopek pri posebnem organu – komisarju za pravice.

- prikaz ureditve v pravnem redu EU

Direktiva Sveta 89/391 EGS z dne 12. junija 1989 o uvajanju ukrepov za vzpodbujanje izboljšav varnosti in zdravja pri delu.

Cilj te direktive je uvedba ukrepov, ki bodo spodbudili dvigovanje ravni varnosti in zdravja pri delu v državah članicah, ob ohranjanju že dosežene višje ravni v posameznih državah. Zato direktiva opredeljuje splošna načela za varovanje delavcev pred poklicnimi riziki, splošna načela za varovanje in ohranjanje zdravja pri delu, odpravljanje tveganj za nezgode , ureja obveščanje in usposabljanje delavcev ter njihovo sodelovanje pri upravljanju področja varnosti in zdravja pri delu.
Direktiva se uporablja v vseh dejavnostih, gospodarskih in negospodarskih in velja tudi za državne organe z izjemo tistih delov državne uprave (oborožena vojska in uniformirana policija), kjer določbe varnosti pri delu pokrivajo pravila, specifična za te organe.
Direktiva precej široko definira položaj delavca, definicija zajema tudi vajence , izključuje pa služabnike v gospodinjstvih.
Splošno načelo direktive je, da je delodajalec tisti, ki mora zagotoviti varno in zdravo delo delavcev. Te svoje odgovornosti se ne more razbremeniti, če za opravljanje strokovnih nalog angažira zunanje strokovne službe ali posameznike. Prav tako ga odgovornosti za varno delo delavcev ne razbremeni dejstvo, da so tudi delavci odgovorni za lastno varnost in zdravje.
Direktiva določa, da se mora delodajalec izogibati tveganjem pri delu, ocenjevati tveganje za varnost in zdravje pri delu in jih obvladovati z ukrepi. Prilagajati mora delo delavcu, slediti tehničnemu napredku in posodabljati tehnologijo. Vsi ukrepi, ki so namenjeni zagotovitvi varnosti in zdravja delavcev pri delu morajo biti po direktivi za delavce brezplačni.
Skladno z direktivo mora delodajalec zagotoviti obveščenost delavcev glede nevarnosti in tveganj za varnost in zdravje pri delu, glede preventivnih ukrepov za preprečevanje tveganj, prve pomoči ter požarnega varstva.

Delodajalec mora zagotoviti usposobitev delavcev za delo. Usposabljanje mora biti prilagojeno delavčevim sposobnostim in zahtevam delovnega mesta.
Delodajalec se mora posvetovati z delavci in njihovimi predstavniki in jim omogočiti sodelovanje pri obravnavi vprašanj varnosti in zdravja pri delu, v skladu z nacionalno zakonodajo in prakso.

Delavec mora, skladno z direktivo, skrbeti za lastno varnost in zdravje ter pravilno in v skladu z navodili ravnati z delovno opremo, nevarnimi snovmi , osebno varovalno opremo, in podobno.
Direktiva določa obvezen zdravstveni nadzor, ki naj poteka v obsegu in na način, ki je v skladu z nacionalno zakonodajo.

Direktiva daje v svojem 16. členu podlago za sprejem posamičnih direktiv, v dodatku pa so navedena področja, ki naj bi bila z njimi urejena.

Direktiva Sveta 89/391 EGS je bila v slovenski pravni red v celoti in popolno prenesena z Zakonom o varnosti in zdravju pri delu (Uradni list RS, št. 56/99 in 64/01). Predlagani zakon odpravlja le nekatere nedoslednosti in pomanjkljivosti v skladu z napotili komisije izvedencev ob pregledu slovenske zakonodaje s področja varnosti in zdravja pri delu aprila 2004.

6. DRUGE POSLEDICE, KI JIH BO IMELO SPREJETJE ZAKONA

6.1 Administrativne in druge posledice

a) v postopkih oziroma poslovanju javne uprave ali pravosodnih organov:

- razlogi za uvedbo novega postopka ali administrativnih bremen in javni interes, ki naj

bi se s tem dosegel

Inšpektorat RS za delo bo na podlagi predloga zakona dobil pooblastilo za upravljanje evidenc zbranih podatkov, ki jih delodajalci sporočajo inšpekciji dela, in pooblastilo, da podatke, ki jih ni pridobil s prijavo delodajalca in se nanašajo na vrsto poškodbe, vrsto bolezni ter vrsto in trajanje odsotnosti z dela, pridobiva tudi od upravljavcev zbirk podatkov zdravstvenega varstva.

- ukinitev postopka ali odprava administrativnih bremen

/

- spoštovanje načela »vse na enem mestu« ter organ in kraj izvajanja dejavnosti oziroma obveznosti

/

- podatki oziroma dokumenti, potrebni za izvedbo postopka, ki jih bo organ pridobil po uradni dolžnosti in način pridobivanja

/

- ustanovitev novih organov, reorganizacija ali ukinitev obstoječih organov

S predlaganim zakonom se razpusti Svet za varnost in zdravje pri delu pri Vladi Republike Slovenije, ki je bil ustanovljen v septembru leta 2000, s čimer se odpravlja podvajanje funkcij tega sveta in Ekonomsko-socialnega sveta pri sprejemanju mnenj in stališč na vladni ravni. Namesto njega se ustanavlja strokovno posvetovalno telo ministra, pristojnega za delo, katerega naloge ostajajo enake, kakor so bile naloge posvetovalnega telesa pri Vladi RS.

- ali bo izvajanje postopkov in dejavnosti zahtevalo nove kadre, ali so izvajalci primerno usposobljeni ali bo potrebno dodatno usposabljanje ter finančna in materialna sredstva

/

- ali bo ukinitev postopkov in dejavnosti imela za posledico zmanjšanje kadrov ter finančnih in materialnih sredstev

/

b) pri obveznostih strank do javne uprave ali pravosodnih organov:

- dokumentacija, ki jo je stranka dolžna predložiti, povečanje ali zmanjšanje obsega dokumentacije z navedbo razlogov

Obveznost delodajalca, da o začetku del, pri katerih obstaja večja nevarnost za nezgode in zdravstvene okvare, predhodno obvesti inšpekcijo dela, je določena že v veljavni ureditvi. Inšpektor za delo se na podlagi prijave delodajalca odloči za inšpekcijski pregled, pri katerem preveri ugotovitve, ki izhajajo iz ocene tveganja za delo oziroma delovni proces, ter izpolnjevanje sprejetih ukrepov za varno in zdravo delo. Po predlogu zakona pa ni več roka, v katerem morajo delodajalci o začetku navedenih del obvestiti inšpekcijo dela, temveč le, da mora biti obvestilo predloženo pred začetkom delovnega procesa.

Imetniki delovnih dovoljenj za opravljanje strokovnih nalog varnosti pri delu morajo po predlogu zakona v 15 dneh obvestiti ministrstvo, pristojno za delo, o vsaki spremembi, ki lahko vpliva na opravljanje teh nalog, zlasti pa spremembe v zvezi s tehnično opremo in strokovnimi delavci. Poleg tega mu morajo dajati letna poročila o nalogah, ki jih opravljajo, najpozneje do konca februarja za preteklo leto. Navedeni obveznosti zanje nista novi in ne povečujeta obveznosti, vendar se zdaj urejata v zakonu in ne več v podzakonskem aktu, s čimer je omogočeno tudi sankcioniranje opustitve navedenih dolžnosti.

- stroški, ki jih bo imela stranka ali razbremenitev stranke

/

- čas, v katerem bo stranka lahko uredila zadevo

/

6.2 Presoja posledic na okolje, ki vključuje tudi prostorske in varstvene vidike

- posledice na kakovost zraka

/

- posledice na cilje upravljanja voda

/

- posledice na kakovost ali vire prsti

/

- posledice na podnebne spremembe

/

- posledice na biotsko raznovrstnost, varovana območja in zavarovana območja

/

- posledice na nastajanje in ravnanje z odpadki

/

- posledice na verjetnost ali stopnjo tveganj za okolje

/

- posledice aktivnosti podjetij na okolje

/

- posledice za organizacijo dejavnosti v prostoru in rabo prostora

/

- posledice na prostorsko identiteto

/

- posledice na varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami:

6.3 Presoja posledic na gospodarstvo

- posledice na poslovne stroške in poslovanje

Predlog zakona uvaja možnost, da delodajalci naloge varnosti pri delu opravljajo sami. Namen takšne ureditve je omogočiti predvsem malim delodajalcem z manj nevarnimi dejavnostmi, ki ne predstavljajo večjega tveganja za poškodbe in zdravje delavcev in katerih obvladovanje ni strokovno zahtevno, da sami ocenijo tveganje, po potrebi sprejmejo ukrepe, sami skrbijo za usposabljanje delavcev za varno delo, izdajajo ustrezna navodila ter opravljajo še druge naloge zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu. V skladu z okvirno direktivo mora biti delodajalec za prevzem teh nalog ustrezno usposobljen. Zato predlog zakona predpisuje usposobitev in pridobitev znanja s tega področja pri splošnem delu izpita iz varnosti in zdravja pri delu ali pa usposabljanja za ta namen, kar bo podrobneje urejeno v podzakonskih predpisih. Delodajalci, ki bodo na ta način sami prevzeli organizacijo in izvajanje nalog varnosti pri delu, bodo dolgoročno znižali stroške za te obveznosti, ki jih morajo po obstoječi ureditvi praviloma opravljati zanje zunanji strokovni delavci v organizacijah z dovoljenji za delo.

Delodajalci morajo zagotavljati delavcem zdravstveni pregled. V primerjavi z dosedanjo ureditvijo predlog zakona te preglede izrecno navezuje na varnostno in zdravstveno tveganje, ki je za posamezno delovno mesto opredeljeno v izjavi o varnosti z oceno tveganja. To pomeni, da bodo morali delodajalci delavcem omogočiti bolj usmerjene zdravstvene preglede in v obsegu, v kakršnem bodo ti utemeljeni glede na ugotovljeno tveganje na delovnem mestu. Predvsem delodajalci, ki opravljajo dejavnosti, pri katerih ne bo ugotovljenega varnostnega in zdravstvenega tveganja delavcev, bodo po predlagani ureditvi znižali administrativna bremena in stroške, povezane z zdravstvenimi pregledi delavcev.

Predlog zakona v posebnem poglavju ureja dolžnosti samozaposlenih delavcev, ki v svoj delovni proces ne vključujejo drugih delavcev in se po opredelitvi predloga zakona ne štejejo za delodajalce niti za delavce. Njihove dolžnosti je bilo treba urediti posebej, saj se sicer ta kategorija delavcev po veljavnem zakonu šteje med delodajalce, z vsemi obveznostmi in dolžnostmi vred. Dolžnosti samozaposlenih so v predlogu zakona določene, upoštevaje načelo, da je tudi samozaposleni delavec odgovoren za svojo varnost in zdravje ter za varnost in zdravje drugih oseb, na katere njegova dejanja in opustitve vplivajo. Predlagana ureditev bo predvsem pri obveznostih v zvezi s sprejetjem pisne izjave z oceno tveganja stroškovno razbremenila samozaposlene in odpravila njihova administrativna bremena.

- posledice na premoženjske pravice

/

- posledice na inovacije in raziskave

/

- posledice na potrošnike in gospodinjstva

/

- posledice na določene regije in sektorje

/

- posledice na druge države in mednarodne odnose

/

- posledice na makroekonomsko okolje

/

- presoja posledic na mala in srednja podjetja:

- presoja posledic na konkurenčnost podjetij: 6.4 Presoja posledic na socialnem področju

- posledice na zaposlenost in trg dela

/

- posledice na standarde in pravice v zvezi s kakovostjo dela

/

- posledice na socialno vključenost in zaščito določenih skupin

/

- posledice na pravice iz starševskega varstva in družinskih prejemkov ter na družinska razmerja

/

- posledice na enakost spolov

/

- posledice na enako obravnavo družbenih skupin glede na različne osebne okoliščine (nediskriminacija)

/

- posledice na sodno varstvo in učinkovito sodno varstvo človekovih pravic in temeljnih svoboščin

/

- posledice na upravljanje, udeležbo, dobro asimilacijo, dostop do sodišč, medije in etiko

/

- posledice na javno zdravje

/

- posledice na zdravstveno varstvo

/

6.5 Presoja posledic na dokumente razvojnega načrtovanja

- posledice na nacionalne dokumente razvojnega načrtovanja

/

- posledice na razvojne politike na ravni programov po strukturi razvojne klasifikacije programskega proračuna

/

- posledice na razvojne dokumente Evropske unije in mednarodnih organizacij

/

6.6 Izvajanje sprejetega predpisa

a) Predstavitev sprejetega zakona

- ciljnim skupinam (seminarji, delavnice) in širši javnosti (mediji, javne predstavitve, spletne predstavitve)

Sprejeti zakon bo objavljen na spletnih straneh Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve ter spletnem portalu Slovenske informacijske mreže za varnost in zdravje pri delu. Predstavniki ministrstva bodo sodelovali pri predstavitvah zakona v medijih in drugih javnih prireditvah, pa tudi na tematskih seminarjih in delavnicah ter prireditvah v okviru vodenih kampanj in uveljavljanja varnosti in zdravja pri delu.

b)
c) Spremljanje izvajanja sprejetega predpisa

- zagotovitev spremljanja izvajanja predpisa

Izvajanje zakona bodo spremljali inšpekcijski organi z opravljanjem nadzorstvene funkcije, zbiranjem in obdelovanjem evidenc in poročil ter obdelavo podatkov v letnih inšpekcijskih poročilih. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pa ga bo spremljalo z delovanjem Sveta za varnost in zdravje pri delu, z zbiranjem in obdelavo letnih poročil organizacij z dovoljenji za delo ter s sodelovanjem s strokovno javnostjo in socialnimi partnerji.

- organi, civilna družba

/

- metode za spremljanje doseganja ciljev

/

- merila za ugotavljanje doseganja ciljev

/

- časovni okvir spremljanja za pripravo poročil

/

- roki za pripravo poročil o izvajanju zakona, doseženih ciljih in nadaljnjih ukrepih

/

6.7 Druge pomembne okoliščine v zvezi z vprašanji, ki jih ureja predlog zakona

/

II. BESEDILO ČLENOV

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen
(uvodna določba)

(1) S tem zakonom se določajo pravice in dolžnosti delodajalcev in delavcev v zvezi z varnim in zdravim delom ter ukrepi za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu.

(2) S tem zakonom se vsebinsko prenaša v pravni red Republike Slovenije Direktiva Sveta 89/391/EGS z dne 12. junija 1989 o uvajanju ukrepov za spodbujanje izboljšav varnosti in zdravja delavcev pri delu (UL L, št. 183 z dne 29.06.1989, stran 1), ki je bila spremenjena z Uredbo (ES) št. 1137/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. oktobra 2008 o prilagoditvi nekaterih aktov, za katere se uporablja postopek, določen v členu 251 Pogodbe, Sklepu Sveta 1999/468/ES, glede regulativnega postopka s pregledom – Prilagoditev regulativnemu postopku s pregledom – prvi del (UL L št. 311 z dne 21. 11. 2008, str. 1). S tem zakonom se tudi delno prenaša v slovenski pravni red Direktiva Evropskega parlamenta in Sveta 2006/123/ES z dne 12. decembra 2006 o storitvah na notranjem trgu (UL L, št. 376 z dne 27. 12. 2006, stran 36)

(3) Ta zakon določa tudi organe, pristojne za varnost in zdravje pri delu.

(4) Podzakonske predpise s področja varnosti in zdravja pri delu izdaja po posvetovanju s socialnimi partnerji v Ekonomsko-socialnem svetu minister, pristojen za delo, in minister, na čigar pristojnost se podzakonski predpis nanaša.

(5) Delodajalec zagotavlja varnost in zdravje pri delu v skladu s tem zakonom, drugimi predpisi in smernicami.
2. člen
(veljavnost zakona)

(1) Določbe tega zakona se uporabljajo v vseh dejavnostih za vse osebe, ki so navzoče v delovnem procesu.

(2) Določbe tega zakona se ne uporabljajo v delih vojaških dejavnosti Slovenske vojske, policijskega dela oziroma zaščite, reševanja in pomoči ob naravnih in drugih nesrečah, ki jo izvajajo Civilna zaščita in druge reševalne službe ter v rudarstvu, v katerih so posamezna vprašanja varnosti in zdravja pri delu urejena s posebnimi predpisi.
3. člen
(pomen izrazov)

Izrazi, uporabljeni v tem zakonu, imajo naslednji pomen:

1. Delavec ali delavka (v nadaljnjem besedilu: delavec) je oseba, ki pri delodajalcu opravlja delo na podlagi pogodbe o zaposlitvi.

Kot delavec v smislu tega zakona se šteje tudi oseba, ki na kakršni koli drugi pravni podlagi opravlja delo za delodajalca ali oseba, ki pri delodajalcu opravlja delo zaradi usposabljanja.

2. Delodajalec je vsaka pravna ali fizična oseba in drug subjekt, kakršen je državni organ, lokalna skupnost, podružnica tujega podjetja ter diplomatsko in konzularno predstavništvo, ki zaposluje delavca na podlagi pogodbe o zaposlitvi oziroma ladjar ladje, ki je vpisana v slovenski ladijski register.

Kot delodajalec v smislu tega zakona se šteje tudi oseba, ki na kakršnikoli drugi pravni podlagi zagotavlja delo delavcu razen oseb, ki zagotavljajo delo delavcem v gospodinjstvu in nosilcev kmetij, ki opravljajo delo z družinskimi člani n kmetijah v skladu s predpisi o kmetijstvu.

Kot delodajalec se šteje tudi fizična oseba, ki s člani svojih gospodarstev oziroma z družinskimi člani opravlja pridobitno ali drugo dejavnost.

Kot delodajalec se šteje tudi uporabnik, h kateremu so v skladu s predpisi, ki urejajo delovna razmerja, napoteni delavci s strani delodajalca, ki opravlja dejavnost zagotavljanja dela delavcev drugemu uporabniku.

3. Nezgoda pri delu je nepredviden oziroma nepričakovan dogodek na delovnem mestu ali v delovnem okolju, ki se zgodi v času opravljanja dela ali izvira iz dela, in ki povzroči poškodbo delavca.

4. Nevarni pojav je dogodek, ob katerem je ali bi lahko nastala premoženjska škoda, je ali bi lahko bilo ogroženo zdravje ali življenje delavca oziroma bi lahko prišlo do nezgode delavca zaradi katere bi bil delavec nezmožen za delo.

5. Delavski zaupnik za varnost in zdravje pri delu je predstavnik delavcev, ki ima položaj in vlogo sveta delavcev.

6. Preventivni ukrep je vsak ukrep delodajalca ali delavca, ki je namenjen zmanjševanju ali obvladovanju tveganj za varnost in zdravje pri delu.

7. Delovni proces je organiziran in voden proces, ki poteka pri opravljanju dela in je pod neposrednim ali posrednim nadzorom delodajalca.

8. Sredstvo za delo je objekt namenjen za delovne in pomožne prostore, delovna oprema, sredstvo in oprema za osebno varnost pri delu ter snovi in pripravki.

9. Promocija zdravja na delovnem mestu so sistematične ciljane aktivnosti in ukrepi, ki jih delodajalec izvaja zaradi ohranjanja in krepitve telesnega in duševnega zdravja delavcev.

10. Strokovni delavec je oseba, ki mu delodajalec poveri opravljanje strokovnih nalog varnosti pri delu.

11. Zunanja strokovna služba je pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ima dovoljenje ministra, pristojnega za delo, za opravljanje strokovnih nalog in kateri delodajalec poveri opravljanje vseh ali posameznih strokovnih nalog varnosti pri delu.

12. Izvajalec medicine dela je izvajalec zdravstvene dejavnosti, ki opravlja dejavnost medicine dela, prometa in športa in mu delodajalec poveri izvajanje zdravstvenih ukrepov v zvezi z zdravjem pri delu.
4. člen
(nacionalni program)

(1) Državni zbor Republike Slovenije sprejme nacionalni program varnosti in zdravja pri delu (v nadaljnjem besedilu: nacionalni program).

(2) V nacionalnem programu se določi strategija razvoja področja varnosti in zdravja pri delu, katerega namen je varovanje življenja, zdravja in delovne zmožnosti delavca, preprečevanje nezgod pri delu, poklicnih bolezni in bolezni, povezanih z delom.

(3) Predlog nacionalnega programa pripravi Vlada Republike Slovenije po posvetovanju s strokovno javnostjo in socialnimi partnerji.

(4) Vlada Republike Slovenije in socialni partnerji v Ekonomsko-socialnem svetu spremljajo izvajanje nacionalnega programa ter po potrebi predlagajo njegove spremembe in dopolnitve ali izvedbene dokumente.
II. TEMELJNA NAČELA

5. člen
(zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev pri delu)

(1) Delodajalec mora zagotoviti varnost in zdravje delavcev pri delu. V ta namen mora izvajati ukrepe, potrebne za zagotovitev varnosti in zdravja delavcev ter drugih oseb, ki so navzoče v delovnem procesu, vključno s preprečevanjem, odpravljanjem in obvladovanjem nevarnosti pri delu, obveščanjem in usposabljanjem delavcev, z ustrezno organiziranostjo in potrebnimi materialnimi sredstvi.

(2) Delodajalec mora posebno skrb nameniti zagotovitvi varnosti in zdravja nosečih delavk, mladih in starejših delavcev ter delavcev z zmanjšano delovno zmožnostjo ter pri izbiri ukrepov upoštevati posebna tveganja, katerim so ti delavci izpostavljeni pri delu, v skladu s posebnimi predpisi.

(3) Delodajalec mora upoštevati spreminjajoče se okoliščine ter izvajati take preventivne ukrepe in izbirati take delovne in proizvajalne metode, ki bodo zagotavljale izboljševanje stanja in višjo raven varnosti in zdravja pri delu, ter bodo vključene v vse aktivnosti delodajalca in na vseh organizacijskih ravneh.
6. člen
(promocija zdravja na delovnem mestu)

Delodajalec mora načrtovati in izvajati promocijo zdravja na delovnem mestu.
7. člen
(načrtovanje ter varnost in zdravje pri delu)

(1) Delodajalec mora pri načrtovanju delovnega okolja, delovnih prostorov, delovnih in tehnoloških postopkov, uporabe delovne in osebne varovalne opreme in uporabe nevarnih kemičnih snovi zagotoviti, da so bili upoštevani vsi vplivi na varno in zdravo delo delavcev ter da so okolje, postopki, prostori, oprema in snovi primerni in v skladu z namenom uporabe.

(2) Delodajalec mora pri načrtovanju dela upoštevati duševne in telesne zmožnosti delavcev ter zmanjševati tveganja zaradi delovnih obremenitev, ki lahko vplivajo na varnost in zdravje delavcev pri delu.
8. člen
(odgovornost delodajalca)

Če delodajalec prenese strokovne naloge na področju varnosti pri delu na strokovnega delavca ali zunanjo strokovno službo ter strokovne naloge v zvezi z izvajanjem zdravstvenih ukrepov na izvajalca medicine dela, ga to ne odvezuje odgovornosti na tem področju. Tudi obveznosti delavcev glede varnosti in zdravja pri delu ne vplivajo na načelo odgovornosti delodajalca.

9. člen
(temeljna načela pri izvajanju ukrepov)

Delodajalec izvaja ukrepe iz 5. člena tega zakona tako, da upošteva naslednja temeljna načela:
- izogibanje nevarnostim;
- ocenjevanje tveganj;
- obvladovanje nevarnosti viru;
- prilagajanje dela posamezniku z ustreznim oblikovanjem delovnega mesta in delovnega okolja, delovnih prostorov, delovnih in tehnoloških postopkov, izbiro delovne in osebne varovalne opreme ter delovnih in proizvajalnih metod, še zlasti pa tako, da odpravlja monotono delo ter pogoje z vsiljenim ritmom dela in ostale zdravju škodljive okoliščine (humanizacija dela);
- prilagajanje tehničnemu napredku;
- nadomeščanje nevarnega z nenevarnim ali manj nevarnim;
- razvijanje celovite varnostne politike, ki vključuje tehnologijo, organizacijo dela, delovne pogoje, medčloveške odnose ter dejavnike delovnega okolja;
- dajanje prednosti kolektivnim varnostnim ukrepom pred individualnimi;
- dajanje ustreznih navodil in obvestil delavcem.
10. člen
(dolžnosti delodajalcev in pravice delavcev)

Vse dolžnosti delodajalca po tem zakonu in predpisih, izdanih na njegovi podlagi, so hkrati pravice delavca v zvezi z zagotavljanjem njegove varnosti in zdravja pri delu.
11. člen
(pravica do varnosti in zdravja pri delu)

Delavec ima pravico do dela in delovnega okolja, ki mu zagotavlja varnost in zdravje pri delu.
12. člen
(dolžnosti delavcev)

(1) Delavec mora spoštovati in izvajati ukrepe za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu.

(2) Delavec mora opravljati delo s tolikšno pazljivostjo, da varuje svoje življenje in zdravje ter življenje in zdravje drugih oseb.

(3) Delavec mora uporabljati sredstva za delo, varnostne naprave in osebno varovalno opremo skladno z njihovim namenom in navodili delodajalca, pazljivo ravnati z njimi in skrbeti, da so v brezhibnem stanju.
13. člen
(medsebojno obveščanje in skupno posvetovanje)

Delodajalci in delavci oziroma njihovi predstavniki se morajo o vprašanjih varnosti in zdravja pri delu medsebojno obveščati, skupno posvetovati ter soodločati v skladu s tem zakonom in predpisi o sodelovanju delavcev pri upravljanju.
14. člen
(finančne obveznosti delodajalca)

Zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu delavcu ne sme povzročiti finančnih obveznosti, prav tako pa zdravstvene posledice opravljanja dela ne smejo prizadeti delavčeve plače ter posegati v njegov z delom pridobljeni materialni in socialni položaj.
15. člen
(načrtovanje skupnih aktivnosti)

(1) Socialni partnerji v Ekonomsko - socialnem svetu, zavarovalnice in zavodi s področja zdravstvenega zavarovanja ter pokojninskega in invalidskega zavarovanja sodelujejo pri načrtovanju skupnih dejavnosti za dosego višje ravni varnosti in zdravja pri delu ter za splošen razvoj varnostne kulture. Navedene zavarovalnice in zavodi zagotavljajo sredstva, ki so za ta namen potrebna.

(2) Pravne in fizične osebe, ki opravljajo dejavnost zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu, ter univerze in druge izobraževalne institucije, sodelujejo pri načrtovanju skupnih dejavnosti iz prejšnjega odstavka.

(3) Obveznost delodajalca iz zavarovanja za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni je odvisna od ravni varnosti in zdravja pri delu.
16. člen
(vzgoja in izobraževanje)

(1) Vzgoja in izobraževanje v zvezi z varnostjo in zdravjem pri delu sta sestavni del programov izobraževanja na univerzah in šolah vseh vrst in stopenj.

(2) Usposabljanje za varno in zdravo delo je sestavni del uvajanja v delo.

III. OBVEZNOSTI DELODAJALCA

17. člen
(ocenjevanje tveganja in izjava o varnosti)

(1) Delodajalec mora pisno oceniti tveganja, katerim so delavci izpostavljeni ali bi lahko bili izpostavljeni pri delu, po postopku, ki obsega zlasti:
- identifikacijo oziroma odkrivanje nevarnosti;
- ugotovitev, kdo od delavcev bi bil lahko izpostavljen identificiranim nevarnostim;
- oceno tveganja, v kateri sta upoštevana verjetnost nastanka nezgod pri delu, poklicnih bolezni oziroma bolezni v zvezi z delom in resnost njihovih posledic;
- odločitev o tem, ali je tveganje sprejemljivo;
- odločitev o uvedbi ukrepov za zmanjšanje nesprejemljivega tveganja. (2) Delodajalec mora popraviti in dopolniti oceno tveganja vsakokrat:
- ko obstoječi preventivni ukrepi varovanja niso zadostni oziroma niso več ustrezni;
- ko se spremenijo podatki, na katerih je ocenjevanje temeljilo;
- ko obstajajo možnosti in načini za izpopolnitev oziroma dopolnitev ocenjevanja.

(3) Delodajalec mora po izvedenem ocenjevanju tveganja za varnost in zdravje pri delu izdelati in sprejeti izjavo o varnosti z oceno tveganja v pisni obliki, ki glede na vrsto in obseg dejavnosti vsebuje zlasti:
- načrt za izvedbo predpisanih zahtev in ukrepov;
- načrt in postopke za izvedbo ukrepov v primerih neposredne nevarnosti;
- opredelitev obveznosti in odgovornosti odgovornih oseb delodajalca in delavcev za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu.

(4) V izjavi o varnosti z oceno tveganja delodajalec določi posebne zdravstvene zahteve, ki jih morajo izpolnjevati delavci za določeno delo, v delovnem procesu, ali za uporabo posameznih sredstev za delo, na podlagi strokovne ocene izvajalca medicine dela.

(5) V izjavi o varnosti mora delodajalec k pisni oceni tveganja priložiti zapisnik o posvetovanju z delavci oziroma njihovimi predstavniki.
18. člen
(objava, posredovanje in vpogled v izjavo o varnosti z oceno tveganja)

(1) Delodajalec mora izjavo o varnosti z oceno tveganja objaviti na običajen način in jo v delu, ki se na njih nanaša, posredovati delavcem vsakokrat, ko se spremeni in dopolni, prav tako pa tudi novozaposlenim in vsem drugim navzočim na delovnem mestu ob začetku dela.

(2) Delodajalec mora delavcu na njegovo zahtevo omogočiti vpogled v veljavno izjavo o varnosti z oceno tveganja.
19. člen
(obveznosti delodajalca)

Delodajalec mora zagotavljati varnost in zdravje pri delu v skladu z izjavo o varnosti z oceno tveganja zlasti tako, da:
- poveri opravljanje nalog varnosti pri delu strokovnemu delavcu, izvajanje zdravstvenih ukrepov pa izvajalcu medicine dela;
- obvešča delavce o uvajanju novih tehnologij in sredstev za delo ter o nevarnostih za nezgode, poklicne bolezni in bolezni, povezane z delom, ter izdaja navodila za varno delo;
- usposablja delavce za varno in zdravo delo;
- zagotavlja delavcem osebno varovalno opremo in njeno uporabo, če sredstva za delo in delovno okolje kljub varnostnim ukrepom ne zagotavljajo varnosti in zdravja pri delu;
- z obdobnimi preiskavami škodljivosti delovnega okolja preverja ustrezne delovne razmere;
- z obdobnimi pregledi in preizkusi delovne opreme preverja njihovo skladnost s predpisi o varnosti in zdravju pri delu;
- zagotavlja varno delovno okolje in uporabo varne delovne opreme.
20. člen
(prva pomoč)

(1) Delodajalec mora sprejeti ukrepe za zagotovitev prve pomoči delavcem in drugim navzočim osebam ter ukrepe za sodelovanje s službo nujne medicinske pomoči.

(2) Minister, pristojen za delo, v soglasju z ministrom, pristojnim za zdravje, natančneje predpiše ukrepe za zagotovitev prve pomoči delavcem in drugim osebam, ki so navzoče v delovnem procesu.
21. člen
(varstvo pred požarom in evakuacija)

Delodajalec mora v skladu s posebnimi predpisi sprejeti ukrepe za zagotovitev varstva pred požarom in evakuacijo ter, kadar je to potrebno, ukrepe za sodelovanje z zunanjimi službami za varstvo pred požarom.
22. člen
(prilagoditev ukrepov prve pomoči in varstva pred požarom)

Ukrepi iz 20. in 21. člena ter število delavcev oziroma pooblaščenih oseb po posebnih predpisih, ki jih delodajalec določi za njihovo izvajanje, morajo biti prilagojeni naravi dejavnosti in številu zaposlenih ter morajo upoštevati druge navzoče osebe v delovnem procesu.
23. člen
(nevarnost za nasilje tretjih oseb)

(1) Delodajalec mora na delovnih mestih, kjer obstaja večja nevarnost za nasilje tretjih oseb, poskrbeti za tako ureditev delovnega mesta in opremo, ki tveganje za nasilje zmanjšata in ki omogočata dostop pomoči na ogroženo delovno mesto.

(2) Delodajalec mora načrtovati postopke za primere nasilja iz prejšnjega odstavka tega člena in seznaniti z njimi delavce, ki na takih delovnih mestih delajo.
24. člen
(nasilje, trpinčenje, nadlegovanje, psihosocialno tveganje)

Delodajalec mora sprejeti ukrepe za preprečevanje, odpravljanje in obvladovanje primerov nasilja, trpinčenja, nadlegovanja in drugih oblik psihosocialnega tveganja na delovnih mestih, ki lahko ogrozijo zdravje delavcev.
25. člen
(predhodno varstvo)

(1) Delodajalec sme dati v uporabo objekt le, če je pridobil dokumentacijo v zvezi z nadaljnjim delom skladno s predpisi o zagotavljanju varnosti in zdravja na začasnih premičnih gradbiščih ter pisno ocenil tveganja, katerim bi delavci lahko bili izpostavljeni pri delu.

(2) Delodajalec sme dati v uporabo delovno opremo in druga sredstva za delo delavcem le, če je pridobil:
- potrebno dokumentacijo, ki zagotavlja njihovo skladnost z bistvenimi zdravstvenimi in varnostnimi zahtevami za sredstva za delo;
- potrebno dokumentacijo po predpisih o varnosti in zdravju pri uporabi sredstev za delo.

(3) Določbe prejšnjih odstavkov se nanašajo na vse spremembe delovnega procesa.
26. člen
(uporaba nevarnih snovi)

(1) Delodajalec sme dati nevarne kemične snovi v uporabo delavcem le, če so opremljene z varnostnim listom, v katerem je proizvajalec oziroma dobavitelj navedel vse varnostno-tehnične podatke, ki so pomembni za ocenjevanje tveganja pri delu s temi snovmi, in če so zagotovljeni vsi varnostni ukrepi, ki izhajajo iz varnostnega lista.

(2) Delodajalec mora zagotoviti varnostni list v slovenskem jeziku in izjemoma v tujem jeziku, v skladu s pogoji, ki jih določa predpis o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij.

(3) Delodajalec mora, kadar je to potrebno, zagotoviti prevod varnostnega lista iz prejšnjega odstavka v jezik, ki ga delavec razume.
27. člen
(resna, neposredna in neizogibna nevarnost)

(1) Delodajalec mora takoj obvestiti vse delavce, ki so ali bi lahko bili izpostavljeni resni in neposredni nevarnosti, o vrsti tveganja in o varnostnih ukrepih.

(2) Delodajalec mora ob resni, neposredni in neizogibni nevarnosti z ukrepi in navodili delavcem omogočiti, da ustavijo delo in se napotijo na varno.

(3) Delodajalec ne sme pozvati delavcev na delo, ko še obstaja resna in neposredna nevarnost, razen v izjemnih primerih in iz utemeljenih razlogov.
28. člen
(strokovni delavec za varnost pri delu)

(1) Delodajalec mora za opravljanje strokovnih nalog v zvezi z zagotavljanjem varnosti pri delu med svojimi delavci določiti enega ali več strokovnih delavcev za varnost pri delu.

(2) Delodajalec določi vrsto strokovne izobrazbe ter število strokovnih delavcev iz prejšnjega odstavka glede na:
- organizacijo, naravo in obsežnost delovnega procesa;
- število delavcev, ki sodelujejo v za varnost in zdravje tveganem delovnem procesu;
- število delovnih izmen;
- število krajevno ločenih delovnih enot.

(3) Strokovni delavec je za opravljanje strokovnih nalog neposredno odgovoren delodajalcu.

(4) Delodajalec mora strokovnemu delavcu omogočiti strokovno neodvisno opravljanje nalog po tem zakonu, mu zagotoviti primeren čas in dostop do vseh potrebnih podatkov, omogočiti
izpopolnjevanje znanja, strokovni delavec pa zaradi svojega dela ne sme biti postavljen v manj ugoden položaj ali trpeti drugih škodljivih posledic v zvezi s svojim delom.

(5) Delodajalec lahko opravljanje vseh ali posameznih nalog organiziranja in zagotavljanja varnosti pri delu poveri zunanjim strokovnim službam, ki imajo dovoljenje za delo po tem zakonu, kadar teh nalog ne more zagotoviti s svojimi strokovnimi delavci.

(6) Kadar delodajalec poveri opravljanje vseh ali posameznih nalog varnosti pri delu zunanjim strokovnim službam, jih mora seznaniti z vsemi dejavniki, ki vplivajo ali bi lahko vplivali na varnost in zdravje delavcev pri delu. Te službe morajo imeti dostop do podatkov o tveganjih, o varnostnih in preventivnih ukrepih ter o delavcih zadolženih za izvajanje ukrepov, med drugim za prvo pomoč, varstvo pred požarom in evakuacijo.
29. člen
(naloge strokovnega delavca)

(1) Za nenehno izboljševanje varnosti in zdravja pri delu strokovni delavec opravlja zlasti naslednje naloge:

1. svetuje delodajalcu pri načrtovanju, izbiri, nakupu in vzdrževanju sredstev za delo;

2. svetuje delodajalcu glede opreme delovnih mest in glede delovnega okolja;

3. usklajuje ukrepe za preprečevanje psihosocialnih tveganj;

4. izdeluje strokovne podlage za izjavo o varnosti;

5. opravlja obdobne preiskave škodljivosti v delovnem okolju;

6. opravlja obdobne preglede in preizkuse delovne opreme;

7. opravlja notranji nadzor nad izvajanjem ukrepov za varno delo;

8. izdeluje navodila za varno in zdravo delo;

9. spremlja stanje v zvezi z nezgodami pri delu, odkriva vzroke zanje in pripravlja poročila za delodajalca s predlogi ukrepov;

10. pripravlja in izvaja usposabljanje delavcev za varno delo;

11. sodeluje z izvajalcem medicine dela.

(2) Strokovni delavec lahko opravlja naloge iz 5. in 6. točke prejšnjega odstavka, če izpolnjuje enake pogoje za njihovo opravljanje, kakor so določeni s predpisom iz 70. člena tega zakona, druge naloge iz varnosti in zdravja pri delu pa, če opravi splošni del strokovnega izpita iz varnosti in zdravja pri delu.

(3) Ministrstvo, pristojno za delo izvaja postopke, naloge in dolžnosti v skladu z Zakonom o postopku priznavanja poklicnih kvalifikacij državljanom držav članic EU, EGP in Švicarske konfederacije za opravljanje reguliranih poklicev oziroma dejavnosti v RS.
30. člen
(delodajalec kot strokovni delavec)

(1) Delodajalec lahko, če je usposobljen, sam pri sebi prevzame vodenje in zagotavljanje varnosti pri delu.

(2) Šteje se, da je delodajalec usposobljen, če je odgovorna oseba delodajalca opravila splošni del strokovnega izpita iz varnosti in zdravja pri delu oziroma če je opravila prilagojeno splošno in strokovno usposabljanje v obsegu in na način, kakor določa predpis, ki ureja stalno strokovno usposabljanje strokovnih delavcev.
31. člen
(strokovni izpit)

Minister, pristojen za delo, predpiše pogoje, način in program za opravljanje strokovnega izpita iz varnosti in zdravja pri delu.
32. člen
(načrtovanje promocije zdravja na delovnem mestu)

(1) Delodajalec mora promocijo zdravja na delovnem mestu načrtovati ter zanjo zagotoviti potrebna sredstva, pa tudi način spremljanja njenega izvajanja.

(2) Minister, pristojen za zdravje, izda smernice za določitev in pripravo promocije zdravja na delovnem mestu iz prejšnjega odstavka tega člena najkasneje do uveljavitve tega zakona.

(3) Smernice iz prejšnjega odstavka tega člena se po obravnavi na Ekonomsko-socialnem svetu objavijo na spletnih straneh ministrstva, pristojnega za zdravje, in ministrstva, pristojnega za delo.
33. člen
(izvajalec medicine dela)

(1) Delodajalec mora zagotoviti, da zdravstvene ukrepe v zvezi z varnostjo in zdravjem pri delu izvaja izvajalec medicine dela.

(2) Izvajalec medicine dela opravlja, odvisno od vrste dejavnosti delodajalca ter vrste in stopnje tveganj za nastanek nezgod pri delu, poklicnih bolezni in bolezni, povezanih z delom delavcev, zlasti naslednje naloge:

1. sodeluje pri izdelavi strokovnih podlag za izjavo o varnosti;

2. izvaja zdravstvene preglede delavcev iz 36. člena tega zakona;

3. seznanja delavce s tveganji, povezanimi z njihovim delovnim mestom in delovnim okoljem, ki lahko privedejo do funkcionalnih okvar, bolezni ali invalidnosti;

4. spremlja in analizira stanje v zvezi s poklicnimi boleznimi ter boleznimi, povezanimi z delom, ter odkriva vzroke;

5. pripravlja poročila za delodajalce glede na ugotovitve iz analiz zdravstvenega stanja delavcev, ugotovljenega na zdravstvenih pregledih, analiz funkcionalnih okvar, nezgod pri delu, poklicnih bolezni, bolezni, povezanih z delom, in delovne invalidnosti. Poročila morajo vsebovati tudi predloge izboljšav delovnega procesa z namenom dopolnitve ali nadgradnje ukrepov v zvezi z zdravjem pri delu;
6. sodeluje v procesu poklicne rehabilitacije ter svetuje pri izbiri drugega ustreznega dela;

7. sodeluje pri pripravi načrta delodajalca za dajanje prve pomoči ter sodeluje pri usposabljanju delavcev in delodajalcev za splošne in posebne ukrepe prve pomoči.

(3) Pri opravljanju svojih nalog izvajalec medicine dela sodeluje z osebnim zdravnikom delavca in z izvedenskimi organi invalidskega in zdravstvenega zavarovanja zaradi izmenjave podatkov o zdravstvenem stanju delavcev ter pomoči pri ugotavljanju upravičenosti do začasne oziroma trajne zadržanosti z dela in ocenjevanja delovne zmožnosti.

(4) Izvajalec medicine dela lahko po predhodni pisni privolitvi delavca od osebnega zdravnika delavca pridobi oziroma vpogleda podatke o zdravstvenem stanju delavca, o njegovem zdravljenju in rehabilitaciji. Izvajalec medicine dela mora osebnemu zdravniku delavca na njegovo zahtevo posredovati informacije o obremenitvah delavca na delovnem mestu in o zahtevah njegovega delovnega mesta.
34. člen
(pogoji za izvajanje medicine dela)

(1) Izvajalec medicine dela je pravna ali fizična oseba, ki ima dovoljenje ministrstva, pristojnega za zdravje.

(2) Minister, pristojen za zdravje, določi kadrovske, prostorske in druge pogoje, ki jih mora izpolnjevati izvajalec medicine dela.

(3) Ministrstvo, pristojno za zdravje, vodi seznam izvajalcev medicine dela, ki ga objavlja na svoji spletni strani.
35. člen
(dolžnost medsebojnega sodelovanja)

Strokovni delavec, kateremu je delodajalec poveril opravljanje strokovnih nalog varnosti in zdravja pri delu ter izvajalec medicine dela morata pri izvajanju nalog varnosti in zdravja pri delu sodelovati.
36. člen
(zdravstveni pregledi)

(1) Delodajalec mora zagotoviti zdravstvene preglede delavcev, ki ustrezajo tveganjem za varnost in zdravje pri delu.

(2) Minister, pristojen za zdravje, v soglasju z ministrom, pristojnim za delo, v podzakonskem aktu predpiše vrste, način, obseg in roke opravljanja zdravstvenih pregledov.
37. člen
(obveščanje in seznanjanje delavcev)

(1) Delodajalec mora delavce obveščati o varnem in zdravem delu tako, da izdaja pisna obvestila in navodila. V izjemnih primerih, kadar jim grozi neposredna nevarnost za življenje in zdravje, so obvestila in navodila lahko tudi ustna.

(2) Delodajalec mora delavce seznaniti o vrstah nevarnosti v delovnem okolju in na delovnem mestu, o varnostnih ukrepih, potrebnih za preprečevanje nevarnosti in zmanjšanje škodljivih posledic, o delavcih, zadolženih za izvajanje ukrepov prve pomoči, ter delavcih oziroma pooblaščenih osebah po posebnih predpisih, zadolženih za izvajanje ukrepov požarnega varstva in evakuacije. Delodajalec mora zagotoviti obveščenost nosečih delavk, mladih in starejših delavcev ter delavcev z zmanjšano delovno zmožnostjo o rezultatih ocenjevanja tveganja ter o ukrepih delodajalca za varnost in zdravje teh delavcev pri delu.

(3) Delodajalec mora zagotoviti, da imajo na mesto, na katerem preti neposredna in neizogibna nevarnost, dostop le delavci, ki so za delo na takem mestu dobili njegova posebna navodila.

(4) Delodajalec, pri katerem na podlagi pogodbe opravljajo delo delavci drugega delodajalca, mora poskrbeti, da ti prejmejo vse informacije o tveganjih za varnost in zdravje pri delu, vključno z izjavo o varnosti, kakor tudi informacije o delavcih, ki so določeni za prvo pomoč, ter o delavcih oziroma pooblaščenih osebah po posebnih predpisih, zadolženih za izvajanje ukrepov požarnega varstva in evakuacije.

(5) Delodajalec mora delovna mesta in sredstva za delo opremiti z znaki za obvestila in za nevarnost ter z navodili za varno delo v skladu s posebnimi predpisi.
38. člen
(usposabljanje delavcev)

(1) Delodajalec mora delavca usposobiti za varno opravljanje dela ob sklenitvi delovnega razmerja, pred razporeditvijo na drugo delo, pred uvajanjem nove tehnologije in novih sredstev za delo ter ob spremembi v delovnem procesu, ki lahko povzroči spremembo varnosti pri delu.

(2) Usposabljanje mora biti prilagojeno posebnostim delovnega mesta in se izvaja po programu, ki ga mora delodajalec po potrebi obnavljati in katerega vsebino mora spreminjati glede na nove oblike in vrste nevarnosti.

(3) Usposobljenost za varno delo preverja delodajalec na delovnem mestu.

(4) Delodajalec določi obvezne občasne preizkuse teoretične in praktične usposobljenosti za varno delo za delavce, ki delajo na delovnem mestu, na katerem iz ocene tveganja izhaja večja nevarnost za nezgode in poklicne bolezni ter za delavce, ki delajo na delovnih mestih, na katerih so nezgode pri delu in poklicne bolezni pogostejše.

(5) Rok za občasne preizkuse iz prejšnjega odstavka ne sme biti daljši od dveh let.

(6) Inšpektor za delo lahko po opravljenem inšpekcijskem nadzorstvu odredi uskladitev programa usposabljanja s posebnostmi delovnega mesta glede na oblike in vrste nevarnosti. Inšpektor za delo lahko po opravljenem inšpekcijskem nadzorstvu odredi tudi preizkus teoretične in praktične usposobljenosti za varno delo.

(7) Delodajalec mora zagotoviti usposabljanje delavcev v njihovem delovnem času in zanje brezplačno.
39. člen
(pisni sporazum na skupnih deloviščih)

(1) Na deloviščih, na katerih hkrati opravlja dela dvoje ali več delodajalcev in samozaposlenih delavcev, morajo ti s pisnim sporazumom določiti skupne ukrepe za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu.

(2) Vsak delodajalec mora v sporazumu, iz prejšnjega odstavka določiti delavca za zagotovitev varnosti svojih delavcev.

(3) Delodajalci morajo sporazumno določiti delavca, ki zagotavlja usklajeno izvajanje ukrepov, določenih s pisnim sporazumom.
40. člen
(obvestilo inšpekciji)

Delodajalec mora pred začetkom delovnega procesa, pri katerem obstajajo večje nevarnosti za nezgode in poklicne bolezni, o teh delih obvestiti inšpekcijo dela.
41. člen
(prijave inšpekciji)

(1) Delodajalec mora inšpekciji dela takoj prijaviti vsako nezgodo pri delu s smrtnim izidom oziroma nezgodo pri delu, zaradi katere je delavec nezmožen za delo več kot tri delovne dni, kolektivno nezgodo, nevarni pojav in ugotovljeno poklicno bolezen.

(2) V zvezi s prijavo nezgod pri delu in poklicnih bolezni iz prejšnjega odstavka tega člena delodajalec zbira in posreduje v obrazcih naslednje osebne podatke:
- ime in priimek, spol, državljanstvo, EMŠO oziroma datum rojstva v nezgodi udeleženega delavca;
- ime in priimek, spol, državljanstvo, EMŠO oziroma datum rojstva delavca, pri katerem je bila ugotovljena poklicna bolezen, podatki o poklicni bolezni in odločba, s katero je delavcu priznana poklicna bolezen.

(3) Minister, pristojen za delo, podrobneje predpiše obrazce za prijavo nezgod, nevarnih pojavov in bolezni iz prvega odstavka tega člena.
42. člen
(upravljavec evidenc)

(1) Inšpektorat Republike Slovenije za delo vodi evidenco prijav iz prejšnjega člena in je njen upravljavec.

(2) Upravljavec vodi evidence iz prejšnjega odstavka zaradi spremljanja in analiziranja vzrokov nezgod s smrtnim izidom, nezgod, zaradi katerih je delavec nezmožen za delo več kot tri delovne dneve, kolektivnih nezgod, nevarnih pojavov in ugotovljenih poklicnih bolezni, zaradi načrtovanja politike preprečevanja nezgod in bolezni ter zaradi statističnih namenov.

(3) Za namene, opredeljene v prejšnjem odstavku ima upravljavec pravico zahtevati podatke o vrsti poškodbe, vrsti bolezni ter vrsti in trajanju odsotnosti z dela tudi od upravljavcev zbirk podatkov s področja zdravstvenega varstva.
43. člen
(zbiranje osebnih podatkov)

(1) Upravljavec zbira osebne podatke posredno, preko prijav delodajalcev iz prvega odstavka 41. člena.

(2) Upravljavec ima pravico iz Centralnega registra prebivalstva brezplačno dobiti naslednje podatke:
- EMŠO, ime in priimek, kraj rojstva, leto rojstva, spol, prebivališče in vrste prebivališča, državljanstvo, šolska izobrazba, datum ter podatki o dogodkih, spremembah in popravkih.
44. člen
(uporaba zakona o varstvu osebnih podatkov)

Za zbiranje, obdelavo in posredovanje osebnih podatkov, vsebovanih v evidencah iz 41. člena tega zakona, se uporabljajo določbe zakona, ki ureja varstvo osebnih podatkov.
45. člen
(sodelovanje delavcev pri upravljanju)

(1) Delodajalec mora delavcem omogočiti, da sodelujejo pri obravnavi o vseh vprašanjih, ki zadevajo zagotavljanje varnega in zdravega dela, v skladu s tem zakonom in drugimi predpisi.

(2) Pravico iz prejšnjega odstavka tega člena uresničujejo delavci neposredno, s svojimi predstavniki v svetu delavcev, v skladu s predpisi, ki urejajo sodelovanje delavcev pri upravljanju ali z delavskim zaupnikom za varnost in zdravje pri delu.

(3) Za izvolitev delavskega zaupnika iz prejšnjega odstavka tega člena se uporabljajo predpisi, ki urejajo sodelovanje delavcev pri upravljanju.
46. člen
(dolžnost posvetovanja)

(1) Delodajalec se mora z delavci ali njihovimi predstavniki posvetovati o oceni tveganja, pa tudi o vsakem ukrepu, ki lahko vpliva na varnost in zdravje pri delu, o izbiri strokovnega delavca, izvajalca medicine dela, delavce za prvo pomoč, in delavcev oziroma pooblaščenih oseb po posebnih predpisih za varstvo pred požarom in evakuacijo, ter o obveščanju delavcev in organizaciji usposabljanja.

(2) Delodajalec mora predstavnikom delavcev in sindikatom, ki so organizirani pri njem, posredovati na običajen način izjavo o varnosti z oceno tveganja in dokumentacijo o nezgodah pri delu, ki jo delodajalec hrani v skladu s predpisi.

(3) Če pri delodajalcu ni izvoljenih predstavnikov delavcev in ni organiziranih sindikatov, mora delodajalec listine iz prejšnjega odstavka javno objaviti na običajen način.
47. člen
(položaj delavskega zaupnika)

(1) Delavskemu zaupniku za varnost in zdravje pri delu se mora omogočiti način dela ter se morajo zagotoviti pravice, ki veljajo za svet delavcev.

(2) Delavci in njihovi predstavniki ne smejo biti postavljeni v neugoden položaj zaradi uresničevanja pravic iz prvega odstavka 45. člena tega zakona.
48. člen
(pravice in obveznosti sveta delavcev ali delavskega zaupnika)

(1) Svet delavcev ali delavski zaupnik za varnost in zdravje pri delu lahko od delodajalca zahteva sprejetje ustreznih ukrepov ter pripravi predloge za odpravo in zmanjšanje tveganj za varnost in zdravje pri delu.

(2) Delavci ali njihovi predstavniki za varnost in zdravje pri delu lahko zahtevajo nadzor pristojne inšpekcije, kadar menijo, da delodajalec ni zagotovil ustreznih varnostnih ukrepov.

(3) Predstavnik sveta delavcev ali delavski zaupnik za varnost in zdravje pri delu ima pravico prisostvovati inšpekcijskemu nadzoru, kadar ta opravlja nadzor nad zagotavljanjem varnosti in zdravja pri delu ter izraziti svoja opažanja.

(4) Delodajalec mora seznaniti svet delavcev ali delavskega zaupnika za varnost in zdravje pri delu ter sindikate pri delodajalcu z ugotovitvami, predlogi ali ukrepi nadzornih organov.

(5) Delodajalec mora za izvajanje nalog članov sveta delavcev oziroma delavskega zaupnika za varnost in zdravje pri delu zagotavljati ustrezne oblike usposabljanja.

IV. PRAVICE IN DOLŽNOSTI DELAVCEV
49. člen
(pravice delavcev)

(1) Delavec ima pravico in dolžnost, da je seznanjen z varnostnimi ukrepi in ukrepi zdravstvenega varstva ter usposobljen za njihovo izvajanje.

(2) Delavec ima pravico dajati predloge, pripombe in obvestila o vprašanjih varnosti in zdravja pri delu delavcem, zadolženim za varnost in zdravje pri delu po tem zakonu.
50. člen
(dolžnosti delavcev)

Delavec mora zlasti:
- v skladu z navodili delodajalca pravilno uporabljati delovno opremo in druga sredstva za delo vključno z varnostnimi napravami;
- v skladu z navodili delodajalca pravilno uporabljati osebno varovalno opremo v skladu z njenim namenom;
- takoj obvestiti delodajalca ali delavce, ki so v izjavi o varnosti z oceno tveganja zadolženi za varnost in zdravje pri delu o vsaki pomanjkljivosti, škodljivosti, okvari ali drugem pojavu, ki bi pri delu lahko ogrozil njegovo zdravje in varnost ali zdravje in varnost drugih oseb;
- sodelovati z delodajalcem in delavci, ki so v izjavi o varnosti z oceno tveganja zadolženi za varnost in zdravje pri delu, dokler se ne vzpostavijo varno delovno okolje in delovne razmere ter izvedejo ukrepi inšpekcije za delo.
51. člen
(prepoved dela pod vplivom alkohola, drog in drugih substanc)

(1) Delavec ne sme delati ali biti na delovnem mestu pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih substanc.

(2) Delavec ne sme delati ali biti pod vplivom zdravil, ki lahko vplivajo na psihofizične sposobnosti, na tistih delovnih mestih, na katerih je zaradi večje nevarnosti za nezgode pri delu tako določeno z izjavo o varnosti z oceno tveganja.

(3) Delodajalec ugotavlja stanje iz prvega odstavka tega člena po postopku in na način določenima z internim aktom delodajalca.

(4) Delodajalec mora odstraniti z dela, delovnega mesta in iz delovnega procesa delavca, ki je delal ali je bil na delovnem mestu v nasprotju z določili prvega in drugega odstavka tega člena.
52. člen
(pravica odkloniti delo)

(1) Delavec ima pravico odkloniti delo, če ni bil predhodno seznanjen z vsemi nevarnostmi ali škodljivostmi pri delu in sprejetimi varnostnimi ukrepi ter usposobljen za varno in zdravo delo ali če delodajalec ni zagotovil predpisanega zdravstvenega pregleda.

(2) Delavec ima pravico odkloniti delo, če mu grozi neposredna nevarnost za življenje in zdravje, ker niso bili izvedeni predpisani varnostni ukrepi, ter zahtevati, da se nevarnost odpravi.

(3) Če delodajalec ne odpravi nevarnosti, lahko delavec zahteva posredovanje inšpekcije dela ter o tem obvesti svet delavcev ali delavskega zaupnika za varnost in zdravje pri delu.
53. člen
(pravica do zapustitve delovnega mesta)

(1) Delavec ima v primeru resne in neposredne nevarnosti za življenje ali zdravje pravico ustrezno ukrepati, skladno s svojim znanjem in tehničnimi sredstvi, ki jih ima na razpolago, v primeru neizogibne nevarnosti pa zapustiti nevarno delovno mesto, delovni proces oziroma delovno okolje.

(2) V primerih iz prejšnjega odstavka delavec ni odgovoren za škodo, ki bi nastala iz njegovega delovanja, razen če jo je povzročil naklepno ali iz hude malomarnosti.
54. člen
(pravica do zdravstvenih pregledov)

(1) Delavec ima pravico do zdravstvenih pregledov, ki ustrezajo tveganjem za varnost in zdravje pri delu, s katerimi se delavci srečujejo pri delu.

(2) Delavec se mora odzvati in opraviti zdravstveni pregled, ki ustreza tveganjem za varnost in zdravje pri delu na delovnem mestu.


V. DOLŽNOSTI SAMOZAPOSLENIH OSEB
55. člen
(opredelitev samozaposlene osebe)

(1) Oseba, ki opravlja pridobitno ali drugo poklicno dejavnost, pa ne zaposluje drugih delavcev in v delovni proces ne vključuje drugih oseb (v nadaljnjem besedilu: samozaposlena oseba), je v skladu s tem zakonom in drugimi predpisi o varnosti in zdravju pri delu odgovorna za svojo varnost in zdravje ter za varnost in zdravje drugih oseb, na katere vplivajo njena dejanja ali opustitve.

(2) Kot samozaposlena oseba se šteje tudi oseba, ki je v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju zavarovana kot kmet in ne zaposluje delavcev in v delovni proces ne vključuje drugih oseb, razen družinskih članov na kmetijah, v skladu s predpisi o kmetijstvu.
56. člen
(dolžnost oceniti tveganje)

(1) Samozaposlena oseba mora oceniti tveganje.

(2) Če ugotovi, da obstajajo nevarnosti za nezgode, poklicne bolezni in bolezni, povezane z delom, mora izdelati pisno izjavo o varnosti z oceno tveganja ter določiti ukrepe za zagotovitev varnosti in zdravja pri delu.
57. člen
(dolžnost uporabe ustreznih sredstev za delo in osebne varovalne opreme)

Samozaposlena oseba mora pri svojem delu uporabljati sredstva za delo in osebno varovalno opremo, ki ustreza tveganjem pri delu ter predpisanim varnostnim in zdravstvenim zahtevam.
58. člen
(dolžnost vključitve v pisni sporazum)

Kadar samozaposlene osebe opravljajo dela na deloviščih iz 39. člena tega zakona, se morajo vključiti v pisni sporazum ter izvajati skupne ukrepe za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu.
59. člen
(prijave inšpekciji)

Samozaposlena oseba mora inšpekciji dela prijaviti nezgodo pri delu, zaradi katere je nezmožen za delo več kot tri delovne dni, ugotovljeno poklicno bolezen in nevarni pojav.
60. člen
(dolžnost varstva pred požarom)

Samozaposlena oseba mora skladno z vrsto in naravo dejavnosti, s katero se ukvarja, sprejeti ukrepe za zagotovitev varstva pred požarom v skladu s posebnimi predpisi.

VI. DOKUMENTACIJA

61. člen
(hramba dokumentacije)

(1) Delodajalec hrani vso dokumentacijo po tem zakonu in podzakonskih aktih, zlasti pa dokumentacijo, ki se nanaša na:
1. obdobne preiskave škodljivosti v delovnem okolju;

2. obdobne preglede in preizkuse delovne opreme;
3. preglede in preizkuse osebne varovalne opreme;

4. opravljeno usposabljanje za varno delo in preizkuse usposobljenosti;

5. zdravstvene preglede delavcev;

6. nezgode pri delu, kolektivne nezgode, nevarne pojave, ugotovljene poklicne bolezni in bolezni, povezane z delom ter njihove vzroke;

7. nevarne snovi, ki jih uporablja, če tako določajo posebni predpisi.

(2) Bolezen, povezana z delom, po tem zakonu je bolezen, pri kateri ima delovni proces oziroma delovno okolje vlogo predisponirajočega, ne pa vzročnega dejavnika za njen nastanek in ki je pomembna za zbiranje podatkov zaradi izboljšanja delovnih razmer.

(3) Delodajalec trajno hrani dokumentacijo iz prvega odstavka tega člena.

VII. SVET ZA VARNOST IN ZDRAVJE PRI DELU

62. člen
(strokovno posvetovalno telo)

(1) Minister, pristojen za delo, imenuje strokovno posvetovalno telo Svet za varnost in zdravje pri delu (v nadaljnjem besedilu: svet), ki ga sestavljajo zlasti strokovnjaki za varnosti pri delu, medicino dela in socialno varnost ter strokovnjaki iz delodajalskih organizacij in sindikatov. Člane sveta iz delodajalskih organizacij in sindikatov imenuje minister na predlog Ekonomsko-socialnega sveta.

(2) Svet obravnava ter sprejema stališča in priporočila o stanju, strategiji in izvajanju enotne politike ter prednostnih nalogah varnosti in zdravja pri delu.

VIII. DOVOLJENJE ZA OPRAVLJANJE STROKOVNIH NALOG

63. člen
(vrste dovoljenj)

(1) Minister, pristojen za delo, izda pravni osebi ali samostojnemu podjetniku posamezniku, če izpolnjuje kadrovske, organizacijske, tehnične in druge pogoje, dovoljenje za opravljanje naslednjih strokovnih nalog:
- obdobne preiskave škodljivosti v delovnem okolju;
- obdobni pregledi in preizkusi delovne opreme.

(2) Minister, pristojen za delo, lahko izda dovoljenje iz prejšnjega odstavka tudi tujim pravnim osebam oziroma samostojnim podjetnikom posameznikom.

(3) Tuje pravne osebe oziroma samostojni podjetniki posamezniki lahko v Republiki Sloveniji čezmejno opravljajo strokovne naloge iz prvega odstavka tega člena, če izpolnjujejo kadrovske, organizacijske, tehnične in druge pogoje.
64. člen
(veljavnost dovoljenja)

Minister, pristojen za delo, izda dovoljenje iz prejšnjega člena za sedem let.



65. člen
(kakovost dela in listin)

(1) Pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik (v nadaljnjem besedilu: imetnik dovoljenja) mora strokovne naloge opravljati skrbno in po pravilih stroke.

(2) Listine, izdane pri izvajanju strokovnih nalog, morajo omogočati sledljivost in preglednost.
66. člen
(obvestila in poročanje)

(1) Imetnik dovoljenja mora v 15 dneh obvestiti ministrstvo, pristojno za delo o vsaki spremembi, ki lahko vpliva na opravljanje strokovnih nalog, za katere je pridobil dovoljenje za delo, zlasti pa spremembe v zvezi s tehnično opremo in strokovnimi delavci.

(2) Imetnik dovoljenja mora ministrstvu, pristojnemu za delo, dajati letna poročila o nalogah, ki jih opravlja, najpozneje do konca februarja za preteklo leto.
67. člen
(nadzor nad izvajanjem strokovnih nalog)

Nadzor nad izvajanjem strokovnih nalog opravlja na podlagi prijave ali letnega poročila iz prejšnjega člena inšpekcija za delo neposredno pri imetniku dovoljenja, pri naročniku strokovnih nalog ali pa pri obeh.
68. člen
(odvzem dovoljenja)

(1) Minister, pristojen za delo, odvzame dovoljenje za opravljanje strokovnih nalog:
- če ugotovi, da imetnik dovoljenja ne izpolnjuje več pogojev za pridobitev dovoljenja;
- če imetnik dovoljenja ne začne opravljati nalog, ki so določene v dovoljenju, v enem letu od dneva njegove izdaje;
- če je bilo dovoljenje izdano na podlagi neresničnih podatkov;
- če na predlog inšpekcije dela ali na obrazložen predlog pravne osebe civilnega prava, ki združuje strokovne delavce in izvajalce medicine dela, ugotovi, da se naloge opravljajo nestrokovno;
- če imetnik dovoljenja ne obvesti ministrstva, pristojnega za delo, o vsaki spremembi, ki vpliva na opravljanje strokovnih nalog, za katere je pridobil dovoljenje za delo, zlasti pa spremembe v zvezi s tehnično opremo in strokovnimi delavci;
- če imetnik dovoljenja kljub pozivu ne predloži letnega poročila.

(2) Pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik lahko ponovno zaprosi za dovoljenje pod pogoji iz 63. člena tega zakona po preteku enega leta od odvzema dovoljenja.
69. člen
(postopek za izdajo, obnovo in odvzem dovoljenja)

(1) Minister, pristojen za delo, izda, obnovi in odvzame dovoljenje z odločbo v upravnem postopku, na podlagi ogleda in mnenja tričlanske komisije.

(2) Če v postopku izdaje ali obnove dovoljenja iz prejšnjega odstavka tega člena minister ne izda in vroči odločbe v treh mesecih od dneva, ko je vloga popolna, se šteje, da je bilo dovoljenje izdano oziroma obnovljeno.

(3) Zoper odločbo iz prvega odstavka pritožba ni dovoljena.

(4) Dovoljenje, obnova ali odvzem dovoljenja se vpiše v vpisnik, ki ga vodi ministrstvo, pristojno za delo, razen dovoljenje za čezmejno opravljanje storitev, če so imetniki dovoljenja vpisani v vpisnik v svoji državi.
(5) Imetnik dovoljenja lahko začne opravljati strokovne naloge z dnem vpisa v vpisnik.

(6) Podatki iz vpisnika so javni.
70. člen
(določitev, kadrovskih, organizacijskih, tehničnih in drugih pogojev)

Minister, pristojen za delo, določi kadrovske, organizacijske, tehnične in druge pogoje, ki jih morajo izpolnjevati pravne osebe ali samostojni podjetniki posamezniki za pridobitev ali obnovo dovoljenja, določi sestavo komisije in predpiše vodenje vpisnika.

IX. NADZOR

71. člen
(nadzor inšpekcije dela)

Nadzor nad izvajanjem tega zakona, predpisov, izdanih na njegovi podlagi, in drugih predpisov o varnosti in zdravju pri delu, ter nad varnostnimi ukrepi, določenimi s splošnimi akti delodajalca in kolektivnimi pogodbami, opravlja inšpekcija dela.
72. člen
(nadzor rudarske inšpekcije)

Nadzor iz prejšnjega člena pri rudarskih in podzemnih gradbenih delih, ki se izvajajo z rudarskimi metodami dela in v skladu s posebnimi predpisi, ki ureja rudarstvo, opravlja rudarska inšpekcija.
73. člen
(nadzor pomorske inšpekcije)

Nadzor iz 71. člena tega zakona na morskih plovilih za gospodarske namene, vpisanih v slovenski ladijski register, razen nadzora na ribiških ladjah, opravlja inšpekcija, pristojna za pomorstvo.
74. člen
(nadzor organa, pristojnega za letalsko varnost)

Nadzor iz 71. člena tega zakona na področju letalskih operacij in drugih letalskih aktivnosti v zraku opravlja organ, pristojen za nadzor letalske varnosti.
75. člen
(nadzor inšpekcije, pristojne za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami)

Nadzor nad izvajanjem ukrepov varstva pred požarom, reševanja in evakuacije opravlja inšpekcija, pristojna za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami.

X. KAZENSKE DOLOČBE

76. člen
(prekrški delodajalca)

(1) Z globo od 2.000 do 40.000 evrov se kaznuje za prekršek delodajalec, ki:

1. pisno ne oceni tveganj, katerim so delavci izpostavljeni ali bi lahko bili izpostavljeni pri delu (prvi odstavek 17. člena);

2. ne popravi in ne dopolni ocene tveganja vsakokrat, ko obstoječi preventivni ukrepi varovanja niso zadostni oziroma niso več ustrezni, ko se spremenijo podatki na katerih je ocenjevanje temeljilo, in ko obstajajo možnosti in načini za izpopolnitev oziroma dopolnitev ocenjevanja (drugi odstavek 17. člena);

3. po izvedenem ocenjevanju tveganja za varnost in zdravje pri delu ne izdela in ne sprejme izjave o varnosti z oceno tveganja v pisni obliki (tretji odstavek 17. člena);

4. v izjavi o varnosti z oceno tveganja ne določi posebnih zdravstvenih zahtev, ki jih morajo izpolnjevati delavci za delo v delovnem procesu ali za uporabo posameznih sredstev za delo, na podlagi strokovne ocene izvajalca medicine dela (četrti odstavek 17. člena);

5. v izjavi o varnosti k oceni tveganja ne predloži zapisnika o posvetovanju z delavci oziroma z njihovimi predstavniki (peti odstavek 17. člena);

6. ne objavi izjave o varnosti z oceno tveganja na običajen način, ali jo v delu, ki se na njih nanaša, ne posreduje delavcem vsakokrat, ko se spremeni in dopolni, prav tako pa novozaposlenim in vsem drugim navzočim na delovnem mestu in v delovnem procesu ob začetku dela (prvi odstavek 18. člen);

7. ne omogoči delavcu na njegovo zahtevo vpogled v veljavno izjavo o varnosti z oceno tveganja (drugi odstavek 18. člena);

8. ne zagotavlja delavcem osebne varovalne opreme in njene uporabe, če sredstva za delo in delovno okolje, kljub varnostnim ukrepom ne zagotavlja varnosti in zdravja pri delu (četrta alineja 19. člena);

9. ne opravlja obdobnih preiskav škodljivosti delovnega okolja in tako ne preverja ustreznih delovnih razmer (peta alineja 19. člena);

10. ne opravlja obdobnih pregledov in preizkusov delovne opreme in tako ne preverja njihove skladnosti s predpisi o varnosti in zdravju pri delu (šesta alineja 19. člena);

11. ne zagotavlja varnega delovnega okolja in varne uporabe delovne opreme (sedma alineja 19. člena);

12. ne sprejme ukrepov za zagotovitev prve pomoči delavcem in drugim navzočim osebam ter ukrepov za sodelovanje s službo nujne medicinske pomoči (prvi odstavek 20. člena);

13. ne določi ukrepov iz 20. in 21. člena ter števila delavcev oziroma pooblaščenih oseb po posebnih predpisih za njihovo izvajanje prilagojenih naravi dejavnosti in številu zaposlenih delavcev ter upoštevaje druge navzoče osebe v delovnem procesu (22. člen);

14. ne poskrbi za tako ureditev delovnega mesta in opremo, ki tveganje za nasilje zmanjšata, in ki omogočata dostop pomoči na ogroženo delovno mesto, na tistih delovnih mestih, kjer obstaja večja nevarnost za nasilje tretjih oseb (prvi odstavek 23. člena);

15. ne načrtuje postopke za primere nasilja na delovnem mestu ter ne seznani z njimi delavce, ki na takih delovnih mestih delajo (drugi odstavek 23. člena);

16. ne sprejme ukrepov za preprečevanje, odpravljanje in obvladovanje primerov nasilja, trpinčenja, nadlegovanja in drugih oblik psihosocialnega tveganja na delovnih mestih, ki lahko ogrozijo zdravje delavcev (24. člen);

17. da v uporabo objekt, ne da bi pridobil dokumentacijo v zvezi z nadaljnjim delom po predpisih o zagotavljanju varnosti in zdravja na začasnih in premičnih gradbiščih ter ne da bi pisno ocenil tveganje, katerim bi delavci lahko bili izpostavljeni (prvi odstavek 25. člena);

18. da v uporabo delovno opremo in druga sredstva za delo, ne da bi pridobil potrebno dokumentacijo, ki zagotavlja njihovo skladnost z bistvenimi zdravstvenimi in varnostnimi zahtevami oziroma potrebno dokumentacijo po predpisih o varnosti in zdravju pri uporabi sredstev za delo (drugi odstavek 25. člena);

19. da nevarne kemične snovi v uporabo delavcem, ki niso opremljene z varnostnim listom, v katerem je proizvajalec oziroma dobavitelj navedel vse varnostno-tehnične podatke, ki so pomembni za ocenjevanje tveganja pri delu s temi snovmi in ne zagotovi vseh varnostnih ukrepov, ki izhajajo iz varnostnega lista (prvi odstavek 26. člena);

20. ne zagotovi varnostnega lista v slovenskem jeziku, razen izjemoma, ko je lahko varnostni list tudi v tujem jeziku, v skladu s pogoji, ki jih določa predpis o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij (drugi odstavek 26. člena);

21. ne zagotovi, kadar je to potrebno, prevod varnostnega lista v jezik, ki ga delavec razume (tretji odstavek 26. člena);

22. ne obvesti takoj vseh delavcev, ki so ali bi lahko bili izpostavljeni resni in neposredni nevarnosti, o navzočem tveganju in varnostnih ukrepih (prvi odstavek 27. člena);

23. ob resni, neposredni in neizogibni nevarnosti z ukrepi in navodili delavcem ne omogoči, da ustavijo delo in se napotijo na varno (drugi odstavek 27. člen);
24. razen v izjemnih primerih in iz utemeljenih razlogov pozove delavce na delo, ko še obstaja resna in neposredna nevarnost (tretji odstavek 27. člena);

25. za opravljanje strokovnih nalog v zvezi z zagotavljanjem varnosti pri delu ne določi enega ali več strokovnih delavcev za varnost pri delu (prvi odstavek 28. člena);

26. strokovnemu delavcu ne omogoči strokovno neodvisnega opravljanja nalog po tem zakonu ali mu ne zagotovi primernega časa in dostopa do vseh potrebnih podatkov ali mu ne omogoči izpopolnjevanja znanja, ali strokovnega delavca zaradi njegovega dela postavi v manj ugoden položaj ali v položaj, da trpi druge škodljive posledice v zvezi s svojim delom (četrti odstavek 28. člena);

27. v izjavi o varnosti z oceno tveganja ne načrtuje in ne določi promocije zdravja na delovnem mestu, zanjo ne zagotovi potrebnih sredstev, pa tudi načina spremljanja njenega izvajanja (prvi odstavek 32. člena);

28. ne zagotovi, da zdravstvene ukrepe v zvezi z varnostjo in zdravje pri delu izvaja izvajalec medicine dela (prvi odstavek 33. člena);

29. ne zagotovi zdravstvenih pregledov delavcev, ki ustrezajo tveganjem za varnost in zdravje pri delu (prvi odstavek 36. člena);

30. ne obvešča delavcev o varnem in zdravem delu, ali jih ne seznanja o vrstah nevarnosti v delovnem okolju in na delovnem mestu, o potrebnih varnostnih ukrepih ter o delavcih zadolženih za izvajanje ukrepov prve pomoči, ter o delavcih oziroma pooblaščenih osebah po posebnih predpisih, zadolženih za izvajanje ukrepov požarnega varstva in evakuacije (prvi in drugi odstavek 37. člena);

31. ne zagotovi, da imajo na mesto, na katerem preti neposredna in neizogibna nevarnost, dostop le tisti delavci, ki so za delo na takem mestu dobili posebna navodila (tretji odstavek 37. člena);

32. ne poskrbi, da delavci drugega delodajalca prejmejo informacije o tveganjih glede varnosti in zdravja pri delu, vključno z izjavo o varnosti, ter informacije o delavcu, ki je določen za prvo pomoč, ter o delavcih oziroma pooblaščenih osebah po posebnih predpisih, zadolženih za izvajanje ukrepov požarnega varstva in evakuacije delavcev (četrti odstavek 37. člena);

33. ne opremi delovnih mest in sredstev za delo z znaki za obvestila in za nevarnost ter z navodili za varno delo, v skladu s posebnimi predpisi (peti odstavek 37. člena);

34. ne usposablja delavcev za varno opravljanje dela ali ne prilagaja in po potrebi obnavlja ter spreminja vsebine usposabljanja (prvi in drugi odstavek 38. člena);

35. ne preverja usposobljenosti za varno delo na delovnem mestu (tretji odstavek 38. člena);

36. ne določi obveznih občasnih preizkusov teoretične in praktične usposobljenosti za varno delo za delavce, ki delajo na delovnem mestu, na katerem iz ocene tveganja izhaja večja nevarnost za nezgode in poklicne bolezni, ter za delavce, ki delajo na delovnih mestih, na katerih so nezgode pri delu in poklicne bolezni pogostejše, ali ne spoštuje predpisanega roka (četrti in peti odstavek 38. člena);

37. ne zagotovi usposabljanja delavcev v njihovem delovnem času in zanje brezplačno (sedmi odstavek 38. člena);

38. s pisnim sporazumom ne določi skupnih ukrepov za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu ter ne določi delavca za zagotovitev varnosti svojih delavcev oziroma ne določi delavca, odgovornega za izvajanje teh ukrepov na delovišču, na katerem hkrati opravlja dela dvoje ali več delodajalcev (39. člen);

39. o delih ne obvesti inšpekcije dela pred začetkom delovnega procesa, pri katerem obstajajo večje nevarnosti za nezgode in poklicne bolezni. (40. člen);

40. ne prijavi takoj vsake nezgode s smrtnim izidom oziroma nezgode, zaradi katere je delavec nezmožen za delo več kot tri delovne dni, kolektivne nezgode, nevarnega pojava in ugotovljene poklicne bolezni (prvi odstavek 41. člena);

41. ne omogoči delavcem, da sodelujejo pri obravnavi o vseh vprašanjih, ki zadevajo zagotavljanje varnega in zdravega dela v skladu s tem zakonom in drugimi predpisi (prvi odstavek 45. člena);

42. se z delavci ali njihovimi predstavniki ne posvetuje o oceni tveganja ter o vsakem ukrepu, ki lahko vpliva na varnost in zdravje pri delu, o izbiri strokovnega delavca, izvajalca medicine dela in delavca za prvo pomoč, delavca oziroma pooblaščene osebe po posebnih predpisih za varstvo pred požarom in evakuacijo, ter o obveščanju delavcev in organizaciji usposabljanja (prvi odstavek 46. člena);

43. ne posreduje predstavnikom delavcev in sindikatom, ki so organizirani pri njem, na običajen način izjave o varnosti z oceno tveganja in dokumentacije o nezgodah pri delu, ki jo delodajalec hrani v skladu s predpisi (drugi odstavek 46. člena);

44. ne objavi listin iz drugega odstavka 46. člena javno, na običajen način, če pri delodajalcu ni izvoljenih predstavnikov delavcev in ni organiziranih sindikatov (tretji odstavek 46. člena);

45. ne omogoči delavskemu zaupniku za varnost in zdravje pri delu načina dela in pravic, ki veljajo za svet delavcev (prvi odstavek 47. člena);

46. ne seznani sveta delavcev ali delavskega zaupnika za varnost in zdravje pri delu ter sindikatov pri delodajalcu z ugotovitvami, predlogi ali ukrepi nadzornih organov (četrti odstavek 48. člena);

47. ne zagotavlja ustreznih oblik usposabljanja za izvajanje nalog članov sveta delavcev oziroma delavskega zaupnika za varnost in zdravje pri delu (peti odstavek 48. člena);

48. ne odstrani z dela, z delovnega mesta in iz delovnega procesa delavca, ki je delal ali je bil na delovnem mestu v nasprotju z določili prvega in drugega odstavka 51. člena (četrti odstavek 51. člena);
49. ne hrani dokumentacije po tem zakonu in po podzakonskih aktih (61. člen).

(2) Z globo od 500 do 4.000 evrov se kaznuje odgovorna oseba delodajalca, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.
77. člen
(prekrški delavca)

Z globo od 100 do 1.000 evrov se kaznuje za prekršek delavec, ki:

1. v skladu z navodili delodajalca ne uporablja pravilno delovne opreme in drugih sredstev vključno z varnostnimi napravami ter osebne varovalne opreme v skladu z njenim namenom (prva in druga alineja 50. člena);

2. takoj ne obvesti delodajalca ali delavcev, ki so v izjavi o varnosti z oceno tveganja zadolženi za varnost in zdravje pri delu o vsaki pomanjkljivosti, škodljivosti, okvari ali o drugem pojavu, ki bi pri delu lahko ogrozil njegovo zdravje in varnost ali zdravje in varnost drugih oseb (tretja alineja 50. člena);

3. ne sodeluje z delodajalcem in delavci, ki so v izjavi o varnosti z oceno tveganja zadolženi za varnost in zdravje pri delu, dokler se ne vzpostavijo varno delovno okolje in delovne razmere ter ne izvedejo ukrepi inšpekcije za delo (četrta alineja 50. člena);
4. dela ali je na delovnem mestu pod vplivom alkohola, drog ali drugih substanc (prvi odstavek 51. člena);

5. se ne odzove in ne opravi zdravstvenega pregleda, ki ustreza tveganjem za varnost in zdravje pri delu na delovnem mestu (drugi odstavek 54. člena).
78. člen
(prekrški samozaposlenih oseb)

Z globo od 500 do 10.000 evrov se kaznuje za prekršek samozaposlena oseba, ki:

1. ne oceni tveganja (prvi odstavek 56. člena);

2. ne izdela pisne izjave o varnosti z oceno tveganja ter ne določi ukrepov za zagotovitev varnosti in zdravja pri delu, če ugotovi, da obstajajo nevarnosti za nezgode, poklicne bolezni in bolezni, povezane z delom (drugi odstavek 56. člena);

3. pri svojem delu ne uporablja sredstev za delo in osebne varovalne opreme, ki ustreza tveganjem pri delu ter predpisanim varnostnim in zdravstvenim zahtevam (57. člen);

4. se ne vključi v pisni sporazum ter ne izvaja skupnih ukrepov za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu na deloviščih iz 39. člena tega zakona (58. člen);

5. ne prijavi inšpekciji dela nezgode pri delu, zaradi katere je nezmožen za delo več kot tri delovne dni, ugotovljene poklicne bolezni in nevarnega pojava (59. člen).
79. člen
(prekrški imetnikov dovoljenja za opravljanje strokovnih nalog)

Z globo od 1.000 do 20.000 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik – imetnik dovoljenja, ki

1. ne opravlja strokovnih nalog skrbno in po pravilih stroke (prvi odstavek 65. člena);

2. pri izvajanju strokovnih nalog izda listino, ki ne omogoča sledljivost in preglednosti (drugi odstavek 65. člena).

80. člen
(pristojnost za izrekanje globe v okviru razpona)

Prekrškovni organ lahko v postopku o prekršku izreče globo v znesku, ki je višji od najnižje predpisane globe, vendar znotraj predpisanega razpona.

XI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

81. člen
(izdaja podzakonskih predpisov)

Minister, pristojen za delo, in minister, pristojen za zdravje, izdata podzakonske predpise iz drugega odstavka 30. člena, iz 31. člena, iz tretjega odstavka 34. člena, iz drugega odstavka 36. člena in iz 70. člena najkasneje do uveljavitve tega zakona.
82. člen
(uporaba in veljavnost podzakonskih predpisov)

(1) Kolikor niso v nasprotju z določbami tega zakona in drugimi predpisi, se uporabljata naslednja podzakonska predpisa:
- Pravilnik o varstvu pri nakladanju in razkladanju motornih vozil (Uradni list SFRJ, št. 17/66);
- Pravilnik o splošnih ukrepih in normativih za varstvo pri delu z dvigali (Uradni list SFRJ, št. 30/69);

(2) Kolikor niso v nasprotju z določbami tega zakona in drugimi predpisi, ostanejo v veljavi naslednji podzakonski predpisi:
- Navodilo o načinu prijavljanja in raziskovanja nesreč pri delu (Uradni list SRS, št. 9/78);
- Pravilnik o varstvu pri delu v gozdarstvu (Uradni list SRS, št. 15/79);
- Pravilnik o evidencah in prijavah s področja varstva pri delu (Uradni list SRS, št. 1/84, 18/87 in 35/88);
- Pravilnik o varstvu pri delu pred nevarnostjo električnega toka (Uradni list RS, št. 29/92);
- Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih (Uradni list RS, št. 89/1999, 39/2005);
- Pravilnik o osebni varovalni opremi, ki jo delavci uporabljajo pri delu (Uradni list RS, št. 89/1999, 39/2005);
- Pravilnik o varnostnih znakih (Uradni list RS, št. 89/1999, 39/2005, 34/2010);
- Pravilnik o varnosti in zdravju pri delu s slikovnim zaslonom (Uradni list RS, št. 30/2000, 73/2005);
- Pravilnik o varnosti in zdravju pri delu na ribiških ladjah (Uradni list RS, št. 6/2001, 39/2005);
- Pravilnik o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti hrupu pri delu (Uradni list RS, št. 7/2001);
- Pravilnik o minimalnih zahtevah pri zagotavljanju medicinske oskrbe posadke na ladjah (Uradni list RS, št. 28/2001, 25/2006);
- Pravilnik o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti kemičnim snovem pri delu (Uradni list RS, št. 100/2001, 39/2005, 53/2007);
- Pravilnik o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti biološkim dejavnikom pri delu (Uradni list RS, št. 4/2002, 39/2005);
- Pravilnik o preventivnih zdravstvenih pregledih delavcev (Uradni list RS, št. 87/2002, 29/2003-popr., 124/2006);
- Pravilnik o pogojih in postopku za pridobitev dovoljenja za delo za opravljanje strokovnih nalog varnosti pri delu (Uradni list RS, št. 42/2003);
- Pravilnik o seznamu poklicnih bolezni (Uradni list RS, št. 85/2003);
- Pravilnik o opravljanju strokovnega izpita iz varnosti in zdravja pri delu (Uradni list RS, št. 35/2004);
- Pravilnik o varnosti in zdravju pri uporabi delovne opreme (Uradni list RS, št. 101/2004);
- Pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja pri ročnem premeščanju bremen (Uradni list RS, št. 73/2005);
- Uredba o zagotavljanju varnosti in zdravja pri delu na začasnih in premičnih gradbiščih (Uradni list RS, št. 83/2005);
- Pravilnik o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti azbestu pri delu (Uradni list RS, št. 93/2005);
- Pravilnik o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti vibracijam pri delu (Uradni list RS, št. 94/2005);
- Pravilnik o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti rakotvornim ali mutagenim snovem (Uradni list RS, št. 101/2005);
- Pravilnik o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti hrupu pri delu (Uradni list RS, št. 17/2006 (18/2006 - popr.));
- Pravilnik o stalnem strokovnem usposabljanju in izpopolnjevanju strokovnih delavcev, ki opravljajo naloge varnosti pri delu (Uradni list RS, št. 112/2006);
- Pravilnik o organizaciji, materialu in opremi za prvo pomoč na delovnem mestu (Uradni list RS, št. 136/2006);
- Uredba o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti umetnim optičnim sevanjem (Uradni list RS, št. 34/2010).
83. člen
(prenehanje uporabe in prenehanje veljavnosti podzakonskih predpisov)

(1) Z dnem, ko začne veljati ta zakon, se prenehajo uporabljati naslednji podzakonski predpisi:
- Splošni pravilnik o higienskih in tehničnih varstvenih ukrepih pri delu (Uradni list FLRJ, št. 16/47 in 36/50, členi: 11 do 25, 33 do 39, 40 in 41, 42 do 49, 76, 77, 86, 87, 100 do 103, 152 do 183);
- Pravilnik o higienskih in tehničnih varstvenih ukrepih pri delu v konopljarnah (Uradni list FLRJ, št. 46/47);
- Pravilnik o higienskih in tehničnih varstvenih ukrepih pri delu v steklarnah (Uradni list FLRJ, št. 14/48 in 17/48);
- Pravilnik o higienskih in tehničnih varstvenih ukrepih pri delu v kamnolomih in opekarnah ter pri kopanju gline, peska in gramoza (Uradni list FLRJ, št. 69/48);
- Pravilnik o varstvenih ukrepih pri ravnanju z razstrelivom in obstreljevanju, miniranju, v rudnikih, kamnolomih in drugih delih (priloga št. 8 Uradnega lista FLRJ, št. 98/49);
- Pravilnik o tehničnih in zdravstveno-tehničnih ukrepih pri delu pri kemično tehnoloških procesih (priloga št. 9 Uradnega lista FLRJ, št. 55/50, razen 86. člena);
- Pravilnik o tehničnih in zdravstveno-tehničnih varnostnih ukrepih pri delu v črni metalurgiji (Uradni list FLRJ, št. 7/55);
- Pravilnik o higienskih in tehničnih varstvenih ukrepih na morskih ladjah (Uradni list FLRJ, št. 6/57 in 32/58);
- Pravilnik o higienskih in tehničnih varstvenih ukrepih pri potapljaških ladjah (Uradni list FLRJ, št. 36/58);
- Pravilnik o higienskih in tehničnih varstvenih ukrepih pri mehaničnem predelovanju in obdelovanju lesa in podobnih materialov (Uradni list FLJR, št. 40/61);
- Pravilnik o higienskih in tehničnih varstvenih ukrepih pri luškem transportnem delu (Uradni list SFRJ, št. 14/64);
- Pravilnik o varstvu pri vzdrževanju motornih vozil in prevozu z motornimi vozili (Uradni list SFRJ, št. 55/65);
- Pravilnik o varstvu pri delu in o tehničnih ukrepih za acetilenske razvijalnike in acetilenske postaje (Uradni list SFRJ, št. 6/67 in 27/69);
- Odredba o prepovedi razmaščevanja in čiščenja kovinskih delov in predmetov in drugih snovi z motornimi bencini (Uradni list SFRJ, št. 23/67);
- Pravilnik o varstvu pri kmetijskem delu (Uradni list SFRJ, št. 34/68);
- Pravilnik o zagotovitvi nastanitve in prehrane oziroma prevoza delavcev od kraja, kjer stanujejo, do kraja, kjer delajo in nazaj (Uradni list SFRJ, št. 41/68);
- Pravilnik o varstvu pri izdelovanju razstreliv in smodnika in pri manipuliranju z razstrelivi in smodnikom (Uradni list SFRJ, št. 55/69);
- Pravilnik o posebnih ukrepih in normativih za varstvo pri obdelovanju in predelovanju kož, krzna in krznenih odpadkov (Uradni list SFRJ, št. 47/70);
- Pravilnik o tehničnih normativih za livarsko industrijo (Uradni list SFRJ, št. 14/79).

(2) Z dnem, ko začne veljati ta zakon, prenehajo veljati naslednji podzakonski predpisi:
- Pravilnik o varstvu pri delu pri termičnem obdelovanju zlitin lahkih kovin v kopelih z nitratnimi solmi (Uradni list SRS, št. 26/75);
- Navodilo o evidencah s področja varstva pri delu (Uradni list SRS, št. 32/80);
- Pravilnik o varstvenih ukrepih za delo s snovmi, ki vsebujejo poliklorirane bifenile, poliklorirane naftalene in poliklorirane terfenile (Uradni list SRS, št. 13/85);
- Pravilnik o osnovah za opravljanje nalog varstva pri delu (Uradni list SRS, št. 27/87);
- Pravilnik o varstvu pri delu pri gradnji predorov, rovov in podkopov (Uradni list SRS, št. 26/88);
- Pravilnik o preiskavah delovnega okolja, pregledih in preizkusih sredstev za delo (Uradni list SRS, št. 35/88);
- Pravilnik o varstvu pri delu na železnicah (Uradni list SRS, št. 36/89);
- Pravilnik o varstvenih ukrepih pri izdelavi in dodelavi papirja, kartona in lesovine (Uradni list SRS, št. 36/89);
- Pravilnik o varstvu pri delu v grafični industriji (Uradni list RS, št. 7/92);
- Pravilnik o načinu izdelave izjave o varnosti z ocenjevanjem tveganja (Uradni list RS, št. 30/00).
84. člen
(prenehanje veljavnosti zakona)

Z dnem, ko začne veljati ta zakon, preneha veljati Zakon o varnosti in zdravju pri delu (Uradni list RS, št. 56/99 in 64/01).
85. člen
(vacatio legis)

Ta zakon začne veljati šest mesecev od dneva objave v Uradnem listu Republike Slovenije.


III. OBRAZLOŽITEV ČLENOV

K 1. členu
Člen določa namen zakona, podlago oziroma evropske predpise, na katerih temelji zakon, in subjekte, ki so udeleženi pri izdaji nekaterih podzakonskih aktov, ter hierarhijo aktov, ki urejajo varnost in zdravje pri delu.

K 2. členu
Predlog tega člena ureja personalno veljavnost zakona. Zakon se uporablja za vse osebe, ki so navzoče v delovnem procesu, bodisi v javnem, bodisi v zasebnem sektorju.

Drugi odstavek določa izjeme pri uporabi zakona, in sicer za nekatere službe in za rudarstvo, ki imajo zaradi posebnih značilnosti svoje dejavnosti posamezna vprašanja varnosti in zdravja pri delu urejena s posebnimi predpisi, vendar morajo biti ta vprašanja iz posebnih predpisov prav tako v skladu z načeli tega zakona. Določitev teh izjem je tudi v skladu z drugim odstavkom 2. člena Direktive Sveta 89/391/EGS (v nadaljnjem besedilu: okvirna direktiva).

K 3. členu
V predlogu tega člena so opredeljeni nekateri izrazi, potrebni za enotno razumevanje in izvajanje zakona. Nekateri pojmi, katerih pomen je določen v veljavnem Zakonu o varnosti in zdravju pri delu (Uradni list RS, št. 56/1999 in 64/2001), so bili po uveljavitvi zakona opredeljeni v podzakonskih aktih, s katerimi se izvajajo nekatere njegove določbe, in niso več potrebni za samo razumevanje predlaganega zakona.

Izraz delavec je v predlogu zakona opredeljen kot oseba, ki pri delodajalcu opravlja delo na podlagi pogodbe o zaposlitvi. Kot delavec pa se šteje tudi oseba, ki na kakršni koli drugi pravni podlagi opravlja delo za delodajalca ali oseba, ki pri delodajalcu opravlja delo zaradi usposabljanja.

Opredelitev izraza delodajalec je povzeta po Zakonu o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 42/2002, 79/2006 - ZZZPB-F, 46/2007 - odl. US, 103/2007, 45/2008 - ZArbit, in83/2009 - Odl. US). Za razliko od opredelitve v Zakonu delovnih razmerjih, se kot delodajalec po tem zakonu šteje tudi ladjar ladje, ki je vpisana v slovenski ladijski register. Kot delodajalec se šteje tudi oseba, ki na kakršni koli drugi pravni podlagi zagotavlja delo delavcem, razen oseb, ki zagotavljajo delo gospodinjskim pomočnikom, katere izključuje tudi okvirna direktiva. Kot delodajalec se po tem zakonu ne štejejo tudi nosilci kmetij, ki opravljajo delo z družinskimi člani na kmetijah v skladu s predpisi o kmetijstvu. Se pa kot delodajalec šteje fizična oseba, ki s člani svojih gospodarstev oziroma družinskimi člani opravlja pridobitno ali drugo dejavnost. Če oseba, ki je v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju zavarovana kot kmet oziroma nosilec kmetijske dejavnosti opravlja to dejavnost brez drugih zaposlenih oseb oziroma v delovni proces ne vključuje drugih oseb, opravlja dejavnost le s svojimi družinskimi člani, se ta oseba šteje kot samozaposlena iz V. poglavja tega zakona. Zakon pa izrecno določa tudi situacijo, ko se napoteni delavci vključujejo v delovni proces uporabnika napotenih delavcev. Po določbah tega zakona se kot delodajalec šteje tudi uporabnik napotenih delavcev.

V tretji točki je opredeljen izraz nezgode pri delu. Definicija je povzeta po metodologiji ESAW3
_________________
3 (European Statistics of Accidents at Work).

V tem členu so opredeljeni tudi izrazi, poznani že v veljavnem zakonu, in sicer nevarni pojav, delavski zaupnik za varnost in zdravje pri delu, sredstva za delo in strokovni delavec. Predlog tega člena pa prinaša še nove opredelitve pojmov preventivni ukrep, delovni proces, promocija zdravja na delovnem mestu, zunanja strokovna služba ter izvajalec medicine dela. Med navedenimi je treba izpostaviti promocijo zdravja na delovnem mestu, ki je nov institut v sistemu varnosti in zdravja pri delu.

K 4. členu
Člen ureja institut nacionalnega programa varnosti in zdravja pri delu. Določena je njegova vsebina in subjekti, ki sodelujejo pri pripravi, sprejemanju, spremembi in dopolnitvi ter reviziji nacionalnega programa in njegovih izvedbenih dokumentov. K sprejetju strateškega dokumenta zavezuje Republiko Slovenijo tudi 4. člen konvencije MOD št. 155.

K 5. členu
Temeljna načela niso predmet sankcioniranja. Usmerjajo k razumevanju določb zakona ter so pretežno povzeta iz mednarodnih dokumentov in aktov. Nekatera so praviloma izpeljana v posameznih členih, ki sodijo v obligacijski del zakona. V predlogu tega člena je poudarjena vrhovna odgovornost in obveznost delodajalca, da zagotavlja varno in zdravo delo delavcu. To obveznost poudarja 16. člen konvencije MOD št. 155 in 5. člen okvirne direktive. Zakon v III. poglavju, Obveznosti delodajalcev, natančneje določa dolžnosti slednjih, ki zagotavljajo varnost in zdravje pri delu s preprečevanjem, odpravljanjem in obvladovanjem nevarnosti pri delu, obveščanjem in usposabljanjem delavcev ter ustrezno organizacijo in zagotavljanjem potrebnih materialnih sredstev. Drugi odstavek člena povzema določbo člena 15 okvirne direktive, ki delodajalcu nalaga posebno skrb, da zagotovi varno in zdravo delo posebnim kategorijam delavcev na način, da pri izbiri ukrepov upošteva posebna tveganja, katerim so izpostavljeni ti delavci. Pri izpolnjevanju obveznosti morajo delodajalci upoštevati spreminjajoče se okoliščine ter izvajati take preventivne ukrepe in izbirati take delovne in proizvajalne metode, ki bodo zagotavljale izboljševanje stanja in višjo raven varnosti in zdravja pri delu

K 6. členu
Predlog člena vsebuje dolžnost delodajalca, da načrtuje in izvaja promocijo zdravja na delovnem mestu. Načelo ga zavezuje, da posveti posebno skrb tudi zdravju pri delu in je podrobneje izpeljano v naslednjih členih. Zagotavlja dejavnejše vključevanje medicine dela pri preprečevanju poškodb pri delu, poklicnih bolezni in bolezni, povezanih z delom.

K 7. členu
Po tej določbi mora delodajalec pri načrtovanju vseh dejavnosti, ki bi lahko vplivale na varnost in zdravje delavcev, upoštevati vse vplive na varno in zdravo delo ter poskrbeti, da so okolje, postopki, prostori, oprema in snovi primerni ter v skladu z namenom uporabe. S tem načelom se opredeljuje obveznost delodajalca, da že med načrtovanjem, torej v najzgodnejši fazi, na primeren način uredi varnost in zdravje delavcev, ki bodo kakorkoli vključeni v delovni proces.

K 8. členu
Načelo določa, da je delodajalec vedno odgovoren za varnost in zdravje pri delu, tudi če strokovne naloge varnosti pri delu prenese na strokovnega delavca ali zunanjo strokovno službo oziroma strokovne naloge v zvezi z izvajanjem zdravstvenih ukrepov na izvajalca medicine dela. Poudarjeno je tudi, da nikakršne obveznosti delavca na tem področju ne vplivajo na odgovornost delodajalca. V povezavi s tem načelom so vloga in naloge strokovnega delavca in izvajalca medicine dela predpisane v III. poglavju, med obveznostmi delodajalca.

K 9. členu
Določba tega člena se povezuje s prejšnjimi načeli in določa temeljna doktrinarna načela, katera naj delodajalec upošteva pri načrtovanju politike varnosti in zdravja pri delu. Okvirna direktiva zahteva, da mora prilagajati ukrepe za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu spremenjenim okoliščinam ter stalno izboljševati stanje oziroma stopnjo varnosti in zdravja pri delu. Varnost in zdravje pri delu morata biti del načrtovanja poslovne politike delodajalca. S predlogom tega člena se posredno določa hierarhija ravnanja in ukrepov delodajalca pri zagotavljanju varnega in zdravega dela delavcev.

K 10. členu
Ta člen določa pomembno načelo pri zagotavljanju varnosti in zdravja pri delu, in sicer da so vse obveznosti delodajalca urejene v poglavju Obveznosti delodajalca, hkrati tudi pravice delavca v zvezi z njegovim varnim in zdravim delom. Iz načela izhaja, da sta temeljna subjekta varnega in zdravega dela delodajalec in delavec.


K 11. členu
Pravica delavca do dela in delovnega okolja, ki mu zagotavlja varnost in zdravje pri delu, je hkrati obveznost delodajalca iz 5. člena zakona, saj mora delavcu zagotoviti varno in zdravo delo v skladu z določbami zakona. Pravica je izpeljana iz ustavnega načela o nedotakljivosti življenja ter pravice do osebnega dostojanstva in varnosti kot temeljnih človekovih pravic. Ostale pravice delavca so urejene v IV. poglavju zakona.

K 12. členu
V tem členu je določena dolžnost delavca, da tudi sam skrbi za lastno varnost in zdravje, tako da spoštuje in izvaja ukrepe delodajalca za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu. Odgovornost delodajalca za varnost in zdravje pri delu ne more biti uresničena, če delavec njegovih ukrepov ne upošteva. Navedena obveznost delavca je urejena v poglavju o pravicah in dolžnostih delavcev ter v 13. členu okvirne direktive.

Tretji odstavek tega člena skupaj s prvim zavezuje delavca, da pravilno (v skladu z navodili oziroma ukrepi) uporablja varnostne naprave ter sredstva za delo, varnostne naprave in osebno varovalno opremo.

K 13. členu
Člen določa, da se morajo delodajalci in delavci oziroma njihovi predstavniki o vprašanjih varnosti in zdravja pri delu medsebojno obveščati, skupno posvetovati in soodločati. Delodajalci imajo obveznost vključiti v oblikovanje politike varnosti in zdravja pri delu tudi delavce, neposredno ali po njihovih predstavnikih, na podlagi tega zakona in predpisov o sodelovanju delavcev pri upravljanju. Takšno sodelovanje zahtevata tudi okvirna direktiva in konvencija MOD št. 155. Načelo sodelovanja delavcev pri upravljanju je v zakonu natančneje opredeljeno v določbah členov, ki urejajo to sodelovanje pri odločanju o varnosti in zdravju pri delu.

K 14. členu
Načelo določa, da je delavec razbremenjen finančnih obveznosti pri zagotavljanju varnosti in zdravja, hkrati pa mu zakon ob morebitnih zdravstvenih posledicah zaradi opravljanja dela zagotavlja enak materialni in socialni položaj, kakršnega je dosegel do trenutka, ko je utrpel zdravstvene posledice zaradi opravljanja dela. Takšno obremenitev delodajalca oziroma razbremenitev delavcev določata okvirna direktiva in konvencija MOD št. 155.

K 15. členu
Člen določa medsebojno sodelovanje med vsemi, ki delujejo na področju varnosti in zdravja pri delu. To so subjekti, ki so dogovorni za varnost in zdravje pri delu, zainteresirani subjekti, katerih interes je čim višja raven varnosti in zdravja pri delu (nosilci socialnega zavarovanja, zavarovalnice), in kvalificirani subjekti, ki imajo obveznost v izobraževalnem sistemu vplivati na kulturo dela ter na zavest o varnem in zdravem delu ali pa so usposobljeni za opravljanje strokovnih nalog na tem področju. Določba predpisuje sodelovanje pri načrtovanju skupnih dejavnosti med, katerih namen je doseči višjo raven varnosti in zdravja pri delu ter splošen razvoj varnostne kulture. Zakon posebej določa, da zavarovalnice in zavodi za zdravstveno pokojninsko in invalidsko zavarovanje zagotavljajo sredstva, ki so potrebna za ta namen. Zakon pa povezuje načrtovanje skupnih dejavnosti tudi z izpolnjevanjem obveznosti delodajalca iz zavarovanja za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni, ki je odvisna od ravni varnosti in zdravja pri delu pri delodajalcu.

K 16. členu
Z določbo tega člena se v pravni ureditvi varnosti in zdravja pri delu kot temeljno načelo uzakonja zaveza, da morata biti vzgoja in izobraževanje iz varnosti in zdravja pri delu sestavni del programov izobraževanja na šolah vseh vrst in stopenj, saj je poznavanje osnov tega področja neločljivi sestavni del katerega koli usposabljanja za katero koli delo.

Vpeljava vsebin varstva in zdravja pri delu v izobraževalne programe je tudi v skladu s konvencijo MOD št. 155.

K 17. členu
Člen določa temeljno dolžnost delodajalca, da pisno oceni tveganja, ki so jim delavci izpostavljeni ali bi jim lahko bili izpostavljeni pri delu. Ker zakon ne predvideva več podzakonskega predpisa, ki je določal način izdelave izjave o varnosti, njeno vsebino in podatke, na katerih mora temeljiti, so posamezni koraki ocenjevanja tveganja določeni s to določbo.

Ocenjevanje tveganja obsega predvsem identifikacijo nevarnosti, ugotovitev, kdo od delavcev bi jim bil lahko izpostavljen, oceno obstoječega tveganja, odločitev o tem, ali je tveganje sprejemljivo, in o uvedbi ukrepov za zmanjšanje nesprejemljivega tveganja.

K oceni tveganja delodajalec priloži zapisnik o posvetovanju z delavci oziroma njihovimi predstavniki.

Ocena tveganja je dokument, ki ga mora delodajalec dopolnjevati oziroma popraviti vsakokrat, ko se spremenijo okoliščine, na katerih je temeljilo ocenjevanje, ko sprejeti ukrepi niso več zadostni oziroma ustrezni ter ob novih možnostih in načinih za izpopolnitev oziroma dopolnitev ocenjevanja tveganja.

Ocenitev tveganja je podlaga za pisno izjavo o varnosti z oceno tveganja, ki jo sprejme delodajalec.

Zakon predpisuje vsebino izjave o varnosti, ki je odvisna od vrste in obsega dejavnosti delodajalca ter temelji na ocenitvi tveganja. Ta izjava vsebuje predvsem načrt delodajalca za izvedbo predpisanih zahtev in sprejetih ukrepov ter načrte in postopke za izvedbo ukrepov ob neposredni nevarnosti. Z izjavo o varnosti delodajalec opredeli obveznosti in odgovornosti oseb, ki so pri njem odgovorne za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu, ter obveznosti in odgovornosti delavcev, določi pa tudi aktivnosti in ukrepe za krepitev in ohranjanje zdravja delavcev ter način njihovega izvajanja in posebne zdravstvene zahteve, ki jih morajo izpolnjevati delavci za določeno delo.

K 18. členu
Zakon določa, da mora delodajalec izjavo o varnosti z oceno tveganja objaviti. Objavi jo, ko jo sprejme, in vsakokrat, ko jo dopolni oziroma spremeni. Objavo izvede na običajen in primeren način, ki omogoča, da se z njo seznanijo vsi delavci. Delodajalec mora izjavo o varnosti z oceno tveganja vsakokrat posredovati novozaposlenim delavcem. Z njo mora seznaniti tudi vse tiste, ki so navzoči na določenem delovnem mestu in kjer se lahko pričakuje, da bodo izpostavljeni tveganju, opredeljenemu v tej izjavi.

Poleg navedenih primerov mora delodajalec delavcu omogočiti vpogled v veljavno izjavo o varnosti z oceno tveganja, kadar koli slednji to zahteva.

K 19. členu
Člen določa najpomembnejše naloge delodajalca, ki jih zakon v naslednjih določbah razčlenjuje podrobneje.
Delodajalec poveri opravljanje nalog varnosti pri delu strokovnemu delavcu, naloge varovanja zdravja pri delu pa izvajalcu medicine dela. V posebnih določbah zakon opredeljuje merila in način izbire strokovnih delavcev, njihove strokovne naloge in pristojnosti oziroma način dela. Posebne določbe zakona urejajo naloge izvajalca medicine dela.

Določba opredeljuje dolžnost delodajalca, da obvešča delavce o uvajanju novih tehnologij in sredstev za delo ter z njimi povezanih nevarnosti za nezgode in zdravstvene okvare, da izdaja navodila za varno delo ter da usposablja delavce za varno in zdravo delo, kar je podrobneje razdelano v posebnih določbah zakona.

Delodajalec zagotavlja delavcem osebno varovalno opremo in njeno uporabo, če sredstva za delo in delovno okolje kljub varnostnim ukrepom ne zagotavljajo varnosti in zdravja pri delu. Z obdobnimi preiskavami škodljivosti delovnega okolja ugotavlja ustrezne delovne razmere, z obdobnimi pregledi in preizkusi delovne opreme pa preverja njeno skladnost s predpisi o varnosti in zdravju pri delu. Delodajalec mora namreč zagotavljati varno delovno okolje in uporabo varne delovne opreme.

Podrobneje so dolžnosti delodajalca v zvezi z zagotavljanjem varnega delovnega okolja, sredstev za delo, uporabe delovne opreme in osebne varovalne opreme opredeljene v podzakonskih predpisih.

K 20. členu
Člen določa dolžnost delodajalca, da zagotavlja prvo pomoč delavcem na delovnem mestu. Ukrepi, ki jih mora sprejeti, morajo upoštevati tudi druge navzoče osebe v delovnem procesu, prav tako pa mora predvideti način sodelovanja s službo nujne medicinske pomoči.

Natančnejše ukrepe za zagotavljanje prve pomoči na delovnem mestu, vključno s potrebnimi sredstvi, materialom in usposobljenimi delavci za dajanje prve pomoči, bo predpisal podzakonski akt, ki ga sprejeme minister, pristojen za delo, v soglasju z ministrom, pristojnim za zdravje.

K 21. členu
Dolžnost delodajalcev je, da zagotavljajo varstvo pred požarom ter sprejmejo potrebne ukrepe za evakuacijo in za zagotovitev sodelovanja z zunanjimi službami. Upoštevaje pristojnost urejanja varstva pred požarom in evakuacije, ki sodi na delovno področje ministrstva, pristojnega za obrambo, ta člen odkazuje na uporabo posebnih predpisov.

K 22. členu
Ukrepi, ki jih delodajalec sprejme za zagotavljanje prve pomoči na delovnem mestu ter za požarno varstvo in evakuacijo delavcev, morajo upoštevati vrsto njegovih dejavnosti in tveganja za nastanek teh dogodkov, število delavcev in drugih oseb, ki so navzoči v delovnem procesu in delovnem okolju delodajalca. Upoštevaje navedeno, delodajalec določi tudi število usposobljenih delavcev s posebnimi nalogami na teh področjih. Delodajalec lahko določi za izvajanje teh nalog tudi pooblaščeno osebo, kot je to opredeljeno s posebnimi predpisi.

K 23. členu
Določba posebej zavezuje delodajalca, da predvidi delovna mesta in delavce, ki bi jih pri opravljanju dela lahko ogrožale tretje osebe. Že dejavnost delodajalca je lahko takšna, da predstavlja nevarnost za nasilje tretjih oseb, ali pa je tako nasilje mogoče na nekaterih delovnih mestih ali pri nekaterih delih. Ko delodajalec takšna delovna mesta ali dela ugotovi in opredeli, mora poskrbeti za tako ureditev delovnega mesta in opremo, ki tveganje za nasilje zmanjša in ki omogoča dostop pomoči na ogroženo delovno mesto. V ta namen mora načrtovati postopke ob morebitnem nasilju na delovnem mestu in z njimi seznaniti delavce, ki na takih delovnih mestih delajo.

K 24. členu
Člen opredeljuje dolžnost delodajalca, da sprejme ukrepe ob morebitnem nasilju, trpinčenju, nadlegovanju in drugih oblikah psihosocialnega tveganja, kakršen je stres ali preobremenjenost, ki lahko ogrozi zdravje delavcev. Z ukrepi mora tako tveganje preprečiti oziroma čim bolj omejiti. Vključitev zahtev o dolžnosti delodajalca na tem področju v zakon o varnosti in zdravju pri delu omogoča inšpektorjem za delo tudi upravni nadzor in ukrepanje z izdajo ureditvenih odločb v upravnem postopku.

K 25. členu
Določba opredeljuje dolžnost delodajalca, da pred začetkom delovnega procesa v novem objektu pridobi zanj dokumentacijo skladno s predpisi o zagotavljanju varnosti in zdravja na začasnih in premičnih gradbiščih. Predpisana dokumentacija, ki mora biti izdelana za novi objekt, je opredeljena v Uredbi o zagotavljanju varnosti in zdravja pri delu na začasnih in premičnih gradbiščih. S 7. členom uredbe je med drugim določena dolžnost koordinatorja za varnost in zdravje, da pripravi dokumentacijo, ki ustreza značilnostim projekta in ki vsebuje ustrezne varnostne in zdravstvene podatke, ki jih je potrebno upoštevati pri vsakem nadaljnjem delu (v fazah uporabe, vzdrževanja, rušenja itd.). Ta dokumentacija mora biti pripravljena že v fazi priprave projekta. Če delodajalec sam ni hkrati naročnik projekta, jo bo moral pridobiti od naročnika.

V drugem odstavku člen določa, da mora delodajalec, preden da v uporabo delovno opremo in druga sredstva za delo, pridobiti potrebno dokumentacijo, ki zagotavlja njihovo skladnost z bistvenimi zdravstvenimi in varnostnimi zahtevami zanje, ter potrebno dokumentacijo po predpisih o varnosti in zdravju pri uporabi teh sredstev. Gre za uporabo delovne opreme, kakršni so stroji, orodje, naprave ipd., ter sredstev za delo, na primer osebne varovalne opreme, ki morajo imeti ustrezno predpisano dokumentacijo o skladnosti z bistvenimi zdravstvenimi in varnostnimi zahtevami (tehnična dokumentacija, CE-oznaka, izjava o skladnosti ipd.). V drugi alineji drugega odstavka te določbe pa je zajeta delovna oprema, ki jo delodajalec že uporablja v delovnem procesu ter za katero veljajo zahteve o obdobnih pregledih in preizkusih.

K 26. členu
Nevarne kemične snovi, ki jih delodajalec uporablja v delovnem procesu, morajo biti opremljene z varnostnim listom. Opredeljene so v Zakonu o kemikalijah in morajo biti, ko so dane v promet, že opremljene z varnostnim listom. V njem morajo biti navedeni vsi varnostno-tehnični podatki, ki so pomembni za ocenjevanje tveganja pri delu s temi snovmi. S spremembo zakonodaje o kemikalijah (Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o kemikalijah (ZKem-B) – Uradni list RS, št. 16/2008) vsebina varnostnega lista ni več predpisana s podzakonskim aktom, temveč zakon neposredno napotuje k evropski uredbi o kemikalijah, imenovani REACH .

Drugi pogoj, da delodajalec lahko da nevarno kemikalijo v uporabo v delovnem procesu, pa je, da je na podlagi varnostnega lista zagotovil tudi vse varnostne ukrepe.

Praviloma mora delodajalec zagotoviti varnostni list v slovenskem jeziku. Izjeme so določene v Uredbi o izvajanju Uredbe (ES) o registraciji, evaluaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij (REACH) (Uradni list RS, št. 23/2008), po kateri je varnostni list izjemoma lahko le v tujem jeziku, in sicer za poklicno ali laboratorijsko dejavnost v količinah, ki so manjše od 10 kilogramov na prejemnika na leto, če je ta jezik prejemniku razumljiv in če slednji soglaša s takim varnostnim listom. Za prejemnika se v delovnem procesu razume delavec.

Delodajalec mora, kadar je to potrebno, zagotoviti prevod varnostnega lista iz prejšnjega odstavka v jezik, ki ga delavec razume.

K 27. členu
V prvem odstavku določbe je opredeljena dolžnost delodajalca obvestiti delavce, da so izpostavljeni resni in neposredni nevarnosti, kot tudi če takšna nevarnost šele grozi. Obvestiti jih mora, katera tveganja obstajajo in kakšni so varnostni ukrepi, da se delavci pred nastalo ali morebitno nevarnostjo lahko zavarujejo in se tako izognejo nevarnosti.

Z drugim odstavkom pa je določeno, kako mora delodajalec ravnati, ko resne in neposredne nevarnosti ni mogoče obvladati z varnostnimi ukrepi ter postane neizogibna v posledicah za varnost in zdravje delavcev. V tem primeru mora delodajalec omogočiti, da delavci prenehajo delati in se po potrebi povsem odstranijo iz delovnega okolja.

Delodajalec mora imeti utemeljene razloge, da pozove delavce na delo, ko na delovnem mestu oziroma v delovnem procesu še obstaja resna in neposredna nevarnost. Toda v tem primeru nevarnost ne sme biti (več) neizogibna in jo mora delodajalec že obvladovati.

K 28. členu
Delodajalec mora za opravljanje strokovnih nalog v zvezi z zagotavljanjem varnosti pri delu določiti enega ali več strokovnih delavcev za varnost pri delu, praviloma med zaposlenimi delavci. Število strokovnih delavcev je odvisno od vrste dejavnosti, s katero se ukvarja, ter organiziranosti in obsežnosti delovnega procesa. Pomembno je tudi, koliko delavcev dela v delovnem procesu, ki predstavlja tveganje za varnost in zdravje. Če delovni proces poteka v več delovnih izmenah ali na več lokacijah, bo moral delodajalec pri določitvi števila delavcev navedeno upoštevati. Število strokovnih delavcev in njihova izobrazba je v delodajalčevi diskreciji, ob upoštevanju navedenih meril.

Strokovni delavec opravlja naloge varnosti pri delu neposredno za delodajalca in je na tem področju njegova podaljšana roka, zato pa neposredno odgovoren delodajalcu. Da lahko opravlja svoje naloge neodvisno, kar pomeni predvsem po pravilih stroke in za zagotavljanje pravic delavcev na področju varnosti pri delu, mu mora delodajalec omogočiti strokovno neodvisno delo, mu zagotoviti primeren čas in dostop do vseh potrebnih podatkov ter mu omogočiti izpopolnjevanje znanja. Strokovni delavec pa zaradi svojega dela ne sme biti postavljen v manj ugoden položaj ali trpeti drugih škodljivih posledic. Zagotovitev ustreznih delovnih pogojev in sredstev strokovnemu delavcu je tudi v delodajalčevem interesu, ki je odgovoren za to področje.

Delodajalec lahko vse ali posamezne naloge organiziranja in zagotavljanja varnosti pri delu, kadar jih ne more opraviti s svojimi strokovnimi delavci, poveri zunanjim strokovnim službam, ki imajo dovoljenje za delo po tem zakonu. Praviloma sicer zagotavlja izvajanje teh nalog sam oziroma z zaposlenimi strokovnimi delavci, zunanjo službo pa najame, kadar njihovega izvajanja glede na naravo delovnega procesa, število in izobrazbeno sestavo zaposlenih ali iz drugih objektivnih razlogov ne more organizirati z lastnimi delavci.

Če delodajalec za izvajanje strokovnih nalog najame zunanje izvajalce, mora z njimi sodelovati, da se spoznajo z vsemi dejavniki, ki vplivajo ali bi lahko vplivali na varnost in zdravje delavcev pri delu v delovnem procesu delodajalca. Delodajalec mora zunanji strokovni službi omogočiti dostop do podatkov o tveganjih, o varnostnih in preventivnih ukrepih ter o delavcih, odgovornih za izvajanje ukrepov, med drugim za prvo pomoč, varstvo pred požarom in evakuacijo.

K 29. členu
Člen primeroma opredeljuje osnovne, poglavitne naloge strokovnega delavca za varnost pri delu. Naloge se v predlogu zakona ne spreminjajo bistveno od obstoječe ureditve.

Predlog zakona v drugem odstavku te določbe odkazuje na uporabo podzakonskega predpisa pri pogojih, ki jih bodo morali strokovni delavci izpolnjevati za opravljanje strokovnih nalog pri obdobnih preiskavah škodljivosti v delovnem okolju ter obdobnih pregledih in preizkusih delovne opreme. Za opravljanje teh nalog bo podzakonski predpis enako kakor doslej opredelil kadrovske zahteve, ki jih mora strokovni delavec izpolnjevati, in druge pogoje.

Za vse druge strokovne naloge je predlog zakona določil, da jih lahko opravlja strokovni delavec z opravljenim splošnim delom strokovnega izpita iz varnosti in zdravja pri delu. Pri takšni ureditvi je predvideno, da bo splošni del strokovnega izpita v primerjavi s programom po veljavni ureditvi obsegal vsebine, ki bodo zagotovile potrebno znanje s področij, ki jih strokovno delo teh delavcev obsega.

V zadnjem odstavku tega člena pa je ministrstvo, pristojno za delo zadolženo za izvajanje nalog in dolžnosti v skladu z Zakonom o postopku priznavanja poklicnih kvalifikacij državljanom držav članic EU, EGP in Švicarske konfederacije za opravljanje reguliranih poklicev oziroma dejavnosti v RS.

K 30. členu
Določba izrecno določa možnost, da delodajalci naloge varnosti pri delu opravljajo sami. Namen te določbe je omogočiti predvsem manjšim delodajalcem z manj nevarnimi dejavnostmi, pri katerih ni večjih tveganj za poškodbe in zdravje delavcev ter katerih obvladovanje ni strokovno zahtevno, da sami ocenijo tveganje in po potrebi sprejmejo ustrezne ukrepe, sami skrbijo za usposabljanje delavcev za varno delo in izdajajo ustrezna navodila za varno delo ter opravljajo druge naloge zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu. V skladu z okvirno direktivo mora biti delodajalec za prevzem teh nalog ustrezno usposobljen. Predlog zakona predpisuje usposobitev odgovorne osebe delodajalca tako, da pridobi znanja s tega področja s splošnim delom strokovnega izpita iz varnosti in zdravja pri delu ali pa z usposabljanjem za ta namen, kar bo podrobneje urejeno v podzakonskih predpisih.

K 31. členu
Določba opredeljuje izdajo podzakonskega predpisa, s katerim bo minister, pristojen za delo, določil pogoje, način in program za opravljanje strokovnega izpita iz varnosti in zdravja pri delu. Delodajalcu daje možnost, da se z opravljenim splošnim delom strokovnega izpita usposobi za samostojno vodenje in zagotavljanje varnosti pri delu, zato bo treba v podzakonskem predpisu ustrezno prilagoditi program splošnega dela izpita.

K 32. členu
Določba opredeljuje dolžnost delodajalca v zvezi z zagotavljanjem zdravja delavcev. Promocijo zdravja na delovnem mestu mora načrtovati ter zagotoviti potrebna sredstva in določiti način spremljanja izvajanja sprejetih ukrepov.

Smernice za pripravo in določitev dejavnosti in ukrepov za krepitev zdravja bo izdal minister, pristojen za zdravje. Ker ne gre za podzakonski predpis, določba posebej opozarja na obveznost izdajatelja smernic, da se pri njihovi pripravi posvetuje s socialnimi partnerji in da smernice objavi na spletnih straneh pristojnih ministrstev.

K 33. členu
Člen določa, da zdravstvene ukrepe v zvezi z varnostjo in zdravjem pri delu izvede izvajalec medicine dela.

Odvisno od vrste dejavnosti ter vrste in stopnje tveganja za nastanek poškodb in zdravstvenih okvar delavcev delodajalec prepusti izvajalcu medicine dela, da zanj opravlja naloge, ki so v določbi tega člena primeroma navedene.

Izvajalec medicine dela sodeluje pri izdelavi strokovnih podlag za izjavo o varnosti in opravlja zdravstvene preglede delavcev. Sodeluje pri pripravi načrta delodajalca za dajanje prve pomoči,ter pri izvajanju usposabljanja delavcev in delodajalcev za ukrepe prve pomoči.

Seznanja delavce s tveganjem, ki je povezano z njihovim delovnim mestom in delovnim okoljem in ki lahko povzroči funkcionalne okvare, bolezni ali invalidnost, ter spremlja stanje v zvezi s poklicnimi boleznimi in boleznimi v zvezi z delom in odkriva vzroke zanje. Sodeluje v procesu poklicne rehabilitacije ter svetuje pri izbiri drugega ustreznega dela

Na podlagi analize zdravstvenega stanja delavcev predlaga delodajalcu izboljšave delovnega procesa, da se dopolnijo in izpopolnijo ukrepi v zvezi z varnostjo in zdravjem pri delu.

Poudarjena je dolžnost, da izvajalec medicine dela sodeluje z osebnimi zdravniki delavcev ter izvedenskimi organi invalidskega in zdravstvenega zavarovanja, zato, da si izmenjajo podatke o zdravstvenem stanju delavcev, ugotovijo upravičenost do začasne oziroma trajne zadržanosti z dela in ocenijo delovno zmožnost.

Na podlagi pisnega soglasja delavca lahko izvajalec medicine dela pridobi podatke o njegovem zdravstvenem stanju in vpogleda v medicinske podatke pri njegovem osebnem zdravniku. Na zahtevo mora izvajalec medicine dela predložiti osebnemu zdravniku podatke o obremenitvah in zdravstvenih zahtevah delovnih mest.

K 34. členu
Pogoje, ki jih bodo morali izpolnjevati izvajalci medicine dela, bo določil minister, pristojen za zdravje. Ministrstvo za zdravje bo za opravljanje te dejavnosti izdajalo dovoljenja pravnim ali fizičnim osebam, vodilo seznam izvajalcev in ga objavljalo na spletni strani ministrstva. .

K 35. členu
Določba napotuje strokovne delavce, ki so zadolženi za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev, k medsebojnemu sodelovanju. Varnosti pri delu ni mogoče ločiti od zagotavljanja zdravja delavcev, zato morajo strokovnjaki obeh področij sodelovati, kar pomeni, da dajejo pobude oboji strokovnjaki, da se povezujejo in obveščajo ter da naloge, za katere so pooblaščeni, po potrebi opravljajo skupaj.

K 36. členu
Delodajalci morajo zagotavljati zdravstvene preglede delavcev. V primerjavi z dosedanjo ureditvijo predlog zakona te preglede izrecno povezuje s tveganji za varnost in zdravje pri delu, ki so ugotovljena za posamezno delovno mesto. Delodajalci bodo morali delavcem omogočiti bolj usmerjene zdravstvene preglede in v obsegu, ki bo utemeljen z ugotovljenim tveganjem na delovnem mestu.

Podzakonski predpis, ki bo določal vrste, način, obseg in roke za zdravstvene preglede, bo izdal minister, pristojen za zdravje, v soglasju z ministrom, pristojnim za delo.

K 37. členu
Določbe o obveščanju in seznanjenosti delavcev se v predlogu zakona ne spreminjajo. Dolžnost obveščanja in seznanjanja, posebno tako imenovanih »ranljivih skupin delavcev«, je ena temeljnih dolžnosti delodajalca pri zagotavljanju varnega in zdravega dela. Praviloma jih mora o varnem in zdravem delu obveščati pisno. Ustna obvestila in navodila so dopuščena le izjemoma, kadar delavcem grozi neposredna nevarnost za življenje in zdravje.

Delodajalec mora zagotoviti, da imajo na delovno mesto, na katerem preti neposredna in neizogibna nevarnost, dostop le tisti delavci, ki so za delo na njem dobili njegova posebna navodila. V teh primerih ne gre za običajni delovni proces in opravljanje del, pri katerih neposredne in neizogibne nevarnosti praviloma ne sme biti, temveč za dela, kakršna so reševanje, vzdrževanje, odprava napak ipd.

Če pri delodajalcu opravljajo delo delavci drugega delodajalca, morajo tudi ti prejeti vse informacije o tveganju za varnost in zdravje pri delu, vključno z izjavo o varnosti, ter podatke o delavcu, ki je določen za prvo pomoč, požarno varstvo in evakuacijo delavcev oziroma o pooblaščenih osebah, ki jim je poveril izvajanje ukrepov požarnega varstva in evakuacije . Navadno gre za dela, ki ne sodijo v redni delovni proces delodajalca, na primer za čiščenje, vzdrževanje, varovanje in podobno, in ki se pogodbeno oddajajo drugim pravnim subjektom.

Delodajalec mora delovna mesta in sredstva za delo opremiti z znaki za obvestila in za nevarnost ter z navodili za varno delo v skladu s posebnimi predpisi. Tako je s Pravilnikom o varnostnih znakih določena delodajalčeva obveznost glede uporabe varnostnih znakov in predpisanih posameznih varnostnih znakov, prav tako pa mora delavcem zagotoviti ustrezna ustna ali pisna navodila o pomenu teh znakov, ki se uporabljajo pri delu, in jih stalno obveščati o vseh potrebnih ukrepih v zvezi z njihovo uporabo.

K 38. členu
Določba tega člena ni bistveno spremenjena od veljavne ureditve. Usposabljanje delavcev za varno delo je zelo pomembna in odgovorna naloga delodajalca pri zagotavljanju varnega in zdravega dela. Za varno delo neusposobljen delavec oziroma delavec, ki ni bil seznanjen s tveganjem na delovnem mestu, ima pravico odkloniti delo. Navedeno usposabljanje se mora izvesti pred začetkom dela ob sklenitvi delovnega razmerja in ponovno, kadar se v delovni proces uvedejo nove tehnologije, novo delovno sredstvo ali ob kakršni koli drugi spremembi v delovnem procesu, zaradi katere je varno delo ogroženo. Razumljivo je, da mora biti delavec ponovno ustrezno usposobljen za varno delo, če zamenja delovno mesto, saj je odtlej pri delu izpostavljen drugačnim nevarnostim.

Za vsako usposabljanje mora delodajalec pripraviti poseben program, katerega ustreznost je izrecno tudi predmet inšpekcijske presoje, upoštevaje posebnosti delovnega mesta.

Po usposabljanju mora delavec opraviti preizkus, s katerim se ugotovi, ali je usposobljen za varno in zdravo delo. Določba poudarja, da se ta preizkus opravi na njegovem delovnem mestu. Na delovnih mestih oziroma pri uporabi delovnih sredstev in osebne varovalne opreme mora delavec, kadar je to le mogoče ali smiselno, tudi s praktičnim preizkusom izkazati svojo usposobljenost, da ta sredstva oziroma opremo uporablja pravilno in varno.

Obdobne preizkuse usposobljenosti za varno in zdravo delo določi delodajalec ter morajo biti izvedeni za delavce, ki delajo na delovnem mestu, na katerem iz ocene tveganja izhaja večja nevarnost za nezgode in poklicne bolezni, in za delavce na delovnih mestih, na katerih so nezgode pri delu in poklicne bolezni pogostejše. Na teh delovnih mestih morajo opravljati preizkus usposobljenosti za varno in zdravo delo najmanj vsaki dve leti.
Preizkus teoretične in praktične usposobljenosti za varno delo lahko zunaj določenih rokov odredi tudi inšpektor za delo, če pri svojem nadzorstvu ugotovi, da delavec ni pravilno usposobljen za varno in zdravo delo ali da predpisani program usposabljanja ni ustrezen.

Tako kakor vsi drugi ukrepi zagotavljanja varnega in zdravega dela tudi to usposabljanje delavcem ne sme povzročati stroškov in se mora opraviti v delovnem času.

K 39. členu
Določba predpisuje obveznost delodajalcev, ki na skupnih deloviščih opravljajo dela, da s pisnim sporazumom določijo skupne ukrepe za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu. Ker se samozaposleni delavci ne štejejo za delodajalce in zanje veljajo posebne določbe, so v tej določbi posebej navedeni in zanje prav tako velja dolžnost, da se vključijo v pisni sporazum. Takšno obveznost imajo delodajalci že po obstoječi ureditvi, pri čemer mora po predlogu zakona v okviru sklenjenega sporazuma vsak med njimi najprej določiti delavca, ki bo skrbel za izvajanje sprejetih ukrepov za zagotovitev varnosti in zdravja pri delu pri svojem delodajalcu. Delodajalci skupaj pa nato določijo delavca, ki zagotavlja usklajeno izvajanje ukrepov iz pisnega sporazuma.

K 40. členu
Obveznost delodajalca, da o začetku del obvesti inšpekcijo dela, še preden steče delovni proces, pri katerem obstaja večja nevarnost za nezgode in poklicne bolezni, je določena že v veljavni ureditvi. Inšpektor za delo se na podlagi prijave delodajalca odloči za inšpekcijski pregled, pri katerem preveri ugotovitve, ki izhajajo iz ocene tveganja za delo oziroma delovni proces, ter izpolnjevanje sprejetih ukrepov za varno in zdravo delo. Po predlogu zakona pa ni več predpisan rok, v katerem morajo delodajalci obvestiti inšpekcijo dela, temveč le, da mora biti obvestilo podano pred začetkom delovnega procesa.

K 41. členu
Člen predpisuje dolžnost delodajalca, da poroča inšpekciji dela v zvezi z nezgodami pri delu, nevarnimi pojavi in ugotovljenimi poklicnimi boleznimi. Tako kakor po dosedanji ureditvi mora prijaviti tudi vsako nezgodo, ki se konča s smrtjo delavca.

Po predlogu zakona mora delodajalec prijaviti inšpekciji dela vsako nezgodo, zaradi katere je delavec nezmožen za delo več kot tri delovne dni, kar predstavlja spremembo glede na veljavno ureditev, ki določa dolžnost prijave poškodbe pri delu, kadar je delavec nezmožen za delo najmanj tri zaporedne delovne dni. Tako se usklajuje dolžnost delodajalca s povzemanjem predpisane obveznosti iz okvirne direktive, s čimer je razbremenjen tudi administrativno.

Tako kakor doslej bo moral delodajalec prijavljati inšpekciji dela vse kolektivne nezgode in nevarne pojave. Nevarni pojav je v predlogu zakona opredeljen v 3. členu in pomeni dogodek, ob katerem je ali bi lahko nastala premoženjska škoda, je ali bi lahko bilo ogroženo zdravje ali življenje delavca oziroma bi bila mogoča nezgoda, zaradi katere bi bil delavec nezmožen za delo.

Posebni obrazci za prijavo inšpekciji dela doslej niso bili predpisani razen obrazca za prijavo poškodbe pri delu, katerega uporaba je v Sloveniji obvezna zaradi uveljavitve metodologije ESAW (European Statistics on Accidents at Work), ki je dostopen na spletnih straneh Inšpektorata RS za delo. S podzakonskim aktom pa bodo predpisani še obrazci za prijavo nevarnih pojavov in ugotovljenih bolezni, povezanih z delom.

Določba opredeljuje tudi katere osebne podatke delavca bo delodajalec zbiral in poročal.

K 42.–44. členu
S predlogom zakona je Inšpektorat RS za delo dobil pooblastilo, da vodi in upravlja evidenco zbranih podatkov, ki mu jih sporočajo delodajalci, to je o nezgodah pri delu, nevarnih pojavih in poklicnih bolezni.

Določba 44. člena določa namen, zaradi katerega lahko Inšpektorat RS za delo kot upravljavec zbirk podatkov vodi evidence. Na njihovi podlagi spremlja in analizira vzroke nezgod s smrtnim izidom, nezgod, zaradi katerih je delavec nezmožen za delo več kot tri delovne dneve, kolektivnih nezgod, nevarnih pojavov in ugotovljenih poklicnih bolezni ter načrtuje politiko preprečevanja nezgod in bolezni. Evidence lahko uporablja tudi v statistične namene.

Za te namene ima Inšpektorat RS za delo pravico zahtevati podatke, ki jih ni pridobil s prijavo delodajalca in se nanašajo na vrsto poškodbe, vrsto bolezni ter vrsto in trajanje odsotnosti z dela, tudi od upravljavcev zbirk podatkov zdravstvenega varstva.

Predlog zakona daje Inšpektoratu RS za delo pooblastilo, da zbira osebne podatke posredno, ter določa, katere podatke pridobiva brezplačno iz Centralnega registra prebivalstva.

Za zbiranje, obdelavo in posredovanje osebnih podatkov, vsebovanih v evidencah, ki jih vodi Inšpektorat RS za delo, se uporabljajo določbe Zakona o varstvu osebnih podatkov.

K 45. členu
Sodelovanje delavcev pri obravnavi vseh vprašanj, ki zadevajo varno in zdravo delo, je v predlogu zakona urejeno kakor doslej. Izvajati se mora v skladu s tem zakonom in drugimi predpisi. Predvsem se glede postopkov izvolitve delavcev ter načina dela in pravic njihovih predstavnikov uporabljajo določbe predpisov, ki urejajo sodelovanje delavcev pri upravljanju. Delodajalec mora upoštevati tudi, da sta način njihovega sodelovanja pri odločanju o varnosti in zdravju pri delu ter sprejemanje odločitev na tem področju posebej urejena v prepisih o sodelovanju delavcev pri upravljanju.

Predlog zakona določa obveznost delodajalca, da delavcem da možnost za sodelovanje pri obravnavi vprašanj o varnem in zdravem delu. Določeno je, da delavci sodelujejo pri tej obravnavi neposredno ali s svetom delavcev, v skladu s predpisi, ki urejajo sodelovanje delavcev pri upravljanju.

Delavci lahko izvolijo posebnega delavskega zaupnika za varnost in zdravje pri delu, ki ima po opredelitvi iz 3. člena predloga zakona položaj in vlogo sveta delavcev ter je izvoljen po določbah predpisov o sodelovanju delavcev pri upravljanju.

K 46. členu
Določba opredeljuje bistvena vprašanja o zagotavljanju varnega in zdravega dela, o katerih se mora delodajalec posvetovati, ter določa komu in kako mora predložiti najpomembnejše pisne dokumente in listine glede varnosti in zdravja pri delu.

Delodajalec se mora z delavci ali njihovimi predstavniki posvetovati o vsakem ukrepu, ki lahko vpliva na varnost in zdravje pri delu, o izbiri strokovnega delavca ter izvajalca medicine dela in delavca za prvo pomoč, ter delavca ali pooblaščene osebe po posebnih predpisih za varstvo pred požarom in evakuacijo. Nadalje se mora delodajalec posvetovati o obveščanju delavcev in organizaciji usposabljanja.

Delodajalec se z delavci neposredno posvetuje praviloma takrat, kadar pri njem ni organiziranega sveta delavcev niti izvoljenega delavskega zaupnika za varnost in zdravje pri delu.

Delodajalec mora predstavnikom delavcev in sindikatom, ki so organizirani pri njem, predložiti izjavo o varnosti z oceno tveganja, ter dokumentacijo o nezgodah pri delu, ki jo vodi v skladu s predpisi. Predlog zakona določa, da te listine predloži na običajen način, torej v skladu s svojo prakso glede ravnanja s takšnim gradivom v podjetju in prakso komuniciranja s predstavniki delavcev.

Če ni izvoljenih predstavnikov delavcev in organiziranih sindikatov pri delodajalcu, mora ta listine iz prejšnjega odstavka objaviti javno. Tudi pri javni objavi predlog zakona določa, da delodajalec to stori na običajen način, torej tako, kakor je pri njem uveljavljeno pri komunikaciji z delavci, pri čemer mora biti zagotovljeno, da je taka javna objava dostopna vsem delavcem.


K 47. členu
Določba predpisuje, da se morajo delavskemu zaupniku za varnost in zdravje pri delu omogočiti način dela in zagotoviti pravice, ki veljajo za svet delavcev. Takšna ureditev je bila uveljavljena že doslej in se v praksi uresničuje v skladu s predpisi o sodelovanju delavcev pri upravljanju.

Drugi odstavek tega člena določa, da delavci in njihovi predstavniki ne smejo biti postavljeni v neugoden položaj zaradi uresničevanja svojih pravic, ki jim jih daje zakon glede sodelovanja pri obravnavi vseh vprašanj o zagotavljanju varnega in zdravega dela. Določba je v predlogu zakona nova in tako izrecno doslej ni bila zapisana, čeprav so pravice zastopnikov delavcev izhajale tudi iz predpisov o sodelovanju delavcev pri upravljanju. Pravica do sodelovanja pri obravnavi navedenih vprašanj se, skladno z ureditvijo v okvirni direktivi, razširja na vse delavce, kadar se uresničuje neposredno.

K 48. členu
Prvi odstavek te določbe določa pravico predstavnikov delavcev, da ob ugotovitvi nepravilnosti in pomanjkljivosti pri zagotavljanju varnosti in zdravja pri delu zahtevajo od delodajalca njihovo odpravo s sprejetjem ustreznih ukrepov. Predstavniki delavcev imajo pravico pripraviti in predlagati konkretne predloge, s katerimi naj se te pomanjkljivosti odpravijo.

Če predstavniki za varnost in zdravje pri delu menijo, da delodajalec ni zagotovil ustreznih varnostnih ukrepov, lahko zahtevajo nadzorstvo pristojne inšpekcije. Takšno pravico imajo tudi delavci neposredno.

Predstavnik sveta delavcev ali delavski zaupnik za varnost in zdravje pri delu ima pravico prisostvovati inšpekcijskemu nadzorstvu nad zagotavljanjem varnosti in zdravja delavcev. Ob tem imajo predstavniki delavcev izrecno zapisano pravico, da lahko predstavijo svoja opažanja. Četrti odstavek določa dolžnost delodajalca, da po opravljenem inšpekcijskem nadzoru seznani predstavnike delavcev in njihove sindikate z ugotovitvami, predlogi ali ukrepi organov nadzora. Tako se zagotavlja povratna informacija delavcem o ugotovljenih nepravilnostih in pomanjkljivostih ter daje tudi njim možnost, da spremljajo izvajanje odrejenih ukrepov.

Delavski zaupnik za varnost in zdravje ter člani svetov delavcev imajo pravico do ustreznega usposabljanja za opravljanje funkcije delavskih predstavnikov za varnost in zdravje pri delu. Določba predpisuje, da je delodajalec tisti, ki mora zagotavljati ustrezne oblike usposabljanja delavskih predstavnikov.

K 49. členu
Predlagani člen izpeljuje načelo, da so obveznosti delodajalca zagotoviti varno delo delavcev hkrati pravica slednjih. Predlog člena torej določa pravice delavcev.

Pravica in hkrati dolžnost delavca je, da je seznanjen z varnostnimi ukrepi in ukrepi zdravstvenega varstva ter da je usposobljen za njihovo izvajanje.

Delavec ima tudi pravico dajati predloge, pripombe in obvestila glede vprašanj varnosti in zdravja pri delu delavcem, ki so pri delodajalcu odgovorni za to.

K 50. členu
V predlogu tega člena so v skladu z določbo okvirne direktive primeroma zapisane dolžnosti delavca.

Izpolnjevanje dolžnosti, ki jih ima delavec, neposredno vpliva na varnost in zdravje njega samega ter drugih navzočih v delovnem procesu, zato mora v skladu z navodili delodajalca pravilno uporabljati delovno opremo, druga sredstva za delo, varnostne naprave in osebno varovalno opremo. Ob kakršni koli pomanjkljivosti, škodljivosti, okvari ali drugem pojavu, ki bi lahko ogrozil zdravje in varnost delavca samega ali drugih oseb, mora takoj obvestiti neposredno delodajalca ali delavce, za varnost in zdravje. Delavec mora sodelovati z delodajalcem in delavci, odgovornimi za varnost in zdravje pri delu, dokler se ne vzpostavijo varno delovno okolje in delovne okoliščine ter izvedejo ukrepi inšpekcije za delo.

K 51. členu
Predlagani člen ureja popolno prepoved dela pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih snovi.

Delavec pa ne sme delati ali biti navzoč na delovnem mestu tudi, če je pod vplivom zdravil, ki lahko vplivajo na njegove psihofizične sposobnosti. Prepoved se nanaša na takšna delovna mesta, na katerih je zaradi večje nevarnosti za poškodbe ali zdravstvene okvare to določeno z izjavo o varnosti z oceno tveganja.

Delodajalec, ki je odgovoren za zagotovitev varnosti in zdravja delavcev, stanje delavca ugotavlja na način in po postopku, ki ga predpiše z internim aktom. Delavca, ki je delal ali bil na delovnem mestu pod vplivom alkohola oziroma zdravil, ki vplivajo na njegove sposobnosti na tem delovnem mestu, mora odstraniti z delovnega mesta. Tako se zagotovita njegova varnost in varnost njegovih sodelavcev, morebitni disciplinski in drugi postopki pa se izvedejo v skladu s predpisi, ki urejajo odgovornost delavcev.

Predlog zakona opredeljuje delavčevo kršitev določbe iz prvega odstavka tega člena kot prekršek. Ob tem je treba omeniti, da se v skladu z Zakonom o merilih, na področju postopkov pred upravnimi organi in pravosodnimi organi, uporabljajo določbe zakona, ki urejajo merila.

K 52. členu
Predlog člena določa pravico delavca do odklonitve dela. Delavec ga ima pravico odkloniti, če ni bil predhodno seznanjen z vsemi nevarnostmi ali škodljivostmi pri delu, če mu delodajalec ni zagotovil prepisanega zdravniškega pregleda in če ga ni usposobil za varno in zdravo delo.

Če delavcu grozi neposredna nevarnost za življenje in zdravje zato, ker niso bili izvedeni predpisani varnostni ukrepi, ima pravico odkloniti delo in zahtevati, da se nevarnost odpravi.

Delavec lahko zahteva posredovanje inšpekcije dela, če delodajalec nevarnosti ne odpravi. O tem obvesti svet delavcev ali delavskega zaupnika za varnost in zdravje pri delu.

K 53. členu
Predlagani člen določa pravico delavca do zapustitve delovnega mesta.

Ob resni, neposredni in neizogibni nevarnosti za življenje ali zdravje ima delavec v skladu s svojim znanjem in tehničnimi sredstvi, ki jih ima na razpolago, pravico ustrezno ukrepati. Ob neizogibni nevarnosti pa ima pravico zapustiti nevarno delovno mesto, delovni proces oziroma delovno okolje.

Delavec za škodo, ki bi nastala iz njegovega delovanja, ni odgovoren, razen če bi jo povzročil naklepno ali iz hude malomarnosti.

K 54. členu
Predlagana določba predpisuje pravico delavca do rednih zdravstvenih pregledov. Po tej določbi je, če želi, deležen rednega zdravstvenega nadzora.

V skladu s tem določba predpisuje pravico delavca do rednih zdravstvenih pregledov, ki morajo ustrezati zdravstvenemu in varnostnemu tveganju na delovnem mestu, torej morajo biti prilagojeni razmeram na delovnih mestih in konkretno usmerjeni.

Če je vsebina zdravstvenega pregleda ustrezna stvarnemu tveganju na delovnem mestu ali v delovnem okolju, kjer delavec dela, se mora na zdravstveni pregled odzvati in ga opraviti.

K 55. členu
Predlagana določba opredeljuje samozaposlene osebe, in sicer kot osebo, ki opravlja kakršno koli dejavnost, a ne zaposluje in tudi drugače ne vključuje v svoj delovni proces drugih oseb. V kategorijo samozaposlenih sodijo tudi nosilci kmetijske dejavnosti, ki so zavarovani po pokojninskih predpisih kot kmetje in opravljajo svojo dejavnost samo z družinskimi člani , ne zaposlujejo pa drugih oseb. V skladu z opredelitvijo v 3. členu predloga zakona takšna oseba ne sodi med delodajalce. Kljub temu je samozaposlena oseba odgovorna za varovanje sebe in svojega zdravja ter drugih, npr. delavcev, zaposlenih pri drugih delodajalcih, ali preostalih oseb, ki se pojavljajo v delovnem okolju samozaposlene osebe.

Gre za poseben položaj samozaposlenega, ki v isti osebi združuje funkcijo delodajalca in delavca.

K 56. členu
S predlagano določbo je predpisana osnovna obveznost samozaposlene osebe, da oceni tveganje.

Če ugotovi, da pri njenem delu obstajajo nevarnosti, zaradi katerih je mogoča nezgoda ali zaradi katerih lahko poklicno zboli, mora izdelati pisno izjavo o varnosti z oceno tveganja ter določiti ukrepe za zagotovitev varnosti in zdravja pri delu.

K 57. členu
Člen določa dolžnost uporabe ustreznih sredstev za delo in osebne varovalne opreme.

Dolžnost zagotavljati varna sredstva za delo in osebno varovalno opremo je po predlogu zakona dolžnost delodajalca. Tudi samozaposlena oseba mora skrbeti, da so sredstva za delo varna in da po potrebi uporablja predpisano osebno varovalno opremo.

K 58. členu
Člen določa dolžnost samozaposlene osebe, da se vključi v pisni sporazum.

Po predlagani določbi se samozaposlena oseba tako kakor drugi delodajalci na skupnem delovišču vključuje v pisni sporazum o skupnih ukrepih zagotavljanja varnega dela, kar je potrebno zaradi zaščite in varovanja vseh sodelujočih v delovnem okolju.

K 59. členu
Zaradi analiziranja vzrokov za nezgode pri delu in poklicne bolezni ter za načrtovanje politike varnosti in zdravja pri delu je zelo pomembno, da tudi samozaposlene osebe prijavljajo inšpekciji dela vse dogodke, kakršne so nezgode, zaradi katerih so odsotne z dela več kot tri delovne dni, ugotovljene poklicne bolezni in nevarne pojave.

K 60. členu
Člen določa dolžnost varstva pred požarom.

Požarno varstvo je ukrep, ki ga mora samozaposlena oseba zagotavljati zaradi varovanja življenj in premoženja ter v skladu s predpisi, ki urejajo to področje.

Samozaposlena oseba mora sprejeti ukrepe za zagotovitev varstva pred požarom, ki morajo biti skladni z vrsto in naravo dejavnosti, s katero se ukvarja.

K 61. členu
S tem členom je predpisana trajna hramba celotne dokumentacije v zvezi z zagotavljanjem varnosti in zdravja pri delu pri delodajalcu, tako po zakonu, kot tudi dokumentacija, ki se zbira na podlagi določb podzakonskih aktov. Določba o obvezni hrambi celotne dokumentacije je izredno pomembna za dokazovanje dejstev v zvezi s posledicami dela, ki se lahko pokažejo šele, ko je delavec prenehal opravljati delo na obravnavanem delovnem mestu.

K 62. členu
S to določbo se ustanavlja strokovno posvetovalno telo ministra, pristojnega za delo. Določba primeroma navaja področja oziroma stroke, ki naj bi bile zastopane v tem telesu. Pri imenovanju strokovnjakov je sicer minister samostojen, vezan pa je na predloge Ekonomsko-socialnega sveta pri kandidatih iz vrst sindikatov oziroma delodajalskih organizacij.

Naloge tega telesa ostajajo smiselno enake, kakor so bile v posvetovalnem telesu pri Vladi Republike Slovenije, ki v predlogu zakona ni več predviden, saj podvajanje funkcij Sveta Vlade za varnost in zdravje pri delu in Ekonomsko-socialnega sveta ni smotrno.

K 63. členu
S tem zakonom se krči seznam strokovnih nalog, za opravljanje katerih je treba pridobiti dovoljenje, in sicer na tiste tehnično zahtevne naloge, za katere je nujna posebna oprema ali posebno znanje. To so naloge, ki niso potrebne pri vsakem delodajalcu ali pa so potrebne le občasno. Po pričakovanju za takega delodajalca ni smotrno in ekonomsko upravičeno zahtevati, da ima na razpolago zahtevano tehnično opremo in ustrezno osebje, ki s tako opremo zna ravnati in razložiti pridobljene podatke iz meritev. Zato mu novela zakona ponuja možnost, da tovrstne občasne naloge naroči pri za to usposobljeni in opremljeni pravni osebi ali samostojnem podjetniku posamezniku, ki je za svoje delo pridobil dovoljenje ministra, pristojnega za delo.

S tako določbo se zahteve racionalizirajo, nepotrebna bremena za delodajalce pa odpravijo.

V drugem in tretjem odstavku tega člena se uvaja možnost, da tudi tuja pravna oseba oziroma samostojni podjetnik posameznik, pod enakimi pogoji, kot veljajo za domačega ponudnika storitev na področju varnosti in zdravja pri delu, lahko te storitve čezmejno opravlja na podlagi dovoljenja za opravljanje strokovnih nalog. Z določbami teh dveh odstavkov se slovenski zakon o varnosti in zdravju pri delu na tem področju usklajuje z določbo 16. člena direktive Evropskega parlamenta in Sveta 2006/123/ES z dne 12. decembra 2006 o storitvah na notranjem trgu ( UL.L., št. 376 z dne 27.12. 2006, stran 36), pri čemer se, pri določitvi pogojev za tuje ponudnike storitev na področju varnosti in zdravja pri delu, upošteva načelo nediskriminatornosti, javnega interesa in sorazmernosti. Pridobitev dovoljenja za opravljanje strokovnih nalog za tujega samostojnega podjetnika ni vezana na državljanstvo posameznika, oziroma, če gre za pravno osebo na kraj registracije sedeža. Kadrovske, organizacijske in tehnične pogoje, ki jih morajo izpolnjevati tako domači kot tuji ponudniki storitev na področju varnosti pri delu bo s podzakonskim aktom določil minister pristojen za delo. Strokovne naloge za katere je treba pridobiti dovoljenje za delo so tehnično zahtevne, za opravljanje teh nalog je potrebna posebna tehnična oprema in posebno znanje. Pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik mora biti torej za pridobitev dovoljenja za delo ustrezno usposobljena in opremljena, da lahko opravlja strokovne naloge varnosti pri delu pri delodajalcu. Nesporno je, da se vplivi varnega, še zlasti pa nevarnega dela prenašajo iz delovnega okolja v naravno okolje in posledično vplivajo tudi na zdravje prebivalstva. Posledice nestrokovnega dela domačih ali tujih ponudnikov storitve bi poleg delodajalca- naročnika čutilo tudi širše okolje, zato bo nujno za opravljanje te vrste storitev predpisati tako pogoje glede izobrazbe in izkušenj kot tudi posebne delovne opreme.

K 64. členu
S to določbo se uvaja sistem obnovitve dovoljenja za opravljanje storitev, in sicer vsakih sedem let. Predlagatelj želi s postopkom obvezne obnove doseči, po zgledu ureditve na primerljivih področjih, višjo kakovost storitev, stalno strokovno usposobljenost ter skrb licenciranih delodajalcev za strokovni in tehnični napredek, posledično pa tudi višjo raven varnosti in zdravja pri delu pri naročnikih teh storitev.

K 65. členu
Predlagatelj želi z določbo tega člena uvesti pravne standarde za zagotavljanje oziroma presojanje kakovosti storitev oziroma strokovnih nalog, ki jih opravljajo pravne osebe in posamezniki na podlagi dovoljenja. Določba je pomembna zlasti zaradi nadzora nad opravljanjem storitev in posledic nekakovostnega dela, ki so nazadnje lahko tudi vzrok za začetek postopka za odvzem tega dovoljenja.

K 66. členu
Določbi iz veljavnega zakona je v predlogu tega zakona dodan rok petnajstih dni, v katerem mora imetnik dovoljenja za delo poročati o vsaki spremembi, ki vpliva ali bi lahko vplivala na podeljeno dovoljenje. Gre za spremembe, ki zadevajo statusne zadeve (npr. sprememba statusne oblike, sedeža, predmeta poslovanja ipd.), število in imena strokovnih delavcev, spremembe glede vrste in lastništva tehnične opreme, prostorov ipd.

Določba drugega odstavka, ki ureja obveznost pošiljanja letnih poročil o opravljenem delu ministrstvu, pristojnemu za delo, ni spremenjena.

K 67. členu
Določba tega člena je novost, saj pooblašča inšpekcijo za delo, da opravi nadzor nad izvajanjem strokovnih nalog, če je to mogoče, pri izvajalcu – imetniku dovoljenja, še pogosteje pa pri naročniku strokovnih nalog ali pri obeh. Če te določbe ne bi bilo, naročniku, ki v teh primerih ni subjekt nadzora, ne bi bilo treba dopustiti nadzora inšpekcije za delo nad izvajanjem strokovnih nalog.

K 68. členu
S predlogom tega člena se določbi veljavnega zakona dodaja nov predlagatelj postopka za odvzem dovoljenja za opravljanje strokovnih nalog: ta postopek bo začet tudi na obrazloženi predlog organizacij oz. združenj, ki povezujejo strokovne delavce, npr. Zveze varnostnih inženirjev Slovenije ali posameznega društva, Zbornice varnosti in zdravja pri delu in podobno, in sicer če bodo ti pobudniki ugotovili, da se naloge na podlagi dovoljenja v kakem primeru opravljajo nestrokovno. V nadaljevanju se odvzem dovoljenja izvede enako kakor njegova podelitev. Minister, pristojen za delo odvzame dovoljenje z odločbo v upravnem postopku.

Nova je tudi določba drugega odstavka tega člena, namreč da dovoljenja, ki je bilo odvzeto, ni mogoče znova pridobiti pred potekom enega leta od dneva, ko je bilo pravni osebi ali posamezniku odvzeto iz razlogov, navedenih v tem členu.

K 69. členu
Ta člen določa izdajo odločbe o dovoljenju, obnovitvi ali odvzemu dovoljenja v upravnem postopku.

Predlog drugega odstavka tega člena, zaradi uskladitve z direktivo o storitvah na notranjem trgu, predpisuje poseben rok za izdajo odločbe, ki začne teči od dneva, ko je vloga za izdajo dovoljenja popolna. Predlog zakona nadalje določa, da je dovoljenje izdano oziroma obnovljeno v obsegu, kot je bilo zanj zaprošeno, če minister, pristojen za delo, odločbe ne izda in vroči v predpisanem roku. Zakon torej za domače in tuje pravne osebe ali samostojne podjetnike posameznike določa pravne posledice molka organa.

Določba četrtega odstavka določa, da zoper odločbo ni dovoljena pritožba, mogoč pa je upravni spor. Člen ureja še vpisnik kot javni register in določa, da z vpisom vanj nastanejo pravne posledice – imetnik dovoljenja lahko začne delati.

K 70. členu
Določba tega člena je glede na veljavni zakon, nespremenjena. Minister, pristojen za delo, bo s podzakonskim aktom predpisal pogoje za podelitev ali obnovo dovoljenja, podrobneje določil postopek, določil sestavo komisije, ki pred odločbo ministra opravi ogled in predpisal vodenje vpisnika.

K 71. členu
Inšpekcija dela opravlja nadzor nad izvajanjem tega zakona, predpisov, izdanih na njegovi podlagi, drugih predpisov o varnosti in zdravju pri delu, pa tudi nad varnostnimi ukrepi, ki so določeni s splošnimi akti delodajalca in kolektivnimi pogodbami.

Inšpekcijski nadzor zajema tudi funkcijo prekrškovnega organa.

K 72. členu
S to določbo se nadzorstvene funkcije na področju varnosti in zdravja pri delu za rudarska in podzemna dela, ki se izvajajo z rudarskimi metodami dela, prenašajo na rudarsko inšpekcijo.


K 73. členu
Inšpekcija, pristojna za pomorstvo opravlja nadzor nad varnostjo in zdravjem posadke na vseh morskih plovilih za gospodarske namene, ki so vpisana v slovenski ladijski register, razen na ribiških ladjah, kjer varnost in zdravje pri delu nadzoruje inšpekcija dela.

K 74. členu
Nadzor v zvezi z izvajanjem zakona in drugih predpisov ter ukrepov varnosti in zdravja pri delu članov posadk zračnih plovil opravlja organ, pristojen za letalsko varnost, in sicer takrat, kadar izvajajo letalske operacije in druge letalske aktivnosti v zraku.

K 75. členu
S tem članom se določa pristojnost inšpekcije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami za nadzor nad izvajanjem ukrepov varstva pred požarom, reševanja in evakuacije.

K 76. do 79. člena
Globe za prekrške v teh členih predloga zakona so urejene v skladu s 17. členom Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 3/07 – uradno prečiščeno besedilo, 29/07 – odl. US: U-I-56/06-31, 58/07 – odl. US: U-I-34/05-9, 16/08 – odl. US: U-I-414/06-7, 17/08 (21/08 – popr.) in 76/08 – ZIKS-1C). Navedene so v razponu ali v določenem znesku in se izrečejo za prekrške, ki jih določajo ti členi.

K 80. členu
Besedilo člena daje pooblastilo inšpektorju, da izreče globo v postopku o prekršku v znesku, ki je višji od najnižje predpisane globe, a kljub temu, znotraj predpisanega razpona. Takšna ureditev je skladna z 52. členom Zakona o prekrških, ki določa, da se v hitrem postopku storilcu izreče globa v znesku, v katerem je predpisana, če je predpisana v razponu, pa se izreče njena najnižja predpisana mera, če z zakonom ni določeno drugače.

K 81. členu
Predlog tega člena vsebuje pooblastilno normo ministroma, pristojnima za delo in za zdravje, za izdajo podzakonskih predpisov na podlagi tega zakona. Skladno s to določbo, morata ministra izdati podzakonske akte do uveljavitve zakona.

K 82. členu
S to določbo se ohranjata v uporabi dva predpisa, ki sta bila izdana na podlagi zveznega, jugoslovanskega zakona ter v veljavi nekateri podzakonski predpisi, ki so bili izdani na podlagi starega zakona o varstvu pri delu, vendar se uporabljajo ali veljajo le, če niso v nasprotju s predlaganim zakonom. Gre za podzakonske predpise, za katere je predlagatelj po posvetu s strokovnimi združenji in posamezniki ocenil, da še vedno ustrezno urejajo posamezna vprašanja varnosti in zdravja pri delu. To so tudi podzakonski akti, ki v slovenski pravni red prenašajo zahteve posameznih direktiv, izhajajočih iz 16. člena okvirne direktive. In nazadnje ostanejo v veljavi tudi nekateri podzakonski akti, ki urejajo varno delo v nekaterih posebnih dejavnostih oziroma pri delih, ki niso ustrezno pokrita z določbami direktiv.

K 83. členu
Ta člen določa prenehanje uporabe nekaterih starih jugoslovanskih predpisov, ki so bili izdani na podlagi zveznih zakonov ter razveljavlja slovenske podzakonske predpise, ki vprašanj varnosti in zdravja pri delu ne urejajo več na ustrezen način. Gre za predpise, ki so nastajali vse od leta 1947, na podlagi različnih zakonov in v drugačnih družbeno-gospodarskih okvirih. Povečini so to tehnični predpisi in po vsebini navodila za varno delo. Nekatere še uporabne določbe bodo prenesene v ustrezne podzakonske predpise iz 82. člena, nekateri podzakonski akti, ki so pravzaprav navodila, pa bodo preoblikovani v neobvezujoče praktične smernice.

K 84. in 85. členu
Določbi 84. in 85. člena predpisujeta, da Zakon o varnosti in zdravju pri delu pri delu (Uradni list RS, št. 56/99 in 64/01) preneha veljati, ko bo začel veljati predlagani zakon, torej po šestih mesecih od objave zakona V Uradnem listu Republike Slovenije. Določbi sta potrebni zaradi varovanja pravic in pravnih koristi imetnikov dovoljenja za opravljanje strokovnih nalog varnosti in zdravja pri delu, nemotene organizacije in izvedbe strokovnih izpitov in s tem povezanih pravnih koristi delodajalcev ter zaradi naročnikov storitev varnosti in zdravja pri delu. V šestih mesecih bosta obe ministrstvi pripravili potrebne spremembe in dopolnitve podzakonskih predpisov ter izpeljali vse potrebne postopke za nemoten prehod na novo ureditev.

IV. BESEDILO ČLENOV, KI SE SPREMINJAJO

/


Zadnja sprememba: 03/23/2011
Zbirke Državnega zbora RS - spredlogi zakonov