Zbirke Državnega zbora RS - predlogi zakonov

Show details for EVIDENČNI PODATKIEVIDENČNI PODATKI
EVA: 2004-3511-0014
Številka: 00716-2/2007/42
Ljubljana, 19.07.2007




PREDSEDNIK DRŽAVNEGA ZBORA
REPUBLIKE SLOVENIJE

L J U B L J A N A




Vlada Republike Slovenije je na 131. redni seji dne 19.07.2007 določila besedilo:

- PREDLOGA ZAKONA O VARSTVU KULTURNE DEDIŠČINE,

ki vam ga pošiljamo v prvo obravnavo na podlagi 114. člena poslovnika Državnega zbora Republike Slovenije.

Vlada Republike Slovenije je na podlagi 45. člena poslovnika Vlade Republike Slovenije in na podlagi 235. člena poslovnika Državnega zbora Republike Slovenije določila, da bodo kot njeni predstavniki na sejah Državnega zbora Republike Slovenije in njegovih delovnih teles sodelovali:

- dr. Vasko Simoniti, minister za kulturo,
- dr. Jelka Pirkovič, državna sekretarka, Ministrstvo za kulturo,
- dr. Damjan Prelovšek, generalni direktor, Ministrstvo za kulturo.



Dušan Hočevar
NAMESTNIK GENERALNEGA SEKRETARJA



PRILOGA: 1



PRVA OBRAVNAVA
EVA 2004-3511-0014




PREDLOG ZAKONA O VARSTVU KULTURNE DEDIŠČINE



UVOD

1. Ocena stanja in razlogi za sprejem zakona

Varstvo kulturne dediščine ureja Zakon o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 7/99, 110/0 2 in 126/03 – v nadaljevanju: ZVKD). V času njegovega izvajanja so se pokazale nekatere pomanjkljivosti, ki onemogočajo kakovostno, dosledno in učinkovito varstvo kulturne dediščine.

Kot prvo je mogoče veljavnemu ZVKD očitati nejasnost pri opredelitvi nekaterih temeljnih konceptov varstva. ZVKD ni dovolj jasen pri opredelitvi, kdaj in na kakšen način se zavaruje posamezna dediščina in kakšne posledice ima takšno zavarovanje. Sistem varstva dediščine po ZVKD formalno temelji na stopnjevanosti varstva med registrirano dediščino in razglašenimi spomeniki, pri čemer pa ni jasno opredeljena vloga registrirane dediščine v razmerju do spomenikov: V praksi to večkrat pomeni, da zgolj vpis v register dediščine prinaša enake obveznosti in omejitve kot razglasitev. ZVKD prav tako ne odgovarja jasno na vprašanje, kakšna je funkcija registrirane dediščine v razmerju do prostorskih aktov in kakšne so posledice registracije za lastnike dediščine. Najbolj nevzdržna posledica varstva, kot jo predpisuje ZVKD pa je, da se je varstvo razvilo predvsem v sistem omejitev in prepovedi (varstveni režim kot sistem prepovedi), niso pa vzpostavljeni mehanizmi spodbud in usmerjanja sprememb. Skratka, varstvo dediščine je poslalo predvsem omejevalni dejavnik razvoja, namesto da bi razvoj usmerjalo in spodbujalo, seveda ob upoštevanju razvojnih izzivov, ki jih ohranjena dediščina omogoča.

Druga pomanjkljivost ZVKD je, da ne vsebuje nekaterih pomembnih instrumentov, na katerih temelji sodobno varstvo dediščine. Ti so predvsem:

Tretji razlog za nadomestitev veljavnega ZVKD z novim zakonom je odprava pomanjkljivosti v instrumentih varstva, ki jih določa veljavni ZVKD, na primer:

Veljavni ZVKD ne določa dovolj jasno javnega interesa države pri varstvu premične dediščine. Zaradi tega na podlagi veljavnega ZVKD ni bilo mogoče spremeniti dosedanjega povsem nesistemskega državnega financiranja muzejev, katerih ustanoviteljica ni država. ZVKD prav tako ne nudi nedvoumne pravne podlage za učinkovito uveljavljanje mednarodno sprejetih in primerljivih standardov varstva premične dediščine in za okrepitev koordinacijske in svetovalne vloge državne javne službe na področju premične dediščine in muzejev.

Kot je znano, je država ustanoviteljica desetih državnih muzejev in zanje se iz proračuna MK zagotavljajo vsi stroški delovanja. Ti muzeji so:

Narodni muzej, Narodna galerija, Moderna galerija, Slovenski etnografski muzej, Tehniški muzej Slovenije, Prirodoslovni muzej, Muzej novejše zgodovine, Slovenska kinoteka in Slovenski gledališki muzej. Pred kratkim je država skupaj s Slovensko škofovsko konferenco ustanovila Slovenski muzej krščanstva.

Poleg tega država financira 32 muzejev, čeprav so njihove ustanoviteljice občine.

Prenos financiranja vseh večjih in pomembnejših muzejev na državo se je zgodil v drugi polovici 80. let kot interventna rešitev, s katero je Kulturna skupnost Slovenije hotela kulturne institucije in njim namenjena sredstva zavarovati pred nevarnostjo, da bi občine v naraščajoči gospodarski krizi začele zmanjševati podporo kulturi in dajati prednost drugim, bolj materialno usmerjenim potrebam na račun kulturne infrastrukture kot dolgoročnejše razvojne komponente. Taka odločitev je rešila predvsem večobčinske muzeje s številnimi soustanovitelji, da niso bili več odvisni od usklajevanja med velikim številom občin, ampak so finančna vprašanja urejali samo še z državo. Kakor je prenos financiranja na državo po eni strani normaliziral pogoje za njihovo poslovanje, je po drugi pripeljal do nevzdržnega razkoraka med ustanoviteljstvom in financiranjem: ustanovitelj je ohranil ves vpliv in nadzor nad muzejem (imenovanje direktorja in članov sveta zavoda, nadzor nad poslovanjem ipd.), medtem ko so financerju ostale vse obveznosti.

Ko je Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o financiranju občin povečal delež dohodnine, ki pripada občinam, s 30% na 35%, je tudi določil, da se s 1.1.1999 prenese obveznost financiranja večobčinskih muzejev na področju kulture spet na občine oziroma na tisto občino, kjer imajo ti zavodi svoje sedeže. Ustavno sodišče RS je z odločbo št. U-I-359/98 z dne 30.9.1999 razveljavilo ta prenos. Zato je bila sprejeta nova rešitev v Zakonu o izvrševanju proračuna RS za leto 2000, ki pa jo je Ustavno sodišče prav tako razveljavilo, ker je menilo, da je treba zadevo primerno urediti v okviru resorja kulture in to s soglasjem občin.

V skladu z odločbami ustavnega sodišča je bil konec leta sprejet Zakon o uresničevanju javnega interesa za kulturo (Ur.l. RS, št. 96/2002), ki je določil, da se bo prenos zgodil prek sklenitve pogodb med državo in občinami, kjer imajo ti muzeji svoj sedež. Občine naj bi bile spodbujene k podpisu takih pogodb s tem, da se ustrezno spremeni sistem financiranja občin in jim zagotovi, da bodo lahko prispevali svoj 20% delež. Preostala sredstva naj bi še naprej zagotavljal država, vendar ne neposredno muzejem, ampak občinam. Na ta način bi občine prevzele tudi finančno oblast nad svojimi muzeji, kar bi jih spodbudilo k temu, da zares v njih prepoznajo svoje izvajalce, muzeje pa prisilili, da se posvetijo potrebam svojega okolja. Na ta način bi si država ohranila samo strateški vpliv prek pogodb z občinami, v katerih bi poskrbela za skladen kulturni razvoj Slovenije in za enotno nacionalno kulturnopolitično platformo glede glavnih prioritet.

Ne glede na to, da takšna ureditev še pri nobeni občini ni bila uresničena, nekatere občine že sedaj prispevajo svoj delež finančnih sredstev k izvajanju programa svojih muzejev (del obratovalnih stroškov, del programskih stroškov in investicijskega vzdrževanja, v manjšem obsegu pa tudi stroške dela, na primer za administrativno osebje). To večinoma velja za tako imenovane sedežne občine, medtem ko občine, za katere ti muzeji opravljajo javno službo, vendar nimajo sedeža v njih, v nekaterih primerih svojih finančnih obveznosti sploh ne izvajajo.

Poleg teh 32 občinskih muzejev, ki jih financira ministrstvo, obstaja nekaj muzejev, za katere Ministrstvo za kulturo ugotavlja, da po kakovosti svojega dela in poslanstvu, ki ga opravljajo, potencialno sodijo v tako imenovano muzejsko mrežo, vendar ZVKD tega ne omogoča. To sta vsaj dva občinska muzeja, ki sta nastala po letu 1989 in zato ne sodita v kategorijo muzejev, za katere velja odločba ustavnega sodišča. Delovanje teh muzejev v celoti krijejo ustanovitelji, Ministrstvo za kulturo jih deloma financira na podlagi programskih in projektnih razpisov. Tudi podjetja imajo svoje muzeje in nekateri med njimi so kljub kakovosti svojega dela sorazmerno slabo financirani.

Na področju ohranjanja in varovanja nepremične kulturne dediščine opažamo vrsto problemov, ki so povezani s pomanjkanjem sredstev. Ti problemi so našteti v nadaljevanju.

1. Veliko število objektov, ki jih je potrebno varovati in ohranjati, in obsežna specifična dela, ki jih varstvo zahteva

Registrirana kulturna dediščina v Sloveniji odraža značilnosti poselitvene slike in razpršenosti 5890 naselij v državi ter razdeljenost v 213 občin. Zato imamo zelo veliko število raznolikih varovanih enot dediščine (v register nepremične kulturne dediščine je vpisanih 21.436 enot dediščine – stanje na dan 19.4.2006) in skupaj 7672 razglašenih kulturnih spomenikov (stalne razglasitve), ki jih je potrebno varovati in ohranjati.

2. Velik razkorak med potrebami lastnikov (in uporabnikov) kulturnih spomenikov in razpoložljivimi (proračunskimi) viri

Zniževanje proračunskih sredstev postaja vedno večji problem, saj ovira sistematično in kontinuirano ter s tem racionalno obnavljanje kulturnih spomenikov.

Na povečano propadanje spomenikov, na zmanjševanje ugleda države in na malomarnejši odnos vseh državljanov do spomenikov vpliva tudi neizvajanje t.i. zakona o kulturnem tolarju (Ur.l. RS, št. 93/03), ki naj bi v letih 2004 -2008 v proračunu RS zagotovil sredstva za obnovo nekaterih najbolj ogroženih in najkvalitetnejših objektov kulturne dediščine v skupni višini 9.589 milijard SIT, in sicer vsako leto približno 2 milijardi SIT. V proračunu RS za leto 2004 je Ministrstvo za kulturo za izvajanje zakona prejelo le 346 mio SIT, kar je 17,3 % od zakonsko določenih sredstev, v letu 2005 19% (387 mio SIT) ter v letu 2006 24% (487 mio SIT).

Dejstvo je, da javna (državna in občinska proračunska) sredstva, namenjena subvencijam v obnovo spomenikov, ne zadoščajo za zadovoljitev vseh potreb po varstvu, kar je lepo razvidno iz tabele 1.

Skrb za spomenike in s tem povezane finančne obveznosti države in občin so sicer postale normalni del proračunskega financiranja, vendar državne subvencije (kar v večini primerov velja tudi za subvencije lokalnih skupnosti), ki so namenjene predvsem projektom obnov in izdelavi projektne dokumentacije, v povprečju zadovoljijo le 24% potreb lastnikov kulturnih spomenikov.

Tabela: Potrebe lastnikov glede na razpoložljiva proračunska sredstva v SIT
LetoSkupna
vrednost
projektov,
prijavljenih na
javni razpis
Vrednost
zahtevkov
za sredstva MK
(prošnje za
Sofinanciranje)
Odobrena
sredstva
za KS
%
odobrenih
sredstev
glede na
zaprošena
199810.915.364.497,73 6.618.940.552,20 781.392.542,7012
199912.569.095.665,80 7.118.200.155,00 1.496.321.822,6521
20009.007.285.658,54 5.489.086.767,85 1.407.125.384,7926
200111.211.133.655,05 7.589.515.507,78 1.357.529.159,7718
2002/200317.696.452.471,00 9.880.586.557,57 2.265.960.588,2223
2004/200511.599.718.808,66 5.897.422.743,37 2.963.583.196,2550
Skupaj72.999.050.756,78 42.593.752.283,76 10.271.912.694,3824

Vir: MK, 2006
Grafikon 1: Prikaz razpoložljivih proračunskih sredstev MK za obnovo kulturnih spomenikov +v obdobju 1999 - 2006



Vir: MK, 2006

Zaradi drobljenja lokalne samouprave in zaradi zamujanja smiselne delitve v pokrajine je področje ohranjanja kulturne dediščine zelo zapostavljeno. Majhne, ekonomsko šibke občine najprej skrbijo za infrastrukturo, socialo, komunalo, vzgojo ter izobraževanje. Pritiski gradbene industrije, značilna razpršena gradnja v Sloveniji in pretirana birokratizacija služb dolgoročno pomenijo dodatno ogrožanje kulturne dediščine.

3. Lastniki niso stimulirani za ohranjanje kulturnih spomenikov

Obnove objektov so zaradi upoštevanja varstvenih zahtev in smernic bistveno dražje. Visoko stroški ter omejitve in zahteve pri vzdrževanju in obnavljanju objektov, ki izhajajo iz varstvenih režimov, postavljajo lastnike kulturnih spomenikov v neenakopravni položaj z drugimi lastniki.

Iz analiz Direktorata za kulturno dediščino in Zavoda za varstvo kulturne dediščine izhaja, da je obnova objekta zaradi ohranjanja spomeniških prvin, ki jih nalaga varstveni režim (npr. gradbena dela, ki ohranjajo avtentične materiale in konstrukcije, konserviranje in restavriranje dekorativnih delov spomenikov itd.) dražja od 30% do 40% od običajne obnove, pri tem da lastniki niso deležni nikakršnih olajšav oziroma finančnih spodbud.

Lastniki kulturnih spomenikov torej niso finančno stimulirani za ohranjanje kulturnih spomenikov, kar posledično vodi do neupoštevanja varstvenih režimov in smernic pri vzdrževanju in obnavljanju kulturnih spomenikov oziroma dediščine in do porasta primerov trajne izgube posameznih objektov in območij kulturne dediščine oziroma njihovih dediščinskih lastnosti. Hkrati to posredno vpliva na povečanje dela na črno oziroma na porast sive ekonomije ter zmanjšanje davčnega priliva v državni proračun.

2. Cilji, načela in poglavitne rešitve zakona

Cilj zakona


Pravni in institucionalni sistem varstva kulturne dediščine, ki je bil vzpostavljen na podlagi veljavnega ZVKD in na podlagi zakonov o varstvu dediščine, ki so veljali pred njim, je utečen in novi zakon vanj v večji meri ne bo posegal. Namen sprejetja novega zakona o varstvu kulturne dediščine je predvsem dograjevanje in posodabljanje obstoječega sistema varstva dediščine z odpravo pomanjkljivosti veljavnega zakona (gl. zgoraj, točka 1).

Cilj novega zakona je vzpostavitev učinkovitega sistema varstva dediščine, ki bo omogočal celovito ohranjanje dediščine. Celovito ohranjanje dediščine pomeni zagotovitev nadaljnjega obstoja dediščine, njeno obogatitev, vzdrževanje, obnovo, prenovo, uporabo in oživljanje. Dediščino je potrebno ohraniti za prihodnje rodove ob upoštevanju njenih vrednot, pri čemer morajo varstvene usmeritve omogočati spremembe, ki jih zahteva vključevanje dediščine v sodobno življenje, in ne preprečevati uveljavljanja razvojnega potenciala dediščine. Dediščina mora biti aktivno vključevana v razvoj na vseh področjih: zakon mora omogočiti njeno rabo, vzdrževanje ter posodobitev ob hkratni zagotovitvi njenega varstva.

Namen zakona je odpraviti ključne probleme, ki jih veljavni ZVKD ni uspel rešiti oziroma je bil celo njihov generator, in to predvsem:

- izboljšanje obstoječih ukrepov varstva in uvajanje novih ukrepov, ki jih veljavni ZVKD ne vsebuje, še posebej glede spoštovanja dosedanjih strokovnih izkušenj in enakovrednih vlog različnih strok z okrepitvijo novih področij (upravljanje z dediščino, sodelovanje v razvojnih projektih, ohranjanje nematerialne, tako imenovane »žive dediščine«, preventivna arheologija),
- racionalizacija organiziranja javne službe in drugih subjektov varstva,
- sistematizacija funkcionalnih področij varstva od skrbi za kakovost in določanje standardov, do vodenja konservatorskih in konservatorsko-restavratorskih projektov,
- določitev javne službe varstva na ravni države in lokalnih skupnosti, kar je potrebno tudi zaradi uveljavljanja regionalizacije Slovenije.
Načela priprave zakona

Temeljno načelo, ki ga je predlagatelj upošteval pri pripravi zakona, je načelo pravne jasnosti predpisov ter z njim povezani načeli predvidljivosti predpisov in pravne varnosti njihovih naslovnikov. Za uresničitev tega načela je predlagatelj jasno in na enem samem mestu opredelil vse ključne pojme, uporabljene v zakonu, ter natančno definiral instrumente varstva dediščine tako, da je upošteval predvsem njihovo jasnost in dostopnost za državljane, ki prihajajo v stik z zadevami varstva.

Zato je predlagatelj, kolikor je to bilo mogoče, zakon vsebinsko razdelil na dva ločena dela, ki se med seboj čim manj mešata: tisti del, ki govori o pravilih ravnanja z dediščino in ki je namenjen predvsem lastnikom in uporabnikom dediščine, in del, ki ureja organizacijo subjektov varstva dediščine in njihova pooblastila. Zakon o varstvu kulturne dediščine ima dve temeljni skupini naslovnikov: lastnike in uporabnike dediščine na eni strani ter organe države in lokalnih skupnosti ter druge pristojne subjekte varstva na drugi strani. Prvim mora zakon na jasen način predstaviti njihove pravice in obveznosti v zvezi z njihovo dediščino, drugim pa dati čim bolj jasne napotke in pooblastila za njihovo delo na področju varstva dediščine. Sprememba filozofije pri pripravi zakona, ki je osredotočen predvsem na uporabnike, in s tem povezana jasnejša in preglednejša struktura zakona sta tudi eden od razlogov za odločitev za sprejetju novega zakona in ne zgolj za spremembe in dopolnitve veljavnega ZVKD.


Načela varstva dediščine

Varstvo dediščine temelji na načelih:



Poglavitne rešitve zakona


Predstavljene so najpomembnejše novosti, ki jih prinaša predlog novega zakona glede na veljavni ZVKD.

Splošni ukrepi:



Nepremična dediščina:

Predlog novega zakona na področju nepremične dediščine uveljavlja predvsem naslednje novosti:

Premična dediščina

Na področju premične dediščine predlog novega zakona uveljavlja predvsem naslednje novosti:

Financiranje varstva

Temeljno pravilo je, da mora spomenik varovati in ga ohranjati njegov lastnik na lastne stroške v sorazmerju s svojimi zmožnostmi. Drugo temeljno pravilo je, da stroške varstva dediščine krije tisti, ki jih je povzročil. Novi zakon bolj natančno od veljavnega zakona določa, kdo nosi stroške varstva v različnih situacijah varstva dediščine. Ker je dediščina pomembna javna dobrina, ki je eden temeljnih dejavnikov ustvarjanja »skladnega civilizacijskega in kulturnega razvoja Slovenije« (5. člen Ustave), varstvo dediščine ne more sloneti le na njenih lastnikih. K njenemu ohranjanju morata prispevati tudi država in lokalne skupnosti. Novi zakon postavlja jasna merila, po katerih lahko lastniki dediščine za njihovo ohranjanje pridobivajo javna sredstva.

Druga, še pomembnejša novost novega zakona pa je v tem, da razširja obveznost financiranja varstva dediščine ob njenih lastnikih, države in lokalnih skupnosti tudi na druge subjekte, ki dediščini škodijo, je ne uporabljajo na primeren način ali jo uničujejo. Dediščina namreč ni le vir kulturnih in zgodovinskih vrednot v ožjem smislu, pač pa ustvarja veliko drugih pozitivnih učinkov in je pomemben generator gospodarskega razvoja. Ker je dediščina s svojimi neposrednimi in posrednimi pozitivnimi učinki tudi pomemben generator gospodarske uspešnosti.

Novi zakon drugače kot veljavni ZVKD določa obveznost plačila predhodnih arheoloških raziskav. Odpravlja sedanjo ureditev, ko morajo investitorji v celoti kriti stroške arheoloških raziskav na zemljiščih, na katerih gradijo. To takšne investitorje postavlja v bistveno neenakopraven položaj s tistimi investitorji, ki gradijo na zemljiščih brez arheoloških ostalih. Novi zakon zagotavlja investitorju, da v primeru, če se med posegom pokaže potreba po arheoloških raziskavah, se le-te izvedejo v breme državnega proračuna, če gre za gradnjo ali za drug poseg na zemljišču, ki ni registrirano kot arheološko najdišče in če je bila pred tem opravljena predhodna raziskava območja prostorskega akta. Država tudi krije stroške arheoloških raziskav na registriranih arheoloških najdiščih, če so to stavbna zemljišča znotraj naselij in gre za individualno stanovanjsko gradnjo za lastne potrebe investitorja ali za gradnjo socialnih stanovanj. Do plačila stroškov za arheološke raziskave še naprej ne bodo upravičeni investitorji, ki namerno gradijo na že znanih arheoloških najdiščih. Prav tako investitorji krijejo stroške predhodnih raziskav na dediščini in spomenikih, kjer se pripravljajo posegi, ki pomenijo spremembo namembnosti takšnega objekta ali posegajo v njegove strukturne elemente. Če pa gre za običajno obnovo spomenika in so raziskave potrebne za določitev varstvenega režima, njene stroške krije državni proračun.

Rešitev torej investitorjem omogoča, da bo država v takšnem primeru krila stroške potrebnih raziskav, kar tudi pomeni, da investitor lahko na svojem zemljišču kljub odkritju arheoloških ostalin po opravi potrebnih raziskav izvede nameravani poseg oziroma je obnova spomenika zaradi opravljenih raziskav bolj kakovostna.

Omenjen način financiranja bo skupaj z vlaganjem javnih sredstev v vzdrževanje in obnovo spomenikov in prenovo spomeniških območij imel tudi usmerjevalno funkcijo, ker bo v večjem obsegu kot doslej razbremenila lastnike dediščine. S tem bo novi zakon deloma popravil temeljno protislovje veljavnega financiranja dediščine, da je kljub javni koristi dediščine breme njenega ohranjanja še vedno v največji meri prepuščeno posameznikom - lastnikom dediščine. To velja tako za finančno breme njenega vzdrževanja kot tudi za trpljenje omejitev, ki jih prinašajo varstveni režimi na dediščini, in ki se jim morajo lastniki podrejati pri njeni uporabi.

3. Prikaz mednarodnih pravnih standardov in ureditve v drugih pravnih sistemih

Konvencije s področja varstva kulturne dediščine

Predlagatelj je v celoti upošteval konvencije, katerih podpisnica je Republika Slovenija in ki določajo pravne standarde na področju varstva kulturne dediščine. Te konvencije so:



Pregledani zakoni

Pri pripravi osnutka zakona je predlagatelj podrobneje pregledal zakone o varstvu kulturne dediščine v štirinajstih pravnih redih sedmih evropskih držav: Avstriji, Hrvaški, Češki, Slovaški, Švici, Madžarski in v osmih zveznih deželah v ZRN. Pri tem je izbral države, ki imajo s Slovenijo primerljiv pravni red, primerljiv sistem organizacije državne uprave in pravosodja in ki pripadajo istemu srednjeevropskemu zgodovinskemu in kulturnemu območju. Ob tem se je predlagatelj seznanil tudi z rešitvami nekaterih drugih sistemov varstva dediščine, ki pa so zaradi razlik v organizaciji države, uprave in sodstva za naše razmere manj uporabni: Italija, Francija, Združeno kraljestvo, Irska, ZDA ...

Glede na to, da je na področju varstva dediščine sprejeto več mednarodnih konvencij, ki urejajo temeljna načela varstva dediščine, ni presenetljivo, da so temeljni pojmi v vseh pregledanih zakonih dokaj podobni. Po drugi strani je očitno tudi dejstvo, da varstvo kulturne dediščine na ravni EU (z izjemo vnosa in iznosa dediščine) ni normirano, in da so zato tudi nacionalni predpisi držav članic med seboj zelo različni in to po obsegu in tudi po vsebini.
_____________________
1 Glej Akt o notifikaciji nasledstva glede konvencij UNESCO
2 Glej Akt o notifikaciji nasledstva glede konvencij SE.




Vzpostavitev varstva dediščine

Eden od najpomembnejših podatkov v zvezi z varstvom dediščine je, na kakšen način in kdaj se vzpostavi varstvo nad določenim predmetom. Gre za vprašanje, ali obstaja javni interes za zavarovanje dediščine na podlagi zakona samega ali pa je za to potrebno kakšen oblasten akt ali dejanje (vpis v register, upravna odločba ali celo predpis). Med pregledanimi državami najdemo različne rešitve, od tistih, kjer je vsa dediščina varovana že na podlagi zakona (npr. Bavarska), prek mešanih sistemov (Avstrija), sistemov, kjer se varstvo dediščine vzpostavi z upravno odločbo (večina nemških dežel, Hrvaška), pa do sistemov, ko se varstvo vzpostavi s sprejetjem predpisa (nekaj nemških dežel). V nadaljevanju predstavljamo nekaj značilnih sistemov vzpostavitve varstva dediščine:

Na Bavarskem se dediščina varuje na podlagi zakona; za vzpostavitev varstva ni potrebno nobeno dejanje ali akt pristojne organizacije. Za obstoj dediščine tudi ni potrebno, da bi bila vpisana v register ali kako drugače razglašena za spomenik.

Avstrija pozna mešani sistem. Na podlagi zakonske domneve se varujejo vse stavbe v državni lasti, starejše od 100 let – razen če se za konkretno stavbo ne dokaže, da ne ustreza definiciji spomenika. Za vse druge stavbe in predmete pa se varstvo vzpostavi z upravno odločbo zveznega urada za spomenike. Soglasje lastnikov ni potrebno, vendar se ti lahko zoper odločbo pritožijo na ministra za vzgojo in kulturne zadeve.

Na Hrvaškem se varstvo dediščine vzpostavi z vpisom v register dediščine. Vpis se izvede z upravno odločbo ministrstva za kulturo.

Z vpisom v register (Listed Buildings) se vzpostavi zavarovanje stavbne dediščine tudi v Angliji kot delu Združenega kraljestva. Vpis izvede minister za državno dediščino. Zanimivo je, da kljub velikim posledicam, ki jih ima vpis v register za lastnika stavbe, sam vpis nima narave upravnega akta in da zoper njega ni mogoča pritožba – o vpisu se lastnika le obvesti.

Zavarovanje določene stavbe ali predmeta lahko za njegovega lastnika pomeni precejšnjo omejitev v svobodi razpolaganja z njim. Nalaga mu breme vzdrževanja, ustrezne rabe, dostopnosti za raziskave, morebiti celo obveznost javnega dostopa do njegovega zemljišča ali stavbe. Glede na to ni presenetljivo, da se zavarovanje dediščine v vseh pregledanih sistemih (razen v angleškem) vzpostavi z oblastnim aktom, bodisi z zakonom (kar bi bilo vsaj pri nas morda sporno z vidika predvidljivosti in s tem pravne varnosti), ali pa z upravno odločbo oziroma posebnim predpisom o zavarovanju določene dediščine.

Od vzpostavitve varstva je potrebno ločiti tista dejanja, ki ne pomenijo dejanskega zavarovanja dediščine: npr. vpis v register, kadar ima ta le deklaratorni učinek brez dejanskih posledic za lastnike dediščine. V takšnih primerih povečini ni predpisan poseben postopek vpisa.

Francija je leta 2001 sprejela zakon o tako imenovani preventivni arheologiji. Z njim je uvedla obveznost plačevanja nadomestila za arheološke raziskave, h katerem so zavezani vsi investitorji posegov v prostor, ki gradijo v območjih arheoloških najdišč. Prispevek znaša okvirno 0,3% vrednosti investicije in se kot namenski proračunski vir, skupaj z neposrednimi subvencijami države, uporablja za financiranje arheološkega raziskovanja v okviru načrtovanja posegov v prostor (diagnosticiranje in pregledi, priprava državne arheološke karte), kar prispeva k večji predvidljivosti arheoloških najdb in k odvračanju neposrednih posegov v arheološka najdišča. Iz prispevka se financira tudi »klasični« del arheoloških raziskav, to je arheološka izkopavanja, in stroški poizkopovalnih del (objava arhivov najdišč, konserviranje in prezentacija najdb) in odškodnine lastnikom zemljišč za arheološke najdbe, ki s tem postanejo državna last.

Temeljni instrumenti varstva

Kljub njihovi različnosti je iz pregledanih zakonov mogoče izluščiti tiste mehanizme varstva, ki se pojavljajo v vseh predpisih, in ki so nekakšen železni repertoar varstva dediščine:


Ti instrumenti so v vseh pregledanih predpisih presenetljivo podobno urejeni – z izjemo registracije dediščine, ki ima v nekaterih zakonih konstitutiven, v drugih zgolj deklaratoren pomen. Registri dediščine služijo v nekaterih sistemih zgolj informiranju o dediščini, v drugih pa se z vpisom v register dediščina zavaruje (gl. zgoraj 3.2.).

Določene razlike je mogoče opaziti tudi pri definiciji najdbe. Vsi pregledani zakoni določajo, da je potrebno pri najdbi dediščine le to pustiti v prvotni legi, o najdbi obvestiti pristojna organizacija, da ima ta organ najdbo v določenem roku pregledati in da lahko odredi obsežnejše raziskave najdbe – in da se mora v tem času najditelj vzdržati posegov v najdbo. Večina zakonov najdbo definira kot predmet, ki je bil najden v tleh ali v vodi (torej arheološke ostaline). Obstajajo pa tudi zakoni, ki najdbo razširjajo na kakršno koli dediščino, ne le na arheološke najdbe (gl. zakon švicarskega kantona Basel). Obveznost ustavitve del, obvestitve pristojne organizacije o najdbi in dopustitve raziskav najdbe velja v takšnih primerih torej za vsako, in ne le za arheološko dediščino.

Razlike je mogoče opaziti tudi pri obsegu napotkov, ki jih dajejo pregledani zakoni organom, ki izdajajo soglasja za spremembe oziroma uničenje dediščine oziroma ki izrekajo druge ukrepe za varstvo dediščine. Nekateri predpisi so pri tem dosti bolj podrobni od drugih in zapovedujejo pristojnim organom in organizacijam, da morajo pri odločanju o ukrepih varstva tehtati sorazmernost javnega interesa za varstvo dediščine na eni strani ter posege v upravičenja lastnikov na drug strani. Nekateri predpisi dajejo tudi napotke za takšno tehtanje (katera merila se pri tem uporabijo, gl. npr. avstrijski zakon ali zakon nemške zvezne dežele Spodnje Saške). Ukrep se lahko izvede le tedaj, kadar prevlada javni interes oziroma kadar lastnik zaradi ukrepa ni glede na njegove zmožnosti nesorazmerno obremenjen.

Obseg in stopnjevanost varstva dediščine

Če so temeljni instrumenti varstva dediščine v vseh predpisih dokaj podobni, pa so večje razlike v samem obsegu varstva: nekateri zakoni se posvečajo skoraj izključno varstvu nepremične in arheološke dediščine (npr. večina zakonov nemških zveznih dežel). Le redki od zakonov vsebujejo večje število določb o premični dediščini. Še bolj so redki tisti predpisi, ki bi urejali tudi varstvo nematerialne dediščine (Hrvaška). Ugotovimo lahko, da je predlog slovenskega zakona v tem pogledu izjema, saj veliko pozornost posveča tako premični in nematerialni, tako imenovani »živi dediščini« in tudi organizaciji varstva teh zvrsti dediščine.

Za razliko od slovenskega sistema varstva dediščina, ki pozna stopnjevanost varstva (registrirana dediščina in spomeniki), uveljavlja stopnjevanost varstva majhno število pregledanih tujih zakonov (npr. Francija, nekaj nemških dežel, Anglija, Irska). Kot primer lahko navedemo Baden – Würtenberg, ki je ena redkih nemških dežel, ki pozna stopnjevano varstvo dediščine. Spomeniki se v tej zvezni deželi delijo v dve kategoriji:

- na spomenike, katerih ohranitev je v javnem interesu. Spomeniki, katerih ohranitev je v javnem interesu ne nastanejo z vpisom, odločbo ali drugim aktom pristojnega organa, pač pa imajo to lastnost na podlagi zakona. Dežela ščiti te spomenike s sistemom obveznih soglasij za posege v spomenike (na primer soglasja za odstranitev, za spremembo videza spomenika in okolice itn);
- na spomenike, katerih ohranitev je v "posebnem" javnem interesu, t.i. vpisane oziroma registrirane spomenike. Spomeniki postanejo "vpisani" z vnosom v knjigo spomenikov. Knjiga spomenikov in vpis vanjo torej nista identična našemu vpisu v register, temveč gre za instrument strožjega varstva, podoben naši razglasitvi za spomenik z uredbo vlade ali občinskim odlokom. Za razliko od nevpisanih spomenikov se lahko vpisane spomenike tudi aktivno varuje, v skrajni posledici tudi z razlastitvijo.

4. Usklajenost s pravnim redom EU

Predlog zakona je usklajen z Uredbo Sveta (EGS) št. 3911/925 z dne 9. decembra 1992 o izvozu predmetov kulturne dediščine. Tako opredeljuje, kaj se šteje za nacionalno bogastvo, in določa globe za prekrške v zvezi s neupoštevanjem določb o izvozu teh dobrin.

Pravo EU se dotika področja varstva kulturne dediščine v delu, ki se nanaša na iznos in vnos predmetov dediščine prek notranjih in zunanjih meja držav članic EU. Tako kot pretok drugih dobrin med državami članicami je tudi pretok predmetov kulturne dediščine v okviru EU prost, vendar pa 30. člen Pogodbe o ustanovitvi Evropskih skupnosti omogoča državam članicam, da določijo izjeme od tega pravila za nacionalno bogastvo umetniške, zgodovinske ali kulturne vrednosti. Direktiva 93/7 določa, da lahko države članice določene predmete kulturne dediščine razglasijo za nacionalno bogastvo, katerih ohranitev na ozemlju države je v javnem interesu. Direktiva nadalje določa obveznost držav članic, da vrnejo drugim državam članicam nacionalno bogastvo, ki je bilo protipravno odstranjeno z njihovega ozemlja. Postopek in način vračanja protipravno odstranjenih predmetov dediščine v skladu z direktivo ni predmet novega ZVKD, temveč je urejen v Zakonu o vračanju protipravno odstranjenih predmetov kulturne dediščine (ZVPOPKD, Uradni list RS, št. 126/2003). Novi ZVKD je iz slednjega zakona prevzel le določbo, ki opredeljuje nacionalno bogastvo.

Pretok predmetov kulturne dediščine, ki niso nacionalno bogastvo, je torej znotraj prostega trga EU prost. Vendar to ne pomeni, da države ne morejo regulirati izvoza teh predmetov prek meja EU, torej v države, ki niso članice EU. Ker se nadzor nad izvozom ne vrši več na mejah držav članic, pač pa na izstopnih točkah v tretje države (zunanje meje EU, letališča, pristanišča itn.), je z navedenima uredbama predpisana enoten nadzor nad izvozom predmetov kulturne dediščine na zunanjih mejah skupnosti (enotno izvozno dovoljenje itn.). Navedeni uredbi sta za razliko od Direktive 93/7 neposredno izvršljivi in nista predpisa, za katerih izvajanje bi morale poskrbeti države članice s svojimi predpisi.

Direktive EU, ki določajo presojo vplivov na okolje, so vgrajene v predpise o varstvu okolja RS. Predlog zakona o varstvu kulturne dediščine je z njimi v celoti usklajen.

5. Finančne posledice sprejetja zakona za državni proračun in za druga javna finančna sredstva

V delu, ki zadeva javno službo, finančnih posledic za državni proračun ne bo, ker bo zakon omogočil racionalizacijo javne službe varstva tako v delu, ki je namenjen javni službi nepremične dediščine in tudi v javni muzejski službi. Služba za premično dediščino in muzeje bo umeščena v enega od obstoječih državnih muzejev in kadrovsko sestavljena iz javnih uslužbencev, ki jih že plačuje državni proračun. Javna služba varstva nematerialne, tako imenovane »žive dediščine« bo na podlagi posebnih dogovorov prenesena na eno od obstoječih institucij ali iz kroga muzejev, raziskovalnih ali visokošolskih ustanov. Financirala se bo iz rednih proračunskih sredstev Ministrstva za kulturo.

Zakon postavlja temelje za transparentno in hkrati dovolj prožno financiranje muzejske dejavnosti v delu, v katerem gre za državno javno službo, in s tem ukinja dosedanje nesistemsko financiranje muzejev.

Ocenjujemo, da bi za redno financiranje iz državnega proračuna za tri do pet muzejev, ki po oceni ministrstva izpolnjujejo zahteve za izvajanje državne javne službe in ki zaenkrat niso del tako imenovane muzejske mreže, na letni ravni potrebovali približno 400 tisoč EUR. Vendar takšni dodatni stroški ne bodo nastali neposredno s sprejemom zakona, temveč bo Vlada o vsakem primeru sklepala posebej, v okviru morebitnih predlogov za podelitev statusa pooblaščenih muzejev, to je muzejev, katerih ustanovitelj ni država, vendar jih lahko vlada pooblasti za opravljanja državne javne službe.

Zaradi novih pooblastil, ki jih bo pri izvajanju inšpekcijskega nadzora dobil Inšpektorat RS za kulturo in medije kot organ v sestavi Ministrstva za kulturo, bo treba okrepiti kadrovsko sestavo tega inšpektorata in sicer za tri zaposlene. Sedaj področje varstva kulturne dediščine pokrivata le dva inšpektorja in še to v kombinaciji z nadzorom nad izvajanjem zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivov. Dejansko bo izvajanje zakona pomenilo prenos dela pristojnosti pri nadzoru nad posegi v objekte in zemljišča, ki so zavarovana po predpisih o varstvu kulturne dediščine, na IRSKM, kar je doslej bilo v pristojnosti Inšpektorat RS za okolje in prostor kot organ v sestavi Ministrstva za okolje in prostor.

Zaradi prevzema financiranja dela predhodnih raziskav, sofinanciranja programov obnove spomenikov lokalnih skupnosti in izvajanja sistema nadomestil za poslabšanje pogojev za gospodarsko izrabo spomenikov bodo finančne posledice sprejetja zakona za državni proračun znašale 4 milijone evrov.

Na podlagi analize stroškov arheoloških izkopavanj, ki so jih v letih 2003 do 2005 financirali investitorji gradenj in drugih posegov v prostor, lahko ocenimo, da bo financiranje predhodnih arheoloških raziskav na podlagi 34. člena zakona državni proračun na letni ravni obremenilo za 5.591.500 EUR. Vendar je treba upoštevati, da doslej državni proračun preko Darsa plačuje arheološke raziskave pri gradnji avtocest v višini nekaj manj od 5 milijonov evrov, kar pomeni, da bodo nove obveznosti znašale le slabih 600 tisoč evrov več. Računamo, da bo mogoče s temi sredstvi pokriti stroške raziskav drugim investitorjem in izvesti preventivne arheološke raziskave že v postopkih sprejemanja prostorskih aktov, kar bo povečalo možnosti, da se z ukrepi prostorskega načrtovanja odvrne posege v arheološka najdišča in posledično stroške za arheološke raziskave v primeru posegov vanje.

Stroški arheoloških izkopavanj

MALI ZASEBNI INVESTITORJI



INVESTITORJI - PODJETJA

DARS

-------------------
Za sofinanciranje programov obnove spomenikov po 35. členu, ki jih bodo izvajale lokalne skupnosti, bomo po izračunih potrebovali 3.430.249 evrov letno, kar znaša približno dvakrat toliko, kot se doslej na letni ravni iz državnega proračuna za obnovo spomenikov zagotovi v okviru zakona o tako imenovanem kulturne tolarju, katerega veljavnost se izteče konec leta 2008. Namenska uporaba teh sredstev, podvojenih s sredstvi iz proračunov lokalnih skupnosti, bo spodbudila investitorje k celoviti obnovi kulturnih spomenikov in s tem k ravnanju v skladu z varstvenimi in davčnimi predpisi, kar bo prispevalo k boljšemu upoštevanju varstvenih usmeritev in zmanjšalo sivo ekonomijo, ki je v gradbeništvu še vedno precej razširjena.

Za nadomestila za poslabšanje pogojev za gospodarsko izkoriščanje kulturnih spomenikov po 39. členu pa bo potrebno približno 1.200.000 evrov. Zneska vnaprej ni mogoče natančno izračunati, ker bo višina odvisna od prijav upravičencev in utemeljenosti zahtevkov.

Zbirni pregled stroškov in prihrankov državnega proračuna je tako naslednji:

      namen
Stroški v EUR
Prihranki v EUR
Razlika – dejanski stroški
      Predhodne raziskave, 34. člen
5.591.489
4.502.197
1.089.292
      Sofinanciranje programov, 35. člen
3.430.249
1.715.124
1.715.125
      Nadomestila, 39. člen
1.200.000
1.200.000
      skupaj
10.221.738
6.217.321
4.004.417


Sprejem zakona ne bo imel posledic za druga javna finančna sredstva.

Zagotovljenost sredstev v proračunu RS

Za izvedbo zakona v letu 2007 so sredstva zagotovljena v delu proračuna, s katerim razpolaga Ministrstvo za kulturo. V prehodnih določbah je opredeljeno, da bo nov način financiranja predhodnih raziskav stopil v veljavo s 1.1. 2008. Do takrat bodo samoupravne lokalne skupnosti tudi pripravile svoje programe obnove kulturnih spomenikov in v svojih proračunih zagotovile finančne deleže, tako da bo na podlagi ZVKD-1 in ZFO-1 možno v letu 2008 podpisati pogodbe o skupnem financiranju. S spremembo aktov o razglasitvah kulturnih spomenikov, ki mora biti zagotovljena v enem letu po sprejetju zakona, bo Za finančno realizacijo teh nalog bo potrebno v okviru sprememb državnega proračuna pri Ministrstvu za kulturo zagotoviti sredstva v višini 10 mio EUR. Opredelitev drugih posledic

Predlog zakona ne bo imel drugih posledic, razen v delu, ki bo pomenil finančno razbremenitev DARS in drugih investitorjev pri financiranju predhodnih raziskav, kar je obrazloženo v poglavju o finančnih posledicah zakona.


BESEDILO ČLENOV:


I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(namen zakona)
(1) Ta zakon določa načine varstva kulturne dediščine (v nadaljnjem besedilu: dediščina) ter pristojnosti pri njenem varstvu z namenom omogočiti celostno ohranjanje dediščine.
(2) Dediščina so dobrine, podedovane iz preteklosti, ki jih Slovenke in Slovenci, pripadnice in pripadniki italijanske in madžarske narodne skupnosti in romske etnične skupnosti, drugih etničnih skupin ter drugi državljanke in državljani Republike Slovenije opredeljujejo kot odsev in izraz svojih vrednot, identitet, verskih in drugih prepričanj, znanj in tradicij. Dediščina vključuje vidike okolja, ki izhajajo iz medsebojnega vplivanja med ljudmi in prostorom skozi čas.
(3) Dediščina se deli na materialno in živo dediščino. Materialno dediščino sestavljata premična in nepremična dediščina.
(4) Celostno ohranjanje dediščine se uresničuje v razvojnem načrtovanju in ukrepih države, pokrajin in občin tako, da dediščino ob spoštovanju njene posebne narave in družbenega pomena vključujejo v trajnostni razvoj.
(5) Za izvrševanje Uredbe Sveta (EGS) št. 3911/92 z dne 9. decembra 1992 o izvozu predmetov kulturne dediščine (UL L št. 39 z dne 31.12.1992, str. 1; v nadaljnjem besedilu: Uredba 3911/92/EGS), ta zakon določa pristojni organ in kazni za kršitev uredbe.
2. člen
(javna korist varstva dediščine)
(1) Varstvo dediščine je v javno korist. Javna korist varstva dediščine se določa v skladu s kulturnim, vzgojnim, razvojnim, simbolnim in identifikacijskim pomenom dediščine za državo, pokrajine in občine.
(2) Javna korist varstva dediščine obsega:
- identificiranje dediščine, njenih vrednot in vrednosti, njeno dokumentiranje, preučevanje in interpretiranje,
- ohranitev dediščine in preprečevanje škodljivih vplivov nanjo,
- omogočanje dostopa do dediščine ali do informacij o njej vsakomur, še posebej mladim, starejšim in invalidom,
- predstavljanje dediščine javnosti in razvijanje zavesti o njenih vrednotah,
- vključevanje vedenja o dediščini v vzgojo, izobraževanje in usposabljanje,
- celostno ohranjanje dediščine,
- spodbujanje kulturne raznolikosti s spoštovanjem različnosti dediščine in njenih interpretacij ter
- sodelovanje javnosti v zadevah varstva.
(3) Država, pokrajine in občine uresničujejo javno korist varstva tako, da organizirajo in podpirajo dejavnosti in ravnanja iz prejšnjega odstavka in izvajajo ukrepe na podlagi tega zakona.
(4) Pri uresničevanju javne koristi varstva dediščine država, pokrajine in občine sodelujejo z lastnicami in lastniki dediščine (v nadaljnjem besedilu: lastnik), poslovnimi subjekti, nevladnimi organizacijami in civilno družbo v okviru, ki ga določajo zakoni in strategija iz 73. člena tega zakona.
3. člen
(definicije)
(1) Posamezni izrazi, uporabljeni v tem zakonu, imajo naslednji pomen:
1. »arheološka najdba« je premična arheološka ostalina, ki je bila pod zemljo ali pod vodo vsaj 100 let. Arheološke najdbe so tudi orožje, strelivo, drug vojaški material, vojaška vozila in plovila ali njihovi deli, ki so bili pod zemljo ali pod vodo vsaj 50 let;
2. »arheološke ostaline« so vse stvari in vsakršni sledovi človekovega delovanja iz preteklih obdobij na površju, v zemlji in vodi, katerih ohranitev in preučevanje prispevata k odkrivanju zgodovinskega razvoja človeštva in njegove povezanosti z naravnim okoljem, za katere sta glavni vir informacij arheološko raziskovanje ali odkritja in za katere je mogoče domnevati, da so pod zemljo ali pod vodo vsaj 100 let in da imajo lastnosti dediščine. Arheološke ostaline so tudi stvari, povezane z vojno in poboji, skupaj z arheološkim in naravnim kontekstom, ki so bile pod zemljo ali pod vodo vsaj 50 let. Strokovno identificirane in registrirane arheološke ostaline postanejo dediščina;
3. »arheološko najdišče« je originalni kraj deponiranja in odkrivanja arheoloških ostalin;
4. »celostno ohranjanje« je sklop ukrepov, s katerimi se zagotavljajo nadaljnji obstoj in obogatitev dediščine, njeno vzdrževanje, obnova, prenova, uporaba in oživljanje,
5. »dokumentiranje« je zbiranje, urejanje in hranjenje podatkov o dediščini, njenih vrednotah, stanju, lokaciji in drugih dejstvih, pomembnih za izvajanje varstva;
6. »družbeni pomen« je vrednost, ki jo ima dediščina za skupnost in posameznice in posameznike (v nadaljnjem besedilu: posamezniki) zaradi svojega kulturnega, vzgojnega, razvojnega, verskega, simbolnega in identifikacijskega potenciala ali za preučevanje strok, kot so antropologija, arheologija, arhitektura, etnologija, umetnostna zgodovina in zgodovina;
7. »iskanje arheoloških ostalin« so dejanja na zemljiščih in v vodi, ki so opravljena z namenom, da se odkrijejo novi podatki o arheoloških ostalinah, in ki lahko vodijo v odkritje arheoloških najdišč in najdb;
8. »iznos« je fizični prenos premične dediščine iz Republike Slovenije v drugo državo članico Evropske unije ali v državo članico Sporazuma o Evropskem gospodarskem prostoru;
9. »izvoz« je fizični prenos premične dediščine iz Republike Slovenije kot dela carinskega območja Skupnosti v tretjo državo, ki ni članica Evropske unije ali Sporazuma o Evropskem gospodarskem prostoru;
10. »izpopolnjevanje za delo v varstvu« (v nadaljnjem besedilu: izpopolnjevanje) je nadaljevalno ali dopolnilno izobraževanje, s katerim posameznik, ki dela v dejavnosti varstva, poglablja znanje o novih dognanjih in metodah v stroki, razvija kompetence in napreduje in po katerem pridobi potrdilo, ki je lahko pogoj za zaposlitev ali nadaljevanje dela,
11. »izravnalni ukrep« je dejavnost, poseg ali ravnanje, s katerimi se nadomesti ali omili izguba ali poškodovanje dediščine;
12. »konservatorski načrt« je elaborat, ki je del projektne dokumentacije za pridobitev projektnih pogojev ali del projektne dokumentacije za pridobitev projektnega soglasja, s katerim se določijo sestavine spomenika, ki jih je potrebno ohraniti, in načrt izvedbe del, potrebnih za njihovo ohranitev.
13. »konservatorski načrt za prenovo« je del prostorskega akta, pripravljenega na podlagi predpisov o urejanju prostora;
14. »kulturna krajina« je nepremična dediščina, ki je odprt prostor z naravnimi in ustvarjenimi sestavinami, katerega strukturo, razvoj in uporabo pretežno določajo človekovi posegi in dejavnost;
15. »kulturni spomenik« (v nadaljnjem besedilu: spomenik) je dediščina, ki je razglašena za spomenik ali ki je vpisana v inventarno knjigo pooblaščenega muzeja;
16. »muzej« je stalna organizacija v službi družbe in njenega razvoja, ki je odprta za javnost in ki zbira, ohranja, dokumentira, preučuje, interpretira, upravlja in razstavlja dediščino ter posreduje podatke o njej z namenom razvijati zavest o dediščini, širiti vedenje o njenih vrednotah in omogočati uživanje v njej;
17. »nacionalno bogastvo« so premična dediščina in spomeniki, kot jih določa zakon, za katere je zaradi njihovega pomena omejen iznos ali izvoz iz Republike Slovenije ter so določeni ukrepi v zvezi s trgovanjem in hranjenjem;
18. »naselbinska dediščina« je nepremična dediščina, ki v naravi predstavlja mestno, trško ali vaško jedro, njegov del ali drugo območje poselitve;
19. »nedovoljen poseg« je vsak poseg v dediščino, ki se izvaja brez kulturnovarstvenega soglasja ali v nasprotju z njim;
20. »nepremična dediščina« so nepremičnine ali njihovi deli z vrednotami dediščine, vpisani v register dediščine;
21. »oživljanje« so dejavnosti, ki omogočajo vključevanje dediščine v sodobno življenje in ustvarjalnost, njeno trajnostno uporabo in uživanje v njej;
22. »plan« je plan, program, načrt ali drug splošni akt, katerega izvedba ima vpliv na dediščino ali njeno varstvo;
23. »pooblaščena oseba« je uradna oseba pristojne organizacije ali druga oseba, pooblaščena za izvajanje nalog varstva po tem zakonu;
24. »pooblaščeni muzej« je muzej, katerega ustanoviteljica ni država, ki opravlja državno javno službo na področju varstva;
25. »poseg v dediščino« (v nadaljnjem besedilu: poseg) so vsa dela, dejavnosti in ravnanja, ki kakor koli spreminjajo videz, strukturo, notranja razmerja in uporabo dediščine ali ki dediščino uničujejo, razgrajujejo ali spreminjajo njeno lokacijo, zlasti pa:
- vse spremembe dediščine, ki se štejejo za gradnjo v skladu s predpisi o graditvi objektov,
- dela pri vzdrževanju in uporabi dediščine,
- premeščanje dediščine ali njenih delov,
- dejavnosti in ravnanja, ki se izvajajo v zvezi z dediščino ali neposredno z njo, ter
- iskanje arheoloških ostalin in raziskave dediščine;
26. »predhodna raziskava« je raziskava dediščine, ki jo je treba opraviti, zato da se:
- pridobijo informacije, potrebne za vrednotenje dediščine pred posegi v prostor ali pred graditvijo,
- natančneje določijo ukrepi varstva ali
- z njo dediščina pred posegi v prostor ali pred graditvijo nadzorovano odstrani.
Predhodna arheološka raziskava obsega tudi poizkopavalno obdelavo arhiva arheološkega najdišča;
27. »premična dediščina« so premičnine ali zbirke premičnin z vrednotami dediščine;
28. »prenova« je sklop različnih dejavnosti z gospodarskega, socialnega in kulturnega področja, s pomočjo katerih se ob ustreznem prostorskem načrtovanju zagotovita ohranitev in oživljanje dediščine;
29. »prikaz vrednotenja, dediščine v prostoru» je nadgradnja registra dediščine s podatki o dejanskem stanju dediščine in njenem vrednotenju v prostoru, ki je na razpolago pripravljavcem plana kot priporočilna strokovna podlaga;
30. »pristojna organizacija« je subjekt, pristojen za izvajanje ukrepov varstva. Kadar ni drugače določeno, se šteje:
- kot pristojna organizacija za varstvo nepremične dediščine: Zavod za varstvo kulturne dediščine (v nadaljnjem besedilu: zavod),
- kot pristojna organizacija za varstvo premične dediščine: državni oziroma pooblaščeni muzej,
- kot pristojna organizacija za varstvo žive dediščine: zavod, ki opravlja javno službo varstva žive dediščine na podlagi tega zakona;
31. »raziskava« so dela, ki posegajo v dediščino zaradi potreb njenega varstva, s katerimi se preučujejo njeni deli in pridobivajo podatki o njenem pomenu, stanju in ogroženosti;
32. »register dediščine« (v nadaljnjem besedilu: register) je osrednja zbirka podatkov o dediščini, ki jo vodi ministrstvo, pristojno za dediščino (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo);
33. »registrirana dediščina« je dediščina, ki je vpisana v register in ki ni spomenik;
34. »spomeniško območje« je območje nepremične dediščine, zavarovano kot spomenik na podlagi tega zakona zaradi svojega družbenega pomena, skladne zasnove in topografske določljivosti. To so predvsem območja naselbinske dediščine, deli urbane ali ruralne kulturne krajine, kraji zgodovinskih dogodkov, arheološka najdišča ali zgodovinski parki in vrtovi;
35. »uporaba« so stalne ali občasne dejavnosti, ki se opravljajo v dediščini, ob njej ali v kakršni koli drugi povezavi z dediščino, pri tem pa vplivajo nanjo ali uporabljajo njene kulturne vrednote in družbeni pomen;
36. »upravljanje« je izvajanje nalog, ki so potrebne za izpolnitev namena, zaradi katerega je bila stvar razglašena za spomenik, in obsega predvsem vodenje in organiziranje vzdrževanje, uporabe, dostopnosti, predstavitve javnosti on spremljanje stanja;
37. »uvoz« je fizični prenos premične dediščine iz tretje države, ki ni članica Evropske unije ali Sporazuma o Evropskem gospodarskem prostoru, v Republiko Slovenijo;
38. »varstveni režim« so pravila, ki ob upoštevanju družbenega pomena spomenika in na podlagi njegovega vrednotenja konkretizirajo omejitve lastninske pravice ter drugih upravičenj in določajo ukrepe za izvedbo varstva;
39. »varstveno območje dediščine« je območje z enotnimi značilnostmi nepremične dediščine, ki je zaradi svojih vrednot in razvojnih potencialov pomemben del prostorskih ureditev,
40. »varstvo« so pravni, upravni, organizacijski, finančni in drugi ukrepi države, pokrajin in občin, namenjeni obstoju in obogatitvi dediščine. Posamezne ukrepe varstva, razen pravnih in upravnih, izvajajo tudi drugi subjekti varstva;
41. »varovanje« je takšno ravnanje z dediščino, ki z rednim vzdrževanje in obnovo omogoča obstoj vrednot dediščine in njeno uporabo vsaj v najmanjšem obsegu,
42. »vnos« je fizični prenos premične dediščine iz države članice Evropske unije ali države članice Sporazuma o Evropskem gospodarskem prostoru v Republiko Slovenijo;
43. »vplivno območje« je širša okolica nepremičnega spomenika ali dediščine, ki je določena z zgodovinskega, funkcionalnega, prostorskega, simbolnega in socialnega vidika in znotraj katere morajo biti posegi v prostor in dejavnosti prilagojeni celostnemu ohranjanju ali v kateri se presojajo vplivi na dediščino;
44. »vzdrževanje« so dela, ki omogočajo fizično zavarovanje dediščine pred delovanjem destruktivnih sil ali vzdrževanje stanja z določeno uporabo. Namen vzdrževanja je ohranitev dediščine;
45. »zbirka« je skupina premičnin s sorodnimi vrednotami dediščine, ki jo lahko povezuje skupen zgodovinski ali prostorski kontekst,
6. »živa dediščina« so dobrine, kot so prakse, predstave, izražanja, znanja in veščine, ter z njimi povezane premičnine in kulturni prostori, ki se prenašajo iz generacije v generacijo in jih skupnosti, skupine ter posamezniki poustvarjajo v odzivanju na okolje, naravo in tradicijo;
47. »živa mojstrovina« je živa dediščina, ki je razglašena za spomenik.
4. člen
(pravice in obveznosti, povezane z dediščino)
(1) Vsakdo ima pravico uporabljati dediščino kot vir informacij in znanja, uživati v njenih vrednotah in prispevati k njeni bogatitvi.
(2) Vsakdo je odgovoren za spoštovanje dediščine drugih prav tako kakor svoje lastne.
(3) Pravica do dediščine je lahko omejena le v javno korist in s pravicami drugih.
(4) Vsakdo je dolžan ohranjati dediščino v skladu s tem zakonom in drugimi predpisi.
(5) Vsakdo mora seznaniti pristojno organizacijo o obstoju stvari, za katero se domneva, da ima vrednote dediščine.
5. člen
(varstvo pravic lastnikov)
(1) Lastninska pravica in druge stvarne pravice na dediščini se omejijo le v najmanjšem možnem obsegu, ki je potreben za uresničevanje varstva. Država, pokrajine, občine in drugi subjekti varstva morajo izbirati tiste ukrepe, ki so ob doseganju enakih učinkov najmanj omejujoči za lastnike ter neposredne posestnice in posestnike dediščine (v nadaljnjem besedilu: posestniki).
(2) Lastnika je treba obveščati o zadevah varstva, ki se tiče njegove lastnine.
6. člen
(lastninska pravica na dediščini)
(1) Arheološka najdba ali arheološka ostalina, ki je premičnina in ki jo kdor koli najde na površju zemlje, pod njim ali v vodi, je lastnina države.
(2) Določba prejšnjega odstavka ne velja za arheološke najdbe, ki izvirajo iz grobišč, povezanih s prvo ali drugo svetovno vojno in povojnimi poboji, za katere je lastništvo ugotovljeno.
(3) Spomenik v lasti države, pokrajine ali občine, ki je arheološka najdba ali arheološko najdišče ali je zavarovan na podlagi posebnih predpisov ali mednarodnih pogodb, katerih podpisnica je Republika Slovenija, se ne sme odtujiti.
(4) Drug spomenik v lasti države, pokrajine ali občine se sme izjemoma odtujiti le, če se s tem izboljšata njegova ohranitev in javna dostopnost ter zagotovi taka uporaba, ki je skladna z družbenim pomenom spomenika.
(5) Odločitev o odtujitvi spomenika državnega pomena sprejme vlada Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: vlada) na predlog ministra, pristojnega za dediščino (v nadaljnjem besedilu: minister), odločitev o odtujitvi spomenika lokalnega pomena pa pristojni organ pokrajine ali občine, ki je spomenik razglasila.
(6) Premično dediščino, ki je v lasti države, pokrajine ali občine in jo hrani državni ali pooblaščeni muzej, je prepovedano odtujiti, razen če gre za izmenjavo, ki pomeni bistveno dopolnitev muzejske zbirke, o čemer odloča na predlog muzeja minister oziroma ministrica, pristojna za varstvo kulturne dediščine (v nadaljnjem besedilu: minister), oziroma pristojni organ pokrajine ali občine, ki je ustanoviteljica muzeja.
(7) Sredstva, dosežena s prodajo dediščine ali spomenika v lasti države, pokrajine ali občine, se lahko namenijo le za ohranitev, vzdrževanje, oživljanje ali nakup dediščine ali spomenika.
7. člen
(dediščina brez lastnika)
Če dediščina nima lastnika ali če njen lastnik ni znan in ga ni mogoče ugotoviti ali če dediščina ostane brez lastnika, postane njen lastnik Republika Slovenija.


II. VZPOSTAVITEV VARSTVA

1. Vzpostavitev varstva dediščine
8. člen
(predmet javne koristi)
(1) Na podlagi tega zakona so predmet javne koristi za varstvo posamezne stvari ali vrednote, ki so:
- registrirana dediščina,
- nacionalno bogastvo,
- spomeniki,
- varstvena območja dediščine in
- arheološke ostaline.
(2) Identifikacija predmeta javne koristi je podlaga za vzpostavitev varstva.

2. Registrirana dediščina in nacionalno bogastvo
9. člen
(registrirana dediščina)
(1) V register se vpišejo nepremičnine, premičnine in vrednote z lastnostmi dediščine iz 1. člena tega zakona.
(2) Nepremična dediščina se vpiše v register kot posamezna nepremičnina ali kot območje dediščine.
(3) Kot posamezna nepremičnina se vpišejo v register stavba, objekt ali druga nepremičnina, ki so ali zgrajene ali sestavljene ali oblikovane z naravnimi sestavinami po načelih krajinske arhitekture ali so arheološko najdišče. Del posamezne nepremičnine so tudi njene sestavine in pritikline, ki so namenjene uporabi ali olepšanju nepremičnine ali so nepogrešljive za njeno delovanja ali razumevanje.
(4) Kot območje dediščine se v register vpišejo enovita skupina stavb, naselje ali njegov del, večje arheološko najdišče ali območje kulturne krajine, ki ima kot celota vrednote dediščine in je medsebojno dovolj povezana, da sestavlja topografsko določljivo celoto nepremične dediščine.
(5) Premična dediščina se vpiše v register kot posamezna premičnina ali kot zbirka.
(6) Živa dediščina se vpiše v register skupaj s kulturnim prostorom, ki to dediščino podpira in omogoča njeno uresničevanje.
(7) Minister predpiše seznam zvrsti dediščine iz prejšnjih odstavkov in seznam možnih varstvenih usmeritev po posameznih zvrsteh dediščine.
10. člen
(nacionalno bogastvo)
(1) Nacionalno bogastvo je premičnina, ki sodi v eno od zvrsti dediščine, ki jih določa Priloga Uredbe 3911/92/EGS, in ki poleg tega izpolnjuje eno ali več od naslednjih zahtev:
- ima status spomenika,
- je več kot 100 let stara arheološka najdba, ki izhaja iz izkopavanj in najdišč na kopnem ali pod vodo,
- je več kot 100 let star sestavni del nepremičnega spomenika, ki je bil razstavljen,
- je inventarizirana kot del zbirke muzeja, vpisanega v razvid iz 87. člena tega zakona, kot del zbirke javnega arhiva ali javne knjižnice ali kot pritiklina ali del zbirke cerkve ali druge verske skupnosti ali
- ima za Republiko Slovenijo kulturno vrednost zaradi svojega pomena.
(2) V dvomu o tem, ali je določena premičnina nacionalno bogastvo iz druge do pete alineje prejšnjega odstavka, odloči minister.
(3) Minister odloči, da ima premičnina kulturno vrednost za Republiko Slovenijo v skladu s peto alinejo prvega odstavka in je zato nacionalno bogastvo, če ta premičnina ustreza enemu ali več od naslednjih meril:
- je delo umetnice ali umetnika, oblikovalke ali oblikovalca, ustvarjalke ali ustvarjalca, pomembnega za določeno področje kulture v Sloveniji,
- je izdelek domače ustvarjalnosti oziroma znanja,
- je značilna s stališča dediščine Republike Slovenije ali njenih regij,
- je povezana z osebnostjo, pojavom ali dogajanjem, pomembnim za slovensko zgodovino oziroma za zgodovino v Republiki Sloveniji,
- je povezana s spomenikom ali drugim pomembnim kulturnim okoljem,
- je v Republiki Sloveniji redka, ogrožena ali bo postala redka.


3. Nepremični spomeniki

11. člen
(nepremični spomenik)
(1) Registrirana nepremična dediščina, ki
- predstavlja izrazit dosežek ustvarjalnosti ali dragoceno prispeva h kulturni raznolikosti,
- je pomemben del prostora ali dediščine Republike Slovenije ali njenih regij ali
- predstavlja vir za razumevanje zgodovinskih procesov, pojavov ter njihove povezanosti s sedanjo kulturo in prostorom,
se lahko zaradi svojega izjemnega pomena za državo (v nadaljnjem besedilu: spomenik državnega pomena) ali posebnega pomena za pokrajino ali občino (v nadaljnjem besedilu: spomenik lokalnega pomena) razglasi za spomenik.
(2) Nepremični spomenik se lahko razglasi kot posamezni spomenik ali kot spomeniško območje. Kot posamezni spomenik se razglasi posamezna nepremičnina iz tretjega odstavka 9. člena tega zakona, kot spomeniško območje pa območje dediščine iz četrtega odstavka 9. člena tega zakona.
(3) Del nepremičnega spomenika je tudi njegova neposredna okolica ter pritikline, ki z nepremičnim spomenikom sestavljajo prostorsko, funkcionalno ali pomensko celoto. Pritikline postanejo spomeniki z razglasitvijo nepremičnega spomenika, če so vpisane v inventarno knjigo spomenika po merilih iz 18. člena tega zakona.
12. člen
(razglasitev nepremičnega spomenika)
(1) Zavod pripravi predlog za razglasitev spomenika po lastni presoji ali na pobudo koga drugega. Če zavod zavrne pobudo za razglasitev, mora pobudnika seznaniti s svojo odločitvijo in z razlogi zanjo.
(2) Zavod mora o pripravi predloga za razglasitev seznaniti lastnike dediščine, ki naj bi se razglasila za spomenik, ter jim dati možnost, da podajo svoje mnenje v zvezi z razglasitvijo. Lastniki se obveščajo praviloma po pošti ali z javnim naznanilom, če je ta način zaradi večjega števila, težke dosegljivosti ali neznanega naslova primernejši (npr. na nepremičnini, katere razglasitev se predlaga, v uradnem glasilu, v sredstvih javnega obveščanja ali na drug primeren način). Kadar se izvede javna obravnava, obveščanje lastnikov v skladu s tem odstavkom ni potrebno.
(3) Zavod mora izvesti javno obravnavo, če gre za razglasitev spomeniškega območja. O javni obravnavi se javnost obvesti z objavo datuma obravnave, načinom dostopnosti gradiv, rokov za podajo mnenj in navedbo organa, ki mnenja sprejema. Obvestilo o obravnavi se objavi v vsaj enem javnem sredstvu obveščanja najmanj deset dni pred javno obravnavo. V času do javne obravnave mora biti zagotovljen javen dostop do gradiv, ki so predmet javne obravnave.
(4) Na javni obravnavi se predstavijo razlogi za razglasitev, osnutek akta o razglasitvi in kartografska dokumentacija. Vsakdo ima možnost, da ustno ali pisno poda svoje mnenje v zvezi z razglasitvijo. Zavod se mora do mnenj opredeliti.
(5) Postopek razglasitve spomenika lokalnega pomena vodi pristojni organ pokrajine ali občine ob smiselni uporabi določb drugega do četrtega odstavka tega člena.
13. člen
(akt o razglasitvi)
(1) Spomenik državnega pomena se razglasi z aktom vlade, spomenik lokalnega pomena pa z odlokom predstavniškega organa pokrajine ali občine (v nadaljnjem besedilu: akt o razglasitvi).
(2) Akt o razglasitvi obsega zlasti:
- identifikacijo spomenika, vključno z določitvijo meje spomenika tako natančno, da so meje določljive v naravi in zemljiškem katastru,
- vrednote, ki utemeljujejo razglasitev za spomenik,
- varstveni režim spomenika,
- vplivno območje, kadar je to zaradi zagotavljanja prostorske celovitosti spomenika potrebno, vključno z določitvijo meje vplivnega območja tako natančno, da so meje določljive v naravi in zemljiškem katastru,
- varstveni režim v vplivnem območju,
- morebitno obveznost javne dostopnosti spomenika,
- zahteve glede upravljanja ter morebitno obveznost sprejema načrta upravljanja in
- inventarno knjigo premičnin, ki so sestavni del spomenika, kadar je to potrebno.
(3) Na podlagi akta o razglasitvi se pravni status nepremičnega spomenika in njegovega vplivnega območja, če je to določeno z aktom o razglasitvi, zaznamuje v zemljiški knjigi kot zaznamba nepremičnega spomenika. Organ, ki je spomenik razglasil, pošlje akt o razglasitvi na pristojno zemljiško knjigo. Vpis nepremičnega spomenika v zemljiško knjigo se opravi po uradni dolžnosti.
(4) Zaznamba nepremičnega spomenika v zemljiško knjigo se ne izvede za spomeniška območja, razen v delih, ki obsegajo arheološka najdišča ali v delih, kjer zahtevo za zaznambo določi akt o razglasitvi.
14. člen
(razglasitev na podlagi sporazuma)
(1) Na teritorialno obsežnejšem območju dediščine z razvojnimi problemi in izzivi se lahko vlada in pokrajina ali občina, na območju katere je dediščina, dogovorita za skupno ohranjanje območja s sporazumom. K sporazumu lahko pristopijo drugi subjekti, ki imajo na območju pomembne razvojne naloge ali pristojnosti za izvajanje posameznih razvojnih politik.
(2) Sporazum obsega obveznosti in pravice podpisnikov glede varstva in oživljanja, razvojnega načrtovanja, urejanja prostora in izvajanja mednarodnih pogodb, katerih podpisnica je Republika Slovenija.
(3) Vlada na podlagi sporazuma razglasi območje za spomenik državnega pomena za obdobje veljavnosti sporazuma, vendar največ za pet let z možnostjo podaljšanja, če se ugotovi, da podpisniki sporazuma izvajajo obveznosti, določene s sporazumom.
(4) Če podpisniki sporazuma svojih obveznosti ne izpolnjujejo, vlada odloči o predčasnem prenehanju statusa spomenika državnega pomena.
15. člen
(enotno zavarovanje spomenikov in narave)
(1) Območje, ki poleg izjemnih kulturnih vrednot za državo vsebuje tudi lastnosti, zaradi katerih je primerno za pridobitev statusa širšega zavarovanega območja na podlagi predpisov s področja ohranjanja narave, se lahko z istim aktom zavaruje kot spomenik po tem zakonu in kot širše zavarovano območje narave.
(2) Sklep o začetku postopka za enotno zavarovanje območja sprejme vlada na predlog ministra in ministra, pristojnega za ohranjanje narave, v primeru, ko se območji iz prvega odstavka prostorsko prekrivata, varstvene in razvojne usmeritve pa so dopolnjujoče in v medsebojni povezavi učinkovitejše. Postopek priprave in razglasitve se izvede ob smiselni uporabi določb o ustanovitvi širšega zavarovanega območja po zakonu, ki ureja ohranjanje narave.
(3) Vlada sprejme akt o zavarovanju območja iz prvega odstavka na predlog ministra in ministra, pristojnega za ohranjanje narave. Območje enotnega zavarovanja nosi bodisi naziv kulturni spomenik bodisi naziv katerega od širših zavarovanih območij narave.
16. člen
(razglasitev spomenika, ki vpliva na ohranjanje narave)
(1) Kadar se razglasitev spomenika državnega pomena nanaša na območje, varovano ali zavarovano po predpisih s področja ohranjanja narave, se meje spomenika in varstveni režim v aktu o razglasitvi določijo na podlagi usklajenega predloga ministra in z ministra, pristojnega za ohranjanje narave.
(2) Kadar se razglasitev spomenika lokalnega pomena nanaša na območje, varovano ali zavarovano po predpisih s področja ohranjanje narave, se meje spomenika in varstveni režim v aktu o razglasitvi določijo v soglasju z ministrom, pristojnim za ohranjanje narave.


4. Premični spomeniki in žive mojstrovine
17. člen
(premični spomenik)
(1) Premični spomenik je premičnina ali zbirka premičnin, ki:
- predstavlja izrazit dosežek ustvarjalnosti ali dragoceno prispeva h kulturni raznolikosti,
- je pomemben del življenja na območju Republike Slovenije ali njenih regij ali
- predstavlja pomemben vir za razumevanje zgodovinskih procesov, pojavov ter njihove povezanosti s sedanjo kulturo.
(2) Premičnina ali zbirka premičnin pridobi status premičnega spomenika z vpisom v inventarno knjigo državnega ali pooblaščenega muzeja ali z razglasitvijo.
18. člen
(inventarizirani premični spomeniki)
Inventariziran premični spomenik je vsaka premičnina in zbirka premičnin z lastnostmi iz prejšnjega člena, ki je vpisana v inventarno knjigo državnega ali pooblaščenega muzeja in je v njegovem upravljanju.
19. člen
(razglasitev premičnega spomenika)
(1) Premičnine in zbirke premičnin, vpisane v register, ki niso v upravljanju državnega ali pooblaščenega muzeja in niso vpisane v njegovo inventarno knjigo, postanejo spomeniki z razglasitvijo.
(2) Predlog za razglasitev na podlagi lastne presoje ali na predlog pobudnika pripravi državni oziroma pooblaščeni muzej. Če muzej zavrne pobudo za razglasitev, mora s svojo odločitvijo seznaniti pobudnika.
(3) Muzej mora o pripravi predloga za razglasitev seznaniti lastnika premične dediščine, ki naj bi se razglasila za spomenik, in od njega pridobiti soglasje za razglasitev. Premične dediščine brez soglasja lastnika ni mogoče razglasiti za spomenik, razen če lastnik dediščine ni znan.
(4) Zbirka se lahko razglasi za spomeniško zbirko le, če so posamezne premičnine vpisane v inventarno knjigo zbirke po merilih iz 18. člena tega zakona.
(5) Če se postopek razglasitve nanaša na geološke zbirke, ki vsebujejo minerale ali fosile, je potrebno pridobiti soglasje ministra, pristojnega za ohranjanje narave.
(6) Spomenik državnega pomena se razglasi z aktom vlade, spomenik lokalnega pomena pa z odlokom predstavniškega organa pokrajine ali občine.
(7) Akt o razglasitvi vsebuje identifikacijo spomenika, vrednote, ki utemeljujejo razglasitev za spomenik, in varstveni režim spomenika.
20. člen
(razglasitev žive mojstrovine)
(1) Živa dediščina z lastnostmi iz prvega odstavka 17. člena tega zakona, ki je vpisana v register, se razglasi za živo mojstrovino ob smiselni uporabi 12. člena tega zakona, pri čemer se določbe o javni obravnavi izvedejo tako, da se nanjo vabijo skupnosti, skupine in posamezniki, ki so nosilci žive dediščine, ki je predmet postopka razglasitve, in druga zainteresirana javnost.
(2) Akt o razglasitvi vsebuje tudi določbe glede celostnega ohranjanja žive mojstrovine, podpiranja skupin in posameznikov, ki so njeni nosilci, in varstva kulturnih prostorov, povezanih z njo.
(3) Akt o razglasitvi opredeli tudi način uveljavljanja avtorskih in sorodnih pravic, povezanih z živo mojstrovino.


5. Skupne določbe glede razglašanja
21. člen
(začasna razglasitev)
(1) Kadar ima določena registrirana dediščina vrednote spomenika in obstaja nevarnost, da bodo te vrednote okrnjene ali uničene, sprejme minister odlok o začasni razglasitvi za spomenik.
(2) Odlok o začasni razglasitvi obsega razlog za začasno razglasitev, varstveni režim in obdobje začasne razglasitve. Začasna razglasitev lahko traja najdlje 12 mesecev in se izjemoma lahko podaljša še za 12 mesecev. Minister z odlokom prekliče začasno razglasitev, če prenehajo obstajati razlogi za začasno razglasitev pred iztekom njenega roka.
(3) Odlok o začasni razglasitvi ali o njenem podaljšanju se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. V postopku sprejemanja začasne razglasitve se ne uporabljajo določbe o pripravi predloga za razglasitev, o obveščanju lastnikov v času priprave ter o javni obravnavi iz 12. člena tega zakona.
(4) Pristojna organizacija mora hkrati s predlogom za začasno razglasitev začeti postopek priprave predloga za razglasitev spomenika. Nepravočasna priprava predloga za razglasitev ni razlog za podaljšanje trajanja začasne razglasitve. Če se začasna razglasitev nanaša na območja, varovana po predpisih o ohranjanju narave, mora pristojna organizacija o predlogu obvestiti ministra, pristojnega za ohranjanje narave.
(5) Določbe tega člena se smiselno uporabljajo za začasno razglasitev spomenika, ki jo sprejme pokrajina ali občina.
(6) Kadar se začasna razglasitev spomenika nanaša na območje, varovano ali zavarovano po predpisih s področja ohranjanje narave, se akt o začasni razglasitvi sprejme ob soglasju ministra, pristojnega za ohranjanje narave.
22. člen
(dvakratna razglasitev)
Če je ista stvar razglašena za spomenik državnega pomena in za spomenik lokalnega pomena, si varstveni režimi in drugi ukrepi varstva po obeh aktih ne smejo nasprotovati. Če pride do kolizije določb obeh aktov o razglasitvi, veljajo določbe akta o razglasitvi spomenika državnega pomena in ukrepi varstva, izdani na njegovi podlagi.
23. člen
(prenehanje statusa spomenika)
(1) O prenehanju statusa spomenika odloči organ, pristojen za razglasitev spomenika po postopku, ki je predpisan za razglasitev spomenika. Organ pošlje akt o prenehanju statusa nepremičnega spomenika na pristojno zemljiško knjigo, ki po uradni dolžnosti izbriše zaznambo spomenika iz zemljiške knjige.
(2) Spomenik v upravljanju državnega ali pooblaščenega muzeja preneha z izbrisom iz inventarne knjige na podlagi sklepa organa, ki na podlagi akta o ustanovitvi muzeja obravnava vprašanja s področja strokovnega dela muzeja.
24. člen
(gradiva za pridobitev statusa spomenika)
Minister predpiše vsebino predlogov za razglasitev in gradiv za pridobitev statusa spomenika, merila in način vrednotenja dediščine, ki naj pridobi status spomenika, merila in način inventarizacije ter navodila za določanje predlogov varstvenih režimov za posamezne zvrsti spomenikov.


6. Varstvena območja dediščine
25. člen
(akt o varstvenih območjih dediščine)
(1) Varstvena območja dediščine se določijo z namenom celostnega ohranjanja dediščine, preprečevanja njenega uničenja in okrnjenja njenih vrednot v prostoru na državni in lokalni ravni.
(2) Merila za določanje varstvenih območij dediščine so predvsem;
- skupen zgodovinski kontekst nepremične dediščine,
- sorodne morfološke značilnosti in vrednote dediščine v prostoru,
- topografska enovitost.
(3) Vlada določi vrste varstvenih območij dediščine ter varstvenih usmeritev in predpiše podrobnejša merila za njihovo določitev.
(4) Zavod pripravi predlog za določitev varstvenih območjih dediščine na podlagi podatkov iz registra in prikaza vrednotenja dediščine v prostoru .
(5) Ministrstvo mora omogočiti javnosti vpogled v predlog iz prejšnjega odstavka in zagotoviti njegovo javno predstavitev.
(6) Ministrstvo z javnim naznanilom v svetovnem spletu in v enem od dnevnih časopisov, ki pokriva celotno območje države, določi kraj in čas za vpogled in javno predstavitev iz prejšnjega odstavka ter določi način dajanja mnenj in pripomb javnosti.
(7) Ministrstvo zagotovi vpogled in možnost dajanja mnenj in pripomb javnosti na predlog v trajanju najmanj 30 dni.
(8) Ministrstvo se mora opredeliti do mnenj in pripomb javnosti iz prejšnjega odstavka.
(9) Minister določi varstvena območja dediščine, cilje prostorskega razvoja varstvenih območij dediščine in predpiše podrobnejše varstvene usmeritve v povezavi s posameznimi lastnostmi dediščine v varstvenih območjih. Določitev varstvenega območja vsebuje podatke, zahtevane za register, in vrsto varstvenega območja iz tretjega odstavka. Varstveno območje dediščine se določi tako natančno, da so meje določljive v naravi in zemljiškem katastru.
(10) Pred določitvijo iz prejšnjega odstavka minister seznani pokrajino in občino, na katerem ozemlju je predvideno varstveno območje dediščine. Pokrajina in občina lahko podata mnenje k predvideni določitvi varstvenega območja dediščine.
(11) Kadar se predvideno varstveno območje dediščine nanaša na območje, varovano ali zavarovano po predpisih s področja ohranjanje narave, minister določi meje varstvenega območja dediščine in varstvene usmeritve v soglasju z ministrom, pristojnim za ohranjanje narave.

7. Arheološke ostaline
26. člen
(najdba arheološke ostaline)
(1) Kdor najde na površju zemlje, pod njim ali v vodi arheološko ostalino, mora poskrbeti, da ostane ta nepoškodovana ter na mestu in v položaju, kot jo je odkril. O najdbi mora najpozneje naslednji delovni dan obvestiti zavod. Dolžnost obvestila o najdbi imajo najditelj, lastnik zemljišča, drug stvarnopravni upravičenec na zemljišču ali njegov posestnik, v primeru graditve objekta pa tudi investitor in odgovorni vodja del.
(2) V kraj najdbe lahko v sedmih dneh po obvestilu iz prejšnjega odstavka posega le pooblaščena oseba zavoda, razen če pooblaščena oseba že prej odloči drugače ali če obstaja nevarnost za zdravje in življenje ljudi ali za obstoj arheološke ostaline.
(3) Pooblaščena oseba mora v roku iz prejšnjega odstavka raziskati, ali gre pri najdbi za dediščino. Pooblaščena oseba ima pri tem pravico vzeti premičnino za potrebe raziskave. Če se izkaže, da ne gre za dediščino, mora zavod vse odvzete premičnine po opravljeni predhodni raziskavi vrniti najditelju.
(4) Pooblaščena oseba lahko podaljša rok iz drugega odstavka za največ sedem dni, če potrebnih raziskav v prvotnem roku ni bilo mogoče opraviti.
27. člen
(odločba o arheološkem najdišču)
(1) Če pooblaščena oseba zavoda utemeljeno domneva, da so na določenem zemljišču arheološke ostaline, in grozi nevarnost za njihovo poškodovanje ali uničenje, lahko zavod to zemljišče določi za arheološko najdišče, dokler se ne opravijo predhodne raziskave arheoloških ostalin. V primeru najdbe iz prejšnjega člena tega zakona je treba izdati odločbo v roku iz drugega oziroma četrtega odstavka navedenega člena.
(2) Z odločbo o arheološkem najdišču se določijo območje najdišča, vrsta in obseg predhodnih raziskav, lahko pa se omeji ali prepove gospodarska in druga raba zemljišča, ki ogroža obstoj arheološke ostaline.
(3) Odločba o arheološkem najdišču je veljavna največ šest mesecev.
(4) Pritožba zoper odločbo o arheološkem najdišču ne zadrži izvršitve.
(5) Rok za opravo predhodnih raziskav na zemljišču, za katero ima investitor pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje za pripravljalna dela ali za gradnjo objekta ali drugega posega v prostor, je največ 60 dni od izdaje odločbe, razen z dovoljenjem lastnika, ko je ta rok lahko daljši. Minister lahko na predlog zavoda ta rok podaljša na največ 90 dni, če predhodnih raziskav v prvotnem roku iz utemeljenih razlogov, ki niso na strani zavoda, ni bilo mogoče opraviti.


III. POSEGI

1. Kulturnovarstveno soglasje za posege
28. člen
(kulturnovarstveno soglasje za posege)
(1) Kulturnovarstveno soglasje je treba pridobiti za:
- posege v spomenik,
- posege v vplivno območje spomenika, če to obveznost določa akt o razglasitvi,
- posege v varstvena območja dediščine,
- posege v registrirano nepremično dediščino ali v enoto urejanja prostora, če to obveznost določa prostorski akt, in
- za raziskavo dediščine.
(2) Kulturnovarstveno soglasje ni potrebno za:
- vzdrževalna dela, ki ne posegajo v varovane vrednote in služijo ohranitvi spomenika. Taka dela je treba priglasiti zavodu vsaj mesec dni pred predvidenim začetkom vzdrževalnih del. Če zavod v 20 dneh priglasitve ne zavrne, se šteje, da so vzdrževalna dela dovoljena;
- nujne posege na spomeniku ali dediščini, če so posegi neizogibno in nemudoma potrebni za odvrnitev nepredvidljive nevarnosti uničenja ali poškodbe spomenika ali dediščine ali za odvrnitev nevarnosti za ljudi in premoženje. O nujnem posegu je treba takoj po njegovi izvedbi obvestiti zavod in zaprositi za naknadno kulturnovarstveno soglasje;
- izvedbo raziskav, ki jih opravlja zavod ali ki se opravljajo po naročilu zavoda;
- kadar je bilo za poseg že izdano oziroma je predvidena izdaja okoljevarstvenega soglasja na podlagi predpisov o varstvu okolja.
(3) Kulturnovarstveno soglasje za posege, za katere je predpisano gradbeno dovoljenje, se izdaja kot projektno soglasje v skladu s predpisi, ki urejajo graditev.
(4) Kulturnovarstveno soglasje se izda:
- za posege v spomenik in za posege v vplivno območje spomenika: v skladu z aktom o razglasitvi spomenika,
- za posege v varstveno območje dediščine: v skladu z aktom o določitvi varstvenega območja dediščine,
- za posege v registrirano nepremično dediščino ali v enoto urejanja prostora, v skladu s prostorskim aktom.
(5) Pri odločanju o izdaji kulturnovarstvenega soglasja je treba pretehtati razloge za poseg in razloge za ohranitev dediščine v obstoječi obliki. V prid odobritve posega je posebej treba šteti okoliščino, če predlagani posegi omogočajo vzpostavitev trajnih gospodarskih temeljev za ohranitev dediščine.
29. člen
(kulturnovarstveni pogoji)
(1) Pred izdajo kulturnovarstvenega soglasja, razen za soglasje za raziskave ali za iskanje arheoloških ostalin, je treba pridobiti kulturnovarstvene pogoje zavoda.
(2) V vlogi za pridobitev kulturnovarstvenih pogojev je treba navesti namen posega in priložiti projektno dokumentacijo, ki jo za pridobitev projektnih pogojev predpisujejo predpisi, ki urejajo graditev. Kadar gre za poseg, za katerega ni predpisano gradbeno dovoljenje, je potrebno vlogi priložiti ustrezno skico in opis posega.
(3) Zavod s kulturnovarstvenimi pogoji določi zahteve, ki jih mora izpolnjevati projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja ali druga projektna dokumentacija, potrebna za izvedbo posegov, in zahteve glede strokovne usposobljenosti izvajalcev specializiranih del.
(4) Kulturnovarstveni pogoji se določijo:
- za poseg v registrirano nepremično dediščino: v skladu z določbami prostorskega akta ali akta o določitvi varstvenih območij dediščine,
- za poseg v spomenik ali vplivno območje spomenika: v skladu z aktom o razglasitvi ali z določbami prostorskega akta oziroma akta o določitvi varstvenih območij dediščine.
(5) Zavod lahko s kulturnovarstvenimi pogoji kot pogoj za pridobitev kulturnovarstvenega soglasja določi obveznost oprave predhodnih raziskav ali obveznost priprave konservatorskega načrta.
(6) Obveznost oprave predhodnih raziskav se lahko določi, če se upravičeno domneva, da je v nepremičnini, ki je predmet posegov, neodkrita dediščina, in grozi nevarnost za njeno poškodovanje ali uničenje.
(7) Priprava konservatorskega načrta se lahko zahteva, če:
- je nameravani poseg kompleksen,
- grozi nevarnost uničenja ali ogrožanja varovanih vrednot ali
- je treba pri posegu izvesti konservatorsko-restavratorska dela.
(8) Konservatorski načrt je potreben vedno, kadar gre za posege v strukturne elemente spomenika.
(9) Šteje se, da pogoji za izdajo kulturnovarstvenega soglasja niso potrebni, če zavod pogojev ni izdal v 30 dneh od vložitve vloge za izdajo pogojev. V tem primeru se kot pogoji za pripravo projektne dokumentacije za poseg v registrirano dediščino upoštevajo določbe prostorskega akta, za poseg v varstveno območje določbe akta o določitvi varstvenih območij dediščine, za poseg v spomenik pa določbe akta o razglasitvi.
(10) Minister predpiše vsebino, obliko in način priprave konservatorskega načrta.
30. člen
(izdaja kulturnovarstvenega soglasja)
(1) Vlogi za izdajo kulturnovarstvenega soglasja za poseg, za katerega je potrebno pridobiti gradbeno dovoljenje, je treba priložiti projektno dokumentacijo, ki jo za pridobitev projektnega soglasja predpisujejo predpisi, ki urejajo graditev.. Če gre za poseg, za katerega ni potrebno gradbeno dovoljenje po predpisih o graditvi objektov, se vlogi priloži izvedbena zasnova posega. Če je tako določeno s kulturnovarstvenimi pogoji, je vlogi potrebno priložiti tudi dokazila o strokovni usposobljenosti izvajalcev specializiranih del.
(2) Kulturnovarstveno soglasje se lahko zavrne samo v primeru, da je poseg v neskladju s kulturnovarstvenimi pogoji, določenimi na podlagi četrtega odstavka 29. člena tega zakona. Šteje se, da je bilo soglasje izdano, če so bili kulturnovarstveni pogoji pridobljeni in če zavod ni odločil drugače v 15 dneh po vložitvi vloge za izdajo soglasja.
(3) Zavod lahko v kulturnovarstvenem soglasju določi način ravnanja v primerih najdb dediščine med posegom, način izvedbe del in način strokovnega nadzora nad njihovo izvedbo, vključno z načinom potrjevanja posameznih faz izvedbe.
(4) Šteje se, da je bilo kulturnovarstveno soglasje izdano, ko je konservatorski načrt potrdila pooblaščena oseba zavoda in ko organ, pristojen za izdajo gradbenega dovoljenja, izda tako dovoljenje, v katerem je kot del projektne dokumentacije določen konservatorski načrt.
31. člen
(kulturnovarstveno soglasje za raziskavo in odstranitev dediščine)
(1) Kulturnovarstveno soglasje, s katerim se dovolita raziskava in odstranitev arheološke ostaline, se lahko izda le s pogojem, da tako raziskavo in odstranitev nadzoruje zavod in da raziskavo ter odstranitev opravi oseba, ki je strokovno usposobljena za izvajanje arheoloških raziskav.
(2) Kulturnovarstveno soglasje, s katerim se dovoljuje raziskavo in odstranitev spomenika ali registrirane nepremične dediščine, za poseg v katero je treba pridobiti kulturnovarstveno soglasje, in ki ni arheološka ostalina, se lahko izda:
- če se ugotovi dotrajanost ali poškodovanost spomenika ali dediščine, ki je ni mogoče odpraviti z običajnimi sredstvi, ali če spomenik ali dediščina ogroža varnost ljudi in premoženje
- in če je bil spomenik pred tem ponujen v prodajo po ceni, ki upošteva njegovo stanje.
(3) Kulturnovarstveno soglasje za raziskavo in odstranitev izda minister. Raziskavo in odstranitev iz prejšnjega odstavka nadzoruje pristojna organizacija.
(4) Ne glede na določbo prvega in drugega odstavka, se lahko odstranitev iz prejšnjega odstavka dovoli tudi v primeru, če se stranki s kulturnovarstvenim soglasjem naloži izvedba izravnalnega ukrepa.
(5) Izravnalni ukrep obsega:
- plačilo denarnega zneska v vrednosti povzročene škode, ki nastane zaradi odstranitve arheološke ostaline ali spomenika,
- ali financiranje oziroma izvedbo ukrepov za ohranitev ali oživitev drugega spomenika primerljivega pomena.
(6) Izravnalni ukrep mora biti po učinku sorazmeren pomenu arheološke ostaline ali spomenika, katerega odstranitev se dovoli.


2. Druge določbe glede posegov
32. člen
(iskanje arheoloških ostalin)
(1) Iskanje arheoloških ostalin in uporaba iskalnikov kovin in drugih tehničnih sredstev za te namene sta dopustna le s predhodnim dovoljenjem zavoda pod pogojem, da iskanje izvaja oseba, ki je strokovno usposobljena za izvajanje arheoloških raziskav.
(2) Prodajalci so dolžni kupce iskalnikov kovin seznaniti, da je prepovedana njihova uporaba z namenom pridobivanja arheoloških ostalin.
33. člen
(raziskave)
(1) Pooblaščena oseba, ki vodi raziskavo, mora po koncu del ali najmanj enkrat letno do 31. marca tekočega leta zavodu poslati celovito poročilo o poteku in izsledkih raziskave.
(2) Evidenco raziskav vodi zavod. Namen evidence je na podlagi poročil o izvedenih raziskavah zbirati natančne podatke o izsledkih raziskav. Evidenca vsebuje osebna imena in naslove prebivališča izvajalcev raziskav.
(3) Pooblaščena oseba, ki vodi raziskavo, ima izključno pravico javne objave dokumentacije raziskave ali arhiva arheološkega najdišča v roku pet let od dneva zaključka raziskave.
(4) Rok za predajo celotne in originalne dokumentacije raziskave nepremične dediščine zavodu je šest mesecev po zaključku raziskave. Rok za predajo celotnega in originalnega arhiva arheološkega najdišča državnemu ali pooblaščenemu muzeju je pet let po zaključku raziskave. Pooblaščena organizacija zagotovi dostop do dokumentacije ali arhiva najdišča strokovni javnosti.
(5) Minister z odločbo dodeli arhiv arheološkega najdišča državnemu ali pooblaščenemu muzeju na podlagi mnenja muzeja, v katerem je organizirana Služba za premično dediščino in muzeje (v nadaljnjem besedilu: služba). Hranjenje arhiva najdišč se določi na podlagi zbiralne politike muzeja, njegove območne pristojnosti in razpoložljivih prostorov za hranjenje.
(6) Minister predpiše zahteve za izvajanje raziskav in nadzor nad njimi, standarde predhodnih raziskav ter način izdelave, vsebine in hranjenja dokumentacije in arhivov arheoloških najdišč.
34. člen
(financiranje predhodnih raziskav)
(1) Investitor gradnje ali drugega posega krije strošek predhodne raziskave, ki je potrebna zaradi graditve ali drugega posega,
- ki posega v registrirano arheološko najdišče ali
- ki terja spremembo namembnosti dediščine ali spomenika, ali posega v strukturne elemente dediščine ali spomenika.
(2) Iz državnega proračuna se v okviru javne službe krijejo stroški:
- predhodne arheološke raziskave območja prostorskega akta po 80. členu tega zakona,
- predhodne raziskave spomenika, če gre za poseg, ki ne terja spremembe namembnosti in ne posega v strukturne elemente spomenika, in je raziskava potrebna za določanje ukrepov varstva kot dela priprav na vzdrževanje, obnovo in oživljanje spomenika.
(3) Iz državnega proračuna se krijejo tudi stroški predhodne arheološke raziskave, ki je potrebna za,
- sprostitev stavbnega zemljišča za gradnjo, če zemljišče ni registrirano kot arheološko najdišče in se ob gradnji ali drugem posegu odkrijejo arheološke ostaline kljub predhodni raziskavi iz 80. člena tega zakona,
- sprostitev stavbnega zemljišča, ki je registrirano arheološko najdišče, če gradi investitor, ki je fizična oseba, stanovanje za lastne potrebe na stavbnem zemljišču znotraj naselja ali se na stavbnem zemljišču znotraj naselja gradijo socialna stanovanja.
(4) Iz državnega proračuna se krijejo stroški iz druge alineje prejšnjega odstavka v deležu, ki je sorazmeren z neto površino, ki je dejansko namenjena stanovanju za lastne potrebe ali socialnim stanovanjem.
35. člen
(sofinanciranje programa pokrajine ali občine za obnovo spomenikov)
(1) Ministrstvo lahko nameni pokrajini ali občini dodatna sredstva iz državnega proračuna za sofinanciranje programa vzdrževanja in obnove spomenikov (v nadaljnjem besedilu: program obnove spomenikov), ki ga sprejme pokrajina ali občina.
(2) Pri določanju višine sofinanciranja programa obnove spomenikov ministrstvo upošteva število spomenikov na ozemlju pokrajine ali občine, morebitno že sklenjene pogodbe o sofinanciranju programa obnove na ozemlju pokrajine ali občine in določbe predpisov, ki urejajo financiranje pokrajin in občin.
(3) Pokrajina ali občina mora za program obnove spomenikov nameniti sredstva iz svojega proračuna najmanj v višini deleža iz državnega proračuna.
(4) O sofinanciranju programa obnove spomenikov iz državnega proračuna se sklene pogodba med ministrstvom in pokrajino ali občino. Sestavni del pogodbe je načrt porabe sredstev. Če pokrajina ali občina pripravi program obnove spomenikov za obdobje do štirih let, se lahko sklene ustrezna večletna pogodba, pri čemer se letna višina sredstev določa z aneksom k osnovni pogodbi.


IV. UPORABA, UPRAVLJANJE IN DRUGA RAVNANJA

1. Splošne določbe glede ravnanja
36. člen
(ravnanje z dediščino)
(1) Z dediščino je treba ravnati tako, da se zagotavlja čim večja ohranitev njenih kulturnih vrednot za prihodnost.
(2) S spomenikom je treba ravnati tako, da se dosledno upoštevajo in ohranjajo njegove kulturne vrednote in družbeni pomen.
(3) Lastnik oziroma posestnik mora s spomenikom ravnati kot dober gospodar.
37. člen
(pravica do nasvetov in navodil)
(1) Lastnik oziroma posestnik dediščine ima pravico do brezplačnih pojasnil, nasvetov in navodil pristojne organizacije v zvezi z lastnostmi, družbenim pomenom, ohranitvijo in vzdrževanjem dediščine.
(2) Pristojna organizacija je v nujnih primerih, kadar dediščini grozi neposredna nevarnost poškodovanja ali uničenja, dolžna lastniku ali posestniku nemudoma nuditi strokovno pomoč iz prejšnjega odstavka, in to najkasneje tri dni od predložitve pisnega zahtevka.
38. člen
(dolžnost varovanja spomenika)
(1) Lastnik mora varovati spomenik v sorazmerju s svojimi zmožnostmi.
(2) Zavod lastniku z odločbo odredi delno ali celotno izvedbo določenih ukrepov za izvedbo varovanja v sorazmerju z zmožnostmi lastnika ob upoštevanju koristi in ugodnosti, ki jih ima od dediščine. Zmožnosti lastnika ter koristi in ugodnosti iz tega člena se presojajo v okviru obdavčljivega premoženja oziroma obdavčljivega prihodka.
(3) Zavod lahko v primeru neupravičenega neupoštevanja odločbe iz drugega odstavka, ki ogroža vrednote spomenika ali njegovo uporabo, sam izvede oziroma organizira izvedbo varovanja. V takšnem primeru lahko zavod od lastnika terja povrnitev sorazmernega dela stroškov, ki bi jih moral nositi lastnik. Za povrnitev stroškov ima država, pokrajina ali občina, ki je financirala izvedbo varovanja, pravico uveljavljati obligacijskopravni zahtevek proti lastniku.
(4) Pri presoji sorazmernosti po prvem in drugem odstavku je treba upoštevati tudi koristi in ugodnosti, ki izvirajo iz statusa spomenika. Lastnik se ne more sklicevati na obremenitve zaradi zvišanih stroškov varovanja, ki so nastali zaradi opustitve varovanja in rednega vzdrževanja po tem ali po drugem zakonu.
(5) Podatke o obsegu obdavčljivega premoženja in obdavčljivega prihodka posreduje lastnik spomenika.

39. člen
(pravica do nadomestila)
(1) Lastnik spomenika je upravičen do nadomestila, če se mu zaradi varstvenega režima poslabšajo pogoji za gospodarsko izkoriščanje spomenika in tega v okviru varstvenega režima ni mogoče nadomestiti z drugo dejavnostjo.
(2) Pogoj za pridobitev pravice do nadomestila je, da varstveni režim omejuje obseg in način gospodarskega izkoriščanja v okviru dejavnosti ali rabe, ki jo je stvar zagotavljala oziroma imela pred razglasitvijo, ali da določa drugačno gospodarsko dejavnost ali rabo od tiste pred razglasitvijo.
(3) Merila za določanje višine nadomestila so:
- razlika med višino prihodkov, kakršne je zagotavljala gospodarska dejavnost pred uveljavitvijo varstvenega režima, in višino prihodkov, ki jih je dejansko mogoče pričakovati po uveljavitvi varstvenega režima,
- ocena gospodarske korist ali ugodnosti, pridobljene na podlagi statusa spomenika,
- -možnost pridobitve javnih sredstev za izvedbo ukrepov, ki bi omilili izgubo prihodkov od gospodarskega izkoriščanja spomenika.
(4) Nadomestilo se lahko določi v enkratnem znesku ali v letnih zneskih. Nadomestilo za spomenike državnega pomena se določi s pogodbo med ministrstvom in lastnikom, za spomenike lokalnega pomena pa s pogodbo med pristojnim organom pokrajine ali občine, ki je spomenik razglasila, in lastnikom.
(5) Rok za vlaganje zahtevkov za nadomestilo je največ eno leto po uveljavitvi akta o razglasitvi. V primeru spomenika državnega pomena se zahtevek za odškodnino vloži pri ministrstvu, v primeru spomenika lokalnega pomena pa pri pristojnem organu pokrajine ali občine, ki je spomenik razglasila. O zahtevku je potrebno odločiti v 60 dneh.
(6) Če se država, pokrajina ali občina, ki je spomenik razglasila, in lastnik ne moreta sporazumeti o višini nadomestila iz četrtega odstavka tega člena, ga določi pristojno sodišče v nepravdnem postopku.
(7) Če se zahtevek za nadomestilo zavrne v temelju, ga je po pravnomočnosti zavrnilne odločbe mogoče uveljavljati v pravdnem postopku pred pristojnim sodiščem.
40. člen
(vlaganje javnih sredstev)
(1) Če so potrebni za varovanje, oživljanje spomenika ali izvedbo drugih ukrepov varstva izredni stroški, ki presegajo običajne stroške, koristi ter ugodnosti, izvirajoče iz statusa spomenika, in ti stroški niso v sorazmerju z zmožnostmi lastnika, lahko država, pokrajina ali občina za ta namen v okviru možnosti prispeva javna sredstva.
(2) Javna sredstva se lahko vložijo tudi za sofinanciranje obresti na bančna posojila, namenjena vzdrževanju, oživljanju in izvedbi drugih ukrepov varstva. Sofinanciranje na letni ravni ne sme preseči petodstotne obrestne mere na posojilo.
(3) O vlaganju javnih sredstev se sklene pogodba, v kateri se določijo izvajalci del, ki so strokovno usposobljeni za izvajanje takšnih del, pogoji, pod katerimi je tak spomenik javno dostopen in morebitni posebni ukrepi varstva.
(4) Lastnik mora v primeru prodaje ali izgube lastništva nad spomenikom iz drugih razlogov vrniti javna sredstva, ki so bila vložena v spomenik. V pogodbi iz prejšnjega odstavka se določi rok, do katerega velja dolžnost vračanja javnih sredstev.
(5) Kot delež sredstev, ki jih mora zagotoviti lastnik ali investitor, se upošteva tudi vrednost del, ki jih lastnik ali investitor na podlagi navodil pristojne organizacije izvede v lastni režiji, če je tako določeno s pogodbo in če se vrednost del dokaže s cenitvijo zapriseženega cenilca.
(6) Javna sredstva se izplačujejo po izvedbi del, določenih s pogodbo iz tretjega odstavka tega člena. Če se izkaže, da dela niso bila izvedena v skladu s pogodbo, je upravičenec dolžan povrniti pridobljena sredstva.
41. člen
(odškodnina za razvrednotenje)
(1) Investitor nedovoljenega posega je dolžan plačati odškodnino za razvrednotenje dediščine. Odškodnina za razvrednotenje dediščine se določi glede na družbeni pomen in vrednost razvrednotene dediščine, pri čemer je najmanj enaka stroškom vzpostavitve v prejšnje stanje.
(2) Odškodnina za razvrednotenje arheološkega najdišča je najmanj enaka vrednosti raziskav, ki bi bile potrebne za prevod uničene dediščine v arhiv arheološkega najdišča.
(3) Odškodnino zahteva:
- za registrirano arheološko najdišče ali spomenik državnega pomena, v imenu Republike Slovenije državno pravobranilstvo ,
- za spomenik lokalnega pomena: pokrajina ali občine.
(4) O odškodnini odloči sodišče. Odškodnina je prihodek državnega proračuna oziroma proračuna pokrajine ali občine, ki je spomenik razglasila.
42. člen
(financiranje izvedbe posebnih inšpekcijskih ukrepov)
(1) Država, pokrajina ali občina, ki je spomenik razglasila, izvede poseben inšpekcijski ukrep iz 115. člena do 117. člena tega zakona na stroške zavezanca.
(2) Če zavezanec ne zagotovi sredstev oziroma ne povrne sredstev za izvedbo ukrepa iz prejšnjega odstavka v roku, postavljenem v zahtevku za plačilo stroškov zavezanca, država, pokrajina ali občina, ki je spomenik razglasila, pridobi zakonito hipoteko na nepremičnini, ki je predmet ukrepa.
43. člen
(pospeševanje mobilnosti zbirk)
(1) Za pospeševanje mobilnosti zbirk lahko vlada prevzame jamstvo za povračilo škode lastnikom ali upravljavcem zbirk zaradi poškodovanja, uničenja ali izgube muzejskega, knjižničnega ali arhivskega gradiva, tudi če jo povzročijo tretje osebe, in sicer za:
- razstavljanje v tujini, če gradivo posoja organizacija, ki se financira iz državnega proračuna, in če jamstva ne prevzame organizator,
- izposojo tujega gradiva za razstave v Republiki Sloveniji, ki jih organizira organizacija, financirana iz državnega proračuna, vendar le za škodo, ki je nastala v Republiki Sloveniji.
(2) Država lahko jamči za povrnitev škode na podlagi prejšnjega odstavka največ do 80 odstotkov vrednosti škode.
(3) Skupna višina jamstev iz tega člena na letni ravni se določi s predpisi o izvajanju državnega proračuna.
(4) Država ima v primeru plačila škode iz prvega odstavka pravico zahtevati vračilo plačanih zneskov z zakonitimi zamudnimi obrestmi od tistega, ki je škodo povzročil.


2. Uporaba
44. člen
(prepoved uporabe podobe in imena spomenika brez soglasja lastnika)
Nihče ne sme uporabljati podobe in imena spomenika brez soglasja lastnika spomenika. Lastnik lahko s soglasjem določi tudi višino odškodnine za uporabo.
45. člen
(trgovanje)
(1) Kdor trguje z dediščino (v nadaljnjem besedilu: trgovec), ki sodi v zvrsti dediščine iz seznama v sedmem odstavku 9. člena tega zakona, mora biti vpisan v razvid trgovcev, ki ga vodi ministrstvo.
(2) Namen vodenja razvida trgovcev je pridobivanje natančnih podatkov o trgovini z dediščino zaradi preprečevanja nedovoljenega trgovanja z njo. V razvid trgovcev se vpisujejo podatki o firmi, matični številki ter sedežu, kadar je trgovec pravna oseba, oziroma osebni podatki, to je osebno ime, enotna matična številka občana in naslov prebivališča, kadar je trgovec fizična oseba.
(3) Trgovec mora voditi evidenco nabave in prodaje ter drugih poslov z dediščino. Namen evidence je zagotovitev sledljivosti prodaje dediščine zaradi preprečevanja protipravnih dejanj v zvezi z njo.
(4) V evidenco iz prejšnjega odstavka se poleg drugega vpisujejo podatki o izvoru dediščine, opis in prodajna cena ter podatki o lastniku in kupcu dediščine. Prodajalec mora seznaniti kupca z možnostjo omejitve iznosa oziroma izvoza.
(5) Kot podatki o lastniku in kupcu v evidenci prodaje iz prejšnjega odstavka se štejejo firma ter sedež, če gre za pravno osebo, oziroma osebno ime in naslov prebivališče, kadar gre za fizično osebo.
(6) Trgovec mora pri trgovanju z nacionalnim bogastvom preveriti njegov izvor.
(7) Minister določi način vodenja razvida iz prvega odstavka ter način vodenja in nadzora nad evidenco iz tretjega odstavka.
46. člen
(iznos ali izvoz dediščine)
(1) Za iznos ali izvoz premičnin iz Priloge Uredbe 3911/92/EGS je potrebno dovoljenje ministra.
(2) Trajni, to je časovno neomejeni iznos ali izvoz nacionalnega bogastva iz prve, druge in tretje alineje prvega odstavka 10. člena tega zakona, je prepovedan.
(3) Trajni iznos ali izvoz nacionalnega bogastva iz četrte alineje prvega odstavka 10. člena tega zakona je dovoljen le v primeru izmenjave muzejskega, arhivskega ali knjižničnega gradiva.
(4) Trajni iznos ali izvoz nacionalnega bogastva iz pete alineje prvega odstavka 10. člena tega zakona je mogoče dovoliti, kadar premičnina za Republiko Slovenijo nima takšne kulturne vrednosti, da bi njen trajni iznos ali izvoz pomenil osiromašenje nacionalnega bogastva.
(5) Začasni iznos ali izvoz nacionalnega bogastva se dovoli za največ eno leto od datuma prehoda državne meje, z možnostjo podaljšanja za največ pet let.
(6) Ministrstvo lahko dovoljenje za iznos ali izvoz začasno prekliče, če obstaja sum zlorabe dovoljenja. Začasni preklic velja do ugotovitve dejanskega stanja, vendar najdlje tri mesece. V času začasnega preklica iznos ali izvoz ni mogoč, že izneseno dediščino pa je treba vrniti v Republiko Slovenijo. Če se ugotovi zloraba dovoljenja za iznos ali izvoz, se takšno dovoljenje prekliče.
(7) Ministrstvo vodi evidenco o izdanih dovoljenjih za iznos in izvoz in o iznosih in izvozih, opravljenih na njihovi podlagi.
(8) Način izdaje dovoljenja za iznos in izvoz ter vodenje evidence določi minister.
47. člen
(vnos ali uvoz dediščine)
Dediščino je dovoljeno vnašati oziroma uvažati v Republiko Slovenijo. Če država izvora predpisuje izvozno dovoljenje oziroma dovoljenje za iznos, je pri vnosu oziroma uvozu obvezna predložitev takega dovoljenja.
48. člen
(vračanje protipravno odstranjene dediščine)
Država skrbi za vračanje nacionalnega bogastva, ki je bilo protipravno odstranjeno iz Republike Slovenije. Ministrstvo koordinira vračanje nacionalnega bogastva, ki je bilo protipravno odstranjeno iz Republike Slovenije, ter vračanje premične dediščine, ki je bila protipravno odstranjena iz druge države in vnesena v Republiko Slovenijo, v skladu z mednarodnimi pogodbami, katerih podpisnica je Republika Slovenija
49. člen
(rok za vlaganje zahtevkov za vračanje)
(1) Če obstaja utemeljen sum, da je v Republiki Sloveniji premična dediščina, ki je bila protipravno odstranjena iz države, ki ni članica Evropske unije, s katero ima Republika Slovenija sklenjen sporazum o vračanju, lahko upravičenci vlagajo zahtevke za vračanje v roku enega leta od dneva, ko so bili seznanjeni s tem, da je dediščina v Republiki Sloveniji.
(2) Zahtevek za vračanje iz prejšnjega odstavka se sme vložiti pred potekom 30 let od dneva, ko je bila dediščina protipravno odstranjena iz države iz prejšnjega odstavka, ali pred potekom 75 let, če gre za premičnino iz javne zbirke, zbirke cerkve oziroma druge verske skupnosti ali za premičnino, ki je pod posebnim varstvom države, iz katere izvira.
50. člen
(plačilo odškodnine dobrovernemu posestniku)
Dobroverni posestnik, ki je premično dediščino pridobil po tem, ko je bila taka premičnina protipravno odstranjena iz Republike Slovenije, je upravičen do pravične odškodnine na podlagi odločbe pristojnega sodišča po tem, ko je premičnino vrnil v Republiko Slovenijo. Stroški odškodnine se krijejo iz proračuna Republike Slovenije. Republika Slovenija lahko zahteva vrnitev plačane odškodnine od osebe, ki je premično dediščino protipravno odstranila z njenega ozemlja.
51. člen
(postopki vračanja z državami Evropske unije)
Vračanje protipravno odstranjene premične dediščine iz držav članic Evropske unije v Republiko Slovenijo ter iz Republike Slovenije v države članice Evropske unije ureja poseben zakon


3. Hranjenje
52. člen
(hranjenje nacionalnega bogastva)
(1) Lastnik in posestnik nacionalnega bogastva je dolžan izpolniti minimalne zahteve za njegovo hranjenje.
(2) Državni ali pooblaščeni muzej preverja ustreznost hranjenja nacionalnega bogastva, daje njegovim lastnikom in posestnikom navodila in nasvete za varovanje ter skrbi za njegovo ohranitev.
(3) Lastnik in posestnik mora zagotoviti varen prevoz nacionalnega bogastva. Tak prevoz lahko opravlja le državni oziroma pooblaščeni muzej ali oseba, ki izpolnjuje pogoje za takšen prevoz na podlagi predpisov, ki urejajo prevoze denarnih pošiljk.
(4) Če da lastnik nacionalno bogastvo drugi osebi za razstavljanje ali druge namene, lahko s pogodbo nanjo začasno prenese obveznosti izpolnjevanja zahtev za hranjenje.
(5) Minister določi minimalne strokovne, tehnične in prostorske zahteve, ki jih morajo izpolniti lastniki in posestniki pri hranjenju in prevozu nacionalnega bogastva. S tem aktom določi tudi standarde varovanja in hranjenja muzejskega gradiva v državnih in pooblaščenih muzejih.
53. člen
(hranjenje arheoloških najdb )
Kdor hrani arheološko najdbo ali zbirko takih najdb, mora zanje imeti dokazilo o izvoru.


4. Omogočanje dostopa in dokumentiranja
54. člen
(javna dostopnost spomenikov)
Spomeniki morajo biti v sorazmerju z zmožnostmi lastnika ali posestnika dostopni javnosti.
55. člen
(dostop do dediščine za potrebe varstva)
(1) Lastnik in posestnik nepremičnine mora zaradi varstva arheoloških ostalin pri izvedbi zemeljskih del dopustiti dostop pooblaščene osebe zavoda na neograjeno zemljišče, po predhodnem obvestilu lastniku in posestniku pa tudi na ograjeno zemljišče in v objekte, razen v stanovanjske prostore, ne glede na to, ali so arheološke ostaline najdene ali ne.
(2) Lastnik in posestnik spomenika mora pooblaščeni osebi dopustiti dokumentiranje in raziskovanje spomenika.
(3) Če lastnik ali druga oseba ne dovoli dostopa iz prvega odstavka ali izvedbe dokumentiranja in raziskovanja spomenika po prejšnjem odstavku, ima pooblaščena oseba zavoda pravico izvesti te aktivnosti ob pomoči policije.
(4) Lastnik ali posestnik, ki so se mu zaradi zagotovitve varstva po prvem odstavku poslabšali pogoji za gospodarsko izkoriščanje nepremičnine, je upravičen do nadomestila iz 39. člena tega zakona.
(5) Lastnik ali posestnik ima pravico do odškodnine za škodo, povzročeno z aktivnostmi iz prvega do tretjega odstavka.
56. člen
(dolžnost obveščanja)
(1) Lastnik oziroma posestnik je dolžan na poziv pristojne organizacije tej nuditi potrebne podatke o dediščini ali o stvari, za katero se domneva, da ima lastnost dediščine. Stroški zbiranja in obdelave teh podatkov bremenijo državo.
(2) Lastnik oziroma posestnik mora pomanjkljivosti ali škodo na spomeniku nemudoma sporočiti pristojni organizaciji.
(3) Lastnik oziroma posestnik spomenika mora seznaniti kupca spomenika s spomeniškim statusom in omejitvami, ki iz tega izhajajo.
57. člen
(dokumentiranje premičnin z domnevo dediščine)
(1) Obvezni del programov sanacije in prestrukturiranja podjetij, ki se sofinancirajo iz javnih sredstev, je dokumentiranje tehniških naprav, opreme, orodij, izdelkov, tehniških načrtov in risb, ki so starejši od 50 let.
(2) Pred uničenjem strojev, postrojenj in naprav, starejših od 50 let, je treba zagotoviti dokumentiranje tistih njihovih delov, ki bi utegnili imeti vrednote dediščine.
(3) Dokumentiranje se opravi pod nadzorom pristojne organizacije. Stroške dokumentiranja nosi fizična ali pravna oseba, v interesu katere se opravlja sanacija ali prestrukturiranje podjetja iz prvega odstavka oziroma dela iz drugega odstavka.
(4) Izvod dokumentacije iz prvega in drugega odstavka se v roku šestih mesecev po zaključku dokumentiranja preda pristojni organizaciji.
58. člen
(označevanje spomenikov)
(1) Z namenom izboljšanja dostopa javnosti se nepremični spomeniki označijo. Označevanje se opravi, kadar to ni v nasprotju s koristmi varstva in drugimi javnimi koristmi.
(2) Označevanje se opravi tudi kot oblika varstva v primeru oboroženih spopadov na podlagi mednarodnih pogodb, katerih podpisnica je Republika Slovenija.
(3) Način označevanja predpiše minister. Označevanje območij, ki so zavarovana na podlagi 15. člena tega zakona, se predpiše v soglasju z ministrom, pristojnim za ohranjanje narave.


5. Upravljanje
59. člen
(upravljanje spomenikov)
(1) Lastnik oziroma posestnik mora zagotoviti upravljanje spomenika v skladu z aktom o razglasitvi neposredno ali tako, da ga poveri upravljavcu.
(2) Upravljavca morajo imeti vsi spomeniki, ki so varovani na podlagi mednarodnih pogodb, katerih podpisnica je Republika Slovenija, in vsa spomeniška območja. Akt o razglasitvi spomenika lahko predvidi upravljavca tudi za druge spomenike.
(3) V skladu z aktom o razglasitvi spomeniškega območja lahko organ, ki je izdal akt o razglasitvi, sam neposredno upravlja spomeniško območje v režijskem obratu, ustanovi v ta namen javni zavod, poveri upravljanje javnemu zavodu, ki je ustanovljen z namenom upravljanja spomenikov in spomeniških območij, ali poveri upravljanje fizični ali pravni osebi na podlagi javnega poziva.
(4) Upravljanje se lahko poveri upravljavcu zavarovanega območja narave, če je tako določeno v aktu o zavarovanju zavarovanega območja narave in če je upravljavec strokovno usposobljen za upravljanje s spomeniškim območjem.
(5) Upravljanje spomenika ali spomeniškega območja se izvaja na podlagi načrta upravljanja.
60. člen
(načrt upravljanja)
(1) Načrt upravljanja je dokument, s katerim se določijo strateške in izvedbene usmeritve za celovito ohranjanje spomenika ali spomeniškega območja in način izvajanja njegovega varstva. Načrt upravljanja je treba sprejeti za vse spomenike in spomeniška območja, ki imajo upravljavca.
(2) Načrt upravljanja pripravi upravljavec ob strokovni pomoči zavoda. Načrt upravljanja sprejme organ, ki je sprejel akt o razglasitvi spomenika.
(3) Načrt upravljanja vsebuje najmanj:
- pregled kulturnih vrednot, ki jih je posebej treba ohranjati in razvijati,
- vizijo varstva in razvoja,
- strateške in izvedbene cilje upravljanja,
- določbe, ki se nanašajo na upravljavsko strukturo,
- načrt dejavnosti s finančnim okvirom, še posebej za zagotavljanje dostopnosti in upravljanje obiska,
- kazalnike in način spremljanja izvajanja ter
- rok veljavnosti načrta, način dopolnjevanja in spreminjanja načrta.
(4) V primeru skupnega upravljanja več teritorialno ali vsebinsko povezanih spomenikov se lahko za vse spomenike sprejme enoten načrt upravljanja.
(5) Če se spomeniško območje prekriva z območjem, varovanim ali zavarovanim na podlagi predpisov s področja ohranjanja narave, se načrt upravljanja sprejme v soglasju z ministrstvom, pristojnim za ohranjanje narave. Pri njegovi pripravi sodeluje organizacija, pristojna za ohranjanje narave.
61. člen
(upravljanje območja enotnega zavarovanja spomenikov in narave)
(1) Načrt upravljanja območja enotnega zavarovanja spomenikov in narave iz 15. člena tega zakona sprejema vlada na predlog ministra in ministra, pristojnega za ohranjanje narave. Vlada imenuje tudi upravljavca območja.
(2) Upravljavec območja mora biti strokovno usposobljen za opravljanje nalog ohranjanja naravnih vrednot in varstva dediščine na območju enotnega varstva.
(3) Minister lahko z upravljavcem območja enotnega zavarovanja sklene pogodbo, s katero se na upravljavca prenese del nalog državne javne službe iz 84. člena tega zakona, z izjemo javnih pooblastil.


V. PREDKUPNA PRAVICA IN RAZLASTITEV

1. Predkupna pravica
62. člen
(predkupna pravica)
(1) Država ima predkupno pravico:
- na spomeniku državnega pomena in
- na nepremičnini v vplivnem območju nepremičnega spomenika državnega pomena, če je tako določeno v aktu o razglasitvi.
(2) Pokrajina ali občina, ki je spomenik razglasila, ima predkupno pravico na spomeniku lokalnega pomena in na nepremičnini v vplivnem območju nepremičnega spomenika lokalnega pomena, če je tako določeno v aktu o razglasitvi, v primeru neizkoriščene predkupne pravice države pa tudi na nepremičnini iz prejšnjega odstavka, ki je na območju te pokrajine ali občine.
(3) Lastnik stvari iz prvega ali drugega odstavka tega člena mora o nameravani prodaji in o pogojih prodaje pisno obvestiti predkupnega upravičenca. Minister ali pristojni organ pokrajine ali občine v 30 dneh sporoči lastniku, ali bo država oziroma pokrajina ali občina izkoristila predkupno pravico. Če država predkupne pravice ne izkoristi, o tem minister obvesti pokrajino, na območju katere je stvar iz prvega odstavka tega člena, ta pa lahko predkupno pravico izkoristi v nadaljnjih 30 dneh oziroma jo prenese na občino.
(4) Predkupni upravičenec lahko predkupno pravico prenese na tretjo osebo, če se s tem izboljša ohranitev in javna dostopnost ter zagotovi taka uporaba, ki je skladna z družbenim pomenom spomenika. Če je predkupni upravičenec država, odloča o prenosu predkupne pravice na tretjo osebo vlada, če pa je upravičenec pokrajina ali občina pa pristojni organ te skupnosti.
(5) V primeru, da predkupni upravičenec odstopi od uveljavitve predkupne pravice, pogodbena cena ne sme biti nižja od ponudbene cene.
(6) Notar overi podpis prodajalca in kupca na kupoprodajni pogodbi le, če prodajalec predloži izjavo predkupnega upravičenca, da odstopa od uveljavitve predkupne pravice, ali po poteku roka iz tretjega odstavka tega člena.
(7) Pogodba o prodaji stvari iz prvega in drugega odstavka, sklenjena v nasprotju s tretjim, petim in šestim odstavkom tega člena, je nična, razen če gre za nepremični spomenik, katerega zaznamba ni vpisana v zemljiško knjigo.
(8) Predkupni upravičenec po tem zakonu ima prednost pred morebitnimi predkupnimi upravičenci, določenimi z drugimi zakoni, razen v primeru predkupne pravice države na nepremičninah v zavarovanih območjih, za katere je država sprejela akt o zavarovanju, ki se izvaja v skladu s predpisi s področja ohranjanja narave.
(9) Predkupna pravica se izključi, če lastnik prodaja stvar iz prvega ali drugega odstavka tega člena svojemu zakoncu, sorodnici oziroma sorodniku v ravni vrsti, posvojiteljici oziroma posvojitelju, posvojenki oziroma posvojencu ali osebi javnega prava, katere ustanoviteljica je država, pokrajina ali občina.


2. Razlastitev
63. člen
(razlastitev spomenika)
(1) Lastninska pravica na nepremičnem spomeniku se lahko odvzame proti odškodnini ali nadomestilu v naravi (v nadaljnjem besedilu: razlastitev).
(2) Razlastitev je dopustna, če so spomenik ali njegove zavarovane vrednote ogrožene in če njihove ohranitve ni mogoče doseči na drug način oziroma če ni mogoče na drug način zagotoviti dostopnosti spomenika v skladu z aktom o razglasitvi. Poseg v lastninsko pravico mora biti sorazmeren javni koristi, zaradi katere pride do razlastitve.
(3) Razlastitev za spomenike državnega pomena predlaga vlada, za spomenike lokalnega pomena pa pristojni organ pokrajine ali občine, ki je spomenik razglasila.
(4) Razlastitveni zavezanec je fizična ali pravna oseba, ki ima v lasti nepremičnino, ki je predmet razlastitve. Razlastitveni zavezanec je lahko tudi oseba javnega prava, razen države.
(5) Razlastitev se opravi na način in po postopku, predpisanem v zakonu, ki ureja razlastitev in omejitev lastninske pravice pri urejanju prostora.


VI. FINANCIRANJE POSEBNIH UKREPOV VARSTVA
64. člen
(zagotavljanje sredstev za izvajanje posebnih ukrepov varstva)
V proračunu Republike Slovenije se zagotavljajo sredstva za kritje stroškov predhodnih raziskav na podlagi 34. člena, stroškov za sofinanciranje programov obnove spomenikov na podlagi 35. člena, stroškov nadomestil na podlagi 39. člena, vlaganj javnih sredstev na podlagi 40. člena in stroškov izvajanje predkupne pravice na podlagi 62. člena tega zakona.

VII. REGISTER IN DOKUMENTIRANJE
65. člen
(register)
(1) Namen registra je informacijska podpora izvajanju varstva dediščine.
(2) Register je namenjen tudi predstavljanju, raziskovanju, vzgoji, izobraževanju in razvijanju zavesti javnosti o dediščini.
66. člen
(vsebina registra)
(1) Register obsega tri medsebojno povezane dele, ki vsebujejo osnovne, varstvene in predstavitvene podatke o nepremični, premični in živi dediščini.
(2) Osnovni podatki o dediščini obsegajo identifikacijo, opis, datacijo, lokacijo, avtorja, karakteristično fotografijo ali posnetek dediščine, varstvene usmeritve ter povezavo enote dediščine z drugimi enotami.
(3) Varstveni podatki se vodijo za spomenike in obsegajo: listine varstva, opis varstva, varstveni režim in podatke o lastniku spomenika.
(4) Predstavitveni podatki obsegajo dodatne informacije, ki dediščino ponazarjajo v besedilni, grafični in drugi medijski obliki.
(5) Podatki o lastniku iz tretjega odstavka tega člena vsebujejo: osebno ime lastnika, datum rojstva ter podatke o naslovu prebivališča, če gre za fizično osebo, oziroma ime ali firmo ter sedež, če gre za pravno osebo.
67. člen
(vodenje in uporaba registra)
(1) Register vodi ministrstvo.
(2) Register se vodi v okviru postopka dokumentiranja ali inventariziranja enote dediščine ali kot samostojni postopek.
(3) Podatki iz registra so javni, razen podatkov o lastnikih dediščine, podatkov o legi arheoloških najdišč, kjer obstaja nevarnost nedovoljenega iskanja arheoloških ostalin, ter drugih podatkov, katerih javna dostopnost bi lahko ogrozila obstoj dediščine.
(4) Pristojne organizacije so dolžne redno ter v obliki in na način, ki ga predpiše minister, posredovati ministrstvu podatke za vzdrževanje registra.
(5) Fizične in pravne osebe, pri katerih nastajajo vsebine, pomembne za register, so dolžne te vsebine redno, brezplačno ter v obliki in na način, ki ga predpiše minister, posredovati ministrstvu za potrebe registra, če je nastajanje teh vsebin financirano iz javnih sredstev.
(6) Pri uporabi podatkov iz registra mora vsak uporabnik navesti register kot vir podatkov.
68. člen
(dostop do podatkov)
(1) Ministrstvo in izvajalci državne javne službe imajo glede dostopa do podatkov naslednja pooblastila:
- pravico do vpogleda, pridobitve in uporabe podatkov iz evidenc o nepremičninah, kot so zemljiški kataster, kataster stavb, zemljiška knjiga in register nepremičnin, vključno z osebnimi podatki o lastnikih nepremičnin, in podatkov iz davčnih evidenc, vključno z osebnimi podatki o zavezancih, in podatki za odmero davka za dajanje nepremičnin v najem, za promet z nepremičninami, za dedovanje nepremičnin in za odmero davka na premoženje,
- pravico vodenja zbirke podatkov o lokaciji dediščine in stvari z domnevo dediščine, vključno z osebnimi podatki o lastnikih in drugih upravičencih, pri čemer se zbirka podatkov hrani trajno,
- pravico na kraju samem dokumentirati in fotografirati ali na drug način reproducirati enote dediščine.
(2) Osebni podatki o lastniku oziroma o davčnem zavezancu iz prvega odstavka so osebno ime, datum rojstva ter podatki o naslovu prebivališča, če gre za fizično osebo. Podatki o pravni osebi, ki je lastnik oziroma davčni zavezanec, so ime ali firma ter sedež.
(3) Podatki iz prejšnjega odstavka se smejo uporabljati za:
- vodenje registra in dokumentiranje dediščine,
- izvajanje javne službe v zvezi z uporabo, upravljanjem in drugim ravnanjem z dediščino,
- izvajanjem določb o predkupni pravici, razlastitvi, nadomestilu in odškodnini,
- in za nadzor nad izvajanjem tega zakona.
69. člen
(dokumentiranje dediščine)
(1) Sestavni del informacijske podpore izvajanju varstva je tudi dokumentiranje dediščine.
(2) Dokumentiranje dediščine vsebuje predvsem: evidentiranje gradiva, zbiranje podatkov za inventarizacijo enote dediščine, evidentiranje njenega stanja in ogroženosti ter dokumentiranje posegov. V primeru premične dediščine vsebuje tudi dokumentiranje akcesije in premestitve enot.
70. člen
(skupna uporaba podatkov)
(1) Registriranje in dokumentiranje arhivskega in knjižničnega gradiva, ki po strokovnih merilih in mednarodnih priporočilih predstavlja arhivsko in knjižno dediščino, se izvaja v skladu s posebnim zakonom.
(2) Izvajalci so dolžni voditi register in dokumentiranje dediščine, vključujoč knjižnično in arhivsko gradivo, v obliki in na način, ki omogoča enoten prikaz javnega digitalnega gradiva o dediščini.
71. člen
(prikaz vrednotenja dediščine v prostoru)
(1) Sestavni del informacijske podpore izvajanju varstva nepremične dediščine je tudi prikaz vrednotenja dediščine v prostoru.
(2) Prikaz vrednotenja dediščine v prostoru obsega zlasti:
- podatke o nepremični dediščini iz registra,
- arheološka najdišča z opredelitvijo njihovih meja in z določitvijo načinov za njihovo natančnejšo prostorsko razmejitev, če je to potrebno,
- usmeritve za celostno ohranjanje dediščine,
- identifikacija območij dediščine v prostoru z opredelitvijo njihove kulturne vrednosti, omejitvami ter predlogi glede prostorskega razvoja dediščine in,
- vplive na dediščino in ostale omejitve zunaj območij dediščine.
(3) Prikaz vrednotenja dediščine v prostoru vodi ministrstvo za celotno ozemlje Republike Slovenije na podlagi podatkov iz registra, podatkov, ki jih posreduje zavod, ter drugega znanja in postopkov vrednotenja nepremične dediščine.
(4) Ministrstvo prikaz vrednotenja dediščine v prostoru ves čas posodablja in ga objavlja na svetovnem spletu, kjer je brezplačno dostopen za uporabo v postopkih prostorskega in razvojnega načrtovanja ter vključevanja javnosti.
72. člen
(podzakonski akt o registriranju, dokumentiranju in prikazu dediščine)
(1) Minister predpiše podrobno vsebino in način vodenja registra, prikaza vrednotenja dediščine v prostoru ter minimalno vsebino in način dokumentiranja dediščine.
(2) Minister predpiše skupna merila in zahteve za enoten prikaz javnega digitalnega gradiva o dediščini.


VIII. VARSTVO DEDIŠČINE V RAZVOJNIH NAČRTIH IN PLANIH
73. člen
(strategija varstva dediščine)
(1) Strategija varstva dediščine (v nadaljnjem besedilu: strategija) na podlagi ocene ogroženosti dediščine in priložnosti za njen razvoj določi cilje, usmeritve in ukrepe celostnega ohranjanja dediščine, ki je predmet javne koristi. Strategijo pripravi ministrstvo v sodelovanju z resorji, katerih naloge segajo na področje varstva dediščine.
(2) Strategija je lahko del nacionalnega programa za kulturo ali samostojen razvojni dokument vlade.
(3) Strategija je podlaga za pripravo dokumentov razvojnega načrtovanja in določanje politik na področju kulture, urejanja prostora, varstva okolja, varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, graditve, stanovanjskega in komunalnega gospodarstva, turizma, raziskovanja ter informacijske družbe, vzgoje, izobraževanja, usposabljanja in vseživljenjskega učenja.
74. člen
(varstvo v planih)
(1) Pripravljavec plana mora pri pripravi plana upoštevati varstvo in vanj vključevati ukrepe varstva.
(2) Varstvo se v postopkih priprave in sprejemanja plana zagotavlja:
- z upoštevanjem aktov o razglasitvi nepremičnih spomenikov, sprejetih na podlagi 13. do 15. člena ter 21. člena, registriranih arheoloških najdišč in aktov o varstvenih območij dediščine, sprejetih na podlagi 25. člena tega zakona
- s presojo vplivov na dediščino najmanj v obsegu dediščine iz prejšnje alineje v okviru presojanja vplivov na okolje na podlagi predpisov o varstvu okolja. Presoja vplivov s stališča varstva se izvede tudi, če v območju posega ni spomenikov ali varstvenih območij dediščine, vendar se pričakuje posreden vpliv na dediščino ali neposreden ali posreden vpliv na arheološke ostaline (posegi v vplivnem območju dediščine);
- z upoštevanjem smernic in mnenj v postopku priprave prostorskih aktov.
(3) Upoštevanje varstva je treba zagotoviti v vseh fazah priprave plana, še posebej tistih njegovih delov, ki so neposredna podlaga za izdajanje soglasij za posege v dediščino.
(4) Če za območje določenega plana ne obstaja prikaz vrednotenja dediščine v prostoru ali če ta ni dovolj podroben, se za ta plan lahko pripravi strokovna zasnova, ki obsega vsebino, določeno za prikaz vrednotenja dediščine v prostoru.
75. člen
(obvezne sestavine prostorskih aktov)
(1) Ohranitev nepremičnih spomenikov, registriranih arheoloških najdišč in lastnosti dediščine, ki so opredeljene v varstvenih območjih dediščine, se obvezno upošteva v prostorskih aktih, ki imajo neposreden vpliv na dediščino in njeno varstvo, in v prostorskih ukrepih, izdanih na podlagi predpisov o urejanju prostora.
(2) Prostorske ureditve v vplivnem območju spomenika morajo biti prilagojene prostorskim možnostim tako, da družbeni pomen spomenika v prostoru ni okrnjen.
76. člen
(smernice)
(1) V postopku priprave prostorskega akta je treba pridobiti smernice. S smernicami se na podlagi strategije varstva dediščine, aktov o varstvenih območjih dediščine, aktov o razglasitvi in ob smiselni uporabi prikaza vrednotenja dediščine v prostoru opredelijo usmeritve, izhodišča in pogoji za varstvo in ohranitev v prostorskem aktu.
(2) Smernice obsegajo predvsem:
- usmeritve za celostno ohranjanje,
- predloge rešitev in ukrepov varstva ter
- predlog prostorskih izvedbenih pogojev za varstvo, kadar se pripravlja akt, ki določa prostorske izvedbene pogoje.
(3) V smernicah se lahko glede na predvideni poseg določijo vplivna območja dediščine, za katere se predlaga varstvo na podlagi prostorskega akta.
(4) Če je za prostorski akt treba izvesti presojo vplivov, smernice obsegajo tudi:
- prikaz vplivnih območij,
- vrste in vire podatkov o dediščini, ki omogočajo pripravo okoljskega poročila na podlagi predpisov o varstvu okolja in urejanja prostora.
(5) Če obstoječi podatki ne omogočajo priprave okoljskega poročila iz prejšnjega odstavka, se s smernicami opredelijo potrebne arheološke raziskave, ki bodo zagotovile dodatne informacije za izvedbo takega poročila.
(6) Smernice, ki se nanašajo na dediščino zunaj obsega dediščine iz prejšnjega člena, so priporočilne narave.
77. člen
(predlog prostorskih izvedbenih pogojev)
(1) Predlog prostorskih izvedbenih pogojev za varstvo se kot del smernic določi po enotah urejanja prostora in po posameznih enotah dediščine, predvsem glede lege, parcelacije, gradbenih linij, tlorisnih in višinskih gabaritov, prostorskih dominant, namembnosti, dostopnosti za javnost in oblikovanja javnih prostorov.
(2) Predlog prostorskih izvedbenih pogojev določi primere, v katerih je treba pridobiti kulturnovarstveno soglasje za posege v registrirano dediščino.
78. člen
(konservatorski načrt za prenovo)
(1) Konservatorski načrt za prenovo je obvezni sestavni del podrobnega prostorskega akta, ki je podlaga za celovito prenovo območja naselbinske dediščine, kulturne krajine ali območja druge dediščine, ki je značilen del prostora in grajenih struktur, ki je spomeniško območje ali varstveno območje dediščine.
(2) Če se konservatorski načrt za prenovo pripravi za območje kulturne krajine, se pri tem upoštevajo zahteve ohranjanja narave.
(3) Konservatorski načrt za prenovo določi pogoje razvoja in omejitev z vidika varstva po enotah urejanja prostora.
(4) Če konservatorski načrt za prenovo določi prostorske izvedbene pogoje v območju prenove in se z njimi strinjata minister in minister, pristojen za urejanje prostora, se šteje, da so bili izdani kulturnovarstveni pogoji za posege, opredeljene v konservatorskem načrtu.
79. člen
(mnenje)
(1) Pred sprejetjem prostorskega akta je treba pridobiti mnenje ministrstva, s katerim se ugotovi sprejemljivost predlaganih rešitev v predlogu prostorskega akta z vidika varstva.
(2) V primeru negativnega mnenja ministrstvo obrazloži razloge in napoti pripravljavca prostorskega akta, da napravi določene spremembe in dopolnitve.
(3) Zahtevi za izdajo mnenja morata biti priložena predlog prostorskega akta in obrazložitev o upoštevanju smernic.
(4) Neupoštevane smernic, ki so priporočilne narave, ni razlog za izdajo negativnega mnenja.
80. člen
(predhodna raziskava območja prostorskega akta)
(1) Na območjih prostorskih aktov, ki so podlaga za izdajo dovoljenj za posege v prostor in za katere predhodne arheološke raziskave niso bile opravljene v postopku priprave prostorskega akta, se po uveljavitvi teh aktov po potrebi opravijo predhodne arheološke raziskave v skladu z načrtom zavoda.
(2) Zavod pripravi načrt predhodnih arheoloških raziskav z namenom natančne določitve dejanskega stanja za izdajo kulturnovarstvenega soglasja na območjih iz prejšnjega odstavka.


IX. JAVNA SLUŽBA VARSTVA

1. Splošne določbe glede javne službe
81. člen
(javna služba varstva)
(1) Dejavnost javne službe varstva obsega identificiranje, dokumentiranje, vrednotenje, interpretiranje in raziskovanje dediščine, ohranitev dediščine ter preprečevanje škodljivih vplivov nanjo, upravljanje dediščine, omogočanje dostopa do dediščine ali do informacij o njej, njeno predstavljanje javnosti in razvijanje zavesti o njej, razen če z zakonom ni določeno drugače.
(2) Dejavnosti javne službe varstva izvajajo zavod, državni in pooblaščeni muzeji, izvajalci lokalnih javnih služb varstva dediščine in upravljavci dediščine.
(3) Natančen obseg izvajanja javne službe v določenem obdobju se določi v sklepu ali pogodbi o financiranju v skladu z zakonom, ki ureja uresničevanje javnega interesa za kulturo.
82. člen
(nadzor nad izvajanjem javne službe varstva)
(1) Nadzor nad izvajanjem javne službe izvaja ministrstvo.
(2) Kadar ministrstvo ugotovi, da izvajalec ne opravlja javne službe v skladu s predpisi ali odločitvijo ministrstva, mu naloži odpravo pomanjkljivosti ali nepravilnosti in določi rok za izvedbo teh dejanj.
(3) Če po izteku roka pomanjkljivosti ali nepravilnosti niso odpravljene, je to lahko razlog za razrešitev poslovodnega organa, organa upravljanja izvajalca javne službe ali za prenehanje javnega pooblastila.
(4) V dvomu, ali je konkretna naloga del izvajanja javne službe, in v kompetenčnih sporih med izvajalci javne službe odloči minister.


2. Javna služba varstva nepremične dediščine
83. člen
(Zavod za varstvo kulturne dediščine)
(1) Zavod za varstvo kulturne dediščine je javni zavod, ki ga država ustanovi za izvajanje javne službe varstva nepremične dediščine v skladu s tem zakonom.
(2) Zavod ima območne enote in dve posebni enoti: center za preventivno arheologijo in konservatorsko-restavratorski center.
(3) Zavod s svojimi območnimi enotami zajema ozemlje celotne države.
84. člen
(naloge zavoda)
(1) Zavod kot državno javno službo opravlja naslednje naloge:
1. identificira, dokumentira, preučuje, vrednoti in interpretira nepremično dediščino ter premično in živo dediščino ter jo predstavlja javnosti v okviru varstva nepremične dediščine,
2. sodeluje v pripravi strategije varstva in predlaga ukrepe za njeno izvedbo,
3. predlaga vpis nepremične dediščine v register,
4. pripravlja predloge za razglasitve nepremičnih spomenikov,
5. analizira in vrednoti prostor za prikaz vrednotenja dediščine v prostoru,
6. pripravlja gradiva za smernice in mnenja v postopkih priprave planov,
7. sodeluje z državnimi organi in jim nudi strokovno pomoč pri postopkih v zvezi s stvarmi z domnevo dediščine,
8. sprejme načrt izvedbe predhodnih raziskav območij prostorskih aktov,
9. sodeluje pri varstvu dediščine v primeru oboroženega spopada in varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami,
10. opravlja revizijo konservatorskih načrtov, ki jih pripravijo druge osebe t,
11. sodeluje z upravljavci spomenikov pri pripravi predlogov načrta upravljanja,
12. izdaja mnenja o plačilu in višini nadomestila za omejevanje gospodarskega izkoriščanja spomenikov,
13. pripravlja strokovne podlage za upravne postopke, ki jih vodi ministrstvo,
14. predlaga ministru sprejem podzakonskih aktov,
15. oblikuje metode in standarde za ohranitev nepremične dediščine ter usmerja, usklajuje in spremlja njihovo izvajanje,
16. zagotavlja izpopolnjevanje in usklajuje potrebe po izobraževanju kadrov na področju varstva nepremične dediščine,
17. opravlja strokovni nadzor nad predhodnimi raziskavami,
18. sodeluje z lastniki in posestniki nepremičnih spomenikov in z drugimi uporabniki dediščine, ki imajo interese v zvezi s posameznim spomenikom, ter jim posreduje pojasnila, nasvete in navodila,
19. izvaja programe za razvijanje zavesti o dediščini, pripravništva in prakse za izobraževalne programe različnih stopenj s svojega področja,
20. sodeluje pri izvajanju strokovnih izpitov za področje varstva nepremične dediščine in
21. opravlja strokovni nadzor nad posegi v dediščino.
(2) Zavod na podlagi javnega pooblastila opravlja naslednje naloge:
1. izdaja kulturnovarstvene pogoje in soglasja za posege v dediščino,
2. vodi evidenco raziskav,
3. izdaja odločbe o arheološkem najdišču,
4. odredi lastniku spomenika izvedbo določenih ukrepov varstva spomenikov.
(3) S soglasjem ustanovitelja lahko zavod opravlja tudi druge naloge.
85. člen
(naloge organizacijskih enot zavoda)
(1) Zavod v okviru konservatorsko-restavratorskega centra kot državno javno službo opravlja naslednje naloge:
1. skrbi za razvoj konservatorsko-restavratorske stroke ter ga usmerja,
2. vodi in izvaja predhodne raziskave spomenikov iz druge alineje drugega odstavka 34. člena tega zakona,
3. pripravlja konservatorske načrte za spomenike v lasti države,
4. izdeluje konservatorsko-restavratorsko projektno dokumentacijo za zahtevne posege,
5. načrtuje, vodi in izvaja zahtevne konservatorsko-restavratorske posege na spomenikih in konservatorsko-restavratorske posege na spomenikih v lasti države, ki se financirajo iz državnega proračuna, namenjenega kulturi,
6. sodeluje pri presoji in skrbi za materialno stanje dediščine in spomenikov,
7. izvaja raziskovalne projekte s področja varstva po naročilu ministrstva,
8. sodeluje z državnimi organi in jim nudi strokovno pomoč pri postopkih v zvezi s stvarmi z domnevo dediščine,
9. zagotavlja dokumentacijo za konservatorsko-restavratorske dejavnosti,
10. izvaja programe pripravništva in izpopolnjevanja,
11. izvaja prakso za izobraževalne programe konservatorstva-restavratorstva,
12. skrbi za razvijanje zavesti javnosti o konservatorsko-restavratorski dejavnosti in
13. upravlja nepremične spomenike v lasti države.
(2) Zavod v okviru konservatorsko-restavratorskega centra opravlja tudi naslednje naloge, ki se ne financirajo iz državnega proračuna, namenjenega kulturi:
1. pripravlja konservatorske načrte za spomenike, ki niso v lasti države,
2. vodi in izvaja predhodne raziskave spomenikov iz druge alineje prvega odstavka 34. člena tega zakona,
3. izdeluje konservatorsko-restavratorsko projektno dokumentacijo za manj zahtevne posege,
4. načrtuje, vodi in izvaja manj zahtevne konservatorsko-restavratorske posege,
5. izvaja raziskovalne in druge projekte s področja varstva, ki se financirajo na podlagi pogodb,
6. izvaja programe usposabljanja in vseživljenjskega učenja s področja konservatorsko-restavratorske dejavnosti ter
7. upravlja nepremične spomenike, ki niso v lasti države.
(3) Zavod v okviru centra za preventivno arheologijo kot državno javno službo opravlja naslednje naloge:
1. izvaja predhodne arheološke raziskave iz prve alineje drugega odstavka 34. člena in iz tretjega odstavka 34. člena tega zakona,
2. skrbi za metodološki in infrastrukturni razvoj na področju arheoloških raziskav in poizkopavalnih postopkov,
3. vodi in izvaja predhodne arheološke raziskave ter poizkopavalne postopke spomenikov v lasti države, ki se financirajo iz državnega proračuna, namenjenega kulturi,
4. vodi in izvaja predhodne arheološke raziskave ter poizkopavalne postopke obdelave arhivov arheoloških najdišč, vključno z objavo iz drugega in tretjega odstavka 34. člena tega zakona,
5. izvaja raziskovalne projekte s področja preventivne arheologije po naročilu ministrstva,
6. izvaja programe pripravništva in izpopolnjevanja za pridobitev strokovnih nazivov,
7. izvaja programe pripravništva in prakse za izobraževalne programe preventivne arheologije in
8. skrbi za razvijanje zavesti javnosti o preventivni arheologiji.
(4) Zavod v okviru centra za preventivno arheologijo opravlja tudi naslednje naloge, ki se ne financirajo iz državnega proračuna, namenjenega kulturi,:
1. vodi in izvaja predhodne in druge arheološke raziskave ter poizkopavalne postopke obdelave arhivov arheoloških najdišč vključno z objavo, ki ne sodijo v drugi in tretji odstavek 34. člena tega zakona,
2. izvaja programe usposabljanja ter
3. izvaja raziskovalne in druge projekte s svojega področja, ki se financirajo na podlagi pogodb.
(5) Organizacijski enoti zavoda izvajata javno službo po programu zavoda ali po naročilu ministrstva.

3. Javna služba muzejev
86. člen
(splošne določbe glede javne službe muzejev)
(1) Država zagotavlja izvajanje državne javne službe muzejev z ustanavljanjem državnih muzejev ter pooblaščanjem in financiranjem drugih muzejev za izvajanje nalog varstva premične in žive dediščine širšega pomena (pooblaščeni muzeji).
(2) Muzeji, ki opravljajo državno javno službo, morajo biti vpisani v razvid muzejev.
(3) Vstopnina, drugi prihodki iz prodaje blaga in storitev, povezanih z dediščino v upravljanju državnega ali pooblaščenega muzeja, se štejejo za prihodek opravljanja javne službe.
87. člen
(razvid muzejev)
(1) Razvid muzejev je javna listina, v katero se vpisujejo muzeji, ki izpolnjujejo osnovne prostorske, finančne in kadrovske zahteve za hranjenje dediščine in njeno varstvo.
(2) Muzeji, ki opravljajo državno javno službo, morajo biti vpisani v razvid muzejev. V razvid se lahko vpisujejo tudi muzeji, ki ne opravljajo državne javne službe muzejev.
(3) Razvid muzejev vodi ministrstvo. Ministrstvo vpisuje muzeje v razvid v upravnem postopku.
(4) Predlog za vpis da muzej ob soglasju svojega ustanovitelja.
(5) Muzej izpolnjuje zahteve za vpis v razvid muzejev, če:
- zagotavlja dostopnost javnosti do zbirk,
- ima izdelan načrt fizičnega in tehničnega varovanja ter škodnega zavarovanja muzejskih zbirk, ki ga potrdi ustanovitelj,
- in izpolnjuje druge minimalne strokovne, prostorske in tehnične zahteve, določene s predpisom iz 52. člena tega zakona.
(6) Muzej, vpisan v razvid, mora za oglede določiti vstopnino in odpiralni čas, ki morata biti objavljena na vidnem mestu ob vstopu v muzej.
88. člen
(lastništvo dediščine v upravljanju muzejev)
Lastništvo dediščine v upravljanju muzejev, vpisanih v razvid, se določi na podlagi naslednjih meril:
- dediščina je last osebe, ki je kot lastnik navedena v inventarni knjigi muzeja;
- kadar kot lastnik dediščine v inventarni knjigi muzeja ni naveden lastnik, je dediščina last osebe, ki je financirala njen odkup, na podlagi katerega je dediščina prišla v upravljanje muzeja. Če je financerjev več, je dediščina solastnina financerjev v idealnih deležih, ki so sorazmerni z njihovimi prispevki;
- v drugih primerih je dediščina last ustanovitelja muzeja, razen arheoloških ostalin, ki so last države na podlagi tega zakona.
89. člen
(preverjanje izvora premične dediščine)
Muzej, vpisan v razvid, mora pri pridobivanju premične dediščine preveriti njen izvor. Vsak sum o nezakonitem izvoru mora muzej sporočiti inšpektorici oziroma inšpektorju, pristojnemu za dediščino (v nadaljnjem besedilu: inšpektor).
90. člen
(izbris iz razvida muzejev)
Muzej se izbriše iz razvida muzejev na lasten predlog, predlog ustanovitelja ali po uradni dolžnosti, če muzej preneha ali če se ugotovi, da muzej ne izpolnjuje več zahtev iz petega odstavka 87. člena tega zakona.
91. člen
(državni muzej)
(1) Državni muzej je javni zavod, ki ga ustanovi država zato, da zagotovi varstvo premične dediščine, ki je državnega pomena.
(2) Področje delovanja in poslanstvo muzeja določi akt o ustanovitvi, ki ga sprejme vlada.
(3) Državni muzej kot državno javno službo opravlja naslednje naloge:
1. identificira, dokumentira, preučuje in interpretira ter vrednoti premično in živo dediščino ter jo predstavlja javnosti,
2. zbira, izvaja akcesijo in inventariziranje premične dediščine,
3. pripravlja predloge za razglasitev premičnih spomenikov državnega pomena,
4. usklajuje vpis premične dediščine v register,
5. varuje in hrani nacionalne muzejske zbirke,
6. pripravlja in izvaja konservatorsko-restavratorske postopke na premični dediščini s svojega področja delovanja,
7. nadzira varstvo premičnih spomenikov in nacionalnega bogastva zunaj muzejev,
8. svetuje in daje navodila lastnikom zbirk premične dediščine glede vodenja inventarnih knjig s svojega področja delovanja,
9. razstavlja muzejske zbirke,
10. raziskuje premično dediščino in njeno varstvo po naročilu ministrstva, v katerega delovno področje sodi, ter
11. izvaja programe za razvijanje zavesti o dediščini, pripravništva, izpopolnjevanja, in prakse za izobraževalne programe različnih stopenj s svojega področja.
(4) Državni muzej izvaja tudi programe usposabljanja in vseživljenjskega učenja v povezavi z dediščino kot dejavnost, ki se ne financira iz državnega proračuna, namenjenega kulturi.
92. člen
(Služba za premično dediščino in muzeje)
(1) Služba je organizirana v enem od državnih muzejev. Minister določi državni muzej, v okviru katerega je organizirana služba.
(2) Muzej, v katerem je organizirana služba, poleg nalog iz tretjega odstavka prejšnjega člena tega zakona kot državno javno službo opravlja naslednje naloge:
1. daje mnenja ministrstvu v postopku vpisa v razvid muzejev iz 87. člena in v postopku podelitve pooblastila iz 95. člena tega zakona,
2. v postopkih izdajanja soglasij za raziskave daje ministrstvu mnenja o dodelitvi arhivov arheoloških najdišč in najdenih premičnin z domnevo dediščine muzejem,
3. koordinira pripravo izvedenskih mnenj glede iznosa oziroma izvoza premične dediščine,
4. daje mnenje ministru za odločanje o kompetenčnih sporih med muzeji, ki opravljajo državno javno službo,
5. pripravlja strokovne podlage za izdajo upravnih odločb, ki jih izdaja ministrstvo,
6. izvaja analize muzejske dejavnosti in o tem letno poroča ministru,
7. sodeluje v pripravi strategije varstva in predlaga ukrepe za njeno izvedbo,
8. sodeluje z državnimi organi in jim nudi strokovno pomoč pri postopkih v zvezi s premičninami z domnevo dediščine,
9. predlaga merila za sofinanciranje muzejskih programov in projektov,
10. oblikuje skupne nastope muzejev, promocijo in trženje njihovih storitev,
11. pripravlja standarde za inventarizacijo in postopke dokumentiranja, interpretiranja in hranjenja premične dediščine in ministru predlaga njihov sprejem,
12. opravlja druge naloge v imenu muzejev na podlagi predhodnega dogovora,
13. sodeluje pri varovanju žive dediščine,
14. usklajuje programe usposabljanja ter vseživljenjskega učenja na področju premične dediščine in potrebe po izobraževanju kadrov v muzejih in
15. usklajuje programe pripravništva in izpopolnjevanja za pridobitev strokovnih nazivov.
(3) Naloge iz prejšnjega odstavka se izvajajo v sodelovanju z državnimi in pooblaščenimi muzeji.
93. člen
(državna javna služba v pooblaščenih muzejih)
(1) Pooblaščeni muzej je muzej, vpisan v razvid, ki je pridobil pooblastilo za opravljanje državne javne službe muzejev. Država v pooblaščenem muzeju podpira izvajanje naslednjih dejavnosti kot državno javno službo:
1. identificiranje, dokumentiranje, preučevanje, vrednotenje in interpretiranje premične in žive dediščine,
2. zbiranje, akcesija in inventariziranje premične in žive dediščine,
3. varovanje in hranjenje muzejskih zbirk državnega pomena,
4. sodelovanje v upravnih postopkih, ki jih vodi ministrstvo,
5. svetovanje lastnikom zbirk premične dediščine glede vodenja inventarnih knjig,
6. priprava in izvedba konservatorsko-restavratorskih postopkov na premični dediščini državnega pomena ter
7. izvajanje programov pripravništva in izpopolnjevanja.
(2) Država sofinancira državno javno službo v pooblaščenem muzeju v obsegu iz prejšnjega odstavka, vendar največ v višini 80 odstotkov vseh stroškov delovanja muzeja.
(3) Minister s predpisom iz 52. člena tega zakona določi standarde za varovanje in hranjenje muzejskega gradiva v državnih in pooblaščenih muzejih.
94. člen
(zahteve za pridobitev pooblastila)
Muzej lahko pridobi pooblastilo za opravljanje državne javne službe, če izpolnjuje naslednje zahteve:
- je vpisan v razvid muzejev,
- ima stalne finančne vire za delovanje,
- je usposobljen za identificiranje, dokumentiranje, vrednotenje, interpretiranje, inventariziranje, varovanje, hranjenje, raziskovanje premične dediščine in njeno predstavljanje javnosti,
- zagotavlja dostopnost do dediščine, ki jo hrani, in do podatkov o njej,
- zagotavlja ogled muzejskih zbirk z določenim odpiralnim časom, vendar najmanj 40 ur tedensko, in
- izpolnjuje druge minimalne strokovne, tehnične in prostorske zahteve ter zahteve za varovanje in hranjenje muzejskega gradiva.
95. člen
(postopek podelitve pooblastila)
(1) Ministrstvo podeli muzejem pooblastilo za opravljanje javne službe na podlagi javnega razpisa.
(2) Vlogo na razpis poda muzej ob soglasju ustanovitelja.
(3) Vlogi mora biti priložen:
- ustanovitveni akt muzeja, v katerem sta opredeljena poslanstvo muzeja in njegova zbiralna politika,
- koncept ureditve in razvoja muzeja in njegovih zbirk ter
- ustrezna dokazila, da muzej izpolnjuje zahteve iz 94. člena tega zakona.
(4) Ministrstvo po prejemu vlog pridobi mnenje muzeja, v katerem je organizirana služba, o izpolnjevanju zahtev za pridobitev pooblastila. Pri odločanju o podelitvi pooblastila imajo prednost muzeji, katerih ustanovitelji so občine in ki opravljajo dejavnosti širšega pomena.
(5) Sklep o podelitvi pooblastila sprejme na predlog ministra vlada. V sklepu se določi področje, za katero skrbi pooblaščeni muzej, začetek izvajanja pooblastila in njegovo trajanje.
(6) Ministrstvo, pooblaščeni muzej in njegov ustanovitelj po izdaji sklepa o pridobitvi pooblastila sklenejo pogodbo o izvajanju javne službe, v kateri se opredelijo najmanj obseg in način izvajanja državne javne službe, njeno financiranje in nadzor države nad izvajanjem javne službe.
(7) Ministrstvo preverja izpolnjevanje zahtev najmanj enkrat na tri leta.
96. člen
(prenehanje pooblastila)
(1) Muzeju preneha pooblastilo za opravljanje državne javne službe:
- na njegov predlog ali predlog njegovega ustanovitelja,
- z izbrisom iz razvida muzejev ali
- če pooblaščeni muzej ne izpolnjuje več zahtev iz 94. člena oziroma je kršena pogodba iz 95. člena tega zakona.
(2) Kršitev pogodbe je razlog za prenehanje, če:
- muzej ravna s sredstvi, pridobljenimi za izvajanje državne javne službe, v nasprotju s pogodbo,
- muzej s svojim ravnanjem škoduje dediščini in je bil o tem izdan inšpekcijski ukrep, vendar muzej v predpisanem roku ni odpravil nepravilnosti,
- muzej ne odpravi druge nepravilnosti, ki jo je ministrstvo ugotovilo po nadzorstveni pravici.
(3) Muzeju se pooblastilo za opravljanje državne javne službe vzame ob smiselni uporabi postopka za podelitev pooblastila.
(4) Ob prenehanju izvajanja pooblastila mora ustanovitelj zagotoviti primerno varovanje, hranjenje in dostopnost spomenikov in dediščine, s katerimi upravlja muzej.
(5) Kadar pooblaščeni muzej preneha izvajati državno javno službo, mora izročiti dediščino, pridobljeno na podlagi opravljanja te službe, v upravljanje državnemu ali drugemu pooblaščenemu muzeju.
(6) Muzejske zbirke, pridobljene na podlagi izvajanja javne službe, se ne smejo deliti.
(7) Postopek prenosa in izročitve dediščine iz prejšnjega odstavka določi minister z odločbo.
97. člen
(sofinanciranje programov in projektov v muzejih)
Država lahko na podlagi javnega poziva in razpisa prispeva sredstva za programe in projekte v pooblaščenih muzejih in drugih muzejih, vpisanih v razvid iz 87. člena tega zakona zunaj obsega državne javne službe, vključno z nujnimi odkupi premične dediščine za izpopolnitev muzejskih zbirk državnega pomena in poroštvo za izposojo muzejskih zbirk za razstave.


4. Javna služba varstva žive dediščine
98. člen
(splošne določbe glede javne službe varstva žive dediščine)
(1) Državno javno službo varstva žive dediščine opravljajo državni in pooblaščeni muzeji, zavod in pravna oseba, ki lahko pridobi pooblastilo za izvajanje državne javne službe na podlagi javnega razpisa (v nadaljnjem besedilu: koordinator varstva žive dediščine).
(2) Koordinator varstva žive dediščine kot državno javno službo opravlja naslednje naloge:
1. identificira, dokumentira, preučuje, vrednoti in interpretira živo dediščino,
2. usklajuje in samostojno predlaga vpis žive dediščine v register,
3. svetuje nosilcem žive dediščine glede njenega celostnega ohranjanja,
4. pripravlja predloge za razglasitev živih mojstrovin,
5. usklajuje delo muzejev in zavoda v zvezi z ohranjanjem žive dediščine in kulturnih prostorov, povezanih z njo,
6. opravlja druge naloge v zvezi z živo dediščino po naročilu ministrstva.
(3) Glede zahtev za opravljanje javne službe na podlagi pooblastila in drugih zahtev za delovanje se smiselno uporabljajo določbe za pooblaščene muzeje.
(4) Ob prenehanju pooblastila mora koordinator predati državnemu muzeju zbirke podatkov in drugo gradivo, nastalo na podlagi pooblastila.

5. Lokalna javna služba varstva
99. člen
(lokalna javna služba varstva)
(1) Lokalna javna služba varstva dediščine obsega varstvo dediščine lokalnega pomena, financiranje muzejev in drugih subjektov varstva dediščine ter upravljanje spomeniških območij lokalnega pomena.
(2) Na področju varstva pokrajine in občine poleg drugih nalog po tem zakonu zagotavljajo:
- vzpostavljanje, organiziranje in financiranje lokalne javne službe varstva ter zagotavljanje nadzora nad njenim izvajanjem;
- financiranje drugih oblik varstva v skladu z zakonom.
(3) Pokrajine in občine lahko ustanavljajo svoje organizacije za izvajanje nalog varstva. Organizacije za varstvo ne smejo posegati v pristojnosti, ki jih imajo na področju varstva organi države.
100. člen
(lokalna javna služba varstva nepremične dediščine)
(1) Pokrajina ali občina lahko ustanovi organizacijo, ki izvaja izbirno lokalno javno službo varstva nepremične dediščine za opravljanje ene ali več naslednjih nalog:
- dokumentiranje dediščine na ozemlju pokrajine ali občine,
- izvajanje predhodnih raziskav,
- izvajanje posameznih konservatorsko-restavratorskih del,
- sodelovanje z lastniki nepremičnih spomenikov in z drugimi, ki imajo interese v zvezi s posameznim spomenikom, ter posredovanje pojasnil, nasvetov in navodil,
- upravljanje lokalnih spomenikov ter
- izvajanje programov za razvijanje zavesti o dediščini.
(2) Več občin lahko skupaj ustanovi lokalno javno službo iz prejšnjega odstavka.
(3) Izvajalec lokalne javne službe mora zavodu najmanj enkrat letno posredovati podatke o dokumentiranju iz prve alineje prvega odstavka in poročilo o delu.
101. člen
(lokalna javna služba varstva premične in žive dediščine)
(1) Pokrajina zagotavlja pokrajinsko javno službo varstva premične in žive dediščine z ustanovitvijo muzeja.
(2) Občina lahko sama ali skupaj z drugimi občinami ustanavlja muzeje ali druge organizacije za zagotavljanje izbirne občinske javne službe varstva premične in žive dediščine oziroma zagotovi izvajanje občinske javne službe varstva premične in žive dediščine na drug način.
(3) Pokrajina ali občina je dolžna zagotavljati prostorske, strokovne in tehnične zahteve delovanja lokalne javne službe varstva premične dediščine, vključno z nujnimi odkupi.
(4) Izvajalec lokalne javne službe varstva premične in žive dediščine pripravlja predloge za razglasitev premične in žive dediščine za spomenike lokalnega pomena.
(5) Muzeji iz drugega odstavka tega člena lahko ob izpolnjevanju pogojev tega zakona pridobijo status pooblaščenega muzeja.


6. Prostovoljci v javni službi
102. člen
(prostovoljci)
(1) V javni službi varstva lahko kot prostovoljci delajo ljudje z ustrezno izobrazbo oziroma kvalifikacijo. Po zaključku prostovoljnega dela izda izvajalec javne službe potrdilo o pridobitvi delovnih izkušenj ali kvalifikacij, razen če zakon ne določa drugače.
(2) Prostovoljci lahko pri izvajalcu javne službe varstva opravljajo pripravništvo kot volonterji pripravniki, pridobivajo delovne izkušnje za naziv iz 103. člena tega zakona ali opravljajo druga dela.
(3) V javni službi za področje varstva delujejo tudi prostovoljci – zaupniki. Njihova naloga je razvijanje zavesti javnosti o dediščini, informiranje in neformalni nadzor nad stanjem varstva na terenu.
(4) Razmerje prostovoljca in izvajalca javne službe varstva se ureja s pogodbo.
(5) Merila za denarne nagrade prostovoljcev se uredijo s predpisom iz 107. člena tega zakona.


X. IZVAJANJE DEJAVNOSTI VARSTVA NA PODLAGI NAZIVOV IN POGODB TER OPRAVLJANJE SPECIALIZIRANIH DEJAVNOSTI VARSTVA
103. člen
(strokovni nazivi)
(1) Posameznik, ki se pripravlja na opravljanje strokovnega dela na področju varstva, za katero je potrebna srednja, višja ali visoka izobrazba, ali želi opravljati tako delo, mora opraviti pripravništvo in opraviti izpit za pridobitev strokovnega naziva.
(2) Posameznik, ki še ni pridobil strokovnega naziva, lahko delo opravlja le pod mentorstvom osebe, ki ima strokovni naziv.
(3) Zahteve za pridobitev nazivov so določena izobrazba oziroma kvalifikacija, delovne izkušnje, strokovne kompetence in opravljen izpit.
(4) Minister predpiše vrste strokovnih nazivov, program izpopolnjevanja za pripravništvo in za pridobitev nazivov, zahteve glede izobrazbe, delovne izkušnje in ugotavljanja strokovnih kompetenc ter način opravljanja izpitov za pridobitev strokovnega naziva.
104. člen
(izpopolnjevanje)
(1) Posameznik, ki dela na področju varstva, ima pravico in dolžnost, da se strokovno izpopolnjuje.
(2) Izpopolnjevanje in preverjanje znanja se izvajata po programu, ki ga določi ministrstvo.
105. člen
(specializirana dela varstva)
(1) Da bi lastnikom dediščine omogočili dostop do verodostojnih podatkov o fizičnih in pravnih osebah, ki so strokovno usposobljene za posege v dediščino oziroma za opravljanje drugih del v zvezi z dediščino (v nadaljnjem besedilu: specializirana dela varstva), se vzpostavi informativni seznam oseb, ki so strokovno usposobljene za opravljanje specializiranih del varstva.
(2) Specializirane dela varstva so:
- izvajanje raziskav in predhodnih raziskav, vključno z arheološkimi raziskavami,
- izvajanje konservatorsko-restavratorskih del,
- izvajanje gradbenih in obrtniških del na dediščini,
- prevozi premične dediščine,
- priprava konservatorskih načrtov,
- priprava načrtov upravljanja,
- priprava projektne dokumentacije za posege v dediščino,
- priprava okoljskih poročil oziroma poročil v vplivih na okolje s stališča dediščine,
- priprava izvedenskih mnenj in cenitev,
- izvajanje programov izpopolnjevanja in usposabljanja,
- hranjenje in predstavljanje zbirk premične dediščine javnosti.
(3) Ministrstvo vodi seznam oseb, ki so strokovno usposobljene za opravljanje specializiranih del varstva (v nadaljnjem besedilu: seznam usposobljenih izvajalcev). Seznam vsebuje naslednje podatke oseb, ki so usposobljene za specializiranih del:
- firma, matična številka, sedež osebe; če gre za gospodarsko družbo ali samostojnega podjetnika,
- osebno ime in prebivališče odgovorne osebe oziroma osebe, ki dejavnost opravlja kot samozaposleni na področju kulture,
- osebno ime in prebivališče osebja, ki ima izobrazbo, nacionalno poklicno kvalifikacijo in strokovni naziv, če so ti podatki pomembni za dokazovanje strokovne usposobljenosti, vrsta in trajanje zaposlitve oziroma delovnega razmerja.
(4) Seznam usposobljenih izvajalcev se objavi na svetovnem spletu. Osebni podatki iz seznama se objavijo na podlagi privoljenja osebe, ki je te podatke posredovala.
(5) Minister s predpisom iz 103. člena tega zakona podrobneje določi način uvrstitve na seznam usposobljenih izvajalcev, način izkazovanja strokovne usposobljenosti in vodenja seznama usposobljenih izvajalcev.

106. člen
(pogodba z velikim lastnikom dediščine)
(1) Fizična ali pravna oseba, ki je lastnik velikega števila nepremičnih ali premičnih spomenikov, kot na primer cerkev ali druga verska skupnost, zavod s področja izobraževanja ali gospodarska družba, lahko pri sebi organizira dejavnost inventariziranja, hranjenja, raziskovanja in predstavljanja dediščine javnosti.
(2) Vlada s tako osebo sklene pogodbo, v kateri se opredelijo zahteve za opravljanje take dejavnosti in uredijo druge zadeve ob smiselni uporabi določb tega zakona, ki veljajo za javno službo varstva, strokovne nazive, pooblastila in opravljanje specializiranih dejavnosti varstva.


XI. NEVLADNE ORGANIZACIJE NA PODROČJU VARSTVA
107. člen
(nevladna organizacija, ki deluje v javno korist)
(1) Nevladna organizacija, ki s svojim delovanjem pomembno prispeva k varstvu, k razvijanju zavesti o dediščini, širitvi znanja in spretnosti, povezanih z dediščino, ter k usposabljanju in vseživljenjskem učenju, lahko pridobi status nevladne organizacije, ki deluje na področju kulturne dediščine v javno korist. Status se pridobi na podlagi zakona, ki ureja uresničevanje javnega interesa za kulturo, in ob smiselni uporabi predpisov, ki urejajo delovanje društev.
(2) Status nevladne organizacije, ki deluje na področju kulturne dediščine v javno korist, lahko pod enakimi pogoji pridobi cerkev ali druga verska skupnost, če ima lastno pravno osebnost.
108. člen
(pravica nevladne organizacije)
(1) Oseba, ki ima status nevladne organizacije, ki deluje na področju kulturne dediščine v javno korist, ima pravico:
- dajanja mnenj in predlogov rešitev glede posameznih vprašanj varstva,
- sodelovanja v posvetovalnih telesih ministrstva, pokrajin in občin,
- sodelovanja v postopkih priprave strategije iz 73. člena tega zakona in drugih strateških dokumentov države, pokrajin in občin, ki zadevajo varstvo in ohranitev dediščine,
- opravljanja drugih nalog na področju varstva na podlagi javnih razpisov.
(2) Oseba iz prejšnjega odstavka, ki je hkrati lastnik dediščine, ima pravico sodelovati v zadevah varstva, ki se tičejo te konkretne dediščine, če ne gre za konflikt interesov med njeno vlogo lastnika in nevladne organizacije.
.



XII. NADZORSTVO

1. Splošne določbe glede nadzorstva
109. člen
(inšpekcijski nadzor)
Nadzor nad izvajanjem določb tega zakona in na njegovi podlagi izdanih predpisov in drugih aktov, ki se nanašajo na varstvo, opravlja inšpektor, pristojen za dediščino.
110. člen
(pooblastila inšpektorja)
Inšpektor ima poleg pooblastil iz zakona, ki ureja inšpekcijski nadzor, še naslednja pooblastila:
- pregledovati nepremično in premično dediščino, knjige in listine v zvezi s prometom, posegi v dediščino in v spomenike,
- pregledovati in zahtevati vpogled v dokumentacijo, ki se nanaša na razglašanje spomenikov, izdajanje upravnih odločb lastnikom ter na iznos in na trgovanje z dediščino.
111. člen
(sodelovanje z javno službo varstva)
Inšpektor lahko pri vodenju postopkov zahteva sodelovanje državnih, pokrajinskih in občinskih organov, zlasti v primerih opravljanja ogleda in ustne obravnave, od izvajalcev javne službe pa podajanja strokovnih mnenj.
112. člen
(inšpekcijski zavezanci)
Inšpekcijski zavezanci po tem zakonu so:
- pri posegih: investitor posega in oseba, ki izvaja poseg,
- pri vzdrževanju in opustitvi vzdrževanja: lastnik oziroma posestnik in oseba, ki izvaja vzdrževanje,
- pri škodljivih ravnanjih: povzročitelj škode.
113. člen
(carinski nadzor)
(1) Carinski organi opravljajo nadzor pri uvozu in izvozu premičnin iz 46. člen in 47. člena tega zakona, pri čemer jim pristojna organizacija in inšpektor zagotavljata strokovno podporo.
(2) Podpora pristojne organizacije iz prejšnjega odstavka je brezplačna.


2. Inšpekcijski ukrepi
114. člen
(splošni inšpekcijski ukrepi)
Inšpekcijsko nadzorstvo obsega poleg ukrepov po zakonu, ki ureja inšpekcijski nadzor, tudi posebne ukrepe, določene s tem zakonom.
115. člen
(inšpekcijski ukrepi v primeru nedovoljenih posegov)
(1) Če inšpektor ugotovi, da se izvaja ali se je izvedel nedovoljen poseg v dediščino ali spomenik, lahko z odločbo odredi ustavitev izvajanja vseh del. Ustavitev del velja, dokler si inšpekcijski zavezanec ne pridobi kulturnovarstveno soglasje za nameravani poseg.
(2) Inšpekcijski zavezanec je dolžan najkasneje v enem mesecu po izrečenem inšpekcijskem ukrepu o ustavitvi izvajanja vseh del zaprositi zavod za kulturnovarstveno soglasje, oziroma za spremembo kulturnovarstvenega soglasja. Če zavezanec v enem mesecu po izrečenem inšpekcijskem ukrepu ne zaprosi za kulturnovarstveno soglasje oziroma za spremembo kulturnovarstvenega soglasja ali če zavod njegovo zahtevo za izdajo oziroma za spremembo kulturnovarstvenega soglasja pravnomočno zavrne ali zavrže, inšpektor z odločbo odredi, da se na stvari na stroške inšpekcijskega zavezanca vzpostavi prejšnje stanje.
(3) Če vzpostavitev prejšnjega stanja ni več mogoča, inšpektor odredi sanacijo stanja ali nadomestni ukrep.
(4) Inšpektor z odločbo določi rok za izvedbo ukrepov iz drugega in tretjega odstavka tega člena.
(5) Če gre v primerih iz prvega odstavka tega člena za poseg v spomenik ali nepremično dediščino, za katerega je potrebno pridobiti gradbeno dovoljenje po predpisih o graditvi objektov, inšpektor z odločbo odredi ustavitev izvajanja vseh del in zadevo odstopi v reševanje pristojnemu gradbenemu inšpektorju. Ustavitev del velja do odločitve pristojnega gradbenega inšpektorja.
(6) Ukrep ustavitve del iz prvega in prejšnjega odstavka se šteje za nujni ukrep v javnem interesu v skladu z določbami zakona o splošnem upravnem postopku in ga lahko inšpektor odredi v skrajšanem postopku brez zaslišanja strank. Odločba se lahko izda ustno.
116. člen
(inšpekcijski ukrepi v primeru škode ali neposredne nevarnosti poškodovanja)
(1) Če inšpektor ugotovi, da obstaja neposredna nevarnost poškodovanja ali je škoda na nepremičnem spomeniku oziroma nacionalnem bogastvu že nastala, odredi rok, v katerem se mora taka nevarnost odpraviti, oziroma sprejme ukrepe za odpravo škode ali za njeno ustrezno zmanjšanje.
(2) Če inšpekcijski zavezanec v roku iz prejšnjega odstavka ne opravi ustreznih ukrepov ali ne zagotovi potrebnih del, inšpektor odredi, da se dela izvedejo na stroške zavezanca.
(3) Dela iz prejšnjega odstavka opravi pristojna organizacija na podlagi konservatorskega načrta in pod vodstvom pooblaščene osebe.
117. člen
(inšpekcijski ukrepi v primeru škodljivega ravnanja)
(1) Če inšpektor ugotovi, da zaradi nepravilnega vzdrževanja, ravnanja ali rabe nepremičnega spomenika oziroma nacionalnega bogastva ali zaradi opustitve dolžnega vzdrževanja ali ravnanja obstaja nevarnost njegovega poškodovanja, lahko tako ravnanje ali rabo prepove in odredi potrebne ukrepe za zagotovitev varstva.
(2) Če je zaradi nepravilnega vzdrževanja, ravnanja, rabe ali opustitve dolžnega vzdrževanja ali ravnanja lastnika ali posestnika oziroma osebe, ki izvaja vzdrževanje, ogroženo nacionalno bogastvo, lahko inšpektor z odločbo začasno odvzame posest in premičnino prepusti v hrambo državnemu ali pooblaščenemu muzeju do izpolnitve pogojev za vrnitev. Pogoji za vrnitev so izpolnjeni, ko sta zagotovljena ravnanje in raba nacionalnega bogastva v skladu s tem zakonom.
118. člen
(inšpekcijski ukrep v primeru izkoriščanja podobe ali imena spomenika brez soglasja lastnika)
Če inšpektor ugotovi, da fizična ali pravna oseba uporablja podobo ali ime spomenika brez soglasja lastnika, lahko tako nadaljnjo rabo prepove.
119. člen
(inšpekcijski ukrepi pri opravljanju dejavnosti v nasprotju s predpisi)
(1) Če inšpektor ugotovi, da se hrani spomenik ali drugo nacionalno bogastvo v nasprotju s predpisi, lahko prepove hrambo spomenika ali drugega nacionalnega bogastva ter določi ukrepe, ki jih je treba zagotoviti za varstvo in roke za izvedbo ukrepov.
(2) Če inšpektor ugotovi, da se trgovanje s premično dediščino opravlja v nasprotju s predpisom iz 45. člena tega zakona, prepove trgovanje z dediščino ter določi ukrepe, ki jih je treba zagotoviti za varstvo in roke za izvedbo ukrepov.
120. člen
(zadržanje)
(1) Če carinski organ pri opravljanju nadzora v skladu s tem zakonom utemeljeno sumi, da obravnavano blago predstavlja premično dediščino, ki se uvaža ali izvaža v nasprotju z določbami tega zakona, lahko takšno blago zadrži in o tem nemudoma obvesti pristojno organizacijo in inšpektorja.
(2) Pristojna organizacija mora v roku desetih delovnih dni po prejemu obvestila carinskega organa podati mnenje, ali je zadržano blago dediščina, za katero je po določbah tega zakona potrebno dovoljenje za uvoz ali izvoz, in o tem nemudoma obvestiti carinski organ.
(3) Če pristojna organizacija ne odloči o naravi zadržanega blaga v roku iz prejšnjega odstavka, carinski organ zadržano blago prepusti v izbrano carinsko dovoljeno rabo ali uporabo.
(4) Če pristojna organizacija ugotovi, da je zadržano blago dediščina, za katero je po določbah tega zakona potrebno dovoljenje za izvoz ali uvoz, carinski organ zavrne prepustitev blaga v izbrano carinsko dovoljeno rabo ali uporabo.
121. člen
(skladiščenje zadržanega blaga)
(1) Zadržano blago se hrani v skladu s carinskimi predpisi, ki veljajo za carinsko skladiščenje blaga.
(2) Če pristojna organizacija ugotovi, da je zadržano blago dediščina, za katero je po določbah tega zakona potrebno dovoljenje za uvoz ali izvoz, nosi stroške skladiščenja in druge stroške, ki bi utegnili nastati v zvezi z dediščino, oseba, ki je uvažala ali izvažala zadevno dediščino, oziroma oseba, za račun katere se je zadevna dediščina uvažala ali izvažala v nasprotju z določbami tega zakona.


3. Izvajanje inšpekcijskega nadzora

122. člen
(izvajanje izvršbe s prisilitvijo)
(1) Izvršba s prisilitvijo za inšpekcijske ukrepe, izdane v skladu z določbami tega zakona, se opravlja po določbah zakona, ki ureja upravni postopek, z izjemo, ki jo določa ta zakon.
(2) Kadar inšpektor določi izvajanje izvršbe s prisilitvijo, znaša denarna kazen za zavezanca pravno osebo do 20.000 evrov, za zavezanca samostojnega podjetnika posameznika in zavezanca podjetnika, ki samostojno opravlja dejavnost pa do 2.000 evrov.
123. člen
(obveščanje)
Organ, ki prejme predlog za uvedbo postopka zaradi kaznivega dejanja, mora o svojih ukrepih obvestiti inšpektorja, ki je vložil ovadbo.
124. člen
(zaseg)
(1) Inšpektor oziroma druga pooblaščena oseba ima pravico zaseči dokumentacijo ali predmete, ki se lahko odvzamejo v postopku o prekršku ali kadar je to potrebno zaradi zavarovanja dokazov.
(2) Zasežena dokumentacija ali predmeti iz prejšnjega odstavka se do konca inšpekcijskega postopka ali postopka o prekršku hranijo pri ministrstvu.


XIII. KAZENSKE DOLOČBE
125. člen
(prekrški)
(1) Z globo od 400 do 4.000 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik ali samostojna podjetnica posameznica (v nadaljnjem besedilu: samostojni podjetnik) in posameznik ali posameznica, ki samostojno opravlja dejavnost (v nadaljnjem besedilu: posameznik), ki samostojno opravlja dejavnost:
- ne sporoči pomanjkljivosti ali škode na spomeniku v skladu z drugim odstavkom 56. člena tega zakona,
- ne navede registra kot vira podatkov v skladu s šestim odstavkom 67. člena tega zakona.
(2) Z globo od 200 do 2.000 evrov se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe, samostojnega podjetnika, državnega, pokrajinskega ali občinskega organa, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.
(3) Z globo od 100 do 600 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
126. člen
(prekrški)
(1) Z globo od 1.000 do 4.000 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki:
- ne obvesti o najdbi arheološke ostaline v skladu s prvim odstavkom 26. člena tega zakona,
- ne pošlje poročila o poteku in izsledkih raziskave v skladu s prvim odstavkom 33. člena tega zakona,
- ni vpisan v razvid trgovcev z dediščino v skladu s prvim odstavkom 45. člena tega zakona ali
- ne dopusti dokumentiranja in raziskovanja spomenika v skladu s prvim odstavkom 55. člena tega zakona.
(2) Z globo od 400 do 4.000 evrov se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe, samostojnega podjetnika, državnega, pokrajinskega ali občinskega organa, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.
(3) Z globo od 200 do 1.000 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
127. člen
(prekrški)
(1) Z globo od 2.000 do 40.000 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki:
- posega v kraj najdbe v nasprotju z drugim odstavkom 26. člena tega zakona,
- izvaja poseg brez kulturnovarstvenega soglasja iz 28. člena tega zakona ali v nasprotju z njim,
- uporablja iskalnik kovin ali drugih tehničnih sredstev v nasprotju s prvim odstavkom 32. člena tega zakona,
- ne preda celotne in originalne dokumentacije raziskave nepremične dediščine, celotnega in originalnega arhiva arheološkega najdišča v skladu s četrtim odstavkom 33. člena tega zakona,
- ne ravna s spomenikom v skladu z drugim odstavkom 36. člena tega zakona,
- ne vodi evidence v skladu s tretjim odstavkom 45. člena tega zakona,
- nima dovoljenja za iznos ali izvoz premične dediščine v skladu s prvim odstavkom 46. člena tega zakona,
- ob uvozu oziroma vnosu ne predloži dovoljenja v skladu s 47. členom tega zakona,
- ne poseduje dokazila o izvoru v skladu z 53. členom ali
- ne opravi ustreznih ukrepov ali zagotovi ustreznih del na podlagi ukrepa inšpektorja iz 116. člena tega zakona,
- ravna s spomenikom ali nacionalnim bogastvom v nasprotju z ukrepom inšpektorja iz 117. člena tega zakona.
(2) Z globo od 800 do 4.000 evrov se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe, samostojnega podjetnika, državnega, pokrajinskega ali občinskega organa, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.
(3) Z globo od 400 do 4.000 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
(4) V primerih iz tretje alineje prvega odstavka tega člena se lahko izreče stranska sankcija odvzema iskalnika kovin ali drugega tehničnega sredstva skupaj z vso opremo, ki se uporablja za iskanje arheoloških ostalin.
128. člen
(prekrški javne službe)
(1) Z globo od 400 do 4.000 evrov se kaznuje za prekršek izvajalec javne službe, če:
- ne seznani pobudnika z zavrnitvijo v skladu s prvim odstavkom 12. člena tega zakona,
- ne nudi strokovne pomoči v skladu z drugim odstavkom 37. člena ali strokovne podpore v skladu s 113. členom tega zakona,
- ne objavi vstopnine in odpiralnega časa v skladu s šestim odstavkom 87. člena tega zakona,
- ne sporoči suma o nezakonitem izvoru v skladu z 89. členom tega zakona,
- ne posreduje podatkov v skladu z drugim odstavkom 100. člena tega zakona.
(2) Z globo od 200 do 1.000 evrov se kaznuje odgovorna oseba izvajalca javne službe, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.
(3) Določbe četrte in pete alineje prvega odstavka veljajo tudi za registrirane muzeje oziroma odgovorne osebe registriranih muzejev.
129. člen
(izrekanje glob v razponih)
Globe, predpisane s tem zakonom, se izrekajo v okviru razponov, določenih v tem poglavju.


XIV. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
130. člen
(obstoječa registrirana dediščina)
(1) Vsa dediščina, ki je vpisana v register nepremične kulturne dediščine na dan uveljavitve tega zakona ali bo vpisana vanj do dne vzpostavitve registra po tem zakonu, je varovana na podlagi tega zakona kot registrirana dediščina.
(2) Register po tem zakonu se vzpostavi v 12 mesecih po uveljavitvi predpisa iz 72. člena tega zakona. Do vzpostavitve registra po tem zakonu se dediščina registrira po postopku in na podlagi Pravilnika o registru nepremične kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 25/02).
(3) Prikaz vrednotenja dediščine v prostoru se vzpostavi v 12 mesecih po uveljavitvi predpisa iz 72. člena tega zakona.
(4) Enoten prikaz javnega digitalnega gradiva o dediščini se vzpostavi v 24 mesecih po uveljavitvi podzakonskega akta iz 72. člena tega zakona.
(5) Minister določi varstvena območja dediščine šest mesecev po sprejetju predpisa vlade iz tretjega odstavka 25. člena tega zakona.
131. člen
(varstvo v prostorskih aktih)
(1) Obstoječi varstveni režim ter druga merila in pogoji za izvedbo posegov v prostor se do določitve varstvenih območij dediščine iz 25. člena tega zakona in sprejetja prostorskih aktov, pripravljenih ob upoštevanju določb tega zakona, upoštevajo za enote dediščine, vključene v strokovne zasnove varstva, ki jih je pripravil zavod za območje obravnave prostorskega akta na podlagi Zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 7/99).
(2) Do sprejetja strategije iz 73. člena tega zakona se kot podlaga za pripravo dokumentov razvojnega načrtovanja uporablja Resolucija o nacionalnem programu za kulturo (Uradni list RS, št. 28/04), razen če s predpisi ni drugače določeno.
132. člen
(varstvene usmeritve registrirane dediščine)
(1) Če v registru za registrirano dediščino, ki je bila vanj vpisana do uveljavitve tega zakona, ni drugače določeno, se pri posegih vanjo, za katere je po predpisih, ki urejajo graditev, potrebno gradbeno dovoljenje, upoštevajo naslednje varstvene usmeritve za prostorsko načrtovanje in za izdajanje kulturnovarstvenih soglasij:
- pri posameznih nepremičninah: ohranjajo se njihovi gabariti, zunanjščina, razmerja s sosednjimi nepremičninami in njihova uporaba,
- pri območjih naselbinske dediščine: ohranjajo se morfološka zasnova naselja, javni prostori, ulične fasade, oblika streh, gabariti, meje in silhuete naselja;
- pri območjih kulturne krajine: ohranjajo se vzorci poselitve v pokrajini, razmerja med odprtim prostorom in naselji, tradicionalna raba zemljišč in vzorci parcelacije, značilna vegetacija, prostorske dominante in panoramski pogledi, oblike terena, spominska obeležja, grobišča in pokopališča ter ostanki struktur,
- pri vrtnoarhitekturni dediščini: ohranjajo se zasnova, oblikovani elementi in pritikline.
(2) Varstvene usmeritve iz prejšnjega odstavka, ki se nanašajo na registrirano dediščino znotraj območij, varovanih ali zavarovanih po predpisih s področja ohranjanja narave, se ne upoštevajo, če bi njihovo upoštevanje lahko povzročilo ogrožanje naravnih vrednot in biotske raznovrstnosti, kar ugotovi organizacija, pristojna za varstvo narave, v naravovarstvenih smernicah.
(3) Ne glede na določbe prejšnjih dveh odstavkov se kulturnovarsveno soglasje lahko zavrne samo v primeru, da je poseg v neskladju s tem zakonom ali s prostorskim aktom.
133. člen
(veljavnost dosedanjih aktov o razglasitvi)
(1) Akti o razglasitvi kulturnih spomenikov, ki so bili izdani na podlagi Zakona o varstvu kulturnih spomenikov in prirodnih znamenitosti v Ljudski republiki Sloveniji (Uradni list LRS, št. 23/48), Zakona o varstvu kulturnih spomenikov in naravnih znamenitosti (Uradni list LRS, št. 22/58), Zakona o varstvu kulturnih spomenikov v Ljudski republiki Sloveniji (Uradni list LRS, št. 26/61, in Uradni list SRS, št. 11/65), Zakona o naravni in kulturni dediščini (Uradni list SRS, št. 1/81, 42/86, in Uradni list RS, št. 8/90 in 26/92) in Zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 7/99), in vpisi kulturnih spomenikov v registre spomenikov na podlagi prej navedenih zakonov ostanejo v veljavi in se po potrebi uskladijo z določbami tega zakona.
(2) Kulturni spomeniki, razglašeni z Zakonom o regijskem parku Škocjanske jame (Uradni list RS, št. 57/96), so kulturni spomeniki po tem zakonu.
(3) Za območja, ki so varovana ali zavarovana po predpisih s področja ohranjanja narave, pred uveljavitvijo tega zakona in delno ali v celoti vsebujejo spomenike ali spomeniška območja ter v katerih je varstveni režim ohranjanja narave v koliziji z varstvenim režimom spomenika, se varstveni režimi uskladijo v roku šestih mesecev po uveljavitvi tega zakona. Vlada sprejme sklep o uskladitvi na podlagi usklajenega predloga ministra in ministra, pristojnega za ohranjanje narave.
134. člen
(varstveni režim obstoječih nepremičnih spomenikov)
(1) Če je v aktu o razglasitvi nepremičnega spomenika, ki je začel veljati pred uveljavitvijo tega zakona, varstveni režim določen na način, iz katerega se ne da razbrati njegovega obsega, velja do uveljavitve aktov o razglasitvi na podlagi tega zakona za posamezne zvrsti nepremičnih spomenikov naslednji splošni varstveni režim:
- posamezni spomeniki: varujejo se vse zunanje značilnosti, kot so gabariti, zasnova pročelij, tlorisni razporedi, značilni naravni in umetni materiali ter konstrukcijske značilnosti, ustrezna namembnost, značilna pojavnost v prostoru, arheološke plasti in razmerja spomenika in posebej njegovo vplivno območje. Če je kot spomenik zavarovan zgodovinski park ali vrt, se varujejo parkovna ali vrtna zasnova, način zasaditve, oblikovani naravni elementi, objekti in pritikline, namenjeni uporabi in olepšanju;
- naselbinski spomeniki: varujejo se morfološka zasnova in parcelacija naselja, javni prostori in njihova oprema, ulične fasade in strehe v njihovi materialni pojavnosti in barvni skladnosti, gabariti, meje in silhuete naselja;
- arheološka najdišča: varujejo se pred posegi ali rabo, ki dejansko ali potencialno lahko poškodujejo arheološke plasti, spreminjajo arheološki kontekst ali spreminjajo okoljske dejavnike, pomembne za njihovo ohranitev;
- zavarovana kulturna krajina: varujejo se značilna raba zemljišč, parcelacija, značilna vegetacija, prostorske dominante, odnos med poselitvijo in odprtim prostorom, kraji spomina in značilna topografska imena.
(2) Varstveni režimi iz prejšnjega odstavka, ki se nanašajo na spomenike znotraj območij, varovanih ali zavarovanih po predpisih s področja ohranjanja narave, se ne upoštevajo, če bi njihovo upoštevanje lahko povzročilo ogrožanje naravnih vrednot in biotske raznovrstnosti, kar ugotovi organizacija, pristojna za varstvo narave, v naravovarstvenih smernicah.
(3) Akte o razglasitvi iz prvega odstavka tega člena se glede določitve varstvenih režimov uskladi z tem zakonom v roke enega leta od uveljavitve tega zakona.
135. člen
(prijava arheološke najdbe)
(1) Oseba, ki na dan uveljavitve tega zakona hrani arheološko najdbo brez potrdila o izvoru, mora najkasneje v enem letu od uveljavitve tega zakona o tem obvestiti državni ali pooblaščeni muzej.
(2) V primeru, da oseba ravna v skladu s prejšnjim odstavkom, se za predhodna kazniva dejanja in prekrške v zvezi s to arheološko najdbo, ki se na ta način odkrije, ne kaznuje.
(3) Muzej iz prvega odstavka izda potrdilo o izvoru z navodili za hrambo in pripravi inventarno knjigo zbirke.
(4) Če muzej iz prvega odstavka ugotovi, da gre za zbirko državnega pomena, pripravi predlog za uvrstitev premičnin v muzejsko zbirko.
(5) Oseba, ki je v roku iz prvega odstavka obvestila muzej iz prvega odstavka, da hrani zbirko arheoloških najdb, za katero muzej ugotovi, da gre za zbirko državnega pomena, je upravičena do nadomestila za stroške, ki jih je imela z dotedanjo hrambo zbirke.
(6) O nadomestilu na predlog osebe iz četrtega odstavka odloči ministrstvo.
136. člen
(Zavod za varstvo kulturne dediščine)
(1) Naloge zavoda opravlja Javni zavod za varstvo kulturne dediščine Republike Slovenije, ustanovljen s Sklepom o ustanovitvi javnega zavoda za varstvo kulturne dediščine Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 110/03).
(2) Sklep iz prejšnjega odstavka se v treh mesecih po uveljavitvi tega zakona uskladi s tem zakonom.
137. člen
(državni muzeji)
(1) Ob uveljavitvi tega zakona se kot državni muzeji štejejo vsi muzeji, ki imajo status državnega muzeja ob uveljavitvi tega zakona.
(2) Sklepi o ustanovitvi muzejev iz prejšnjega odstavka se po potrebi uskladijo s tem zakonom v enem letu po uveljavitvi tega zakona.


138. člen
(Služba za premično dediščino in muzeje)
Minister v šestih mesecih po uveljavitvi tega zakona odloči, v katerem državnem muzeju bo organizirana Služba za premično dediščino in muzeje. Javni zavodi s področja varstva dediščine, ki se financirajo iz državnega proračuna, zagotovijo kadrovsko zapolnitev službe iz lastnih kadrovskih virov v roku enega leta.
139. člen
(financiranja muzejev in galerij samoupravnih lokalnih skupnosti)
(1) Muzeji in galerije iz priloge Uredbe o vzpostavitvi muzejske mreže za izvajanje javne službe na področju varstva premične kulturne dediščine in določitve državnih muzejev (Uradni list RS, št. 97/00 in 105/01), razen državnih muzejev, so financirani iz državnega proračuna na podlagi 43. člena Zakona o financiranju občin (Uradni list RS, št. 123/06) do 1. januarja 2009.
(2) S 1. januarjem 2009 prevzame financiranje muzejev in galerij iz prejšnjega odstavka pokrajina ali občina, ki v skladu z zakonom zagotavlja javno službo varstva premične dediščine.
140. člen
(razvid muzejev in trgovcev ter seznam usposobljenih izvajalcev)
(1) Razvid muzejev 87. člena tega zakona se vzpostavi v treh mesecih po vzpostavitvi službe iz 92. člena tega zakona, vendar najkasneje do 30. junija 2008.
(2) Muzeji in galerije iz priloge Uredbe o vzpostavitvi muzejske mreže za izvajanje javne službe na področju varstva premične kulturne dediščine in določitve državnih muzejev (Uradni list RS, št. 97/00 in 105/01) se vpišejo v razvid po uradni dolžnosti na podlagi sklepa ministra v roku iz prejšnjega odstavka.
(3) Razvid trgovcev iz 45. člena tega zakona in seznam usposobljenih izvajalcev specializiranih dejavnosti iz 105. člena tega zakona se vzpostavita tri mesece po sprejemu predpisa iz sedmega odstavka 45. člena oziroma predpisa iz 103. člena tega zakona.
141. člen
(dokončanje postopkov)
Postopki za pridobitev kulturnovarstvenih pogojev in kulturnovarstvenih soglasij ter inšpekcijski postopki, ki so se začeli pred uveljavitvijo tega zakona, se dokončajo po določbah Zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list. RS, št. 7/99).
142. člen
(premestitev javnih uslužbencev)
Zaradi novih pristojnosti, določenih s tem zakonom se v šestih mesecih po uveljavitvi tega zakona v skladu z zakonom o javnih uslužbencih izvede premestitev potrebnega števila javnih uslužbencev iz Inšpektorata Republike Slovenije za okolje in prostor v Inšpektorat Republike Slovenije za kulturo in medije.
143. člen
(prehodna ureditev glede financiranja predhodnih raziskav)
Do 31. decembra 2007 krijejo stroške predhodnih raziskav iz druge alineje drugega odstavka in iz tretjega odstavka 34. člena tega zakona investitorji graditve ali drugih posegov v prostor.
144. člen
(izvršilni predpisi)
Minister izda predpise na podlagi tega zakona v enem letu po njegovi uveljavitvi.
145. člen
(prenehanje veljavnosti izvršilnih predpisov)
(1) Z dnem uveljavitve tega zakona prenehajo veljati naslednji predpisi, sprejeti na podlagi Zakona o naravni in kulturni dediščini (Uradni list RS, št. 7/99):
1. Pravilnik o postopku za izdajo dovoljenj za arheološka raziskovanja (Uradni list RS, št. 113/00),
2. Pravilnik o strokovnih, prostorskih in tehničnih pogojih za izvajanje javne službe na področju varstva kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 113/00),
3. Pravilnik o registru nepremične kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 25/02),
4. Pravilnik o postopku za izdajo dovoljenj za izvoz in iznos predmetov kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 48/04, 106/04),
5. Pravilnik o evidenci in nadzoru pri trgovanju s predmeti kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 140/04 in 15/07 odl.US),
6. Pravilnik o vodenju inventarne knjige premične kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 122/04),
7. Uredba o vzpostavitvi muzejske mreže za izvajanje javne službe na področju varstva premične kulturne dediščine in določitve državnih muzejev (Uradni list RS, št. 97/00 in 105/01).
(2) Predpisi iz prejšnjega odstavka se uporabljajo do uveljavitve ustreznih predpisov na podlagi tega zakona, če niso v nasprotju s tem zakonom.
(3) Do uveljavitve ustreznih predpisov na podlagi tega zakona se uporabljata naslednja predpisa, sprejeta na podlagi Zakona o naravni in kulturni dediščini (Uradni list SRS, št. 1/81, 42/86 in Uradni list RS, št. 26/92), če nista v nasprotju s tem zakonom:
1. Pravilnik o obliki in namestitvi oznak nepremičnih spomenikov in znanosti (Uradni list SRS, št. 33/85),
2. Pravilnik o pripravništvu, strokovnih izpitih in pridobivanju nazivov za zaposlene v dejavnosti s področja varstva kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 31/96).
146. člen
(prenehanje veljavnosti zakona)
Z dnem uveljavitve tega zakona preneha veljati Zakon o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 7/99).
147. člen
(končna določba)
Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.


Obrazložitev


Zakon o varstvu kulturne dediščine je razdeljen v 14. poglavij, vendar ga lahko vsebinsko razdelimo na dva enakovredna dela:

Zakon je v dva vsebinska sklopa razdeljen predvsem zato, da lastniki, posestniki in uporabniki dediščine najdejo veliko večino vseh določb o varstvu dediščine in svojih pravicah in obveznostih v prvem delu zakona in jim je s tem prihranjeno brskanje po celotnem zakonskem besedilu.


1. Splošne določbe (členi 1 do 7)

Uvodno poglavje definira dediščino, vsebino varstva dediščine, najpomembnejše pojme, ki se uporabljajo v njem, in temeljna načela, ki jih je potrebno upoštevati pri varstvu dediščine.

Definicija kulturne dediščine iz 1. člena je povzeta po definiciji kulturne dediščine iz Okvirne konvencije Sveta Evrope o vrednosti kulturne dediščine za družbo (Faro, 2005). Republika Slovenija je konvencijo podpisala v začetku leta 2006 in jo namerava ratificirati v letu 2007.

Varstvo dediščine (2. člen) ne obsega le ukrepov za fizično ohranitev dediščine. Javna korist na področju varstva dediščine je širša in zajema celostno ohranjanje dediščine, tj. ob fizični ohranitvi dediščine zagotoviti tudi možnost za njeno vključevanje v sodobno življenje in uporabo (gl. 3. člen – definicija celostnega ohranjanja). Varstvo dediščine zajema ob skrbi za usodo dediščine in njeno vključevanje v življenje tudi ukrepe za njeno popularizacijo, izobraževanje o njej in javno dostopnost.

V 3. členu so definirani vsi pomembnejši pojmi varstva, ki se uporabljajo v zakonu – razen tistih, ki se v zakonu pojavijo samo enkrat, oziroma kadar gre le za okrajšavo pojma, ki ga sicer ni potrebno razlagati.

Temeljna načela varstva dediščine (gl. zgoraj 2.3) v zakonu povečini niso deklaratorno naštevana, pač pa so konkretno uresničena v posameznih določbah zakona. Izjema je do neke mere 4. člen, ki v prvih treh odstavkih na dokaj deklaratorni ravni določa temeljne pravice in odgovornosti v zvezi z dediščino v skladu z 4. členom navedene Okvirne konvencije Sveta Evrope o vrednosti kulturne dediščine za družbo.

Zakon določa veliko položajev, ko varstvo dediščine lahko potencialno vpliva na pravice njenih lastnikov, posestnikov in uporabnikov. Zato postavlja 5. člen temeljna pravila za poseganje v lastniška upravičenja v zadevah varstva dediščine. Temeljno pravilo je, da morajo pristojni organi pravice lastnikov obremenjevati le tedaj, ko je to nujno, in v najmanjšem mogočem obsegu.

6. člen je oblikovan podobno kot v veljavnem ZVKD. Pomembnejša razlika je v tem, da prepoved odtujitve spomenika, ki je v državni lasti, ni več absolutna: spomenik v državni lasti se lahko odtuji, če se s tem omogoči njegova ohranitev, dostopnost ali zagotovi primerna uporaba. Hkrati so določena tudi merila za odtujitev spomenikov lokalnega pomena.

7. člen rešuje problem dediščine brez lastnika, in bo v praksi v veliki večini primerov uporabljan pri najdeni ali zapuščeni premični dediščini.


2. Vzpostavitev varstva (členi 8 do 27)

Za razliko od veljavnega zakona novi zakon natančno določa, katere premičnine, nepremičnine oziroma vrednote so deležne varstva po zakonu in na kakšen način se varstvo vzpostavi. Po tem zakonu se varstvo vzpostavi le za tisto dediščino, katere varstvo je v javno korist. Javna korist za varstvo dediščine se ugotovi na pet načinov (8. člen):

Vpis posamezne stvari v register ni neposredna podlaga za omejitev lastninske pravice na njej, temveč pomeni le izvajanje javne koristi v smisli identificiranja in dokumentiranja dediščine, omogočanje dostopa do informacij o dediščini, razvijanja zavesti o njej, še posebej z njenim vključevanjem v vzgojo, izobraževanje in vseživljenjsko učenje.


V drugem poglavju je za vsakega od navedenih petih kategorij dediščine določeno, kakšne lastnosti mora vsebovati premičnina, nepremičnina ali vrednota, da se lahko uvrsti v določeno kategorijo.

Od vzpostavitve varstva in kategorije dediščina (bodisi registrirana dediščina, nacionalno bogastvo, spomenik ali arheološko najdišče), so odvisni ukrepi varstva. Ti so določeni v nadaljnjih poglavjih – predvsem v 3. in 4. poglavju.

Na splošno zakon določa, da je registrirana dediščina (9. člen), ki nima statusa spomenika, varovana le posredno. Registracija nima nobenega neposrednega učinka za lastnika registrirane dediščine, pač pa je zgolj podlaga za pripravo prostorskih aktov in drugih planov, ki vplivajo na dediščino. Varstvo registrirane dediščine se izvaja le prek nadzora posegov vanjo, kadar prostorski akt določa obveznost pridobitve kulturnovarstvenega soglasja za posege v dediščino (glej 3. poglavje). Zakon ne predvideva nobenih aktivnih ukrepov varstva registrirane dediščine (npr. zapovedi ravnanja, državnega sofinanciranja obnove dediščine itn.)

Ker registracija ne vzpostavlja pravnih režimov za lastnika, je sam postopek vpisa v register v primerjavi z veljavnim ZVKD manj formalen. V register se za razliko od veljavnega ZVKD poleg nepremičnin vpisujejo tudi premičnine z lastnostjo dediščine ter vrednote (nematerialna, to je tako imenovana »živa dediščina«).

Nacionalno bogastvo (10. člen) so premični spomeniki in druge premičnine, ki so tolikšnega pomena, da država nadzira njihov iznos in vnos prek državnih meja, trgovanje z njimi in njihovo hranjenje. Režim varstva nacionalnega bogastva se skoraj ne razlikuje od tistega po Zakonu o vračanju protipravno odstranjenih predmetov kulturne dediščine (ZVPOPKD) in je v dobršni meri odvisen od upoštevanja mednarodnih pogodb in evropske zakonodaje s tega področja.

Najvišjo stopnjo varstva po zakonu uživajo kulturni spomeniki. Za razliko od registrirane dediščine brez statusa spomenika se spomeniki lahko varujejo neposredno in aktivno. Pridobitev statusa spomenika pomeni vzpostavitev pravnega režima, ki neposredno vpliva tudi na lastninsko pravico in druge pravice lastnikov, posestnikov in uporabnikov dediščine. Država in lokalne skupnosti lahko za razliko od dediščine, ki nima status spomenika, tudi aktivno posegajo v spomenike: s sprejemanjem ukrepov varstva, s sofinanciranjem obnove itn. Zaradi velikih potencialnih posledic, ki jih ima lahko pridobitev statusa spomenika za lastnike in druge upravičence, zakon bolj natančno od ZVKD določa način pridobitve statusa spomenika, vključno z večjimi pravicami lastnikov in javnosti do obveščenosti in sodelovanja v tem postopku (poglavja 2.2. do 2.4.).

Status spomenika lahko pridobijo nepremičnine, premičnine ali vrednote. Merila za razglasitev nepremičnega spomenika določa 11. člen. Zakon za razliko od veljavne ureditve daje večji poudarek spomeniškim območjem: spomeniki niso le posamezne stavbe ali njihovi deli, pač pa so lahko spomeniki tudi širša območja. Nepremičnina postane spomenik s sprejemom splošnega akta o razglasitvi spomenika (12. člen). 13. člen določa vsebino akta o razglasitvi nepremičnega spomenika. Gre za splošni akt, ki ga sprejmeta vlada (za spomenike državnega pomena) oziroma predstavniški organ pokrajine ali občine (za spomenike lokalnega pomena).

14. člen kot novost uvaja možnost sporazuma države in lokalnih skupnosti o zavarovanju spomenika. Sporazum že pred samo razglasitvijo opredeli obveznosti države in občin pri izvajanju varstva bodočega spomenika. Gre za sporazumno in na določen rok vezano zavarovanje, ki predstavlja fleksibilen mehanizem za skupno reševanje razvojnih in varstvenih nalog posameznih območij z razvojnimi problemi, ki ga bo mogoče s pridom uporabiti pri pridobivanju evropskih in drugih mednarodnih projektov.

Novost je tudi možnost enotnega zavarovanja kulturne dediščine in narave (15. člen). Ta način varstva pride v poštev tedaj, ko vsebuje določeno območje spomenika državnega pomena tudi lastnosti, zaradi katerih je primerno za vzpostavitev širšega zavarovanega območja na podlagi zakona o ohranjanju narave. Zakon predvideva, da se takšno območje z enim in istim aktom vlade zavaruje kot spomenik po tem zakonu in kot širše zavarovano območje. Zakon omogoča, da se takšno območje namesto dosedanje prakse ločenega varstva po predpisih o varstvu kulturne dediščine in ohranjanju narave varuje integralno: z enim samim aktom o razglasitvi, z enotnim režimom varstva ter z enotnim upravljanjem območja. Zakon ne predpisuje enotnega zavarovanja, pač pa le dopušča njegovo možnost, kadar je to z vidika varstva dediščine in ohranjanja narave primerno in seveda kadar obstaja interes za enovito varstvo tako pri pristojnih organih za varstvo kulturne dediščine kot tudi naravnih vrednot.

16. člen ureja usklajevanje pristojnih resorjev pri sprejemanju aktov o razglasitvi spomenikov, ki se nanašajo na območje, varovano ali zavarovano po predpisih s področja ohranjanja narave. V takem primeru se meje spomenika in varstveni režim v aktu o razglasitvi določijo na podlagi usklajenega predloga ministra in z ministra, pristojnega za ohranjanje narave

17. člen določa merila za nastanek premičnega spomenika in načine njegovega nastanka. Premičnina pridobi status premičnega spomenika na enega od dveh načinov:


Gre za sistem pridobitve statusa spomenika, ki je implicitno uveljavljen že v veljavnem ZVKD, pri čemer je v novem zakonu dosti bolj jasno obdelan.

Razlika od veljavne ureditve varstva dediščine je uveljavitev varstva žive (nesnovne, nematerialne) dediščine. Živa dediščina so nematerialne dobrine, kot so prakse, predstave, izražanja, znanja in veščine, ki se prenašajo iz generacije na generacijo in jih skupnosti, skupine in posamezniki poustvarjajo v odzivanju na okolje, naravo in tradicijo. Živa dediščina pridobi status spomenika z razglasitvijo (spomeniki žive dediščine se imenujejo živa mojstrovina – 20. člen).

Zakon bolj podrobno od veljavnega ZVKD ureja začasno razglasitev v primeru nevarnosti za uničenje ali okrnitev spomeniških vrednot (21. člen). Novost je ureditev dvakratne razglasitve iste nepremičnine – 22. člen določa kolizijska pravila za primer, ko je ista stvar razglašena tako kot spomenik državnega kot tudi kot spomenik lokalnega pomena.

Člen 23. ureja prenehanje statusa spomenika – postopek je enak postopku, predpisanemu za njegovo razglasitev.

Z varstvenimi območji dediščine (25. člen) se uvaja ureditev, ko se varstvene usmeritve določajo z uredbo vlade in območja konkretizirajo s pravilnikom ministra in ne posredno v postopkih prostorskega načrtovanja. V primerjavi z varstvenim režimom, ki je določen z aktom o razglasitvi spomenika, so varstvene usmeritve blažje in namenjene predvsem temu, da se pri posegih v varstvena območja dediščina ne uničuje ali znatno poškoduje. Ta ureditev povzema in nadgrajuje dosedanjo dobro prakso varstva dediščine, tako da pregledno in na primeren način pravno konstituira status dediščine.

V členih 26 do 27 je urejeno varstvo arheoloških ostalin. Arheološke ostaline so vse premičnine, nepremičnine in vsakršni sledovi človekovih aktivnosti iz preteklih obdobij na površju, v zemlji in vodi z lastnostmi dediščine (26. člen). Ker ob najdbi neke premičnine ali nepremičnine ponavadi ni mogoče takoj ugotoviti, ali gre za dediščino, zakon določa, da lahko Zavod za varstvo kulturne dediščine (v nadaljevanju: Zavod), zavaruje območje najdbe kot arheološko najdišče (27. člen). Tako kot po veljavnem zakonu je najdaljši rok zavarovanja arheološkega najdišča šest mesecev. To pomeni, da je mogoče pravice lastnikov na njihovem zemljišču omejiti zaradi oprave predhodnih raziskav najdišča največ za šest mesecev. S predhodnimi raziskavami se arheološke ostaline bodisi zaščitijo pred posegi oziroma odstranijo, razen seveda v primeru, če se najdišče zaradi svojega izjemnega pomena razglasi za spomenik in ga ni mogoče odstraniti. Novi zakon torej za razliko od veljavnega ZVKD daje lastnikom zemljišč oziroma investitorjem posegov v prostor mnogo večjo pravno varnost v zvezi s poseganjem v njihova zemljišča, saj natanko določa postopek določanja in oprave potrebnih predhodnih raziskav dediščine in roke za njeno opravo. Poleg tega je novi zakon do lastnikov mnogo bolj prijazen tudi finančno – predhodne raziskave najdb se financirajo iz državnega proračuna – gl. spodaj 34. člen.


3. Posegi (člen 28 do 35)

Eden od temeljnih vidikov varstva dediščine je nadzor nad posegi v dediščino. Vsebina »posega« je definirana v 3. členu: »poseg« obsega vsa dela, dejavnosti ali ravnanja, ki posegajo v videz, strukturo, notranja razmerja, uporabo dediščine, ali ki dediščino uničujejo, razgrajujejo ali spreminjajo njeno lokacijo. Zakon določa, da je za vsak poseg potrebno predhodno pridobiti kulturnovarstveno soglasje (28. člen, 30. člen). Takšno soglasje pozna tudi že veljavni ZVKD. Tako kot veljavni zakon tudi nova ureditev predvideva, da je potrebno pred pridobitvijo kulturnovarstvenega soglasja pridobiti kulturnovarstvene pogoje (29. člen).

Ureditev pridobivanja kulturnovarstvenih soglasj po novem zakonu je dokaj podobna veljavni, spremembe pa so predvsem naslednje:

1. zakon predvideva tudi izjeme, ko pridobitev soglasja ni potrebna (vzdrževalna dela) oziroma ga je mogoče pridobiti naknadno ( nujni posegi – gl. 2. odstavek 28. člena),

2. kulturnovarstveno soglasje ni potrebno, kadar je poseg predmet presoje vplivov na okolje po predpisih o varstvu okolja – v tem primeru so interesi varstva dediščine upoštevani v okoljevarstvenem soglasju (2. odstavek 28. člena),

3. glede na to, da registracija dediščine nima neposrednega pravnega učinka za lastnike dediščine, je potrebno pridobiti soglasje za poseg v registrirano nepremično dediščino, ki nima statusa spomenika, le če to določa prostorski akt oziroma akt o določitvi varstvenega območja dediščine (1. odstavek 28. člena, 4. odstavek 29. člena, 2. odstavek 30. člena). Kot dodatna podlaga iz določitev pogojev in posredno za izdajo soglasja je pri posegih v spomenik in njegovo vplivno območje tudi akt o razglasitvi;

4. zakon določa tudi vsebinska merila za odločanje o tem, kdaj se lahko predlagani poseg dovoli. Pri odločanju je potrebno pretehtati razloge za poseg z razlogi za ohranitev dediščine v obstoječi obliki. Kot posebno okoliščino v prid odobritve posega se šteje, če predlagani posegi omogočajo vzpostavitev trajnih gospodarskih temeljev za ohranitev dediščine (5. odstavek 28. člena).

5. Eden od mogočih posegov v dediščino je tudi njeno uničenje oziroma odstranitev. Za razliko od veljavnega ZVKD novi zakon natančno definira, kdaj je mogoče dovoliti odstranitev arheoloških ostalin, dediščine, če tako določa prostorski akt, ali spomenika. Pogoj za izvedbo teh del je, da jih nadzoruje zavod in da dela opravijo usposobljeni izvajalci, kar se ugotavlja na podlagi vloge investitorja, ki so ji priložena dokazila o strokovni usposobljenosti izvajalcev del.

Potreba po odstranitvi se najpogosteje pojavi v primeru arheoloških ostalin. Zakon daje merila za dovoljevanja odstranitve različnih vrst dediščine (31. člen) in način izvedbe nadzorovane odstranitve oziroma uničenja dediščine. Zakon kot enega od pogojev za odstranitev navaja tudi izvedbo izravnalnega ukrepa. Stranka, kateri je dovoljena odstranitev arheološke ostaline ali spomenika, mora v primeru določitve izravnalnega ukrepa bodisi povrniti državi škodo uničenega spomenika bodisi zagotoviti obstoj drugega spomenika primerljivega kulturnega pomena.

6. Zakon natančno opredeljuje, kakšne priloge je potrebno priložiti za pridobitev soglasja (30. člen), kdaj je mogoče predpisati predhodne raziskave (peti odstavek 29. člena) in kdaj je pogoj za pridobitev soglasja tudi izdelava konservatorskega načrta (osmi odstavek 29. člena).

Zakon omejuje uporabo iskalnikov kovin in drugih tehničnih sredstev za iskanje arheoloških ostalin (32. člen). Te naprave se lahko za iskanje arheoloških ostalin uporabljajo le z dovoljenjem Zavoda za varstvo dediščine. V tem delu zakon uveljavlja določbe Evropske konvencije o varstvu arheološke dediščine (Malteška konvencija, 1992), ki jo je Slovenija ratificirala leta 1999.

Kulturnovarstveno soglasje je potrebno tudi za predhodne raziskave dediščine. V 33. členu zakon določa pravila za opravljanje predhodnih raziskav. Zakon poleg soglasja za opravljanje predhodnih raziskav dediščine določa tudi, kdo je v posameznih primerih odgovoren za financiranje teh raziskav. (34. člen). Stroški predhodnih raziskav območij prostorskih aktov se krijejo iz državnega proračuna. Sicer pa je obveznost stroškov predhodnih raziskav odvisna od tega, ali gre za raziskave dediščine, ki je že vpisana v register ali celo že razglašena za spomenik, ali pa gre morda za novo odkrite najdbe arheoloških ostalin. Pri prvih je investitor vedel oziroma bi moral vedeti, da bodo zaradi njegove gradnje potrebne predhodne raziskave, in jih mora zato tudi financirati. Takšni primeri so tudi, kadar nameravana gradnja posega v strukturne elemente dediščine ali spomenika, oziroma kadar so načrtovani obsežnejši posegi, ki zahtevajo spremembo namembnosti. Raziskave najdb, do katerih pride pri gradnji oziroma drugih posegih v prostor, pa krije država, saj gre za zemljišča, ki niso registrirana dediščina ali spomeniki in zanje nihče ni mogel vedeti, da skrivajo arheološke ostaline. Državno financiranje takšnih predhodnih raziskav pomeni tudi spodbudo investitorjem, da takšne najdbe prijavijo v skladu s 26. členom. Država tudi krije stroške predhodnih raziskav spomenikov, ki so potrebne zato, da natančno presodimo, kako izvesti obnovo, da bi čim bolje ohranili spomeniške lastnosti.

Pomembno je poudariti, da investitor posega v prostor ne krije stroškov raziskav, kadar se pri gradnji najdejo arheološke ostaline, ki prej niso bile znane.

Zakon v 35. členu omogoča sofinanciranje programov obnove kulturnih spomenikov, ki jih sprejmejo lokalne skupnosti, in to na podlagi letnih ali večletnih pogodb in ob pogoju, da lokalne skupnosti za izvedbo teh programov namenijo sredstva iz svojih proračunov in to v v višini najmanj 50 odstotkov vrednosti projekta.


4. Uporaba, upravljanje in druga ravnanja (členi od 36 do 58)

V najobsežnejšem poglavju zakona so zbrane določbe, ki se tičejo ravnanja z dediščino. Poglavje je razdeljeno v pet podpoglavij, ki obravnavajo posamezne vidike ravnanja z dediščino.


4.1. Splošne določbe glede ravnanja (členi od 36 do 43)

To podpoglavje določa pravila ravnanja z dediščino ter pravice in obveznosti lastnikov in posestnikov dediščine na eni strani ter države in lokalnih skupnosti na drugi strani pri njenem ohranjanju in vzdrževanju. Glede na to, da podpoglavje vsebuje konkretna pravila ravnanja z dediščino, se povečini nanaša le na spomenike, le v najbolj splošnem pa tudi na druge kategorije dediščine.

Temeljno pravilo je, da je potrebno z dediščino ravnati tako, da se zagotavlja čim večja ohranitev njenih kulturnih vrednot za prihodnost. (36. člen) in pravica lastnikov do brezplačnih in pravočasnih navodil pristojne organizacije v zvezi z ohranjanjem dediščine (37. člen) Temeljni pravili veljata za vso dediščino, medtem ko se nanašajo vse nadaljnje določbe tega podpoglavja le na spomenike, tj. na tisto kategorijo dediščine, ki je zaradi svojega posebnega kulturnega pomena deležna največje zakonske zaščite. S spomenikom je potrebno ravnati tako, da se dosledno upošteva in ohranja njegove kulturne vrednote in pomen. Lastnik oziroma posestnik mora s spomenikom, ki je v njegovi lasti oziroma posesti, ravnati kot dober gospodar (36. člen).

38. člen določa obveznost lastnika, da varuje spomenik v skladu s svojimi zmožnostmi v okviru obsega obdavčljivega premoženja ter obdavčljivega prihodka lastnika. Država lahko od lastnika terja le takšno ravnanje s spomenikom, ki je po svoji naravi primerno za preprečevanje škodljivega ravnanja oziroma uničenja. Določba 1. odstavka 38. člena je tako povsem v skladu s 73. členom Ustave RS, ki določa, da je vsakdo dolžan v skladu z zakonom varovati naravno in kulturno dediščino, pri čemer posameznikom ne nalaga dolžnosti ohranjanja naravne in kulturne dediščine, temveč to nalogo v 2. odstavku 73. člena eksplicitno prepušča državi oziroma lokalni skupnosti. Na tej podlagi posamezniku zakonsko ni mogoče predpisati obveznosti za ohranjanje naravne in kulturne dediščine, dopuščena pa je možnost, da se za to odloči po lastnem preudarku.

Določba Ustave RS, ki v 1. odstavku 73. člena ureja posameznikovo dolžnost varovanja naravne in kulturne dediščine, odkazuje na zakonsko ureditev navedene obveznosti. Iz tega razloga se v 38. členu ureja dolžnost lastnika v zvezi z varovanjem spomenika. Ukrepi varovanja terjajo ustrezna finančna sredstva. Pri zagotovitvi finančnih sredstev nosijo pomembno vlogo posameznik v sorazmerju s svojimi zmožnostmi, država in lokalne skupnosti.

Presojo lastnikovih zmožnosti zakon izrecno utemeljuje na obdavčljivem premoženju oziroma prihodkih lastnika spomenika. V nasprotju z 2. odstavkom 73. člena Ustave RS bi bila namreč ureditev, po kateri bi lastnik moral varovati spomenike v sorazmerju s svojimi zmožnostmi v okviru vsega svojega premoženja. Takšna ureditev bi bila prav tako v nasprotju z določbo 2., 14., 22. in 67. člena Ustave RS, ki določajo, da je Republika Slovenija pravna država, v kateri so vsem zagotovljene enake pravice pred zakonom ter v kateri je zagotovljena lastnina.

Določba, po kateri se za presojo lastnikove zmožnosti za povrnitev stroškov vzame lastnikovo obdavčljivo premoženje, zagotavlja enako obravnavo vseh lastnikov spomenikov na ozemlju Republike Slovenije v skladu s 14. členom Ustave RS. V kolikor bi se upoštevalo celotno premoženje posameznika na ozemlju RS, bi bili s tem posamezniki, katerih premoženje ni obdavčeno (bodisi zaradi dobrodelne, družbeno koristne oziroma ustrezne dejavnosti) v slabšem položaju kot tisti, ki teh dejavnosti ne izvajajo, kar bi lahko predstavljalo kršitev 14. člena Ustave RS. Takšna ureditev bi pomenila večjo obremenitev za posameznike, ki opravljajo družbeno koristno dejavnost, pri čemer bi ta obremenitev naraščala sorazmerno z obsegom družbeno koristne dejavnosti. Iz tega razloga določbi 1. in 2. odstavka izenačujeta lastnike spomenikov glede finančnih zmožnosti, na podlagi katerih se presoja njihova zmožnost za plačilo stroškov.

V kolikor lastnik ne ravna v skladu s svojo obveznostjo varovanja spomenika, lahko Zavod ukrepe varovanja izvede sam, pri čemer mora lastnik povrniti tisti del stroškov, katerega bi moral zagotoviti sam v skladu s 1., 2. in 3. odstavkom 38. člena. V primeru, da lastnik noče poravnati stroškov, lahko država oziroma lokalna skupnost proti lastniku uveljavlja obligacijskopravni zahtevek. S to določbo želi zakonodajalec zavarovati interese države oziroma lokalne skupnosti pred morebitnim nevestnim plačevanjem stroškov varovanja spomenika, katerega je lastnik dolžan zagotoviti. Podatke, potrebne za ugotavljanje obdavčljivega premoženja ali prihodkov, predloži lastnik kulturnega spomenika.

Lastnik je na drugi strani upravičen do nadomestila, če se mu zaradi varstvenega režima poslabšajo pogoji za gospodarsko izkoriščanje spomenika in tega ni mogoče nadomestiti z drugo dejavnostjo v okviru varstvenega režima (39. člen). Ta določba se ne razlikuje bistveno od ustrezne določbe veljavnega ZVKD, razen v delu, ki določa pogoje in merila za dodelitev odškodnine.

Uspešno ohranjanje dediščine ni mogoče brez vlaganja javnih sredstev v spomenike, ki so v zasebni lasti. Z javnimi sredstvi se pokrije razlika med tistimi sredstvi, ki jih mora za ohranitev spomenika nameniti lastnik v skladu s svojimi zmožnostmi in koristmi, ter celotnim zneskom vzdrževanja in oživljanja spomenika (40. člen). Javna sredstva se lahko vložijo tudi za sofinanciranje obresti na bančna posojila, namenjena vzdrževanju, oživljanju in izvedbi drugih ukrepov varstva. O vlaganju se sklene pogodba med vlagateljem in lastnikom spomenika. V primeru prodaje spomenika, v katerega so bila vložena javna sredstva, je dolžan lastnik pred prodajo vrniti vložena javna sredstva v državni proračun ali proračun lokalne skupnosti.

Novost zakona je obveznost plačila odškodnine za razvrednotenje dediščine (41. člen). Odškodnina za razvrednotenje dediščine se določi glede na pomen in vrednost uničene dediščine, pri čemer je najmanj enaka stroškom vzpostavitve v prejšnje stanje oziroma vrednosti raziskav arheološkega najdišča, ki bi bile potrebne za njegovo odstranitev.

42. člen določa, da posebne inšpekcijske ukrepe iz 116. do 118. člena krije zavezanec.

Država lahko daje tudi jamstva za potrebe zavarovanja zbirk, namenjenih za razstave, za primere poškodovanja, uničenja ali izgube. Država lahko prevzame tudi jamstva za zavarovanje tveganj v primeru poškodovanja tuje kulturne dediščine, ki se razstavlja v Sloveniji (43. člen) ali slovenske dediščine za razstave v tujini. Takšno ravnanje je v državah Evropske unije ustaljen varstveni standard in nujna podlaga za spodbujanje mobilnosti muzejskih zbirk. Slovenija s to določbo uresničuje Priporočilo št. 8538/05 Sveta Evropske unije glede mobilnosti evropskih muzejskih zbirk (Recommendations on collection mobility for European museums).


4.2 Uporaba (členi 44 do 51)

Vsebina tega podpoglavja je predvsem nadzor nad trgovanjem z dediščino ter njenim iznosom ter vnosom prek državne meje.

Za trgovanje z dediščino je potreben vpis trgovca v razvid trgovcev, ki ga vodi ministrstvo (45. člen).

Dovoljenje je potrebno za iznos ali izvoz vseh vrst dediščine, ki sodi v katero od zvrsti iz priloge Uredbe Sveta (EGS) št. 3911/92 z dne 9. decembra 1992 o izvozu kulturnih dobrin. Postopek nadzora trgovanja, vnosa in iznosa je vzpostavljen že na podlagi veljavnega ZVKD in v novem zakonu ne bo bistveno drugače urejen (46. člen). Iznos oziroma izvoz teh predmetov se dovoli, razen če gre za nacionalno bogastvo (prvi odstavek 46. člena). Merila za to, kateri predmeti iz Uredbe 3911/92 so nacionalno bogastvo, določa zakon v 10. členu – to so predvsem vsi predmeti s statusom spomenika ter drugi predmeti, ki so posebnega pomena zaradi svoje velike kulturne vrednosti. 47. člen določa pravilo, da je dediščino načelno dovoljeno vnašati v državo, in pogoje za vnos.

Zakon ureja tudi postopke vračanja nacionalnega bogastva, ki je bilo protipravno (tj. brez dovoljenja ali v nasprotju s pogoji začasnega dovoljenja) odneseno z območja RS, ter vračanje premične dediščine, ki je bila vnesena na njeno ozemlje. Vračanje je urejeno v skladu z mednarodnimi pogodbami, katerih podpisnica je Republika Slovenija (48. – 51. člen). Ta postopek se uporablja le v primerih vračanja med Republiko Slovenijo in državami, ki niso članice EU. Postopke vračanja protipravno odstranjene dediščine na podlagi navedene Direktive 93/7 ureja Zakon o vračanju protipravno odstranjenih predmetov dediščine (51. člen).


4.3 Hranjenje (člena 52 in 53)

To poglavje določa minimalne zahteve za hranjenje nacionalnega bogastva, torej premične dediščine, ki ustreza merilom za nacionalno bogastvo iz 10. člena zakona (52. člen). Zakon določa tudi obveznost dokazila o izvoru najdbe oziroma zbirke najdb za vsakogar, ki hrani arheološke najdbe ali njihove zbirke (53. člen). Zakon v prehodnih določbah ponuja posestnikom takšnih najdb tudi možnost, da o najdbah, ki jih posedujejo brez potrdila o izvoru, v enem letu po uveljavitvi zakona obvestijo pooblaščeni muzej in jim proti odškodnini prepustijo najdbe. Odškodnina glede na to, da arheološke najdbe po zakonu niso last najditeljev, pač pa države, ne obsega protivrednosti najdbe, temveč pokritje stroškov, ki jih je imel posestnik z dotedanjo hrambo zbirke (136. člen).


4.4. Omogočanje dostopa in dokumentiranja (člena 54 do 58)

To podpoglavje obravnava dva vidika dostopa do dediščine in spomenikov:

Zakon v 57. členu nalaga pri izvedbi javno financirane sanacije oziroma prestrukturiranja gospodarskih družb dokumentiranje tistih delov naprav, opreme itn., ki bi lahko imela vrednote dediščine. V 58. členu so določena pravila za označevanje nepremičnih spomenikov.


4.5. Upravljanje (člen 59 do 61)

V tem podpoglavju zakon ureja nov vidik varstva dediščine: njeno upravljanje. Za razliko od ohranjanja narave je večina dediščine v lasti fizičnih ali pravnih oseb zasebnega prava, ki s svojo dediščino lahko zadovoljivo gospodarijo in jo upravljajo. Predvsem pri širših spomeniških območjih pa ni mogoče zagotoviti enotnih ukrepov varstva brez skupnega upravljala celotnega spomeniškega območja. Zakon obveznost določitve upravljavca in sprejetja upravljavskega načrta predpisuje za spomeniška območja, torej za območja skupin mestnih ali podeželskih stavb, naselja ali njihov dele, večja arheološka najdišča in območja kulturne krajine. Zakon določa obveznost določitve upravljavca tudi za spomenike, ki so varovani na podlagi mednarodnih pogodb, katerih podpisnica je Republika Slovenija. (59. člen)

Zakon določa kot podlago za upravljanje spomeniških območij ali drugih pomembnejših spomenikov sprejetje načrta upravljanja. Načrt upravljanja sprejme organ, ki je sprejel akt o razglasitvi spomenika (60. člen).

Pri upravljanju območja enotnega zavarovanja dediščine in naravnih vrednot (gl. zgoraj 15. člen) je potrebno zagotoviti tudi enotno upravljanje območja, ki upošteva tako dediščino kot zavarovane naravne vrednote. Načrt upravljanja območja enotnega zavarovanja sprejema vlada na predlog ministra in ministra, pristojnega za ohranjanje narave. Vlada imenuje tudi upravljavca območja. Upravljavec območja mora biti usposobljen za opravljanje nalog ohranjanja naravnih vrednot in dediščine na območju enotnega varstva (61. člen).


5. Predkupna pravica in razlastitev (člena 62 in 63)

Določbe o predkupni pravici in razlastitvi so v novem zakonu dosti obsežnejše kot v veljavnem zakonu. Podnormiranost tega poglavja v veljavnem zakonu je namreč povzročila, da se ti ukrepi v praksi skoraj ne izvajajo.

Tako predkupna pravica kot razlastitev se lahko uveljavljata le za spomenike. Predkupna pravica države je v primerjavi z veljavno ureditvijo razširjena tudi na vplivno območje spomenika državnega pomena, če je to določeno v aktu o razglasitvi. Pri tem zakon zasleduje namen, da se v primeru razdrobitve nekdanje enotne posesti, ki je s spomenikom tvorila gospodarsko in prostorsko celoto, na podlagi predkupne pravice omogoči postopna ponovna vzpostavitev takšne celote in posledično ugodnejše razmere za varstvo. Pokrajina in občina imata predkupno pravico, ki jo lahko izkoristita, če država svoje predkupne pravice ne uveljavlja (62. člen). Novost je tudi to, da lahko država svojo predkupno pravico prenese na tretjo osebo. Iz kroga obveznikov za izvedbo predkupne pravice so izključeni najožji sorodniki prodajalca, če nastopijo kot kupci.

Razlastitev je dopustna v primeru, ko je spomenik ogrožen in če njihove ohranitve ni mogoče doseči na drug način, oziroma če ni mogoče drugače zagotoviti dostopnosti spomenika v skladu z aktom o razglasitvi. Razlastitev za spomenike državnega pomena predlaga Vlada, za spomenike lokalnega pomena pa pristojni organ lokalne skupnosti. Razlastitev poteka po postopku, določenem v zakonu o urejanju prostora (63. člen).

6. Financiranje posebnih ukrepov varstva (64. člen)

64. člen daje podlago za proračunsko zagotavljanje sredstev za kritje stroškov predhodnih raziskav, sofinanciranje programov obnove spomenikov, nadomestil zaradi poslabšanja pogojev za gospodarsko izkoriščanje spomenika, vlaganj javnih sredstev za vzdrževanje in oživljanje spomenikov in za kritje stroškov izvajanja predkupne pravice.

7. Register in dokumentiranje (členi 65 do 72)

Vloga registra dediščine je v novem zakonu v primerjavi z njegovo vlogo po veljavnem ZVKD precej spremenjena. Veljavni register je predvsem le register nepremične dediščine. Vpis v register je po veljavnem zakonu močno formaliziran, kar ni nenavadno glede na dejstvo, da ima vpis nepremičnine v register za lastnika tudi neposredne posledice: na primer obveznost pridobivanja kulturnovarstvenih pogojev in soglasij.

Namen registra po novem zakonu je informacijska podpora izvajanju varstva dediščine (65. člen). Glede na to, da registracija po novem zakonu nima več neposrednih posledic za lastnike registrirane dediščine, je vpis v register mnogo manj formalen (67. člen). Register po novem zakonu bo mnogo obsežnejši od obstoječega: vanj se bodo poleg nepremičnin vpisovale tudi premičnine z lastnostmi dediščine ter živa dediščina. Zaradi mnogo večjega obsega vpisovanja ter hitrosti ter s tem večje ažurnosti vpisov bo register postal osrednji instrument informacijske podpore varstvu dediščine (66. člen).

Z zmanjševanjem formalnih ovir za vpisovanje dediščine v register in z večkratnim povečanjem števila vpisanih enot dediščine (vpisani bodo npr. vsi inventarji državnih in pooblaščenih muzejev), pa bo postalo mnogo pomembnejše dokumentiranje dediščine in njena priprava za vpis v register (69. člen). Vpis v register je pravzaprav le ena od faz postopka dokumentiranja določene dediščine. Člen 68 ureja dostop pravice pristojnih organov za varstvo dediščine do dostopa do podatkov, ki jih potrebujejo pri vodenju registra, dokumentiranju, izvajanju javne službe varstva dediščine itn.

Eden od najpomembnejših rezultatov informacijskega sistema varstva dediščine sta enoten prikaz javnega digitalnega gradiva o dediščini na spletu, in prikaz vrednotenja dediščine v prostoru (71. člen). Prikaz vrednotenja dediščine v prostoru je temeljni vhodni podatek s področja varstva dediščine, ki mora biti na voljo pripravljavcu plana. Prikaz stanja dediščine je lahko učinkovita in pravočasna strokovna podlaga predvsem takrat, ko je pripravljen vnaprej oziroma »na zalogo«, in ne šele tedaj, ko se začne pripravljati določen plan. To ne pomeni, da ne gre za statičen akt: prikaz stanja dediščine se stalno posodablja. 72. člen daje okvir za sprejem podzakonskega akta ministra v zvezi s tem poglavjem.


8. Varstvo dediščine v razvojnih načrtih in planih (členi 73 do 80)

Varstvo dediščine je uspešno le, če so vanj vključeni poleg ukrepov varstva v ožjem smislu tudi ukrepi na različnih področjih oziroma ukrepi različnih resorjev, od urejanja prostora, varstva okolja in ohranjanja narave, fiskalnih ukrepov, graditve, turizma, izobraževalnega sistema itn. Strategija varstva dediščine (73. člen) je namenjena usklajevanju ravnanja posameznih državnih organov z različnih področij pri varstvu dediščine. Strategija opredeli cilje, usmeritve in ukrepe za celostno ohranjanje dediščine. Strategija je lahko del nacionalnega programa za kulturo ali samostojen razvojni dokument vlade. Predstavlja tudi izhodišče za uveljavljanje interesov varstva dediščine v drugih strateških dokumentih države in lokalnih skupnosti in posredno celostnega ohranjanja na različnih področjih delovanja. Pri tem je pomembno razlikovanje med področjem vzgoje in izobraževanja in usposabljanja kot neformalnih oblik učenja.

Prostorski akti in drugi načrti, plani in programi so pomemben dejavnik na področju varstva dediščine, in to tako v pozitivnem kot negativnem smislu. Ustrezno obravnavanje dediščine v planih je lahko eden od najpomembnejših mehanizmov varovanja dediščine; po drugi strani pa lahko neskladje planskih dokumentov z zahtevami dediščine oteži ali onemogoči njeno varstvo. Zato je potrebno zagotoviti pravočasno in zadostno vključevanje dediščine v plane (74. člen):


Takšno zagotavljanje interesov varstva dediščine v planih je predmet členov 75 do 79. Za razliko od veljavne ureditve je v novem zakonu tej problematiki posvečeno mnogo več prostora, saj je praksa pokazala, da dosedanje plansko varstvo dediščine ni ustrezno urejeno oziroma je v praksi nedorečeno ali pomanjkljivo.

Določba 74. člena določa vzvode za zagotavljanje varstva dediščine pri pripravi kakršnih koli planskih dokumentov. Nadaljnje določbe tega poglavja pa se ukvarjajo le z najbolj pomembno obliko planov, ki vplivajo na dediščino oziroma s katerimi se načrtuje varstvo dediščine: s prostorskimi akti. Te določbe so usklajene s postopkom priprave in sprejemanja prostorskih aktov, ki je določen z zakonom o prostorskem načrtovanju.

Prostorski akti in drugi plani so večinoma plod usklajevanj in kompromisov med različnimi interesi. Del usklajevanja je lahko tudi varstvo dediščine, vendar pa zakon v 75. členu določa, kdaj je potrebno javno korist varstva dediščine vedno upoštevati: to velja za ohranitev nepremičnih spomenikov, varstvenih območij dediščične in registriranih, a še ne raziskanih arheoloških najdišč. Te kategorije dediščine se obvezno upošteva v prostorskih aktih, ki imajo neposreden vpliv na dediščino in njeno varstvo, in v prostorskih ukrepih, izdanih na podlagi predpisov o urejanju prostora. To a contrario seveda pomeni, da ima registrirana nepremična dediščina, ki nima statusa spomenika ali ni del varstvenih območij, v postopku planiranja enako težo kot druge javne (ali zasebne) koristi in ni na noben način privilegirana ali absolutno varovana.

S smernicami (76. člen in 77. člen) se opredelijo usmeritve, izhodišča in pogoji za varstvo in ohranitev dediščine v prostorskem aktu. Kadar se smernice izdajajo za prostorske akte, ki določajo pogoje za graditev objektov in druge posege v prostor, morajo tudi smernice določati predlog prostorskih pogojev, pomembnih za varstvo (lega, parcelacija, gradbene linije itn.). Za prostorsko načrtovanje območij, ki obsegajo spomeniška območja in varstvena območja dediščine, se lahko v soglasju s pripravljavcem pripravi konservatorski načrt za prenovo (78. člen). Konservatorski načrt za prenovo opredeli predloge za določitev meja območij urejanja prostora in območij namenske rabe, predloge pogojev razvoja in omejitve z vidika varstva po enotah urejanja prostora.

Pred sprejetjem plana, ki je bil pripravljen na podlagi smernic, je potrebno pridobiti mnenje. Mnenje je mnenje o sprejemljivosti predlaganih rešitev predloga prostorskega akta z vidika varstva – v bistvu gre za presojo, ali so bile pri pripravi akta upoštevane smernice (79. člen).

Zakon v 80. členu uvaja nov ukrep: na območjih prostorskih aktov, ki so podlaga za izdajo dovoljenj za posege v prostor in za katere predhodne raziskave niso bile opravljene v postopku priprave presoj vplivov na okolje, se po sprejemu prostorskega akta opravijo predhodne raziskave v skladu z načrtom Zavoda. Gre za raziskave, katerih namen je predvsem odkrivanje novih arheoloških ostalin. Za potencialne investitorje je pomembno, da so že pred morebitnim nakupom zemljišč ali pred gradnjo na njih seznanjeni, ali določeno zemljišče vsebuje arheološke ostaline.


9. Javna služba varstva (členi 81 do 101)

9.1. Splošne določbe glede javne službe (člena 81 in 82)

Člen 81 opredeljuje obseg javne službe na področju varstva dediščine. Javna služba varstva ima približno enak obseg kot po veljavnem ZVKD, pri čemer pa je predvsem pri javni službi muzejev spremenjen način njenega opravljanja. Zaradi obsežnosti je ureditev javne službe v zakonu organizirana v več podpoglavij. Med nalogami javne službe je našteto tudi sodelovanje v programih vseživljenskega učenja, kar obsega tudi sodelovanje izvajalcev javne službe v takšnih programih (83. in 93. člen).

Člen 82 določa, da nadzor nad izvajanjem javne službe izvaja ministrstvo, in določa mehanizme, ki jih ima ministrstvo za zagotavljanje izvajanja službe.



9.2. Javna služba varstva nepremične dediščine (členi od 83 do 85)

Javno službo varstva nepremične dediščine v največjem obsegu izvaja Zavod za varstvo dediščine (83. člen). Zavod ima poleg s tem zakonom določenih nalog javne službe tudi javno pooblastilo za izdajanje upravnih aktov (kulturnovarstveno soglasje) in izvajanje strokovnega nadzora nad posegi v dediščino (83. člen). Naloge Zavoda bo tudi po uveljavitvi tega zakona opravljal Javni zavod za varstvo kulturne dediščine Republike Slovenije (gl. prehodne določbe 137. člena). Naloge zavoda so naštete v 84. členu. Zakon za razliko od veljavnega ZVKD eksplicitno določa, da ima Zavod dve organizacijski enoti: konservatorsko restavratorski center in center za preventivno arheologijo, in opredeljuje njune naloge (85. člen).


9.3. Javna služba muzejev (členi od 86 do 97)

Veljavni ZVKD ureja področje premične dediščine dokaj pomanjkljivo: manjkajo jasne definicije različnih vrst premične dediščine, opredelitev načinov vzpostavitve varstva premične dediščine, ukrepi varstva posameznih vrst premične dediščine in jasni standardi za njeno varstvo. Prav tako so pomanjkljivo opredeljene tudi pristojnosti za ohranjanje, varovanje in upravljanje premične dediščine in lastništvo muzejskih zbirk.

Varstvu premične dediščine je v novem zakonu posvečeno mnogo več pozornosti kot v veljavnem ZVKD. Natančno je opredeljena vzpostavitev varstva premične dediščine (gl. zgoraj pogl. 2) z načini pridobitve statusa premičnega spomenika, omogočen je vpis premične dediščine v register, določena je obveznost ustreznega hranjenja nacionalnega bogastva itn.

Večjih sprememb je deležno tudi opravljanje dejavnosti muzejev. Muzeji so poglavitni subjekti varstva premične dediščine (86. člen).

Zaradi zagotovitve izpolnjevanja minimalnih muzejskih standardov zakon uveljavlja razvid muzejev (87. člen). V razvid muzejev bodo torej vpisani vsi:

Zakon ne prepoveduje obstoja in delovanja muzejev, ki ne bodo vpisani v razvid, vendar pa takšni muzeji ne bodo mogli pridobiti statusa pooblaščenega muzeja oziroma ne bodo mogli konkurirati na razpisih za javna sredstva za muzejsko dejavnost. Vpis v razvid je zagotovilo, da muzej izpolnjuje minimalne standarde za opravljanje muzejske dejavnosti. Ti standardi so okvirno določeni že z zakonom (členi 87), podrobneje pa bodo predpisani s podzakonskim aktom. Zakon tako med drugim predpisuje merila za določanje lastništva dediščine (88. člen) – ta v današnji praksi niso jasna, veljavni ZVKD pa jih ne določa. V 88. členu je kot oseba, ki je kot lastnik navedena v inventarni knjigi muzeje, mišljen predvsem muzej kot pravna oseba, v izjemnih primerih dolgoročne izposoje gradiva pa tudi oseba, ki je takšen predmet posodila oziroma dala v upravljanje muzeju, ohranila pa je lastninsko pravico nad gradivom. Člen 89 določa obveznost muzejev, da pri pridobivanju premične dediščine preverijo njen izvor. Izbris iz razvida muzejev ureja 90. člen.

V okviru enega od državnih muzejev bo ustanovljena služba za premično dediščino in muzeje (92. člen). Služba bo nudila strokovno podporo ministrstvu ter državnim, pooblaščenim in drugim muzejem pri organizaciji in izvajanju muzejske dejavnosti.

Državno javno službo na področju muzejev država zagotavlja na dva načina:

Državni muzej (91. člen) je javni zavod, ki ga država ustanovi za varstvo premične dediščine državnega pomena. Ta določba seveda nikakor ne pomeni, da bi se na tej podlagi izvajal prenos dediščine državnega pomena, ki jih hranijo drugi muzeji, v državne muzeje. Državni muzeji bodo tudi po uveljavitvi zakona ostali tisti muzeji, ki imajo status državnega muzeja ob uveljavitvi tega zakona (gl. prehodno določbo 140. člena).

Državna javna služba muzejev se ne bo zagotavljala le prek delovanja državnih muzejev, temveč tudi prek pooblaščenih muzejev (93. do 95. člen), tj. muzejev, katerih ustanovitelj ni država, pač pa dobijo pooblastilo za opravljanje državne javne službe muzejev. Ti muzeji so bodisi zasebni bodisi so njihovi ustanovitelji lokalne skupnosti.

Muzej lahko pridobi status pooblaščenega muzeja le ob izpolnjevanju zakonskih zahtev (94. člen). Prva zahteva je, da je muzej vpisan v razvid muzejev. Druga zahteva za pridobitev statusa pooblaščenega muzeja je, da je usposobljen za opravljanje muzejske dejavnosti, ima zagotovljene finančne vire in omogoča dostopnost do dediščine, ki jo hrani. Pri presoji imajo prednost muzeji, katerih ustanovitelji so lokalne skupnosti in ki opravljajo muzejsko dejavnosti širšega pomena.

Sklep o podelitvi pooblastila sprejme na predlog ministra vlada. V sklepu se določi področje, ki ga pokriva pooblaščeni muzej, začetek izvajanja pooblastila in njegovo trajanje. Izpolnjevanje zahtev preverja Inšpektorat najmanj enkrat na tri leta (95. člen). Ob neizpolnjevanju zahtev se pooblaščenemu muzeju pooblastilo za opravljanje državne javne službe vzame (96. člen). Zakon predpisuje tudi pravila za ravnanje z dediščino, kadar preneha pooblastilo pooblaščenega muzeja oziroma se le-ta izbriše iz razvida (96. člen).

V obdobju po uveljavitvi tega zakona bodo obstoječi muzeji in galerije, ki opravljajo muzejsko javno službo (gl. prilogo veljavne Uredbe o vzpostavitvi muzejske mreže za izvajanje javne službe na področju varstva premične kulturne dediščine in določitve državnih muzejev), ohranili pravico do opravljanja javne službe muzejev še dve leti po uveljavitvi tega zakona. Če bodo hoteli še naprej opravljati državno javno službo, bodo morali v tem času pridobiti status pooblaščenega muzeja. Ti muzeji in galerije bodo imeli pri pridobitvi statusa prednost pred drugimi muzeji, ki se bodo v tem času potegovali za status pooblaščenega muzeja (gl. prehodno določbo 140. člena).

Država bo v državnih muzejih kot ustanoviteljica podpirala in organizirala celotno dejavnost teh muzejev. V pooblaščenih muzejih pa bo država kot državno javno službo financirala in podpirala le izvajanje naslednjih dejavnosti (t.i. osnovne dejavnosti – 93. člen):

Pri financiranju osnovne dejavnosti pooblaščenih muzejev velja pravilo, da to ne sme znašati več kot 80 odstotkov celotnih stroškov delovanja muzejev. Državno službo varstva v muzejih, katerih ustanoviteljstvo prevzamejo pokrajine, se bodo v celoti financirale iz pokrajinskih proračunov.

Osnovne dejavnosti so le del tistih dejavnosti, ki jih normalno opravljajo muzeji. Pomembne dejavnosti, ki je država kot javno službo v pooblaščenih muzejih ne bo financirala (t.i. dopolnilne dejavnosti), je npr. predstavljanje in razstavljanje muzejskih zbirk. Država v pooblaščenih muzejih za razliko od državnih muzejev prav tako ne bo podpirala in financirala raziskovanja dediščine in razvijanja zavesti o dediščini. To ne pomeni, da teh dejavnosti pooblaščeni muzeji ne bodo opravljali. Pomeni le, da to niso dejavnosti, ki sodijo v državno javno službo pooblaščenih muzejev. Država dopolnilnih dejavnosti torej ne bo redno in stalno financirala iz sredstev za opravljanje javne službe. Pooblaščeni muzej jih bo moral financirati iz drugih virov. Med temi viri bodo lahko tudi sredstva, pridobljena na podlagi razpisov Ministrstva za kulturo, vendar bodo pooblaščenim muzejem pri pridobivanju teh sredstev konkurirali tudi drugi registrirani muzeji, saj ne gre sredstva za financiranje javne službe (97. člen).


9.4 Javna služba varstva žive dediščine (98. člen)

Javno službo varstva žive dediščine opravljajo pooblaščeni muzeji in Zavod za varstvo kulturne dediščine v okviru svojih pristojnosti. Poleg tega bo lahko javno službo opravljala tudi pravna oseba, ki pridobi pooblastilo za koordiniranje javne službe na podlagi javnega poziva (98. člen).


9.5 Lokalna javna služba varstva (členi 99 do 101)

Vse zgoraj navedene določbe o opravljanju javne službe urejajo izvajanje državne javne službe na področju muzejev. Zakon določa kot lokalno javno službo varstva dediščine, ki jo morajo zagotavljati lokalne skupnosti, varstvo dediščine lokalnega pomena, financiranje muzejev in drugih subjektov varstva dediščine, upravljanje spomeniških območij lokalnega pomena itn. (99. člen).

Lokalne skupnosti lahko ustanavljajo svoje organe za izvajanje nalog varstva same ali v povezavi z drugimi lokalnimi skupnostmi. Zakon vsebuje malo določb o zagotavljanju lokalne javne službe varstva in prepušča podrobnosti zagotavljanja teh služb diskreciji lokalnih skupnosti (100. in 101. člen).

Muzeji, ki opravljajo lokalno javno službo, lahko ob izpolnjevanju pogojev pridobijo tudi status pooblaščenega muzeja za opravljanje državne javne službe muzejev (101. člen). Zakon v prehodnih določbah ureja način financiranja obstoječih muzejev, katerih ustanovitelji so lokalne skupnosti: muzeji in galerije iz priloge Uredbe o vzpostavitvi muzejske mreže za izvajanje javne službe na področju varstva premične kulturne dediščine in določitve državnih muzejev (Uradni list RS, št. 97/2000, 105/01), razen državnih muzejev, so financirani iz državnega proračuna na način, ki je uveljavljen na dan pred uveljavitvijo tega zakona, do 1. januarja 2009. Ti muzeji oziroma galerije se lahko v tem roku registrirajo in zaprosijo za pridobitev statusa pooblaščenega muzeja, pri čemer imajo ob enakem izpolnjevanju pogojev prednost pred drugimi muzeji (140. člen).



9.6 Prostovoljci v javni službi (102. člen)

Zakon dopušča možnost, da v subjektih, ki opravljajo javno službo, delajo tudi prostovoljci, med drugim kot volonterji pripravniki. Po zaključku prostovoljnega dela lahko pridobijo strokovni naziv ali potrdilo o pridobitvi delovnih izkušenj in kvalifikacij, razen če zakon ne določa drugače. (102. člen).

Izvajanje dejavnosti javne službe se lahko opira tudi na delo prostovoljcev - zaupnikov. Njihova naloga je razvijanje zavesti javnosti o dediščini, informiranje in neformalni nadzor nad stanjem varstva na terenu, torej v njihovem domačem okolju, v katerem bivajo in ga poznajo, in na katerem lahko spremljajo stanje mnogo bolj učinkovito od inšpektorjev ali drugih oblik nadzora.


10. Izvajanje dejavnosti varstva na podlagi nazivov, in pogodb ter opravljanje specializiranih dejavnosti varstva (členi 103 do 106)

To poglavje ureja strokovne nazive za opravljanje strokovnih del na področju varstva, strokovno izpopolnjevanje na področju varstva in izvajanje specializiranih nalog varstva zunaj javne službe.

Fizična oseba ki opravlja strokovno delo na področju varstva, za katerega je potrebna srednja, višja ali visoka strokovna izobrazba ali se pripravlja nanj, mora izpolnjevati predpisane zahteve. Njihovo izpolnjevanje se preveri z opravljanjem izpita (103. člen). Oseba, ki opravlja strokovno delo na področju varstva, se mora pri svojem delu strokovno izpopolnjevati (104. člen).

Novost v primerjavi z veljavnim ZVKD, ki določa dovoljenja za izvajanje posameznih nalog varstva, je ureditev, po kateri se spodbuja, da se osebe, ki opravljajo dejavnost, ki pomeni poseg v dediščino ali ki je naloga javne službe varstva, vpišejo na seznam usposobljenih izvajalcev specializiranih dejavnosti varstva, saj je treba zagotoviti stalno strokovno usposabljanje, preverjanje znanja (tudi z pridobitvijo strokovnih nazivov) takšnih oseb, ki delujejo na trgu, in jih obenem spodbujati, da uporabljajo sodobne tehnike varstva. Pravne in fizične osebe se vpisujejo v seznam, ki je javno dostopen na svetovnem spletu. Uvedba seznama strokovno usposobljenih izvajalcev specializiranih dejavnosti varstva in njegova javna objava, ki je tako na voljo širšemu krogu naročnikov, bodo bistveno prispevali k dvigu kakovosti varstva (105. člen).

Zakon dopušča, da lastniki velikega števila spomenikov, npr. cerkve, druge verske skupnosti ali gospodarske družbe, sami organizirajo dejavnost inventariziranja, varovanja, hranjenja, raziskovanja in predstavljanja dediščine javnosti (torej dejavnosti, ki se sicer opravljajo kot javna služba). Vlada s takšno osebo sklene pogodbo, v katerem se opredelijo zahteve za opravljanje takšne dejavnosti. (106. člen)


11. Nevladne organizacije na področju varstva (člena 107 in 108)

Nevladne organizacije so lahko pomemben dejavnik varstva dediščine. Zakon omogoča nevladnim organizacijam, ki s svojim delovanjem pomembno prispevajo k ohranjanju, k razvijanju zavesti o dediščini, širitvi znanja in spretnosti, povezanih z dediščino ter k izpopolnjevanju in vseživljenjskem učenju, možnost pridobitve statusa nevladne organizacije, ki deluje v javno korist (107. člen). Pod enakimi pogoji lahko tak status pridobi tudi cerkev ali druga verska skupnost, ki ima na podlagi zakona o verski svobodi status splošno koristne organizacije. Cerkve in druge verske skupnosti so v tem primeru izenačene z nevladnimi organizacijami.

Nevladna organizacija s statusom ima pravico dajanja mnenj in predlogov in sodelovanja v posvetovalnih telesih ministrstva in lokalnih skupnosti, predvsem pa tudi sodelovanja v postopkih priprave strategije iz 73. člena in drugih strateških dokumentov države in lokalnih skupnosti, ki zadevajo varstvo in ohranitev dediščine (108. člen). Sodelovanja nevladne organizacije v javnih zadevah varstva je izključeno v primeru, če je nevladna organizacija hkrati lastnik določene dediščine, v zadevi katere je kot nevladna organizacija pozvana, da poda svoje mnenje. Določba je potrebna zato, da se prepreči morebiten konflikt interesov med vlogo nevladne organizacije kot lastnika konkretne dediščine (za lastnike je običajno, da si prizadevajo uresničiti poseben, zaseben interes) in kot zagovornika javne koristi varstva.


12. Nadzorstvo (členi od 109 do 124)

12.1 Splošne določbe glede nadzorstva (členi od 109 do 113)

Poglavje o nadzorstvu določa pogoje za opravljanje nalog inšpektorja, inšpekcijske ukrepe in izvajanje inšpekcijskega nadzora. Inšpekcijski nadzor nad izvajanjem zakona, njegovih podzakonskih aktov ter drugih aktov, ki se nanašajo na varstvo dediščine opravljajo inšpektorji, pristojni za področje kulturne dediščine (109. člen). Zakon v tem podpoglavju določa tudi posebna pooblastila inšpektorja, ki jih ima ta poleg tistih iz zakona, ki ureja inšpekcijski nadzor (110. člen), pravico inšpektorja, da zahteva sodelovanje državnih in lokalnih organov (113. člen) in definira, kdo je zavezanec v inšpekcijskem postopku (112. člen).

12.2. Inšpekcijski ukrepi (členi 114 do 121)

To podpoglavje ureja posebne inšpekcijske ukrepe, ki jih lahko inšpektor izvaja poleg tistih, določenih z zakonom, ki ureja inšpekcijski nadzor (114. člen). Največ določb v poglavju o nadzorstvu je namenjeno določitvi inšpekcijskih ukrepov v primeru nedovoljenih posegov v dediščino ali spomenik (115. člen), v primeru povzročanja škode (116. člen), opustitve dolžnega ravnanja iz 36. člena tega zakona (118. člen) ali drugega škodljivega ravnanja s spomenikom in v primeru uporabe podobe spomenika brez soglasja lastnika (118. člen). Inšpektor nadzoruje tudi zakonitost opravljanja dejavnosti varstva dediščine v nasprotju s predpisi (119. člen):, hranjenje v nasprotju s pravili hranjenja dediščine, trgovanje v nasprotju s predpisi o trgovanju s premično dediščino) in lahko take nezakonite dejavnosti tudi prepove. Člena 120 in 121 urejata pravico zadržanja in pogoje skladiščenja premične dediščine, ki se uvaža ali izvaža v nasprotju s tem zakonom.

12.3. Izvajanje inšpekcijskega nadzora (člen 122 do 124)

Tretje podpoglavje zakona določa dodatne ukrepe za povečanje učinkovitosti inšpekcijskega nadzora in izvrševanja izrečenih inšpekcijskih ukrepov, oziroma sredstva, ki jih inšpektor lahko dodatno uporabi pri izvajanju ukrepov iz drugega podpoglavja: izvršba z denarno prisilitvijo zavezanca k opravi naloženega dejanja (122. člen), obveščanje (123. člen) ter zaseg dokumentacije ali predmetov v zavarovanje dokazov (124. člen).


13. Kazenske določbe (členi 125 do 129)

To poglavje določa prekrške in višino glob, ki jih inšpektor, oziroma prekrškovni organ, lahko izreče za kršitve posameznih določb tega zakona. 125., 126. člen in 127. člen predpisujejo prekrške posameznikov, pravnih oseb, samostojnih podjetnikov posameznikov, državnih organov in organov lokalnih skupnosti ter njihovih odgovornih oseb. Člen 128 pa predpisuje prekrške izvajalcev javne službe varstva kulturne dediščine.

Kot stransko sankcijo predpisuje tudi odvzem tehničnih sredstev in opreme, ki so bili uporabljeni ali namenjeni za prekršek (127. člen).


14. Prehodne in končna določba (členi 130 do 147)

Prehode določbe so razdeljene na:


Prehodne določbe zagotavljajo kontinuiteto varstva dediščine po novem zakonu. Po novem zakonu se varuje tudi vsa dediščina (130. člen) in spomeniki (133. člen), ki so vpisani v obstoječi register dediščine oziroma so bili razglašeni za spomenik na podlagi veljavnega zakona ali katerega od prej veljavnih zakonov, ki so urejali področje dediščine.

Glede na to, da registrirana nepremična dediščina v obstoječem registru do dne uveljavitve novega zakona nima predpisanega varstvenega režima, je v členu 132. določen varstvene usmeritve za registrirano dediščino: če v prostorskem aktu ni drugače določeno, za registrirano dediščino velja varstvena usmeritev, določena s tem členom. Na ta način zakon povečuje pravno varnost lastnikov takšne registrirane dediščine, saj daje organom, ki izdajajo kulturnovarstvena soglasja, konkretne napotke za odločanje. Doslej je bil v takšnih primerih zaradi neobstoja varstvenega režima v registru diskrecija pristojnega organa s strokovnega vidika neomejena. Zakon vsebuje podobno določbo tudi za nepremične spomenike, za katere je v aktu o razglasitvi, ki je začel veljati pred uveljavitvijo tega zakona, določen varstveni režim na način, iz katerega se ne da razbrati njegovega obsega (134. člen).

135. člen ponuja osebam, ki na dan uveljavitve tega zakona hrani arheološko najdbo brez potrdila o izvoru, možnost, da najkasneje v enem letu od uveljavitve tega zakona o tem obvestijo državni ali pooblaščeni muzej. V primeru takšnega obvestila se oseba ne kaznuje za predhodna kazniva dejanja in prekrške v zvezi s to arheološko najdbo. Gre za neke vrste amnestijo za tiste imenitnike arheoloških najdb, ki so te pridobili na nelegalen način, in ki so o njih obvestili pristojni muzej. Če gre za po ugotovitvi muzeja za zbirko državnega pomena, se ta uvrsti v muzejsko zbirko, dotedanji imetnik pa je upravičen do nadomestila za stroške, ki jih je imel z dotedanjo hrambo zbirke. Na ta način zakon rešuje pogoste primere nezakonitega posedovanja arheoloških najdb v zasebnih zbirkah in omogoča, da se v bodoče vsaj del teh najdb evidentira in – če gre za dediščino državnega pomena – uvrsti v zbirke državnih ali pooblaščenih muzejev.

Členi 136, 137 in 139 urejajo status, položaj in pravice obstoječih subjektov varstva kulturne dediščine po novem zakonu. Gre za Zavod za varstvo kulturne dediščine (136. člen), državne muzeje (137. člen) ter muzeje in galerije iz Uredbe o vzpostavitvi muzejske mreže (139. člen). Glej več o njihovem statusu in položaju po novem zakonu zgoraj na ustreznih mestih, kjer so obravnavani zavod za varstvo kulturne dediščine ter državni in pooblaščeni muzeji.

V prehodnih določbah so določeni tudi roki za vzpostavitev Službe za premično dediščino in muzeje (138. člen) in za vzpostavitev razvida muzejev iz 87. člena in licenc iz 105. člena (101. člen), dokončanje postopkov pridobivanja kulturnovarstvenih pogojev (141. člen), izpeljave potrebnih premestitev javnih uslužbencev (142. člen), prehodne ureditve financiranja predhodnih raziskav (143. člen) ter rok za izdajo novih izvršilnih predpisov (146. člen), ki jih izda minister.

Z dnem uveljavitve zakona preneha veljati Zakon o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 7/99) ter v 145. členu našteti podzakonski predpisi.

Zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu RS (147. člen).

Zadnja sprememba: 01/18/2008
Zbirke Državnega zbora RS - spredlogi zakonov