Zbirke Državnega zbora RS - predlogi zakonov

Show details for EVIDENČNI PODATKIEVIDENČNI PODATKI

REPUBLIKA SLOVENIJA
VLADA REPUBLIKE SLOVENIJE



Številka: 51002-61/2010/8
Ljubljana, 16.08.2010


DRŽAVNI ZBOR
Odbor za zunanjo politiko

LJUBLJANA


Vlada Republike Slovenije je na 85. dopisni seji dne 16.08.2010 sprejela:

- Pobudo za podpis Sporazuma o ustanovitvi Mednarodne protikorupcijske akademije kot mednarodne organizacije,

ki vam jo pošiljamo na podlagi petega odstavka 70. člena Zakona o zunanjih zadevah.

Vlada Republike Slovenije je na podlagi 45. člena Poslovnika Vlade Republike Slovenije in na podlagi 235. člena Poslovnika Državnega zbora določila, da bodo kot njeni predstavniki na sejah Državnega zbora in njegovih delovnih teles sodelovali:

- Irma Pavlinič Krebs, ministrica za javno upravo,
- Tina Teržan, državna sekretarka na Ministrstvu za javno upravo,
- Natalija Drnovšek, sekretarka na Ministrstvu za javno upravo.




mag. Barbara PETERNELJ
NAMESTNICA GENERALNE SEKRETARKE


PRILOGA: 1


REPUBLIKA SLOVENIJA
VLADA REPUBLIKE SLOVENIJE



Številka: 51002-61/2010/8
Ljubljana, 16.08.2010

Pobuda za podpis Sporazuma o ustanovitvi Mednarodne protikorupcijske akademije kot mednarodne organizacije


Na podlagi 70. člena Zakona o zunanjih zadevah (Uradni list RS št. 113/03 – uradno prečiščeno besedilo, 20/06 – ZNOMCMO, 76-08 in 108-09) daje Ministrstvo za javno upravo pobudo za podpis Sporazuma o ustanovitvi Mednarodne protikorupcijske akademije kot mednarodne organizacije.

1. Razlogi, zaradi katerih se predlaga podpis Sporazuma o ustanovitvi Mednarodne protikorupcijske akademije:

Mednarodna protikorupcijska akademija (v nadaljevanju: IACA) v Laxenburgu je prva svetovna izobraževalna ustanova, namenjena boju proti korupciji in predstavlja mednarodno kontaktno točko za raziskave, razvoj politik in postopkov za preprečevanje in boj proti korupciji.

Ideja o ustanovitvi akademije datira še v čas avstrijskega predsedovanja EU, ko je vrsta dogodkov pripeljala do uradnega predloga in Resolucije Generalne skupščine Interpola leta 2006, ki je za rok ustanovitve Akademije določila leto 2009 in Avstrijo kot državo gostiteljico. Glede na sprejetje Konvencije ZN proti korupciji (UNCAC) v letu 2003, najeminentnejšega mednarodnega instrumenta na področju preprečevanja in zatiranja korupcije, čigar skrbnik je urad ZN na Dunaju za droge in kriminal (UNODC), je bila odločitev za Avstrijo kot državo gostiteljico tudi najbolj logična. Projekt uživa podporo tudi Evropskega urada za boj proti goljufijam (European Anti-Fraud Office, OLAF).

Država se IACA lahko pridruži s podpisom ustanovnega sporazuma. K temu so bile nekatere države posebej povabljene, vendar le 10 do 15 potencialnih podpisnic, ki bi naj prevzele vlogo ustanoviteljic. Podpisnice-ustanoviteljice so države, ki bodo do formalnega akta podpisovanja ustanovnega sporazuma jasno izrazile podporo in interes za sodelovanje pri ustanovitvi IACA in njenem delovanju, ti postopki pa se bodo zaključili s podpisom ustanovnega sporazuma na ustanovni konferenci.


Republika Avstrija je izrazila veliko zanimanje za sodelovanje Republike Slovenije in sicer zaradi dodane legitimnosti k projektu, zaradi nespornega interesa Republike Slovenije za regionalni pristop, zaradi dobrega imena v mednarodnih strokovnih krogih in zaradi bližine regijam, ki bodo storitve IACA najbolj potrebovale (Zahodni Balkan, Vzhodna Evropa).

S sodelovanjem pri razvoju IACA in s spodbujanjem akademske odličnosti bo Republika Slovenija prispevala k učinkovitejšem boju zoper korupcijo doma in v tujini, njeni profesionalizaciji ter določitvi skupnih standardov.

Ustanovna konferenca bo od 2. do 3.9.2010 na Dunaju. Skupščina IACA bo v prvi polovici 2011, ko bodo zaključeni vsi ratifikacijski postopki. Na skupščini bodo ustanovljeni ključni organi IACA in izvoljeni člani izvršnih teles. V kolikor bi Republika Slovenija želela odločilno vplivati na sestav organov IACA in morebiti celo sama pridobiti kakšno mesto v njih, bi bilo potrebno odločitev o pristopu k Sporazumu sprejeti čim prej, da bi tudi naša država sodila med ustanoviteljice.

2. Bistveni elementi Sporazuma, vključno z morebitnimi pridržki in začasno uporabo:

Sporazum o ustanovitvi Mednarodne protikorupcijske akademije kot mednarodne organizacije vključuje določbe glede ustanovitve in statusa akademije, namen in dejavnosti akademije, organe v sestavi, financiranja, posvetovanja in izmenjave informacij, sodelovanja, privilegijev in imunitete, odgovornosti ter reševanja sporov.

Organizacijsko-pravni okvir ustanavljanja temelji na memorandumu o sodelovanju med Avstrijo in UNODC ter na operativnem »mehanizmu« projekta v obliki samostojne ustanove-združenja, ki ga je Avstrija ustanovila za ta namen (»Prijatelji akademije«). Ustanovitelji združenja so avstrijsko Ministrstvo za zunanje zadeve, Ministrstvo za notranje zadeve in Diplomatska akademija. OLAF je v to tranzicijsko skupino imenoval svojo predstavnico kot obliko neposredne podpore.

O poslanstvu IACA so razpravljali in ga podprli tudi notranji ministri držav članic EU 3. in 4. junija 2010. Na kratko bi lahko rekli, da je IACA mednarodna organizacija s pravno osebnostjo in z dvojnim poslanstvom: razvoj kurikuluma in orodij za usposabljanje na eni ter izvajanje usposabljanja in izobraževanja na področju preprečevanja in zatiranja korupcije na drugi strani. Mednarodno priznani znanstveniki in strokovnjaki bodo usposabljali uslužbence organov pregona, vladne predstavnike in druge slušatelje o uporabi najmodernejših metod in inovativnih tehnik v boju proti korupciji.

Prav tako bo akademija omogočila bolj učinkovito izvajanje Konvencije Združenih narodov proti korupciji, ki vsebuje ukrepe za preprečevanje, kriminalizacijo, pregon in mednarodno sodelovanje v boju proti korupciji.

3. Predlog stališč delegacije:

Sporazum o ustanovitvi mednarodne protikorupcijske akademije kot mednarodne organizacije je bil sestavljen na podlagi memoranduma o sodelovanju med Avstrijo in urada ZN na Dunaju za droge in kriminal (UNODC) ter samostojne ustanove-združenja, ki ga je Avstrija ustanovila za ta namen (»Prijatelji akademije«). Ustanovitelji združenja so avstrijsko Ministrstvo za zunanje zadeve, Ministrstvo za notranje zadeve in Diplomatska akademija. Projekt uživa podporo tudi Evropskega urada za boj proti goljufijam (European Anti-Fraud Office, OLAF) in Interpola.

Država se IACA lahko pridruži s podpisom ustanovnega sporazuma. ki bo do formalnega akta podpisovanja ustanovnega sporazuma jasno izrazila podporo in interes za sodelovanje pri ustanovitvi IACA in njenem delovanju, ti postopki pa se bodo zaključili s podpisom ustanovnega sporazuma na ustanovni konferenci, bo od 2. do 3.9.2010 na Dunaju. Skupščina IACA bo v prvi polovici 2011, ko bodo zaključeni vsi ratifikacijski postopki, zato pogajanj ni.

Neformalni dogovori in načelno stališče o podpisu Sporazuma med Republiko Slovenijo in Republiko Avstrijo ter IACA so med pogodbenicami že potekali.

4. Predlog za sestavo delegacije, predračun stroškov za njeno delo in način njihovega pokritja:

Ni sestave delegacije (glej tč. 3).

5. Predlog kdo naj Sporazum podpiše :

Predlagamo, da sporazum podpiše Drago Kos, predsednik komisije za preprečevanje korupcije.

6. Navedba, kateri organ bo podpis Sporazuma ratificiral ter navedba ali zahteva sklenitev mednarodne pogodbe, izdajo novih ali spremembo veljavnih predpisov:

Sporazum ratificira Državni zbor Republike Slovenije v skladu s 75. členom Zakona o zunanjih zadevah. Sporazum ne zahteva izdaje ali spremembe veljavnih predpisov.

7. Ocena potrebnih finančnih sredstev za izpolnitev in način njihove zagotovitve:

XI. člen osnutka sporazuma o ustanovitvi akademije navaja načine financiranja IACA, med katerimi ni obveznih, ampak samo prostovoljni prispevki držav članic in drugih organizacij. Predstavniki Republike Avstrije so v neformalnih stikih izrazili pričakovanje, da bi Republika Slovenija za delovanje IACA na letni ravni prispevala največ do 100.000,00 EUR v denarju ali naravi in sicer od leta 2011 naprej. Glede na to, da navedeni prispevek za članstvo ni obvezen, bo Slovenija sredstva prispevala v kolikor bodo le ta na razpolago.

8. Predlog odobritve začasne uporabe Sporazuma:

Začasna uporaba sporazuma ni predvidena.

9. Izjava o primernosti podpisa Sporazuma z vidika skladnosti s pravnim redom in usmeritvami Evropske unije:

Gradivo je usklajeno s pravnim redom Evropske Unije ter uveljavljenimi mednarodnimi standardi na področju boja zoper korupcijo. Prav tako je gradivo usklajeno z Ministrstvom za zunanje zadeve.


Priloga:

- Sporazum o ustanovitvi mednarodne protikorupcijske akademije kot mednarodne organizacije (neuradni prevod v slovenski jezik)



SPORAZUM O USTANOVITVI
MEDNARODNE PROTIKORUPCIJSKE AKADEMIJE
KOT MEDNARODNE ORGANIZACIJE


Pogodbenice,

UPOŠTEVAJOČ pomembnost prispevka Urada Združenih narodov za droge in kriminal (UNODC) v boju proti korupciji v vlogi varuha Konvencije Združenih narodov proti korupciji (UNCAC);
PRIZNAVAJOČ priprave, izvedene na mednarodni ravni, še zlasti pa prizadevanja Republike Avstrije v tesnem sodelovanju z UNODC kot tudi drugimi ustanovnimi pogodbenicami, pri vzpostavitvi Mednarodne protikorupcijske Akademije, IACA, (v nadaljevanju: Akademije) in njihovo močno podporo Akademiji;
PRIZNAVAJOČ dolgotrajna prizadevanja in nenehno podporo Mednarodne organizacije kriminalistične policije (INTERPOL) pri oblikovanju in razvoju pobude preprečevanja in boja proti korupciji po svetu;
UPOŠTEVAJOČ znatno podporo Evropskega urada za boj proti goljufijam (OLAF) in drugih udeležencev tega skupnega prizadevanja;
POUDARJAJOČ globalno in vsestransko naravo te pobude ter njen pomen za geografsko raznolikost;
PREPOZNAVAJOČ pomembnost sodelovanja v skupnih prizadevanjih na globalni in regionalni ravni v podporo UNCAC in drugih ustreznih mednarodnih instrumentov;
POSEDUJOČ skupne cilje glede zagotavljanja tehnične pomoči in izgradnje sposobnosti ter zmožnosti kot ključnih orodij v boju proti korupciji;
UGOTAVLJAJOČ, da so izobraževanje o preprečevanju korupcije, poklicno usposabljanje in raziskovanje pomembni sestavni deli te pomoči in krepitve zmožnosti in sposobnosti;
ŽELEČ razširiti svoje skupne cilje z ustanovitvijo Akademije na podlagi večstranskega Sporazuma, namenjenega državam članicam Združenih narodov in medvladnim organizacijam (v nadaljevanju: »mednarodne organizacije«), ki so tako vabljene, da združijo moči in postanejo pogodbenice tega Sporazuma;
ODZIVAJOČ se na povabilo Republike Avstrije, da gosti Akademijo v mestu Laxenburg blizu Dunaja;

SE SPORAZUMEJO o sledečem:
1. ČLEN
Ustanovitev in status

1. Ustanovi se Akademija kot mednarodna organizacija.

2. Akademija je v celoti subjekt mednarodnega prava.

3. Akademija ima med drugim pravno sposobnost:

(a) sklepanja pogodb;
(b) pridobivanja in prodaje nepremičnega in premičnega premoženja;
(c) sprožitve postopka in odgovarjanja pred sodiščem;
(d) izvajanja drugih ukrepov, ki so potrebni za uresničenje njenega namena in dejavnosti.

4. Akademija deluje v skladu s tem Sporazumom.

2. ČLEN
Namen in dejavnosti

1. Namen Akademije je spodbujanje uspešnega in učinkovitega preprečevanja in boja proti korupciji z:

2. Dejavnosti Akademije upoštevajo načelo akademske svobode, izpolnjujejo najvišje akademske in strokovne standarde, obravnavajo pojav korupcije na celovit in interdisciplinaren način z upoštevanjem kulturnih raznolikosti, enakosti spolov ter zadnjih spoznanj na področju korupcije na globalni in regionalni ravni.

3. ČLEN
Sedež

1. Sedež Akademije se nahaja v Laxenburgu v Avstriji, v skladu s pogoji, dogovorjenimi med Akademijo in Republiko Avstrijo.

2. Akademija lahko ustanovi svoje izpostave na drugih lokacijah, če je to potrebno za izvajanje njenih dejavnosti.


4. ČLEN
Organi

Akademija ima:

5. ČLEN
Skupščina pogodbenic

1. Skupščina pogodbenic predstavlja forum za pogodbenice tega Sporazuma, kjer se posvetujejo o splošnih usmeritvah Akademije in drugih zadevah v okviru tega Sporazuma.

2. Skupščino sestavljajo predstavniki pogodbenic tega Sporazuma. Vsaka pogodbenica Sporazuma imenuje svojega zastopnika za člana Skupščine. Vsak član Skupščine ima en glas.

3. Skupščina še zlasti:

4. Skupščina se sestane vsaj enkrat letno in sprejema svoje odločitve z navadno večino, razen, če ni drugače določeno s tem Sporazumom. Skupščina sprejme svoj poslovnik, izvoli svoje funkcionarje, vključno s predsednikom in dvema podpredsednikoma Skupščine. Člani Sveta in dekan lahko se lahko udeležujejo zasedanj Skupščine brez pravice glasovanja.


6. ČLEN
Svet guvernerjev

1. Akademijo vodi Svet, sestavljen iz enajstih članov. Devet članov izvoli Skupščina, upoštevajoč njihovo usposobljenost in izkušnje, kakor tudi načelo pravične geografske porazdelitve. Vsak po enega člana pa imata pravico imenovati UNODC in Republika Avstrija. Člani Sveta so imenovani za dobo šestih let in so lahko ponovno izvoljeni/imenovani samo še za en nadaljnji mandat. Na prvih volitvah je pet članov izvoljenih le za obdobje treh let.

2. Svet zlasti:

3. Svet se sestane vsaj enkrat letno na sedežu Akademije in sprejema svoje odločitve z navadno večino, razen če ni drugače določeno s tem Sporazumom. Vsak član ima en glas. Svet sprejme svoj poslovnik, izvoli svoje funkcionarje, vključno s predsednikom in podpredsednikom Sveta. Svet lahko ustanovi odbore, če je to potrebno za učinkovito delovanje Akademije.
7. ČLEN
Mednarodni visoki svetovalni odbor

1. Svetu svetuje Mednarodni visoki svetovalni odbor (ISAB), ki ga sestavlja petnajst članov, uglednih osebnosti z uglednimi priporočili iz različnih okolij, pomembnih za dejavnosti Akademije.


2. Funkcija Mednarodnega visokega svetovalnega odbora je presoja aktivnosti Akademije in posredovanje opažanj in nasvetov, kako doseči in ohranjati najvišje standarde pri uresničevanju poslanstva Akademije. 3. Vsak član Mednarodnega visokega svetovalnega odbora je izvoljen za obdobje šestih let z možnostjo ponovne izvolitve. Na prvih volitvah je sedem članov izvoljenih samo za obdobje treh let. 4. Mednarodni visoki svetovalni odbor se sestane vsaj enkrat letno in sprejema svoje odločitve z navadno večino. Vsak član ima en glas. Mednarodni visoki svetovalni odbor sprejme svoj poslovnik in izvoli svoje funkcionarje, vključno s predsednikom in podpredsednikom. 5. Mednarodni visoki svetovalni odbor lahko predlaga Svetu posameznike, ki izpolnjujejo pogoje iz prvega odstavka tega člena, za izvolitev v Mednarodni visoki svetovalni odbor.
8. ČLEN
Mednarodni akademski svetovalni odbor

1. Akademiji pri izobraževanju, usposabljanju in raziskavah pomaga Mednarodni akademski svetovalni odbor (IAAB), sestavljen iz največ petnajst članov, ki so ugledni akademski posamezniki ali strokovnjaki, visoko usposobljeni zlasti na področju praktičnih vidikov boja proti korupciji, izobraževanja ter raziskav in/ali kazenskega sodstva in pregona na področju boja proti korupciji ter drugih področij, pomembnih za delo Akademije.

2. Vsak član Mednarodnega akademskega svetovalnega odbora je izvoljen za dobo šestih let z možnostjo ponovne izvolitve. Na prvih volitvah je sedem članov izvoljenih samo za obdobje treh let.

3. Mednarodni akademski svetovalni odbor se sestane vsaj enkrat letno in sprejema svoje odločitve z navadno večino. Vsak član ima en glas. Mednarodni akademski svetovalni odbor sprejme svoj poslovnik in izvoli svoje funkcionarje, vključno s predsednikom in podpredsednikom.

4. Mednarodni akademski svetovalni odbor lahko predlaga Svetu osebe, ki izpolnjujejo pogoje iz prvega odstavka tega člena, za izvolitev v Mednarodni akademski svetovalni odbor.


9. ČLEN
Dekan


1. Dekan je odgovoren za vsakodnevno upravljanje Akademije in njenega vsebinskega programa. Dekan poroča in je odgovoren Svetu.

2. Dekan zlasti:

10. ČLEN
Akademsko in administrativno osebje

1. Akademija si prizadeva, da zaposli in obdrži akademsko in administrativno osebje z najvišjimi možnimi kvalifikacijami.


2. Z namenom povečati učinkovitost svojega delovanja in stroškovno učinkovitost Akademija oblikuje načrt in se dogovori za krajši delovni čas akademskega osebja ali vključitev gostujočih akademskih strokovnjakov ter spodbuja države, mednarodne organizacije, univerze in druge ustrezne institucije, da se vključijo v zagotavljanje osebja Akademiji, vključno z začasno premestitvijo svojega osebja.


11. ČLEN
Financiranje Akademije


1. Ne glede na dolgoročni cilj zagotoviti finančno neodvisnost Akademije njena sredstva vključujejo:

2. Proračunsko leto Akademije traja od 1. januarja do 31. decembra.

3. Skladno s pravili finančnega poslovanja, ki jih sprejme Svet na podlagi točke (b) drugega odstavka 6. člena, so računovodski izkazi Akademije predmet letne neodvisne zunanje revizije, ki izpolnjuje najvišje standarde transparentnosti, odgovornosti in legitimnosti.

4. Pogodbenice tega Sporazuma se spodbuja, da se vključijo v zbiranje sredstev za dejavnosti Akademije, vključno z organiziranjem konferenc donatorjev.


12. ČLEN
Posvetovanje in izmenjava informacij

1. Pogodbenice Sporazuma se medsebojno obveščajo in posvetujejo v zadevah, povezanih z njihovim sodelovanjem v okviru tega Sporazuma, bodisi na zasedanjih Skupščine ali ob drugih primernih priložnostih.

2. Posvetovanje in izmenjava informacij ter dokumentov na podlagi tega člena se izvaja v skladu z veljavnimi predpisi o razkritju informacij posamezne pogodbenice in skladno z dogovori, ki jih pogodbenice lahko sklenejo z namenom varovanja zaupnosti, omejitve dostopa in varnosti izmenjanih informacij. Vsak tak dogovor velja tudi po ukinitvi tega Sporazuma oziroma bo še naprej obvezujoč tudi za pogodbenice, ki se odločijo za odstop od Sporazuma.


13. ČLEN
Sodelovanje


Akademija lahko sodeluje z državami, drugimi mednarodnimi organizacijami kot tudi javnimi ali zasebnimi subjekti, ki lahko prispevajo k delu Akademije.


14. ČLEN
Privilegiji in imunitete

1. Akademija, člani Skupščine, člani Sveta, člani Mednarodnega visokega svetovalnega odbora in Mednarodnega akademskega svetovalnega odbora, dekan, osebje in strokovnjaki uživajo takšne privilegije in imunitete, kot so dogovorjene med Akademijo in Republiko Avstrijo.

2. Z namenom zagotoviti ustrezne privilegije in imunitete lahko Akademija sklene sporazume tudi z drugimi državami.


15. ČLEN
Odgovornost



Pogodbenice tega Sporazuma niso ne posamezno in ne skupinsko odgovorne za kakršnekoli dolgove, finančne obveznosti ali druge obveznosti Akademije. Izjava o tem bo sestavni del vsakega sporazuma, ki ga sklene Akademija na podlagi 14. člena.

16. ČLEN
Spremembe

Ta Sporazum se lahko spremeni samo s soglasjem vseh njegovih pogodbenic. Uradno obvestilo o takšnem soglasju se predloži v pisni obliki pri depozitarju. Sprememba začne veljati z dnem, ko prejme depozitar uradno obvestilo vseh pogodbenic tega Sporazuma, ali na katerikoli drugi datum, o katerem se pogodbenice dogovorijo.
17. ČLEN
Prehodne določbe

1. Pogodbenice priznavajo prehodno ureditev glede vzpostavitve in začetka delovanja Akademije, kot jo opredeljuje Memorandum o ustanovitvi mednarodne protikorupcijske akademije v Laxenburgu, Avstrija, z dne 29. januarja 2010 in se strinjajo, da jih bodo spoštovale do vzpostavitve polnega delovanje organov odločanja Akademije.

2. Vsako odločitev, ki vpliva na obveznosti, sprejete z namenom vzpostavitve in pričetka delovanja Akademije, ali ustvarja obveznost za Partnerje (UNODC, Združenje "Prijatelji Akademije" ali Republika Avstrija), lahko sprejme le Svet soglasno.


18. ČLEN
Začetek veljavnosti in depozitar

1. Ta Sporazum je na voljo v podpis državam članicam Združenih narodov (v nadaljnjem besedilu: Države) in medvladnim organizacijam (v nadaljevanju: mednarodnim organizacijam) do 31. decembra 2010. Sporazum je lahko predmet postopka ratifikacije, sprejetja ali soglasja.

2. Države in mednarodne organizacije, ki niso podpisale tega Sporazuma, lahko k temu pristopijo naknadno.

3. Sporazum začne veljati po preteku šestdesetih dni od dneva deponiranja listin o ratifikaciji, sprejemu, izraženem soglasju ali pristopu treh držav ali mednarodnih organizacij.

4. Za vsako državo ali mednarodno organizacijo, ki ratificira, sprejme, soglaša s, ali pristopi k temu Sporazumu po začetku njegove veljavnosti, ta začne veljati po preteku šestdesetih dni od dneva deponiranja njene listine o ratifikaciji, sprejemu, soglasju ali pristopu.

5. Depozitar tega Sporazuma je Zvezni minister za evropske in mednarodne zadeve Republike Avstrije.

19. ČLEN
Reševanje sporov


Kakršenkoli spor med Akademijo in katerokoli pogodbenico tega Sporazuma ali spor med katerimikoli pogodbenicami Sporazuma glede razlage ali uporabe slednjega, glede kateregakoli dodatnega sporazuma ali glede kateregakoli vprašanja v zvezi z Akademijo ali odnosov med pogodbenicami, ki ni rešen s pogajanji ali drugim dogovorjenim načinom reševanja, je poslan v končno presojo arbitražnemu sodišču, sestavljenem iz treh arbitrov, kot sledi: vsaka stranka v sporu določi enega arbitra, tretjega, predsednika sodišča, pa izbereta prva dva arbitra. Če katerakoli stranka v sporu ni izbrala svojega arbitra v roku šestih mesecev po imenovanju arbitra druge stranke ali če se prva dva arbitra ne sporazumeta o tretjem v šestih mesecih po imenovanju prvih dveh arbitrov, drugega oziroma tretjega arbitra izbere predsednik Mednarodnega sodišča na zahtevo ene od strank v sporu.
20. ČLEN
Odstop

1. Vsaka od pogodbenic tega Sporazuma lahko od slednjega odstopi z uradnim obvestilom depozitarju. Odstop začne veljati v roku treh mesecev od dne, ko je depozitar odstop prejel.


2. Odstop pogodbenice od Sporazuma v ničemer ne omeji, zmanjša ali kako drugače vpliva na morebitni prispevek te stranke pred datumom začetka veljavnosti odstopa.

21. ČLEN
1. Pogodbenice tega Sporazuma lahko slednjega kadarkoli soglasno ukinejo in zaprejo Akademijo s pisnim obvestilom depozitarju. Vsa sredstva Akademije, ki ostanejo po poplačilu njenih pravnih obveznosti, se likvidirajo s soglasjem Skupščine.

2. Določbe tega Sporazuma se pri tem uporabljajo še naprej, tudi po njegovem prenehanju, v obsegu, ki je potreben za urejeno odprodajo sredstev in poravnavo računov.

Sklenjeno v ___________, na dan ___________ v angleškem jeziku.


Zadnja sprememba: 08/17/2010
Zbirke Državnega zbora RS - spredlogi zakonov