Zbirke Državnega zbora RS - predlogi zakonov

Show details for EVIDENČNI PODATKIEVIDENČNI PODATKI
Številka: 51000-43/2005/4
Ljubljana, 07.06.2005



DRŽAVNI ZBOR
REPUBLIKE SLOVENIJE
Odbor za zunanjo politiko

LJUBLJANA


Vlada Republike Slovenije je dne 07.06.2005 sprejela:

- pobudo za sklenitev Sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Svetom ministrov Srbije in Črne Gore o sodelovanju na obrambnem področju,

ki vam jo pošiljamo na podlagi petega odstavka 70. člena zakona o zunanjih zadevah.

Vlada Republike Slovenije je na podlagi 45. člena poslovnika Vlade Republike Slovenije in na podlagi 235. člena poslovnika Državnega zbora Republike Slovenije določila, da bosta kot njena predstavnika na seji Odbora za zunanjo politiko Državnega zbora sodelovala:

- Karl Erjavec, minister za obrambo,
- Franci Žnidaršič, državni sekretar v Ministrstvu za obrambo.





Mateja Tamara Fajs
GENERALNA SEKRETARKA

PRILOGA: 1




Številka: 51000-43/2005/4
Ljubljana, 07.06.2005


POBUDA ZA SKLENITEV SPORAZUMA MED VLADO REPUBLIKE SLOVENIJE IN SVETOM MINISTROV SRBIJE IN ČRNE GORE O SODELOVANJU NA OBRAMBNEM PODROČJU


Na podlagi 70. člena Zakona o zunanjih zadevah (Uradni list RS, št. 45/03) dajemo pobudo za sklenitev Sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Svetom ministrov Srbije in Črne Gore o sodelovanju na obrambnem področju.

1. RAZLOGI, ZARADI KATERIH SE PREDLAGA SKLENITEV MEDNARODNE POGODBE

S sporazumom bo ustvarjena podlaga za sodelovanje med Republiko Slovenijo ter Srbijo in Črno Goro na osnovi prijateljskih in obojestransko koristnih odnosov, ki naj bi prispevali k razvoju in krepitvi sodelovanja na obrambnem področju.

2. BISTVENI ELEMENTI POGODBE VKLJUČNO Z MOREBITNIMI PRIDRŽKI IN ZAČASNO UPORABO

S sporazumom se bo sodelovanje razvijalo predvsem na naslednjih področjih:
- obrambna in varnostna politika;
- nadzor nad oboroževanjem in razoroževanje;
- obrambna in vojaška zakonodaja;
- obrambni proračun;
- civilna obramba in krizno upravljanje;
- vojaška zgodovina, publikacije in muzeji;
- okoljska vprašanja in nadzor nad onesnaževanjem v vojaških objektih;
- podpora miru, iskanje in reševanje ter humanitarne operacije.

Sodelovanje bo potekalo v obliki uradnih in delovnih obiskov delegacij, ki jih vodijo visoki predstavniki pogodbenikov, izmenjave izkušenj med strokovnjaki pogodbenikov na obrambnem področju, izmenjave opazovalcev na vojaških vajah, srečanj predstavnikov vojaških organov ter izmenjave predavateljev oziroma udeležb na tečajih, seminarjih in simpozijih, ki jih organizirata pogodbenika.

3. PREDLOG STALIŠČ DELEGACIJE

Gre za običajen sporazum, ki formalizira dvostransko sodelovanje na obrambnem področju. Vlada Republike Slovenije in Svet ministrov Srbije in Črne Gore (pogodbenika) delujeta v okviru pooblastil, ki so jima dana z notranjo zakonodajo ter skladno z načeli mednarodnega prava in mednarodnih običajev. Sporazum ne vpliva na obveznosti pogodbenikov iz drugih mednarodnih sporazumov, katerih pogodbenika sta. Za izpolnjevanje določb tega sporazuma in uresničevanje sodelovanja lahko pogodbenika skleneta posebne sporazume in protokole, spori v zvezi z razlago ali izvajanjem določb sporazuma pa se rešujejo s posvetovanji in pogajanji med pogodbenikoma.

4. PREDLOG, KDO NAJ POGODBO PARAFIRA OZIROMA PODPIŠE

Predlagamo, da Sporazum med Vlado Republike Slovenije in Svetom ministrov Srbije in Črne Gore o sodelovanju na obrambnem področju podpiše Karl Erjavec, minister za obrambo.

5. NAVEDBA, KATERI ORGAN BO MEDNARODNO POGODBO RATIFICIRAL TER NAVEDBA, ALI ZAHTEVA SKLENITEV MEDNARODNE POGODBE IZDAJO NOVIH ALI SPREMEMBO VELJAVNIH PREDPISOV

Predlagamo, da sporazum ratificira Državni zbor Republike Slovenije. Sprejem novih oziroma spremeba obstoječih predpisov ni potrebna.

6. OCENA POTREBNIH FINANČNIH SREDSTEV ZA IZPOLNITEV MEDNARODNE POGODBE IN NAČIN NJIHOVE ZAGOTOVITVE

Sporazum se bo uresničeval v okviru rednih dejavnosti Ministrstva za obrambo. Sredstva so zagotovljena v okviru odobrenega finančnega načrta.

7. Sklenitev sporazuma ni predmet usklajevanja s pravnim redom Evropske unije.









PRILOGA

- Sporazum v slovenskem, srbskem in angleškem jeziku



SPORAZUM

MED

VLADO REPUBLIKE SLOVENIJE

IN

SVETOM MINISTROV

SRBIJE IN ČRNE GORE

O

SODELOVANJU NA OBRAMBNEM PODROČJU

Vlada Republike Slovenije in Svet ministrov Srbije in Črne gore, v nadaljnjem besedilu »pogodbenika«, sta se

zaradi poglobitve stikov in medsebojnega razumevanja na obrambnem področju med Republiko Slovenijo ter Srbijo in Črno goro
dogovorila:

1. ČLEN

Namen sporazuma

Namen tega sporazuma je zagotoviti okvir za sodelovanje med pogodbenikoma na obrambnem področju v mejah pristojnosti, določenih z njuno notranjo zakonodajo, ter skladno z načeli mednarodnega prava in mednarodnih običajev.

2. ČLEN

Pravni položaj sporazuma

1. Sporazum ne vpliva na obveznosti pogodbenikov iz drugih mednarodnih sporazumov, ki sta jih ali jih še lahko skleneta.
2. Pogodbenika sodelujeta v skladu s pooblastili, ki so jima dana z njuno notranjo zakonodajo.

3. ČLEN

Področja sodelovanja

1. Sodelovanje med pogodbenikoma poteka predvsem na teh področjih:

a) obrambna in varnostna politika;
b) obrambna in vojaška zakonodaja;
c) nadzor nad oboroževanjem in razoroževanje;
d) načrtovanje in oblikovanje obrambnega proračuna;
e) vojaška zgodovina, publikacije in muzeji;
f) podpora miru, iskanje in reševanje ter humanitarne operacije;
g) organizacija oboroženih sil na kadrovskem, upravnem in logističnem področju;
h) okoljska vprašanja in nadzor nad onesnaževanjem v vojaških objektih;
i) civilna obramba in krizno upravljanje.


2. Za izvajanje določb tega sporazuma in uresničevanje sodelovanja na področjih, navedenih v prvem odstavku tega člena, lahko pogodbenika skleneta posebne sporazume ali protokole.

4. ČLEN

Oblike sodelovanja

Sodelovanje med pogodbenikoma poteka v teh oblikah:

a) uradni in delovni obiski delegacij, ki jih vodijo visoki predstavniki pogodbenikov;
b) izmenjava izkušenj med strokovnjaki pogodbenikov na vojaškem področju;
c) izmenjava opazovalcev na vojaških vajah;
d) srečanja predstavnikov vojaških organov;
e) izmenjava predavateljev in udeležba na tečajih, seminarjih in simpozijih, ki jih organizirata pogodbenika.

5. ČLEN

Letni načrti sodelovanja

Za izvajanje določb tega sporazuma lahko pogodbenika sprejmeta letne načrte sodelovanja, ki temeljijo na načelih tega sporazuma.

6. ČLEN

Finančni vidiki

1. Vsi izdatki za osebje, ki je po določbah tega sporazuma vključeno v dejavnosti sodelovanja, se krijejo po načelu vzajemnosti, in sicer:

a) pogodbenik gostitelj na svoje stroške zagotovi nastanitev in prehrano, lokalni prevoz po državnem ozemlju, v nujnih primerih pa tudi zdravstvene in zobozdravstvene storitve;
b) pogodbenik pošiljatelj krije stroške mednarodnega prevoza in vse druge stroške, razen tistih iz točke a) prvega odstavka.

2. Stroške nastanitve, prehrane in lokalnega prevoza za delegacije, ki štejejo več kot 10 članov (vključno s pomožnim osebjem, kot so vozniki, tolmači itd.), krije pogodbenik pošiljatelj ali pa se krijejo v skladu s posebnimi sporazumi.

7. ČLEN

Varstvo tajnih podatkov

1. Pogodbenika zagotavljata varstvo tajnih podatkov, ki so jima v dvostranskih stikih dani na voljo, v skladu z zakoni in predpisi, veljavnimi v eni in drugi državi. Pogodbenik, ki prejme tajne podatke, jih obravnava s primerljivo stopnjo tajnosti kakor pogodbenik, ki jih je poslal.

2. Pogodbenika soglašata, da tajnih podatkov, ki jih prejmeta, ne bosta uporabljala v škodo interesov drugega pogodbenika in jih brez predhodnega pisnega soglasja pogodbenika, ki jih je zbral in dal na voljo, ne bosta dala tretji strani.

8. ČLEN

Reševanje sporov

Pogodbenika rešita vse spore v zvezi z razlago ali izvajanjem določb tega sporazuma z medsebojnimi posvetovanji in pogajanji.

9. ČLEN

Spremembe sporazuma

1. Vsak pogodbenik lahko kadar koli zahteva spremembo tega sporazuma in se začne posvetovati z drugim pogodbenikom, da bi dosegla dogovor o predlaganih spremembah.

2. Dogovorjene spremembe so sestavni del tega sporazuma in začnejo veljati v skladu z določbami 11. člena tega sporazuma.

10. ČLEN

Trajanje in prenehanje veljavnosti

1. Ta sporazum se sklene za nedoločen čas. Vsak pogodbenik ga lahko kadar koli pisno odpove z uradnim obvestilom. V tem primeru sporazum preneha veljati po šestih mesecih od dneva prejema obvestila drugega pogodbenika o odpovedi.

2. Ob prenehanju veljavnosti sporazuma si pogodbenika skupaj prizadevata doseči najboljšo rešitev odprtih vprašanj.

11. ČLEN

Začetek veljavnosti

Ta sporazum začne veljati z dnem prejema zadnjega uradnega obvestila pogodbenikov, da so izpeljani njuni notranjepravni postopki za začetek veljavnosti tega sporazuma.


Podpisano v ............................ dne ............................... 2005 v dveh izvirnikih v slovenskem, srbskem in angleškem jeziku, pri čemer so vsa besedila enako verodostojna. Pri različni razlagi ali uporabi določb tega sporazuma prevlada besedilo v angleškem jeziku.



ZA VLADO ZA SVET MINISTROV

REPUBLIKE SLOVENIJE SRBIJE IN ČRNE GORE

MINISTER ZA OBRAMBO MINISTER ZA OBRAMBO

KARL ERJAVEC PRVOSLAV DAVINIĆ

……………………………………… ……………………………………………

Zadnja sprememba: 06/09/2005
Zbirke Državnega zbora RS - spredlogi zakonov