Zbirke Državnega zbora RS - predlogi zakonov

Show details for EVIDENČNI PODATKIEVIDENČNI PODATKI

REPUBLIKA SLOVENIJA
VLADA REPUBLIKE SLOVENIJE



EVA: 2010-1711-0001
Številka: 00717-11/2010/5
Ljubljana, 02.12.2010




PREDSEDNIK DRŽAVNEGA ZBORA

L J U B L J A N A



Vlada Republike Slovenije je na 110. redni seji dne 2.12.2010 določila besedilo:

- Predloga zakona o osebni izkaznici,

ki vam ga pošiljamo v prvo obravnavo na podlagi 114. člena poslovnika Državnega zbora.

Vlada Republike Slovenije je na podlagi 45. člena poslovnika Vlade Republike Slovenije in na podlagi 235. člena poslovnika Državnega zbora določila, da bodo kot njeni predstavniki na sejah Državnega zbora in njegovih delovnih teles sodelovali:

- Katarina Kresal, ministrica za notranje zadeve,
- mag. Damjan Lah, državni sekretar, Ministrstvo za notranje zadeve,
- Dušan Vučko, generalni direktor Direktorata za upravne notranje zadeve,
Ministrstvo za notranje zadeve.




mag. Helena KAMNAR
GENERALNA SEKRETARKA



PRILOGA: 1



REPUBLIKA SLOVENIJA
VLADA REPUBLIKE SLOVENIJE


PRVA OBRAVNAVA

EVA: 2010-1771-0001


PREDLOG ZAKONA O OSEBNI IZKAZNICI


I. UVOD

1. OCENA STANJA IN RAZLOGI ZA SPREJEM PREDLOGA ZAKONA

Po osamosvojitvi Republike Slovenije sta izdajo osebnih izkaznic urejala Zakon o temeljnih podatkih za osebno izkaznico (Uradni list SFRJ, št. 6/73) in Zakon o osebni izkaznici (Uradni list SRS, št. 16/74, 29/79 in 42/86). Osebne izkaznice so se izdajale decentralizirano na papirnatih obrazcih z osnovnimi zaščitnimi elementi. Osebni podatki so se na obrazce osebnih izkaznic izpisovali pri pristojnem organu, fotografija imetnika pa se je na osebne izkaznice lepila neposredno ob vložitvi vloge.

Zakon o osebni izkaznici (Uradni list RS, št. 75/97), ki je pričel veljati 20. 12. 1997, uporabljati pa 20. 6. 1998, je uvedel centralizirano (vse na enem mestu) personalizacijo osebnih izkaznic na polikarbonatnih karticah z lasersko graviranimi osebnimi podatki, fotografijo in podpisom imetnika. Prej obvezen dokument za vse polnoletne državljane, je s sprejemom zakona postal pravica posameznika, vsak polnoletni državljan pa se lahko odloči, katero javno listino, ki jo je izdal državni organ in je opremljena s fotografijo (npr. potni list, vozniško dovoljenje), bo imel in uporabljal pri izvrševanju svojih temeljnih pravic in obveznosti. Osebna izkaznica je postala učinkovito sredstvo za dokazovanje istovetnosti, državljanstva, potovalni dokument in dokument za nastopanje v pravnem prometu. Organ, pristojen za izdajo, je bila upravna enota stalnega prebivališča, izjemoma začasnega prebivališča. Novost zakona je bila tudi ukinitev instituta trajne veljavnosti in določitev veljavnosti osebnih izkaznic: za polnoletne državljane je bila določena veljavnost 10 let; za mladoletne pa 5. Zakon je prav tako sankcioniral večkratno pogrešitev osebne izkaznice s tako imenovano »kazensko veljavnostjo« enega leta, kot ukrep preprečevanja zlorab zaradi pridobitve potovalne funkcije osebne izkaznice. Desetletna veljavnost je bila pogojena tudi z rokom trajnosti materiala in vključenimi elementi zaščite osebne izkaznice, s katerimi je bila zagotovljena življenjska doba osebne izkaznice ob normalni uporabi.

Obrazci osebnih izkaznic so se pričeli tiskati v slovenskem, angleškem in francoskem jeziku, na območjih, določenih z zakonom, kjer avtohtono živijo skupaj s pripadniki slovenskega naroda tudi pripadniki italijanske oz. madžarske narodnosti, pa tudi v italijanščini ali madžarščini. V jezikih in s črkovnim naborom manjšin se izpisujejo tudi določeni podatki (naslov in pristojni organ). Tiskanje obrazcev tudi v angleškem jeziku je posledica upoštevanja mednarodnih standardov na področju potovalnih dokumentov ter sklepov tretje mednarodne Interpolove konference o preprečevanju ponarejanja potovalnih dokumentov, ki države članice obvezujejo, da morajo potovalni dokumenti mejnim kontrolnim organom omogočiti nedvoumno ugotovitev, da gre za nacionalni identifikacijski potovalni dokument. Obrazci osebnih izkaznic so dobili tudi OCR-B ali strojno čitljiv zapis, ki omogoča hiter dostop do podatkov pri izvajanju mejne kontrole.

Centralizirana izdelava obrazcev osebnih izkaznic (v podjetju, ki ga za ta namen na podlagi javnega razpisa pooblasti minister) je velik napredek z vidika varnosti (manjša možnost odtujitve praznih obrazcev, ki so se hranili na več različnih mestih) in enotnosti izdelave.

V letu 2005 je bila sprejeta novela Zakona o osebni izkaznici (Zakon o spremembah zakona o osebni izkaznici, Uradni list RS, št. 60/05), ki je bila potrebna zaradi uskladitve kazenskih določb zakona z Zakonom o prekrških. Zaradi tega je bilo treba spremeniti določbe zakona, ki so določale sankcije za prekrške, povezane z osebnimi izkaznicami ter določiti prekrškovni organ. Novela zakona je odpravila tudi krajevno pristojnost za izdajo osebne izkaznice iz upravne enote, ki je bila pristojna po stalnem prebivališču stranke, in jo razširila na območje celotne države ter zaradi spremembe Zakona o splošnem upravnem postopku, ki se nanaša na vročanje, ustrezno spremenila tudi vročanje osebnih izkaznic.

V letu 2008 je bil sprejet Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o osebni izkaznici (Uradni list RS, št. 44/08). Namen spremembe in dopolnitve zakona je bil, da se zaradi nabora storitev t. i. e-uprave, ki se državljanom ponujajo na portalu e-uprave, na osebno izkaznico, ki glede nabora podatkovnih polj in oblikovne rešitve ostaja nespremenjena, opcijsko doda elektronski medij (čip) s kvalificiranim digitalnim potrdilom, poleg tega pa se z digitalnim potrdilom razširi tudi uporabnost osebne izkaznice za uveljavljanje zdravstvenih storitev. Osebna izkaznica bi bila lahko torej tudi v vlogi nove kartice zdravstvenega zavarovanja. Zaradi izraženih teženj državljanov Republike Slovenije, ki živijo zunaj meja države, predvsem v državah članicah Evropske unije, po pridobitvi osebne izkaznice, je zakon razširil tudi pravico do pridobitve osebne izkaznice za državljane Republike Slovenije s stalnim prebivališčem zunaj države. Zakon je uredil področje fotokopiranja osebnih izkaznic. Zaradi odprave administrativnih ovir pri izdaji osebnih izkaznic je zakon ukinil preklic pogrešane, izgubljene ali ukradene osebne izkaznice v Uradnem listu Republike Slovenije in spremenil veljavnost osebnih izkaznic za otroke primerljivo z veljavnostjo potnih listin, ki se izdajajo otrokom. Podrobneje je uredil tudi vročanje osebnih izkaznic, ki so izdane otrokom, s čimer so se odpravile praktične težave vročanja, spremembe kazenskih določb zaradi uskladitve z Zakonom o uvedbi eura ter manjše spremembe, s katerimi se je izdajanje osebnih izkaznic uredilo primerljivo s področjem izdaje potnih listin.

Zakon je začel veljati 6. 6. 2008, pri čemer 23. člen prehodnih in končnih določb opredeljuje, da se členi zakona, ki se nanašajo na izdajo elektronske osebne izkaznice s kvalificiranim digitalnim potrdilom, pričnejo uporabljati po uskladitvi Pravilnika o izvrševanju zakona o osebni izkaznici in predpisov na področju zdravstvenega varstva in zdravstvenega zavarovanja.

Glede na to, da je bil osnovni predpogoj za začetek uporabe zakonskih določb glede elektronske osebne izkaznice, izbor izdelovalca novih osebnih izkaznic, je bila potrebna tudi izvedba javnega razpisa. Ministrstvo za notranje zadeve je 18. 3. 2008 objavilo mednarodno javno naročilo za oddajo naročila blaga po odprtem postopku za izdelavo in personalizacijo osebnih izkaznic. Rok za oddajo ponudbe se je iztekel 6. 5. 2008. Javno odpiranje ponudb je bilo 7. 5. 2008.

Ministrstvo za notranje zadeve je s Sklepom o izidu naročila št. 430-48/2008-1, z dne 4. 7. 2008 v zvezi z javnim naročilom za oddajo naročila blaga po odprtem postopku za izdelavo in personalizacijo osebnih izkaznic, št. 430-48/2008, odločilo, da javno naročilo, kljub prispelima dvema formalno popolnima ponudbama ni uspelo, saj je bilo, upoštevajoč podatek o ocenjeni vrednosti naročila in cenah, ki veljajo za predmet javnega naročila na trgu ter ob upoštevanju načela gospodarnosti, učinkovitosti in uspešnosti porabe javnih sredstev, ugotovljeno, da sta ponudbi obeh ponudnikov za naročnika nesprejemljivi, zato sta bili izločeni. Zaradi zakonske opcije državljana, da se odloči za elektronsko osebno izkaznico ali običajno osebno izkaznico brez čipa (takšno, kot se izdaja sedaj), sta bila predmet naročila tako obrazec elektronske osebne izkaznice kot obrazec navadne osebne izkaznice. Cena navadne osebne izkaznice (zgolj cena obrazca s personalizacijo) znaša 6,27 EUR z DDV, najnižja ponujena cena pa bi dvignila ceno navadne osebne izkaznice na 10,75 EUR, kar je 71,5-odstotno povišanje. Nesprejemljivo visoke so bile tudi ponudbene cene elektronskih osebnih izkaznic. Glede na to, da je bilo izvedeno javno naročilo v mednarodnem merilu, naročnik ob izvedbi ponovnega javnega razpisa s pogoji, ki izhajajo iz določb zakona, ne more pričakovati cenovno sprejemljivejše ponudbe.

S predlogom novega zakona se določbe zakona, ki se ne uporabljajo, izločajo. Glede na veliko število določb, vezanih na izdajo elektronske osebne izkaznice, je predlagatelj pristopil k pripravi novega zakona in ne k spremembam in dopolnitvam obstoječega.

2. CILJI, NAČELA IN POGLAVITNE REŠITVE PREDLOGA ZAKONA

2.1 Cilji

1. Veljavni zakon določa opcijsko izdajo osebnih izkaznic s kvalificiranim digitalnim potrdilom za opravljanje elektronskih storitev in uveljavljanje storitev s področja zdravstvenega varstva in zdravstvenega zavarovanja. Javno naročilo za izbor izdelovalca elektronskih osebnih izkaznic v letu 2008 ni uspelo zaradi visokih ponudbenih cen na mednarodnem javnem razpisu, upoštevanja načela gospodarnosti, učinkovitosti in uspešnosti porabe javnih sredstev. Ponovitev javnega naročila ob nespremenjenih, zakonsko določenih zahtevah ni smiselno, smiselno pa je počakati na sprejem enotnih smernic za evropsko osebno izkaznico na ravni Evropske unije. Brisanje določb o elektronski osebni izkaznici je potrebno in smiselno tudi z vidika načela sorazmernosti, v skladu s katerim se lahko obdelujejo le tisti osebni podatki, ki so primerni in nujno potrebni za uresničitev zakonsko opredeljenega namena, kot tudi z vidika ustavnopravnih zahtev, ki izhajajo iz 38. člena Ustave v povezavi z tretjim odstavkom 15. člena Ustave.

2. Možnost izdaje osebne izkaznice in naznanitve pogrešitve osebne izkaznice na diplomatskem predstavništvu in konzulatu Republike Slovenije v tujini, kot to velja za izdajo potnega lista od 28. 6. 2008.

3. Pridobitev osebne izkaznice s trajno veljavnostjo po dopolnjenem 70. letu starosti, kar pomeni bistveno prednost za starejše državljane, ki zaradi bolezni ali zmanjšane mobilnosti ne morejo do pristojnega organa, zato so v praksi večkrat brez veljavnega identifikacijskega dokumenta.

4. Možnost vročitve izdelane osebne izkaznice pri gospodarski družbi, pooblaščeni za izdelavo in personalizacijo osebnih izkaznic, kar skrajša čas reševanja najbolj nujnih izdaj.

5. Ustrezna ureditev povezljivosti evidenc.

6. Uskladitev določb zakona s področjem izdaje potnih listin oz. z Zakonom o potnih listinah.

2.2 Načela

Pri pripravi predloga zakona si je predlagatelj prizadeval zagotoviti jasnost zakona z izločitvijo določb, ki se nanašajo na izdajo in uporabo elektronske osebne izkaznice, za dosledno upoštevanje Zakona o varstvu osebnih podatkov, za čim hitrejšo možnost vročitve osebne izkaznice v najbolj nujnih primerih, za ureditev, ki zagotavlja starostnikom trajno veljaven identifikacijski dokument ter s tem zmanjšano število oseb brez veljavnega uradnega identifikacijskega dokumenta.

Zakonska rešitev ohranja ostale vsebine določb prejšnjih zakonov o osebni izkaznici, s praktičnimi korekcijami, ki bodo poenotile področje izdaje osebnih izkaznic s področjem izdaje potnih listin.

2.3 Poglavitne rešitve

1. Zakon o osebni izkaznici bo v večjem delu ohranil določila starega zakona, razen vsebino, ki se nanaša na izdajo osebne izkaznice s kvalificiranim digitalnim potrdilom za opravljanje elektronskih storitev in uveljavljanje storitev s področja zdravstvenega varstva in zdravstvenega zavarovanja, z manjšimi popravki in dopolnili.

2. Veljavni zakon omogoča izdajo osebnih izkaznic državljanom RS s stalnim prebivališčem v tujini, kar je smiselno glede na to, da je osebna izkaznica v zadnjih letih močno pridobila na svoji potovalni funkciji. Osebna izkaznica državljanu s stalnim prebivališčem v tujini se izda z enako veljavnostjo kot osebna izkaznica državljanu s stalnim prebivališčem v RS.

3. Ob vlogi za izdajo osebne izkaznice se bo lahko uporabila tudi fotografija, ki je bila že uporabljena za izdajo drugega identifikacijskega dokumenta, če bo še ustrezna ob novi vlogi (ustreznost podobe in tehnična ustreznost), kot to velja ob vložitvi vloge za izdajo potne listine.

4. Državljanu po dopolnjenem 70. letu starosti se bo izdala osebne izkaznica s trajno veljavnostjo. V praksi se namreč pojavljajo težave, ko veljavnost osebne izkaznice starejše osebe poteče, pa ta zaradi bolezni ali drugih okoliščin ne more do pristojnega organa ali fotografa, zato je brez veljavnega uradnega identifikacijskega dokumenta (običajno je osebna izkaznica edini dokument). Upravne enote sicer z organizacijo svojega dela omogočajo obisk uradne osebe v domovih starejših občanov ali na domu, vendar je, tudi ob upoštevanju prakse tujine, predlagana rešitev trajno veljavne osebne izkaznice po dopolnjenem 70. letu starosti, zanje ustreznejša.

5. Novi zakon predvideva ustreznejše reševanje tistih življenjskih situacij (smrt v tujini, nujno zdravljenje v tujini ipd.), v katerih je treba celoten postopek ali del postopka izdaje osebne izkaznice (od evidentiranja vloge do izdelave in vročitve dokumenta) izvesti v najkrajšem možnem času, z možnostjo vročitve osebne izkaznice pri gospodarski družbi, pooblaščeni za izdelavo in personalizacijo osebnih izkaznic, takoj po izdelavi (možnost pridobitve osebne izkaznice v nekaj urah). Sedaj namreč vročitev večkrat predstavlja nepotrebno oviro. S tem se na proizvajalca osebnih izkaznic prenese pooblastilo za vročanje. Način vročanja bo razviden v evidenci osebnih izkaznic, kar zagotavlja nadzor nad vročanjem. Dodatna možnost načina vročanja bo omogočila pridobitev osebne izkaznice v najkrajšem možnem času po njeni izdelavi, neodvisno od delovnega časa upravne enote oziroma poslovne enote Pošte Slovenije.


3. OCENA FINANČNIH POSLEDIC PREDLOGA ZAKONA ZA DRŽAVNI PRORAČUN IN DRUGA JAVNA FINANČNA SREDSTVA

Ocena finančnih posledic za proračun:

Novi Zakon o osebni izkaznici bo po oceni predlagatelja v letu 2011 zahteval 70.000 EUR (z vključenim DDV) sredstev Ministrstva za notranje zadeve, v letu 2012 pa 40.000 EUR (z vključenim DDV) sredstev Ministrstva za zunanje zadeve, v naslednjih letih finančnih posledic ne bo. V znesek je všteta sprememba delovanja evidence osebnih izkaznic, ki podpira proces sprejema vloge in izdaje osebnih izkaznic na diplomatskih predstavništvih in konzulatih RS v tujini in sprememba evidence zaradi določitve nove – trajne veljavnosti osebnih izkaznic oseb po dopolnjenem 70. letu starosti, zaradi vročanja pri pooblaščenem proizvajalcu ter zaradi možnosti prevzema fotografije že izdane javne listine, ki se hrani v enem od registrov (fotografija iz osebne izkaznice, potnega lista ali stare osebne izkaznice).

Predlog zakona ne bo imel finančnih posledic za druga javnofinančna sredstva.

4. NAVEDBA, DA SO SREDSTVA ZA IZVAJANJE ZAKONA V DRŽAVNEM PRORAČUNU ZAGOTOVLJENA, ČE PREDLOG ZAKONA PREDVIDEVA PORABO PRORAČUNSKIH SREDSTEV V OBDOBJU, ZA KATERO JE BIL DRŽAVNI PRORAČUN ŽE SPREJET

Pravice porabe so zagotovljene na postavkah Ministrstva za notranje zadeve in Ministrstva za zunanje zadeve.

5. PRIKAZ UREDITVE V DRUGIH PRAVNIH SISTEMIH IN PRILAGOJENOSTI PREDLAGANE UREDITVE PRAVU EVROPSKE UNIJE

Prikaz ureditve v drugih pravnih sistemih:

AVSTRIJA

Osebna izkaznica v Avstriji izkazuje državljanstvo in identiteto ter je potovalni dokument, ki služi za prehajanje meje (lahko nadomesti potni list). Izdaja se od 8. 1. 2002 v obliki kartice, ki je lažja za uporabo.

Za novo osebno izkaznico lahko oseba zaprosi po poteku veljavnosti stare osebna izkaznice, po spremembi osebnih podatkov ali po pridobitvi akademskega naziva ter v primeru pogrešitve stare osebne izkaznice.

Osebna izkaznica velja 10 let, po poteku veljavnosti jo mora državljan izročiti pristojnemu organu. Podaljšanje veljavnosti ni možno, prav tako vpisovanje sprememb podatkov. Pogoj za pridobitev osebne izkaznice je avstrijsko državljanstvo. Osebno izkaznico izda pristojni organ glede na kraj stalnega prebivališča oz. drug pristojni organ. Vloga za izdajo osebne izkaznice se vloži osebno. Osebna izkaznica se izdela v roku 5 delovnih dni in vroči po pošti ali pri pristojnem organu.

Ob vložitvi vloge je treba predložiti osebni dokument (oziroma z namenom identifikacije osebe pripeljati pričo, ki potrdi identiteto), rojstni list (dokazilo o državljanstvu), fotografijo (35x45 mm), ki ne sme biti starejša od 6 mesecev in mora ustrezati dodatnim kriterijem, po potrebi pa tudi poročni list in dokazilo o akademskem naslovu, če se bo ta vpisal kot podatek na osebno izkaznico. Če ima državljan veljaven potni list in se z njim tudi izkaže, lahko k vlogi predloži samo še fotografijo in rojstni list.

Osebna izkaznica za otroka, starega do dveh let, se izda z veljavnostjo dveh let; za otroka, starega od dveh do 12 let z veljavnostjo 5 let; po dopolnjenem 12. letu starosti pa se izda osebna izkaznica z veljavnostjo 10 let. Vlogo za otroka do 14. leta starosti vloži zakoniti zastopnik, otrok mora biti ob vlogi navzoč. Otrok, star od 14. do 18. leta starosti, lahko vlogo vloži sam ob predloženem soglasju zakonitih zastopnikov.

Osebna izkaznica za otroka do 2. leta starosti se izda brezplačno. Cena osebne izkaznice za otroka od 2. do 16. leta starosti (od 19. 8. 2009) znaša 26,30 EUR, od 16. leta starosti pa 56,70 EUR (od 19. 8. 2009).
Pogrešitev, izguba ali kraja osebne izkaznice se naznani na policijski postaji. Ob predložitvi prijave in drugih možnih dodatnih potrdil se lahko vloži vlogo za izdajo nove osebne izkaznice. Ob izgubi ali kraji osebne izkaznice v tujini mora državljan Avstrije prijaviti krajo na policiji v tujini.

Osebna izkaznica se izdela v obliki kartice, na prednji strani vsebuje podatke o: Na hrbtni strani osebne izkaznice so podatki o:
Osebna izkaznica vsebuje tudi trivrstični OCR-B zapis, ki omogoča strojno branje.


CIPER

Skladno z Zakonom o registraciji prebivalstva Republike Ciper morajo osebno izkaznico pridobiti osebe po dopolnjenem 12. letu starosti. Osebna izkaznica se izdaja državljanom Cipra, osebam s ciprskim poreklom ter tujcem, ki so stalni prebivalci Cipra. Državljani lahko zaprosijo za zamenjavo osebne izkaznice z novo, če je bila stara osebna izkaznica izgubljena ali poškodovana oziroma iz katerega koli drugega razloga. Vlogi za izdajo osebne izkaznice je treba predložiti dve fotografiji.

Zadnjo veljavno verzijo obrazcev osebnih izkaznic je Ciper pričel izdajati 1. 7. 2008. Osebna izkaznica se izdela v obliki kartice in na prednji strani vsebuje podatke o: Na hrbtni strani osebne izkaznice so podatki o:
Osebna izkaznica se izda z veljavnostjo največ 10 let.


ČEŠKA

Češka republika izdaja osebne izkaznice državljanom po dopolnjenem 15. letu starosti. Osebno izkaznico mora imeti vsak državljan po dopolnjenem 15. letu starosti s prebivališčem na Češkem. Osebam do dopolnjenega 20. leta starosti se izda osebna izkaznica z veljavnostjo 5 let, osebam po dopolnjenem 20. letu starosti pa osebna izkaznica z veljavnostjo 10 let. Osebna izkaznica se lahko izda tudi s krajšo veljavnostjo (1 mesec), vendar ni strojno berljiva. Ob vložitvi vloge za izdajo osebne izkaznice je treba predložiti fotografijo in staro osebno izkaznico, če je že bila izdana, ob prvi izdaji pa rojstni list ali dokazilo o državljanstvu.

Obrazci osebnih izkaznic, ki se izdajajo od 16. 8. 2000 in so strojno berljivi, na prednji strani vsebujejo podatke o: Na hrbtni strani osebne izkaznice so podatki o:
Podatki na hrbtni strani so glede na podatke na prednji strani, zapisani v obrnjenem formatu.


FRANCIJA

Francoska nacionalna osebna izkaznica je neobvezen osebni dokument, v obliki plastične kartice iz laminata, ki vsebuje fotografijo, ime in naslov. Osebno izkaznico se uporablja kot identifikacijski dokument, kot dokument, s katerim se izkazuje državljanstvo, pa tudi kot potovalni dokument. Osebna izkaznica se uporablja tudi za nastopanje v pravnem prometu.

Pristojni organ za izdajo osebne izkaznice je lokalna prefektura oziroma županstvo, v tujini pa diplomatsko-konzularno predstavništvo Francije. Osebna izkaznica se izda z veljavnostjo 10 let. Izdaja je brezplačna. Ob vložitvi vloge se zajame tudi imetnikov prstni odtis, ki se hrani v papirnati obliki in ki ga lahko pridobi le sodnik v točno določenih okoliščinah.

Obrazec osebne izkaznice v obliki kartice se izdaja od 1. 10. 1994 in je strojno berljiv, na prednji strani vsebuje podatke o: Na hrbtni strani osebne izkaznice so podatki o:

GRČIJA

Osebna izkaznica je obvezen dokument za državljane po dopolnjenem 12. letu starosti. Uporablja se za izkazovanje istovetnosti in nastopanje v pravnem prometu. Državljani Grčije so dolžni pooblaščenim osebam na njihovo zahtevo predložiti osebno izkaznico za potrebe ugotavljanja istovetnosti.

Osebne izkaznice ne izdajajo v tujini.

Grška osebna izkaznica ni strojno berljiva.


MADŽARSKA

Na Madžarskem je osebna izkaznica obvezen dokument po dopolnjenem 14. letu starosti. Izdajo in veljavnost osebne izkaznice določa vladna uredba o izdaji in evidenci osebnih izkaznic. Prva osebna izkaznica se osebam, ki niso dopolnile 20 let, izda z veljavnostjo 6 let, osebam po dopolnjenem 20. letu z veljavnostjo 10 let, osebam po 70. letu starosti pa brez omejitve veljavnosti.

Med tremi tipi sedaj veljavnih osebnih izkaznic je tudi plastična izkaznica, ki izkazuje popolno ime posameznika, dekliško ime, če je uporabno, datum in kraj rojstva, ime matere, spol, obdobje veljavnosti dokumenta in pristojni organ, ki je dokument izdal. Osebna izkaznica ne vsebuje podatkov o naslovu prebivališča, niti posameznikovi identifikacijski številki.

Osebne izkaznice se izdajajo stalnim prebivalcem Madžarske, če gre za tujega državljana, ima osebna izkaznica drugo barvo.

Osebna izkaznica, ki se na Madžarskem izdaja v obliki kartice od 9. 4. 2001, je strojno berljiva. Na prednji strani vsebuje podatke o: Na hrbtni strani osebne izkaznice so podatki o:

MALTA

Državljan vloži vlogo osebno, pri pristojnem organu, kjer izpolni vlogo in kjer se brezplačno digitalno fotografira. Osebna izkaznica je izdelana še isti dan.

Osebno izkaznico je treba zamenjati v primeru spremembe naslova, osebnega imena ali kraja oz. datuma rojstva, priimka zaradi poroke ali razveze oz. razveljavitve zakonske zveze.

Krajo ali izgubo osebne izkaznice je treba naznaniti na lokalni policijski postaji. Po prijavi na policiji je treba pristojnemu organu predložiti kopijo policijskega poročila in kakšen drug identifikacijski dokument, npr. potni list, vozniško dovoljenje ali državljansko izkaznico. Ob naznanitvi pogrešitve je treba kriti posebne stroške postopka v višini 3,49 EUR. Nova osebna izkaznica je izdelana po vložitvi nove vloge, še isti dan, razen v primeru dvoma v identiteto, ko se rok za izdelavo podaljša za en dan.

Osebna izkaznica, ki se na Malti izdaja v obliki kartice od 1. 1. 2002, je strojno berljiva, na prednji strani vsebuje podatke o: Na hrbtni strani osebne izkaznice so podatki o:

POLJSKA

Poljsko osebno izkaznico lahko pridobi oseba, ki ima poljsko državljanstvo in stalno bivališče na Poljskem. Osebna izkaznica se lahko izda nepolnoletni osebi (od rojstva do 18. leta) na utemeljeno prošnjo staršev oz. skrbnikov, za polnoletne pa je osebna izkaznica obvezen dokument.

Vlogo za izdelavo osebne izkaznice za osebo, mlajšo od 13 let, morata vložiti oba starša ali skrbnika, po 13. letu starosti pa vlogo ob prisotnosti enega starša oz. skrbnika vloži prosilec sam.

Veljavnost osebne izkaznice za mladoletno osebo je 5 let, za polnoletno 10 let, za osebe po 65. letu starosti pa brez določenega datuma veljavnosti.

Osebna izkaznica, ki se na Poljskem izdaja v obliki kartice od 1. 1. 2001, je strojno berljiva in na prednji strani vsebuje podatke o: Na hrbtni strani osebne izkaznice so podatki o:

ROMUNIJA

V Romuniji mora pridobiti osebno izkaznico vsak državljan po dopolnjenem 14. letu starosti. Izjema so le državljani s stalnim prebivališčem v tujini. Osebna izkaznica je dokument za izkazovanje istovetnosti, naslova, spola in drugih osebnih podatkov. Osebna izkaznica mora biti obnovljena oz. zamenjana vsakih 10 let.

Posebna vrsta osebne izkaznice je začasna osebna izkaznica, ki se izda, kadar posameznik ostane brez vseh identifikacijskih dokumentov in velja 1 leto. Za začasno osebno izkaznico lahko zaprosijo tudi državljani Romunije s stalnim prebivališčem v tujini in začasnim prebivališčem v Romuniji.

Za izdajo osebne izkaznice je pristojen Nacionalni inšpektorat za osebno identiteto v sestavi Ministrstva za notranje zadeve.

Ob vsaki zamenjavi osebne izkaznice se izda osebna izkaznica drugega tipa in serijske številke, osebna identifikacijska številka (EMŠO) pa je nespremenjena.

Osebna izkaznica, ki se v Romuniji izdaja v obliki kartice od 12. 5. 2009, je strojno berljiva in na prednji strani vsebuje podatke o:

SLOVAŠKA

Do osebne izkaznice je na Slovaškem upravičena oseba, ki je dopolnila 15 let starosti. Osebna izkaznica se izdaja z veljavnostjo 10 let. Za osebe, starejše od 60 let, se izda osebna izkaznica z neomejeno veljavnostjo. Slovaška osebna izkaznica je tudi potovalni dokument za vse države EU.

Osebna izkaznica, ki se na Slovaškem izdaja v obliki kartice od 1. 7. 2008, je strojno berljiva in na prednji strani vsebuje podatke o: Na hrbtni strani osebne izkaznice so podatki o:
Prikaz ureditve v pravnem redu EU:

Ta zakon ni predmet prilagajanja pravnemu redu EU.

6. DRUGE POSLEDICE, KI JIH BO IMEL SPREJEM ZAKONA

6.1 Administrativne in druge posledice

a) v postopkih oziroma poslovanju javne uprave ali pravosodnih organov:

Sprejem zakona prinaša možnost vložitve vloge za izdajo osebne izkaznice na diplomatsko-konzularnem predstavništvu RS v tujini, kar približa storitev pridobitve osebne izkaznice državljanom v tujini. Izdaja osebne izkaznice s trajno veljavnostjo po dopolnjenem 70. letu starosti pomeni razbremenitev upravnih enot s postopki izdaje, ki se zaradi starosti in bolezni državljanov večkrat izvajajo z obiskom uradne osebe na domu, v domovih starejših občanov alki v bolnišnicah. Možnost vročitve osebne izkaznice pri gospodarski družbi, pooblaščeni za izdelavo in presonalizacijo osebnih izkaznic, takoj po izdelavi, zagotavlja pridobitev osebne izkaznice v najkrajšem možnem času ter s tem razbremenitev upravnih enot z nalogo vročanja izven poslovnega časa. Ob vlogi državljanu ni potrebno predložiti fotografije, kolikor se lahko uporabi fotografija, ki se že vodi v enem od registrov identifikacijskih dokumentov, če ta še vedno ustreza v smislu izkazovanja prave podobe državljana.

b) pri obveznostih strank do javne uprave ali pravosodnih organov:

Sprejem zakona ne določa novih obveznosti strank do javne uprave ali pravosodnih organov.

6.2 Presoja posledic na okolje, ki vključuje tudi prostorske in varstvene vidike

Sprejem zakona ne vpliva na prostorske in varstvene vidike.

6.3 Presoja posledic na gospodarstvo

– Sprejem zakona nima posledic na gospodarstvo.

6.4 Presoja posledic na socialnem področju

– Sprejem zakona nima posledic na socialnem področju.

6.5 Presoja posledic na dokumente razvojnega načrtovanja

Sprejem zakona nima posledic na dokumente razvojnega načrtovanja.

6.6 Izvajanje sprejetega predpisa

a) Predstavitev sprejetega zakona – ni predvidena
b) Spremljanje izvajanja sprejetega predpisa
6.7 Druge pomembne okoliščine v zvezi z vprašanji, ki jih ureja predlog zakona: /

II. BESEDILO ČLENOV

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

(uporaba osebne izkaznice)


(1) Osebna izkaznica je javna listina, s katero državljanka oziroma državljan Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: državljan) dokazuje istovetnost in državljanstvo.

(2) Osebno izkaznico lahko državljan uporablja za prehod državne meje držav Evropske unije in Schengenskega prostora ter drugih držav, ki so za to izrazile privolitev.


2. člen

(pravica in dolžnost imetništva osebne izkaznice)


(1) Osebno izkaznico lahko pridobi državljan.

(2) Osebno izkaznico mora imeti državljan po dopolnjenem 18. letu starosti, kadar nima drugega veljavnega uradnega identifikacijskega dokumenta, opremljenega s fotografijo, ki ga je izdal državni organ (v nadaljnjem besedilu: uradni identifikacijski dokument), razen v primeru, če stalno prebiva v tujini.

(3) Državljan ima lahko samo eno osebno izkaznico.


3. člen

(dolžnost in prepovedi)


(1) Osebno izkaznico ali drug uradni identifikacijski dokument, na katerem so navedeni ažurni osebni podatki, na katerem fotografija izkazuje imetnikovo podobo in ki ni poškodovan oziroma obrabljen, mora imeti državljan pri sebi, razen kadar bi bilo glede na okoliščine to nesmotrno, in ga na zahtevo uradne osebe, ki je po zakonu za to pooblaščena, dati na vpogled za preverjanje istovetnosti.

(2) Osebne izkaznice državljan ne sme dati, prodati ali posoditi drugi osebi. Druga oseba ne sme vzeti, kupiti ali uporabiti tuje osebne izkaznice kot svoje.

(3) Osebne izkaznice državljan ne sme zastaviti za zavarovanje koristi ali pravice. Druga oseba ne sme vzeti tuje osebne izkaznice za zavarovanje koristi ali pravice.

(4) Na osebni izkaznici je prepovedano spreminjanje, dopisovanje ali brisanje katerega koli podatka.


4. člen

(kopiranje osebne izkaznice)


(1) Osebne izkaznice smejo kopirati upravljavci zbirk osebnih podatkov samo v primerih, ki jih določa zakon.

(2) Osebno izkaznico lahko poleg njenega imetnika kopirajo notarji in finančne družbe, ki opravljajo finančne storitve, če jo potrebujejo za dokazovanje istovetnosti državljana v konkretnem postopku. Pojma finančna družba in finančne storitve sta opredeljena v predpisih, ki urejajo bančništvo.

(3) Osebno izkaznico je za vnaprej določene namene dovoljeno kopirati tudi na podlagi pisne privolitve imetnika osebne izkaznice.

(4) V primerih, ki niso opisani v drugem in tretjem odstavku, je za ugotavljanje istovetnosti, državljanstva oziroma kontrolo točnosti podatkov, dopusten vpogled v osebno izkaznico imetnika; kadar je to potrebno, pa tudi prepis osebnih podatkov z nje.

(5) Ob kopiranju osebne izkaznice je treba z ustrezno oznako na kopiji zagotoviti, da se kopija osebne izkaznice ne bo uporabljala za druge namene. Prepovedano je nadaljnje kopiranje kopije.

(6) Na vlogo imetnika osebne izkaznice je upravljavec zbirk osebnih podatkov dolžan izdati potrdilo o kopiji osebne izkaznice, na katerem je naveden namen rabe kopije in rok, za katerega upravljavec kopijo potrebuje. Imetnik osebne izkaznice lahko kopijo potrdi s podpisom.

(7) Kopijo osebne izkaznice je prepovedano hraniti v elektronski obliki.


II. PRISTOJNOST IN NAČIN IZDAJE OSEBNE IZKAZNICE

5. člen

(organi, pristojni za izdajo osebne izkaznice)


(1) Osebno izkaznico izda upravna enota.

(2) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka sme osebno izkaznico v nujnih primerih, kot so zdravljenje, bolezen oziroma smrt ožjega družinskega člana ter nujni službeni opravki, izdati ministrstvo, pristojno za notranje zadeve.

(3) Državljanu, ki v tujini stalno ali začasno prebiva ali je v tujini in se zaradi zdravstvenih ali drugih upravičenih razlogov ne more vrniti v državo, lahko izda osebno izkaznico tudi diplomatsko predstavništvo in konzulat Republike Slovenije v tujini.


6. člen

(obrazec osebne izkaznice)


(1) Osebna izkaznica se izda na obrazcu, ki ga predpiše minister oziroma ministrica (v nadaljevanju: minister), pristojen za notranje zadeve, ki določi tudi ceno osebne izkaznice.

(2) Osebna izkaznica vsebuje naslednje podatke:
” serijsko številko osebne izkaznice;
” fotografijo državljana;
” priimek in ime;

” državljanstvo;
” rojstni datum;

” EMŠO;
” spol;
” stalno prebivališče oziroma začasno prebivališče oziroma oznako, da državljan nima prebivališča;
” datum izdaje in datum veljavnosti osebne izkaznice;
” organ, pristojen za izdajo osebne izkaznice;

” lastnoročni podpis državljana, ki zna in se zmore podpisati;
” oznako prepovedi uporabe osebne izkaznice za prehod državne meje (v primeru iz prvega odstavka 17. člena tega zakona);
” trivrstični strojno čitljiv zapis podatkov iz 1., 3., 4., 5., 6. in 7. alineje tega odstavka.

7. člen

(tisk in personalizacija obrazca osebne izkaznice)


(1) Obrazec osebne izkaznice, ki se tiska v slovenskem in angleškem jeziku, se personalizira v slovenskem jeziku.

(2) Obrazec osebne izkaznice, ki se tiska v slovenskem, angleškem in italijanskem oziroma slovenskem, angleškem in madžarskem jeziku, se personalizira v slovenskem jeziku, razen podatka o stalnem oziroma začasnem prebivališču državljana oziroma oznake, da državljan nima prebivališča, in podatka o organu, pristojnem za izdajo osebne izkaznice, ki se personalizira tudi v italijanskem oziroma madžarskem jeziku.

(3) Osebno izkaznico iz drugega odstavka izda upravna enota, ki posluje na območju, določenem z zakonom, kjer živita avtohtoni italijanska oziroma madžarska narodna skupnost, državljanu s prijavljenim stalnim oziroma začasnim prebivališčem na tem območju oziroma državljanu, ki nima prebivališča, če prebiva na tem območju.


8. člen

(izdelava, skladiščenje, personalizacija in prenos osebnih izkaznic)


(1) Obrazce osebnih izkaznic na območju Republike Slovenije izdeluje, skladišči in personalizira gospodarska družba, izbrana v skladu s predpisi, ki urejajo javna naročila, v skladu s sklenjeno pogodbo. Zaposlena oseba gospodarske družbe, ki opravlja naloge izdelave, skladiščenja in personalizacije osebnih izkaznic, mora izpolnjevati naslednje pogoje:
” da je polnoletna;
” da ni bila pravnomočno obsojena zaradi naklepnega kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti, in da ni bila obsojena na nepogojno kazen zapora v trajanju več kot tri mesece;
” da ni v kazenskem postopku zaradi kaznivega dejanja iz prejšnje alinee;
” da je bila varnostno preverjena in da zanjo ne obstaja varnostni zadržek.

(2) Prenos vlog za izdajo osebnih izkaznic in personaliziranih osebnih izkaznic med organi, pristojnimi za izdajo osebnih izkaznic, in gospodarsko družbo iz prejšnjega odstavka ter vročitev osebne izkaznice na naslov za vročanje izvaja podjetje ali organizacija, registrirana za prenos poštnih pošiljk, na način, ki zagotavlja zaščito, varnost in sledljivost poštnih pošiljk.


III. VELJAVNOST OSEBNE IZKAZNICE

9. člen

(veljavnost osebne izkaznice)


(1) Osebna izkaznica s triletno veljavnostjo se izda državljanu, mlajšemu od treh let starosti. Osebna izkaznica s petletno veljavnostjo se izda državljanu, staremu od treh do osemnajst let. Osebna izkaznica z desetletno veljavnostjo se izda državljanu, staremu od osemnajst do sedemdeset let. Po dopolnjenem sedemdesetem letu starosti se izda državljanu osebna izkaznica s trajno veljavnostjo.

(2) Osebna izkaznica z enoletno veljavnostjo se izda državljanu, ki je v obdobju petih let pred dnem vložitve vloge za izdajo nove osebne izkaznice zaradi neskrbnega ravnanja uničil, pogrešil oziroma izgubil dve osebni izkaznici ali več kot tudi če sta mu bili dve osebni izkaznici ali več odtujeni. Primere neskrbnega ravnanja z osebno izkaznico predpiše minister, pristojen za notranje zadeve.

(3) Po poteku obdobja iz prejšnjega odstavka oziroma po poteku enoletne veljavnosti osebne izkaznice se nova osebna izkaznica izda z veljavnostjo iz prvega odstavka, če državljan v tem času ni zaradi neskrbnega ravnanja ponovno uničil, pogrešil ali izgubil osebne izkaznice ali mu je bila ta odtujena.

(4) Osebna izkaznica z oznako prepovedi prehoda državne meje se izda z veljavnostjo enega leta, pod pogoji, določenimi v prvem odstavku 17. člena tega zakona.

(5) Osebna izkaznica z enoletno veljavnostjo se izda državljanu z začasnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, ki je v postopku preverjanja prijave stalnega prebivališča, v skladu z zakonom, ki ureja prijavo prebivališča.

(6) Osebna izkaznica velja z dnem izdaje.

10. člen

(prenehanje veljavnosti osebne izkaznice)


(1) Ne glede na 9. člen tega zakona veljavnost osebne izkaznice preneha po zakonu z dnem naznanitve pogrešitve, izgube ali tatvine (v nadaljnjem besedilu: pogrešitev), s prenehanjem državljanstva Republike Slovenije in s smrtjo državljana.

11. člen

(izročitev osebne izkaznice v uničenje)


(1) Osebno izkaznico mora državljan izročiti organu, pristojnemu za izdajo osebne izkaznice, v uničenje ob vložitvi vloge za izdajo nove osebne izkaznice, razen ob vložitvi vloge za izdajo prve osebne izkaznice ali ob vložitvi vloge za izdajo nove osebne izkaznice po pogrešitvi, izgubi ali tatvini prejšnje osebne izkaznice.

(2) Na izrecno prošnjo državljana, če za to obstaja razlog iz naslova dnevnega prehoda meje ali drug upravičen razlog, lahko uradna oseba uniči osebno izkaznico šele ob vročitvi nove. V takšnem primeru mora biti nova osebna izkaznica vročena pri pristojnem organu.

(3) Osebno izkaznico mora državljan izročiti organu, pristojnemu za izdajo osebne izkaznice, v uničenje najpozneje v 30 dneh, če:
” spremeni priimek ali ime;
” spremeni stalno prebivališče;
” fotografija na osebni izkaznici ne kaže več njegove prave podobe;
” je osebna izkaznica poškodovana oziroma obrabljena ali če iz kakšnega drugega razloga ni več uporabna.


(4) Imetnik osebne izkaznice, ki mu je prenehalo državljanstvo Republike Slovenije, mora osebno izkaznico izročiti organu, pristojnemu za izdajo osebne izkaznice, v uničenje najkasneje ob vročitvi odločbe o prenehanju državljanstva Republike Slovenije.


IV. IZDAJA OSEBNE IZKAZNICE

12. člen

(vložitev vloge)


(1) Vlogo za izdajo osebne izkaznice vloži državljan osebno pri organu, pristojnem za izdajo osebne izkaznice.

(2) Vlogo lahko vloži državljan, ki je dopolnil 18 let, in tudi državljan, ki še ni star 18 let, pa je sklenil zakonsko zvezo ali je postal roditelj in mu je z odločbo sodišča priznana popolna poslovna sposobnost.

(3) Za državljana, mlajšega od 18 let, oziroma državljana, ki ni poslovno sposoben, vloži vlogo zakoniti zastopnik.

(4) Pooblaščena oseba organa, pristojnega za izdajo osebne izkaznice, ob vložitvi vloge preveri istovetnost državljana, v primerih, ko vlogo za izdajo osebne izkaznice vloži zakoniti zastopnik, pa tudi istovetnost zakonitega zastopnika. Istovetnost se lahko preveri tudi z vpogledom v uradne evidence.


13. člen

(oblika in vsebina vloge za izdajo osebne izkaznice)


(1) Vloga za izdajo osebne izkaznice se vloži na predpisanem obrazcu, v fizični ali elektronski obliki.

(2) V vlogi za izdajo osebne izkaznice je treba navesti resnične podatke.

(3) Obrazec iz prvega odstavka vsebuje naslednje podatke:


(4) K vlogi za izdajo osebne izkaznice mora državljan priložiti fotografijo predpisane velikosti, ki kaže njegovo pravo podobo. Fotografija se priloži v fizični ali digitalni obliki. Fotografije v digitalni obliki se hranijo na elektronskem odložišču fotografij za osebne dokumente eno leto in se lahko na vlogo državljana uporabijo tudi za izdajo drugega uradnega identifikacijskega dokumenta.

(5) Organ, pristojen za izdajo osebne izkaznice, lahko za namene izdaje osebne izkaznice ali katerega drugega identifikacijskega dokumenta v elektronskem odložišču fotografij obdeluje naslednje osebne podatke:
” ime in priimek;
” referenčna številka;
” fotografijo državljana v digitalni obliki;
” datum fotografiranja in veljavnost fotografije;
” ime in priimek ali firma fotografa.

(6) Za izdajo osebne izkaznice se lahko uporabi tudi fotografija v digitalni obliki, ki se hrani v evidenci izdanega drugega uradnega identifikacijskega dokumenta, če kaže pravo podobo državljana.

(7) Ustreznost fotografije ter način predložitve, hranjenja in uporabe fotografije v digitalni obliki predpiše minister, pristojen za notranje zadeve.

14. člen

(vročitev osebne izkaznice)


(1) Osebna izkaznica se lahko vroči pri organu, pristojnem za izdajo osebne izkaznice ali po pošti, v nujnih primerih (npr.: zdravljenje, bolezen oziroma smrt ožjega družinskega člana, nujni službeni opravki) pa tudi pri pooblaščeni gospodarski družbi iz prvega odstavka 8. člena tega zakona. Način vročitve izbere državljan ob vložitvi vloge za izdajo osebne izkaznice. Osebna izkaznica, izdana na diplomatskem predstavništvu in konzulatu Republike Slovenije v tujini, se vroči na diplomatskem predstavništvu in konzulatu Republike Slovenije v tujini.

(2) Osebno se vroči osebna izkaznica:
” poslovno sposobnemu državljanu;
” državljanu po dopolnjenem petnajstem letu starosti, če temu ni ob vložitvi vloge nasprotoval zakoniti zastopnik.

(3) Zakonitemu zastopniku, ki je vložil vlogo za izdajo osebne izkaznice oziroma ki je bil ob vlogi določen za vročitev, se vroči osebna izkaznica:
” državljana, ki ni poslovno sposoben;
” državljana do dopolnjenega petnajstega leta starosti;
” državljana od petnajstega do osemnajstega leta starosti, če je osebni vročitvi imetniku ob vložitvi vloge nasprotoval zakoniti zastopnik.

(4) Osebna izkaznica se lahko pri organu, pristojnem za izdajo osebne izkaznice, vroči pooblaščeni osebi v skladu z zakonom, ki ureja splošni upravni postopek.

(5) Osebna izkaznica se lahko pri pooblaščeni gospodarski družbi iz prvega odstavka 8. člena tega zakona vroči osebam iz drugega, tretjega in četrtega odstavka tega člena, če tako odloči pristojni organ ob vložitvi vloge.

(6) Vročitev po pošti ali pri pooblaščeni gospodarski družbi iz prvega odstavka 8. člena tega zakona je opravljena, ko državljan oziroma njegov zakoniti zastopnik oziroma pooblaščena oseba prevzame osebno izkaznico. Če osebne izkaznice ne prevzame v osmih dneh od prejema obvestila o dospeli pošiljki, kadar je določen način vročitve po pošti, ali v osmih dneh po izdelavi, kadar je določen način vročitve pri pooblaščeni gospodarski družbi iz prvega odstavka 8. člena tega zakona, se osebna izkaznica vrne pristojnemu organu, ki jo je izdal.


15. člen

(naznanitev pogrešitve osebne izkaznice)


(1) Pogrešitev osebne izkaznice v Republiki Sloveniji mora imetnik oziroma njegov zakoniti zastopnik najpozneje v osmih dneh naznaniti organu, pristojnemu za izdajo osebne izkaznice.

(2) Naznanitev pogrešitve na ministrstvu, pristojnem za notranje zadeve, se lahko opravi samo v primeru izdaje nove osebne izkaznice v nujnih primerih, skladno z določbo drugega odstavka 5. člena tega zakona.

(3) Pogrešitev osebne izkaznice v tujini mora imetnik oziroma zakoniti zastopnik najpozneje v osmih dneh po prihodu v Republiko Slovenijo naznaniti organu, pristojnemu za izdajo osebne izkaznice .

(4) Pogrešitev osebne izkaznice v tujini lahko imetnik osebne izkaznice oziroma njegov zakoniti zastopnik naznani tudi na diplomatskem predstavništvu in konzulatu Republike Slovenije v tujini v 30 dneh od pogrešitve.

(5) V naznanitvi pogrešitve je treba navesti resnične podatke o okoliščinah pogrešitve osebne izkaznice.

(6) Način naznanitve pogrešitve predpiše minister, pristojen za notranje zadeve.


16. člen

(rok za odločitev o vlogi)



(1) O vlogi za izdajo osebne izkaznice mora organ, pristojen za izdajo osebne izkaznice, odločiti v 15 dneh po njeni vložitvi.

(2) Rok, v katerem mora biti izdana osebna izkaznica, se lahko podaljša še za tri mesece, če je za osebo, rojeno v tujini, ki še ni vpisana v matični register, treba ugotoviti državljanstvo ali druge osebne podatke. Organ, pristojen za izdajo osebne izkaznice, lahko v tem primeru zahteva predložitev izpiska iz rojstne matične knjige in dokazilo o državljanstvu.

(3) Rok, v katerem mora biti izdana osebna izkaznica, s katero se nadomesti pogrešana osebna izkaznica, se lahko podaljša za čas do 60 dni, če organ, pristojen za izdajo osebne izkaznice, podvomi in ugotavlja resničnost podatkov iz petega odstavka prejšnjega člena.


17. člen

(izdaja osebne izkaznice s prepovedjo prehoda državne meje)


(1) Organ, pristojen za izdajo osebne izkaznice, izda na vlogo za izdajo osebne izkaznice, osebno izkaznico s prepovedjo prehoda državne meje:

1. če je zoper državljana, ki prosi za izdajo osebne izkaznice, uveden kazenski postopek oziroma teče postopek v zakonskih sporih ter sporih iz razmerij med starši in otroki, dokler postopek traja – če to zahteva pristojno sodišče;
2. če obstajajo interesi obrambe države, določeni v zakonu – če to zahteva ministrstvo, pristojno za obrambo;
3. če je bila državljanu najmanj dvakrat izrečena kazen zapora za kazniva dejanja neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi v športu in predhodnimi sestavinami za izdelavo prepovedanih drog, ponarejanja denarja, tihotapstva, ponarejanja listin, nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksplozivov, prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države, trgovine z ljudmi, terorizma, financiranja terorizma, ščuvanja in javnega poveličevanja terorističnih dejanj, novačenja in usposabljanja za terorizem, novačenja vojaških najemnikov in oseb, mlajših od osemnajst let, za kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost ali za kazniva dejanja, povezana s tujino, za katera je v zakonu predpisana kazen osem ali več let zapora ” če to zahteva policija na podlagi pravnomočnih sodb in če kazen ni izbrisana.

(2) Sodišče mora o pravnomočni sodbi za kazniva dejanja iz 3. točke prejšnjega odstavka obvestiti policijsko enoto, na območju katere ima državljan prijavljeno stalno prebivališče, oziroma policijsko enoto, na območju katere je sedež sodišča, če državljan nima stalnega prebivališča na območju Republike Slovenije, ki vloži zahtevo iz 3. točke prejšnjega odstavka.

(3) Če je kakšen od razlogov iz prvega odstavka nastal po izdaji osebne izkaznice brez prepovedi prehoda državne meje, organ, pristojen za izdajo osebne izkaznice, izda odločbo o prepovedi in o tem obvesti organ iz prvega odstavka. Državljan, ki ima veljavno osebno izkaznico brez prepovedi, mora to nemudoma izročiti v hranjenje pristojnemu organu.

(4) Pritožba zoper odločbo iz prejšnjega odstavka ne zadrži izvršitve.


18. člen

(prenehanje razlogov za izdajo osebne izkaznice s prepovedjo prehoda državne meje)


(1) O vseh dejstvih, katerih posledica je prenehanje razlogov za odvzem osebne izkaznice oziroma za izdajo osebne izkaznice s prepovedjo prehoda državne meje, mora pristojno sodišče, ministrstvo, pristojno za obrambo, ali policija takoj obvestiti upravno enoto, na območju katere ima državljan stalno prebivališče, ali ministrstvo, pristojno za notranje zadeve, če državljan nima stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji.

(2) Šteje se, da ni več razlogov za odvzem osebne izkaznice oziroma za izdajo osebne izkaznice s prepovedjo prehoda državne meje iz prvega odstavka prejšnjega člena, če pristojno sodišče ali ministrstvo, pristojno za obrambo, ali policija ne obnovi zahteve po preteku enega leta od dneva vložitve.

(3) Po prenehanju razlogov se odvzeta osebna izkaznica iz tretjega odstavka prejšnjega člena vrne imetniku.


V. EVIDENCE

19. člen

(vsebina in pristojnost za vodenje evidence)


(1) Organ, pristojen za izdajo osebne izkaznice, vodi in vzdržuje evidenco izdanih osebnih izkaznic za namene preverjanja istovetnosti in državljanstva ter prehoda državne meje držav članic Evropske unije in Schengenskega prostora ter drugih držav, ki so to privolile. Evidenca se vodi na centralnem računalniku ministrstva, pristojnega za notranje zadeve.

(2) Evidenca iz prejšnjega odstavka vsebuje:
– podatke iz tretjega in četrtega odstavka 13. člena tega zakona,
– datum izdaje, izdelave, prevzema na pošto in vročitve osebne izkaznice,

– podatke o izgubljenih, pogrešanih in ukradenih osebnih izkaznicah.

(3) Obdelava osebnih podatkov iz evidence izdanih osebnih izkaznic je dopustna le v obsegu, ki je potreben za uresničevanje namena iz prvega odstavka tega člena.

(4) Zaradi zagotovitve varnosti pravnega prometa so na enotnem državnem portalu e-uprava dostopni podatki o izgubljenih, pogrešanih in ukradenih osebnih izkaznicah iz tretje alineje drugega odstavka, in sicer:
– organ, pristojen za izdajo osebne izkaznice,
– serijska številka,
– datum izdaje in datum veljavnosti,
– datum naznanitve pogrešitve, izgube ali kraje.


(5) Podatek o obstoju zahteve iz prvega odstavka 17. člena in predloga iz četrtega odstavka 12. člena tega zakona se v evidenco izdanih osebnih izkaznic prevzema s samodejnim povezovanjem z evidenco potnih listin, ki se vodi skladno z določbami zakona, ki ureja izdajo potnih listin in kjer se označi zahteva iz prvega odstavka 17. člena in predlog iz četrtega odstavka 12. člena tega zakona. Prevzemanje teh podatkov poteka z uporabo EMŠO ali imena in priimka ter stalnega prebivališča državljana.

(6) Fotografijo v digitalni obliki, ki se hrani na elektronskem odložišču fotografij za osebne dokumente, se v evidenco izdanih osebnih izkaznic na podlagi četrtega odstavka 13. člena tega zakona prevzema s samodejnim povezovanjem z elektronskim vložiščem fotografij. Prevzemanje teh podatkov poteka na podlagi privolitve posameznika z uporabo referenčne številke fotografije.

(7) Fotografijo v digitalni obliki, ki se hrani v evidenci drugega uradnega identifikacijskega dokumenta na podlagi šestega odstavka 13. člena tega zakona, se v evidenco izdanih osebnih izkaznic prevzema s samodejnim povezovanjem z evidenco potnih listin, ki se vodi skladno z določbami zakona, ki ureja izdajo potnih listin in evidenco voznikov, ki se vodi skladno z določbami zakona, ki ureja izdajo vozniških dovoljenj. Prevzemanje teh podatkov poteka na podlagi privolitve posameznika z uporabo EMŠO.

(8) Podatke iz evidence vodi organ, pristojen za izdajo osebne izkaznice, pet let po prenehanju veljavnosti osebne izkaznice.

(9) Način vodenja evidence izdanih osebnih izkaznic predpiše minister, pristojen za notranje zadeve.


20. člen

(uporaba podatkov iz evidence)


(1) Podatke iz evidence o izdanih osebnih izkaznicah lahko uporabljajo delavci pristojnega organa iz 5. člena tega zakona za opravljanje nalog s svojega delovnega področja, uporabljajo pa jih lahko tudi drugi organi za izvrševanje z zakonom določenih nalog.

(2) Osebne podatke iz 13. člena tega zakona sme uporabljati gospodarska družba iz prvega odstavka 8. člena tega zakona za potrebe personalizacije osebnih izkaznic in jih mora takoj, najpozneje pa v roku 30 dni od prejema, uničiti.

(3) Podatek o registrski in serijski številki osebne izkaznice sme uporabljati podjetje ali organizacija iz drugega odstavka 8. člena tega zakona za potrditev prevzema poštnih pošiljk in ga mora v 30 dneh od prejema uničiti.


VI. NADZOR

21. člen

(pristojnost za nadzor)


(1) Nadzor nad izvrševanjem določb tega zakona izvaja ministrstvo, pristojno za notranje zadeve.

(2) Naloge prekrškovnega organa za kršitve določb drugega in tretjega odstavka 2. člena, 3. člena, četrtega odstavka 11. člena, drugega odstavka 13. člena, prvega, tretjega četrtega in petega odstavka 15. člena, drugega in tretjega odstavka 20. člena ter 22. člena tega zakona opravlja Inšpektorat Republike Slovenije, pristojen za notranje zadeve.

(3) Naloge prekrškovnega organa za kršitve določb drugega in tretjega odstavka 2. člena, 3. člena, prvega, tretjega in četrtega odstavka 15. člena ter tretjega odstavka 17. člena tega zakona opravlja tudi policija.

(4) Nadzor nad izvrševanjem določb 4. člena izvaja informacijski pooblaščenec.


22. člen

(nadzor gospodarske družbe, ki opravlja naloge izdelave, skladiščenja in personalizacije osebnih izkaznic)


Gospodarska družba iz prvega odstavka 8. člena tega zakona mora osebam, določenim s pogodbo iz prvega odstavka 8. člena tega zakona, omogočiti nadzor prostorov, v katerih poteka izdelava, personalizacija in skladiščenje obrazcev iz 8. člena tega zakona ter jim dati na vpogled vso potrebno dokumentacijo, ki se nanaša na postopke in izpolnjevanje pogojev za osebe, ki opravljajo naloge izdelave, personalizacije in skladiščenja teh obrazcev.

VII. KAZENSKE DOLOČBE

23. člen


Z globo od 400 do 830 EUR se kaznuje za prekršek posameznik, ki:
1. nima uradnega identifikacijskega dokumenta, opremljenega s fotografijo, ki ga je izdal državni organ (drugi odstavek 2. člena);
2. svojo osebno izkaznico da, proda ali posodi drugi osebi oziroma vzame, kupi ali uporabi tujo osebno izkaznico kot svojo ali ki spremeni, dopiše ali briše katerekoli podatke na osebni izkaznici (drugi in četrti odstavek 3. člena);
3. svojo osebno izkaznico zastavi ali vzame tujo osebno izkaznico z namenom zavarovanja kakšne koristi ali pravice (tretji odstavek 3. člena);
4. v vlogi za izdajo osebne izkaznice in naznanitvi pogrešitve osebne izkaznice navede neresnične podatke (drugi odstavek 13. člena in peti odstavek 15. člena);
5. veljavne osebne izkaznice ne izroči v hrambo pristojnemu organu (tretji odstavek 17. člena).

24. člen


(1) Z globo od 50 do 200 EUR se kaznuje za prekršek posameznik, ki:
1. identifikacijskega dokumenta, na katerem so navedeni ažurni osebni podatki, na katerem fotografija izkazuje pravo podobo imetnika in ki ni poškodovan oziroma obrabljen, nima pri sebi ali ga noče dati na vpogled uradni osebi, ki je po zakonu za to pooblaščena (prvi odstavek 3. člena);
2. osebne izkaznice v predpisanem roku ne izroči v uničenje organu, pristojnemu za izdajo (11. člen).

(2) Z globo od 125 do 400 EUR se kaznuje za prekršek posameznik, ki:
1. že ima veljavno osebno izkaznico, pa si pridobi drugo (tretji odstavek 2. člena);
2. pogrešitve osebne izkaznice ne naznani pristojnemu organu v določenem roku in na predpisan način (prvi, tretji in četrti odstavek 15. člena).

(3) Z globo od 400 do 1.250 EUR se kaznuje za prekršek pravna oseba in samostojni podjetnik posameznik, ali oseba, ki na trgu samostojno opravlja dejavnost, ki vzame tujo osebno izkaznico z namenom zavarovanja kakšne koristi ali pravice (tretji odstavek 3. člena).

(4) Z globo od 400 do 830 EUR se kaznuje za prekršek iz prejšnjega odstavka tudi odgovorna oseba pravne osebe ali odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika ali osebe, ki na trgu samostojno opravlja dejavnost.


25. člen


(1) Z globo od 1.170 do 12.510 EUR se kaznuje za prekršek gospodarska družba iz prvega odstavka 8. člena tega zakona, ki ne uniči osebnih podatkov iz 13. člena tega zakona najpozneje v roku 30 dni od prejema (drugi odstavek 20. člena).

(2) Z globo od 1.170 do 12.510 EUR se kaznuje za prekršek podjetje ali organizacija iz drugega odstavka 8. člena tega zakona, ki ne uniči podatka o registrski in serijski številki osebne izkaznice v roku 30 dni od prejema (tretji odstavek 20. člena).

(3) Z globo od 1.170 do 12.510 EUR se kaznuje za prekršek gospodarska družba iz prvega odstavka 8. člena tega zakona, če pooblaščeni osebi ne omogoči nadzora skladno z 22. členom tega zakona.

(4) Z globo od 200 do 2.080 EUR se kaznuje za prekršek iz prvega, drugega in tretjega odstavka tega člena tudi odgovorna oseba pravne osebe.


26. člen

Za prekrške iz 23., 24. in 25. člena tega zakona se sme v hitrem postopku izreči globa tudi v znesku, ki je višji od najnižje predpisane globe, določene s tem zakonom.


27. člen

(1) Z globo od 4.170 do 12.510 EUR se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali oseba, ki na trgu samostojno opravlja dejavnost, ki kopira, hrani ali označi fotokopijo osebne izkaznice v nasprotju s 4. členom tega zakona ali ki posamezniku na njegovo zahtevo ne izda potrdila o kopiji osebne izkaznice (šesti odstavek 4. člena).

(2) Z globo od 200 do 2.080 EUR se kaznuje za prekršek iz prejšnjega odstavka tudi odgovorna oseba pravne osebe, samostojnega podjetnika posameznika ali oseba, ki na trgu samostojno opravlja dejavnost, odgovorna oseba državnega organa ali organa samoupravne lokalne skupnosti.

(3) Z globo od 200 do 830 EUR se kaznuje za prekršek posameznik, ki stori dejanje iz prvega odstavka tega člena.


VIII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

28. člen


Obrazec osebne izkaznice iz prvega odstavka 6. člena, obrazec vloge iz prvega odstavka 13. člena, ustreznost fotografije in način njene predložitve, hranjenja in uporabe v digitalni obliki iz sedmega odstavka 13. člena, način naznanitve pogrešitve iz šestega odstavka 15. člena in način vodenja evidence izdanih osebnih izkaznic iz šestega odstavka 19. člena tega zakona, predpiše minister, pristojen za notranje zadeve, s pravilnikom.

29. člen

(1) Z dnem uveljavitve tega zakona prenehajo veljati Zakon o osebni izkaznici (Uradni list RS, št. 71/08 – uradno prečiščeno besedilo, in 11/09 – popravek), Pravilnik o izvrševanju Zakona o osebni izkaznici (Uradni list RS, št. 68/08) in Odredba o določitvi cene osebne izkaznice (Uradni list RS, št. 16/02).

(2) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka se Pravilnik o izvrševanju Zakona o osebni izkaznici (Uradni list RS, št. 68/08) in Odredba o določitvi cene osebne izkaznice (Uradni list RS, št. 16/02) uporabljata do izdaje novega predpisa po tem zakonu, v kolikor nista v nasprotju s tem zakonom.


30. člen


Določbe zakona, ki se nanašajo na izdajo osebnih izkaznic pri diplomatskem predstavništvu in konzulatu Republike Slovenije v tujini (tretji odstavek 5. člena), vročitev osebnih izkaznic v tujini (prvi odstavek 14. člena) in naznanitev pogrešitve osebne izkaznice pri tem organu (četrti odstavek 15. člena), se zaradi zagotovitve tehničnih in tehnoloških možnosti diplomatskih predstavništev in konzulatov Republike Slovenije za dostop in uporabo evidence osebnih izkaznic, začnejo uporabljati 1.3.2013.


31. člen

Šesti odstavek 13. člena tega zakona se zaradi zagotovitve tehničnih in tehnoloških možnosti za uporabo fotografij v digitalni obliki iz evidenc izdanega drugega uradnega identifikacijskega dokumenta, začne uporabljati 1.6.2011.

32. člen


Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.




III. OBRAZLOŽITEV K ČLENOM

K 1. členu – Določene so osnovne funkcije osebne izkaznice. Osebna izkaznica je javna listina za izkazovanje istovetnosti in državljanstva. Slednje zagotavlja nabor osebnih podatkov na osebni izkaznici, med katerimi je tudi podatek o slovenskem državljanstvu. Ker se lahko državljanstvo izkazuje z veljavno osebno izkaznico, predložitev veljavne osebne izkaznice nadomešča predložitev potrdila o državljanstvu. Osebna izkaznica je tudi potovalni dokument, saj se lahko uporablja za prehod državne meje in vstop v države, ki to omogočajo na podlagi dvostranskih sporazumov oz. privolitve za vstop na njihovo ozemlje z veljavno osebno izkaznico v drugačni obliki (npr. diplomatska nota z obvestilom o sprejemu sklepa vlade, da je vstop v državo slovenskim državljanom omogočen z osebno izkaznico).

K 2. členu Osnovni pogoj za izdajo osebne izkaznice je državljanstvo Republike Slovenije, brez določene spodnje starostne meje za pridobitev osebne izkaznice, torej lahko osebno izkaznico pridobi otrok takoj po rojstvu. Tudi prebivališče ni pogoj za pridobitev osebne izkaznice.

Osebna izkaznica predstavlja pravico posameznika, dolžnost pa zgolj v tistih primerih, ko polnoleten državljan nima drugega uradnega identifikacijskega dokumenta, opremljenega s fotografijo, ki ga je izdal državni organ. Izjemoma ta dolžnost ne velja za državljane s stalnim prebivališčem v tujini. Osebno izkaznico mora imeti torej tudi polnoletni državljan brez stalnega prebivališča, ki biva na območju Republike Slovenije, in državljan z začasnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, ki je v postopku preverjanja prijave stalnega prebivališča v skladu z zakonom, ki ureja prijavo prebivališča, če nima veljavnega drugega uradnega identifikacijskega dokumenta.

Določba vsebuje definicijo uradnega identifikacijskega dokumenta. Status uradnega identifikacijskega dokumenta ima vsaka listina, ki jo izda državni organ in je opremljena s fotografijo (npr.: osebna izkaznica, potna listina, vozniško dovoljenje, orožni list, potrdilo o usposobljenosti za voditelja čolna).

Zakon izrecno določa, da ima lahko državljan le eno osebno izkaznico, kar preprečuje njeno zlorabo s strani tretjih oseb.

K 3. členuDolžnost državljana je, da na zahtevo uradne osebe, ki ima pooblastilo za preverjanje istovetnosti, da osebno izkaznico (ali drug uradni identifikacijski dokument) na vpogled, in sicer izključno za preverjanje istovetnosti. Ker pa v praksi prihaja do situacij, ko državljani nimajo pri sebi nobenega dokumenta in tudi nobenih drugih predmetov ” gre za situacije, ko je logično, da oseba pri sebi nima ničesar, kot so rekreacija, delo v gozdu, na polju, sprehod v bližini doma, ipd., določba dopušča izjeme za nošenje uradnega identifikacijskega dokumenta pri sebi.

Prav tako je dolžnost državljana, da izkazuje svojo istovetnost zgolj z uradnim identifikacijskim dokumentom, na katerem so navedeni ažurni osebni podatki (torej ne na primer z osebno izkaznico, ki je bila izdana pred spremembo osebnega imena, naslova itd.).

Imetniku osebne izkaznice je prepovedano posojati, dajati ali prodajati svojo osebno izkaznico, kar preprečuje zlorabo listine. Zlorabo listine oz. onemogočitev, da bi imetnik lahko koristil funkcije osebne izkaznice (da bi lahko z njo potoval, se izkazoval, nastopal v pravnem prometu) prav tako preprečuje zakonska določitev prepovedi uporabe odvzema ali odkupa tuje osebne izkaznice. Prav tako je prepovedano zastavljanje osebne izkaznice ali odvzem osebne izkaznice z namenom zavarovanja kakršne koli koristi ali pravice druge osebe. Z namenom zagotavljanja zaupanja v podatke, navedene na osebni izkaznici, ki jo izda pristojni organ, skladno s stanjem, ki ga izkazujejo uradne evidence, kot so npr. matični register (pravilnost osebnega imena, datuma rojstva, državljanstva), register stalnega prebivalstva (pravilnost naslova), je prepovedano samovoljno spreminjanje, dopisovanje ali brisanje katerega koli podatka na osebni izkaznici. Spremembe podatkov v registrih namreč pomenijo razlog za obvezno predložitev osebne izkaznice v uničenje v roku 30 dni po spremembi, kot to določa 11. člen zakona.

Neizpolnjevanje dolžnosti in neupoštevanje prepovedi, navedene v tem členu, je sankcionirano.

K 4. členu V prvem odstavku je upravljavcem zbirk osebnih podatkov dovoljeno le kopiranje osebne izkaznice v primerih, določenih z zakonom. Tako je v nadaljevanju določeno, da osebno izkaznico, poleg imetnika samega, lahko kopirajo notarji in finančne družbe, ki opravljajo finančne storitve, če jo potrebujejo za dokazovanje istovetnosti državljana v konkretnem postopku.

Osebno izkaznico se lahko, za vnaprej določene namene, kopira tudi v drugih primerih, vendar je za to potrebno izrecno dovoljenje imetnika, podano v pisni obliki. V skladu z določbo 16. člena Zakona o varstvu osebnih podatkov se osebni podatki lahko zbirajo le za določene in zakonite namene ter se ne smejo nadalje obdelovati tako, da bi bila njihova obdelava v neskladju s temi nameni. V skladu z določbo 19. člena Zakona o varstvu osebnih podatkov pa mora nadalje upravljavec osebnih podatkov, ki zbira podatke neposredno od posameznika, na katerega se ti podatki nanašajo, slednjemu vedno sporočiti tudi namen obdelave osebnih podatkov. Z oznako na kopiji mora biti zagotovljeno, da je razviden namen kopije, vsako nadaljnje razmnoževanje kopij, oziroma uporaba kopij za drug namen, je prepovedano. Potrdilo o kopiji in namenu kopije mora biti izdano, če imetnik osebne izkaznice to zahteva. Kopije je prepovedano hraniti v elektronski obliki, prav tako pa je prepovedano kopiranje s pomočjo elektronskih sredstev, ki lahko fotografijo zapišejo v elektronski obliki.

Ugotavljanje istovetnosti, državljanstva oz. kontrola točnosti podatkov se lahko izvede tudi z vpogledom ali pripisom osebnih podatkov z nje, kar je praktična rešitev predvsem v tistih primerih, ko za morebitno kasnejše ugotavljanje identičnosti, fotografija, ki se ne more prepisati, ni potrebna, oz. zadostuje zgolj pripis podatkov (kot npr. podatkov, ki jih zahteva hotelska prijava gosta).

Predlagano določilo pa ne ureja prepovedi kopiranja osebne izkaznice za imetnikovo lastno hrambo (npr. kot varnostni ukrep ali pomoč za dokazovanje identitete v primeru morebitne kraje ali izgube osebne izkaznice), saj gre v tem primeru za domačo uporabo osebnih podatkov v smislu določil 7. člena Zakona o varstvu osebnih podatkov. Ta namreč določa, da se Zakon o varstvu osebnih podatkov ne uporablja za obdelavo osebnih podatkov, ki jo izvajajo posamezniki izključno za osebno uporabo, družinsko življenje ali za druge domače potrebe. Glede na to, da gre pri kopiranju osebne izkaznice za eno izmed oblik obdelave osebnih podatkov, pa to pomeni, da lahko posamezniki kopirajo lastne osebne izkaznice oziroma osebne izkaznice bližnjih izključno v okviru zasebnega življenja za osebno uporabo, družinsko življenje ali za druge domače potrebe, kamor nedvomno sodi kopiranje lastne in npr. otrokove osebne izkaznice za lastno hrambo. V krog obdelave za domače potrebe in s tem zunaj določil tega člena predloga zakona pa ne bi spadalo npr. kopiranje osebnih izkaznic članov društva ipd.

K 5. členu – Pristojni organ za izdajo osebne izkaznice je poleg upravne enote in ministrstva za notranje zadeve, kadar gre za reševanje najnujnejših vlog, kjer mora biti izdelan dokument stranki vročen v najkrajšem možnem času, tudi diplomatsko predstavništvo ali konzulat Republike Slovenije v tujini. Možnost vložitve vloge za izdajo osebne izkaznice v tujini, povečuje dostopnost osebne izkaznice kategoriji državljanov s stalnim prebivališčem v tujini, pa tudi državljanom, ki so v tujini začasno in osebno izkaznico potrebujejo. S tem postaja osebne izkaznica dostopna državljanom v tujini v enaki meri kot potni list, kar je pomembno predvsem zaradi povečevanja funkcije osebne izkaznice kot praktičnega potovalnega dokumenta.

K 6. členu – Kljub možnosti izdaje osebne izkaznice na diplomatsko-konzularnem predstavništvu RS v tujini, skladno s predlogom novega zakona, obrazec osebne izkaznice in ceno obrazca predpiše zgolj minister, pristojen za notranje zadeve. Obrazec osebne izkaznice vsebuje nabor osebnih podatkov (osebno ime, datum rojstva, državljanstvo, naslov, fotografija itd.), ki posamezniku omogočajo izkazovanje istovetnosti, državljanstva in nastopanje v pravnem prometu, pa tudi prehod meje, v kombinaciji s podatki, ki se navezujejo na dokument, kot so serijska številka, organ, datum izdaje itd. Zakonsko predpisana vsebina obrazca je tudi trivrstični OCR-B oz. strojno čitljiv zapis podatkov, ki omogoča strojno branje osebne izkaznice ter s tem hitrejši prehod meje. Obrazci osebnih izkaznic ga vsebujejo že od pričetka izdaje, torej od leta 1998, vendar je bil doslej predpisan kot obvezna sestavina dokumenta zgolj s pravilnikom.

K 7. členu – Z zakonom je predpisan jezik, v katerem se tiskajo obrazci osebnih izkaznic. Predtiskani podatki na obrazec se tiskajo v slovenskem in angleškem jeziku, kar zagotavlja osnovo za uporabo osebne izkaznice v tujini. Na območjih, kjer avtohtono prebivata italijanska in madžarska narodna manjšina, se obrazci tiskajo tudi v italijanskem in madžarskem jeziku. Poleg predtiska obrazcev zakon določa tudi jezik, v katerem se vpisujejo podatki na osebno izkaznico. Podatki se vpisujejo (personallizirajo) v slovenskem jeziku, na območjih narodnih manjšin, pa se podatek o naslovu stalnega oziroma začasnega prebivališča in podatek o izdajatelju (upravni enoti), natisneta tudi v italijanskem oz. madžarskem jeziku, ob predpogoju, da je vloga podana na upravni enoti, ki posluje dvojezično in da državljan prebiva na tem območju.

K 8. členu – Pristojni organ sprejme vlogo za izdajo osebne izkaznice, izdelava obrazcev osebnih izkaznic, njihovo skladiščenje in personalizacija pa sta urejena centralizirano, kar pomeni, da te naloge ne enem mestu izvaja gospodarska družba, ki je bila izbrana v postopku oddaje javnega naročila. Zaposlena oseba gospodarske družbe mora izpolnjevati določene pogoje, kot so polnoletnost, da ni v kazenskem postopku ali da ni bila pravnomočno obsojena zaradi naklepnega kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti, ali na nepogojno kazen zapora v trajanju več kot 3 mesece, pred opravljanjem del in nalog izdelave in personalizacije osebnih izkaznic pa mora biti tudi varnostno preverjena. To je izrednega pomena, ker je osebna izkaznica listina, ki vsebuje varnostne elemente, zagotovljena pa mora biti visoka stopnja preprečevanja zlorabe tudi v postopku izdelave.

Prenos vlog od pristojnega organa do pogodbenega izdelovalca osebnih izkaznic ter prenos izdelanih osebnih izkaznic od pogodbenega izdelovalca do pristojnega organa oz. do državljana (če je bil takšen način vročitve opredeljen ob vložitvi vloge), izvaja podjetje ali organizacija, registrirana za prenos poštnih pošiljk. Glede na vsebino poštnih pošiljk je pri tem pomembno, da je prenos izveden na način, ki zagotavlja zaščito pred poškodbami dokumentov, varnost pred zlorabo osebnih podatkov in sledljivost v primeru potrebe po izdelavi poizvedb, če bi prišlo do izgube poštne pošiljke.

K 9. členu – Osebne izkaznice se izdajajo s štirimi različnimi veljavnostmi, ki so odvisne od starosti državljana. Otrokom do dopolnjenega tretjega leta starosti se izda osebna izkaznica z veljavnostjo 3 let, otroku od tretjega do osemnajstega leta starosti pa z veljavnostjo 5 let. Državljanu od 18. do 70. leta starosti se izda osebna izkaznica z veljavnostjo 10 let, državljanu po dopolnjenem 70. letu starosti pa osebna izkaznica s trajno veljavnostjo.


Veljavnost osebnih izkaznic (z izjemo trajne veljavnosti) je poenotena z veljavnostjo potnih listov. Pri tem je glavno izhodišče za določitev veljavnosti spreminjanje podobe imetnika in s tem njegove prepoznavnosti pri identifikaciji, ko se izkazuje s svojim dokumentom.

Posebna, neodvisna od starosti, je enoletna veljavnost osebne izkaznice. S to se izda osebna izkaznica državljanu, ki je v zadnjih petih let zaradi neskrbnega ravnanja (lastna malomarnost) uničil, pogrešil, izgubil ali sta mu bili odtujeni dve ali več osebnih izkaznic. Morebitno skrbno ravnanje (okoliščine, v katerih ostane državljan brez dokumenta, pa nanje ni mogel vplivati, kot so vlom v stanovanje, požar ipd.) je iz zakona izrecno izvzeto, saj enoletna veljavnost predstavlja neke vrste sankcijo.

Osebna izkaznica z enoletno veljavnostjo se prav tako izda državljanu, za katerega velja prepoved prehoda državne meje. Takšna osebna izkaznica vsebuje oznako prepovedi prehoda meje ter s tem zmanjšano funkcionalnost, saj lahko služi zgolj kot dokument za izkazovanje istovetnosti in državljanstva na območju Republike Slovenije.

Z enoletno veljavnostjo se izda osebna izkaznica tudi državljanu, ki je v postopku preverjanja prijave stalnega prebivališča v skladu z zakonom, ki ureja prijavo prebivališča.

Zakon določa, da osebna izkaznica prične veljati z dnem izdaje. Na obrazcu osebne izkaznice je namreč podatek o veljavnosti, zapisan v obliki od ” do. Osebna izkaznica je izdana, ko je vloga popolna. Zaradi posebnega načina izdaje (centralizirane personalizacije pri pogodbeni gospodarski družbi), je namreč osebna izkaznica običajno dejansko izdelana, razen v najbolj nujnih primerih, z zamikom nekaj dni, državljanu pa vročena v nekaj dneh po izdelavi. Če bi bila veljavnost vezana na vročitev dokumenta, bi to pomenilo, da podatek o veljavnosti ne bi mogel biti vpisan na osebno izkaznico, dejansko pa je datum veljavnosti eden od pomembnejših podatkov na osebni izkaznici in ključnega pomena za njeno uporabo.

K 10. členu – Osebna izkaznica preneha veljati po zakonu z dnem naznanitve pogrešitve, izgube ali tatvine, s potekom datuma veljavnosti, za katerega je bila izdana, kot dokument za izkazovanje državljanstva pa tudi s prenehanjem državljanstva Republike Slovenije ali s smrtjo imetnika.

Prenehanje veljavnosti z dnem naznanitve pogrešitve ščiti državljana pred zlorabo njegove identitete v primeru, ko bi želela njegovo osebno izkaznico kot svojo doma ali v tujini uporabiti druga oseba. Ponovno aktiviranje veljavnosti morebiti kasneje najdene osebne izkaznice ni mogoče.

K 11. členu – Dolžnost državljana oz. imetnika osebne izkaznice je, da ob zamenjavi osebne izkaznice z novo, predloži staro v uničenje, s čimer se onemogoči nadaljnjo uporabo stare osebne izkaznice oz. imetništvo dveh osebnih izkaznic istočasno. Izvzeti so primeri, ko to ni mogoče, če je bila osebna izkaznica ukradena, izgubljena ali pogrešana. Ker od vložitve vloge za izdajo osebne izkaznice, do njene izdelave in vročitve, zaradi postopka izdelave, običajno preteče nekaj dni, je prav, da se državljanu omogoči uporaba osebne izkaznice v vmesnem obdobju. Tako se na izrecno prošnjo državljana, če za to obstaja razlog iz naslova dnevnega prehode meje ali drug upravičen razlog, lahko osebna izkaznica fizično uniči šele po vročitvi nove, v takšnem primeru pa mora biti osebna izkaznica obvezno vročena pri pristojnem organu.

Osebno izkaznico mora državljan predložiti v uničenje pristojnemu organu najpozneje v roku 30 dni, tudi če se spremenijo podatki, ki so personalizirani na obrazcu osebne izkaznice, torej po spremembi osebnega imena, stalnega prebivališča, pa tudi če fotografija na osebni izkaznici ne kaže več njegove prave podobe ali če je osebna izkaznica poškodovana, obrabljena ali iz kakšnega drugega razloga ni več uporabna. Osebna izkaznica je lahko pri pristojnem organu uničena takoj po spremembi podatkov ali pa najkasneje v 30 dneh, kar je razumen rok za življenjske situacije, ko takojšnje uničenje ni mogoče.

Imetnik osebne izkaznice, ki je odpuščen iz državljanstva Republike Slovenije oziroma državljanstvo izgubi, s tem ni več upravičen do osebne izkaznice, je pa dolžan predložiti osebno izkaznico v uničenje pristojnemu organu najkasneje ob vročitvi odločbe o prenehanju državljanstva Republike Slovenije.

K 12. členu – Vlogo za izdajo osebne izkaznice lahko vloži državljan le osebno, druge osebe za takšno dejanje ne more pooblastiti. Vloga se vloži pri pristojnem organu, ki dostopa do evidence osebnih izkaznic ter ima ustrezne tehnične naprave za zajem fotografije in podpisa.

Vlogo samostojno vloži polnoleten, poslovno sposoben državljan ter državljan, ki še ni dopolnil 18 let starosti, pa je pridobil popolno poslovno sposobnost pred 18. letom starosti, ker je sklenil zakonsko zvezo ali ker je postal roditelj. Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (Uradni list RS, št. 69/04 – uradno prečiščeno besedilo, 101/07 – Odl. US in 122/07 – Odl. US) namreč v 117. členu določa, da roditeljska pravica preneha s polnoletnostjo otroka, to je, ko dopolni osemnajst let, ali če mladoletnik pred polnoletnostjo sklene zakonsko zvezo. S sklenitvijo zakonske zveze pridobi mladoletnik popolno poslovno sposobnost. Popolno poslovno sposobnost pa lahko pridobi tudi mladoletnik, ki je postal roditelj, če so za to pomembni razlogi, o čemer odloča sodišče v nepravdnem postopku.

Za državljana, mlajšega od 18 let oz. državljana, ki ni poslovno sposoben, vloži vlogo zakoniti zastopnik.

Pred izdajo osebne izkaznice se identiteta državljana in zakonitega zastopnika v praksi sicer preverja, zakonska določba pa uradno osebo k temu posebej obvezuje in ji zato nalaga bistveno večjo stopnjo odgovornosti. Slednje je pomemben element preprečevanja zlorab identitet, ki ga izpostavljajo tudi mednarodni strokovnjaki, saj se ob zamenjavi identitete ob vlogi izdela dokument z vsemi varnostno-zaščitnimi elementi po ustaljenem postopku in s pravimi materiali, tako da njegova poneverba ali preneverba ni potrebna. Določba poleg klasičnega ugotavljanja istovetnosti z uradnim identifikacijskim dokumentom omogoča tudi vpogled uradne osebe, pooblaščene za izdajo osebne izkaznice, v druge uradne evidence, na podlagi katerih je istovetnost mogoče ugotoviti.

K 13. členu – Vloga se lahko vloži tako na predpisanem obrazcu (kartonček vloge) kot v elektronski obliki, preko tako imenovanega Sodobnega delovnega mesta, s katerim upravne enote že poslujejo. Oseba, ki vloži vlogo, mora navesti resnične podatke, zlasti tiste, ki se nanašajo na njeno identifikacijo pred pristojnim organom, saj z večino podatkov pristojni organ razpolaga sam. Navedba neresničnih podatkov se sankcionira. Obrazec vsebuje podatke, ki omogočajo izdelavo osebne izkaznice, torej so kot taki povzeti na obrazcu osebne izkaznice, in podatke, ki so pomembni za vodenje evidence osebnih izkaznic. Način predložitve fotografije je poenoten z Zakonom o potnih listinah. Fotografija mora biti ustreznih dimenzij in mora izkazovati pravo podobo imetnika. Predložena je lahko tako v klasični obliki (fotografski papir) kot v digitalni, pri čemer pa je pomembno, da predložitev v digitalni obliki pomeni izključno prevzem iz posebnega odložišča fotografij – državljan npr. ne more poslati svoje fotografije po elektronski pošti ali jo prinesti na pomnilniškem mediju.

Upravljavec elektronskega odložišča fotografij, kot samostojne baze podatkov, ki se povezuje z evidenco osebnih izkaznic, je ministrstvo za notranje zadeve. Zakon določa nabor, namen in uporabo podatkov iz elektronskega vložišča fotografij ter njihovo enoletno hranjenje in ponovno uporabo.

Z namenom zmanjševanja stroškov državljanov, poenostavitve in pospešitve postopka evidentiranja vloge, pa je zakonska možnost ponovne uporabe fotografije, ki je bila že predložena ob prejšnji vlogi za izdajo osebne izkaznice, ob vlogi za izdajo potne listine ali ob vlogi za izdajo vozniškega dovoljenja, in sicer s prevzemom neposredno iz evidenc teh listin, seveda v primeru, da so ustrezne (izkazujejo dejansko podobo imetnika).

K 14. členu – Državljan s stalnim ali začasnim prebivališčem (ki je v postopku preverjanja stalnega prebivališča) v Republiki Sloveniji lahko ob vložitvi vloge za izdajo osebne izkaznice izbira med načinom vročitve osebne izkaznice na upravni enoti ali na naslovu za vročanje s priporočeno poštno pošiljko. Če je bila vloga sprejeta na diplomatskem predstavništvu in konzulatu v tujini, pa je možna vročitev zgolj pri pristojnem organu, torej v tujini, saj pošiljanje pošte na naslov državljana kjerkoli v tujini ne more biti zagotovljena na varen in sledljiv način, Ne glede na navedeno, ministrstvo za zunanje zadeve zagotavlja sledljivost prenosa osebnih izkaznic z območja Republike Slovenije do diplomatskega predstavništva in konzulata v tujini preko diplomatske pošte. Poleg navedenih možnosti pa je vročitev osebne izkaznice možna tudi pri izdelovalcu osebnih izkaznic. Tako se državljanu omogoči, da v najnujnejših primerih lahko dobi osebno izkaznico v najkrajšem možnem času, neodvisno od poslovnega časa upravne enote oziroma Pošte Slovenije, ki sicer opravita vročitev.

Zakon natančno določa, komu se osebna izkaznica vroči. Osebno se vroči imetniku, ki je poslovno sposoben, oz. otroku po dopolnjenem 15. letu starosti, če temu ni ob vložitvi vloge izrecno nasprotoval zakoniti zastopnik. Zakonitemu zastopniku se vroči osebna izkaznica poslovno nesposobne osebe, osebna izkaznica otroka do 15. leta starosti oziroma otroka od 15. do 18. leta starosti, če je zakoniti zastopnik ob vlogi nasprotoval vročitvi otroku samemu. Starš, kot zakoniti zastopnik, lahko že ob vložitvi vloge določi, da se osebna izkaznica vroči drugemu staršu, kar rešuje praktične težave ob zadržanosti enega od staršev v času vročitve otrokove osebne izkaznice. Osebna izkaznica je naslovljena na osebo, ki se ji dokument vroči.

Osebna izkaznica se lahko vroči tudi pooblaščencu na podlagi predloženega pooblastila ali izjave o obstoju pooblastila v skladu z določbami Zakona o splošnem upravnem postopku. Naslovnik pošiljke je pri vročanju na podlagi pooblastila nespremenjen (imetnik osebne izkaznice ali zakoniti zastopnik). Glede na to, da je v najnujnejših primerih lahko vročitev osebne izkaznice izvedena pri proizvajalcu osebnih izkaznic takoj po personalizaciji, velja, da se vročitev pri pooblaščenem podjetju oz. izdelovalcu dokumentov opravi po enakih pravilih, kot to velja za vročitev na upravni enoti ali po pošti. Pri tem se šteje, da je vročitev opravljena takrat, ko je osebna izkaznica prevzeta. Datum vročitve, ki se vodi v evidenci osebnih izkaznic, v evidenco vnese pristojni organ, ki je sprejel vlogo in ne pooblaščeno podjetje za izdelavo in personalizacijo osebnih izkaznic.

Ker se v primeru vročanja osebne izkaznice po pošti lahko zgodi, da je vročitev neuspešna zaradi odsotnosti prejemnika, je določen zakonski rok 8 dni, znotraj katerih se poskuša opraviti vročitev po pošti. Če je vročitev v tem roku neuspešna, se osebna izkaznica vrne pristojnemu organu, ki je sprejel vlogo in ki opravi dokončno vročitev kadarkoli kasneje. Slednje preprečuje zadrževanje neuspešno vročenih dokumentov na Pošti Slovenije. Prav tako se v primeru neuspešne vročitve osebne izkaznice pri proizvajalcu osebna izkaznica vrne in vroči pri pristojnem organu v roku 8 dni po izdelavi.

K 15. členu – Pogrešitev je skupen izraz za izgubo, tatvino ali pogrešitev oseben izkaznice. Osebna izkaznica je izgubljena takrat, ko je posledica dejanja ali opustitve na strani imetnika. Tatvina osebne izkaznice je posledica dejanja druge osebe, o pogrešitvi pa govorimo takrat, ko državljan osebno izkaznico pogreša, vendar ne ve, kaj se je z njo zgodilo, torej ne more opredeliti niti, ali jo je izgubil, mu je bila ukradena ali je morda samo nekje založena. Skupno vsem trem situacijam je to, da imetnik svoje osebne izkaznice ne more uporabljati, obstaja pa verjetnost, da bi njegovo osebno izkaznico kot svojo uporabila druga oseba ter s tem dokument zlorabila. Glede na navedeno je pomembno, da se morebitna zloraba onemogoči, in sicer na način, da veljavnost pogrešane osebne izkaznice preneha z naznanitvijo pogrešitve. Dolžnost imetnika osebne izkaznice oz. njegovega zakonitega zastopnika (pri tem veljajo enaka razmerja kot pri vložitvi vloge za izdajo osebne izkaznice) je torej, da pogrešitev naznani najpozneje v roku 8 dni pri pristojnem organu. Naznanitev pogrešitve osebne izkaznice na ministrstvu za notranje zadeve se lahko opravi zgolj v primeru, da je to potrebno zaradi zagotovitve nujne izdaje nove osebne izkaznice. Ob naznanitvi se navedejo okoliščine naznanitve pogrešitve (npr.: opis situacije, kraja in časa tatvine), v evidenci osebnih izkaznic pa dokumentu preneha veljavnost. Če do pogrešitve pride v tujini, lahko imetnik osebne izkaznice oz. njegov zakoniti zastopnik naznani pogrešitev v osmih dneh po vrnitvi v Republiko Slovenijo, naznanitev pa se lahko izvede tudi na diplomatskem predstavništvu in konzulatu Republike Slovenije v tujini, predvsem v tistih primerih, ko državljan stalno prebiva v tujini oz. se v tujini zadržuje dalj časa. Zaradi okoliščine oddaljenosti in številčnosti diplomatskih in konzularnih predstavništev v tujini, ter s tem dostopnosti državljana, je zakonski rok za naznanitev pogrešitve v tujini daljši, in sicer 30 dni.

Zakon izrecno določa, da mora oseba, ki naznani pogrešitev, v naznanitvi navesti resnične okoliščine pogrešitve. Neizpolnjevanje obveze se sankcionira. S tem se dodatno preprečujejo zlorabe osebnih izkaznic, kot npr. izjava imetnika, da je osebno izkaznico izgubil, dejansko pa jo je posodil drugi osebi, ali primer, ko izjavi, da mu je bila osebna izkaznica ukradena pred tremi dnevi, dejansko pa je do kraje prišlo že pred mesecem, vendar ni izpolnil zakonske dolžnosti naznanitve v predpisanem roku.

K 16. členu – Člen usklajuje izdajo osebnih izkaznic z izdajo potnih listin. Določa 15-dnevni rok za sprejem odločitve pristojnega organa na podano vlogo. Glede na to, da lahko osebno izkaznico pridobijo državljani s prebivališčem v tujini, ki pa v določenih primerih, sploh kadar gre za rojstvo v tujini, še nimajo urejenih osebnih podatkov v matičnem registru v Republiki Sloveniji, je zakonsko opredeljen predhoden vpis državljana v matični register, če vpisa še ni, in podlage za izvedbo vpisa. V tem primeru se rok za izdajo osebne izkaznice lahko podaljša še za tri mesece od vložitve vloge. Postopek izdaje nove osebne izkaznice, po pogrešitvi stare, se lahko podaljša tudi v primeru dvoma v navedbe okoliščine pogrešitve stare osebne izkaznice (do 60 dni).

K 17. členu – Osebna izkaznica je potovalni dokument. Na vlogo državljana se lahko izda le poseben tip osebne izkaznice z oznako prepovedi prehoda državne meje, če to zahteva sodišče, če je zoper državljana, ki prosi za izdajo osebne izkaznice, uveden kazenski postopek oziroma teče postopek v zakonskih sporih ter sporih iz razmerij med starši in otroki, dokler postopek traja, nadalje, če to zahteva policija na podlagi pravnomočnih sodb in če kazen ni izbrisana, če je bila državljanu najmanj dvakrat izrečena kazen zapora za kazniva dejanja neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi v športu in predhodnimi sestavinami za izdelavo prepovedanih drog, ponarejanja denarja, tihotapstva, ponarejanja listin, nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksplozivov, prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države, trgovine z ljudmi, terorizma, financiranja terorizma, ščuvanja in javnega poveličevanja terorističnih dejanj, novačenja in usposabljanja za terorizem, novačenja vojaških najemnikov in oseb, mlajših od osemnajst let, za kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost ali za kazniva dejanja, povezana s tujino, za katera je v zakonu predpisana kazen osem ali več let zapora ter na zahtevo ministrstva za obrambo, če za to obstajajo interesi obrambe države, določeni v zakonu.

Določba je poenotena z ukrepom prepovedi izdaje ali odvzemom potne listine, določenim v Zakonu o potnih listinah. Če ima državljan že veljavno osebno izkaznico, pa se mu ta odvzame v hrambo z odločbo, ki ne zadrži izvršitve.

K 18. členu – Predlagatelj ukrepa je dolžan obvestiti upravno enoto stalnega prebivališča oziroma ministrstvo za notranje zadeve, če državljan stalno ne prebiva v Sloveniji, o prenehanju ukrepa. Če predlagatelj ukrepa po poteku enega leta tega ne podaljša, se šteje, da ukrep preneha. Odvzeta osebna izkaznica brez prepovedi prehoda državne meje se državljanu vrne v nadaljnjo uporabo.

K 19. členu – Evidenco izdanih osebnih izkaznic vodi in vzdržuje pristojni organ, ki neposredno sprejema vloge za izdajo osebnih izkaznice ter ažurira statuse veljavnosti osebnih izkaznic ob poteku, uničenju, pogrešitvah itd. Evidenca vsebuje podatke iz vloge za izdajo osebne izkaznice, pa tudi podatke o osebni izkaznici, kot so tip osebne izkaznice (dvojezičnost, izdaja osebne izkaznice na začasno prebivališče, izdaja osebne izkaznice s prepovedjo prehoda državne meje), datum izdaje, izdelave, prevzema na pošti, vročitve, veljavnost, serijsko in registrsko številko. Evidenca se vodi za namen preverjanja istovetnosti in državljanstva ter prehod državne meje, obdelava podatkov iz evidence pa je dopustna le v obsegu, ki je potreben za uresničevanje namena.

Preklice osebnih izkaznic v Uradnem listu Republike Slovenije je nadomestila sodobna informacijska rešitev – možnost iskanja informacije o morebitni pogrešitvi osebne izkaznice preko portala e-uprava. Ta omogoča, da podatke o tem, ali je bila osebna izkaznica naznanjena kot pogrešana, ukradena ali izgubljena, preveri praktično kdorkoli, doma in v tujini. Glede na nabor podatkov o osebni izkaznici (pristojni organ, serijska številka, datum izdaje in veljavnosti ter datum naznanitve pogrešitve), če je zadetek iskanja na tem portalu pozitiven, pa onemogoča izpostavljanje posameznikovih osebnih podatkov širši javnosti.

Evidenca osebnih izkaznic se povezuje z evidenco potnih listin, v kateri se primarno beleži ukrep prepovedi državne meje, ki vpliva na izdajo osebne izkaznice s prepovedjo prehoda državne meje in v kateri se primarno beleži zahteva za obvezno soglasje drugega zakonitega zastopnika ob vložitvi vloge za izdajo osebne izkaznice otroka. Takšno povezovanje dveh evidenc, katerih upravljavec je ministrstvo za notranje zadeve, ki sta po vsebini podobni (obe podpirata izdajo identifikacijske javne listine), in za uporabo katerih so dejansko pooblaščene iste osebe pristojnega organa, omogoča racionalizacijo in poenostavitev postopka izdaje osebne izkaznice.

Evidenca osebnih izkaznice se povezuje tudi z elektronskim odložiščem fotografij in evidenco potnih listin ter evidenco voznikov, kar omogoča prevzem fotografije državljana v digitalni obliki. Elektronsko odložišče fotografij, ki ga upravlja ministrstvo za notranje zadeve, je namreč samostojna evidenca, ki je vzpostavljena izključno z namenom enostavne in sodobne pridobitve fotografije za izdajo uradnega identifikacijskega dokumenta.

Določen je rok vodenja podatkov v evidenci osebnih izkaznic, in sicer 5 let po prenehanju veljavnosti.

Vodenje evidence podrobneje ureja pravilnik.

K 20. členu – Podatke iz evidence lahko uporablja uradna oseba ob izdaji osebne izkaznice oz. za opravljanje nalog s področja izdaje osebnih izkaznic in vodenja življenjskega cikla dokumenta, ter drugi organi, če imajo za to pooblastilo v zakonu, ki ureja njihovo delovno področje (npr.: policisti, sodišča, ministrstvo za obrambo itd.).

Uporaba osebnih podatkov je nujna za personalizacijo osebne izkaznice pri pooblaščeni gospodarski družbi oz. pri izdelovalcu osebnih izkaznic, vendar pa je nabor podatkov, ki se uporabljajo in rok uporabe podatkov omejen na 30 dni od prejema. Rok zagotavlja rekonstrukcijo proizvodnje v primeru napak, po poteku tega roka pa mora gospodarska družba podatke uničiti. Zgolj registrsko in serijsko številko osebne izkaznice lahko uporablja Pošta Slovenije za prenos poštnih pošiljk od izdelovalca do pristojnega organa oz. državljana, vendar jih mora v roku 30 dni od prejema uničiti.

K 21. členu – Nadzor nad izvrševanjem določb zakona izvaja ministrstvo za notranje zadeve, in sicer deljeno z Inšpektoratom Republike Slovenije za notranje zadeve, ter policija. Nadzor nad določbo 4. člena zakona, ki se nanaša na fotokopiranje osebnih izkaznic, izvaja informacijski pooblaščenec.

K 22. členu ” Določba zavezuje izdelovalca osebnih izkaznic, da skladno s pogodbo, ki je sklenjena na podlagi javnega naročila za izdelavo, skladiščenje in personalizacijo osebnih izkaznic, omogoči strokovni nadzor osebam, ki so za to pooblaščene na podlagi pogodbe.

K 23. členu – V kazenski določbi je določen razpon globe za posameznika v višini od 400 do 830 EUR, enakovredno s prekrški po Zakonu o potnih listinah. Glede na obveznosti, ki izhajajo iz zakona, je sankcionirana polnoletna oseba s stalnim prebivališčem ali začasnim prebivališčem, ki je v postopku preverjanja stalnega prebivališča ali brez stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji in je brez uradnega identifikacijskega dokumenta z ažurnimi podatki, oseba, ki da, proda, posodi svojo osebno izkaznico drugemu kakor tudi oseba, ki tujo osebno izkaznico vzame, kupi ali uporabi. Sankcionira se spreminjanje, dopisovanje in brisanje podatkov na osebni izkaznici. Sankcionirana je zastavitev osebne izkaznice in njeno vzetje z namenom zavarovanja koristi ali pravice in neizločitev osebne izkaznice v hranjenje v primeru ukrepa prepovedi prehoda državne meje.

K 24. členu – V kazenski določbi je določen razpon globe za posameznika v višini od 50 do 200 EUR za prekršek, če državljan v situaciji, ko se to od njega pričakuje, nima pri sebi osebne izkaznice ali jo noče dati na vpogled uradni osebi, ki je po zakonu za to pooblaščena, in oseba, ki osebne izkaznice v predpisanem roku ne izroči v uničenje pristojnemu organu.

V kazenski določbi je določen razpon globe za posameznika v višini od 125 do 400 EUR za prekršek ob morebitni pridobitvi druge osebne izkaznice in za osebo, ki ne naznani osebne izkaznice kot pogrešane v predpisanem roku. Predpisana je tudi globa za pravno osebo oz. samostojnega podjetnika posameznika ali osebo, ki na trgu samostojno opravlja dejavnost, ki vzame tujo osebno izkaznico z namenom zavarovanja kakšne koristi ali pravice, in sicer od 400 do 1.250 EUR, za odgovorno osebo pravne osebe pa od 400 do 830 EUR.

K 25. členu – Sankcionirano je neuničevanje osebnih podatkov proizvajalca osebnih izkaznic in podjetja za prenos poštnih pošiljk osebnih izkaznic, torej neizpolnjevanje s tem zakonom predpisanih dejanj. Prav tako je sankcioniran proizvajalca osebnih izkaznic v primeru onemogočanja izvedbe strokovnega nadzora nad postopki izdelave, skladiščena in personalaizacije osebnih izkaznic. Sankcija je predvidena tudi za odgovorno osebo pravne osebe.

K 26. členu – V kazenski določbi je opredeljena možnost izreka globe v hitrem postopku. Zakon o osebni izkaznici se v tem delu poenoti z že veljavnimi določbami za primerljive prekrške iz Zakona o potnih listinah. Zakon o prekrških v tretjem odstavku 52. člena namreč določa, da se sme storilcu v hitrem postopku o prekršku izreči globo le v najnižji predpisani meri, če je predpisana v razponu in če z zakonom ni določeno drugače. Pri vodenju postopka o prekršku se v posameznih primerih ugotavlja, da glede na posledice (zlorabe), do katerih lahko pride zaradi prekrška, izrekanje globe le na spodnji meji ni primerno, saj ta ni visoka, zato predlagatelj ocenjuje, da je primerneje, da se glede na okoliščine posameznega primera kršitelju izreče tudi višja globa (višja od spodnje meje, a še vedno v okviru razpona, določenega z zakonom).

K 27. členu – Kazenska določba se nanaša na kršitve 4. člena zakona in sankcionira neupravičeno kopiranje osebne izkaznice. Globa za prekršek je predvidena tako za pravno osebo kot za samostojnega podjetnika posameznika ali osebo, ki na trgu samostojno opravlja dejavnost, odgovorno osebo navedenih ter odgovorno osebo državnega organa ali organa lokalne skupnosti, kot tudi za posameznika, ki stori prekršek.

K 28. členu – Določba, ki napotuje na podrobnejšo, pravilniško ureditev oz. določitev obrazca osebne izkaznice, obrazca vloge, ustreznost fotografije in način njene predložitve, hranjenja in uporabe v digitalni obliki, način naznanitve pogrešitve in način vodenja evidence osebnih izkaznic.

K 29. členu – Določba z dnem pričetka veljavnosti novega zakona v celoti razveljavlja stari zakon in podzakonska akta. Ne glede na to, pa se Pravilnik o izvrševanju sedaj veljavnega zakona uporablja do izdaje novega, če ni v nasprotju z zakonom, prav tako Odredba o določitvi cene osebne izkaznice.

K 30. členu – Začetek izdaje osebnih izkaznic, njihovo vročitev in sprejem pogrešitev osebnih izkaznic na diplomatskih predstavništvih in konzulatih Republike Slovenije v tujini je se odloži na 1.3.2013, ko bodo zagotovljene tehnične in tehnološke možnosti za dostop in uporabo evidence osebnih izkaznic.

K 31. členu – Začetek uporabe petega odstavka 13. člena zakona se odloži na datum 1.6.2011. V tem času bodo zagotovljene potrebne tehnične in tehnološke možnosti, ki bodo omogočile, da se fotografija v digitalni obliki, hranjeni v evidencah drugih identifikacijskih dokumentov državljana, uporablja tudi za izdajo osebne izkaznice.

K 32. členu – Vacatio legis.



IV. PRILOGE: /

Zadnja sprememba: 12/07/2010
Zbirke Državnega zbora RS - spredlogi zakonov