SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Predsednik republike: »Evropo bomo ohranili samo, če si bomo zanjo prizadevali«

Črnomelj, 15. 2. 2016 | sporočila za javnost

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je danes obiskal Srednjo šolo Črnomelj, edino belokranjsko srednješolsko ustanovo, kjer je skupaj z Jožefom Školčem, v času osamosvajanja zadnjim predsednikom Zveze socialistične mladine Slovenije, imel z dijaki pogovor z naslovom "Nastajanje samostojne slovenske države".

Več kot štiristo dijakov in oba visoka gosta sta pozdravila Valentina Ambrožič in Tomaž Kasunič, dijaka četrtega letnika splošnega gimnazijskega programa. Sprehodila sta se skozi ključne dogodke slovenskega osamosvajanja, gostoma pa sta se v imenu dijakov zahvalila za priložnost, da bodo lahko iz prve roke izvedeli pomembne podrobnosti postavljanja temeljev slovenske države.

Predsednik republike je obiskal Srednjo šolo Črnomelj
Foto: Nebojša Tejić / STA

Pogovor z naslovom »Nastajanje samostojne slovenske države« je pričel predsednik republike, ki je poudaril pomen dogodkov izpred petindvajsetih let. Dejal je, da so ti dogodki pomembno zaznamovali našo preteklost, še bolj pa, tako predsednik Pahor, prihodnost današnje mlade generacije. V uvodnih mislih je pojasnil, da skuša v pogovorih o nastajanju samostojne slovenske države mlade seznaniti z najpomembnejšimi osebnostmi tistega časa, časa slovenske politične pomladi in osamosvojitve: "Ko boste postavili vprašanja, kaj morata naša država in družba narediti za to, da bo vaša prihodnost takšna, kot si jo želite, ne razmišljajte, temveč naredite. Upam, da boste v gospodu Školču danes prepoznali energijo, ki je prevevala takratno mlado generacijo, da je stvari vzela v svoje roke in spremenila svet." Jožef Školč je vedoželjnim dijakom pojasnil, da je v tistem času vodil skupino ljudi, ki si je prizadevala za svobodo izražanja. "Morda se to danes sliši skrajno nenavadno. A mi smo se neprestano borili za to, da bi se lahko ljudje svobodno organizirali. Brez demokratičnih pobud se to ne bi zgodilo. Želeli smo si, da bi imeli mladi čim več možnosti, da bodo del evropskih integracij. Uspelo nam je, da so to postale ideje vseh, ne le mladih," je dejal gospod Školč in ob tem mladim postregel tudi z nekaterimi zabavnimi anekdotami tistega časa.

V nadaljevanju so mladi gostoma postavljali različna vprašanja, med drugim jih je zanimalo, ali si je predsednik Pahor že v srednješolskih letih želel postati predsednik Republike Slovenije. »Ko boste svoje sanje predstavili drugim in vam bo nekdo rekel, da niso mogoče, je zelo pomembno, da tega ne upoštevate, temveč greste pogumno naprej,« jim je svetoval predsednik republike. Mlade so zanimali še politični začetki mlade države, kako je našo samostojnost sprejela mednarodna skupnost, zanimalo pa jih je tudi mnenje predsednika republike glede dialoga o aktualnih političnih razmerah, saj po mnenju dijakov politika ni zmožna odkritega pogovora. Predsednik Pahor je spomnil na svojo nedavno izjavo o strpnosti in vzdržanosti do sovražnega govora in poudaril pomembnost dobrega odnosa s sosednjimi državami, tudi v luči migrantske krize: »Vi ste rojeni v Sloveniji in odraščate v Evropski uniji, ki jo dojemate kot vašo širšo domovino. Evropo bomo ohranili samo, če si bomo zanjo prizadevali. Sedaj je čas, da tisti, ki vanjo verjamemo, storimo vse, da jo ohranimo. Prosim vas, da evropsko idejo razumete kot nekaj zelo živega, nekaj, kar živi, a le, če mi tako želimo. Če ne, bo ugasnila,« je druženje z dijaki zaključil predsednik republike.

Predsednik republike je obiskal Srednjo šolo Črnomelj
Foto: Nebojša Tejić / STA

V imenu dijakov se je predsedniku republike za obisk zahvalila Manja Novak, predsednica Dijaške skupnosti, ki je predsedniku Pahorju predala avtorsko sliko dijakinje Zvonke Janežič. Predsednik republike pa se je za gostoljubje zahvalil s protokolarnim darilom, slovensko zastavo, ki jo v luči 25. obletnice samostojnosti države pokloni ob posebnih priložnostih na obiskih po Sloveniji.