SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Predsednik Pahor na forumu Praški evropski vrh pozval k vključevanju v razpravo o evropski prihodnosti

Praga, Češka republika, 13. 7. 2021 | sporočila za javnost, govori

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor se je udeležil letošnjega foruma Praški evropski vrh, ki v organizaciji Ministrstva za zunanje zadeve Češke republike in mislišča Europeum poteka med 12. in 14. julijem v Pragi.

Minister za zunanje zadeve Jakub Kulhánek je predsedniku Pahorju na osrednjem dogodku vročil priznanje Vizija za Evropo (Vision for Europe Award), ki ga podeljujejo od leta 1995 in so ga med drugimi prejeli tudi nemška kanclerka Angela Merkel, predsednik vlade Luksemburga in poznejši predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, prvi predsednik Evropske centralne banke Wim Duisenberg in drugi. Priznanje Vizija za Evropo je predsednik Pahor prejel za prizadevanja za bolj povezano in demokratično Evropo.

Predsednik Pahor na forumu Praški evropski vrh pozval k vključevanju v razpravo o evropski prihodnosti
Foto: Daniel Novakovič/STA

Predsednik republike je na forumu nastopil kot osrednji govornik. Svoj govor je posvetil prihodnosti Evrope.

Prihodnost Evropske unije je tema, o kateri trenutno potekajo razprave v okviru Konference o prihodnosti Evrope. Velik del konference, ki se je pričela 9. maja 2021, bo potekal v času predsedovanja Slovenije Svetu EU, zaključila pa se bo spomladi 2022 v času predsedovanja Francije. Slovenski predsednik je v govoru pozval k angažiranemu vključevanju v razpravo o evropski prihodnosti, ki je priložnost, da se spomnimo temeljnih evropskih načel in namena nastanka Evropske unije ter premislimo, kako zagotoviti njeno večjo enotnost in učinkovitost.

V nadaljevanju se je predsednik republike srečal z udeleženci foruma Mladi evropski voditelji, s katerimi se je pogovarjal o njihovi viziji evropske prihodnosti. Pogovor z mladimi je potekal v okviru razprav "Pogovorimo se o Evropi", ki jih vodi predsednik Pahor.

Predsednik Pahor na forumu Praški evropski vrh pozval k vključevanju v razpravo o evropski prihodnosti
Foto: Daniel Novakovič/STA

Praški evropski vrh je srednjeevropski politični forum na visoki ravni, namenjen strateškemu dialogu o skupnih odzivih na izzive Evropske unije. Forum se osredotoča na Evropsko unijo in globalno politiko v spreminjajočem se svetu. Pod naslovom "Europe Reborn" letos poteka med 12. in 14. julijem 2021. Forum vsako leto obišče okoli štiristo politikov, oblikovalcev javnega mnenja, think-tankov in javnih osebnosti s celega sveta.

V nadaljevanju je besedilo govora predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja. Velja govorjena beseda!

Spoštovani gospod minister, počaščen sem, da sem spet lahko v prelepem mestu Praga. V čast mi je prejeti priznanje "Vizija za Evropo" in ministru bi se želel zahvaliti, da ga je podelil meni.

Cenjene ekscelence, spoštovani visoki gostje, gospe in gospodje,

pred 30 leti smo imeli Slovenci in Čehi skupni cilj – pridružiti se Evropski uniji in Natu. Ne samo to – Slovenija in Češka sta bili prva in druga od novih držav članic, ki sta predsedovali Evropski uniji.

1. julija smo prevzeli drugo predsedovanje Svetu Evropske unije. Češka bo predsedovanje prevzela od Francije 1. julija prihodnje leto.

Slovensko predsedovanje Svetu Evropske unije sovpada s 30. obletnico razglasitve naše neodvisnosti.

Med predsedovanjem, ko bomo med drugim sopredsedovali Konferenci o prihodnosti Evrope, bi se morali najprej spomniti, zakaj smo verjeli v evropsko družino.

Evropska ideja je bila skupaj z demokracijo ustavnega pomena za neodvisnost Slovenije.

Želeli smo razumeti in sprejeti temeljne vrednote, od medijske svobode in vladavine prava do demokracije in človekovih pravic, enako, kot so jih razumele in sprejele zahodnoevropske države članice.

Razlog za željo po enakem razumevanju teh vrednot je bila naša preteklost.

Prepričan sem, da je tako bilo tudi v drugih srednjeevropskih in vzhodnoevropskih državah.

To razumevanje mora tudi danes ostati enako, kar pomeni, da mora celotna Evropska unija temeljne vrednote razumeti enako.

Gospe in gospodje, spregovorimo torej o Evropi.

Konferenca o prihodnosti Evrope se je začela pred dvema mesecema. Želel bi povabiti vse državljane Evropske unije, da izkoristijo to edinstveno priložnost in sooblikujejo našo skupno prihodnost. In letošnji praški evropski vrh vidim kot prispevek h Konferenci o prihodnosti Evrope.

Spominjam se prejšnjih poskusov prilagajanja delovanja Evropske unije novim izzivom.

V času po Konvenciji o prihodnosti Evrope sem bil član odbora Evropskega parlamenta za ustavne zadeve. Lahko sem zelo natančno spremljal razpravo, ki je bila veliko bolj velikopotezna kot zdajšnja Konferenca o prihodnosti Evrope.
Takrat smo imeli jasno vizijo o enotnejši, še tesneje povezani Uniji.

Od takrat se Evropska unija spopada s številnimi krizami; od gospodarske in finančne do zdajšnje pandemije COVID-19, vmes se je prebila tudi skozi krizo zaradi nezakonitih migracij.

Resnično potrebujemo poglobljeno razpravo. Žal bo Konferenca o prihodnosti Evrope precej kratka, a vendarle priložnost, ki nas bo spomnila na edinstvenost evropskega projekta.

Pred 70 leti so evropski voditelji našli načine, kako poenotiti od vojne razdejano Evropo.

Pred 30 leti sta se začela tesneje povezovati evropski Vzhod in Zahod.

Evropski projekt je projekt miru in sprave. To je bil od same zasnove in to ostaja še danes.

Moja strateška vizija Evrope je Evropa, ki je celovita, svobodna, združena in spravljena s sabo. To seveda pomeni tudi Evropsko unijo, ki se ji bodo pridružile države Zahodnega Balkana.

Brez širitve na Zahodni Balkan je Evropska unija nedokončan projekt. Širitev na Zahodni Balkan je zlasti geopolitično vprašanje. Evropska unija bi morala obravnavati Zahodni Balkan kot "celoto" in pospešiti širitveni proces.

Gospe in gospodje,

pandemija COVID-19 nas je opozorila na vse bistveno v našem življenju: na zdravje, odnos do narave, na odnos do sočloveka, na medsebojno solidarnost in sodelovanje.

Včasih se zdi, da je Evropska unija slabo opremljena za spopadanje z izzivi, ki so se pojavili v zadnjih desetih letih.

Vendar se zavedamo, da bi nam bilo vsakemu zase še veliko težje.

Skupaj smo v veliko boljšem položaju. Prizadevati bi si morali za močno in učinkovito Evropsko unijo, Evropsko unijo, ki bo svetovna voditeljica pri prehodu na trajnostni, podnebno nevtralni in digitalno podprti razvoj.

Tistim, ki menijo, da ne potrebujemo močne Evropske unije, in bi raje videli ohlapnejšo mrežo držav, bi rad povedal, da bo Evropska unija preživela samo, če bo združena in močna.

Sanjam o Evropi, ki bi spoštovala raznolikost in različne identitete. In želim si, da bi nekoč lahko volil evropskega predsednika.

(Evropska unija ni Svet Evrope, služi drugačnemu namenu.)

Konferenca o prihodnosti Evrope bo priložnost, da se odkrito pogovorimo o Evropski uniji in poslušamo svoje državljane, zlasti mlade.

Ustvarja prostor za dialog, pogovor in razpravo o tem, kaj od Evropske unije pričakujemo jutri in kaj lahko prispevamo danes.

Vabim vas, da sanjate o Evropi, da si ustvarite vizijo o naši skupni prihodnosti. Potrebujemo ustvarjalno razmišljanje, razmišljanje zunaj okvirov o tem, kako bi te cilje dosegli.

Želim vam zanimivo razpravo.

Hvala za vašo pozornost.