SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Predsednik republike nagovoril udeležence Mednarodne filozofske olimpijade

Ljubljana, 27. 5. 2021 | sporočila za javnost

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je danes nagovoril udeležence Mednarodne filozofske olimpijade, ki letos poteka virtualno.



Besedilo nagovora predsednika republike (Velja govorjena beseda!)

"Spoštovani organizatorji Mednarodne filozofske olimpijade, spoštovani profesorji, dragi študenti,

V izjemno zadovoljstvo mi je, da vas lahko nagovorim na otvoritvi letošnje edicije Mednarodne filozofske olimpijade.

Vse pohvale izrekam vsem, ki prispevate k takim srečanjem. Tako, organizirano razmišljanje o sedanjosti in prihodnosti, kot ga pričakujemo na mednarodni filozofski olimpijadi, se mi zdi izjemno pomembno.

Še zlasti v času, ko se korenito spreminjajo življenjski vzorci.

Izzivi, ki jih je prinesla pandemija Covid-19 s spremembami v načinu življenja, so še podkrepili potrebo po poglobljenih razmislekih. Pandemija je upočasnila naše vsakodnevno hitenje in nam dala čas za razmislek. Smo ga sposobni izkoristiti za iskanje pravih odgovorov, ki nam bodo olajšali življenje v prihodnje?

Filozofi se boste vprašali, kaj pomeni biti človek v času epidemije. Kaj konstituira družbo in kaj še pomeni biti družaben (socialen).

Pomagali nam boste razumeti, kako se je spremenilo razumevanje demokracije. Kaj nam pomeni svoboda in kaj nadzor?

Izbira teme vašega srečanja, med realizmom in utopijo, med realizmom in idealizmom, je posrečena in zanimiva.

Nekomu, ki ni filozof, se zdi, da je v našem življenju potrebno oboje: torej biti kanček idealist in kanček realist, in da je trik v tem, kako to uravnotežiti.

Brez idej, celo utopičnih, človeštvo ne bi prišlo do točke, na kateri smo sedaj. Brez realizma, ki nas sili v iskanje kompromisov, pa ravno tako ne bi preživeli.

Nosilna tema vaših razprav terja več od iskanja ravnovesja med utopijo oz. ideali in realizmov. Terja, da nam ponudite kanček te utopije. In da ob tem pomagate iskati načine njihove uveljavitve.

Kakšen je ideal prihodnosti? Koliko drzni si upamo biti v našem razmišljanju? Je prav, da si želimo v staro normalnost, ali naj iščemo novo? Bolj prijazno soljudem in okolju?

Vse to so vprašanja, ki si jih pogosto zastavljamo in kjer nam bodo vaši pogledi v pomoč.

Dovolite, da vas, razmišljujoče mlade ljudi, povabim, da se s svojo razgledanostjo in sposobnostjo refleksije, vključite v tudi v druge razprave, predvsem v konferenco o evropski prihodnosti, ki se je začela v začetku tega meseca in bo trajala do naslednje pomladi."