SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Predsednik Pahor v OZN o nujnosti podnebnega ukrepanja

Ljubljana, 27. 10. 2021 | sporočila za javnost, govori

Predsednik Republike Borut Pahor se je udeležil srečanja na visoki ravni, ki ga je na temo podnebnih sprememb sklical predsedujoči 76. generalne skupščine OZN pred konferenco Združenih narodov o podnebnih spremembah COP26 v Glasgowu.

Srečanje z naslovom “Izvajanje podnebnih ukrepov: za ljudi, planet in blaginjo”, je potekalo le nekaj dni pred začetkom podnebne konference v Glasgowu. Njegov namen je bil okrepiti politično voljo za uspeh COP26,

Predsednik Pahor, ki se je dogodka OZN udeležil virtualno, je poudaril zavezo zadrževanja dviga temperature pod 1.5 stopinje Celzija in nujnost povečevanja financiranja ukrepov za blažitev podnebnih sprememb in prilagajanja nanje.

Predsednik republike je ob tem spomnil na nedavni dosežek Slovenije, ki je v partnerstvu s Kostariko, Maldivi, Marokom in Švico dosegla, da je Svet OZN za človekove pravice razglasil življenje v zdravem, čistem, trajnostnem okolju kot univerzalno človekovo pravico.


Dogodek je potekal v hibridni obliki v plenarni dvorani Generalne skupščini OZN in ga je bilo mogoče spremljati preko UN WEB TV: https://media.un.org/en/asset/k1e/k1enkaxyxk




V nadaljevanju besedilo govora predsednika republike. Velja govorjena beseda!

Spoštovani gospe in gospodje,

iskreno se zahvaljujem predsedniku 76. zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov za sklic tega srečanja.

Pet dni pred konferenco COP 26 je to eden zadnjih poskusov, da se vzbudita politična podpora in odločenost, da konferenca uspe.

Da bi uspela, moramo doseči dogovor vsaj o treh svetovnih podnebnih preizkusnih kamnih:

– temperaturnem cilju 1,5 stopinje,
– svetovnem podnebnem partnerstvu ter
– sodelovanju in politični podpori za podnebno financiranje.

Spoštovani gospe in gospodje,

bolj kot kdaj prej moramo zaupati znanosti.

Zadnje poročilo Medvladnega odbora za podnebne spremembe je klic po predramitvi. Temperaturni cilj je še vedno v našem dosegu, a moramo hitreje ukrepati.

Drugič: Ključno za uspeh bo oblikovanje podnebnih partnerstev za različne vidike naših skupnih prizadevanj.

Naj to ponazorim z nedavnim pomembnim dosežkom.

Slovenija je skupaj s Kostariko, Maldivi, Marokom in Švico dosegla priznanje Sveta za človekove pravice, da je treba zdravo okolje šteti za človekovo pravico.

Zdaj z velikim ponosom lahko rečemo, da ima vsak človek kjer koli na svetu pravico živeti v varnem, čistem in trajnostnem okolju.

Tretjič: Jasno je, da je treba povečati podporo in finančna sredstva za blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje – tako v naših državah kot z deljenjem naše svetovne odgovornosti za podnebne spremembe.

Spoštovani gospe in gospodje,

naj sklenem z navedkom iz nedavne objave duhovnega voditelja in še enega priznanega podnebnega aktivista, papeža Frančiška: "Ne moremo delovati sami, saj je temeljna odgovornost vsakega od nas, da skrbi za druge in za okolje. Ta obveznost bi morala doseči nujno potrebno spremembo smeri."

Hvala za vašo pozornost.