SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Rdeči križ Slovenije

Medalja za zasluge, vročitev 17. decembra 2013

Medalja za zasluge
ob 60. obletnici organiziranega krvodajalstva za sistematično graditev krvodajalske mreže Slovenije in skrb za prihodnost krvodajalstva kot najbolj množične in plemenite oblike solidarnosti v Sloveniji


Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je 17. decembra 2013 na posebni slovesnosti v Predsedniški palači.

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je danes na posebni slovesnosti v Predsedniški palači vročil medaljo za zasluge Rdečemu križu Slovenije ob 60. obletnici organiziranega krvodajalstva, za sistematično graditev krvodajalske mreže Slovenije in skrb za prihodnost krvodajalstva kot najbolj množične in plemenite oblike solidarnosti v Sloveniji.
Foto: Nebojša Tejić/STA


Utemeljitev:

Slovenski krvodajalci in krvodajalke letos praznujejo 60 let svojega človekoljubnega delovanja. Skupaj z njimi to visoko obletnico praznuje tudi Rdeči križ Slovenije.

Krvodajalci v Sloveniji darujejo kri prostovoljno, anonimno in brezplačno. V šestih desetletjih je takih s krvodajalsko izkaznico in vsaj enim odvzemom krvi več kakor pet milijonov. Ta veličastna številka je dokaz za predanost krvodajalcev in njihovo odločno skrb za sočloveka. Hkrati govori tudi o požrtvovalnem uresničevanju poslanstva Rdečega križa Slovenije in organizacijski sposobnosti njegovih strokovnih sodelavcev, dosedanjih vodstev, vseh 56-ih območnih organizacij in številnih drugih, ki so vpeti v delo te humanitarne organizacije. Med njimi so tudi krajevne skupnosti ter družbeno odgovorni tiskani in elektronski mediji. Zaradi dobro zastavljenega dela Rdečega križa Slovenije je danes kar pet odstotkov državljanov Slovenije krvodajalcev. To je neprecenljiv in trden vrednostni temelj človeške solidarnosti in povezanosti slovenske družbe, ki ga je Rdeči križ Slovenije začel tenkočutno vzpostavljati in krepiti že leta 1953.

Sodelavci Rdečega križa v enem letu organizirajo okoli 1.170 krvodajalskih akcij, od tega približno 370 terenskih. V ta namen okoli 900 krajevnih organizacij Rdečega križa pridobi več kakor 2500 prostovoljcev, ki zagotavljajo nemoten potek akcij ter spodbujajo in pridobivajo nove krvodajalce. Vsak delovni dan se na odjemnih mestih zbere od 350 do 400 krvodajalcev. S sistematičnim delom v osnovnih in srednjih šolah in na univerzah Rdeči križ Slovenije zagotavlja trdno prihodnost slovenskega krvodajalstva.

Krvodajalci so danes vse pomembnejši del javnega zdravstvenega sistema. So predpogoj za preskrbo z varno in kakovostno krvjo. Poleg tega krvodajalci neomajno ohranjajo nesebičnost, solidarnost in dobroto kot najpomembnejše vrednote tudi v tekmovalni sedanjosti. Tako krvodajalstvo ostaja najmnožičnejša in najplemenitejša oblika solidarnosti v Sloveniji.