SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Predsednik republike z video nagovorom na konferenci »Zeleni obrambni sektor«

Ljubljana, 5. 11. 2020 | sporočila za javnost, govori

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je danes otvoril konferenco »Zeleni obrambni sektor«, ki jo organizira Veleposlaništvo Združenega kraljestva v Ljubljani in poteka virtualno.
Nagovor predsednika Pahorja so v nadaljevanju konference s strokovnimi razpravami dopolnili predstavniki Vlade Republike Slovenije. Ključni govorci Združenega kraljestva so bili Lt. General Richard Nugee, vodja oddelka za trajnostni razvoj na britanskem Ministrstvu za obrambo, Admiral Andrew Burns, odgovorni za trajnostni razvoj pri Kraljevi mornarici, ter Admiral Ben Bekkering, ki je predstavil delo Mednarodnega vojaškega sveta za podnebne spremembe in varnost s sedežem v Haagu.

Boj proti podnebnim spremembam je ena od ključnih prioritet držav po svetu. Združeno kraljestvo na to opozarja tudi v sklopu priprav na Podnebno konferenco Združenih narodov COP26, ki bo potekala novembra 2021 v Londonu. Virtualna konferenca zato združuje ključne deležnike na področju trajnostnega razvoja in zelene mobilnosti s posebnim poudarkom na aktivnostih obrambnega sektorja.

Predsednik Pahor podnebni politiki posveča posebno pozornost in ocenjuje, da je postala osrednje vprašanje našega sedanjega ravnanja in prihodnjega obstoja, kakovosti življenja ter trajne varnosti in miru. V ta namen je leta 2019 ustanovil Stalni posvetovalni odbor za podnebno politiko, preko katerega želi skupaj s priznanimi strokovnjaki oblikovati znanstveno utemeljena stališča in priporočila, z njimi vplivati na odločevalce ter o njih seznanjati javnost. Podnebna prihodnost je po prepričanju predsednika Pahorja tako pomembna, da je za to prvikrat zgodovini pri predsedniku republike oblikovan stalni posvetovalni organ, ki poskuša vplivati na politiko države na nekem področju.

Nagovor predsednika republike v nadaljevanju. Velja govorjena beseda!

"Vaša ekscelenca,

visoki gostje,

gospe in gospodje,

zelo sem zadovoljen, da vas, kljub posebnim okoliščinam, v katerih sta se zaradi pandemije znašla svet in Evropa, lahko pozdravim na virtualni konferenci o izzivu, ki je in bo še posebej v naslednjih letih in desetletjih eden ključnih za obstanek in razvoj družbe. 

Brez odločnega premika k trajnostnemu  razvoju bomo postavili pod vprašaj naš dolgoročni obstoj. 

Pomembno je, da se s premišljeno uporabo razpoložljivih virov in s pozitivnim odnosom do varovanja okolja resno ukvarjamo na vseh področjih našega življenja. Za Slovenijo je to ena najpomembnejših prioritet, ki sem ji tudi osebno izrecno zavezan. Kot predsednik republike sem oblikoval poseben Stalni posvetovalni odbor za podnebno politiko, ki skupaj z mano skuša vplivati na uresničevanje sprejetih ciljev Pariškega sporazuma kn drugih zavez. Zavedam se, da je osebna angažiranost pri tem nujna in ključna.

Kot Vrhovni poveljnik obrambnih sil Republike Slovenije takšen odnos in pristop pričakujem tudi od Slovenske vojske ter ga spodbujam. Oborožene sile so pogosto veljale za del družbe, ki močneje onesnažuje in posega v prostor ter zdravo okolje. Morda je bilo tako v preteklosti, zdaj pa ni več.

Z zadovoljstvom ugotavljam, da se je odnos oboroženih sil do okolja v zadnjih letih bistveno spremenil. Tako v Natu kot v posameznih oboroženih silah zavezništva sledimo ciljem trajnostnega razvoja ter še s posebno občutljivostjo pazimo na dragocene naravne vire. 

V tem je ključnega pomena sodelovanje med civilnimi strukturami, znanstvenimi ustanovami in oboroženimi silami. Z znanjem in razvojem lažje zagotavljamo našo varnost in obenem ohranjamo okolje.

Ministrstvo za obrambo Republike Slovenije in Slovenska vojska že sedaj pomembno prispevata k zastavljenim ciljem: zlasti na področju energetske učinkovitosti, z oblikovanjem in izvajanjem ukrepov za zmanjšanje vpliva vojaških aktivnosti na okolje, pa tudi s projekti, ki izkoriščajo alternativne energetske vire.

Pri tem so bili narejeni pomembni koraki v sodelovanju s prebivalstvom v lokalnem okolju.

Ob tej priložnosti vas želim spodbuditi k tesnemu sodelovanju, izmenjavi idej in konkretnih rešitev ter k stalnemu povezovanju med oboroženimi silami in različnimi strokovnimi institucijami.

Želim vam učinkovito delo in veliko uspehov v prihodnje - s ciljem, da zagotovimo mir, stabilnost in dolgoročne perspektive našim državam, našim državljankam in državljanom in prihodnjim generacijam."