SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 

Uradni obisk predsednika Republike Albanije Bujarja Nishanija v Republiki Sloveniji

Ljubljana, 28. 10. 2014 | napovednik


Na povabilo predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja se bo 28. oktobra 2014 na uradnem obisku v Sloveniji mudil predsednik Republike Albanije Bujar Nishani s soprogo.

Obisk predstavlja priložnost za obuditev srečanj na najvišji politični ravni in je hkrati priložnost za okrepitev bilateralnega sodelovanja med državama s posebnim poudarkom na gospodarskem sodelovanju. Predsednika Albanije Nishanija bo na uradnem obisku spremljala tudi gospodarska delagacija.

Predsednik Republike Albanije Bujar Nishani se bo sestal s svojim gostiteljem, predsednikom Republike Slovenije Borutom Pahorjem, sprejela pa ga bosta tudi predsednik državnega zbora Republike Slovenije dr. Milan Brglez in predsednik Vlade Republike Slovenije dr. Miro Cerar. Ob robu uradnega obiska bo predsednik Albanije Nishani predaval na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani in se srečal z albansko skupnostjo v Republiki Sloveniji. V okviru uradnega obiska bo na Gospodarski zbornici Slovenije organizirano tudi poslovno srečanje gospodarskih delegacij obeh držav.

Predsednik Republike Albanije Bujar Nishani in predsednik Republike Slovenije Borut Pahor bosta govorila o viziji sodelovanja med državama, predvsem o krepitvi gospodarskega sodelovanja, ki je še vedno relativno skromno. Albanski predsednik bo predsednika Pahorja seznanil z notranjepolitično situacijo v Albaniji in s potekom ključnih reform, pomembnih za začetek pristopnih pogajanj z Evropsko unijo, saj je Albanija junija letos pridobila status kandidatke za članstvo. Pomembne točke pogovorov bodo še regionalno sodelovanje s poudarkom na pobudi "Brdo process", sodelovanje na multilateralnem področju ter splošne razmere na Zahodnem Balkanu. Predsednika bosta izmenjala mnenja o aktualnem dogajanju v mednarodni skupnosti in stališča glede razmer v kriznih žariščih po svetu.

V pogovorih bo potrjena nadaljnja slovenska podpora in pomoč Albaniji pri približevanju EU, ki je za Albanijo, kot tudi za širšo regijo, osrednji motiv za izvajanje reformnih procesov in največje zagotovilo stabilnosti in napredka. Slovenija bo ob tem nadalje spodbujala Albanijo, da nadaljuje z reformnim procesom, potrebnim za pridobitev datuma za začetek pristopnih pogajanj.