SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Predsednik republike z video nagovorom na mednarodni mladinski konferenci: »Namesto sovražnega govora se lahko odločimo za govor ljubezni. Odvisno je od nas. Poskusimo in poglejmo, kaj se bo zgodilo.«

Ljubljana, 5. 11. 2020 | sporočila za javnost, govori

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je danes nastopil na 18. mednarodni mladinski konferenci, ki letos zaradi pandemije covid-19 poteka virtualno.

Letošnja mednarodna mladinska konferenca poteka na temo »Evropske vrednote za prihodnost držav jugovzhodne Evrope«. Konferenca je skupno prizadevanje Mladinskega zavezništva Kruševo in fundacije Friedrich Ebert iz Skopja s podporo Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo ter pod pokroviteljstvom Zvezne republike Nemčije in Nacionalne agencije Severne Makedonije za evropske izobraževalne programe in mobilnost.

Predsednik Pahor je z video nagovorom sodeloval na plenarnem zasedanju z naslovom »Širjenje resnice proti njenemu ustvarjanju« v razpravi »Politika, politiki in učinki družbenih medijev nanje. Nove droge, seks in rokenrol«. Poudaril je pomen uveljavljanja svobode izražanja, ki je po predsednikovem mnenju, kot vse druge človekove pravice, omejeno z enako svobodo izražanja drugih. »Zato moramo ohranjati sveta načela komunikacije: spoštovanje dostojanstva drugih, izogibanje nespodobnim sporočilom, sovražnemu govoru, lažnim novicam in podobno. To je enako ali še pomembneje v času svetovne pandemije,« je mladim dejal predsednik republike. Poudaril je pomen sodelovanja med mladimi na zahodnem Balkanu in njihovimi kolegi iz držav članic Evropske unije. »Takšna srečanja, čeprav virtualna, močno pripomorejo k boljšemu razumevanju mladih v Evropi«, je dejal predsednik republike.

Na konferenci, ki poteka med 5. in 10. novembrom 2020, bo na različnih plenarnih razpravah sodelovalo 80 udeležencev iz držav jugovzhodne Evrope (Severna Makedonija, Albanija, Bosna in Hercegovina, Bolgarija, Hrvaška, Grčija, Kosovo, Črna gora, Italija, Romunija, Srbija, Slovenija in Turčija) ter gostje partnerjev mladinskih organizacij iz Zvezne republike Nemčije, Francije in Poljske v vlogi mentorjev. Glavni cilj mednarodne mladinske konference je podpreti energične in zavzete mlade voditelje iz jugovzhodne Evrope pri njihovem vsakodnevnem prizadevanju za evropsko prihodnost regije. Konferenca spodbuja evropske vrednote med mladimi voditelji in v njihovih družbah. Rezultat bo niz akcijsko usmerjenih priporočil in predlogov za uveljavljanje evropskih vrednot, ki jih bodo lahko uporabili mladi voditelji v regiji jugovzhodne Evrope.


Nagovor predsednika republike v slovenskem jeziku vam posredujemo v nadaljevanju. Velja govorjena beseda!


"Toplo pozdravljam pobude – kot je vaša konferenca –, ki spodbujajo sodelovanje med mladimi na zahodnem Balkanu in njihovimi kolegi iz držav članic Evropske unije. Takšna srečanja, čeprav virtualna, močno pripomorejo k boljšemu razumevanju mladih v Evropi.

Pred nekaj tedni sem bil na uradnem obisku v Severni Makedoniji. Glavna tema pogovora s prijateljem in predsednikom ter drugimi politiki je bila širitev Evropske unije. V svojem govoru v Sobranju sem poudaril, kako pomembno je, da Evropska unija takoj začne pogajanja s Severno Makedonijo. Želim si, da bi nekoč celotno območje zahodnega Balkana postalo del Evropske unije.

Vi, mladi na zahodnem Balkanu, v Evropi in po vsem svetu, imate pravico živeti v miru in varnosti. Imate pravico in dolžnost pripomoči k varnemu in mirnemu svetu.
Evropska unija je varnostni projekt. Hkrati je naš skupni prostor vrednot in meril.

Danes govorite o novih medijih in družbenih omrežjih. Poznate jih bolje kot moja generacija. Vendar z velikim zanimanjem spremljam razvoj družbenih omrežij. Mediji – naj bodo tiskani, elektronski, digitalni ali v obliki družbenih omrežij – so vedno oblikovali svet, v katerem živimo.
V jedru vsakega medija je svoboda izražanja, svoboda medijev. Vedno sem in bom močno podpiral to temeljno človekovo pravico.

Uveljavljanje svobode izražanja je – kot vse druge človekove pravice – omejeno z enako svobodo izražanja drugih. Zato moramo ohranjati sveta načela komunikacije – spoštovanje dostojanstva drugih, izogibanje nespodobnim sporočilom, sovražnemu govoru, lažnim novicam in podobno. To je enako ali še pomembneje v času svetovne pandemije.

Od nas je odvisno, kakšno digitalno družbo bomo imeli. Oblikujemo jo sami. Namesto sovražnega govora se lahko odločimo za govor ljubezni. Odvisno je od nas. Poskusimo in poglejmo, kaj se bo zgodilo.

Družbena omrežja niso odgovorna za populizem, lažne novice, ekstremizem, sovražni govor. Vsak od nas lahko pripomore k boljšemu svetu."