SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Predsednik Pahor ob državnem prazniku nagovoril državljanke in državljane in pozval parlamentarne stranke za dogovor o skupnem sodelovanju pri premagovanju krize

Ljubljana, 25. 10. 2020 | sporočila za javnost

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je v počastitev državnega praznika dneva suvernenosti v Veliki dvorani Predsedniške palače nagovoril državljanke in državljane. Predsednik Pahor je nagovor postavil v okvir aktualnih razmer.

Ob tej priložnosti sta se predsedniku republike s slavnostnima nagovoroma pridružila generalmajor Janez Slapar, načelnik Republiškega štaba Teritorialne obrambe med slovensko osamosvojitveno vojno, in brigadir Robert Glavaš, sedanji načelnik Generalštaba Slovenske vojske.


PRS Dan suverenosti
Foto: Nebojša Tejić/STA


Govor predsednika republike (Velja govorjena beseda!)

Poziv parlamentarnim strankam za dogovor o skupnem sodelovanju pri premagovanju krize

"Spoštovana visoka gosta,

obema se najlepše zahvaljujem za vajin nagovor ob današnjem državnem prazniku, dnevu suverenosti.

Zdi se mi imenitno da sta nas danes nagovorila prvi načelnik takrat nastajajoče Slovenske vojske šele nastajajoče Slovenske države Janez Slapar in sedanji načelnik Slovenske vojske današnje samostojne in neodvisne, suverene države, Republike Slovenije, Robert Glavaš.

V simbolnem smislu predstavljata zgodovinski lok zgodbe o uspehu slovenskega naroda, ki je ustanovil svojo državo, jo s svojo vojsko obranil in z odhodom zadnjega vojaka agresorske armade dosegel njeno polno suverenost.

Gospod Janez Slapar je bil s strani takratnega slovenskega predsedstva na osnovi komaj dobo sprejetih ustavnih amandmajev v tedanji Bučarjevi skupščini septembra 1990 postavljen za načelnika štaba TO.

Takrat še ni bilo političnega dogovora o plebiscitu. Ko je dr. Jože Pučnik novembra po posvetu Demosa v Poljčah najavil plebiscit se je zastavilo odločilno vprašanje njegovega uspeha. Potem je iskanje soglasja o tem dobilo poln razmah.

Slovenski politiki, tudi tedaj v mnogih stvareh sprti in razklani, je glede plebiscita o samostojnosti postalo jasno, da lahko uspe samo s sodelovanjem. Po mojem osebnem spominu je bilo takrat, tako kot danes, sicer splošnega zaupanja med strankami malo. Zato je prevladala potreba po dogovoru.

V začetku decembra 1990 je bil podpisan Sporazum vseh parlamentarnih strank in njihovih poslanskih skupin o skupnem nastopu na plebiscitu za samostojno in neodvisno državo Republiko Slovenijo. To je bil nemara odločilen trenutek zgodbe o uspehu.

Odločilno za uspeh je bilo politično in vsenarodno sodelovanje. Uspel je plebiscit in vse po njem. Naj so bile potem razmere še tako kritične, gospodarske, socialne, celo vojne, odločilo je sodelovanje. Zmagali smo.

Na današnji dan pred 29 leti smo postali de jure in de facto suvereni. Zato nas je danes, skoraj 30 let kasneje, nagovoril tudi načelnik GŠ Slovenske vojske Robert Glavaš, danes članice najmočnejšega vojaškega zavezništva na svetu, zveze Nato.

Toda visoka gosta danes nisem povabil k besedi zaradi vojske ali zaradi vojne. Danes nismo v vojni in našega miru tudi ne ogroža. Povabil sem ju kot priči in zgodovinskemu znaku zgodbe o uspehu, zgodbe o sodelovanju, ki je ustoličila našo držo.

O političnem in vsenarodnem sodelovanju, brez katere je sploh ne bi bilo.

To pa je sporočilo za sedanji čas. Sporočilo o nujni potrebi o političnem in vsenarodnem sodelovanju v soočanju z virusom, ki ogroža naša življenja, zdravje in blaginjo.

Tudi tedaj, v politično prevratnem letu 1990 je bilo pred in po prvih demokratičnih volitvah veliko političnih sporov in razhajanj. Toda v nekem odločilnem trenutku se je politika hotela in znala osredotočiti na osrednji cilj, osamosvojitev, in glede tega hotela in znala doseči sporazum.

Sporazum strank je oznanil sodelovanje politike, ki mu je sledilo vsenarodno sodelovanje. Zato smo zmagali.

Spoštovane državljanke in državljani,

Skoraj trideset let kasneje smo se zaradi višje sile znašli v položaju, ko smo takorekoč spet življenjsko odvisni od političnega in vsenarodnega sodelovanja.

Izkoriščam današnjo priložnost, da pozovem vse politične in narodne sile k osredotočanju na premagovanje sedanje zdravstvene krize in iskreno in tvorno sodelovanje vlade in opozicije. To zdaj ni več možnost, to je zdaj življenjska nuja.

Zdaj ni vojna. Mir je. Zdaj ne potrebujemo vojaške moči pač pa človeško sočutje. Sodelovanje bo blagodejno vplivalo na splošno razpoloženje. Prevladala bo solidarnost.

Tudi v teh razmerah je premalo zaupanja, v politiki in sicer, vendar pa vsi razumemo, da potrebujemo eden drugega in da lahko uspemo le skupaj.

Pozivam parlamentarne stranke, da dosežejo dogovor o sodelovanju pri premagovanju sedanje krize, da vsi v politiki osredotočimo pozornost na to vprašanje in si prizadevamo za vseljudsko enotnost, razumevanje in solidarnost.

V prepričanju, da smo to sposobni narediti, ker smo znova na ravni izjemnih zgodovinskih preizkušenj, vam, spoštovane državljanke in državljani, čestitam ob državnem prazniku in vam želim veliko zdravja."


PRS Dan suverenosti
Foto: Nebojša Tejić/STA