SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Predsednik Pahor na vrhu pobude Tri morja v Sofiji poudaril pomen trajnostnega razvoja

Sofija, 9. 7. 2021 | sporočila za javnost

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor se na povabilo bolgarskega predsednika Rumena Radeva udeležuje šestega vrha pobude Tri morja, ki tokrat poteka v Bolgariji.

Predsednik Pahor se je danes udeležil uradne otvoritve predsedniškega vrha pobude Tri morja in nastopil na predsedniškem panelu z naslovom: "Pobuda Tri morja: Pot k močnejši, združeni in bolj kompetitivni Evropi".

Predsednik Pahor na vrhu pobude Tri morja v Sofiji poudaril pomen trajnostnega razvoja
Foto: Daniel Novakovič/STA

V razpravi je predsednik Pahor spomnil, da je pobuda od svoje ustanovitve do danes prerasla v prilagodljivo platformo za pospeševanje razvoja v državah med Baltskim, Črnim in Jadranskim morjem.

Predsednik Pahor je ocenil, da je pobuda lahko uspešna le, če deluje v skladu s cilji, prednostnimi nalogami in politikami Evropske unije in dodal, da je potrebno vselej slediti strateškemu cilju - trajnostnemu razvoju. Ta cilj, je dejal predsednik Pahor, so predsedniki potrdili na ljubljanskem vrhu pobude pred dvema letoma.

Po koncu plenarnega zasedanja so predsedniki sprejeli skupno deklaracijo.

Predsednik Pahor je ob robu udeležbe na vrhu pobude Tri morja opravil več dvostranskih pogovorov.

Predsednik Pahor na vrhu pobude Tri morja v Sofiji poudaril pomen trajnostnega razvoja
Foto: Daniel Novakovič/STA


Besedilo govora predsednika Pahorja v slovenskem jeziku (Velja govorjena beseda!)

Spoštovani predsednik Radev,
ekscelence, gospe in gospodje,

vesel sem, da se lahko vnovič srečamo v sestavi pobude Tri morja.

Pobuda Tri morja se od svoje ustanovitve naprej hitro razvija, da bi dosegla svoj cilj – izboljšati povezovanje 12 držav članic Evropske unije med seboj in s preostalimi državami Evropske unije.

Odkrito lahko rečem, da je pobuda prerasla v prilagodljivo izhodišče za pospeševanje razvoja držav med Baltskim, Črnim in Jadranskim morjem.

Tako pobuda prispeva k povezovanju v Evropski uniji, njeni stabilnosti in blaginji. Hkrati krepi tudi naše čezatlantske povezave.

Pomembno je, da pobuda ostane odprta za sodelovanje s partnerji. Zato prisrčno pozdravljam predsednika Steinmeierja, komisarko Verstager ter nagovor predsednika Bidna in državnega sekretarja Blinkna. Podpiram tudi zanimanje Grčije za tesnejše sodelovanje in pozdravljam predsednico Sakellaropoulou.

Pobuda 3SI je lahko uspešna, če izpolnjuje cilje, prednostne naloge in politike Evropske unije. Hkrati pa moramo preprečiti podvajanje in poiskati dopolnjevanje z dosedanjimi pobudami Evropske unije za sodelovanje z državami Zahodnega Balkana in vzhodnega partnerstva.

Gospe in gospodje,

vedno moramo upoštevati naš strateški cilj – trajnostni razvoj. Ta cilj smo znova potrdili na vrhu v Ljubljani in ob drugih priložnostih.

Pandemija covida-19 je razkrila vso našo ranljivost glede na naravo ter poudarila pomen zelenega in digitalnega prehoda k trajnostnemu razvoju.

Zato toplo pozdravljam poudarek izjave (ki jo bomo sprejeli danes) o polni podpori pariškega sporazuma in evropskega zelenega dogovora. Vsa svoja prizadevanja moramo usmeriti v zeleno in digitalno okrevanje.

Spoštovani predsedniki,

pred enim tednom je Slovenija prevzela predsedovanje Svetu Evropske unije.

Prepričan sem, da bo Evropska unija pod slovenskim predsedovanjem dosegla pomemben napredek pri vseh naših prednostnih nalogah.

Hvala.