SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Predsednik republike sprejel slovenske, kitajske in danske znanstvenike, ki sodelujejo v mednarodnem znanstvenem projektu Genom človeške ribice

Ljubljana, 29. 3. 2018 | sporočila za javnost

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je danes v Zlatem salonu Predsedniške palače sprejel skupino slovenskih, kitajskih in danskih znanstvenikov, ki sodelujejo v izjemnem in prebojnem mednarodnem znanstvenem projektu Genom človeške ribice, v katerem bodo določili genski zapis proteusa (proteus anguinus).

Namen znanstvenega projekta, katerega pričetek sovpada tudi z 250-letnico prvega znanstvenega opisa človeške ribice, je določitev njenega celotnega genskega zapisa. Gre za zahteven in zapleten proces, saj je njen genom kar petnajstkrat večji od človeškega in s tem tudi katerega koli drugega genoma, ki so ga znanstveniki uspeli v celoti razvozlati do danes. Znanstveni projekt je zato v marsičem prebojen, saj znanstveniki pričakujejo, da bodo rezultati prinesli ogromen napredek v raziskavah te dragocene in zanimive živali, kot so ugotavljanje razlogov za dolgoživost človeške ribice, njene sposobnosti preživetja brez hrane in obnavljanja organov. To bo pomembno tudi na področju medicine.

V projekt sta vključeni dve skupini slovenskih biologov z Univerze v Ljubljani, pod vodstvom prof. dr. Nine Gunde-Cimerman in prof. dr. Roka Kostanjška, ki bosta odgovorni za zagotavljanje vzorcev in biološko razlago pridobljenih podatkov. Idejna pobudnica mednarodnega raziskovalnega projekta prof. dr. Gunde-Cimerman je k sodelovanju povabila kitajski inštitut BGI, vodilni svetovni center na področju raziskovanja genoma in sekvenciranja. Znanstveniki inštituta bodo prispevali tehnične zmogljivosti in sodelovali pri analizi podatkov, pri projektu pa bodo sodelovali tudi znanstveniki Inštituta za regenerativno medicino Lars Bolund z Danske, ki bodo poskrbeli za interpretacijo podatkov v medicinskem kontekstu, in znanstveniki univerze v Aarhausu.

Predsednik republike je znanstvenike sprejel v času, ko se spominjamo 250-letnice prvega znanstvenega opisa človeške ribice, objavljenega marca 1768, po živali iz Vira pri Stični. Tedaj je bilo določeno tudi latinsko ime te dvoživke - proteus anguinus. Predsednik Pahor je tako danes prevzel častno pokroviteljstvo nad 3. Mednarodnim posvetom SOS Proteus: »Varstvo človeške ribice in njenega habitata«, ki poteka ob 250. obletnici prvega znanstvenega opisa človeške ribice.

Julija lani se je predsednik republike pridružil ekipi prostovoljcev Jamskega laboratorija Tular pri reševanju človeške ribice in jo spustil v njeno naravno okolje v Belo jamo pri Vipavi. Takrat je predsednik Pahor dejal: "Prav je, da se potrudimo, da na simbolen in stvaren način vračamo naravi, kar nam je podarila - lepoto življenja."

Predsednik republike sprejel slovenske, kitajske in danske znanstvenike, ki sodelujejo v mednarodnem znanstvenem projektu Genom človeške ribice
Foto: Tamino Petelinšek/STA