SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Predsednik republike Borut Pahor je vročil državna odlikovanja: srebrni red za zasluge in medalje za zasluge

Ljubljana, 5. 12. 2014 | sporočila za javnost

Predsednik republike Borut Pahor je danes na posebni slovesnosti vročil državno odlikovanje srebrni red za zasluge Čebelarski zvezi Slovenije ob140. obletnici njihovega delovanja - za izjemen prispevek pri ohranjanju in razvoju čebelarstva na Slovenskem. Gospod Noč se je predsedniku republike Borutu Pahorju zahvalil za veliko priznanje, državi Sloveniji pa tudi za to, da s svojimi aktivnostmi in prizadevnostjo stoji ob strani slovenskemu čebelarstvu. "Naj gre glas čebelarstva naprej!", je izrazil predsednik slovenske čebelarske dejavnosti, ki je še povedal, da bo ČZS v sodelovanju z vsemi slovenskimi EU poslanci prihodnje leto v Bruslju v Evropskem parlamentu pripravila dogodek, ki bo posvečen predstavitvi slovenske čebele in slovenskemu medu.

Medaljo za zasluge je za izjemen prispevek pri vzpostavitvi Medicinske fakultete Univerze v Mariboru in njene prepoznavnosti v mednarodnem merilu ter za učinkovito sodelovanje pri novogradnji Medicinske fakultete Maribor, prejel dr. Ivan Krajnc. V zahvali, ki jo je dr. Krajnc namenil vsem, ki so mu pomagali na njegovi strokovni in življenjski poti, je poudaril, da mu to priznanje med vsemi pomeni največ, ker zaokroža celoten spekter njegovega strokovnega delovanja. Ob tem je z velikim ponosom povedal, da so do danes na Medicinski fakulteti v Mariboru izobrazili že 340 zdravnic in zdravnikov.

Medaljo za zasluge je predsednik Pahor podelil primarijki Majdi Benedik Dolničar za strokovno in predano skrb za osebe s hemofilijo in drugimi motnjami strjevanja krvi ter za tvorno sodelovanje s humanitarnimi organizacijami kroničnih bolnikov s hemofilijo. Gospa je v zahvali izrazila izjemno počaščenost ob prejetem odlikovanju in poudarila, da brez tvornega sodelovanja drugih teh njenih dosežkov ne bi bilo. Povedala je še, da bi se, četudi je bila njena tridesetletna pot marsikdaj težka, zanjo ponovno odločila.

Prav tako je medaljo za zasluge prejel dr. Ludvik Vidmar za zavzeto delo za zajezitev okuženosti z virusom HIV v Sloveniji in zdravljenje obolelih ter za uspešno zaščito hemofilikov in drugih prejemnikov krvi pred virusom HIV. Dr. Vidmar je v zahvali izrazil presenečenje in dodal, da človek, ki nekaj pričakuje in to dobi, to ceni in je zadovoljen, ko pa človek ničesar ne pričakuje, sta njegovo veselje in zadovoljstvo še večja. Ob tem se je spomnil vseh svojih bolnikov, ki so danes pokojni, ker žal niso uspeli dočakati zdravilne terapije, kakršno izvajamo danes.

Predsednik republike Borut Pahor je vročil državna odlikovanja; srebrni red za zasluge Čebelarski zvezi Slovenije ter medalje za zasluge dr. Ivanu Krajncu, Majdi Benedik Dolničar in dr. Ludviku Vidmarju.
Foto: Daniel Novakovič/STA


Za današnjo priložnost svečanosti je bila v Veliki dvorani Predsedniške palače postavljena razstava panjskih končnic, ki so nastajale na delavnicah osnovnošolcev iz radovljiške občine in učencev s posebnimi potrebami z Gorenjske. Delavnice, ki jih organizirajo na Osnovni šoli Antona Janše iz Radovljice, potekajo letos že 15 leto. Njihov namen je spoznavanje kulturnega izročila skozi ljudsko in uporabno umetnost ter prenašanje tradicije poslikave panjskih končnic na inovativen način in z integracijo vseh otrok, ne glede na njihove razvojne sposobnosti in znanje.

Predsednik republike Borut Pahor je vročil srebrni red za zasluge Čebelarski zvezi Slovenije ob140. obletnici njihovega delovanja - za izjemen prispevek pri ohranjanju in razvoju čebelarstva na Slovenskem.
Foto: Daniel Novakovič/STA


Utemeljitve:

srebrni red za zasluge Čebelarski zvezi Slovenije
ob 140-letnici delovanja za izjemen prispevek pri ohranjanju in razvoju čebelarstva na Slovenskem

Čebelarska zveza Slovenije je neprofitna strokovna organizacija, ki so jo čebelarska društva ustanovila že davnega 1873. leta in ki vse odtlej služi uresničevanju njihovih skupnih interesov. Danes je v zvezo vključenih skoraj 8.000 čebelarjev iz vse Slovenije, ki so organizirani v 210 dobro delujočih društev in 15 regijskih zvez. Slovenski čebelarji s svojim zavzetim prostovoljnim društvenim delom skrbijo za strokovni razvoj čebelarstva kot tradicionalne slovenske kmetijske dejavnosti, hkrati pa postajajo tudi vedno bolj spoštovani varuhi slovenske naravne in kulturne dediščine.

Čebelarska zveza je v zadnjih letih sprejela vrsto usmeritev in dokumentov, ki pričajo o visokih ambicijah in inovativnosti na vseh področjih njenega delovanja. Razvila je cel niz dejavnosti, ki čebelarstvo postavljajo na novo kakovostno raven.

Zelo dejavna je na področju izobraževanja. Sprejela je posebno strategijo in programe, tudi za e-šolo, ter pripravila enoten učni načrt za krožke po slovenskih šolah. V njih se pod vodstvom prizadevnih mentorjev čebelarstva uči že 2000 učencev in dijakov v 130 šolah. Čebelarji so šole opremili z didaktično opremo, izdali prenovljen učbenik in delovni zvezek, s pomočjo Sklada za ohranitev kranjske čebele pa postavili tudi šolske čebelnjake. Prvi na svetu so začeli učiti čebelarjenja osebe z motnjami v razvoju.

Svoje člane izobražujejo z izdajo strokovne literature in v svojem glasilu, Slovenskem čebelarju, ki nepretrgoma izhaja že 116 let. Niti dve svetovni vojni nista preprečili njegovega izhajanja. Zelo priljubljene so tudi čebelarsko-sadjarske učne poti, ki postajajo pomemben del slovenske turistične ponudbe.

Še posebej skrbna je Čebelarska zveza pri zaščiti avtohtone kranjske čebele ter pri zagotavljanju strokovnega izpopolnjevanja za zdravstveno varstvo čebel, pa tudi za kakovost čebeljih pridelkov. V ta namen je sprejela standarde za čebelarskega mojstra in pridobila certifikat EU za slovenski med z zaščiteno geografsko označbo. V pomoč čebelarjem deluje opazovalno-napovedovalna služba za medenje. Zveza je tudi pobudnica že več let trajajoče organizirane akcije sajenja medovitih rastlin v parkih, na vrtovih in poljih.

Čebelarska zveza Slovenije se hkrati s svojim znanjem in pobudami uveljavlja tudi mednarodno kot dejavna članica svetovne čebelarske organizacije APIMONDIA ter čebelarskih zvez slovanskih držav APISLAVIA.


medaljo za zasluge dr. Ivanu Krajncu
za izjemen prispevek pri vzpostavljanju Medicinske fakultete Univerze v Mariboru in njene prepoznavnosti v mednarodnem merilu ter za učinkovito sodelovanje pri novogradnji Medicinske fakultete Maribor

Primarij prof. dr. Ivan Krajnc, zdravnik, specialist internist, višji svetnik, je imel vizionarsko vlogo pri snovanju študija medicine v Mariboru. Njegova vizija korenini že v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja.

Kot vizionar se je dr. Krajnc izkazal že kot predstojnik internistične službe in pozneje kot strokovni direktor nekdanje Splošne bolnišnice Maribor z organizacijo dela, spodbujanjem strokovne rasti sodelavcev, iskreno skrbjo za bolnike, pa tudi z lastnim zgledom. Pod njegovim vodstvom in na njegovo pobudo je mariborska bolnišnica, z njo pa tudi Slovenija, dobila prvo varuhinjo bolnikovih pravic. S svojim pristopom je dr. Krajnc tlakoval tudi razvojne poti poznejše klinike.

Zelo izrazito se je vizionarstvo dr. Ivana Krajnca pokazalo v njegovem dolgoletnem neumornem delu za ustanovitev Medicinske fakultete v Mariboru. Pokazalo se je ob zarisovanju zasnov fakultete, ob njeni ustanovitvi, skozi desetletje njenega delovanja in nazadnje tudi pri gradnji njene sodobne stavbe.

Medicinska fakulteta Univerze v Mariboru je bila ustanovljena leta 2003, njen prvi dekan je postal prim. dr. Ivan Krajnc. Prva generacija študentov se je vpisala leta 2004/2005 in diplomirala 2010. Leta 2008 je bil potrjen tudi prenovljen enovit magistrski študij programa splošna medicina. Ob dodiplomskem študijskem programu poteka na fakulteti tudi podiplomski študij biomedicinske tehnologije.

Fakulteta je uvedla problemsko naravnano učenje in evropsko primerljiv študij, pridobila podporo tujih univerz in številnih akademikov, letos pa že tudi certifikat odličnosti na področju vpetosti študentov v delovanje in življenje fakultete. O kakovosti dela Medicinske fakultete Univerze v Mariboru govorijo tudi objave raziskovalcev.

Dr. Krajnc je ob sebi zbral izvrstne sodelavce, ki so sledili njegovi viziji. Virtualno povezovanje z uglednimi znanstvenimi ustanovami po svetu in prenosi iz kliničnega okolja v izobraževalno, tridimenzionalno prikazovanje študijskih vsebin, laboratorij za urjenje kliničnih veščin, vrhunska knjižnica in drugo so podobe njegove vizije ter hkrati dokaz vrhunskih, sodobnih strokovnih znanj, visokih ambicij in prepričanja, da slovenski strokovnjaki zmorejo take ambicije tudi uresničevati.


medaljo za zasluge Majdi Benedik Dolničar
za strokovno in predano skrb za osebe s hemofilijo in drugimi motnjami strjevanja krvi ter za tvorno sodelovanje s humanitarnimi organizacijami kroničnih bolnikov s hemofilijo

Primarijka Majda Benedik Dolničar, specialistka pediatrinja, hemato-onkologinja in vodja Nacionalnega centra za hemofilijo, je v desetletjih svojega zahtevnega in visoko strokovnega dela ves čas z iskreno predanostjo nesebično in požrtvovalno skrbela za bolnike s hemofilijo in drugimi prirojenimi motnjami strjevanja krvi.

Zavzeto je izpopolnjevala delovanje centra, ki zdaj ustreza vsem merilom referenčnega centra Svetovne federacije za hemofilijo. Poleg diagnosticiranja center omogoča bolnikom prijazno samozdravljenje za preprečevanje krvavitev kot tudi celostno obravnavo v zdravstvenih ustanovah pod strokovnim vodstvom nacionalnega centra. Bolniki, nekdaj obsojeni na invalidnost ali izkrvavitev, lahko zaradi celovite obravnave zdaj živijo ustvarjalno življenje kljub hemofiliji. Nacionalni center za hemofilijo, ki obravnava otroke in odrasle, dosega raven, primerljivo z zdravstveno najrazvitejšimi državami prav po zaslugi primarijke Benedik Dolničar in njenih sodelavcev.

Kot strokovnjakinja za področje hemofilije se je Majda Benedik Dolničar ob izbruhu virusa HIV odločno zavzela za testiranje prostovoljno zbrane krvi v Sloveniji glede morebitne okuženosti. Z vztrajnostjo in čutom za tvorno sodelovanje sta skupaj z dr. Ludvikom Vidmarjem, specialistom interne medicine in infektologije, pri zdravstvenih oblasteh uspela preprečiti epidemijo aidsa v Sloveniji in zavarovati prejemnike krvi.

Oba vseskozi tvorno sodelujeta tudi s prostovoljnimi humanitarnimi organizacijami in društvi bolnikov s hemofilijo in motnjami strjevanja krvi. Njune pomoči ne cenijo le bolniki, ampak tudi njihove družine, iskreno pa jo ceni tudi celotna slovenska družba.

S svojim delom primarijka Benedik Dolničar soustvarja najžlahtnejšo podobo sodobnega slovenskega zdravstva v nenehni skrbi za dobrobit bolnika, uveljavljanje novih znanj in utrjevanje dobrih praks.


medaljo za zasluge dr. Ludviku Vidmarju
za zavzeto delo za zajezitev okuženosti z virusom HIV v Sloveniji in zdravljenje obolelih ter za uspešno zaščito hemofilikov in drugih prejemnikov krvi pred virusom HIV

Doc. dr. Ludvik Vidmar, specialist interne medicine in infektologije, je pionir na področju obravnave HIV-pozitivnih bolnikov v Sloveniji. Prvi je organiziral in izvajal dejavnosti za odkrivanje te bolezni v Sloveniji, njeno zdravljenje in preprečitev širjenja. Ustanovil je prvo ambulanto za testiranje krvne plazme za HIV. Zagotovil je anonimnost ter zaupno brezplačno testiranje in svetovanje, s čimer je bistveno vplival tudi na odziv bolnikov in njihovo odgovornejše ravnanje ob nevarnosti hitrega prenosa okužbe. S svojim pristopom in vzgojo svojih sodelavcev je zmanjševal stigmatiziranje okuženih in bolnih v slovenskem zdravstvenem sistemu. Učinkovito si je prizadeval za najsodobnejše zdravljenje vseh okuženih in zbolelih za aidsom. Hkrati je sodeloval tudi z zdravstvenimi oblastmi pri uvajanju ustreznih epidemioloških ukrepov v Sloveniji.

Skupaj s primarijko Majdo Benedik Dolničar sta se ob izbruhu virusa nemudoma zavzela za čimprejšnjo uvedbo testiranja vse darovane krvi. Slovenija je bila tako med prvimi državami v Evropi, ki so začele testirati kri na prisotnost virusa HIV, nekaj let pozneje pa tudi na prisotnost hepatitisa C. Od leta 1986 tako v Sloveniji ni bilo registrirane okužbe z virusom HIV pri hemofilikih in prejemnikih krvi.

Dr. Ludvik Vidmar se je dejavno vključil tudi v ozaveščanje širše javnosti o problematiki HIV in okrepil sodelovanje z organizacijami civilne družbe, med drugim z Društvom hemofilikov Slovenije.

Kakovost življenja hemofilikov danes je v veliki meri tudi rezultat desetletij odličnega sodelovanja zavzetih zdravnikov, kakršen je dr. Vidmar, s hemofiliki. Gre za sistem, ki je zgleden v svetovnem merilu, njegovi rezultati pa so odvisni prav od požrtvovalnega in predanega sodelovanja zdravnikov s skupnostjo obolelih. S svojim delom dr. Vidmar ni prispeval le k zvišanju kakovosti življenja obolelih, ampak tudi celotne slovenske družbe.