SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Predsednik republike na srečanju voditeljev ob 25. obletnici sprejetja Pekinške deklaracije o enakosti spolov

Ljubljana, 1. 10. 2020 | sporočila za javnost

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je nastopil na srečanju voditeljev ob 25. obletnici sprejetja Pekinške deklaracije o enakosti spolov. Srečanje je potekalo virtualno.

Srečanje je odprl predsednik 75. zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov Volkan Bozkir, sledil je nagovor generalnega sekretarja Organizacije Združenih narodov Antonia Guterresa. V uvodnem delu je med drugimi z video sporočilom sodeloval tudi Xi Jinping, predsednik Ljudske republike Kitajske.

Predsednik Pahor je s tem nagovorom, v katerem poudarja potrebo po hitrejšem napredku glede položaja žensk, zaključil sodelovanje na letošnjih 75. zasedanju Generalne skupščine Organizacije združenih narodov in v razpravah na tematskih globalnih vrhih.



Besedilo nagovora v slovenskem jeziku objavljamo v nadaljevanju.

"Gospod predsednik,
ekscelence, gospe in gospodje,

pravice žensk, priznane v Pekingu pred 25 leti, so mejnik na področju človekovih pravic.

Kljub doseženemu napredku prave spremembe za večino žensk in deklet po svetu prihajajo prepočasi. Niti ena država se danes ne more pohvaliti, da je dosegla enakost spolov.

V Sloveniji smo ponosni, da se na podlagi različnih indeksov enakosti spolov dosledno uvrščamo med najboljše. Plačna vrzel med ženskami in moškimi je med najnižjimi na svetu. Imamo veliko žensk, ki so uspešne političarke, direktorice, inženirke, vojakinje ali so se izkazale v drugih poklicih. Nekaj napredka je bilo v Sloveniji zaznanega tudi pri bolj enaki delitvi med ženskami in moškimi pri skrbi za otroke in druge družinske člane.

Obenem se vsi zavedamo, da bi marsikaj lahko še izboljšali, varni nismo niti pred nazadovanjem.

Cenim delo Sveta Evrope, ki je sprejel Konvencijo o preprečevanju nasilja nad ženskami in nasilja v družini ter o boju proti njima.
Med pandemijo, ko se običajno življenje ustavi, je vedno več nasilja v družini, spolnega nasilja in nasilja na podlagi spola. Narediti moramo še več, da tako nasilje preprečimo.

Gospod predsednik,

v zdravstvu in oskrbi/negi pretežno delajo ženske, ki so tako v boju proti covidu-19 v prvih bojnih vrstah.
To lahko dolgoročno vpliva na usklajevanje poklicnega življenja in neplačanega dela doma.

Moški imajo ključno vlogo pri premagovanju ovir na poti k dejanski enakosti spolov.
Veliko več moramo storiti, da bi spremenili družbene in kulturne vzorce.

Še vedno je tu stekleni strop z veliko nevidnimi ovirami pri napredovanju žensk.
Vse to skupaj s spolnim stereotipiziranjem poslabšuje položaj žensk v različnih obdobjih njihovega zasebnega in poklicnega življenja.

Ne smemo pozabiti, da enakost spolov ni le temeljna človekova pravica, ampak je trdno povezana s splošno gospodarsko in socialno uspešnostjo družbe.
Moja vizija sveta z več blaginje, miru in pravičnosti je svet, v katerem imajo moški in ženske enake možnosti.

Hvala!"