SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Predsednik republike obiskal Šolski center Kranj

Kranj, 16. 11. 2015 | sporočila za javnost

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je danes obiskal Šolski center Kranj, največjo izobraževalno ustanovo v gorenjski regiji in peti največji tovrstni center v Sloveniji. Šolski center Kranj v letošnjem letu obeležuje vrsto jubilejev: 70 let izobraževanja na področju elektrotehnike in strojništva, 70 let izobraževanja na področju ekonomije in trgovine, 15 let strokovne gimnazije in 10 let višješolskega strokovnega izobraževanja.

Predsednik republike na obisku v Šolskem centru Kranj
Foto: Nebojša Tejić / STA

Predsednika republike so ob prihodu sprejeli dijaki in študentje centra, posebno dobrodošlico pa sta mu v njihovem imenu izrekla Leja Čehovin in Martin Stupica. Direktor centra gospod Drenovec je predsednikov obisk označil za veliko čast, saj je s svojo prisotnostjo počastil pričetek praznovanj ob njihovem jubileju. Povedal je, da je center prav danes podpisal partnerski sporazum o sodelovanju s petindvajsetimi (25) slovenskimi podjetji, kar predstavlja pomembno prvino njihovega praznovanja in izobraževalnega procesa v prihodnje. Predsednik republike je pred pričetkom pozdravnega nagovora zbrane pozval k minuti molka, s katero so se spomnili nedolžnih žrtev terorističnega napada v Franciji. Predsednik je ob tem poudaril, da je bilo med žrtvami veliko mladih, katerih sanje so bile surovo in nasilno prekinjene.

Predsednik republike na obisku v Šolskem centru Kranj
Foto: Nebojša Tejić / STA

Gospod Drenovec je nato predsednika republike popeljal po "Vrtiljaku poklicev", kjer so dijaki in študentje predstavili poklice na področju elektrotehnike, elektronike, energetike, mehatronike in računalništva. Šolski center Kranj daje velik poudarek povezovanju izobraževalnega procesa z gospodarstvom, kar si je lahko predsednik republike ogledal v Medpodjetniškem izobraževalnem centru. V posameznih laboratorijih za robotiko, mehatroniko in CNC tehnologijo se dijaki in študentje ciljno izobražujejo glede na potrebe delodajalcev ter ob zaključku študija na skupen evropski trg dela vstopijo opremljeni s konkurenčnimi znanji in veščinami.

Obisk v šolskem centru je predsednik republike zaključil s pogovorom z dijaki in študenti. Uvodoma je dejal, da so pogovori z mladimi zanj ena izmed najbolj prijetnih dolžnosti, pravzaprav velik privilegij. Martina, Ano in Mitjo je zanimalo mnenje predsednika republike glede prihodnosti zaposlovanja mladih v Sloveniji in tujini. Predsednik je ponovil svoje stališče glede odhajanja mladih v tujino: mlade naj v svet žene radovednost po novih znanjih in ne nuja, ker doma ne bi našli priložnosti. Prepričan je, je dejal, da je odgovornost države ustvarjanje pogojev za kakovostno življenje, ki bo mlade in radovedne ljudi prepričalo, da se z veseljem vrnejo v domovino. V nadaljevanju pogovora je predsednik Pahor dejal, da morajo mladi imeti osredotočen pogled na prihodnost in jasne sanje, a se morajo hkrati zavedati, da so sami odgovorni za svojo srečo in uspeh. »Pomembno pa je, da država vsakemu izmed vas nudi priložnost za izobrazbo in razvoj talentov. Tisti, ki boste v času šolanja izgradili lastno predstavo o svoji poklicni in izobraževalni prihodnosti, tisti boste laže stopali v svet. Le takšni boste gospodarji svoje usode, močni in samozavestni,« je dejal predsednik republike. Mlade je zanimalo tudi predsednikovo stališče do aktualnih varnostnih razmer v Evropi in svetu, predsednik republike pa je ob tem spomnil na prihajajoče izredno srečanje voditeljev Brdo Brijuni Process, ki bo naslednji teden v Zagrebu. Na skupno povabilo predsednika Pahorja in predsednice Republike Hrvaške Grabar Kitarović namreč v regijo prihajata podpredsednik Združenih držav Amerike Joe Biden in predsednik Evropskega sveta Donald Tusk, beseda pa bo med drugim tekla tudi o varnostnih razmerah. Pogovor z mladimi je predsednik republike zaključil z odgovorom na vprašanje o slovenski družbi, ki se po mnenju dijakov sooča z razklanostjo mnenj do preteklosti in aktualnih razmer: »Ko se zavzemam za spravo, se zanjo zavzemam, ker jo razumem tako, da drug drugemu ne vsiljujemo svojega prepričanja kot  edinega - različnosti med nami ne smejo predstavljati razloga za izključevanje. Demokracija ni ovira za uspešno delovanje.«

Predsednik republike na obisku v Šolskem centru Kranj
Foto: Nebojša Tejić / STA