SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Predsednik republike na posebni slovesnosti v Predsedniški palači vročil državna odlikovanja zlati red za zasluge, red za zasluge in medaljo za zasluge

Ljubljana, 31. 3. 2016 | sporočila za javnost

Zlati red za zasluge je za dragoceni ustvarjalni opus na področju slovenske gledališke in filmske umetnosti, njegovo prepoznavnost v mednarodnem prostoru ter zavzeto delovanje za kulturo solidarnosti prejela Milena Zupančič. Kot piše v utemeljitvi, igralko Mileno Zupančič slovenska javnost zares dobro pozna: prejemnica številnih slovenskih in tujih nagrad, nosilko prestižnega naslova »igralka Evrope 2015«, prvo slovensko ambasadorko Unicefa, angažirano in spoštovano javno osebnost. Odlikovanka se je predsedniku republike zahvalila za visoko priznanje in tudi zato, ker je s tem povečal število ženskih dobitnic državnih odlikovanj, posebej na področju, na katerem sama deluje že petdeset let. Zahvalila se je tudi sodelavcem - za pot, ki so jo prehodili skupaj in jo je danes pripeljala sem: »Ta pot je bila včasih trnova, še večkrat čudežno lepa in bogata.«

Predsednik republike na posebni slovesnosti v Predsedniški palači vročil državna odlikovanja zlati red za zasluge, red za zasluge in medaljo za zasluge
Foto: STA/Daniel Novakovič

Red za zasluge je za vrhunske znanstvene dosežke na področjih eksperimentalne fizike delcev in tehnološkega razvoja ter prispevek k uveljavljanju slovenske znanosti v mednarodnih raziskavah prejela Skupina slovenskih znanstvenikov, ki sodelujejo v eksperimentu Atlas v Evropskem laboratoriju za fiziko delcev CERN v Švici. Skupino slovenskih znanstvenikov, ki v mednarodnem eksperimentu uspešno deluje že od leta 1996 in je s svojim delom pomembno prispevala v zakladnico svetovnega znanja sestavljajo: dr. Vladimir Cindro, dr. Andrej Filipčič, dr. Andrej Gorišek, dr. Borut Paul Kerševan, dr. Gregor Kramberger, dr. Igor Mandić, dr. Marko Zavrtanik in njen vodja dr. Marko Mikuž. Sodelovanje te skupine v največjem znanstvenem projektu v zgodovini človeštva slovensko znanost neposredno povezuje z najnovejšimi vrhunskimi tehnologijami. Ob tem uspehi slovenske skupine, zaradi katerih so bile posameznikom zaupane tudi odgovorne funkcije, pomembno dvigujejo ugled slovenske eksperimentalne fizike delcev v mednarodnem prostoru in slovenske znanosti nasploh, med drugim piše v utemeljitvi. V imenu skupine se je predsedniku republike zahvalil dr. Marko Mikuž. »Odlikovanje potrjuje, da je za narod znanost, tako kot kultura, eden nujnih pogojev za obstoj in napredek,« je povedal dr. Mikuž in dodal, da »narod, ki ne prispeva v svetovno zakladnico znanja, na dolgi rok ne more obstati. Zato znanost ne predstavlja stroška in obveze, temveč vlaganje in priložnost« .

Red za zasluge je za življenjsko delo in bogat prispevek k duhovni nacionalni kulturi Slovencev prejel dr. Jožef Smej, slovenski rimskokatoliški duhovnik, teolog, pisatelj, pesnik, prevajalec, raziskovalec in cerkveni zgodovinar. Življenjsko delo mariborskega pomožnega škofa dr. Jožefa Smeja je obsežno in raznovrstno. Njegov opus ni namenjen le pripadnikom njegove verske skupnosti, nenehno se je zanimal za kulturo in ljudi, ki so med Muro in Rabo stoletja ohranjali svojo vero in narodnost. Pomemben prispevek k duhovni kulturi je dal tudi s svojo človeško držo. Velja za človeka visoke integritete, iskrenega zagovornika strpnosti in medsebojnega razumevanja, zaradi česar ima posebno mesto v srcu Slovencev, še posebno Prekmurcev, ki so ga uvrstili med osebnosti leta 2000. Dr. Jožef Smej se je predsedniku republike zahvalil z oceno, da človek v svojem 95. letu življenja čustvuje drugače: »njegove misli so, ali pa morajo biti pri nebeškem Očetu,« je dejal. Preletel je pot svojega bogoslužja in podal nauk, ki ga je sam prejel od svojega duhovnega vodje pred številnimi leti: »Če ti kdo kaj da, z eno roko sprejmi, z drugo pa to izroči Bogu.«

Za visoko strokovno delo pri zagotavljanju dostopnosti knjig in prispevek k bralni kulturi je medaljo za zasluge prejel Trubarjev antikvariat. Trubarjev antikvariat se je razvil iz prvega povojnega antikvariata, ki je nastal znotraj Cankarjeve založbe leta 1945. Kot je zapisano v utemeljitvi, se je s svojim odnosom do slovenske in evropske knjižne dediščine ter do duhovne zapuščine velikih mislecev, ustvarjalcev, znanstvenikov in umetnikov, ki so s svojimi prodornimi mislimi in zamislimi bogatili in usmerjali naš razvoj, antikvariat trdno usidral med ugledne ustanove slovenske kulture. Postal je pomembno stičišče poznavalcev knjig, njenih uporabnikov, ljubiteljev, zbirateljev in iskalcev, ki so se vedno lahko zanesli na znanje, razgledanost ter zavzeto in požrtvovalno delo sodelavcev antikvariata. V imenu Trubarjevega antikvariata sta odlikovanje prevzeli sedanja vodja gospa Anamarija Babić in gospa Stanka Golob, ki antikvariat pooseblja že od leta 1980. Gospa Golob se je zahvalila za čast, jo je antikvariatu in njegovemu delu z odlikovanjem izrazil predsednik republike. Zahvalila se je vsem zaposlenim in vsem obiskovalcem, najbolj pa knjigam, ki že več kot petdeset let domujejo v tem najstarejšem delujočem slovenskem antikvariatu v središču Ljubljane.

Predsednik republike na posebni slovesnosti v Predsedniški palači vročil državna odlikovanja zlati red za zasluge, red za zasluge in medaljo za zasluge
Foto: STA/Daniel Novakovič

Ob današnji svečanosti je v predsedniški palači nastopila Živa Krajnc, dijakinja umetniške gimnazije na Konservatoriju za glasbo in balet Maribor pod mentorstvom profesorja Daliborja Bernatovića, ki se je predstavila s skladbo svojega mentorja Melanholični valček.