SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Predsednik republike v podporo Nacionalnemu planu za demenco 

Ljubljana, 22. 7. 2015 | sporočila za javnost

Predsednik republike Borut Pahor je danes sprejel predstavnike Spominčice, Slovenskega združenja za pomoč pri demenci - Alzheimer Slovenija. Pogovora so se udeležili predstavniki Spominčice in njeni stalni zunanji sodelavci: Lea Žmuc Veranič spec. psih., dr. Nena Kopčaver Guček in prof. Zvezdan Pirtošek. Zadnja bosta nastopila kot vabljena govorca na letni konferenci Alzheimer Europe. Konferenco, ki je najpomembnejši mednarodni dogodek organizacije Alzheimer Europe, bo pod častnim pokroviteljstvom predsednika republike potekala septembra v Ljubljani.

Predsednik republike Borut Pahor je danes sprejel predstavnike društva Spominčica, Slovenskega združenja za pomoč pri demenci - Alzheimer Slovenija. Pogovora sta se ob Štefaniji L. Zlobec, predsednici društva, in njenih sodelavcih in članih Spominčice, udeležila tudi dr. Nena Kopčaver Guček in dr. Zvezdan Pirtošek.
Foto: Nebojša Tejić/STA

Štefanija L. Zlobec, predsednica Spominčice, se je predsedniku republike zahvalila za sprejem in njegovo podporo Nacionalnemu planu za demenco, ki jo je predsednik Pahor izrazil že lani avgusta, ko je na pogovor sprejel izvršnega direktorja Alzheimer Disease International (ADI) Marka Wortmanna.

Gospa Zlobec je predsedniku republike predstavila aktivnosti poteka priprav na septembrsko konferenco, ko se bo v Ljubljani srečalo več kot 600 delegatov iz več kot 60 držav: predstavniki in raziskovalci zdravstvene in socialne stroke, odločevalci, farmacevti, nevladne organizacije, osebe z demenco in svojci. Ključni namen konference je ozaveščanje družbe o demenci, saj je ta v družbi še vedno odrinjena in celo zamolčana, o njej se premalo ve in javno govori. Prav tako bo pozornost namenjena pomenu zgodnjega diagnosticiranja, saj lahko le ob pravočasnem prepoznanju simptomov demence zdravniki bolnikom nudijo ustrezno zdravljenje in se zanje organizira postdiagnostična podpora. To so tudi ključni poudarki Nacionalnega plana o demenci, ki ga Slovenija še nima, in ga bo med državami članicami Evropske unije dobila med zadnjimi. Predstavniki Spominčice so predsednika seznanili tudi s Glasgowsko deklaracijo, ki se zavzema da postane demenca prioriteta javnega zdravstva, za pripravo enotne evropske strategije za demenco in za pravice oseb z demenco.

Predsednik Pahor je ponovno izrazil svojo podporo Nacionalnemu planu za demenco, ki ga pripravlja delovna skupina pri Ministrstvu za zdravje. Delovno skupino sestavlja 10 članov s področja zdravstva, predstavniki Ministrstva za zdravje in Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Spominčice. Dejal je, da potrebno bolnikom zagotoviti čim bolj kvalitetno življenje in nuditi celostno oskrbo. Izrazil je obžalovanje, da Slovenija, kot ena redkih držav v Evropski uniji, še nima sprejetega nacionalnega plana, ter upanje, da bo predlog lahko predstavljen že na evropski konferenci letos septembra. Predsednik republike je tudi častni pokrovitelj konference Alzheimer Europe.

Sogovorniki so ob zaključku pogovora izrazili prepričanje, da je potreben skupen napor, da problem demence postane prepoznaven in prioriteta javnega zdravstva. Spominčica je prepričana, da je bolnikom in svojcem potrebno preko obstoječih in inovativnih oblik oskrbe nuditi vso pomoč in podporo, razvijajo pa se naj tudi skupnostne storitve za kvalitetnejše življenje.