SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Kot predsednik predsedujoče države predsednik Pahor nagovoril Svet OZN za človekove pravice v Ženevi

Ženeva, 20. 6. 2018 | sporočila za javnost

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor se mudi na dvodnevnem delovnem obisku v Ženevi, v okviru katerega je danes kot osrednji govornik nastopil na 38. rednem zasedanju Sveta OZN za človekove pravice (v nadaljevanju SČP).

V slavnostnem nagovoru se je predsednik republike kot predsednik predsedujoče države odzval tudi na izstop ZDA iz Sveta OZN za človekove pravice: »Odločitev ZDA, da se umaknejo iz Sveta OZN za človekove pravice, je slaba novica. Slaba novica za Svet človekovih pravic, Združene narode, ZDA in vsakogar, ki mu je mar za človekove pravice,« je dejal predsednik republike. Po mnenju predsednika Pahorja bo Svet OZN za človekove pravice brez ZDA šibkejši, hkrati pa bodo šibkejša tudi prizadevanja ZDA za spodbujanje in zaščito človekovih pravic po svetu.

Predsednik republike je v nagovoru opozoril na pomen spoštovanja mednarodnih norm in standardov, vključno s pomenom spoštovanja mednarodnega prava oz. odločitev mednarodnih sodišč.

Pred današnjim slavnostnim nagovorom na zasedanju Sveta OZN za človekove pravice je predsednik obiskal sedež Evropske agencije za jedrske raziskave CERN. Predsednika je sprejela generalna direktorica dr. Fabiola Gianotti. Predstavitev dejavnosti CERN pa je potekala pod vodstvom direktorja za raziskave in računalniško obdelavo podatkov Eckharda Elsena.

Predsednik republike se je ob tem srečal tudi s slovenskimi znanstveniki, ki raziskujejo v Evropski agenciji za jedrske raziskave CERN. Leta 2016 je predsednik Pahor za vrhunske znanstvene dosežke na področjih eksperimentalne fizike delcev in tehnološkega razvoja ter prispevek k uveljavljanju slovenske znanosti v mednarodnih raziskavah z redom za zasluge odlikoval skupino slovenskih znanstvenikov, ki sodelujejo v eksperimentu Atlas v CERN. Predsednik republike si je pod vodstvom direktorja pospeševalnika dr. Frédéricka Bordrya ogledal podzemna območja eksperimenta Atlas in velikega hadronskega trkalnika.

Predsednik republike se je danes na sedežu Svetovne organizacije za intelektualno lastnino srečal tudi z njenim predsednikom in se udeležil sprejema, ki ga je ob obisku predsednika Republike Slovenije in dnevu državnosti priredilo Stalno predstavništvo Republike Slovenije pri Uradu Združenih narodov in ostalih mednarodnih organizacijah v Ženevi.

Ob zaključku obiska v Ženevi se je slovenski predsednik sestal s predsednikom Švicarske konfederacije Alainom Bersetom, s katerim sta spregovorila o dobrih odnosih med državama in aktualnih mednarodnih razmerah v Evropi in svetu.

Sogovornika sta izmenjala poglede na prihodnost EU. Strinjala sta se, da so časi takšni, da moramo tisti, ki verjamemo v Evropsko unijo, stopiti skupaj in se potruditi za njen nadaljnji razvoj. Spregovorila sta tudi o evropski zunanji politiki in se dotaknila odnosov EU z ZDA. Na koncu sta predsednika izmenjala stališča tudi o razmerah v sosednji regiji Zahodnega Balkana. Ob tem sta se strinjala, da je ratifikacija sporazuma o imenu Severna Makedonija, ki jo je danes ratificiral makedonsi parlament, zelo pozitiven znak za vse države te regije.

Včeraj, na prvi dan obiska, se je predsednik republike srečal z ustanoviteljem in izvršnim predsednikom Svetovnega gospodarskega foruma Klausom Schwabom in s predsednikom Mednarodnega olimpijskega komiteja Thomasom Bachom. Pozno popoldne si je predsednik Pahor v spremstvu predsednika Bacha ogledal Olimpijski muzej v Lozani.

Kot predsednik predsedujoče države predsednik Pahor nagovoril Svet OZN za človekove pravice v Ženevi
Foto: Jean-Marc Ferré/UN Photo

Predsednik Republike Slovenije in predsednik Švicarske konfederacije Alain Berset

Predsednik republike v CERNu
Foto: Julien Ordan/CERN

Predsednik Pahor si je ogledal Olimpijski muzej v Lozani
Foto: Greg Martin/MOK