Sunita Williams
Medalja za zasluge, vročitev 20. maja 2013
Medalja za zasluge
za prispevek k uveljavljanju naravoslovnih in tehničnih znanosti in predvsem njihovi promociji med mlajšimi rodovi Slovencev
Predsednik republike Borut Pahor je 20. maja 2013 v Predsedniški palači vročil medaljo za zasluge astronavtki slovenskega rodu Suniti Williams. Ob tej priložnosti je imela Sunita Williams v Kristalni dvorani Predsedniške palače tudi predavanje z naslovom "Moja pot v vesolje". Na slovesnost in sprejem ob podelitvi je predsednik republike povabil tudi vaščane iz Leš in več slovenskih znanstvenikov. Vaščani so za to priložnost pripravili tudi krajši kulturni program.
Foto: Stanko Gruden/STA
Utemeljitev:
Sunita Williams se zaradi svojih dosežkov uvršča med najvidnejše vesoljce, ki so v imenu ZDA, pa tudi celotnega človeštva opravili pomembna poslanstva na Mednarodni vesoljski postaji.
Sunita Williams je kot članica odprave med decembrom 2006 in junijem 2007 preživela v vesolju kar 195 dni ter postavila rekord v skupnem času bivanja astronavtk v vesolju zunaj vesoljske postaje. Znova je bila članica odprav na Mednarodno vesoljsko postajo leta 2012 v okviru skupnega projekta z rusko in japonsko vesoljsko agencijo oziroma astronavti. Bila je tudi poveljnica 33. odprave in na njej znova postavila rekord v neprekinjenem bivanju astronavtk v vesolju zunaj vesoljske postaje. Njeni dosežki pričajo o visoki strokovnosti, nadpovprečni iznajdljivosti, vzdržljivosti in popolni predanosti nalogam, kar jo uvršča v prve vrste izjemnih osebnosti svetovnega pomena.
Sunita Williams je ponosna tudi na svoje slovenske korenine. Svojo privrženost slovenstvu je med drugim javno izrazila tudi s podaritvijo predmetov iz svojega raziskovanja vesolja za posebno spominsko sobo v kraju Leše v občini Tržič, kjer so ustanovili zavod Slovenski astronavt. Ljubeznivo se je odzvala tudi na povabilo na 15. slovenski festival znanosti in dejavno sodelovala pri prizadevanjih slovenskih znanstvenikov, da bi mladim slovenskim rodovom, predvsem tudi dekletom, približali študij naravoslovja, tehnike in medicine. Svoje obiske v Sloveniji je izkoristila tudi za promocijo astronavtike in njenih dosežkov.
Sunita Williams, ki se je med svojimi obiski v Sloveniji z velikim zanimanjem seznanjala tudi z življenjem svojih slovenskih prednikov, med drugimi prababice Marije Bohinjec iz Leš, s svojim sodelovanjem z različnimi slovenskimi ustanovami vstopa v svet slovenskih mladostnikov kot vzornica za njihova prihodnja raziskovanja in znanstvena prizadevanja, da bi tudi oni nekoč segali po zvezdah. S svojim čutom pripadnosti slovenstvu pa je hkrati tudi ena zelo uglednih promotork slovenstva, njegove ustvarjalnosti, znanstvenih dosežkov, samozavesti in iskanja poti za nove priložnosti.