SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Predsednik republike na odprtju konference Temna stran meseca II: soočenje in refleksija 20 let kasneje: "Demokracija je naše orodje za soočenje z vsemi izzivi tega sveta"

Ljubljana, 13. 11. 2018 | sporočila za javnost

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor se je danes udeležil odprtja mednarodne znanstvene konference z naslovom Temna stran meseca II: soočenje in refleksija 20 let kasneje. Predsednik republike je v nagovoru najprej čestital sodelavcem centra ob deseti obletnici delovanja in se zahvalil avtorjem zbornika in razstave, ki je pred dvajsetimi leti pričela razpravo o celostnem razumevanju zgodovine Slovencev v dvajsetem stoletju. "Spreminjajo se stvarne okoliščine glede vprašanj, ki jih naslavlja Temna stran meseca, s tem pa tudi splošno razpoloženje do teh vprašanj," je ocenil predsednik Pahor in dodal, da imamo Slovenci z enotnostjo enkratno priložnost, da na tej spravi par excellence odpremo novo poglavje narodne in državotvorne zgodovine. "Vaše delo ni bilo odveč. Ni narejeno vse, vendar vaše delo pušča globoke posledice v razmišljanju in kolektivni zavesti na Slovenskem," je sodelavcem Centra za narodno spravo sporočil predsednik republike in poudaril, da mora država pomagati pri njihovih prizadevanjih.

Predsednik republike je ponovno poudaril, da se totalitarizmu lahko zoperstavimo le z vztrajno gradnjo demokracije, ki omogoča svobodo govora in izražanja različnih prepričanj, ne pa tudi svobode sovraštva. Predsednik Pahor je pojasnil, da je med vsemi tremi totalitarizmi, ki so v 20. stoletju prizadeli slovensko in evropsko prebivalstvo, mogoče najti vzporednice, saj so si vsi podrejali človekovo dostojanstvo kot sredstvo za dosego svojih, med seboj seveda popolnoma različnih ciljev. Predsednik republike je ob tem ocenil, da počasi, a zanesljivo ugotavljamo, da komunistična povojna ureditev ni bila idealna rešitev, četudi je ljudem prinesla veliko dobrega, med drugim osvoboditev izpod okupacije. "Demokracija je naše orodje za soočenje z vsemi izzivi tega sveta," je bil jasen predsednik Pahor in dodal, da odrekanje demokraciji kot sredstvo za reševanje problemov pod nobenim pogojem ni sprejemljivo.

Predsednik republike je dejal, da si moramo prizadevati za mirno reševanje sporov in trajen mir: "Demokracijo je treba navdihovati z dobrimi praksami in ne s strašenjem pred vojno," je ponovil besede francoskega predsednika Macrona s slovesnosti ob stoti obletnici konca prve svetovne vojne. Ker se je vzporedno z razvojem tehnologije razširil tudi prostor, v katerem lahko javno izražamo svoja mnenja in izmenjujemo poglede, je predsednik Pahor opozoril na pomembnost pazljivega ravnanja pri pravnih posegih za določanje in omejevanje sovražnega govora, saj pri tem ne smemo omejiti pravice do svobode govora in izražanja, ki sta bistvo demokracije. Ob tem je predsednik republike pozval h krepitvi zavesti, da se vzdržimo vseh izjav, ki bi lahko prizadele drugega ali njegovo dostojanstvo. "Demokracija in človekovo dostojanstvo sta dve stvari, ki ju moramo danes imeti toliko bolj pred očmi in stremeti k temu, kako ju bomo krepili," je poudaril predsednik Pahor in nagovor sklenil z besedami, "Zdaj je toliko bolj važno, da mi prispevamo k temu, da demokracijo in svobodo govora ohranimo."

Dr. Andreja Valič Zver, direktorica Študijskega centra za narodno spravo, se je v nagovoru ozrla v čas objave zbornika Temna stran meseca: kratka zgodovina totalitariza v Sloveniji 1945-1990 pred dvajsetimi leti in v čas ustanovitve Študijskega centra za narodno spravo, ki letos praznuje deseto obletnico svojega delovanja. "Sočutje do žrtev in spoštovanje človeškega dostojanstva so stične točke evropske civilizacije," je ob tem poudarila dr. Valič Zver. Študijski center za narodno spravo je v sodelovanju z drugimi institucijami pripravil mednarodno znanstveno konferenco kot obeležitev teh obletnic, ki slovenske državljane nagovarjata k ohranjanju spomina na preteklost in iskanju sožitja v prihodnosti.

Predsednik republike na odprtju mednarodne znanstvene konference Temna stran meseca II: soočenje in refleksija 20 let kasneje
Foto: Daniel Novakovič/STA