SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je pisal ministru za notranje zadeve dr. Gregorju Virantu

Ljubljana, 25. 3. 2014 | sporočila za javnost

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je danes, 25. marca 2014, pisal ministru za notranje zadeve dr. Gregorju Virantu:

"Spoštovani minister,

na zadnjem srečanju predsednikov parlamentarnih strank lanskega decembra sem s soglasjem prisotnih prevzel obvezo, da bom v času postopkov za imenovanje novega vodstva KPK po svojih najboljših močeh pripomogel k oblikovanju ustreznih pravnih podlag za uspešnejše preprečevanje korupcije. V vrsti delovnih pogovorov sem skupaj s sogovorniki ocenil, da so zakonske spremembe na tem področju nujne in prednostne, čeprav ne zadostne za vzpostavitev ustreznega pravnega okvira učinkovitega boja proti korupciji.

V začetku letošnjega leta sem tako skupini uglednih pravnih strokovnjakov posredoval izhodišča za spremembe Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki jih je pripravila Komisija za preprečevanje korupcije, s prošnjo, da jih ustavnopravno in mednarodnopravno primerljivo ocenijo in po potrebi dopolnijo.

V strokovni in siceršnji javnosti so mnenja o ustreznosti zakonskih podlag za uspešno delo Komisije za preprečevanje korupcije, pa tudi o siceršnji zavzetosti oblastnih institucij za boj proti korupciji, različna in nasprotujoča. Zato sem s zaprosilom za analizo želel osvetliti ključne dileme in stališča ob potrebnih spremembah zakona. Zadnja dogajanja in zapleti ob imenovanju novega senata KPK so dodatno utrdila prepričanje o nujnosti sprememb.

Ustavnopravno analizo sem prejel in je od začetka meseca marca dostopna širši javnosti na spletnih straneh urada predsednika republike.

Spoštovani minister,

V prilogi vam kot podlago za nadaljnjo vladno proceduro posredujem Izhodišča za novelo Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, kot sem jih prejel od Komisije za preprečevanje korupcije in Ustavnopravno analizo predlogov za spremembe zakonodaje s področja preprečevanja korupcije. Ta še posebej opozarja na nekatere ustavnopravne dileme urejanja tega področja in vsebuje predloge za morebitne rešitve.

Naj pri tem poudarim, da podpiram ugotovitve o potrebnih spremembah predvsem v naslednjih smereh:
    • težišče dela komisije mora biti predvsem preventivna dejavnost, ki korupcijo preprečuje že na ravni tveganj,
    • predlogi za krepitev pristojnosti in učinkovitosti dela komisije so koristni in nujni, vendar morajo prestati ustavnopravno presojo predvsem v oceni, kako so opredeljeni pravna varnost prizadetih in učinkovita pravna sredstva za preprečevanje neupravičenih očitkov,
    • podpora velja zamisli o Svetu KPK kot specifičnem neodvisnem zunanjem organu nadzora nad delom KPK,
    • sedanja ureditev pogojev za imenovanje kot tudi ureditev samega imenovanja funkcionarjev KPK ne prispeva k njihovi integriteti, zato so nujne spremembe tako pri opredelitvi pogojev za funkcionarje, kot pri postopkih njihovega imenovanja in sestavi razpisne komisije.
Pri nadaljnjih morebitnih razpravah ob oblikovanju konkretnih sprememb zakonodaje sem vam skupaj s sodelavci vedno na voljo za dodatna mnenja in predloge.

Prepričan sem, da bodo predlagane rešitve skupaj z že sprejetimi vladnimi ukrepi za preprečevanje, odkrivanje in pregon korupcije pomembno prispevale k urejanju sicer zaskrbljujočega stanja na področju korupcijskih tveganj v Sloveniji.


S pozdravi,

Borut Pahor
Predsednik Republike Slovenije"



Pismo v priponki: