SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Predsednik Pahor ob dnevu slovenske policije: »Slovenska policija je obranila in varovala prebivalce in svojo domovino. Njeno varnost zagotavlja tudi danes in tako bo vedno v prihodnje«

Holmec, 28. 6. 2021 | sporočila za javnost, govori

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor se je danes na nekdanjem mejnem prehodu Holmec udeležil slovesnosti, na kateri so obeležili dan slovenske policije in 30. obletnico slovenske osamosvojitve.

Predsednik republike je bil slavnostni govornik na slovesnosti, ki je potekala na nekdanjem mejnem prehodu Holmec, kjer so se 27. junija 1991 slovenski policisti spopadli z vojaki Jugoslovanske ljudske armade. V spomin na ta dogodek so slovenski policisti 27. junij izbrali za svoj praznik, dan slovenske policije.

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je 22. julija 2019 v Predsedniški palači za izjemne zasluge pri obrambi svobode in uveljavljanju suverenosti Republike Slovenije pripadnikom Postaje mejne policije Holmec vročil listino o sodelovanju v enoti, ki je bila leta 1992 odlikovana s srebrnim častnim znakom svobode Republike Slovenije.

Predsednik Pahor ob dnevu slovenske policije: »Slovenska policija je obranila in varovala prebivalce in svojo domovino. Njeno varnost zagotavlja tudi danes in tako bo vedno v prihodnje«
Foto: Nebojša Tejić/STA

V nadaljevanju vam posredujemo besedilo slavnostnega govora predsednika Republike Slovenije. Velja govorjena beseda!

Visoki gostje,
gospe in gospodje.

Mejni prehod Holmec je v našem spominu zaznamovan kot simbol odločnosti, hrabrosti, požrtvovalnosti slovenskih policistov, ki so skupaj s Teritorialno obrambo Republike Slovenije branili in obranili mejni prehod. S tem so simbolno in dejansko zavarovali nastajajočo suverenost in ohranili povezanost novonastale države s svetom.

Holmec je tedaj pomenil pomembno zmago in dokaz, da je takratni nasprotnik premagljiv, kljub svoji premoči v oborožitvi. Slednja ni mogla nadomestiti izjemne motiviranosti in poguma policistov in pripadnikov Teritorialne obrambe.

Spopad za mejni prehod Holmec je simbol enotnosti, premišljenosti, sodelovanja. Zmaga pa je rezultat poguma, znanja in odločnosti. Nič, prav nič, ne more omadeževati tega pomembnega dogodka.

Zmaga 81 policistov (27 aktivnih in 54 rezervnih) in 233 pripadnikov Teritorialne obrambe je bila pomembna tudi s stališča motiviranja drugih enot, ki so bile v tedaj po vsej naši deželi v spopadu z Jugoslovansko armado. Dokončno se je razblinilo prepričanje, da so Jugoslovanska armada in zvezne službe bolje usposobljene in močnejše od naših obrambnih sil.

Spopad, ki je potekal od 27. junija do 29. junija 1991, je bil boleče zaznamovan tudi z dvema žrtvama rezervnih policistov Bojana Štumbergerja in Željka Ernoiča, policisti Otokar Praper, Miran Ring in Maks Breznik pa so bili ranjeni. Med policisti je bilo več lažje ranjenih.

Za izjemne zasluge pri obrambi svobode in uveljavljanju suverenosti Republike Slovenije sem leta 2019 pripadnikom Postaje mejne policije Holmec v Predsedniški palači vročil listino o sodelovanju v enoti, ki je bila leta 1992 odlikovana s srebrnim častnim znakom svobode Republike Slovenije.

Vsem policistom, padlim v osamosvojitveni vojni, in tistim, ki so izgubili življenje pri opravljanju rednih policijskih nalog, v imenu države Republike Slovenije, ob 30. obletnici naše državnosti, izražam globoko spoštovanje. Njihov prispevek, ki je vtkan v temelje naše domovine, Republike Slovenije, je neizbrisen. Vsem svojcem pa sporočam, da jih ne bomo nikoli pozabili.

Policija - oziroma takrat še Milica - je bila dobro pripravljena na osamosvojitev. Imela je dobro usposobljene pripadnike z veliko znanja, izurjenostjo in izkušnjami. Policija je tedaj predstavljala pomemben steber obrambe in učinkovit del obrambnih sil. Izkazala se je tudi v drugih spopadih, blokadah in pri opravljanju številnih drugih nalog.

Policija je imela pomembno vlogo pri varovanju celotnega osamosvojitvenega procesa. Ne nazadnje je bila njena odločenost in pomembna vloga zaznamovana že z uspešno pripravljeno in izvedeno akcijo »Sever« 1. decembra 1989.
Ne smemo spregledati dejstva, da je Policija, kljub veliki angažiranosti v okviru obrambnih sil, hkrati zagotovila splošno varnost, varnost ljudi, premoženja, javni red in mir. Zagotovila je, da v tistem času ni prišlo do povečanja kaznivih dejanj, kar je ena od značilnosti, ki se sicer pojavijo v takšnih razmerah. Državljankam in državljanom ter vsem prebivalcem je vlivala zaupanje in, kljub vojnim razmeram, občutek varnosti in stabilnosti. Gre za izjemen uspeh.

Ni veliko policij, ki so se uspešno kalile v tako izjemnih in težkih razmerah ter se dokazale v vojaških operacijah.

Izbira začetka spopada za Mejni prehod Holmec za praznik slovenske policije je razumljiva in pravilna odločitev. Na najboljši način počasti spomin na vse napore tedanjih policistov, padle in ranjene. Hkrati je jasno sporočilo. Slovenska policija je obranila in varovala prebivalce Republike Slovenije, svojo domovino – državo Republiko Slovenijo. Njeno varnost zagotavlja tudi danes in bo tudi vedno v prihodnje.

Po koncu vojaškega spopada in odhodu zadnjega vojaka iz Republike Slovenije, se je policija vrnila k svojim običajnim nalogam. S premišljenimi koraki se je razvijala v sodoben sistem, ki uspešno zagotavlja varnost. Z Zakonom o policiji in kasneje z dvema zakonoma – o organizaciji in delu v policiji in o nalogah in pooblastilih, je slovenska policija postavila tudi formalno-pravne temelje, ki jo umeščajo med sodobne policije.

V ospredju so postavljeni varovanje življenja in osebne varnosti ter premoženja ljudi, preprečevanje in odkrivanje kaznivih dejanj, vzdrževanje javnega reda in miru, nadzor in urejanje prometa, varovanje državne meje in številne druge naloge. Brez dvoma lahko trdimo, da policistke in policisti delo opravljate dobro in da imamo eno najvišjih stopenj varnosti. Slednja je predpogoj za naš skupen razvoj in razvoj slehernega posameznika.

Država je policiji zaupala velika pooblastila. Mora jih izvajati dosledno v skladu z načelom zakonitosti in sorazmernosti.

Slovenska policija je v zadnjih treh desetletjih postala ugleden, upoštevan in pomemben mednarodni dejavnik na področju boja proti kriminalu, mednarodnemu organiziranemu kriminalu, terorizmu in drugih področjih. V vseh teh letih ste s svojim znanjem in predanostjo ter odličnim sodelovanjem s tujimi varnostnimi organi in organizacijami preprečili, odkrili in razrešili številna zahtevna kazniva dejanja. Zadnji tak primer je bil nedavno, ko ste preprečili možno tragedijo, ki bi slehernega posameznika in celotno družbo močno zaznamovala.

Svoj ugled si je pridobila in utrdila z odličnim in brezhibnim zagotavljanjem varnosti nekaterih najbolj izpostavljenih dogodkov v samostojni Sloveniji. In tudi v teh primerih smo vedno prejeli samo brezhibne ocene in veliko priznanje. S tem ste veliko pripomogli k ugledu države. Prepričan sem, da bo tako tudi ob letošnjem predsedovanju Evropski uniji.

Slovenija je postala del Schengenskega območja. To omogoča slovenskim državljankam in državljanom prosto gibanje po velikem delu Evropske unije. Zagotovljen je prost pretok blaga in olajšano delo našega gospodarstva. Postali smo še bolj konkurenčni. Policija, ki varuje državno mejo in še vedno tudi zunanjo schengensko mejo, opravlja izjemno delo. Za to nalogo se je pripravljala vrsto let. Konec leta 2007 je prevzela veliko odgovornost. Pri tem je zelo uspešna. Celo med migracijsko krizo v letu 2015 in 2016 je bila ena tistih držav, ki je, kljub izjemnemu pritisku na svojo in hkrati schengensko mejo, uspela zagotoviti nadzor. Naknadne analize so pokazale, da je bila učinkovitejša od marsikatere druge policije in države, ne glede na to, da je bilo to obdobje kadrovskega in materialnega pomanjkanja. Kar veliko pove o značaju slovenske policije. Še enkrat več ste dokazali, da zmorete obvladati največje izzive.

Slovenska policija je sodobna policija, ki sledi razvoju in znanosti. Tako ostaja izjemna tudi na področju forenzičnih metod, ki pomembno prispeva odkrivanju in preiskovanju ter dokazovanju najtežjih kaznivih dejanj. Naši strokovnjaki so si z izjemnim uspešnim delom ustvarili ugled in priznanje ne le doma, ampak tudi v tujini.

Policija s policistkami in policisti je vedno med prvimi, ki pomaga tudi v primeru naravnih nesreč, se požrtvovalno podajo v reševanje ljudi v osebnih stiskah in hudih nesrečah.

Ob zadnji epidemiji ste opravili izjemno delo, ki ni bilo vedno hvaležno, razumljeno in dobro sprejeto, kar ste morali sprejeti s človeškim razumevanjem. Pogosto vam ni bilo lahko. Ne le zaradi zahtevnega dela, temveč tudi zaradi izpostavljenosti bolezni.

Visoka stopnja varnosti, ki jo uživamo v Sloveniji, je prepoznana in nam jo zavidajo mnogi. Zato smo dolžni storiti vse, da bo tako tudi v prihodnje. Pri tem pa imejte vedno pred sabo dejstvo, da delate z ljudmi in za ljudi. Ob tem, ko skrbite za našo varnost, brezpogojno spoštujete naše pravice in dostojanstvo slehernega posameznika ali skupine. S tem boste še naprej ohranjali ne le učinkovitost, ampak tudi veliko in zasluženo spoštovanje.

Naša odgovornost pa je, da še naprej delamo vse za to, da boste imeli ustrezne pogoje za delo, da bo vaše delo nagrajeno in da boste imeli na razpolago tista pooblastila in sredstva, s katerimi boste po načelu sorazmernosti lahko najboljše opravili svoje poslanstvo.

Na koncu se želim zahvaliti za delo, ki ste ga opravili v zadnjih tridesetih letih. Opravljeno delo je izjemno. Brez dvoma smo lahko ponosni na našo, slovensko policijo.

Ob tej priložnosti gre posebna zahvala vsem vašim najbližjim, zlasti vašim otrokom in vašim partnerjem, ki pogosto nosijo veliko breme zaradi vašega dela, hkrati pa so vaša najboljša opora.

Vsem izrekam iskrene čestitke ob vašem prazniku in prazniku naše domovine Republike Slovenije, ki ga praznujemo v teh dneh.

Predsednik Pahor ob dnevu slovenske policije: »Slovenska policija je obranila in varovala prebivalce in svojo domovino. Njeno varnost zagotavlja tudi danes in tako bo vedno v prihodnje«
Foto: Nebojša Tejić/STA