SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Predsednik republike se je ob 25-letnici ustavnega sodišča zahvalil vsem generacijam ustavnih sodnikov za prispevek k krepitvi pravne države in pravne kulture

Brdo pri Kranju, 22. 6. 2016 | sporočila za javnost

Predsednik Pahor se je udeležil slovesnosti ob 25-letnici ustavnega sodišča in samostojnosti Slovenije, ki sta jo gostila skupaj s predsednikom ustavnega sodišča Miroslavom Mozetičem.

Predsednik republike Borut Pahor je prepričan, da si je ustavno sodišče s svojim delom zaslužilo spoštovanje. "Odločitve sodišča naletijo tako na odobravanje kot na kritike. Vendar se mi zdi, da je sodišče pri razsojanju in zagovoru odločitev uspelo prepričati javnost, da čeprav se z odločitvami ni vselej mogoče strinjati, jih je potrebno spoštovati," je dejal. "Ustavne dolžnosti mi nalagajo, da ravno v tem času predlagam dva nato še štiri ustavne sodnike in naj povem, da poteka izbor kandidatov za teh šest mest zelo skrbno. To pravim zato, ker želim poudariti s kakšno mero spoštovanja se institucije države odzivajo na ta velik izziv."

Vsem generacijam ustavnih sodnikov se je zahvalil za njihovo vestno in profesionalno delo pri konstituiranju pravne države, zlasti njene ustavne razsežnosti, in tudi pri zelo zahtevnem delu vzpostavljanja pravne kulture.

Predsednik Pahor se je udeležil slovesnosti ob 25-letnici ustavnega sodišča in samostojnosti Slovenije, ki sta jo gostila skupaj s predsednikom ustavnega sodišča Miroslavom Mozetičem.
Foto: Nebojša Tejić/STA

Zbrane ustavne sodnike iz evropskih držav in druge udeležence mednarodne konference, katere osrednji del bo v četrtek potekal na Bledu, sta nocoj nagovorila predsedujoči konferenci evropskih ustavnih sodišč in predsednik ustavnega sodišča Gruzije George Papuashvili in predsednik Sodišča Evropske unije Koen Lenaerts.

Predsednik Sodišča Evropske unije Koen Lenaerts je izpostavil, da imajo ustavna sodišča v teh težkih časih zelo pomembno vlogo pri zagotavljanju pravnega reda in zaščiti človekovih pravic. Med evropskimi državami je omogočena ustavna raznolikost, vendar morajo vsa ustavna sodišča poskrbeti, da stopnja zaščite človekovih pravic ni ogrožena. "Ustavna sodišča igrajo ključno vlogo, da Evropejci ostanemo združeni v svoji raznolikosti,"