SI  EN  |  Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse
 
 
 

Predsednik republike prejel faksimile in študijsko izdajo dela "Gratae posteritati" Žige Herbersteina

Ljubljana, 4. 2. 2015 | sporočila za javnost

Predsednik republike Borut Pahor je danes sprejel mag. Matjaža Neudauerja, direktorja Knjižnice Ivana Potrča Ptuj in Miro Petrovič, vodjo Domoznanskega oddelka knjižnice - predala sta mu prvi izvod iz serije izdaje faksimila in študije dela "Gratae posteritati" (Ljubim zanamcem), ki jo je Žiga Herberstein napisal leta 1560 in katerega original hrani Knjižnica Ivana Potrča na Ptuju.

Predsednik republike Borut Pahor je sprejel mag. Matjaža Neudauerja, direktorja Knjižnice Ivana Potrča Ptuj in Miro Petrovič, vodjo Domoznanskega oddelka knjižnice - predala sta mu prvi izvod iz serije izdaje faksimila in študije dela "Gratae posteritati"
Foto: Daniel Novakovič/STA

Predsednik republike se je za dragoceno izdajo zahvalil, hvaležnost pa je izrekel tudi snovalcem in avtorjem projekta, saj s svojim delom "na najbolj verodostojen način ohranjajo spomin na slovensko literarno, diplomatsko in politično zgodovino". Urad bo svoj izvod, ki je prvi v seriji (1/100), hranil kot posebno dragocenost in jo bo ob Prešernovem dnevu predstavil tudi zainteresirani javnosti - faksimile in študijsko izdajo si bodo lahko ogledali obiskovalci Predsedniške palače, ki se bodo v nedeljo, 8. februarja 2015 udeležili Dneva odprtih vrat ob slovenskem kulturnem prazniku.

Izdaja iz leta 1560 je druga izdaja dela Gratae posteritati in eno od sedmih Herbersteinovih avtobiografskih del. Naslov, ki v prevodu pomeni Ljubemu zanamstvu, govori o tem, da ga je avtor posvetil nosilcem imena Herberstein. Ptujski izvod Gratae posteritati je eden redkih ohranjenih koloriranih izvodov na svetu in je še posebej dragocen, ker je bil nekdaj sestavni del bogate knjižnice družine Herberstein na Ptuju.

Žiga Herberstein vljamza prvega slovenskega diplomata, v času službovanja pri cesarju Maksimilijanu I. in kot habsburški diplomat je opravil 69 službenih potovanj. Dvakrat je obiskal Rusijo oz. Moskovsko kneževino, jo raziskoval in nato tudi prvi podrobno opisal v znamenitem delu Moskovski zapiski (1549).