Predsednik je posebej izpostavil estetsko izjemno lepo oblikovane bankovce in kovance slovenske valute tolar, ki je imela poleg ekonomske tudi pomembno psihološko funkcijo in je v tistih časih predstavljala pomembno oporo našemu ponosu in identiteti. Predsednik je dodal, da je tudi sam v svoji tedanji funkciji slovenskega veleposlanika večkrat s ponosom pokazal te bankovce in kovance sogovornikom, saj se je v tistem času Slovenija po zaslugi Miljenka Licula uvrščala v estetsko avantgardo monetarnega oblikovanja.
Velik del razstave del Miljenka Licula je posvečen industrijskemu oblikovanju v času, ko je naša družba postajala vse bolj razvita potrošniška družba. V njegovih delih se kaže, da mu je pri tem uspelo z estetsko dopolnitvijo izboljšati funkcijo izdelkov, kar je po mnenju predsednika zelo lep dosežek.
Predsednik pa je spomnil tudi na oblikovanje celostne podobe kongresov zveze komunistov v 70. letih prejšnjega stoletja, kjer so podobe Miljenka Licula ponujale kritično-provokativen pogled in povabilo k razmišljanju. To velja tudi za njegove kasnejše grafične podobe, med katerimi je predsednik izpostavil zanimivo in vznemirljivo grafično podobo Univerze v Ljubljani. |