 | Predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk se udeležuje dvodnevnega neformalnega srečanja Skupine Arraiolos v Budimpešti. Srečanje je namenjeno razpravi o makroregionalnem gospodarskem sodelovanju v Evropski uniji, multikulturalizmu ter ukrepih za vzpodbujanje konkurenčnosti in zaposlovanja v okviru nove evropske strategije EU 2020.
Poleg slovenskega predsednika se srečanja udeležujejo predsedniki Avstrije, Finske, Italije, Latvije, Madžarske, Nemčije, Poljske in Portugalske. Predsednik dr. Danilo Türk je kot novo pridruženi član Skupine Arraiolos uvodoma nagovoril ostale udeležence srečanja ter poudaril pomen in koristnost tovrstnih srečanj, ki so pomembno dopolnilo institucionalnemu sodelovanju držav.
Voditelji devetih evropskih držav so na 1. plenarnem zasedanju razpravljali na temo "Makroregionalno gospodarsko sodelovanje v Evropski uniji – od Baltiškega morja do Donavske strategije?", kjer je kot uvodni govornik nastopil predsednik Republike Latvije Valdis Zatlers. Predsednik dr. Danilo Türk je v svojem nastopu opozoril na pomen Jadransko-jonske pobude, ki se navezuje na prostor med Baltikom in Donavo.
Ob robu neformalnega srečanja Skupine Arraiolos je imel predsednik dr. Danilo Türk bilateralno srečanje s predsednikom Italijanske republike Giorgiom Napolitanom. Slovenski in italijanski predsednik sta se strinjala, da so srečanja različnih regionalnih pobud komplementarna delovanju Evropske unije in da lahko hkrati predstavljajo tudi most za sodelovanje z državami, ki niso članice Evropske unije.
Sogovornika sta pregledala dvostranske odnose med državama, ki so dobri in se pozitivno razvijajo. Zavzela sta se za realizacijo evropske poti miru od Devina do Kobarida v spomin na nekdanjo soško fronto. Pozvala sta k pripravi konkretnih projektov, podprla pa sta tudi vključitev drugih držav, ki so zgodovinsko povezane z dogajanjem na soški fronti. Predsednika sta spregovorila tudi o razmerah v Sredozemlju in Severni Afriki.
Na 2. plenarnem zasedanju, ki je potekalo na temo "Multikulturnost in evropska identiteta – Asimilacija ali integracija?", je kot uvodni govornik nastopil predsednik Zvezne republike Nemčije Christian Wulff. Predsednik dr. Danilo Türk je v razpravi opozoril na različne potrebe, ki jih imajo imigrantske skupnosti in so drugačne od zgodovinsko vzpostavljene narodne manjšine. V prvem primeru je posebej pomembna jezikovna integracija in socialna mobilnost. V drugem primeru zgodovinskih manjšin pa so potrebna stalna prizadevanja za izpolnjevanje pravic, ki so že v celoti določene s pravom, vključno z mednarodnimi pogodbami. To prizadevanje ne sme nikoli zastati, je poudaril predsednik. |