archived page

Predsednik republike obiskal Kemijski inštitut

Ljubljana, 22.3.2011  |  sporočilo za javnost


Predsednik republike dr. Danilo Türk je ob mednarodnem letu kemije obiskal Kemijski inštitut (foto: Tamino Petelinšek/STA)Predsednik republike dr. Danilo Türk je ob mednarodnem letu kemije obiskal Kemijski inštitut, kjer so mu predstavili aktivnosti, s katerimi želi inštitut približati kemijsko znanost ljudem ter opozoriti na pomen kemije v vsakdanjem življenju.

Letos mineva 100 let, odkar je slavna znanstvenica Marie Curie prejela Nobelovo nagrado za kemijo, zato je ena od osrednjih tem mednarodnega leta kemije vloga žensk v znanosti.

Predsedniku republike so tako ob njegovem obisku utrinke iz raziskovalnega življenja na Kemijskem inštitutu predstavile uspešne ženske raziskovalke treh generacij – upokojena raziskovalka dr. Vladka Gaberc Porekar, raziskovalki dr. Marjana Novič in dr. Majda Žigon ter mlada raziskovalka Tadeja Birsa Čelič.

Predsednik republike dr. Danilo Türk je ob mednarodnem letu kemije obiskal Kemijski inštitut (foto: Tamino Petelinšek/STA)Direktor Kemijskega inštituta dr. Janko Jamnik pa je predsedniku dr. Danilu Türku predstavil preteklo delo in dosežke inštituta, ki so v letu 2010 še posebej izstopali, ter mu razkazal njihovo vrhunsko raziskovalno opremo.

Predsednik dr. Danilo Türk je v svojem nagovoru na Kemijskem inštitutu spregovoril o trojni simboliki, ki jo predstavlja 100. obletnica podelitve Nobelove nagrade znanstvenici Marie Curie.

Izpostavil je, da je odkritje radioaktivnosti bolj kot katero koli drugo znanstveno odkritje vplivalo na svet, naravo, naše razumevanje znanosti, politične odnose v svetu in na to, kako vidimo našo prihodnost. Predsednik je to ponazoril na primeru nedavne jedrske katastrofe na Japonskem, ki je imela zelo veliko hipnih političnih učinkov.

Predsednik republike dr. Danilo Türk je ob mednarodnem letu kemije obiskal Kemijski inštitut (foto: Tamino Petelinšek/STA)Marie Curie je kot mlada znanstvenica iz Vzhodne Evrope naredila znanstveno revolucijo v Parizu. Zato je v tem tudi velika sporočilnost za Evropo, ki mora po besedah predsednika razvijati enotni evropski raziskovalni in intelektualni prostor na tak način, da ji bo omogočil kreativno pomembno vlogo v prihodnje.

Kot tretjo simboliko pa je predsednik izpostavil vlogo žensk znanstvenic ter se zavzel za to, da bi bile bolj vidne v naši družbi in da bi se njihov prispevek bolje razumel.

Predsednik je v zaključku nagovora dejal, da moramo znanost kot ustvarjalko bogastva povezati z današnjim trenutkom. Poudaril je, da bomo iz krize uspešno izšli, če bomo znali povezati znanstveno spoznanje z ekonomsko učinkovitostjo in politično modrostjo.
© 2008 Urad predsednika Republike Slovenije  |  Pravna obvestila in avtorstvo  |  Načrt strani  načrt strani