Delovni obisk predsednika v Češki republiki
Praga, 16.3.2011 | sporočilo za javnost

Predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk je prispel na delovni obisk v Češko republiko, kjer ga je sprejel predsednik Češke republike Václav Klaus.
Predsednik dr. Danilo Türk se je vpisal v Knjigo gostov Praškega gradu in nato z gostiteljem, predsednikom Václavom Klausom, opravil daljši pogovor na štiri oči.
Sogovornika sta dvostranske odnose med Češko republiko in Republiko Slovenijo ocenila kot odlične, kar je deloma tudi posledica skupne tradicije in podobnih zgodovinskih izkušenj, ki povezujejo obe državi. Poleg političnih odnosov, kjer obstaja odlično sodelovanje na vseh ravneh, sta največ pozornosti posvetila predvsem gospodarskemu sodelovanju.

Izpostavila sta pozitiven trend v naraščanju obsega blagovne menjave, ki se približuje milijardi evrov, strinjala pa sta se, da obstaja še veliko možnosti za okrepitev gospodarskega sodelovanja. K temu bo po mnenju obeh predsednikov prispeval tudi obisk 55 gospodarstvenikov iz 45 slovenskih podjetij, ki spremljajo predsednika Türka med delovnim obiskom na Češkem.
Predsednik Türk je spomnil, da sta Češka in Slovenija v času Avstro-ogrske monarhije že pripadali enotnemu gospodarskemu prostoru. S predsednikom Klausom sta se strinjala, da se Srednja Evropa tudi sedaj razvija v tej smeri in da je treba okrepiti vse oblike povezovanja, ki omogočajo razvoj gospodarskega sodelovanja med državami v tem območju.

Oba predsednika sta poudarila pomen Srednje Evrope kot perspektivne evropske regije, ki nudi številne možnosti za gospodarsko sodelovanje, vendar te možnosti zaradi orientiranosti na zahodna tržišča niso vedno dovolj opažene in izkoriščene. Strinjala sta se tudi, da bi morala Evropska unija skrbeti za enakomeren razvoj vseh svojih regij.
Predsednik Türk je dejal, da je od nekdaj občudoval zgodovino češke industrije, ki je že v prvi polovici prejšnjega stoletja veljala za eno najrazvitejših v Evropi. Med možnostmi za razvoj gospodarskega sodelovanja med Češko in Slovenijo je izpostavil področja proizvodnje delov za avtomobilsko industrijo, proizvodnje strojne opreme, zlasti turbin za elektrarne, ter visokih tehnologij. Dodal je tudi, da bo morala slovenska država narediti več na področju prožnosti trga delovne sile.

Češki in slovenski predsednik sta odgovarjala na novinarsko vprašanje o načrtih obeh držav na področju širitve jedrskih potencialov v luči nedavne naravne katastrofe in jedrskih nesreč na Japonskem. Oba predsednika sta izrazila nasprotovanje hitrim in populističnim ocenam o nevarnosti jedrske energije, ki so se pojavile po nesrečah na Japonskem. Dodala sta, da je sedaj predvsem čas za strokovno in trezno analizo problemov, ne pa za hitre politične odločitve ali sejanje panike.
Predsednika sta odgovorila tudi na vprašanje, kako ocenjujeta politiko Evropske unije do Libije. Predsednik Türk je opozoril, da bo morala Evropska unija izdelati celovit pristop do dogajanja v Libiji. Predsednik Klaus je dejal, da je bila prva reakcija EU zadovoljiva, v prihodnje pa bo potreben temeljit razmislek in celovit pristop. Oba predsednika sta se strinjala, da je usoda Libije predvsem v rokah libijskega naroda.

Po opravljeni pogovorih sta se predsednika dr. Danilo Türk in Václav Klaus udeležila zaključka Poslovne konference čeških in slovenskih gospodarstvenikov, kjer sta nagovorila udeležence poslovne konference. Oba predsednika sta v nagovoru pozvala k okrepitvi sodelovanja na gospodarskem področju, kjer obstaja veliko priložnosti. Ob tem sta opozorila, da je odgovornost politike predvsem ustvarjanje okoliščin za medsebojno spoznavanje in spoštovanje, kar je temelj za razvoj gospodarskega sodelovanja.
Predsednik dr. Danilo Türk se je popoldne v prostorih Karlove univerze v Pragi udeležil predstavitve prevoda svoje knjige "Temelji mednarodnega prava".