Poročilo o delu urada in predsednika Republike Slovenije v letu 2011
Vsebina:
I. Poročilo o delu predsednika republike na političnem in na pravnem področju v letu 2011
Predsednik republike je svoje naloge v letu 2011 izvajal v skladu z Ustavo Republike Slovenije, in v skladu z usmeritvami, ki jih je oblikoval na začetku svojega mandata. njegova skrb za njihovo dosledno uresničevanje pa je temeljnega pomena. Zavzemal se je za graditev pravne države, spoštovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin, spoštovanje suverenosti države in njenih institucij ter nadaljnje uveljavljanje ustavnopravne ureditve.
Sodelovanje z državnim zborom
Odnosi med Predsednikom republike in Državnim zborom RS so se v letu 2011 gradili na podlagi medsebojnega spoštovanja in zaupanja. Predsednik republike je nadaljeval svojo prakso in se pri vseh pomembnih odločitvah Državnega zbora RS o njegovih predlogih posvetoval z vodji poslanskih skupin.
Poudarek na sodelovanju z Državnim zborom je bil namenjen ukrepom in aktivnostim pri reševanju gospodarske in finančne krize ter s tem povezano političnimi razmerami v Sloveniji v letu 2011. Po izglasovani nezaupnici vladi RS, je predsednik republike konec oktobra izvedel posvet tako s predsednikom državnega zbora kot tudi z vsemi poslanskimi skupinami. Na podlagi ocene položaja v državi ter teh posvetov je predsednik republike 21. oktobra razpustil državni zbor in razpisal predčasne volitve v državni zbor za 4. decembra. Na podlagi poročila o volitvah je predsednik republike razpisal ustanovno sejo novega državnega zbora za 21. decembra, kjer je poslance novega sklica tudi nagovoril. Posvetovanja s predsedniki političnih strank in vodji poslanskih skupin glede predloga kandidata za predsednika vlade je predsednik republike izvedel 27. decembra.
Predsednik republike je v izvolitev v državni zbor posredoval tudi predlog za ustavnega sodnika, ki 30. marca ni bil izvoljen. Nova ustavna sodnica je bila na predlog predsednika republike izvoljena 15. julija. Predsednik republike je v državni zbor posredoval tudi predlog kandidata za sodnika arbitražnega sodnika, ki je bil izvoljen 23. septembra.
Urad predsednika republike je na Komisiji za nadzor nad javnimi financami na temo poročila računskega sodišča opravil 4. oktobra in v roku enega meseca komisiji posredoval tudi poročilo o odpravljanju pomanjkljivosti.
Predsednik republike se je 8. oktobra sestal z novoizvoljenim predsednikom državnega zbora Ljubom Germičem.
Sodelovanje z vlado
Predsednik republike je nadaljeval korekten odnos, ki je omogočil konstruktivne razprave in sodelovanje pri reševanju različnih vprašanj, bodisi z vidika potrebnih ukrepov in ravnanj med gospodarsko krizo bodisi tistih, ki so se oblikovala kot bistvena glede na mednarodni položaj Republike Slovenije.
Predsednik republike se je redno srečeval z ministri in predsednikom vlade, zato da se seznani z aktualnimi problemi na različnih področjih in da s svojim delom pripomore k njihovemu reševanju, napredku oziroma izboljšavam, zlasti z vidika svoje funkcije. Navedeno je bilo pomembno tudi pri usklajenem predstavljanju državnih stališč na meddržavnih srečanjih in obiskih različnih institucij v tujini v skladu z izvedenimi aktivnostmi predsednika republike na mednarodnem področju v letu 2011.
Sodelovanje z Ustavnim sodiščem
V skladu s predlogom predsednika republike je bila 15. julija v Državnem zboru RS izvoljena nova ustavna sodnica.
Sodelovanje s Komisijo za preprečevanje korupcije
Komisija za preprečevanje korupcije je 17. junija predsedniku republike predstavila poročilo o svojem delu. V skladu z zakonom o preprečevanju korupcije je urad predsednika komisiji posredoval načrt integritete.
Sodelovanje z Računskim sodiščem
Računsko sodišče Republike Slovenije je izvedlo revizijo poslovanja urada za leti 2008 in 2009 in ga objavilo 5. septembra.
Nazaj na vrh strani
II. Področje zdravstvenega in socialnega varstva, humanitarne dejavnosti, romske problematike, športa ter ekologije
V letu 2011 je bilo veliko pozornosti namenjene strukturnim reformam, ki so posegale ali pa na novo določale posamične pravice invalidsko-pokojninskega zavarovanja, zdravja, socialnega varstva, humanitarne dejavnosti, socialnih pomoči ter socialne ekonomije.
Naša stališča, vključevanje v razpravo, oblikovanje mnenj so bila usmerjena predvsem v podporo večini teh sprememb in temeljnih zasnov, ki so jih opredeljevali zakoni, ter različni načrti in drugi akti vlade. Tudi ob razpravi o pripravah na referendum v zvezi s pokojninsko reformo, delom na črno in malim delom so bila naša mnenja jasno izražena in v podporo predlaganim spremembam. Žal noben zakon ali predlog, ki bi ustalil socialne pravice in zagotovil trdnost ter vzdržnost financiranja na področju zdravstvenega in socialnega varstva ni zaradi referendumskih nasprotovanj zaživel v praksi.
Zdravstvo
Ključna vprašanja, ki so bila povezana z zdravstvom, so bila dostopnost do zdravstvenih storitev, pravičnost, mreža zdravstvenih institucij, večja učinkovitost in smotrna uporaba virov (finančni, človeški, tehnološki) na tem področju. O teh vprašanjih smo pogosto spregovorili ob različnih obletnicah zdravstvenih institucij, v pogovoru s posameznimi skupinami, na strokovnih srečanjih in kongresih. Sporočilo predsednika je vedno bilo, da se ne sme poslabšati dostopnost do zdravstvene storitve, da je treba razvejanost zdravstvenih institucij in njihovo odprtost približati ljudem, ki so v stiski, in zagotoviti tako organizacijsko shemo ter standarde storitve, ki bodo zagotavljali visoko stopnjo kakovosti in učinkovitosti.
Prenova je vsebovala vrsto dobrih izhodišč, ki so bila v glavnem podprta in pripravljena z novimi zakonskimi predlogi, vendar zaradi sprememb in prevelikega nezaupanja v institucije sistema nerealizirana.
Povsem jasno smo podpirali organizacijske predloge in rešitve, ki jih je predvidevala prenova, združevanje na področju zdravstvenega varstva in uveljavljanje nujnih standardov, ki naj bi zagotovili tudi ustrezno pravičnost in enakost dostopnosti do storitve.
Še posebej smo poudarili nekatere dosežke, povezane z mednarodnimi akreditacijami institucij zdravstvenega varstva, opozorili na nepravilnosti, ki so bile skrajno moteče pri uresničevanju pravic in opozarjanju na izredne razmere.
Glede na to, da so dali nekateri organizacijski in izvedbeni ukrepi v zdravstvu dobre rezultate, smo jih še posebej poudarili kot primer dobre prakse, ki mu je treba slediti (organizacija dežurstva, urgence, čakalne vrste itd.).
Socialno varstvo
Pri socialnem varstvu smo največ pozornosti namenili vprašanjem, povezanim s pripravljanjem, razpravo ter izvajanjem Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev in z njim povezano tako imenovano e-socialo.
V načelu smo podprli pravičnost, ki je povezana s premoženjem upravičencem in obveznostjo dedičev, ter združevanje različnih transferjev v enotno vstopno točko in opozorili na nujno občutljivost, potrebno pri zaščiti najranljivejših skupin, kot so otroci, invalidi, starejši, družine, brezposelni. Dejstvo so nekatere strukturne spremembe v starostnih skupinah in da je treba posebno pozornost nameniti starejšim ljudem in jim zagotoviti ustrezno varstvo kakor tudi primerno zdravstveno oskrbo.
Trenutno najbolj izpostavljena skupina, ki še vedno nima ustreznega varstvenega zaledja, je velika skupina dementnih oseb, ki je povezana tudi z drugimi težavami, kot sta osamitev in osamljenost.
Še posebej smo se ukvarjali s težavami zaposlovanja mladih, spremljali smo nekatere nove pobude in predloge Mladinskega sveta Slovenije in drugih organizacij, ki združujejo mladino in razvijajo drugačne možnosti zaposlovanja.
Spremljali smo problematiko "nevidnih delavcev". Menimo, da je njihov položaj eno večjih neurejenih področij, ki ustvarja povsem zapostavljeno skupino ljudi, kljub temu da so svoje delo pošteno opravili.
Imeli smo nekaj pogovorov in obiskov v centrih za socialno delo, v katerih smo omenili predvsem vprašanje njihove povezanosti z nevladnimi organizacijami, zavodom za zaposlovanje ter drugimi ustanovami pri razreševanju vprašanj zaposlovanja,
Romska problematika
Letos smo se osredotočili na nekaj ključnih vprašanj: zaščita mladoletnih mater, obiskovanje šole in morebitna vezanost te pravice na različne socialne transferje, dostop do neoporečne vode in minimalna sanitarno-higienska ureditev naselij, vključno z legalizacijo, preprečitev nadaljnje nelegalne gradnje, vzporedno s tem tudi ravnanje z odpadki v teh naseljih, ekscesne tatvine, vožnja avtomobilov brez vozniškega dovoljenja, grožnje in obračuni.
Vprašanja, povezana s položajem Romov ter njihovim življenjem, so povsem konkretna, enake težave so v ospredju že vrsto let, povezanost med različnimi pristojnimi organizacijami ter organi vlade je relativno slaba in temu primerna tudi učinkovitost. Tem vprašanjem smo namenjali veliko pozornosti, vendar so pretežno povezana s povsem konkretnimi pristojnostmi posameznih institucij, ki bi morale odločneje ukrepati in slediti povsem konkretnim ciljem. Ti pa so v prvi vrsti povezani s šolanjem romskih otrok in zaposlovalno politiko Romov.
Humanitarna dejavnost
Posebno pozornost smo namenili humanitarnim organizacijam in predvsem tistim njihovim dejavnostim, ki so povezane s skrbjo za najranljivejše in najrevnejše skupine prebivalstva. Spremljali smo težave pri preskrbi in razdeljevanje prehranskih paketov, spodbujali delovanje humanitarnih organizacij, ki razvijajo programe prostovoljne pomoči starejšim, invalidom in otrokom, ki so žrtve nasilja. Posebno pozornost smo namenili pripravi in nato izvajanju Zakona o prostovoljstvu in Zakona o socialnem podjetništvu. Ta dva zakona prispevata k razvoju socialne ekonomije in različnih oblik za dajanje pomoči zapostavljenim skupinam prebivalstva. Zakona sta pomembna opora za razvoj prostovoljstva in socialnega podjetništva.
Dejstvo je, da bo treba za dokončno učinkovito izvajanje storiti še marsikaj, zato bo naša zaveza tudi v prihodnje, da spodbujamo dejavnosti, ki bodo odpirale možnosti za razvoj prostovoljstva ter socialne ekonomije.
Da bi seznanili s težavami najranljivejših skupin prebivalstva, smo imeli veliko pogovorov z Rdečim križem Slovenije, Slovensko karitas in drugimi humanitarnimi organizacijami, katerih namen je posebna skrb za najbolj ogrožene skupine prebivalstva.
Športna dejavnost
Spremljali smo pomembne športne dogodke, prireditve, slovesnosti ter slavnostne dogodke, da bi šport postavili kot vrednoto in zgled zdravega življenja. Še posebno pozornost smo namenili množičnim športnorekreativnim dogodkom in tistim prireditvam, ki postavljajo v ospredje zdrav slog življenja, ki je povezan tudi z odgovornostjo do lastnega zdravja. Posebno pozornost pa smo namenili posebnim olimpijadam, paraolimpijskim športom in mnogim športnim dogodkom za osebe s posebnimi potrebami.
Ekologija
Dogodki, ki so bili povezani z vprašanji ekologije, so segali na različna področja, ki so bila povezana z množičnimi projekti, kot so Očistimo Slovenijo v enem dnevu in pripravami na projekt Očistimo svet v enem dnevu. Veliko pozornosti smo namenili divjim odlagališčem, varovanju vode, zraka, ribištvu, čebelarstvu v povezavi z zdravo prehrano in varovanjem narave.
Še posebej je bila pozornost namenjena dejavnostim, povezanimi z ozaveščanjem otrok in mladine ter utemeljevanjem njihovega odnosa do varovanja narave, skrbi za čisto okolje in lastnega zdravja in zdravega načina življenja.
Udeležba/govori predsednika na dogodkih, obiski v posameznih ustanovah, občinah, društvih
10. 1. 2011 | sprejem kandidatk za Slovenko leta | pozdravni nagovor | Ljubljana |
11. 2. 2011 | posvet – Mladi in zaposlovanje | posvet | Ljubljana |
9. 3. 2011 | 130. letnica Psihiatrične klinike v Ljubljani | govor | Ljubljana |
21. 3. 2011 | zasedanje 21. nacionalnega otroškega parlamenta | pozdravni nagovor | Ljubljana |
22. 3. 2011 | posvet z ravnatelji Morala med šolo in družbo | govor | Ljubljana |
24. 3. 2011 | obisk občine Izola in Križnega centra v Kopru | | Izola, Koper |
25. 3. 2011 | simpozij Medicina in pravo 20 let kasneje | govor | Maribor |
7. 4. 2011 | udeležba na prireditvi Moj zdravnik 2011 | govor | Ljubljana |
22. 4. 2011 | prireditev ZPMS – Zemljo so nam posodili otroci | nagovor | Ljubljana |
22. 4. 2011 | obisk v OŠ Majde Vrhovnik | pozdravni nagovor | Ljubljana |
22. 4. 2011 | dan zemlje – posaditev drevesa ob Poti spominov in tovarištva | | Ljubljana |
11. 5. 2011 | desetletje akcije Združenih narodov za varnost v cestnem prometu | nagovor | Ljubljana |
20. 5. 2011 | osrednja slovesnost ob 50. letnici Bralne značke Slovenije | pozdravni nagovor | Prevalje |
13. 6. 2011 | okrogla miza Statističnega urada Slovenije | uvodni nagovor | Brdo pri Kranju |
18. 6. 2011 | akademija ob 130-letnici sladkovodnega ribištva na Slovenskem | nagovor | Brdo pri Kranju |
21. 6. 2011 | položitev temeljnega kamna nove Medicinske fakultete v Mariboru | nagovor | Maribor |
22. 6. 2011 | odprtje razstave Društva gluhoslepih Slovenije "Dlan" | pozdravni nagovor | Ljubljana |
30. 6. 2011 | letno srečanje članov Zveze društev upokojencev Slovenije | nagovor | Pokljuka |
27. 8. 2011 | odprtje svetovnega prvenstva v veslanju | nagovor | Bled |
27. 8. 2011 | slavnostno odprtje športne dvorane in športnega parka pri OŠ Mokronog | pozdravni nagovor | Mokronog |
13. 9. 2011 | obisk predsednika v UKC Ljubljana | | Ljubljana |
17. 9. 2011 | sprejem otrok s posebnimi potrebami v okviru projekta Mirno morje | pozdrav | Brdo pri Kranju |
17. 9 .2011 | slovesna akademija ob počastitvi mednarodnega dneva gluhih in 80-letnici organiziranega delovanja gluhih v Zvezi društev gluhih in naglušnih | nagovor | Ljubljana |
28. 9. 2011 | udeležba na 11. festivalu za tretje življenjsko obdobje | udeležba | Ljubljana |
29. 9. 2011 | konferenca Evropskega inštituta za socialno varnost v sodelovanju s Pravno fakulteto v Ljubljani | nagovor | Ljubljana |
1. 10. 2011 | udeležba na prireditvi Evropohod 2011 | pozdravni nagovor | Geoss, Vače |
5. 10. 2011 | obisk predsednika na svetovnem dobrodelnem teku | pozdrav | Ljubljana |
5. 10. 2011 | slavnostna akademija ob 90. obletnici Univerzitetne bolnišnice za pljučne bolezni in alergijo | pozdravni nagovor | Ljubljana |
8. 10. 2011 | uradno odprtje prireditve Praznik kozjanskega jabolka | pozdrav | Podsreda na Kozjanskem |
12. 10. 2011 | slovesnost ob 20. obletnici Olimpijskega komiteja Slovenije | pozdravni nagovor | Ljubljana |
14. 10. 2011 | slovesnost ob 150. obletnici Slovenskega zdravniškega društva | pozdravni nagovor | Ljubljana |
18. 11. 2011 | udeležba na Tradicionalnem slovenskem zajtrku v OŠ Polhov Gradec | | Polhov Gradec |
18. 11. 2011 | odprtje 5. slovenskega urološkega kongresa | nagovor | Laško |
22. 11. 2011 | odprtje 27. slovenskega knjižnega sejma v Cankarjevem domu | udeležba | Ljubljana |
24. 11. 2011 | udeležba ob 30. obletnici Slovenske kadrovske zveze | nagovor | Ljubljana |
26. 11. 2011 | udeležba na 21. dobrodelnem koncertu Slovenske karitas Klic dobrote | udeležba | Celje |
21. 12. 2011 | udeležba na prireditvi Športnik leta 2011 | udeležba | Ljubljana |
31. 12. 2011 | obisk OKC Ljubljana | | Ljubljana |
Sprejemi in pogovori pri predsedniku RS dr. Danilu Türku
4. 1. 2011 | dr. Stane Pejovnik, rektor Univerze v Ljubljani | |
7. 1. 2011 | minister za zdravje Dorijan Marušič | |
12. 1. 2011 | vodstvo ITF, Dorijan Marušič, direktor, Karmen Kadunc, finančna referentka I, Nataša Uršič, projektni vodja | |
13. 1. 2011 | dr. Ivan Svetlik, minister za delo, družino in socialne zadeve | |
25. 1. 2011 | Robert Cugelj, direktor URI Soča | |
28. 1. 2011 | predstavniki Rdečega križa Slovenije in predstavniki Slovenske karitas | |
4. 2. 2011 | prof. dr. Danilo Zavrtanik, rektor Univerze v Novi Gorici | |
11. 2. 2011 | predstavniki nevidnih delavcev sveta (SCT, Vegrad) | |
2. 3. 2011 | Dorijan Marušič, minister za zdravje | |
3. 3. 2011 | Irena Križman, dr. Bogomir Kovač, Družbeni napredek in blaginja | |
9. 3. 2011 | Peter Debeljak, direktor Urada za mladino, Kamal Izidor Shaker, Mladinski svet Slovenije, Nina Milenkovič, Uroš Skrinar, Mreža MaMa, Rok Primožič, ŠOS | |
18. 3. 2011 | Roko Žarnić, minister za okolje in prostor | |
14. 4. 2011 | sprejem za Rome ob svetovnem dnevu Romov | |
22. 4. 2011 | sprejem dr. Zdenke Čebašek Travnik, varuhinje človekovih pravic | |
12. 5. 2011 | otroci Zveze prijateljev mladine Šentjur | |
17. 5. 2011 | sprejem ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika | |
17. 6. 2011 | sprejem olimpijcev Specialne olimpijade Slovenije | |
20. 6. 2011 | sprejem za prostovoljce v okviru projekta Mladinskega sveta Slovenije Prostovoljec leta 2010 | |
5. 7. 2011 | pogovor predsednika s Simonom Vrhuncem, direktorjem UKCL, in prof. dr. Brigito Drnovšek Olup, strokovno direktorico UKC Ljubljana | |
5. 7. 2011 | delovni sestanek s člani Društva Ekologi brez meja, Petra in Janez Matos, Polonca Štritof | |
11. 7. 2011 | pogovor z gospodom Dorijanom Marušičem, ministrom za zdravje RS | |
14. 7. 2011 | sprejem članic ženskega društva ZemZem: Ela Porič, Barbara Hočevar Balon, Elvira Alagić, Esma Ferizović | |
19. 7. 2011 | pogovor z Robertom Cugljem, direktorjem URI Soča | |
20. 7. 2011 | pogovor z Dorijanom Maršičem, direktorjem ITF | |
20. 7. 2011 | pogovor s prof. dr. Tanjo Čufer, Bolnišnica Golnik | |
2. 9. 2011 | nevidni delavci sveta (nekdanja tovarna Rog) | |
2. 9. 2011 | pogovor s prof. dr. Tanjo Čufer | |
7. 9. 2011 | sprejem dobitnikov medalj na 18. mladinski gasilski olimpijadi | |
16. 9. 2011 | pogovor z Brankom Omerzujem, direktorjem Jamstvenega in preživninskega sklada RS | |
26. 9. 2011 | sprejem zlatih maturantov | |
4. 10. 2011 | pogovor z vodji državnih presejalnih programov, predstavniki društev ter Ministrstva za zdravje v boju proti raku | |
4. 10. 2011 | sprejem predstavnikov Zveze prijateljev mladine Slovenije | |
19. 10. 2011 | pogovor s sodelujočimi v humanitarnih projektih, RKS, Slovenska karitas, NFHOS | |
27. 10. 2011 | pogovor s predstavniki romskih društev ter organizacij | |
28. 10. 2011 | pogovor z Dorijanom Marušičem, ministrom za zdravje RS | |
28. 10. 2011 | pogovor s predstavniki Mladinskega sveta Slovenije ter mreže MaMa | |
28. 10. 2011 | pogovor s predstavniki KSS Pergam: dr. Janez Posedi, predsednik, Jakob Počivavšek, generalni sekretar, Tanja Labernik, vodja pravne službe | |
4. 11. 2011 | pogovor z Robertom Cugljem, direktorjem URI Soča | |
8. 11. 2011 | pogovor z vodstvom ZPIZ-a: Marijan Papež, Jožef Janez Kuhelj, David Klarič | |
10. 11. 2011 | sprejem članov gibanja Movember | |
11. 11. 2011 | sprejem vodstva Zveze društev diabetikov Slovenije: Janko Kušar, Miha Koselj, Silva Žontar, Špelca Rudolf | |
16. 11. 2011 | pogovor z Dorijanom Marušičem, ministrom za zdravje RS | |
22. 11. 2011 | sprejem pobudnikov projekta Simbioz@ | |
23. 11. 2011 | sprejem predstavnikov Društva za cistično fibrozo Slovenije | |
2. 12. 2011 | sprejem predstavnikov invalidskih organizacij ob svetovnem dnevu invalidov | |
15. 12. 2011 | pogovor z misijonarjem Pedrom Opeko in Stanetom Kerinom, vodjo Misijonarskega središča Slovenije | |
15. 12. 2011 | predaja luči miru iz Betlehema | |
20. 12. 2011 | sprejem za predstavnike humanitarnih organizacij | |
21. 12. 2011 | sprejem za najboljše športnice in športnike leta 2011 | |
Videosporočila predsednika
videonagovor za invalide | |
videonagovor ob 60. obletnici Zveze tabornikov Slovenije | |
videonagovor za slovesnost samostojnega okrožja 1912 Rotary International | |
videonagovor za Gasilsko olimpijado za mlade | |
videonagovor za prvi šolski dan | |
videonagovor za kongres medicinskih sester v dializni in transplantacijski dejavnosti | |
videonagovor za RKS Lepo je deliti | |
videonagovor za karierni sejem Moje delo | |
videonagovor ob 40. obletnici preventivnega vzgojnega dela v varnosti cestnega prometa | |
V imenu predsednika svetovalec mag. Franc Hočevar
5. 1. 2011 | pogovor z Dejanom Stefanovičem, Sindikat športnikov Slovenije | pogovor | Ljubljana |
12. 1. 2011 | sprejem predstavnic – podpis peticije za ohranitev brežiške porodnišnice | sprejem | Ljubljana |
13. 1. 2011 | 1. svetovni kongres medicine športa | govor | Bled |
14. 1. 2011 | multimedijska konferenca (Mental Health) Oaza zdravja v Tešanovcih | pozdrav | Tešanovci |
27. 1. 2011 | prireditev Hvala Slovenija, zahvala Sloveniji za rehabilitacijo otrok žrtev vojne v Gazi | pozdravni nagovor | Ljubljana |
11. 2. 2011 | odprtje prostorov fundacije Beli golob | pozdravni nagovor | Trnovo pri Gorici |
14. 2. 2011 | društvo Liga proti epilepsiji Slovenije, novinarska konferenca | udeležba | Ljubljana |
17. 2. 2011 | odprtje vrtca v Šentrupertu | udeležba | Šentrupert |
22. 2. 2011 | Društvo bolnikov s krvnimi boleznimi – sprejem | | Ljubljana |
28. 2. 2011 | CSD Maribor – okrogla miza Med birokratskim in angažiranim socialnim delom | uvodni nagovor | Maribor |
1. 3. 2011 | praznovanje 50. obletnice CSD Maribor | pozdravni nagovor | Maribor |
10. 3. 2011 | mladi v presečišču svetovnih sprememb, Inštitut IRDO | nagovor | Maribor |
10. 3. 2011 | kralji ulice – začetek svetovnega pohoda za mir Balkanska pot | udeležba | Ljubljana |
12. 3. 2011 | dobrodelna prireditev Društva prva medicinska pomoč Rogaševci | udeležba | Rogaševci |
23. 3. 2011 | II. kongres združenja samozagovornikov in zagovornikov oseb z motnjo v duševnem zdravju | pozdravni nagovor | Dobrna |
29. 3. 2011 | presejalni program DORA – pozdrav mobilni enoti v Kamniku | pozdravni nagovor | Kamnik |
6. 4. 2011 | 19. bolnišnične olimpijske igre | udeležba | Ljubljana |
8. 4. 2011 | prireditev ob svetovnem dnevu Romov | pozdravni nagovor | Črnomelj |
10. 4. 2011 | odprtje 5. mednarodnega festivala gorniškega filma | pozdravni nagovor | Ljubljana |
22. 4. 2011 | prireditev ob 60. obletnici delovanja Zveze tabornikov Slovenije | udeležba | Postojnska jama |
16. 5. 2011 | odprtje humanitarnega centra RKS Novo Mesto | pozdravni nagovor | Novo mesto |
20. 5. 2011 | proslava Združenja za pediatrijo pri Slovenskem zdravniškem društvu | pozdravni nagovor | Ljubljana |
21. 5. 2011 | 9. slovenski čebelarski praznik | uvodni nagovor | Ivančna Gorica |
25. 5. 2011 | 4-dnevno festivalsko dogajanje na Prešernovem trgu v Ljubljani – mednarodni festival Igraj se z mano | udeležba | Ljubljana |
28. 5. 2011 | srečanje diabetikov Slovenije | pozdravni nagovor | Rakičan |
18. 7. 2011 | udeležba na gasilski olimpijadi za mlade | pozdravni nagovor | Kočevje |
9. 9. 2011 | slavnostno zajemanje voda iz vodnih zajetij v Gozdu | pozdravni nagovor | Gorjanci pri Gospodični |
9. 9. 2011 | odprtje fotografske razstave ob 25-letnici Društva onkoloških bolnikov Slovenije | pozdravni nagovor | Ljubljana |
27. 9. 2011 | 140.obletnica TD Celje | udeležba | Celje |
29. 9. 2011 | 4. dnevi mediacije | pozdravni nagovor | Bohinjska Bistrica |
6. 10. 2011 | pogovor z Anito Jager, podpredsednico sindikatov UKC Ljubljana | pogovor | Ljubljana |
10. 10. 2011 | pogovor z Evo Tomič, sektor za človekove pravice MZZ | pogovor | Ljubljana |
12. 10. 2011 | uradno odprtje projekta Zavoda Naprej | pozdravni nagovor | Murska Sobota |
27. 10. 2011 | posvet zbornice delovnih terapevtov Slovenije Iz teorije v prakso | pozdravni nagovor | Ljubljana |
23. 11. 2011 | sestanek z RKS, Slovensko karitas, Lions klubom Maribor in še nekaterimi drugimi predstavniki društev v zvezi z uporabo presežka hrane za humanitarne namene | sklic in vodenje pogovora | Ljubljana |
24. 11. 2011 | 40. obletnica delovanja Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa | pozdravni nagovor | Ljubljana |
24. 11. 2011 | podelitev nagrade HORUS – nagrade za družbeno odgovornost | nagovor | Maribor |
30. 11. 2011 | sestanek s Francem Lobnikom in Janezom Matosom (Očistimo Slovenijo) | pogovor | Ljubljana |
30. 11. 2011 | udeležba na dobrodelnem koncertu Zavoda Varna pot | udeležba | Ljubljana |
5. 12. 2011 | 8. slovenski kongres prostovoljstva | pozdravni nagovor | Maribor |
5. 12. 2011 | podelitev državne nagrade in priznanj prostovoljcem na podlagi Zakona o prostovoljstvu | udeležba | Maribor |
8. 12. 2011 | udeležba na prireditvi Invalid športnik leta 2011 | udeležba | Kočevje |
9. 12. 2011 | udeležba na sprejemu varuhinje človekovih pravic ob dnevu človekovih pravic | udeležba | Ljubljana |
13. 12. 2011 | pogovor z vodstvom Zveze združenj šoferjev in avtomehanikov Slovenije | pogovor | Ljubljana |
13. 12. 2011 | udeležba na božični čajanki presejalnega programa SVIT | uvodni nagovor | Ljubljana |
14. 12. 2011 | dan odprtih vrat dnevnega centra za starejše občane in Rozinega vrta – središča za preventivo in obravnavo demence Papilot, zavod, Peruzzijeva ulica 103, Ljubljana | udeležba | Ljubljana |
19. 12. 2011 | premiera dokumentarnega filma o misijonarju Pedri Opeka | udeležba | Ljubljana |
Intervjuji predsednika
januar–feb. | revija Gasilec |
februar | revija Viva |
april | Motorevija AMZS |
julij–avgust | revija Europa Donna |
okt.–nov. | intervju za revijo Kralji ulice |
Nazaj na vrh strani.
III. Dejavnosti na obrambnem področju
Dejavnosti predsednika Republike Slovenije v letu 2011 so bile v znamenju jubilejnega leta – 20. obletnice samostojnosti in suverenosti ter 70. obletnice ustanovitve Osvobodilne fronte.
Kot slavnostni govornik na osrednjih slovesnostih, tudi na osrednji proslavi ob dnevu državnosti, je posebej omenil celovitost osamosvajanja, neprecenljiv prispevek obeh zgodovinskih dogodkov naši dokončni osamosvojitvi in oblikovanju naše državnosti.
Številne prireditve so organizirale veteranske in domoljubne organizacije, združene v Koordinacijo veteranskih in domoljubnih organizacij. Tako je bila v spomin na osamosvojitveno vojno in boje na letališču Brnik slovesnost, na kateri je predsednik odkril spominsko znamenje za omenjene dogodke. Prav tako je obiskal kraje spopada Teritorialne obrambe in milice z enotami JLA v Posavju in Dolenjski pokrajini.
Ob 20. obletnici samostojnosti in neodvisnost je predsednik z zlatim redom za zasluge na obrambnem področju odlikoval Slovensko vojsko, Slovensko policijo in Slovensko carino.
Svoj prvi obisk v Slovenski vojski v letu 2011 je vrhovni poveljnik namenil Večnacionalnemu centru odličnosti za gorsko bojevanje v Bohinjski Beli. Na vadišču Rudno polje na Pokljuki si je ogledal vajo izvidniške enote gorskega bataljona ter ob tem izrazil prepričanje o pravilnosti odločitve o oblikovanju takega centra, saj Slovenija kot gorska država lahko prav o bojevanju v sredogorju in visokogorju zavezništvu veliko ponudi. Ob svojem obisku v Estoniji si je prav tako ogledal njihov center odličnosti za informacijsko bojevanje.
Vrhovni poveljnik je tudi v letu 2011 pozorno spremljal razmere na kriznih žariščih, na katerih v mednarodnih operacijah in misijah sodelujejo pripadnice in pripadniki Slovenske vojske in Slovenske policije ter civilni funkcionalni strokovnjaki. Posebno dve operaciji – operacija ISAF v Afganistanu in operacija KFOR na Kosovu – sta bili zaradi svoje zahtevnosti in visoke stopnje ogrožanja varnosti naših pripadnikov in pripadnic v središču njegove pozornosti. Nove in zahtevne naloge Slovenske vojske v ISAF, ki v vlogi OMLT opravlja usposabljanje in urjenje pripadnikov afganistanske vojske, so potrebne zaradi stalnega spremljanja vseh odgovornih v Sloveniji. To narekuje tudi posebno odgovornost vseh tistih, ki pri načrtovanju in zagotavljanju finančnih in materialnih virov odločajo o stalnem zniževanju teh virov.
Izpolnjevanje mednarodnih obveznosti in udeležba na mednarodnih operacijah in pri nalogah sta bili tudi osrednji temi pogovorov ob sprejemih poveljnika zavezniškega poveljstva za preoblikovanje generala Stephena Abriala, načelnika GŠ vojske Črne gore viceadmirala Dragana Samardžića in načelnika GŠ vojske Bosne in Hercegovine generalpodpolkovnika Miladina Milojćića.
Vrhovni poveljnik se je udeležil tudi slovesnosti ob dnevu SV v Cerkljah ob Krki. V svojem slavnostnem govoru je ponovno poudaril pomen poznavanja in spoštovanja preteklosti. Po njegovem mnenju je to še posebej pomembno v jubilejnem letu, v katerem smo praznovali 20. obletnico svoje samostojnosti, enotnosti in suverenosti. Omenil je tudi obe temeljni odliki naših obrambnih sil – profesionalizem, ki ga zahtevata sodoben čas in varovanje mednarodnega miru, in povezanost z družbo, ki jo zahteva temeljna obrambna naloga vojske. Ob tem je poudaril izredni pomen človeškega dejavnika.
Ob poročanju o pripravljenosti Slovenske vojske sta ministrica za obrambo in načelnik GŠ SV vrhovnega poveljnika seznanila s stanjem in razmerami v celotnem obrambnem sistemu in še posebej natančno s stanjem v Slovenski vojski.
Tudi v letu 2011 so se nadaljevali pogovori predsednika o domoljubju. Tema tretjega pogovora je bila Mladi in institucije demokracije. Prispevki so bili objavljeni v izdani knjigi, ki ima tak naslov kot tema pogovora. V njej so objavljeni prispevki vseh, ki so na pogovoru sodelovali.
Predsednik in vrhovni poveljnik sta sodelovala tudi na mednarodni konferenci o terorizmu z naslovom Izzivi zoperstavljanja terorizmu v jugovzhodni Evropi, ki je bila v Mariboru. V svojem nastopu je predstavil svoj pogled na uspešnost dosedanjega boja zoper terorizem ter izrazil obžalovanje za umrlimi ob napadu na WTC v ZDA leta 2001. Opozoril pa je tudi na tragični dogodek na Norveškem ter tudi na radikalni desni ekstremizem ne samo drugod po Evropi, ampak tudi pri nas v Sloveniji ter ob tem poudaril zahtevnost nalog vseh služb, ki skrbijo za varnost ter obrambno sposobnost države.
Enako kot v prejšnjih letih je predsednik tudi letos sprejel predsednike veteranskih in domoljubnih organizacij. Ob zadnjem pogovoru v decembru so predsedniki izročili posamezne izvode knjig, zbornikov in brošur, izdanih v letošnjem jubilejnem letu. Po oceni predsednika imajo izdani dokumenti posebno zgodovinsko vrednost, saj so v njih prispevki posameznih udeležencev osamosvojitvenih dogajanj, vključno z neposrednimi udeleženci bojev za samostojno Slovenijo.
Z obiskom dnevov zaščite in reševanja 2011 v Kopru je predsednik izrazil pomen sistema za zaščito in reševanje, pri katerem sodelujejo prostovoljci in tudi poklicna sestava. Ob novih in pogostih oblikah ogrožanja življenja ljudi in premoženja je sistem za zaščito in reševanje vsak dan pomembnejši, zato je treba kljub pomanjkanju finančnih in materialnih virov ne samo ohraniti, ampak tudi razvijati doseženo stopnjo razvoja in pripravljenosti tega sistema. Sicer pa je v letošnjem letu posebej opozarjal na previdnost pri zmanjševanju proračunskih virov, namenjenih obrambnemu sistemu in sistemu varnosti v državi v celoti.
Ob koncu leta 2011 se je predsednik in vrhovni poveljnik naših obrambnih sil na posebnem prednovoletnem sprejemu zahvalil predstavnikom obrambnovarnostnih sil, sil zaščite in reševanja ter predstavnikom veteranskih in domoljubnih organizacij za njihov prispevek k skupni varnosti državljank in državljanov.
Zadnji dan letošnjega leta, 31.decembra 2011, je predsednik obiskal Operacijsko-komunikacijski center MNZ ter zaposlenim zaželel uspešno delo ter vsem izrekel zahvalo z dobrimi željami za leto 2012.
6. 1. 2011 | obisk v podjetju AREX, d. o. o. | Šentjernej | ogled |
9. 1. 2011 | 54. prireditev Po stezah partizanske Jelovice | Dražgoše | udeležil se je je generalmajor Ladislav Lipič |
22. 1. 2011 | 41. srečanje Slovencev Videmske pokrajine in Posočja | Bovec | udeležil se ga je generalmajor Ladislav Lipič |
26. 1. 2011 | zgodovinsko predavanje o vojni za Slovenijo leta 1991 | Brežice, Posavski muzej | udeležil se ga je generalmajor Ladislav Lipič |
27. 1. 2011 | tretji pogovor o domoljubju: Mladi in institucije demokracije | predsedniška palača | razprava |
17. 2. 2011 | obisk Večnacionalnega centra odličnosti za gorsko bojevanje | vojašnica Bohinjska Bela | ogled |
28. 2. 2011 | slovesnost ob dnevu Civilne zaščite | Grad Brdo | udeležil se je je generalmajor Ladislav Lipič |
24. 3. 2011 | sprejem poveljnika Zavezniškega poveljstva za preoblikovanje generala Stephena Abriala | predsedniška palača | sprejem |
18. 4. 2011 | predaja letnega poročila Slovenske vojske za l. 2010 | predsedniška palača | predstavitev poročila o bojni pripravljenosti |
26. 4. 2011 | prireditev Zveze združenj borcev za vrednote NOB | Ljubljanski grad | udeležil se je je generalmajor Ladislav Lipič |
11. 5. 2011 | pogovor s predstavniki Fundacije Poti miru v Posočju | predsedniška palača | pogovor |
15. 5. 2011 | slovesnost ob dnevu Slovenske vojske in podelitev zlatega reda za zasluge SV | Cerklje | slavnostni govor in podelitev državnega odlikovanja |
21. 5. 2011 | 20. obletnica pekrskih dogodkov | Pekre | slavnostni govor |
28. 5. 2011 | slovesnost Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo ob 20. obletnici osamosvojitve | Selnica ob Dravi | udeležil se je je generalmajor Ladislav Lipič |
30. 5. 2011 | sprejem ob svetovnem dnevu pripadnikov mirovnih misij | predsedniška palača | sprejem |
4. 6. 2011 | osrednja prireditev Društva izgnancev Slovenije 1941–1945 | Brestanica | slavnostni govor |
14. 6. 2011 | sprejem članov državnih organov iz časa osamosvajanja | predsedniška palača | sprejem |
15. 6. 2011 | ogled kraja spopada TO z JLA in srečanje z veterani vojne za Slovenijo iz Posavja in Dolenjske | Brežice | ogled |
18. 6. 2011 | osrednja zasavska slovesnost ob 20. obletnici vojne za Slovenijo | Kum | slavnostni govor |
18. 6. 2011 | odprtje razstave v Dolenjskem muzeju: Skupaj do samostojnosti – Dolenjska 1991 | Novo mesto | udeležil se ga je generalmajor Ladislav Lipič |
23. 6. 2011 | podelitev zlatega reda za zasluge Policiji Republike Slovenije | predsedniška palača | podelitev državnega odlikovanja |
24. 6. 2011 | predsednik položil venec ob dnevu državnosti in 20. obletnici samostojnosti Republike Slovenije k pomniku padlim v vojni za Slovenijo '91 | Žale | polaganje venca |
24. 6. 2011 | sprejem za svojce padlih pripadnikov TO, Ministrstva za notranje zadeve in civilnih žrtev ter ranjenih v vojni za Slovenijo | predsedniška palača | sprejem |
30. 6. 2011 | odkritje spominskega znamenja in slovesnost veteranov SEVER za Gorenjsko in Zveze veteranov vojne za Slovenijo | letališče Jožeta Pučnika | slavnostni govor |
4. 7. 2011 | primopredaja vodenja usklajevanja domoljubnih in veteranskih organizacij Slovenije | predsedniška palača | pogovor |
19. 7. 2011 | sprejem viceadmirala Dragana Samardžića, načelnika GŠ Črne gore | predsedniška palača | sprejem |
31. 7. 2011 | slovesnost pri Ruski kapelici | | slavnostni govor |
15. 9. 2011 | spominska slovesnost ob odkritju znamenja v spomin na žrtve nemškega ujetniškega tabora Stalag XVIII D (306) | Melje pri Mariboru | slavnostni govor |
17. 9. 2011 | vseslovensko zborovanje za mir ob mednarodnem dnevu miru | Cerje | udeležil se ga je generalmajor Ladislav Lipič |
24. 9. 2011 | proslava ob 70. obl. ustanovitve odborov OF slovenskega naroda na Goriškem in Primorskem ter 64. obl. priključitve Primorske matični domovini | Renče | nagovor |
27. 9. 2011 | Mednarodna konferenca o terorizmu: Izzivi zoperstavljanja terorizmu v JV Evropi | Maribor | pozdravni nagovor |
29. 9. 2011 | 4. dnevi zaščite in reševanja | Koper | ogled |
7. 10. 2011 | 20. obletnica slovenske carine | Brdo pri Kranju | slavnostni govor |
22. 10. 2011 | proslava ob 20. obletnici odhoda zadnjega vojaka JLA iz Republike Slovenije | Koper | slavnostni govor |
10. 11. 2011 | sprejem načelnika Generalštaba Bosne in Hercegovine in generalpodpolkovnika Miladina Milojčića | predsedniška palača | sprejem |
11. 11. 2011 | sprejem predstavnikov fundacije Poti miru v Posočju | predsedniška palača | sprejem |
22. 11. 2011 | sprejem predstavnikov Društva generala Maistra | predsedniška palača | sprejem |
23. 11. 2011 | slovesnost ob dnevu Rudolfa Maistra | Hrastnik | slavnostni govor |
1. 12. 2011 | počastitev spominskega dneva Združenja SEVER | Šentjernej | udeležil se je je generalmajor Ladislav Lipič |
4. 12. 2011 | udeležba na proslavi ob 70. obletnici Osvobodilne fronte | Trst | udeležil se je generalmajor Ladislav Lipič |
13. 12. 2011 | predavanje častniškemu zboru Slovenske vojske | MORS | predavanje |
15. 12. 2011 | sprejem za predstavnike obrambnovarnostnih struktur in sil za zaščito in reševanje | Brdo pri Kranju | sprejem |
19. 12. 2011 | pogovor s predsedniki veteranskih domoljubnih organizacij, združenih v KODVOS | predsedniška palača | pogovor |
Nazaj na vrh strani.
IV. Dejavnosti na regionalnem in na področju gospodarstva
1 Regionalno področje
1.1 Obiski predsednika Republike Slovenije v občinah Republike Slovenije
6. januar 2011 – Šentjernej
V prvih dneh januarja je predsednik republike dr. Türk obiskal občino Šentjernej in se najprej srečal z županom Francem Hudoklinom in predstavniki Občine Šentjernej. Predstavili so mu projekte in delovanje občine, govorili pa so tudi o infrastrukturi in razvoju.
V nadaljevanju je obiskal Osnovno šolo Šentjernej. Učenci devetih razredov so mu predstavili eko kotiček. Obisk občine Šentjernej je bil tudi priložnost za pogovor s predstavniki podjetij v regiji in za ogled proizvodnje v podjetju Arex, d. o. o.
7. marec 2011 – Piran
Ob dnevu pomorstva je predsednik dr. Türk obiskal občino Piran in se srečal z županom Petrom Bossmanom in predstavniki Občine Piran, ki so mu predstavili projekte in delovanje občine. Predsednik je opozoril, da naše pomorstvo ni omejeno samo na turizem ali pomorsko trgovino kot dva najbolj znana in široko sprejeta vidika pomorstva, ampak moramo misliti tudi na pomorsko okolje in zaščito morskega prostora. Pri tem je poudaril pomen mednarodnega sodelovanja, kot je projekt Jadransko-jonska pobuda, s katerim bi lahko zagotovili evropska sredstva za zaščito okolja v pomorskem prostoru.
V nadaljevanju obiska so si ogledali Krajinski park Sečoveljske soline in Pomorski muzej Sergeja Mašera Piran.
24. marec 2011 – Izola
Predsednik republike dr. Türk je obiskal Izolo. Srečal se je z županom mag. Igorjem Kolencem in predstavniki Občine Izola, ki so mu predstavili projekte in delovanje občine. Ob tej priložnosti se je vpisal v knjigo častnih gostov občine, izolski župan pa mu je podaril faksimile izolskega mestnega zakonika iz leta 1360, ki je eden najpomembnejših mestnih kulturnih spomenikov. Predsednik dr. Türk je poudaril, da Izola na mnogo načinov simbolizira razvoj Slovenije v postindustrijsko družbo in dodal, da ima ta razvoj nekatere izrazito lepe in prijetne vidike, kot je pridobivanje oljčnega olja in vina, pa tudi izjemno zahtevne in tehnološko nove, kot je razvoj telemedicine in informatike v medicini, pri čemer je prav izolska bolnišnica v vrhu v Sloveniji. Po pogovoru z županom in predstavniki občine je obiskal delavnice treh izolskih umetnikov, zatem se je srečal še s predstavniki Italijanske samoupravne narodne skupnosti Občine Izola, ki so mu predstavili položaj pripadnikov italijanske skupnosti na Obali in ga opozorili na nekatere težave, s katerimi se srečujejo v praksi.
Srečal se je tudi z izolskimi ribiči. Z njimi se je pogovarjal o tem, kako zagotoviti našemu ribištvu boljše tržne možnosti. Podprl je idejo o ustanovitvi centra za prodajo rib in uveljavljanje morske prehrane na ljubljanski živilski tržnici, ki bi izolskim ribičem zagotovil novo obetavno prihodnost.
Na koncu je obiskal Splošno bolnišnico Izola in pohvalil uspešno mednarodno sodelovanje izolske bolnišnice, ki s številnimi evropskimi bolnišnicami sodeluje elektronsko, kar omogoča hitrejšo in boljšo diagnostiko ter boljše odločitve o terapijah. Poudaril je, da so izkušnje izolske bolnišnice dokazale, da je to naša prihodnost in da moramo tudi v državi kot celoti na tem področju več narediti in uporabiti dober zgled iz Izole.
1. junij 2011 – Mirnska dolina
Predsednika republike so v Mirnski dolini pozdravili župan Občine Šentrupert Rupert Gole, župan Občine Mirna Dušan Skerbiš in župan Občine Mokronog - Trebelno Anton Maver. Župani in njihovi sodelavci so predstavili delovanje in načrte razvoja treh občin v Mirnski dolini. Predsednik je pohvalil prizadevanja za nov hiter razvoj v vseh treh občinah, načrt reševanja prostorskih vprašanj, spodbujanje razvoja industrije in reševanje okoljskih vprašanj. Župani so predsedniku predstavili tudi načrte razvoja infrastrukture, pri katerih pričakujejo pomoč države, ter pridobivanja evropskih sredstev za projekte v Mirnski dolini.
V nadaljevanju obiska si je ogledal stalno razstavo slovenskih slikanic na Osnovni šoli dr. Pavla Lunačka Šentrupert, zatem pa še leseni nizkoenergijski vrtec Čebelica.
Predsednik se je med obiskom Mirnske doline seznanil tudi z razvojnimi načrti treh podjetij. V Mirni je obiskal tovarno družbe Droga Kolinska za pridobivanje otroške hrane, kjer mu je vodstvo podjetja predstavilo velikopotezne načrte širitve proizvodnje in vzpostavitve logističnega načrta za celotno družbo Grupa Atlantic, ki je lastnica Droge Kolinske. V Šentrupertu je predsednik obiskal proizvodno in trgovsko podjetje Optima ter si ogledal mlin in pekarno. Vodstvo podjetja je v pogovoru poudarilo pomen dobre vključenosti podjetja v lokalno okolje in dobro sodelovanje z lokalnimi kmetijskimi pridelovalci. V Mokronogu je obiskal tovarno oblazinjenega pohištva M TOM in si ogledal proizvodnjo. Vodstvo mu je predstavilo težko zgodovino propadlega podjetja in načrte novega, ki obetajo, da bodo kmalu dosegli nekdanjo raven proizvodnje.
Svoj obisk je sklenil v Osnovni šoli Mokronog.
12. julij 2011 – Radeče
Velik del pogovora z županom Matjažem Hanom in predstavniki Občine Radeče je bil namenjen prostorskemu načrtovanju v občini. Predstavniki občine so povedali, da so podedovali tako razporeditev in kategorizacijo zemljišč, ki otežuje prostorsko načrtovanje in gospodarski razvoj. Predsedniku republike so predstavili tudi potrebne ukrepe na vladni ravni, ki bi pospešili razvoj teh dejavnosti.
Obiskal je tudi Javni zavod Zdravstveni dom Radeče in si ogledal posamezne oddelke in referenčno ambulanto.
Zatem je obiskal Prevzgojni dom Radeče, v katerem bivajo mladoletniki in mladoletnice, ki jim je bil izrečen vzgojni ukrep oddaje v prevzgojni dom. Predsednik se je seznanil s terapevtskim delom ter si ogledal učne delavnice, s pomočjo katerih se mladostniki v prevzgojnem domu vključujejo v izobraževanje in delovno usposabljanje.
V Hidroelektrarni Vrhovo se je srečal s predstavniki elektrogospodarstva, s katerimi se je pogovarjal o dokončanju projekta gradnje verige savskih hidroelektrarn. Predsednik je podprl dokončanje verige elektrarn na območju spodnje in srednje Save. Poudaril je, da so to obnovljivi viri energije, ki jih bomo srednjeročno nujno potrebovali.
Predsednik je obiskal še podjetje Radeče Papir in si po srečanju z vodstvom podjetja ogledal papirni stroj 5, na katerem izdelujejo papir za bankovce in druge zaščitene papirje.
14. september 2011 – Kamnik
Predsednik republike dr. Türk je obiskal Kamnik in se srečal z županom Marjanom Šarcem in predstavniki Občine Kamnik, ki so med najpomembnejšimi prednostnimi nalogami razvoja Kamnika omenili pospešitev prostorskega načrtovanja, razvoj gospodarskih dejavnosti ter okrepitev pomoči države pri infrastrukturnih projektih in gradnji nove, sodobnejše osnovne šole. Predsednik je poudaril, da je v Kamniku veliko družin z otroki, zato je treba možnostim za njihovo šolanje nameniti posebno skrb.
Obiskal je tudi Osnovno šolo Frana Albrehta, na kateri si je ogledal krajši glasbeni, plesni in športni program učencev šole. Na najstarejši osnovni šoli v Kamniku Osnovni šoli Toma Brejca si je ogledal zborovski in plesni nastop učencev šole. Poudaril je dotrajanost šolskih prostorov in zagotovil, da bo tudi sam skušal pomagati pri rešitvi tega vprašanja. Nato je obiskal še Center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik – CIRIUS Kamnik. Po ogledu prostorov centra se je seznanil s potekom šolanja in usposabljanja otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami.
Otrokom pa je na koncu zaželel vse najboljše pri njihovem šolanju in usposabljanju za nadaljnje življenje.
5. oktober 2011 – Kranjska Gora
Predsednik republike dr. Türk je obiskal Kranjsko Goro. Srečal se je z županom Juretom Žerjavom in predstavniki občine Kranjska Gora. Sogovorniki so poudarili, da je Kranjska Gora v posebnem položaju, saj ima veliko površino in zelo velike načrte, s tem pa tudi težave pri razvoju prostorskega načrta. Dodali so, da bi morali zaradi turističnega gospodarstva in visokih cen zemljišč upoštevati tudi značilne potrebe Kranjske Gore pri nastajajoči ureditvi nepremičnin.
Nato so obiskali Knjižnico Kranjska Gora in športno dvorano Vitranc. V Osnovni šolo Josipa Vandota so se seznanili z jezikovnim projektom Tri roke in si ogledali začasno enoto vrtca. Predsednik je pohvalil jezikovni program, ki povezuje jezikovno znanje treh sosednjih narodov ter omogoča otrokom obmejnih občin Slovenije, Avstrije in Italije, da že na začetku šolanja spoznajo osnove vseh treh jezikov.
Na koncu je predsednik obiskal Nordijski center Planica, kjer so mu predstavili projekt gradnje centra ter kandidaturo Planice za Svetovno prvenstvo v nordijskih disciplinah 2017, ob tej priložnosti pa se je srečal tudi s predstavniki gospodarstva Kranjske Gore. Pogovarjali so se o gospodarskih usmeritvah Kranjske Gore, težavah, ki se pojavljajo v zvezi z razvojem davčne ureditve in infrastrukture, predvsem pa z možnostmi, ki jih ponuja nastajajoči nordijski center.
25. oktober 2011 – Slovenska Bistrica
Predsednik republike dr. Türk je obiskal Slovensko Bistrico. Srečal se je z županom dr. Ivanom Žagarjem in predstavniki Občine Slovenska Bistrica. Po pogovoru na občini je predsednik republike obiskal novozgrajeni Vrtec Otona Župančiča Slovenska Bistrica – enota Pragersko, zatem pa še Osnovno šolo Antona Ingoliča Spodnja Polskava – podružnica Pragersko.
Predsednik je obiskal tudi Strelski center Gaj, kjer si je ogledal olimpijsko strelišče.
Na koncu je predsednik obiskal družbo Impol, kjer se je srečal z vodstvom ter si ogledal proizvodnjo iztiskanih aluminijskih izdelkov.
Kot enega največjih izzivov občine je predsednik opredelil urejanje prostora, zlasti pravočasnost postopkov pri prostorskem načrtovanju. Ta problem je marsikje po Slovenije zelo resen, saj nastajajo izjemno dolgi zaostanki v postopkih za pridobivanje različnih dovoljenj, kar zelo hromi razvoj posamezne občine. Predsednik je poudaril, da prihajamo v obdobje, ko bo treba ta vprašanja rešiti veliko celoviteje in z veliko večjo učinkovitostjo, če se želimo razvijati naprej tako, kot bi bilo prav v teh časih. Predsednik je poudaril tudi pomen okoljske občutljivosti, ki pa ne sme pomeniti birokratskega onesposabljanja razvoja.
9. november 2011 – Brda
Predsednik republike dr. Türk je obiskal občino Brda. V Gradu Dobrovo se je srečal z županom Francem Mužičem in predstavniki Občine Brda. V rajskih prostorih, kjer domuje tudi Galerija Zorana Mušiča, si je ogledal slikarsko razstavo Miha Maleš – Zoran Mušič, prijatelja in sodelavca. Nato je predsednik obiskal Osnovno šolo Dobrovo in Vinsko klet Goriška brda, največji gospodarski kompleks v občini Brda, kjer je "krstil" novo vrsto penine.
V Šmartnem si je predsednik ogledal obrambni stolp, ki ga je obnovilo podjetje Salonit Anhovo ter se seznanil z dosedanjo obnovo srednjeveške vasice. Zatem je obiskal Vilo Vipolže, kjer so mu predstavili projekt obnove ter razkazali kletne prostore, v katerih bo evropska vinoteka. Na koncu je predsednik obiskal še Domačijo Klinec, ki v projektu Art Circle – Krog umetnosti sodeluje kot ambasada umetnosti Republike Poljske ter se srečal z vinarji, ki sodelujejo pri tem projektu.
Predsednik je pohvalil povezovanje kulture in diplomacije v projektu Krog umetnosti. Poudaril je, da je vino v svojem bistvu kultura, kulturna sporočilnost vina pa je v Brdih še prav posebej močna. Povezovanje vinske kulture z diplomacijo in predstavitvijo Slovenije je zato tukaj čisto naravno, je dejal predsednik, ki se je zavzel za to, da bi se v projekt vključilo še več držav, saj lahko na ta način razvijemo novo razsežnost slovenske identitete v svetu.
6. december 2011 – Radovljica
Predsednik republike dr. Türk je obiskal Radovljico in se srečal z županom Cirilom Globočnikom in predstavniki Občine Radovljica. Po pogovoru se je srečal z otroki iz Vrtca Radovljica in si ogledal novoletno smrečico, ki so jo okrasili otroci.
Zatem je v starem mestnem jedru Radovljice obiskal prostore Turistično-informacijskega centra Radovljica, v Radovljiški graščini pa si je ogledal razstavo Letalstvo v modelih in stalno razstavo Anton Tomaž Linhart: 1756–1795. Predsednik je obiskal tudi prostore Ljudske univerze Radovljica, kjer se je seznanil z izvajanjem izobraževalnega programa PUM – Projektno učenje za mlajše odrasle.
V nadaljevanju je predsednik obiskal Kropo in si v podjetju UKO, umetnokovaška obrt in trgovina, Kropa, ogledal prodajni salon in proizvodnjo, ustavil pa se je tudi v Kovaškem muzeju Kropa. V Podnartu pa je predsednik obiskal družbo Atotech Slovenija in slovesno odprl nov proizvodno-skladiščni objekt z laboratorijem in čistilno napravo.
2 Gospodarsko področje
V letu 2011 se je gospodarska kriza nadaljevala in se na nekaterih področjih celo poglobila, kar je povečalo tudi socialne težave.
Predsednik republike se že od začetka svojega mandata zavzema za dejavno vlogo predsednika republike tudi na gospodarskem področju, saj se zaveda, da pretežni del moči države temelji na njeni gospodarski moči. V okviru tega je spremljal prizadevanja Vlade Republike Slovenije v gospodarstvu in se redno srečeval z ministri, pristojnimi za gospodarstvo, finance, kmetijstvo ter promet, pa tudi z guvernerjem slovenske centralne banke in člani fiskalnega sveta.
Ker je letos nastala velika razlika med prihodki in odhodki v proračunu Republike Slovenije in ker državni proračun pomembno vpliva na oživljanje gospodarstva, je predsednik posebno pozornost namenil spremljanju dela Fiskalnega sveta Republike Slovenije in se z njegovimi člani nekajkrat srečal. Predsednik meni, da sta njihovo poslanstvo in delo pomembni, vendar pomanjkljivo uzakonjeni, zato je Vladi Republike Slovenije predlagal, da s spremembami Zakona o javnih financah predlaga nekatere rešitve, ki bi natančneje opredelile naloge tega sveta.
Predsednik republike se je srečeval tudi s predstavniki sindikalnih ter delodajalskih združenj zaradi opredeljevanja ali izvedbe konkretnih projektov ali zaradi umirjanja razmer, ki so nastale kot posledica nestrinjanja pri sprejemanju sistemske zakonodaje (na primer Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ter Zakona o malem delu).
Pri spremljanju dogajanja v gospodarstvu je bil predsedniku tudi v letu 2011 v pomoč gospodarski svet. Vodilni gospodarstveniki so ga tekoče seznanjali s stanjem na posameznih gospodarskih področjih, spregovorili pa so tudi o svojih pogledih na reševanje vprašanj v naši državi. Predsednik je njihove predloge uradno ali neuradno poslal ustreznim institucijam. Posebej dragoceni so bili predlogi gospodarskega sveta o tem, katere države naj predsednik obišče skupaj z gospodarskimi delegacijami, kar se je pokazalo kot učinkovit ukrep pri zagotavljanju novih priložnosti za slovensko gospodarstvo na tujih trgih.
Predsednika republike so v šestih državah spremljale tudi močne gospodarske delegacije. Prav tako je Slovenijo z gospodarskimi delegacijami obiskalo šest voditeljev držav. Posamezne gospodarske delegacije, ki so predsednika spremljale med obiski v tujini, so imele od dvajset do skoraj sto poslovnežev. Enako številčne so bile tudi gospodarske delegacije, ki so s bile na obisku v naši državi.
Obiski so se pripravljali z usklajenim sodelovanjem Urada predsednika Republike Slovenije, Direktorata za gospodarsko diplomacijo Ministrstva za zunanje zadeve in Javne agencije Republike Slovenije za podjetništvo in tuje investicije (JAPTI).
Sodelovanje z Gospodarsko zbornico Slovenije pa je zlasti pri izhodnih delegacijah zamrlo, saj je GZS za svoje sodelovanje v gospodarskih delegacijah zahtevala finančno pokritje. Zaradi varčevanja Ministrstva za gospodarstvo je ta prek JAPTI-ja sofinanciralo gospodarske delegacije v bistveno zmanjšani višini, zato se je ustrezno zmanjšalo sodelovanje GZS pri snovanju in organizaciji gospodarskih delegacij. Na podlagi dosedanjih izkušenj smo tudi letošnje delegacije oblikovali tako, da smo na podlagi predhodnih analiz držav, ki so bile predvidene za obisk predsednika z gospodarsko delegacijo, za posamezna področja (zdraviliško, telekomunikacijsko, informacijsko, finančno, farmacevtsko) pripravili tudi srečanja in na gostiteljski strani slovenskim udeležencem zagotovili ustrezne sogovornike.
V letu 2011 smo pri pripravi obiskov v nekaterih posameznih državah opazili veliko zanimanje veleposlanikov (Nizozemska) ali gospodarskih atašejev (Črna gora), kar je še povečalo uspešnost gospodarskih delegacij. Pomembna novost, ki sta jo vpeljali omenjeni veleposlaništvi, je, da sta veleposlaništvi v gostiteljicah pridobivali podjetja gostiteljic za sodelovanje na poslovnih forumih in potem v Slovenijo sporočali želje po srečanju s slovenskimi podjetji.
Glede na odzive udeležencev gospodarskih delegacij lahko rečemo, da so bila njihova pričakovanja izpolnjena, obisk predsednika republike pa je v državi gostiteljici pospešil tudi pridobitev nekaterih poslov in podpis nekaterih pogodb. Obiski na najvišji ravni nedvomno pospešijo uresničitev projektov in dejavnosti, ki že potekajo, oziroma jim dajo novo spodbudo. Številna podjetja, ki so sodelovala v gospodarskih delegacijah, celo trdijo, da so k sklepanju konkretnih poslov – seveda ob veliki meri lastnega znanja, izkušenj in zmožnosti – svoj delež prispevale tudi dejavnosti in pobude predsednika republike. Opazili smo tudi, da sodelovanje navedenih delegacij ne koristi zgolj poglabljanju gospodarskega sodelovanja med podjetji posameznih držav, ampak tudi med posameznimi podjetji iz Slovenije, ki se srečajo v gospodarskih delegacijah, ki so spremljale predsednika republike.
Posamezne dejavnosti se z obiskom ne končajo, zato si posebej prizadevamo za poglabljanje stikov, ki so jih podjetja vzpostavila med obiski v tujini. Zato smo z Direktoratom za gospodarsko diplomacijo Ministrstva za zunanje zadeve vzpostavili sistem spremljanja dejavnosti in dejavnega razvijanja poslov oziroma zagotavljanja pomoči podjetjem, ki za to izrazijo željo.
Predsednik republike je v letu 2011 obiskal tudi 17 podjetij, ki so prodorna, družbeno odgovorna in socialno občutljiva, saj so pomemben dejavnik zagotavljanja socialne varnosti prebivalcev v njihovih okoljih. Ob obiskih podjetij se je seznanil s težavami in uspehi, s katerimi se ta podjetja srečujejo.
Predsednik se je srečeval tudi z organizacijami, ki so stanovska gospodarska združenja, sodeloval pa je tudi na prireditvah, na katerih so posamezne organizacije nagrajevale najboljše posameznike ali delovne organizacije, ki so lahko zgled za premagovanje težav oziroma so zgled odličnosti.
| Podjetje | |
6. 1. 2011 | Arex, Šentjernej | |
24. 3. 2011 | obisk izolskih ribičev, Izola | |
1. 6. 2011 | Droga Kolinska, PE Mirna | |
1. 6. 2011 | Optima, Šentrupert | |
1. 6. 2011 | M Tom, Mirna | |
16. 6. 2011 | Kolektor, Idrija | |
12. 7. 2011 | Radeče papir, Radeče | |
25. 10. 2011 | Impol, Slovenska Bistrica | |
26. 10. 2011 | BSH hišni aparati, Nazarje | |
9. 11. 2011 | Vinska klet Goriška Brda | |
9. 11. 2011 | Salonit Anhovo, Šmartno v Goriških brdih | |
15. 11. 2011 | DiaGenomi, Inštitut za biokemijo, Center za funkcijsko genomiko, Ljubljana | |
17. 11. 2011 | Pipistrel, Ajdovščina | |
24. 11. 2011 | Talum, Kidričevo | |
6. 12. 2011 | Turistično informacijski center Radovljica | |
6. 12. 2011 | UKO Kropa | |
6. 12. 2011 | Atotech Podnart | |
Srečanje z organizacijami, gospodarske prireditve | |
6. 1. 2011 | občina Šentjernej: Iskra PIO, Podgorje, d. o. o., HYB, L-TEK, Krka, Loging, Matisa MM, Simcol, Medical, Kobra team, Mizarstvo Cvelbar, CSC servisni center, Bos Grubar, Trac, Eltas, Kremen |
20. 1. 2011 | konferenca Poštenost – vir dolgoročne konkurenčnosti gospodarstva, Ljubljana | |
10. 3. 2011 | posvet DialogeM na posvetu delodajalcev, Radenci | |
24. 3. 2011 | občina Izola: Istrabenz plini, K. M .K. Box, Euroservis, Novi most | |
12. 4. 2011 | Terme Olimia, Terme Tuhelj, skupaj z delegacijo predsednika Hrvaške | |
15. 4. 2011 | konferenca o socialnem podjetništvu, Ljubljana | |
24. 5. 2011 | 50. obletnica OECD, Pariz | |
13. 6. 2011 | Statistični urad – okrogla miza, KC Brdo pri Kranju | |
12. 7. 2011 | občina Radeče: HSE, Savske elektrarne, GEN energija, HE Vrhovo, HE na spodnji Savi | |
28. 8. 2011 | odprtje 49. mednarodnega kmetijsko živilskega sejma, Gornja Radgona | |
15. 9. 2011 | pogovor o industrijskem razvoju Slovenije, Vila Podrožnik | |
29. 9. 2011 | jesensko srečanje Združenja Manager, Bernardin Portorož | |
5. 10. 2011 | občina Kranjska Gora: HIT Alpinee, HIT Korona, RTC Kranjska Gora, CŠOD Planica, Pension Lipa; LTO Kranjska Gora, Infrastruktura, Rosje Kranjska Gora |
6. 10. 2011 | Summit 100 Business leader SE Europe, Arandjelovac, Srbija | |
13. 10. 2011 | konferenca FDI Summit Slovenia 2011, Ljubljana | |
17. 10. 2011 | slavnostna akademija ob 40-letnici podpisa prve kolektivne pogodbe, Ljubljana | |
19. 10. 2011 | odprtje 5. strateške konference o trgovini, KC Brdo pri Kranju | |
25. 20. 2011 | občina Slovenska Bistrica: vinogradniška kmetija Zorjan, AHA EMMI, Območna obrtna zbornica |
22. 11. 2011 | odprtje 6. slovenskega foruma inovacij, Ljubljana | |
24. 11. 2011 | 30-letnica Slovenske kadrovske zveze, Kidričevo | |
8. 12. 2011 | 14. slovenski turistični forum, Portorož | |
8. 12. 2011 | sklepna prireditev Moja dežela – lepa in gostoljubna, Portorož | |
Svet za gospodarska vprašanja | |
13. 6. 2011 | seja sveta | |
14. 12. 2011 | delovno kosilo s člani sveta | |
Fiskalni svet | | |
5. 7. 2011 | seja sveta, predaja poročila FS za leto2010 | |
16. 9. 2011 | delovno kosilo s člani FS | |
Podelitev nagrad | | |
26. 10. 2011 | sklepna prireditev Slovenska gazela 2011, Ljubljana | |
10. 11. 2011 | podelitev mojstrskih diplom, Ljubljana | |
Srečanje gospodarstvenikov SLO z gospodarstveniki, ki spremljajo gostujočega predsednika | Število registriranih udeležencev |
16. 2. 2011 | poslovni forum z gospodarstveniki, ki so spremljali predsednika R Makedonije | 9 |
13. 4. 2011 | srečanje z gospodarstveniki, ki so spremljali predsednika R Armenije | 41 |
10. 5. 2011 | poslovni seminar z gospodarstveniki, ki so spremljali kralja Norveške | |
6. 6.2011 | srečanje z gospodarstveniki, ki so spremljali predsednika R Bolgarije | 17 |
9. 6. 2011 | poslovni forum z gospodarstveniki, ki so spremljali predsednika R Azerbajdžan | 59 |
Gospodarske delegacije, ki so spremljale predsednika na poti v tujino | Število registriranih udeležencev |
31. 1.–3. 2. 2011 | obisk v Katarju | 3 |
16. 3. 2011 | obisk v Češki republiki | 55 |
3. 5.–4. 5. 2011 | obisk v Islandiji | 27 |
5. 5.–6. 5. 2011 | obisk v Estoniji | 29 |
5.9.–6.9. 2011 | obisk v Črni gori | 15 |
11. 10.– 2. 10.2011 | obisk v Ukrajini | 74 |
28. 11.–29.11.2011 | obisk na Nizozemskem | 18 |
Pogovori o gospodarskih temah | |
3. 1. 2011 | mag. Stojan Binder, mag. Samo Hribar Milič, GZS | |
3. 1. 2011 | dr. Marko Kranjec, guverner Banke Slovenije | |
7. 1. 2011 | Marjan Eberlinc, direktor Geoplina plinovodi | |
10. 1. 2011 | dr. Patrick Vlačič, minister za promet | |
12. 1. 2011 | Milan Lukič, Jože Smole, Združenje delodajalcev Slovenije | |
13. 1. 2011 | Goran Brankovič, generalni direktor SŽ | |
13. 1.2011 | dr. Roko Žarnić (s sodelavci), minister za okolje in prostor | |
13. 1. 2011 | dr. Ivan Svetlik, minister za delo, družino in socialne zadeve | |
24. 1. 2011 | mag. Matjaž Janežič, generalni direktor HSE | |
3. 3. 2011 | mag. Irena Križman, Statistični urad, dr. Bogomir Kovač, EF | |
4. 3. 2011 | mag. Sibil Svilan, predsednik banke SID | |
4. 3. 2011 | Aleksander Geržina, Anton Ipavec | |
8. 3. 2011 | Marjan Eberlinc, direktor Geoplina plinovodi | |
8. 3. 2011 | dr. Franci Križanič, minister za finance | |
14. 3. 2011 | mag. Darja Radić, ministrica za gospodarstvo | |
18. 3. 2011 | dr. Roko Žarnić (s sodelavci), minister za okolje in prostor | |
19. 4. 2011 | mag. Mitja Gaspari, minister za razvoj in evropske zadeve | |
17. 5. 2011 | dr. Ivan Svetlik, minister za delo, družino in socialne zadeve | |
17. 5. 2011 | dr. Boris Cizelj, Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje v Bruslju, dr. Jadran Lanarčič, IJS | |
18. 5. 2011 | Aleksej Miller, Gazprom | |
14. 7. 2011 | CVI za Primorsko | |
19. 7. 2011 | Damjan Pintar, direktor Unitur Zreče | |
26. 7. 2011 | mag. Velimir Bole, EIPF | |
26. 8. 2011 | mag. Mitja Gaspari, minister za razvoj in evropske zadeve | |
2. 9. 2011 | dr. Boris Cizelj, Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje v Bruslju, dr. Jadran Lenarčič, IJS | |
18. 10. 2011 | pogovor z upravo BTC | |
24. 10. 2011 | Klemen Boštjančič, Robert Vuga, izvršna direktorja Adrie Airways | |
28. 10. 2011 | KSS Pergam | |
7. 11. 2011 | Sandi Češko, Živa Vadnov, Studio moderna | |
9. 11. 2011 | občina Brda: Trine Neblo, Projekt Nova Gorica, Cestno podjetje NG, Regijska razvojna agencija, Konzorcij Brda, Komunala NG |
22. 11. 2011 | dr. Mojmir Mrak, EF | |
24. 11. 2011 | delegacija gospodarstvenikov iz Srbije | |
30. 11. 2011 | dr. Marjan Senjur, dr. Jože Mencinger, dr. Rasto Ovin, dr. Bogomir Kovač | |
Nazaj na vrh strani.
V. Dejavnosti na področju manjšinske problematike
V letu 2011 so se dejavnosti predsednika Republike Slovenije začele s srečanjem predstavnikov naših manjšin, živečih v sosednjih državah. Pogovor, na katerega jih je povabil predsednik, je bil namenjen enotnemu slovenskemu kulturnemu prostoru in je bil pred slovenskim kulturnim praznikom. Udeležili so se ga predstavniki manjšinskih krovnih organizacij ter predstavniki kulturnih organizacij. Ob tej priložnosti je predsednik posebej omenil pomen sodelovanja v kulturi in izobraževanju kot temelja, na katerih lahko ohranjajo svojo identiteto.
Srečanje treh predsednikov v Trstu v letu 2010 in udeležba predsednikov sosednjih držav na državni slovesnosti ob letošnjem dnevu državnosti je spodbudilo boljše odnose teh držav do slovenske manjšine. Tako je načrtovano omizje pri italijanski vladi razumljeno kot nova priložnost za hitrejše in učinkovitejše reševanje manjšinskih vprašanj. Čeprav zaradi gospodarske krize in posledično tudi zamenjave italijanske vlade prvega pogovora še ni bilo, je pripravljenost treba izkoristiti. To je bila tudi vsebina pisma predsednika Republike Slovenije predsedniku Italije pred koncem letošnjega leta po pogovoru s predsednikoma obeh krovnih organizacij slovenske manjšine v Italiji.
Odnose med Slovenijo in Avstrijo je zaznamoval aprila dosežen dogovor o dvojezičnih krajevnih napisih. Dogovor, ki so ga dosegli avstrijska zvezna vlada, vlada avstrijske Koroške in koroški Slovenci, je več kot pol stoletja po podpisu Avstrijske državne pogodbe, katere 7. člen zagotavlja pravice slovenski manjšini v Avstriji, prinesel skupno 164 dvojezičnih krajevnih napisov in druge zaščitne ukrepe. Ta dosežek je omenil tudi predsednik Republike Slovenije ob srečanju s predstavniki slovenske manjšine, ki živijo v Avstriji. Prav tako je ponovno poudaril potrebo po notifikaciji Avstrijske državne pogodbe. Omenil je, da bi bilo prav, da bi Slovenija razen predstavnikov narodov nekdanje skupne države v posvetovanja pri Vladi Republike Slovenije vključila tudi predstavnike nemško govorečih prebivalcev ter bi tako dosegli trajne stike in tudi čim boljšo vključitev v uresničevanje posameznih projektov.
Predsednik je na začetku leta sprejel novoizvoljenega predsednika madžarske narodne skupnosti v Sloveniji. Na pogovoru s predsednikom je Ferenc Horvat, novi predsednik madžarske narodne skupnosti, predstavil program dela novega vodstva ter izrazil željo po boljšem sodelovanju s slovensko manjšino v Porabju.
14. 1. 2011 | sprejem predstavnikov krovnih organizacij slovenske manjšine v Italiji (SKGZ, SSO) pred obiskom predsednika RS v Italijanski i republiki | predsedniška palača | sprejem |
22. 1. 2011 | 41. srečanje Slovencev Videmske pokrajine in Posočja | Bovec | udeležil se ga je generalmajor Ladislav Lipič |
7. 2. 2011 | sprejem predstavnikov zamejskih Slovencev in pogovor o kulturi | predsedniška palača | sprejem in pogovor |
17. 2. 2011 | pogovor z ministrico za kulturo Majdo Širca na temo Kočevarjev | predsedniška palača | pogovor |
7. 3. 2011 | sprejem in pogovor z novim vodstvom madžarske narodne skupnosti v Sloveniji | predsedniška palača | sprejem in pogovor |
25. 3. 2011 | srečanje predsednika s predstavniki italijanske manjšine | Izola | pogovor |
8. 4. 2011 | prireditev ob svetovnem dnevu Romov | Črenšovci | udeležil se je je generalmajor Ladislav Lipič |
15. 4. 2011 | sprejem predstavnikov slovenskih manjšinskih organizacij z avstrijske Koroške | predsedniška palača | sprejem pri generalmajorju Ladislavu Lipiču |
31. 8. 2011 | sprejem predstavnikov Enotne liste | predsedniška palača | sprejem |
21. 11. 2011 | sprejem predstavnikov Kulturnega doma Gorica | predsedniška palača | sprejem |
Nazaj na vrh strani.
VI. Mednarodne dejavnosti
1 državniški obiski
1.1 v tujini
17. 1.–19. 1. 2011 | Italijanska republika |
3. 5.–5. 5. 2011 | Republika Islandija |
1.2 v Republiki Sloveniji
9. 5.–10. 5. 2011 | norveški kraljevi par, kralj Herald V. in kraljica Sonja |
2 uradni obiski
2.1 v tujini
11. 1. 2011 | Kneževina Monako |
5. 5.–6. 5. 2011 | Republika Estonija |
5. 9.–6. 9. 2011 | Črna gora |
11. 10.–12. 10. 2011 | Ukrajina |
2.2 v Republiki Sloveniji
15. 2.–16. 2. 2011 | predsednik Republike Makedonije Gjorge Ivanov |
13. 4.–14. 4. 2011 | predsednik Republike Armenije Serzh Sargsyan |
19. 4.–20. 4. 2011 | predsednik Republike Avstrije Heinz Fischer |
6. 6.–7. 6. 2011 | predsednik Republike Bolgarije Georgi Parvanov |
9. 6.–10. 6. 2011 | predsednik Republike Azerbajdžan Ilham Alijev |
3 delovni obiski
3.1 v Republiki Sloveniji
28. 2. 2011 | predsedstvo BIH |
23. 3. 2011 | predsednik Republike Hrvaške Ivo Josipović |
18. 7. 2011 | predsednica Republike Kosovo Atifete Jahjaga |
3.2 v tujini (udeležba na mednarodnih dogodkih)
31. 1.–2. 2. 2011 | delovni obisk v Katarju |
16. 3. 2011 | delovni obisk v Češki republiki |
8. 4.–9. 4. 2011 | neuradno srečanje Skupine Arraiolos v Budimpešti, Madžarska |
15. 5.–16. 5. 2011 | delovni obisk v Rusiji |
23. 5.–25. 5. 2011 | forum voditeljev ob 50. obletnici Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v Parizu, Francija |
24. 5. 2011 | Unescov Forum za prihodnost (UNESCO Future Forum) na temo Izzivi zelenega gospodarstva in zelenih družb: odnosi, politike, vodenje, Pariz |
27. 5.–28. 5. 2011 | 17. vrh predsednikov srednjeevropskih držav v Varšavi, Poljska |
2. 6. 2011 | slovesnosti ob 150. obletnici združitve Italije v Rimu, Italija |
8. 6. 2011 | svetovni gospodarski forum o Evropi in Srednji Aziji na Dunaju, Avstrija |
25. 6. 2011 | slovesnost ob 20. obletnici državnosti Republike Hrvaške v Zagrebu, Hrvaška |
27. 6.–30. 6. 2011 | udeležba na visokem dogodku OZN o svetovnem upravljanju, New York, ZDA |
4. 7. 2011 | slavnostni koncert slovenske in hrvaške filharmonije v Zagrebu, Hrvaška |
28. 8.–29. 8. 2011 | evropski forum Alpbach, Avstrija |
11. 9. 2011 | mednarodno srečanje za mir in spominska slovesnost ob 10. obletnici terorističnega napada na ZDA, München, Nemčija |
19. 9.–21. 9. 2011 | 66. zasedanje Generalne skupščine OZN in visoki dogodki v New Yorku, ZDA |
6. 10. 2011 | regionalni vrh poslovnih voditeljev Jugovzhodne Evrope Summit100 v Aranđelovcu, Srbija |
28. 11.–29. 11. 2011 | delovni obisk v Kraljevini Nizozemski |
23. 12. 2011 | udeležba na pogrebni slovesnosti ob smrti prvega predsednika Češke republike Vaclava Havla, Praga, Češka republika |
3.3 govori in predavanja v tujini
18. 1. 2011 | predavanje na Univerzi La Sapienza v Rimu Prihodnost Evropske unije: tri prednostna vprašanja |
4. 5. 2011 | predavanje na Univerzi v Islandiji,okrogla miza z naslovom Slovenija v Evropski uniji in mednarodni skupnosti, Islandija |
23. 5. 2011 | predavanje na Francoskem inštitutu za mednarodne odnose z naslovom 20 let po osamosvojitvi: izkušnje Republike Slovenije (in zakaj smo še vedno optimisti), Pariz |
12. 10. 2011 | predavanja na Inštitutu za mednarodne odnose Kijevske narodne univerze Tarasa Ševčenka na temo Evropska varnost in sodelovanje danes v Kijevu, Ukrajina |
12. 10. 2011 | predavanje na Narodni univerzi Vasilija Nazareviča Karazina v Harkovu na temo Nove države v mednarodni skupnosti: primer Slovenije in Ukrajine, Ukrajina |
29. 11. 2011 | predavanje na Meddržavnem sodišču v Haagu, Nizozemska |
4 sprejemi pri predsedniku Republike Slovenije
12. 1. 2011 | predstavniki slovenske manjšine v Italiji |
14. 1. 2011 | predstavniki italijanske narodne skupnosti v Sloveniji |
24. 1. 2011 | diplomatski zbor |
27. 1. 2011 | nekdanji veleposlanik EU v RS Erwan Fouere |
7. 2. 2011 | evropska komisarka za podnebne ukrepe Connie Hedegaard |
7. 2. 2011 | predstavniki slovenskih narodnih skupnosti Avstrije, Italije, Madžarske in Hrvaške |
21. 2. 2011 | vodja spodnjega doma Parlamenta Velike Britanije in Severne Irske John Bercow |
14. 3. 2011 | marčno srečanje vodij misij držav članic EU |
22. 3. 2011 | predsednik Vlade Ruske federacije Vladimir Putin |
7. 4. 2011 | komisar Sveta Evrope za človekove pravice Thomas Hammarberg |
15. 4. 2011 | minister za evropske zadeve Republike Turčije Egemen Bagis |
15. 4. 2011 | član Stalnega odbora politbiroja CK KP Kitajske Li Čangčun |
21. 4. 2011 | minister za zunanje zadeve Ruske federacije Sergej Lavrov |
11. 5. 2011 | predsednik Hrvaškega sabora Luka Bebić |
30. 5. 2011 | predsednica Vlade Slovaške republike Iveta Radič |
20. 6. 2011 | stalni predstavnik Ruske federacije za NATO Dmitrij Rogozin |
24. 6. 2011 | predsedniki Avstrije, Italije, Madžarske in Hrvaške |
8. 7. 2011 | stalni predstavnik ZDA pri Natu Ivo H. Daalder |
31. 7. 2011 | predsednik Državne dume federalnega zbora Ruske federacije Boris Grizlov |
30. 8. 2011 | kanclerka Zvezne republike Nemčije Angela Merkel |
1. 9. 2011 | mufti Nedžad Grabus |
26. 10. 2011 | predstavniki slovenske manjšine v Italiji |
5 dvostranska srečanja
5.1 srečanja na visoki ravni v tujini
11. 1. 2011 | knez Albert II. Monaški |
17. 1. 2011 | predsednik Italijanske republike Giorgio Napolitano |
1. 2. 2011 | emir Države Katar šejk Hamad bin Khalifa Al-Thani |
16. 3. 2011 | predsednik Češke republike Václav Klaus |
3. 5. 2011 | predsednik Republike Islandije Ólafur Ragnar Grímsson |
5. 5. 2011 | predsednik Republike Estonije Toomas Hendrik Ilves |
16. 5. 2011 | predsednik Ruske federacije Dmitrij Medvedjev |
5. 9. 2011 | predsednik Črne gore Filip Vujanović |
11. 10. 2011 | predsednik Ukrajine Viktor Janukovič |
5.2 druga dvostranska srečanja predsednika republike v tujini
11. 1. 2011 | predsednik Vlade Kneževine Monako Michel Roger |
17. 1. 2011 | predsednik Poslanske zbornice Italijanske republike Gianfranco Fini |
17. 1. 2011 | predsednik Senata Italijanske republike Renato Schifani |
18. 1. 2011 | župan Rima Giovanni Alemann |
18. 1. 2011 | predsednik Sveta ministrov Italijanske republike Silvio Berlusconi |
19. 1. 2011 | predsednik Dežele Lombardije Roberto Formigoni |
19. 1. 2011 | županja mesta Milano Letizia Moratti |
19. 1. 2011 | predsednik Pokrajine Milano Guido Podestà |
8. 4. 2011 | predsednik Italijanske republike Giorgio Napolitano |
9. 4. 2011 | predsednik Republike Poljske Bronisław Komorowski |
9. 4. 2011 | predsednik Zvezne republike Nemčije Christian Wulff |
9. 4. 2011 | predsednik Republike Madžarske Pál Schmitt |
3. 5. 2011 | predsednica parlamenta Republike Islandije Ásta R. Jóhannesdóttir |
4. 5. 2011 | predsednica Vlade Republike Islandije Jóhanna Sigurðardóttir |
6. 5. 2011 | predsednica Parlamenta Republike Estonije Ene Ergma |
6. 5. 2011 | predsednik Vlade Republike Estonije Andrus Ansip |
24. 5. 2011 | predsednik Senata Francoske republike Gérard Larcher |
24. 5. 2011 | generalna direktorica Unesca Irina Bokova |
24. 5. 2011 | nekdanji predsednik Vlade Francoske republike Michel Rochard |
28. 5. 2011 | vršilec dolžnosti predsednika Republike Moldove Marian Lupu |
25. 5. 2011 | predsednica Republike Kosovo Atifete Jahjaga |
27. 6. 2011 | predsedujoči 65. zasedanju Generalne skupščine OZN Joseph Deiss |
28. 6. 2011 | generalni sekretar OZN Ban Ki Mun |
29. 8. 2011 | tožilec Mednarodnega kazenskega sodišča v Haagu (ICC) Luis Moren Ocampo |
5. 9. 2011 | predsednik Skupščine Črne gore Ranko Krivokapić |
5. 9. 2011 | predsednik Vlade Črne gore Igor Lukšić |
19. 9. 2011 | generalni sekretar OZN Ban Ki Mun |
19. 9. 2011 | predsednik Generalne skupščine OZN Nasir Abdulaziz Al-Naser |
19. 9. 2011 | generalni sekretar Arabske lige Nabil Elaraby |
11. 10. 2011 | predsednik Vlade Ukrajine Mikola Azarov |
12. 10. 2011 | predsednik Vrhovne rade Ukrajine Volodimir Litvinov |
12. 10. 2011 | guverner – vodja harkovske regionalne državne uprave Mihail Dobkin |
12. 10. 2011 | župan mesta Harkov Gennadi Kernes |
28. 11. 2011 | nizozemska kraljica Beatrix |
29. 11. 2011 | predsednik Meddržavnega sodišča v Haagu Hisashi Owado |
6 sprejemi veleposlanic in veleposlanikov
26. 1. 2011 | stalni diplomatski predstavnika Svetega sedeža v RS, apostolski nuncij msgr. Santos Abril y Castelló (poslovilni obisk) |
18. 2. 2011 | veleposlanik Koreje Shim Yoon-joe (poslovilni obisk) |
28. 2. 2011 | veleposlanik Gruzije Nikoloz Nikolozišvili (poslovilni obisk) |
22. 3. 2011 | veleposlanica Kube Norma Miguelina Goicochea Estenoz (poslovilni obisk) |
6. 7. 2011 | veleposlaniki držav EU |
11. 7. 2011 | veleposlanik Ukrajine Vadim Primačenko (poslovilni obisk) |
18. 7. 2011 | veleposlanik Italije Alessandro Pietromarchi (poslovilni obisk) |
20. 7. 2011 | veleposlanik Češke Petr Voznica |
21. 7. 2011 | veleposlanik Egipta Ahmed Farouk (poslovilni obisk) |
30. 8. 2011 | veleposlanik Cipra Charalambos Panayides (poslovilni obisk) |
28. 9. 2011 | veleposlanica Kraljevine Norveške Guro Katharina Helwig Vikor (poslovilni obisk) |
21. 11. 2011 | veleposlanica Federativne republike Brazilije Debora Vainer Barenboim (poslovilni obisk) |
5. 12. 2011 | veleposlaniki držav skupine V 4 |
7. 12. 2011 | veleposlanik Grčije Dionyssios Coundoureas (poslovilni obisk) |
12. 12. 2011 | veleposlanica Romunije Dana Constantinescu (poslovilni obisk) |
14. 12. 2011 | Veleposlanik Združenih držav Amerike Joseph A. Mussomeli |
7 sprejemi poverilnih pisem veleposlanic in veleposlanikov
20. 1. 2011 | veleposlanik Makedonije Igor Popov |
20. 1. 2011 | veleposlanica Ruande Immaculee Uwanyiligira |
20. 1. 2011 | veleposlanik Estonije Priit Pallum |
18. 2. 2011 | veleposlanik Poljske Cezary Krol |
18. 2. 2011 | veleposlanik Čila Alfredo A. Labbe |
2. 3. 2011 | veleposlanik Japonske Toshimitsu Ishigure |
13. 5. 2011 | veleposlanica Andore Eva Descarrega Garcia |
13. 5. 2011 | veleposlanica Tajske Nongnuth Phetcharatana |
13. 5. 2011 | veleposlanik Jemna Abdulhakim Abdulrahman Al-Eryani |
15. 6. 2011 | veleposlanik Kube Juan Carlos Marsana Aguilere |
15. 6. 2011 | veleposlanik Svetega sedeža, nuncij Juliusz Janusz |
15. 6. 2011 | veleposlanik Moldove Alexander Codrean |
15. 6. 2011 | veleposlanik Kolumbije Freddy Padilla de Leon |
15. 6. 2011 | veleposlanik San Marina Renzo Ghiotti |
15. 6. 2011 | veleposlanik Nove Zelandije Philip Wallace Griffiths |
15. 7. 2011 | veleposlanik Socialistične republike Vietnam Nguyen Thiep |
15. 7. 2011 | veleposlanik Gruzije Alexander Nalbandov |
3. 10. 2011 | veleposlanik Ukrajine Mikola Kiričenko |
3. 10. 2011 | veleposlanik Koreje Cho Hyun |
3. 10. 2011 | veleposlanica Egipta Heba Sedhom |
3. 10. 2011 | veleposlanik Cipra Costas Leontiou |
10. 10. 2011 | veleposlanica Italije Rossella Franchini |
10. 10. 2011 | veleposlanica Republike Sejšeli Viviane Fock Tave |
10. 10. 2011 | veleposlanik Zvezne republike Nigerije Charles A. Ononye |
20. 10. 2011 | veleposlanik Laoške ljudske demokratične republike Khamkheuang Bounteum |
20. 10. 2011 | veleposlanik Kraljevine Švedske Nils Daag |
16. 11. 2011 | veleposlanik Republike Finske Pekka Metso |
16. 11. 2011 | veleposlanik Republike Tunizije Mohamed Samir Koubaa |
16. 11. 2011 | veleposlanik Demokratične socialistične republike Šrilanke Aliyar Abdul Azeez |
16. 11. 2011 | veleposlanik Velikega vojvodstva Luksemburg Hubert Wurth |
8 odpoklici in imenovanja veleposlanikov
Predsednik Republike Slovenije je odpoklical 4 in imenoval 33 veleposlanikov Republike Slovenije.
Nazaj na vrh strani.
januar | |
5. 1. 2011 | nagovor ob sprejemu kolednikov |
12. 1. 2011 | nagovor na posvetu o razvojni zeleni knjigi |
18. 1. 2011 | predavanje na univerzi La Sapienza, Rim |
20. 1. 2011 | nagovor na konferenci o konkurenčnosti |
24. 1. 2011 | govor na ponovoletnem sprejemu za diplomatski zbor |
25. 1. 2011 | nagovor na slovesnosti ob izidu monografije Geologija Slovenije |
27. 1. 2011 | nagovor na pogovoru o domoljubju |
februar | |
7. 2. 2011 | nagovor na sprejemu za zamejske Slovence |
9. 2. 2011 | nagovor na slovesnosti ob odprtju mednarodnega leta kemije |
10. 2. 2011 | nagovor na odprtju razstave Miljenka Licula |
14. 2. 2011 | nagovor na podelitvi odlikovanj (ZDIS, Toth, Turk) |
16. 2. 2011 | nagovor na slovensko-makedonski poslovni konferenci |
marec | |
1. 3. 2011 | nagovor na sprejemu za Prešernove nagrajence |
3. 3. 2011 | nagovor na podelitvi odlikovanja (organizatorji pokala Vitranc) |
4. 3. 2011 | nagovor na slovesnosti ob 50. obletnici pokala Vitranc |
7. 3. 2011 | govor na slovesnosti ob dnevu pomorstva |
7. 3. 2011 | nagovor na prireditvi Oninih 50 |
8. 3. 2011 | nagovor na odprtju mednarodnega sejma Dom |
9. 3. 2011 | nagovor na slovesnosti ob 130. obletnici prve psihiatrične bolnišnice |
10. 3. 2011 | nagovor na posvetu o socialnem dialogu v EU |
16. 3. 2011 | nagovor na češko-slovenski poslovni konferenci, Praga |
16. 3. 2011 | predavanje na Karlovi univerzi, Praga |
17. 3. 2011 | nagovor ob kvalifikacijah smučarskih poletov v Planici |
21. 3. 2011 | nagovor na zasedanju otroškega parlamenta |
22. 3. 2011 | nagovor ob obisku Kemijskega inštituta |
22. 3. 2011 | nagovor na simpoziju Morala med šolo in družbo |
25. 3. 2011 | nagovor na simpoziju Medicina in pravo |
april | |
7. 4. 2011 | nagovor na prireditvi Moj zdravnik |
8. 4. 2011 | predavanje na Odvetniški šoli |
8. 4. 2011 | nagovor na zasedanju srečanja Skupine Arraiolos, Budimpešta |
12. 4. 2011 | nagovor na posvetu o pravicah invalidov |
12. 4. 2011 | nagovor na okrogli mizi o gospodarskem sodelovanju s Hrvaško |
15. 4. 2011 | nagovor na konferenci o socialnem podjetništvu |
18. 4. 2011 | nagovor na odprtju Slovenskih dnevov knjige |
21. 4. 2011 | nagovor ob sprejemu zelenega Jurija |
22. 4. 2011 | nagovor na prireditvi Zemljo so nam posodili otroci |
22. 4. 2011 | nagovor ob udeležbi v akciji Star papir za novo upanje |
26. 4. 2011 | govor na državni počastitvi dneva upora proti okupatorju |
maj | |
4. 5. 2011 | nagovor na islandsko-slovenski poslovni konferenci, Reykjavik |
4. 5. 2011 | predavanje na Univerzi Islandije, Reykjavik |
7. 5. 2011 | nagovor na sprejemu ob Mednarodnem srečanju pisateljev |
8. 5. 2011 | govor na slovesnosti ob dnevu Evrope in prazniku Ljubljane |
9. 5. 2011 | nagovor na podelitvi odlikovanja (Al-Khashman) |
10. 5. 2011 | nagovor na slovensko-norveškem poslovnem forumu |
11. 5. 2011 | nagovor na prireditvi za večjo varnost v cestnem prometu |
12. 5. 2011 | nagovor na odprtju razstave o Kočevskem v vojni za Slovenijo |
15. 5. 2011 | govor na slovesnosti ob dnevu Slovenske vojske |
16. 5. 2011 | nagovor na konferenci o korporativni družbeni odgovornosti in filantropiji |
17. 5. 2011 | nagovor na slovesnosti ob izidu jubilejne izdaje ustave |
19. 5. 2011 | nagovor na podelitvi odlikovanj (Glavan, Likar, Ružič) |
20. 5. 2011 | nagovor na slovesnosti ob 50. obletnici Bralne značke |
20. 5. 2011 | nagovor na srečanju s člani Moškega pevskega zbora Vres |
21. 5. 2011 | govor na slovesnosti ob 20. obletnici pekrskih dogodkov |
23. 5. 2011 | nagovor na sprejemu ob 20. obletnici samostojnosti Slovenije, Pariz |
23. 5. 2011 | predavanje na Francoskem inštitutu za mednarodne odnose, Pariz |
24. 5. 2011 | nagovor na Unescovem Forumu za prihodnost, Pariz |
24. 5. 2011 | govor na plenarnem zasedanju Foruma voditeljev OECD, Pariz |
24. 5. 2011 | nagovor ob posvetitvi lipe s predsednikom senata Francije, Pariz |
25. 5. 2011 | nagovor na panelni razpravi Foruma voditeljev OECD, Pariz |
28. 5. 2011 | nagovor na odprtju slovenskega trga v Varšavi |
30. 5. 2011 | nagovor na sprejemu ob dnevu pripadnikov mirovnih misij OZN |
junij | |
1. 6. 2011 | nagovor na prireditvi ob 20. obletnici Slovenske tiskovne agencije |
4. 6. 2011 | govor na slovesnosti društva izgnancev ob 70. obletnici izgona Slovencev |
7. 6. 2011 | nagovor na slovensko-bolgarski poslovni konferenci |
8. 6. 2011 | nagovor na WEF za Evropo in Srednjo Azijo, Dunaj |
8. 6. 2011 | nagovor na sprejemu ob 20. obletnici Slovenije, Dunaj |
9. 6. 2011 | govor na slovesnosti ob 40. obletnici sodniškega društva |
10. 6. 2011 | nagovor na slovensko-azerbajdžanski poslovni konferenci |
10. 6. 2011 | nagovor ob odprtju muzeja azerbajdžanskemu narodnemu heroju Mihajlu |
13. 6. 2011 | nagovor na okrogli mizi Statističnega urada Republike Slovenije |
14. 6. 2011 | nagovor na sprejemu za člane državnih organov iz leta 1991 |
15. 6. 2011 | nagovor ob odprtju razstave Bil sem zraven v Brežicah |
16. 6. 2011 | nagovor ob odprtju novega razvojno-tržnega centra koncerna Kolektor |
17. 6. 2011 | nagovor na sprejemu slovenskih specialnih olimpijskih tekmovalcev |
18. 6. 2011 | nagovor na slovesnosti ob 130. obletnici organiziranega sladkovodnega ribištva |
18. 6. 2011 | govor na slovesnosti ob 20. obletnici napada na rtv-oddajnik Kum |
20. 6. 2011 | nagovor na podelitvi odlikovanj (Kovačič, Peršin) |
20. 6. 2011 | nagovor na sprejemu za prostovoljce ob koncu projekta Prostovoljec leta |
21. 6. 2011 | nagovor ob postavitvi temeljnega kamna za novo medicinsko fakulteto v Mariboru |
22. 6. 2011 | nagovor na odprtju razstave društva gluhoslepih Dlan |
23. 6. 2011 | nagovor na podelitvi odlikovanja (Policija) |
24. 6. 2011 | nagovor na srečanju predsednikov Slovenije in štirih sosednjih držav |
24. 6. 2011 | nagovor na sprejemu za svojce padlih in ranjene v vojni za Slovenijo |
24. 6. 2011 | govor na državni počastitvi dneva državnosti |
27. 6. 2011 | nagovor na sprejemu ob 20. obletnici samostojnosti Slovenije, New York |
28. 6. 2011 | nagovor na podelitvi odlikovanja (Grom), New York |
28. 6. 2011 | govor na razpravi Združenih narodov o svetovnem upravljanju, New York |
30. 6. 2011 | nagovor na vseslovenskem srečanju upokojencev |
30. 6. 2011 | nagovor ob odkritju novega spomenika na Letališču Jožeta Pučnika |
julij | |
1. 7. 2011 | nagovor na mednarodnem simpoziju za odnose z javnostmi BledCom |
5. 7. 2011 | nagovor na odprtju razstave slovenskih akademskih slikarjev |
9. 7. 2011 | govor na srečanju državnikov pri Najevski lipi |
11. 7. 2011 | nagovor na podelitvi odlikovanj (Destovnik, Kralj, Mejač, zveza gluhih) |
31. 7. 2011 | govor na slovesnosti pri Ruski kapelici pod Vršičem |
avgust | |
20. 8. 2011 | nagovor na mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu Agra |
23. 8. 2011 | nagovor na konferenci o izobraževanju za medkulturne odnose ter aktivno državljanstvo |
26. 8. 2011 | nagovor na konferenci evropskega projekta Impletum |
26. 8. 2011 | nagovor ob razglasitvi Lendave za svetovno prestolnico bograča |
26. 8. 2011 | nagovor ob vpisu v knjigo pokroviteljev prestolnice bograča |
27. 8. 2011 | nagovor ob odprtju športne dvorane v Mokronogu |
28. 8. 2011 | govor na političnem simpoziju evropskega foruma Alpbach |
september | |
1. 9. 2011 | nagovor ob odprtju Kristalne palače v Ljubljani |
5. 9. 2011 | nagovor na makedonsko-slovenskem poslovnem forumu, Miločer |
7. 9. 2011 | nagovor na sprejemu za dobitnike medalj na mladinski gasilski olimpijadi |
7. 9. 2011 | govor na konferenci Mednarodnega združenja sodnikov za pravo beguncev |
9. 9. 2011 | govor na odprtju Strateškega foruma Bled |
9. 9. 2011 | nagovor na okrogli mizi Strateškega foruma Bled |
11. 9. 2011 | govor na Mednarodnem srečanju za mir, München |
15. 9. 2011 | nagovor ob odkritju znamenja v spomin na žrtve nemškega ujetniškega tabora v Melju |
15. 9. 2011 | nagovor na slovesnosti ob 90. obletnici podjetja Saturnus |
17. 9. 2011 | nagovor na sprejemu za otroke s posebnimi potrebami |
17. 9. 2011 | nagovor na slovesnosti ob 80. obletnici organiziranosti gluhih in naglušnih |
19. 9. 2011 | nagovor na Visokem srečanju OZN o nenalezljivih boleznih, New York |
20. 9. 2011 | nagovor na zasedanju pobude Clinton Global Initiative, New York |
21. 9. 2011 | govor na 66. zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov |
24. 9. 2011 | nagovor na slovesnosti ob 64. obletnici priključitve Primorske matični domovini |
26. 9. 2011 | nagovor na sprejemu za zlate maturante |
27. 9. 2011 | predavanje na mednarodni konferenci o izzivih upiranja terorizmu |
29. 9. 2011 | govor na konferenci Evropskega inštituta za socialne pravice |
29. 9. 2011 | nagovor na kongresu menedžerjev |
oktober | |
1. 10. 2011 | nagovor na sklepni prireditvi Evropohoda 2011 |
3. 10. 2011 | nagovor na odprtju razstave o trajnostni arhitekturi |
4. 10. 2011 | nagovor na sprejemu prostovoljcev Zveze prijateljev mladine Slovenije |
5. 10. 2011 | govor na slovesnosti ob 90. obletnici bolnišnice Golnik |
6. 10. 2011 | nagovor na vrhu poslovnih voditeljev JV Evrope, Aranđelovac |
7. 10. 2011 | govor na slovesnosti ob 20. obletnici slovenske carine |
8. 10. 2011 | nagovor na prireditvi Praznik kozjanskega jabolka |
11. 10. 2011 | nagovor na ukrajinsko-slovenskem poslovnem forumu, Kijev |
12. 10. 2011 | predavanje na kijevskem univerzitetnem Inštitutu za mednarodne odnose, Kijev |
12. 10. 2011 | predavanje na Narodni univerzi Vasilija Nazareviča Karazina, Harkov |
12. 10. 2011 | nagovor na ukrajinsko-slovenskem poslovnem forumu, Harkov |
12. 10. 2011 | nagovor na slovesnosti ob 20. obletnici Olimpijskega komiteja Slovenije |
13. 10. 2011 | nagovor na mednarodni konferenci o tujih neposrednih naložbah |
13. 10. 2011 | nagovor na podelitvi odlikovanja (zdravniško društvo) |
14. 10. 2011 | nagovor na slovesnosti ob 25. obletnici Poslovne šole Bled |
14. 10. 2011 | govor na Dnevih slovenskih pravnikov |
14. 10. 2011 | govor na slovesnosti ob 150. obletnici Zdravniškega društva Slovenije |
17. 10. 2011 | nagovor na slovesnosti ob 40. obletnici podpisa Kolektivne pogodbe v obrti in podjetništvu |
18. 10. 2011 | govor na slovesnosti ob 20. obletnici Vrhovnega sodišča Republike Slovenije |
19. 10. 2011 | nagovor na Strateški konferenci o trgovini |
20. 10. 2011 | nagovor na podelitvi odlikovanja (Pipistrel) |
22. 10. 2011 | govor na slovesnosti ob 20. obletnici odhoda zadnjega vojaka JA iz Slovenije |
26. 10. 2011 | nagovor na prireditvi Slovenska gazela 2011 |
november | |
4. 11. 2011 | govor na slovesnosti ob dnevu pravosodja |
8. 11. 2011 | nagovor na podelitvi odlikovanj (Heber, Pogačnik, Vodopija) |
10. 11. 2011 | nagovor na konferenci Slovenskega združenja za kakovost in odličnost |
10. 11. 2011 | nagovor na podelitvi mojstrskih diplom Obrtno-podjetniške zbornice |
14. 11. 2011 | govor na slovesnosti ob 50. obletnici Pedagoške fakultete |
14. 11. 2011 | govor na Zboru državnih tožilcev |
18. 11. 2011 | nagovor na odprtju Slovenskega urološkega kongresa |
22. 11. 2011 | nagovor na odprtju Slovenskega foruma inovacij |
22. 11. 2011 | nagovor na Slovenskem knjižnem sejmu |
23. 11. 2011 | govor na slovesnosti ob dnevu Rudolfa Maistra |
24. 11. 2011 | nagovor na slovesnosti ob 30. obletnici Slovenske kadrovske zveze |
28. 11. 2011 | nagovor na nizozemsko-slovenski poslovni konferenci, Rotterdam |
29. 11. 2011 | nagovor na podelitvi odlikovanja (komite za priznanje Slovenije), Haag |
29. 11. 2011 | nagovor na Meddržavnem sodišču v Haagu |
december | |
1. 12. 2011 | nagovor na podelitvi odlikovanja (Bralna značka, Poslovna šola Bled) |
1. 12. 2011 | govor na slovesnosti ob 50. obletnici Fakultete za družbene vede |
2. 12. 2011 | nagovor na sprejemu ob svetovnem dnevu invalidov |
6. 12. 2011 | nagovor ob odprtju novega objekta družbe Atotech Slovenija |
7. 12. 2011 | nagovor na prireditvi o slovenskem podeželju po 20 letih samostojnosti |
8. 12. 2011 | nagovor na Slovenskem turističnem forumu |
8. 12. 2011 | nagovor na sklepni prireditvi projekta Moja dežela – lepa in gostoljubna |
13. 12. 2011 | predavanje častniškemu zboru Slovenske vojske |
15. 12. 2011 | nagovor ob sprejemu Luči miru iz Betlehema |
15. 12. 2011 | nagovor na sprejemu za pripadnike obrambnovarnostnega sistema |
16. 12. 2011 | nagovor na znanstvenem posvetu Dvajset let slovenske državnosti |
20. 12. 2011 | nagovor na sprejemu za predstavnike humanitarnih organizacij |
20. 12. 2011 | nagovor na sprejemu za poslance državnega zbora v obdobju 2008–2011 |
21. 12. 2011 | nagovor na prvi seji državnega zbora v novem sklicu |
21. 12. 2011 | nagovor na sprejemu za najboljše športnike v letu 2011 |
27. 12. 2011 | nagovor na slovesnosti Hanuka 5772 |
27. 12. 2011 | nagovor na sprejemu za novinarje in urednike |
28. 12. 2011 | nagovor – videokonferenca s pripadniki Slovenske vojske v tujini |
Nazaj na vrh strani.
VIII. Aktivnosti na področju odnosov z javnostm
januar | |
6. 1. 2011 | izjava za medije ob obisku občine Šentjernej |
13. 1. 2011 | intervju za Radio Koper/Capodistria |
14. 1. 2011 | izjava za medije ob sprejemu predstavnikov italijanske manjšine |
14. 1. 2011 | intervju za Primorski dnevnik |
14. 1. 2011 | intervju za slovenski program RAI |
17. 1. 2011 | novinarska konferenca s predsednikom Italije, Rim |
17. 1. 2011 | intervju za časopis Corriere della Sera, Rim |
18. 1. 2011 | kratki sestanek za slovenske medije o državniškem obisku v Italiji, Rim |
18. 1. 2011 | intervju za italijansko tiskovno agencijo ANSA, Rim |
18. 1. 2011 | intervju za Uniroma.tv, Rim |
19. 1. 2011 | novinarska konferenca s predsednikom Dežele Lombardije, Milano |
19. 1. 2011 | intervju za Il Sole 24 Ore, Milano |
19. 1. 2011 | izjava za portal Slomedia.it o obisku v Milanu, Milano |
20. 1. 2011 | izjava za medije ob udeležbi na konferenci o konkurenčnosti |
25. 1. 2011 | izjava za medije ob izidu monografije Geologija Slovenije |
25. 1. 2011 | intervju za Televizijo Slovenija |
26. 1. 2011 | intervju za portal Vest.si |
28. 1. 2011 | izjava za medije po pogovoru s humanitarnimi organizacijami |
31. 1. 2011 | izjava za javnost o Zakonu o prostovoljstvu |
februar | |
1. 2. 2011 | izjava za javnost o Zakonu o socialnem podjetništvu |
7. 2. 2011 | intervju za Mladino |
10. 2. 2011 | novinarska konferenca o aferi Velikovec |
10. 2. 2011 | izjava za Televizijo Slovenija o razmerah v Egiptu |
11. 2. 2011 | izjava za medije po pogovoru o kršenju pravic delavcev |
15. 2. 2011 | novinarska konferenca s predsednikom Makedonije |
17. 2. 2011 | intervju za Hablar en Arte (Speaking of Art) |
17. 2. 2011 | izjava za medije ob obisku vojašnice Bohinjska Bela in učnega centra Pokljuka |
28. 2. 2011 | novinarska konferenca s predsednikom predsedstva Bosne in Hercegovine |
28. 2. 2011 | intervju za revijo Viva |
marec | |
7. 3. 2011 | izjava za medije ob obisku občine Piran |
7. 3. 2011 | izjava za medije ob sprejemu predstavnikov madžarske manjšine |
8. 3. 2011 | izjava za javnost ob sprejetju Zakona o socialnem podjetništvu |
15. 3. 2011 | kratek sestanek za medije o razmerah v arabskem svetu |
16. 3. 2011 | novinarska konferenca s predsednikom Češke, Praga |
17. 3. 2011 | izjava za Televizijo Slovenija o smučarskih poletih v Planici |
18. 3. 2011 | izjava za medije o razmerah v Libiji in na Japonskem |
22. 3. 2011 | izjava za medije ob obisku Kemijskega inštituta |
23. 3. 2011 | izjava za medije ob srečanju s predsednikom Hrvaške |
24. 3. 2011 | izjava za medije ob srečanju s predstavniki italijanske manjšine |
24. 3. 2011 | izjava za medije ob obisku občine Izola |
april | |
7. 4. 2011 | izjava za medije o zdravstvenem stanju in referendumu o zakonu o malem delu |
7. 4. 2011 | izjava za javnost o pogajanjih o dvojezičnih napisih na avstrijskem Koroškem |
9. 4. 2011 | novinarska konferenca na srečanju Skupine Arraiolos, Budimpešta |
9. 4. 2011 | izjava za Televizijo Slovenija o srečanju Skupine Arraiolos, Budimpešta |
12. 4. 2011 | izjava za medije ob srečanju s predsednikom Hrvaške |
12. 4. 2011 | intervju za Delo (Zdravje) |
13. 4. 2011 | novinarska konferenca s predsednikom Armenije |
14. 4. 2011 | izjava za medije ob sprejemu predstavnikov Romov |
14. 4. 2011 | intervju za Večer |
18. 4. 2011 | izjava za POP TV ob odprtju Slovenskih dnevov knjige |
18. 4. 2011 | novinarska konferenca ob predaji poročila Slovenske vojske |
18. 4. 2011 | intervju za avstrijsko televizijo ÖRF |
18. 4. 2011 | intervju za Večer |
19. 4. 2011 | novinarska konferenca s predsednikom Avstrije |
20. 4. 2011 | izjava za medije ob ogledu razstave Zemlji na kožo napisano |
21. 4. 2011 | novinarska konferenca o aktualnih razmerah |
22. 4. 2011 | izjava za medije ob saditvi drevesa v nastajajočem Parku prijateljstva |
22. 4. 2011 | izjava za Televizijo Slovenija o prof. Smilji Avramov |
maj | |
3. 5. 2011 | novinarska konferenca s predsednikom Islandije, Reykjavik |
4. 5. 2011 | intervju za islandsko državno televizijo RUV, Reykjavik |
5. 5. 2011 | novinarska konferenca s predsednikom Estonije, Talin |
8. 5. 2011 | izjava za medije o finančni pomoči Grčiji |
9. 5. 2011 | novinarska konferenca s kraljem Norveške |
9. 5. 2011 | pogovor z jordanskimi novinarji |
9. 5. 2011 | izjava za jordanski radio in televizijo o odnosih z Jordanijo |
9. 5. 2011 | intervju za slovensko televizijo (oddaja Prava ideja) |
11. 5. 2011 | izjava za medije o varnosti v cestnem prometu |
11. 5. 2011 | izjava za medije o projektu Pot miru od Alp do Jadrana |
12. 5. 2011 | intervju za Radio Univox |
12. 5. 2011 | izjava za medije ob odprtju razstave o Kočevskem v vojni za Slovenijo |
16. 5. 2011 | izjava za medije ob srečanju s predsednikom Rusije |
17. 5. 2011 | izjava za medije ob izidu jubilejne izdaje ustave |
20. 5. 2011 | izjava za medije ob 50. obletnici Bralne značke |
24. 5. 2011 | izjava za medije ob udeležbi na Forumu voditeljev OECD, Pariz |
26. 5. 2011 | pogovor z britanskimi novinarji |
27. 5. 2011 | izjava za Radio Slovenija ob 20. obletnici Vala 202 |
28. 5. 2011 | izjava za medije ob vrhu predsednikov srednjeevropskih držav, Varšava |
junij | |
1. 6. 2011 | izjava ob obisku Mirnske doline |
2. 6. 2011 | izjava za medije ob slovesnosti ob 150. obletnici združitve Italije, Rim |
3. 6. 2011 | izjava za medije pred zakonodajnimi referendumi |
5. 6. 2011 | izjava za medije ob glasovanju na zakonodajnih referendumih |
6. 6. 2011 | novinarska konferenca s predsednikom Bolgarije |
7. 6. 2011 | novinarska konferenca o aktualnih razmerah |
8. 6. 2011 | izjava za medije ob udeležbi na WEF za Evropo in Srednjo Azijo, Dunaj |
9. 6. 2011 | novinarska konferenca s predsednikom Azerbajdžana |
9. 6. 2011 | izjava za prispevek študentov FDV o prostovoljstvu |
13. 6. 2011 | izjava za medije o statističnem merjenju razvoja in predlogu SDS za spremembo ustave |
15. 6. 2011 | izjava za medije ob ogledu razstave o Dolenjski ob osamosvajanju |
15. 6. 2011 | izjava za medije ob položitvi venca k spomeniku padlemu pripadniku TO pri Rigoncah |
16. 6. 2011 | izjava za medije ob odprtju novega razvojnotržnega centra koncerna Kolektor |
16. 6. 2011 | izjava za medije ob predaji poročila Komisije za preprečevanje korupcije |
18. 6. 2011 | izjava za medije ob slovesnosti ob 20. obletnici napada na rtv-oddajnik Kum |
18. 6. 2011 | intervju za ETV |
20. 6. 2011 | izjava za medije ob seji častnega odbora za praznovanje 20. obletnice samostojnosti |
21. 6. 2011 | izjava za medije ob postavitvi temeljnega kamna za novo Medicinsko fakulteto v Mariboru |
23. 6. 2011 | pogovor s tujimi dopisniki v Sloveniji |
24. 6. 2011 | izjava za POP TV ob 20. obletnici samostojnosti |
27. 6. 2011 | izjava za slovenske medije o delovnem obisku v New Yorku |
28. 6. 2011 | kratek sestanek za slovenske novinarje o delovnem obisku v New Yorku |
julij | |
4. 7. 2011 | izjava za javnost ob smrti Otta von Habsburga |
5. 7. 2011 | izjava za medije ob predaji poročila FS |
6. 7. 2011 | intervju za Dnevnik (priloga Dnevnikov objektiv) |
8. 7. 2011 | izjava za avstrijsko televizijo ÖRF ob smrti Otta von Habsburga |
12. 7. 2011 | izjava za medije ob obisku občine Radeče |
14. 7. 2011 | intervju za Europo Donno |
18. 7. 2011 | novinarska konferenca s predsednico Kosova |
22. 7. 2011 | intervju za Svet na Kanalu A |
avgust | |
19. 8. 2011 | izjava za POP TV ob smrti dr. Andreja Bajuka |
20. 8. 2011 | izjava za medije ob obisku mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma Agra |
20. 8. 2011 | intervju za Televizijo Slovenija (oddaja Ljudje in zemlja) |
26. 8. 2011 | izjava za medije o razglasitvi Lendave za svetovno prestolnico bograča |
27. 8. 2011 | izjava za Vaš kanal ob odprtju športne dvorane v Mokronogu |
29. 8. 2011 | intervju za avstrijsko tiskovno agencijo APA, Alpbach |
29. 8. 2011 | izjava za Televizijo Slovenija ob udeležbi na evropskem forumu Alpbach |
31. 8. 2011 | izjava za javnost – nagovor ob prvem šolskem dnevu |
september | |
1. 9. 2011 | izjava za medije ob srečanju s predstavniki nevidnih delavcev sveta |
5. 9. 2011 | novinarska konferenca s predsednikom Črne gore, Cetinje |
6. 9. 2011 | izjava za Televizijo Črna gora o uradnem obisku v Črni gori, Bar |
8. 9. 2011 | intervju za Žurnal 24 |
10. 9. 2011 | izjava za javnost ob 10. obletnici terorističnih napadov na ZDA |
13. 9. 2011 | izjava za medije ob obisku Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana |
13. 9. 2011 | izjava za medije ob predaji poročila varuhinje človekovih pravic |
14. 9. 2011 | izjava za medije ob obisku občine Kamnik |
16. 9. 2011 | izjava za Televizijo Slovenija o članstvu Palestine v OZN |
19. 9. 2011 | kratek sestanek za slovenske novinarje o delovnem obisku v New Yorku |
20. 9. 2011 | kratek sestanek za slovenske novinarje o delovnem obisku v New Yorku |
20. 9. 2011 | izjava za javnost ob neizglasovanju zaupnice vladi Boruta Pahorja |
22. 9. 2011 | izjava za Slovensko tiskovno agencijo o delovnem obisku v New Yorku |
27. 9. 2011 | izjava za medije o upiranju terorizmu |
28. 9. 2011 | izjava za medije ob razpustu državnega zbora in razpisu predčasnih volitev |
28. 9. 2011 | izjava za medije ob obisku festivala za tretje življenjsko obdobje |
29. 9. 2011 | izjava za medije ob udeležbi na Dnevih zaščite in reševanja |
oktober | |
4. 10. 2011 | intervju za časopis S podeželja.si |
5. 10. 2011 | izjava za medije ob obisku občine Kranjska Gora |
5. 10. 2011 | izjava za POP TV ob dobrodelnem teku oddaje Svet na Kanalu A |
6. 10. 2011 | izjava za medije ob vrhu poslovnih voditeljev JV Evrope, Aranđelovac |
6. 10. 2011 | intervju za Prvo TV, Srbija, Aranđelovac |
6. 10. 2011 | intervju za Večernje novosti, Aranđelovac |
6. 10. 2011 | intervju za Novi magazin, Aranđelovac |
7. 10. 2011 | intervju za UNIDO Magazine |
8. 10. 2011 | izjava za medije ob udeležbi na prireditvi Praznik kozjanskega jabolka |
10. 10. 2011 | intervju za Delo (Sobotna priloga) |
11. 10. 2011 | novinarska konferenca s predsednikom Ukrajine, Kijev |
13. 10. 2011 | izjava za Televizijo Slovenija o evropski prestolnici kulture |
13. 10. 2011 | izjava za dokumentarec o Miljenku Liculu |
14. 10. 2011 | izjava za medije ob 25. obletnici Poslovne šole Bled |
17. 10. 2011 | izjava za medije ob obisku Instituta Jožef Stefan |
20. 10. 2011 | intervju za kitajsko televizijo CCTV |
20. 10. 2011 | izjava za javnost ob smrti nekdanjega libijskega voditelja Gadafija |
21. 10. 2011 | izjava za javnost ob smrti Toneta Pavčka |
25. 10. 2011 | izjava za medije ob obisku občine Slovenska Bistrica |
25. 10. 2011 | izjava za javnost ob odstopu Slovenije od kandidature za Varnostni svet OZN |
26. 10. 2011 | izjava za medije ob obisku podjetja BSH hišni aparati |
27. 10. 2011 | izjava za medije ob pogovoru o romski problematiki |
november | |
7. 11. 2011 | intervju za Kralje ulice |
9. 11. 2011 | izjava ob obisku občine Brda |
14. 11. 2011 | izjava za medije ob 50. obletnici Pedagoške fakultete |
16. 11. 2011 | izjava za Televizijo Slovenija o položaju Slovenije na finančnih trgih |
17. 11. 2011 | izjava za medije ob obisku podjetja Pipistrel |
18. 11. 2011 | izjava za medije ob udeležbi v projektu Tradicionalni slovenski zajtrk |
18. 11. 2011 | izjava za medije ob odprtju Slovenskega urološkega kongresa |
21. 11. 2011 | izjava za slovenski program RAI o pogovoru s predstavniki Kulturnega doma Gorica |
28. 11. 2011 | izjava za Televizijo Slovenija o delovnem obisku na Nizozemskem v Rotterdamu |
28. 11. 2011 | intervju za NRC Haag |
29. 11. 2011 | izjava za Televizijo Slovenija o delovnem obisku na Nizozemskem v Haagu |
december | |
2. 12. 2011 | izjava za javnost – nagovor pred predčasnimi volitvami v državni zbor |
4. 12. 2011 | izjava za medije ob glasovanju na predčasnih volitvah v državni zbor |
5. 12. 2011 | izjava za javnost po volitvah v državni zbor |
6. 12. 2011 | izjava za medije ob obisku občine Radovljica |
7. 12. 2011 | izjava za Svet na Kanalu A o slovenskem podeželju |
12. 12. 2011 | intervju za Delo (priloga Polet) |
12. 12. 2011 | izjava za javnost o objavi članka na spletni strani SDS |
15. 12. 2011 | izjava za Skavt.net ob sprejemu luči miru iz Betlehema |
16. 12. 2011 | izjava za medije ob sprejemu poročila DVK in sklicu državnega zbora |
17. 12. 2011 | izjava za medije ob odprtju SP v teku na smučeh Rogla open |
18. 12. 2011 | izjava za javnost ob smrti Václava Havla |
19. 12. 2011 | izjava za medije o pogovoru s predstavniki veteranskih in domoljubnih organizacij |
19. 12. 2011 | izjava za Televizijo Slovenija ob smrti Vaclava Havla |
19. 12. 2011 | intervju za časopis Kosova SOT |
19. 12. 2011 | izjava za knjigo o javnem nastopanju |
21. 12. 2011 | intervju za TV Veseljak, Radio Veseljak in Radio Aktual |
22. 12. 2011 | intervju za Lidove noviny |
23. 12. 2011 | izjava za javnost ob sprejetju intervencijskega zakona |
24. 12. 2011 | izjava za javnost – božična poslanica |
27. 12. 2011 | izjava za javnost po posvetovanjih s poslanskimi skupinami o mandatarju za sestavo vlade |
31. 12. 2011 | izjava za javnost – novoletna poslanica |
31. 12. 2011 | izjava za medije ob obisku Operativno-komunikacijskega centra |
Nazaj na vrh strani.
Kadrovsko poročilo zajema zaposlene, ki imajo na uradu sklenjeno delovno razmerje za določen ali nedoločen čas, so v delovnem razmerju za polni delovni čas ali krajši delovni čas od polnega; poročilo zajema tudi tiste, ki so začasno odsotni zaradi bolniške, daljše od 30 delovnih dni.
31. 12. 2011 je bilo v Uradu predsednika republike 45 zaposlenih oziroma 97,83 % glede na kadrovski načrt (46). Število zaposlenih se je v primerjavi z enakim obdobjem preteklega leta povečalo za dva zaposlena.
Število zaposlenih 31. 12. 2010 in 31. 12. 2011
Na dan: | Število zaposlenih |
31. 12. 2010 | 43 |
31. 12. 2011 | 45 |
Zaposleni po vrsti delovnega mesta
Po vrsti delovnega mesta so zaposleni:
− javni uslužbenci na uradniških delovnih mestih in
− strokovno-tehnični javni uslužbenci.
V uradu so zaposleni tudi funkcionarji.
| 31. 12. 2010 | 31. 12. 2011 | razlika |
funkcionarji | 8 | 9 | +1 |
uradniki | 21 | 20 | –1 |
strokovno - tehnični javni uslužbenci | 14 | 16 | +2 |
skupaj | 43 | 45 | |
Kot izhaja iz preglednice, se je število funkcionarjev glede na preteklo leto povečalo za enega, število uradnikov se je zmanjšalo za enega, število strokovno-tehničnih uslužbencev pa se je povečalo za dva zaposlena. Vzroki za spremenjena razmerja so: organizacijske spremembe na posameznih delovnih področjih ali prenehanje delovnega razmerja.
Zaposleni po stopnjah izobrazbe
| 31. 12. 2010 | 31. 12. 2011 | razlika |
manj kot srednja str., spl. izob. | 3 | 2 | –1 |
srednja sploš., strok. izobr. | 9 | 9 | 0 |
višja izobr., višja strok. izobr. | 4 | 4 | 0 |
visoka strokov. izobrazba | 9 | 6 | –3 |
univerzitetna izobrazba (tudi druga bolonjska stopnja) | 18 | 24 | +6 |
skupaj | 45 | 43 | |
Od 18 zaposlenih z univerzitetno izobrazbo je en doktor znanosti, 6 magistrov znanosti in 3 magistri stroke.
Zaposleni po spolu
V letu 2010 je bilo od skupnega števila zaposlenih 14 moških (32,56 %) in 29 žensk (67,44 %).
V letu 2011 se je število moških povečalo na 18 (40 %), število žensk pa se je znižalo na 27 zaposlenih (60 %).
Zaposleni za določen čas
| 31. 12. 2010 | 31. 12. 2011 | razlika |
funkcionarji | 8 | 9 | +1 |
za trajanje funkc. v kabinetu | 4 | 3 | –1 |
pripravniki | 0 | 1 | +1 |
Zaposleni po starosti
| moški | ženske |
manj kot 30 let | 1 | 2 |
30–40 | 4 | 10 |
41–50 | 4 | 11 |
51–60 | 8 | 4 |
nad 61 let | 1 | 0 |
skupaj | 18 | 27 |
Povprečna starost zaposlenih je 44 let; najmlajši javni uslužbenec je star 27 let (moški) in najstarejši 65 let (prav tako moški).
Povprečna starost moških uslužbencev je 47,7 leta pri ženskah pa 41,5 leta.
Zaposleni po delovni dobi
| moški | ženske |
do 10 let | 4 | 5 |
od 10–20 | 2 | 10 |
od 20–30 | 4 | 8 |
nad 30 let | 8 | 4 |
skupaj | 18 | 27 |
Število zaposlenih v uradu se je spreminjalo glede na potrebe dela. Zaposlovali smo v skladu z usmeritvami in kadrovskim načrtom.
V skladu s potrebami zaradi ohranitve oziroma širitve sposobnosti za opravljanje dela po pogodbi o zaposlitvi smo zaposlenim omogočili izpopolnjevanje in usposabljanje z udeležbami na raznih delavnicah, strokovnih posvetih, nekaterim zaposlenim pa smo omogočili izobraževanje za pridobitev dodatne izobrazbe.
Opravljene so bile tudi druge naloge s področja dela, ki so temeljne vsebine
Nazaj na vrh strani.
V Urad predsednika Republike Slovenije smo v letu 2011 prejeli:
– 33 predlogov za odlikovanje slovenskih državljanov ali institucij,
– 15 predlogov za odlikovanje tujih državljanov ali institucij.
Prejete predloge je obravnavala Komisija za odlikovanja predsednika republike, ki se je v letu 2011 sestala štirikrat.
Komisija je delovala v sestavi:
– dr. Božo Repe, predsednik komisije,
– dr. Božidar Voljč, član komisije,
– Milena Zupančič, članica komisije,
– Stojan Tramte, član komisije.
Urad predsednika republike je poleg navedenega prejel tudi predloge tujih veleposlaništev za odlikovanje 81 slovenskih državljanov s tujim odlikovanjem, ki jim je predsednik republike na podlagi sklepa vlade izdal soglasje k podelitvi odlikovanja.
Odlikovanja izdeluje podjetje Heledi's, s katerim je bila na podlagi javnega razpisa 3. 7. 2007 podpisana pogodba, ki je velja do konca januarja 2011.
Iz spodnje preglednice je razvidno število podeljenih odlikovanj Republike Slovenije z imeni odlikovancev:
ime odlikovanj | število podeljenih | imena odlikovancev |
red za izredne zasluge | 5 | nj. eksc. Giorgio Napolitano
nj. eksc. Heinz Fischer
nj. eksc. Olafur Ragmar Grimmson
nj. eksc. Harald V.
nj. eksc. kraljica Sonja |
zlati red za zasluge | 18 | |
civilno področje: | 9 | Organizacijski komite pokala Vitranc
Slovenska vojska
Peter Kovačič Peršin
Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez
Slovensko zdravniško društvo
Carinska uprava RS
podjetje Pipistrel, d. o. o.
Bralna značka Slovenije
IEDC – Poslovna šola Bled |
diplomatsko področje: | 7 | nj. eksc. Franco Frattini
nj. eksc. Alessandro Peitromarchi
Donatto Marra
prof. Carlo Guelfi
veleposlanik Stefano Stefanini
veleposlanik Rocco Antonio Cangelosi
min. Stefano Ronca |
vojaško področje: | 2 | general Rolando Mosca Moschini
Policija Republike Slovenije |
srebrni red za zasluge | / | |
civilno področje: | / | |
diplomatsko področje: | / | |
vojaško področje: | / | |
red za zasluge | 19 | |
civilno področje: | 19 | Zveza delovnih invalidov Slovenije
Tomaž Jereb
Martin Toth
prof. dr. Josip Miloš Turk
Mohamed Al Khašman
Ernest Ružič
Zdravko Likar
Mihael Glavan
Bogdan Grom
Karl Destovnik
Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije
Janez Mejač
Valentin Kralj
dr. Franc Heber
Borut Simon Pogačnik
prim. doc. dr. Nado Vodopija
Nizozemski komite
dr.Iskra Vasiljevna Čurkina
Darko Šonc |
diplomatsko področje: | | |
vojaško področje: | | |
medalja za zasluge | | |
civilno področje: | / | |
diplomatsko področje: | | |
vojaško področje: | | |
medalja za hrabrost | | |
civilno področje: | / | |
diplomatsko področje: | | |
vojaško področje: | | |
medalja za častno dejanje | | |
civilno področje: | / | |
diplomatsko področje: | | |
vojaško področje: | | |
skupaj odlikovanja | 42 | |
Nazaj na vrh strani.
XI. Poročilo o pomilostitvah predsednika republike v letu 2011
Predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk je prejel 61 popolnih vlog za pomilostitev in izdal 7 (sedem) odlokov o pomilostitvi.
Nazaj na vrh strani.
XII. Sprejeta pokroviteljstva predsednika republike
| pošiljatelj | dogodek |
brez opredelitve datuma dogodka | Komisija za evropske pešpoti, predsednik Jože Prah | Evropohod 2011 |
Mladinski svet Slovenije, predsednik Kamal Izidor Shaker | Mednarodno leto mladih – avgust 2010–2011 |
Urad predsednika Republike Turčije | Mednarodni istanbulski oglaševalski festival |
Zavod Ypsilon, vodja projekta Borut Jeglič | Projekt Simbioz@: E-pismena Slovenija 2011 |
januar 2011 | | |
13. 1.–15. 1. 2011 | Odbojkarska zveza Slovenije, predsednik Matjaž Kovačič | Svetovni kongres medicine športa 2011 |
25. 1. 2011 | Geološki zavod Slovenije, direktor doc. dr. Marko Komac | Izdaja monografije – Geologija Slovenije 2011 |
31. 1. 2011 | SKD – Slovensko kemijsko društvo, predsednik prof. dr. Venčeslav Kaučič | Mednarodno leto kemije 2011, Ljubljana |
februar 2011 | | |
6. 2. –11. 2. 2011 | 9. vseslovenski festival nevladnih organizacij LUPA 2010, Ljubljana | Evropska konferenca o tekočih kristalih – ECLC 2011, Maribor |
13. 2. 2011 | DBUS – Društvo baletnih umetnikov Slovenije, predsednik Tomaž Rode | slovesni baletni koncert s podelitvijo nagrad DBUS 2011, Ljubljana |
marec 2011 | | |
| | |
1. 3. 2011 | Center za socialno delo Maribor, direktor Jože Tivadar, univ. dipl. prav. | okrogla miza ob 50-letnici delovanja centrov za socialno delo v Sloveniji |
4. 3. 2011 | Občina Kranjska Gora, župan Jure Žerjav | Bela večerja – sprejem za vse legende Vitranca 2011, Kranjska Gora |
| VP Ankara | oglaševalski festival Zlati boben 2011, Carigrad,Turčija (marec 2011) |
9. 3. 2011 | Psihiatrična klinika Ljubljana, gen. direktor prof. dr. Bojan Zalar | praznovanje 130-letnice prve slovenske psihiatrične bolnišnice 2011, Ljubljana |
1. 3. 2011 | Veleposlaništvo RS v Zagrebu, Urad predsednika Republike Hrvaške | koncert hrvaškega otroškega pevskega zbora "Klinci s Ribnjaka" 2011, Ljubljana –- soprokroviteljstvo |
10. 3. 2011 | Inštitut IRDO, direktorica Anita Hrast | 6. mednarodna konferenca inštituta IRDO Družbena odgovornost in izzivi časa 2011 ter podelitev nagrade mladim Horus 2011, Maribor |
19. 3. 2011 | Potapljaško društvo Maribor, vodja projekta Vojo Eraković | 19. ekološka akcija Drava 2011, Maribor |
22. 3. 2011 | Združenje ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije, Oton Račečič | simpozij Morala med šolo in družbo |
25. 3.2011 | Zdravniško društvo Maribor, prim. Jelka Reberšek Gorišek, dr. med., UKC Maribor | simpozij Medicina in pravo – 20 let kasneje, Maribor |
25. 3. 2011 | DBUS – Društvo baletnih umetnikov Slovenije, predsednik Tomaž Rode | veliki mednarodni gala baletni koncert, Maribor |
31. 3. 2011 | Ministrstvo za kulturo, ministrica Majda Širca | Konferenca UNESCO – Pisanje, založništvo, prevajanje: Gradimo kulturno raznolikost v JV Evropi 2011 |
april 2011 | | |
6. 4. 2011 | Mestna občina Velenje, župan Bojan Kontič | mednarodni medgeneracijski festival Skupnost smo ljudje – Prostovoljstvo za vse generacije |
6. 4.–8. 4. 2011 | Pokrajinski arhiv Maribor, direktorica dr. Slavica Tovšak | mednarodno posvetovanje Tehnični in vsebinski problemi klasičnega in elektronskega arhiviranja, Radenci 2011 |
6. 4.–10. 4. 2011 | Zavod Celeia Celje, direktorica mag. Milena Čeko Pungartnik | 29. mednarodni mladinski pevski festival v Celju |
7. 4. 2011 | Revija Viva, odg. urednica Vesna Žunič | jubilejna akcija Moj zdravnik 2011, Ljubljana |
10. 4. 2011 | Društvo za gorsko kulturo, predsednik Silvo Karo | 5. mednarodni festival gorniškega filma, Ljubljana in Domžale |
12. 4. 2011 | NSUIS – Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije, predsednik Boris Šuštaršič | posvet – Uresničevanje 33. člena Konvencije o pravicah invalidov, Ljubljana |
maj 2011 | | |
10. 5. –14. 5. 2011 | Univerza v Mariboru, Filozofska fakulteta, dekan prof. dr. Marko Jesenšek | mednarodni simpozij Umetnost okrog 1400 |
11. 5. 2010 | Avto-moto zveza Slovenije | prireditev ob začetku "Decade of Action" 2011 |
11. 5. 2011 | Dvojezična OŠ II Lendava, ravnateljica Spomenka Juretič, univ. dipl. soc. del. | 21. državna glasbena revija Zapojmo, zaigrajmo, zaplešimo, Lendava |
12. 5. 2011 | Biotehniška fakulteta, Oddelek za lesarstvo, prof. dr. Franc Pohleven | odprtje prireditve – Čar lesa 2011, Ljubljana |
13. 5. 2011 | Zavod za ustvarjalni razvoj mladih Celje, Mihailo Lišanin | 16. jubilejni mednarodni razpis za mlade likovnike, Celje |
20. 5. 2011 | Slovensko zdravniško društvo, Združenje za pediatrijo, predsednik prim. Ivan Vidmar, dr. med., svetnik | slovesna akademija ob 70-letnici Združenja za pediatrijo pri Slovenskem zdravniškem društvu |
21. 5.–26. 5. 2011 | Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, Urad za UNESCO, predsednik prof. dr. Radovan Stanislav Pejovnik | First South East Europe World Heritage Youth Forum, Poreč –Park Škocjanske jame |
22. 5. 2011 | Dom Danice Vogrinec, direktor mag. Marko Slavič | 1. medgeneracijski tek – Štafeta modrosti, Maribor |
21. 5. 2011 | Turizem Bohinj, direktor Klemen Langus | 5. mednarodni festival alpskega cvetja – Bohinj 2011 |
26. 5. 2011 | Društvo Žarek upanja, Nataša Sorko, univ. dipl. soc. ped. | 10. mednarodna konferenca o alkoholizmu in drugih odvisnostih, Ptuj |
29. 5. 2011 | AMZS – Avto-moto zveza Slovenije, predsednik dr. Danijel Starman | 9. dobrodelna turneja "Eurobiker Luxembourg", Ljubljana |
junij 2011 | | |
1. 6. 2011 | Pionirski dom, direktorica Viktorija Potočnik | projekt in razstava – Podarjeno srcu, |
3. 6. 2011 | NFHOS – Slovenska filantropija, izvršna direktorica Tereza Novak | 3. kongres humanitarnih organizacij, Slovenj Gradec |
4. 6. 2011 | Akademska folklorna skupina Študent, predsednik Marko Pukšič | 47. celovečerni koncert Akademske folklorne skupine Študent 2011, Maribor |
1. 6. 2011 | MSS – Mladinski svet Slovenije, predsednik Kamal Izidor Shaker | projekt Prostovoljec l. 2010 |
13. 6. 2011 | Statistični urad Republike Slovenije | Sloveniji za 20. rojstni dan – slovenski statistiki, predstavitev publikacije na okrogli mizi Verodostojnost strategij razvoja in zaupanje v dejstva statističnih analiz, modelov in kazalnikov |
17. 6. 2011 | LTO Sotočje | 10. gorski maraton štirih občin (GM4O) – Tolmin, Bohinj, Cerkno in Železniki |
17. 6. 2011 | Birt, d. o. o., avtor projekta Sašo Hribar | projekt Heroji za vse čase |
18. 6. 2011 | Dolenjski muzej Novo mesto, direktor Zdenko Picelj | proslava ob 20-letnici osamosvojitve Slovenije za območje Dolenjske 2011, Novo mesto |
18. 6. 2011 | Rotary International, Distrikt 1910, predsednik OO dr. Otmar Zorn | ustanovitvena slovesnost samostojnega distrikta (št. 1912) Rotary International |
18. 6. 2011 | Ribiška zveza Slovenije, predsednik Borut Jerše | 130-letnica organiziranega sladkovodnega ribištva na Slovenskem |
22. 6. 2011 | Špas teater | dobrodelni Špas teatrovi moški za Hišo sreče! |
julij 2011 | | |
1. 7. 2011 | Pristop, d. o. o., ustanovitelj prof. dr. Dejan Verčič | 18. mednarodni simpozij BledCom 2011 |
2.. 7.–7. 7. 2011 | Občina Izola, župan mag. Igor Kolenc | 19. Eurofest – evropski rokometni festival, Izola in Koper |
3. 7. 2011 | Festival Ljubljana, umetniški vodja in direktor Darko Brlek | slavnostni koncert Festivala Ljubljana ob 20. obletnici ustanovitve držav Slovenije in Hrvaške |
17. 7.– 23. 7. 2011 | Gasilska zveza Slovenije, predsednik Anton Koren | 18. mladinske gasilske olimpijske igre, Kočevje |
31. 7. 2011 | Društvo Slovenija Rusija, Saša Geržina | Ruska kapelica |
avgust 2011 | | |
28. 8. 2011 | Občina Bled, župan Janez Fajfar | svetovno prvenstvo v veslanju – Bled 2011 |
31. 8. 2011 | KD Slovenski oktet, predsednik Jože Vidic | gala koncert ob 60-letnici Slovenskega okteta, Ljubljana |
september 2011 | | |
1. 9.–3. 9. 2011 | Društvo mediatorjev Slovenije, Gordana Ristin | mednarodna konferenca o mediaciji, Ljubljana |
2. 9. 2011 | Kulturni dom Nova Gorica, direktorica Pavla Jarc | odprtje razstave ob 80-letnici rojstva slikarja Silvestra Komela, Nova Gorica |
4. 9. 2011 | Sinagoga Maribor, v. d. direktorja dr. Marjan Toš | evropski dan judovske kulture 2011, Maribor |
9. 9. 2011 | Društvo onkoloških bolnikov Slovenije, predsednica prim. Marija Vegelj Pirc, dr. med. | dobrodelni koncert – Nešteto razlogov za življenje – in razstava, Ljubljana |
10. 9.–13. 9. 2011 | strokovna medn. konferenca Evropskega združenja medicinskih sester za dializo in transplantacijo (EDTNA/ERCA), org. odbor, predsednica Mirjana Čalić | strokovna mednarodna konferenca Evropskega združenja medicinskih sester za dializo in transplantacijo (EDTNA/ERCA), Ljubljana |
12. 9.–16. 9. 2011 | CNVOS, Zavod Center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij, direktor Jože Gornik | 10. vseslovenski festival nevladnih organizacij LUPA |
14. 9. 2011 | Radio Maribor, Anton Petelinšek | prireditev Prijateljstvo za nove čase 2011, Maribor–Zagreb–Beograd–Kraljevo |
16. 9. 2011 | Občina Rogaška Slatina, župan mag. Branko Kidrič | Entente Florale Europe 2011 – mednarodno tekmovanje v urejenosti okolja |
17. 9. 2011 | ZDGNS – Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije | slovesna akademija ob 80-letnici Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije 2011 |
17. 9. 2011 | Koordinacija domoljubnih in veteranskih organizacij, Občina Miren - Kostanjevica | dan miru na Cerju z zasaditvijo lipe ob 20. obletnici samostojnosti RS |
17. 9.–21. 9. 2011 | IZS – Inženirska zbornica Slovenije, predsednik mag. Črtomir Remec | svetovni inženirski forum (WEF) 2011, Ljubljana |
23. 9. 2011 | Društvo onkoloških bolnikov Slovenije, predsednica prim. Marija Vegelj Pirc, dr. med. | Nešteto razlogov za življenje – razstava, Ljubljana |
25. 9. 2011 | RKS – Rdeči križ Slovenije, predsednik Franc Košir | dobrodelni koncert Rdečega križa Slovenije, Ljubljana |
25. 9. 2011 | Veleposlaništvo R Češke v Ljubljani, VP Petr Voznica | koncert A. Dvoraka – Rekviem, Ljubljana |
27. 9. 2011 | Turistično društvo Celje, predsednik Matija Golner | slovesnost ob 140-letnici Turističnega društva Celje |
oktober 2011 | | |
3. 10.–9. 10. 2011 | Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije, predsednik mag. Andrej Goljar, univ. dipl. inž. arh. | Dnevi arhitekture 2011 |
5. 10. 2011 | Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik, direktor prof. Mitja Košnik, dr. med. | slovesnost ob 90-letnici Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik, Ljubljana |
6. 10. 2011 | Zavod RS za šolstvo | mednarodni posvet – Biološka znanost in družba, Povezanost procesov |
7. 10. 2011 | fundacija Utrip humanosti, Gašper Puhan | dobrodelni dogodki – Dobri utripi 2011 |
7. 10. 2011 | Mladinski svet Ravne na Koroškem, predsednik Aljaž Verhovnik | Športni projekt MS Ravne na Koroškem |
12. 10. 2011 | 2. festival evropskega in mediteranskega filma – Koper 2011, direktor festivala Matjaž Javšnik | 2. festival evropskega in mediteranskega filma Koper 2011 |
13. 10.–14. 10. 2011 | The Slovenia Times, mag. Tilen Majnardi in Brane Krajnik | FDI Summit 2011, Portorož |
14. 10. 2011 | SZD – Slovensko zdravniško društvo, predsednik prof. dr. Pavel Poredoš, dr. med. | slavnostna akademija ob 150-letnici SZD |
15. 10. 2011 | Obalne galerije Piran, ravnatelj Toni Biloslav | proslavitev 50-letnice delovanja Forme vive Portorož |
26. 10. 2011 | Dnevnik, družba medijskih vsebin, d. d., predsednik uprave mag. Branko Pavlin | sklepna prireditev projekta Gazela 2011, Ljubljana |
27. 10. 2011 | Zbornica delovnih terapevtov Slovenije, predsednica Zdenka Pihlar | posvet – Iz teorije v prakso – razvoj delovne terapije v slovenskem prostoru - Ljubljana |
november 2011 | | |
1. 11. 2011 | Movember.si, Lado Bizovičar | prošnja za pomoč pri akciji, kratki izjavi, vabilu na sklepno zabavo |
| Kulturni dom Gorica, ravnatelj Igor Komel | proslavitev 30-letnice Kulturnega doma v Gorici v Italiji |
| Slovensko združenje za kakovost in odličnost, predsednik SZKO mag. Jožko Čuk | 20-letnica delovanja SZKO – Slovenskega združenja za kakovost in odličnost |
17. 11.–19. 11. 2011 | Splošna in učna bolnišnica Celje, Urološki oddelek | 5. slovenski urološki kongres in 10. simpozij zdravstvene nege |
23. 11. 2011 | Moje delo, d. o. o., direktor Aleš Zaletel | projekt izobraževanja iskalcev zaposlitve |
26.11.2011 | FZS – Fitnes zveza Slovenije, predsednik Dušan Gerlovič | kongres Fitnes zveze Slovenije, Bled |
december 2011 | | |
3. 12. 2011 | Zveza LEO klubov Slovenije, LEO Distrikt 129, predsednik Peter Ribič | akademija ob 10-letnici Zveze LEO klubov Slovenije, LEO Distrikt 129, Celje |
10. 12. 2011 | SNG Opera in balet Ljubljana, ravnatelj Mitja Bervar | proslavitev 120-letnice SNG Opera in balet Ljubljana, odprtje prenovljene operno-baletne hiše |
16. 12.–18. 12. 2011 | Unior, d. d., predsednik uprave Gorazd Korošec | FIS – svetovni pokal v teku na smučeh Rogla 2011 |
Nazaj na vrh strani.
I. Statistični pregled pisem državljank in državljanov v obdobju od 1. 1. 2011 do 31. 12. 2011
Urad predsednika Republike Slovenije je od 1. 1. 2011 do 31.12.2011 prejel 339 pisem državljank in državljanov Republike Slovenije. Tudi letos smo nekaj pisem prejeli iz tujine.
| pisma po vsebini | število 2011 | v % za 2011 |
1 | sodne zadeve | 61 | 18 |
2 | socialne zadeve | 62 | 18,3 |
3 | upravno-notranje zadeve | 20 | 5,9 |
4 | pokojninsko in invalidsko varstvo | 10 | 3,0 |
5 | delovna razmerja in brezposelnost | 24 | 7,1 |
6 | finančne in davčne zadeve | 16 | 4,7 |
7 | zdravstveno varstvo | 19 | 5,6 |
8 | okolje in prostor ter naravne nesreče | 11 | 3,2 |
9 | nerazumljiva pisma, pisci z osebnimi težavami in ponavljajoči se pisci | 13 | 3,8 |
10 | zadeve, ki so poslane le v vednost | 5 | 1,5 |
11 | stanovanjske zadeve | 12 | 3,5 |
12 | druge zadeve | 4 | 1,2 |
13 | policijski postopki ter javni red in mir | 21 | 6,2 |
14 | osebna izjavljanja in razmišljanja | 9 | 2,6 |
15 | druge pravosodne zadeve | 13 | 3,8 |
16 | šolstvo, znanost, religija, kultura in šport | 8 | 2,4 |
17 | javne gospodarske službe | 9 | 2,6 |
18 | poprava krivic | 6 | 1,8 |
| skupaj (od 1 do 18) | 323 | 95,3 |
| anonimna pisma | 16 | 4,7 |
| skupaj | 339 | 100 |
Pisma so razporejena po številu prejetih po posameznih področjih.
II. Problematika, vsebovana v pismih državljank in državljanov po posameznih področjih
1. Socialno varstvo
Podobno kot v preteklih letih je bilo tudi letos veliko pisem z zelo konkretnimi prošnjami za pomoč v hudih materialnih in socialnih stiskah. V pismih je večkrat zaznati skrajno nemoč in obup, saj v nekaterih primerih niti centri za socialno delo ne morejo več ublažiti stisk ljudi, posebno ko so materialne težave povzročile nezmožnost plačevanja računov, kar je posledično pripeljalo do izvršbe oziroma deložacije iz stanovanja. Žal v teh primerih ugotavljamo, da so zadeve pravnoformalno pravilne, pa bi vendar bil potreben temeljit razmislek o tem, ali upnik res nima drugih možnosti.
Na podobne težave nas opozarjajo tudi na centrih za socialno delo, s katerimi največkrat sodelujemo pri konkretnih primerih. Posledice revščine in visoke stopnje brezposelnosti so vse bolj očitne, poslabševanje socialnoekonomskega položaja čuti vse več ljudi, tako se od centrov zahteva dolgoročnejša socialna obravnava posameznikov ali družin, pri čemer pa so vse bolj obremenjeni. S centrov za socialno delo nam večkrat poročajo tudi o vse večjih administrativnih opravilih, zaradi katerih jim primanjkuje časa za strokovno delo z ljudmi. Tudi nove naloge centrov kažejo, da se bo administracija samo še povečevala, saj se bo na centre še dodatno preneslo izvajanje nekaterih zakonov. Nekatere naloge in javna pooblastila so bili na centre preneseni že v preteklosti, zaposlovanje novih ljudi pa je bilo omejeno.
Samo v drugi polovici leta smo prejeli kar nekaj pisem, ki se nanašajo na t. i. .novo socialno zakonodajo. Starejše posameznike najbolj skrbi, kako bo po novem z izplačevanjem oziroma vračanjem varstvenega dodatka, ki se bo po novem letu preneslo na centre za socialno delo.
Tudi glede štipendij skrbi kar nekaj dijakov, ki so nam v svojih pismih pojasnjevali svoje razmere in prosili za pomoč, kajti državno štipendijo bodo prejemali le še do 31. 12. 2011, saj bodo po novem do državne štipendije upravičeni le še posamezniki, starejši od 18 let. Nekaj ogorčenja je tudi glede Zoisovih štipendij, saj nekateri posamezniki menijo, da je merilo za njihovo pridobitev enostavno previsoko, saj niti povprečje 4,91 npr. ni zadostovalo za njeno pridobitev.
2. Zdravstveno varstvo, pokojninsko varstvo in delovna razmerja ter brezposelnost
Dobivali smo pisma s prošnjo za finančno pomoč pri nakupu zdravil ali drugih zdravstvenih pripomočkov, v dveh primerih je bilo izraženo nezadovoljstvo zaradi kritja stroškov iz obveznega zdravstvenega zavarovanja in v dveh primerih zaradi postopkov zdravljenja. Večino pisem smo odstopili pristojnim institucijam, v drugih primerih pa smo piscem odgovorili neposredno.
Vsako leto se enakomerno zmanjšuje število pisem, povezanih s pokojninskim zavarovanjem. Še vedno ljudje izražajo nezadovoljstvo zaradi izdane odločbe Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zaradi česar so se za pomoč obrnili na urad predsednika republike v želji, da se spremeni prvotna odločba. Štiri od vseh pisem so prispela iz držav nekdanje jugoslovanske republike.
V odstotkih prejmemo vsako leto več pisem, povezanih z delovnimi razmerji in brezposelnostjo. Na urad so se letos obrnili posamezniki, ki so delo izgubili zaradi likvidacije ali stečaja podjetja in so zaradi tega njihovo razočaranje, obup in nemoč še toliko večji. Menijo, da so za tako stanje krive slabe in neodgovorne odločitve vodilnih.
V kar nekaj pismih posamezniki opozarjajo na psihično nasilje vodilnih na delovnem mestu. O svojih stiskah na delovnem mestu državljani včasih opozarjajo v anonimnih pismih. Posamezniki in skupine se javno ne izpostavljajo, ker se bojijo posledic. S pismom smo običajno seznanili pristojne institucije (inšpektorat za delo, sindikate …) in posameznike obvestili o tem.
3. Okolje in prostor
V primerjavi s preteklimi leti prejemamo približno enako pisem. Prejeli smo nekaj prošenj za pomoč pri spremembi namembnosti zemljišča; razne finančne prošnje; potem prošnje za posredovanje zaradi napovedanih rušitev objektov. Pisma smo običajno odstopili pristojnim institucijam.
4. Stanovanjske zadeve
Še vedno je precej pisem z vsebino, v katerih posamezniki opozarjajo na pomanjkanje neprofitnih stanovanj. Nekaj lastnikov stanovanj je opozorilo na težave z upravitelji stanovanj, ki naj ne bi delovali v njihovo korist. Večino pisem smo odstopili pristojnim institucijam.
Prav tako še vedno dobivamo pisma v zvezi z denacionalizacijskimi postopki: eno smo odstopili Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov; na eno smo odgovorili neposredno, ko je državljanko zanimalo, kdaj se bo končala denacionalizacija, ker želi odkupiti stanovanje, v katerem živi.
5. Upravnonotranje zadeve
Veliko pisem je prispelo iz tujine, ko so se posamezniki obrnili na urad predsednika republike s prošnjo za pomoč pri pridobitvi slovenskega državljanstva; za mednarodno zaščito v Republiki Sloveniji, pri iskanju svojih korenin v Republiki Sloveniji; enemu izmed azilantov naj bi bile kršene njegove pravice. Večino pisem smo odstopili Ministrstvu za notranje zadeve v pristojno obravnavo.
6. Finančne in davčne zadeve
Prejeli smo pisma z zelo različno vsebino, na podlagi katerih bi lahko sklepali, da ne gre za neke splošne težave na tem področju. Predvsem so tu posamezne prošnje glede finančnih zadev in nezadovoljstvo z odločitvami nekaterih institucij. Večina prošenj se nanaša na odpis davčnih terjatev, prejeli smo tudi prošnjo za finančno pomoč pri zagonu podjetja; prošnjo za pomoč, ko naj bi banka dvema državljanoma blokirala tekoči račun; prošnjo za pomoč pri najemu posojila. V večini primerov smo pismo odstopili pristojnim institucijam ali pa smo odgovorili s pojasnilom o naši nepristojnosti.
Še vedno prejemamo pisma varčevalcev LB s Hrvaške, ki so na več naslovnikov ponovno naslovili prošnjo za čimprejšnjo razrešitev tega vprašanja.
7. Sodne zadeve
Še vedno je skoraj največ pisem o sodnih zadevah, kljub temu da se lahko z vsebino pisem s tega področja zgolj samo seznanimo in pisma lahko le v redkih primerih odstopimo v pristojno reševanje kakšnemu drugemu organu, saj gre za zadeve, ki so v pristojnosti sodišč. Pisma s področja sodnih zadev, ki smo jih odstopili, so se nanašala na brezplačno pravno pomoč. Okrajnemu sodišču smo odstopili pismo, ker naj bi državljanu ravno to sodišče z njegovega transakcijskega računa zaseglo že plačana sredstva in je spraševal, kateri organ je pristojen popraviti to napako.
Na večino drugih pisem o sodnih zadevah smo posameznikom odgovorili s pojasnilom o pristojnostih urada predsednika republike. Pisma so se nanašala predvsem na prošnjo za posredovanje pri sodiščih, v enem primeru pa na državnem tožilstvu – zaradi zastaranja kazenskega pregona; nekajkrat je bilo izraženo tudi nezaupanje v sodne postopke in sodišča.
Nekaj primerov se je nanašalo na dolgoletne sodne postopke (več kot 18 let), o čemer smo obvestili Ministrstvo za pravosodje.
Nekajkrat so na željo svojih naročnikov poslali pismo njihovi odvetniki zaradi morebitnega pristojnega ukrepanja predsednika republike oziroma urada.
* * *
Tudi na drugih področjih, ki jih nismo posebej omenili (šolstvo, znanost, religija, kultura in šport; pisma z nerazumljivo vsebino, druge zadeve, policijski postopki ter javni red in mir, druge pravosodne zadeve, osebna izjavljanja in razmišljanja ...), posamezniki opisujejo težave in nezadovoljstvo z raznimi postopki drugih državnih organov in ne neke širše problematike, ki bi jo bilo treba posebej omeniti. Ta pisma smo odstopili v pristojno reševanje drugim institucijam oziroma smo jih zaprosili, da posameznikom odgovorijo na njihova vprašanja, ali pa smo jim odgovorili kar sami glede na zastavljeno vprašanje.
Nekaj vsebine iz pisem:
– zmanjševanje možnosti izobraževanja v gimnazijskih programih;
– prošnje za pomoč pri financiranju študija;
– pritožba glede uvedenega kombiniranega pouka;
– kar nekaj pisem se nanaša na kaljenje javnega reda in miru;
– medsosedski odnosi;
– vprašanje o častnem doktoratu;
– seznanitev z začetkom gladovne stavke;
– težave s popravilom avtomobila
– in še mnogo pisem z zelo različno vsebino.
Na pisma, ki so nam poslana zgolj v vednost, ne odgovarjamo, ker so že naslovljena na pristojne institucije, uradu so poslana zaradi seznanitve s stanjem, kaj se v državi dogaja.
Letos je tudi manj anonimnih pisem kot v preteklosti.
Mnogo posameznikov v svojih pismih ali po telefonu izrazi prošnjo za sprejem pri predsedniku republike. Žal predsednik zaradi številnih že vnaprej dogovorjenih državniških obveznosti nima vedno možnosti, da bi se srečeval z državljankami in državljani v uradu. Zato se predsednik udeležuje različnih dogodkov v krajih po Sloveniji, kjer je mogoče priti neposredno v stik z njim.
III. Stiki po telefonu
Sorazmerno pogosto se posamezniki po telefonu obračajo na urad z vrsto pripomb in vprašanj, ki jih ne moremo razreševati. Zato jih skladno z vsebino pogovora po potrebi napotimo na druge pristojne institucije. Zavedamo pa se, da imajo nekateri posamezniki resne osebne stiske in da jim je v nekaterih primerih klic na urad lahko tudi opora za trenutno razbremenitev njihove stiske. Žal je med njimi tudi nekaj napadalnih klicev, ki jih težko nadomestimo z našo strpnostjo in vljudnostjo, zato pogovor končamo.
Nazaj na vrh strani.
XIV. Pregled porabe proračunskih sredstev
klikni za povečavo
2. Poraba finančnih sredstev UPRS v obdobju 2008 – 2011
S proračunom in rebalansom zaradi predsedovanja EU so bila leta 2008 odobrena sredstva v višini 4.440.000 evrov, poraba pa je bila 4.090.000 evrov, od tega 1.962.000 evrov za kadrovske vire, 420.000 evrov za investicije in 1.703.000 evrov za poslovanje urada. Delež porabe v okviru državnega proračuna je predstavljal 0.048%. Privarčevani delež glede na sprejeti proračun je bil 8%.
V letu 2009 so bila s proračunom odobrena sredstva v višini 3.858.000 evrov, po dveh rebalansih pa so bila v višini 3.654.000 evrov. Dejanska poraba je bila nižja: 3.118.000 evrov, od tega 1.829.000 za kadre, 305.000 za investicije in 984.000 za poslovanje urada. Delež porabe v okviru državnega proračuna je predstavljal 0.034%. Privarčevani delež glede na sprejeti proračun je bil 20%, na rebalans pa 5%.
Leta 2010 so bila s proračunom odobrena sredstva v višini 3.594.000 evrov, po rebalansu pa so bila v višini 3.454.000 evrov. Dejanska poraba je bila nižja: 3.144.000 evrov, od tega 1.820.000 za kadre, 270.000 za investicije in 1.054.000 za poslovanje urada. Delež porabe v okviru državnega proračuna je predstavljal 0.034%. Privarčevani delež glede na sprejeti proračun je bil 12,5%, na rebalans pa 9%.
Leta 2011 so bila s proračunom odobrena sredstva v višini 3.430.000 evrov, po rebalansu pa so bila v višini 3.308.000 evrov. Dejanska poraba je bila nižja: 3.080.000 evrov, od tega 1.772.000 za kadre, 148.000 za investicije in 1.160.000 za poslovanje urada. Privarčevani delež glede na sprejeti proračun je bil 10%, na rebalans pa 7%.
Skupaj je bilo za obdobje 2008-2011 odobreno 15.322.000 evrov, poraba pa je bila 13.432.000 – torej 12.5% manjša poraba od odobrenega.
Graf 1: Sprejeti proračun/poraba od leta 2008 do 2011
3. Poraba finančnih sredstev UPRS v obdobju 2002 – 2011
Graf 2: Poraba finančnih sredstev UPRS v obdobju 2002 – 2011
Graf prikazuje realno porabo finančnih sredstev urada v obdobju 2002 do 2011, finančna sredstva so revalorizirana glede na leto 2011. Iz prikazanega izhaja, da je realna poraba finančnih sredstev urada v obdobju 2002-2011 na ravni porabe iz leta 2003.
Nazaj na vrh strani.