Ob obisku Javierja Solane, visokega predstavnika EU za zunanjo in varnostno politiko, v Sloveniji
Brdo pri Kranju, 03/13/2003 | izjava
Izjava predsednika republike dr. Janeza Drnovška (neavtoriziran zapis)
Predsednik dr. Drnovšek: Vesel sem, da lahko med nami pozdravim našega in mojega prijatelja, Javierja Solano. Že velikokrat smo se srečali. Tokratni obisk je še bolj zanimiv, ker se dogaja v času zelo intenzivnih mednarodnih dogajanj; iraška kriza, ponovno je napeta situacija na Balkanu. Za nas pa je ta obisk še toliko bolj zanimiv, zaradi bližajočega referenduma o vstopu v EU in zvezo Nato in tudi zato, ker je gospod Solana bil pred to zdajšnjo funkcijo generalni sekretar zveze Nato. Tudi iz tisti časov imamo veliko skupnega. O nekaterih vprašanjih sva na kratko govorila tudi danes. Pogovore bova nadaljevala tudi po srečanju z vami. Hvala lepa.
Vprašanje: Gospod predsednik, kako bo po vašem mnenju vplival tragičen dogodek – umor srbskega premiera, na Slovenijo?
Predsednik dr. Drnovšek: Vsekakor je ta dogodek tragičen in pomeni, da se je regija ponovno znašla v svetovnih medijih z nekim tragičnim, slabim dogodkom. Naša ocena je, da to ni dober znak razvoja dogodkov v JV Evropi, predvsem v Srbiji. Očitno je marsikje prišlo v zadnjih letih do tesne povezave med organiziranim kriminalom in politiko in gre za zelo resen problem, ki ga je težko na hitro
razrešiti. Bojim se, da to ni samo primer v Srbiji ampak tudi v nekaterih drugih državah tega območja. Pri nadaljnji konsolidaciji regije bo to vsekakor ena izmed najtežjih vprašanj, nalog:kako vzpostaviti resnično normalno in demokratično funkcioniranje vseh institucij in da se tudi politika povsem odlepi od takšnih povezav in vplivov. Upam, da bo ta tragičen dogodek le vzpodbudil vse tiste ljudi v Srbiji, ki si želijo spremembe na bolje, reforme,d a bi nadaljevali tisto pot, ki jo je premier Đinđić začel. Srbija je v zadnjem desetletju veliko izgubila. Življenje v Srbiji je danes slabo. Če primerjamo našo situacijo pred desetimi, dvanajstimi leti, ko smo živeli še v isti državi in med nami ni bilo velikih razlik lahko vidimo, da so danes razlike ogromne. Đinđić si je močno prizadeval za to, da bi šel v smeri zmanjšanja teh razlik, da bi Srbijo pripeljal na pot Evrope, demokratičnega razvoja in gospodarske razvoja. Upam, da bo ob vsej tragičnosti tega dogodka to sicer velik šok, ki pa bo streznil marsikoga v Srbiji in da se bodo zbrali in sledili poti, ki jo je premier Đinđić začrtal.