I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta uredba velja za upravne in druge državne organe, organe lokalnih skupnosti, nosilce javnih pooblastil, kadar v upravnih stvareh, neposredno uporabljajoč predpise, odločajo o pravicah, obveznostih ali pravnih koristih posameznikov, pravnih oseb in drugih strank.
Določbe te uredbe se ne uporabljajo, če poseben zakon pogoje za vodenje in odločanje v upravnem postopku ureja drugače.
3. člen
- vodi postopek pred izdajo odločbe zaposleni, ki ima srednjo splošno ali srednjo strokovno izobrazbo;
- odloča zaposleni, ki ima višjo strokovno izobrazbo.
Za enostavni upravni postopek se šteje:
- vodenje postopka in odločanje po 1., 2. in 3. točki prvega odstavka v zvezi s tretjim in četrtim odstavkom 144. člena zakona o splošnem upravnem postopku;
- izdajanje odločb na predpisanih obrazcih;
- vodenje postopka in odločanje v stvareh manjšega pomena, ki niso povezane z ugotavljanjem dejanskega stanja v posebnem ugotovitvenem postopku, z vrednotenjem in presojo dokazov ali z dokazovanjem s pričami, izvedenci ali z ogledom.
Ne glede na določbo druge alinee prvega odstavka tega člena lahko na prvi stopnji izdaja odločbe na predpisanih obrazcih, oziroma izdaja potrdila in druge listine o dejstvih po 179. členu zakona o splošnem upravnem postopku, zaposleni, ki ima srednjo splošno ali srednjo strokovno izobrazbo.
- izdaja potrdila in druge listine o dejstvih po 180. členu zakona o splošnem upravnem postopku ali vodi postopek pred izdajo odločbe zaposleni, ki ima višjo strokovno izobrazbo;
- odloča zaposleni, ki ima najmanj visoko strokovno izobrazbo.
Za zahteven upravni postopek se šteje vodenje postopka in odločanje po 4. točki prvega odstavka v zvezi s drugim odstavkom 144. člena, 211., 217., 219., 220. in 221. člena zakona o splošnem upravnem postopku.
- vodi postopek pred izdajo odločbe zaposleni, ki ima najmanj visoko strokovno izobrazbo.
- odloča zaposleni, ki ima najmanj univerzitetno izobrazbo ali visoko strokovno izobrazbo s specializacijo ali magisterijem.
Za najzahtevnejši upravni postopek se šteje:
- odločanje v upravnih stvareh, ki temelji na zahtevnem ugotavljanju dejanskega stanja v posebnem ugotovitvenem postopku;
- odločanje v upravnih stvareh, v katerih je pristojni organ po zakonu ali po drugem predpisu upravičen stvar rešiti po prostem preudarku;
- odločanje o izrednih pravnih sredstvih.
Član kolegijskega organa, ki vodi postopek do izdaje odločbe, pripravi pisno poročilo in predlog odločbe, mora glede na zahtevnost upravnega postopka, izpolnjevati pogoje, določene v 4. ali 5. členu te uredbe.
V primeru, da take osebe v kolegijskem organu ni, vodi postopek do izdaje odločbe, pripravi pisno poročilo in predlog odločbe pooblaščena uradna oseba, ki izpolnjuje v prejšnjem odstavku določene pogoje.
Sklepe, ki se nanašajo na dovolitev, ustavitev in odložitev izvršbe, na izvršbo po drugih osebah, izvršbo s prisilitvijo, zavarovanje izvršbe in zavarovanje izpolnitev obveznosti ter zagotavljanje učinkovitosti izvršbe, lahko izdaja zaposleni, ki ima višji strokovno izobrazbo.
11. člen
- srednjo splošno in srednjo strokovno izobrazbo;
- višjo in visoko strokovno ter univerzitetno izobrazbo.
Naloga za pisni del izpita se nanaša na vsebino dela delovnega mesta, na katerem zaposleni vodi ali odloča v upravnem postopku. Pisna naloga je lahko sestava odločbe prve ali druge stopnje, izdelava pritožbe ali drugega pravnega sredstva, opis določenega postopka na podlagi podanega dejanskega stanja ipd.
Ustni del izpita obsega zagovor pisnega dela izpita in znanje določb splošnega upravnega postopka ali splošnega in posebnih upravnih postopkov ter drugih predpisov, ki jih bo zaposleni neposredno uporabljal pri vodenju ali odločanju v upravnem postopku.
Program je podlaga za izdelavo podrobnejših vsebin. Podrobnejše vsebine za izpit določi, glede na stopnjo izobrazbe, minister, pristojen za upravo.
18. člen
Pooblastila za vodenje oziroma odločanje v upravnem postopku, ki so bila zaposlenim izdana na podlagi zakona o pripravništvu, strokovnih izpitih in izpopolnjevanju strokovne izobrazbe delavcev v državni upravi in pravosodju oziroma zakona o upravi (Uradni list RS, št. 67/94), se štejejo kot veljavna pooblastila po zakonu o splošnem upravnem postopku.
Prva objava 31. 3. 2000
Uredba o spremembah in dopolnitvah uredbe o izobrazbi, ki jo morajo imeti zaposleni za vodenje in odločanje v upravnem postopku, in o strokovnem izpitu iz upravnega postopka (Uradni list RS, št. 66/04), veljavnost od 3. 6. 2004
Priponke: