1. člen
Kadar je zaposleni napoten na službeno potovanje v okviru sodelovanja državnega organa v programu Evropske unije, ki se financira iz sredstev Evropske unije, se upravičenost in višina povračil ugotavljata na način, ki je določen s pravili Evropske unije.
Uredba se ne uporablja za zaposlene v Slovenski obveščevalno – varnostni agenciji.
- dnevnico kot povračilo stroškov prehrane,
- povračilo stroškov za prenočišče,
- povračilo stroškov prevoza,
- povračilo drugih stroškov.
Stroški za službeno potovanje se povrnejo v valuti obračuna naloga za službeno potovanje ali v tolarjih po srednjem tečaju Banke Slovenije (v nadaljevanju: srednji tečaj) na zadnji dan potovanja.
Valuta obračuna je valuta iz prvega odstavka tega člena ali valuta države oziroma ene izmed držav, v katero oziroma katere se službeno potuje, če gre za države, katerih valute so na dnevni tečajnici Banke Slovenije. Kadar je potrebno preračunavanje stroškov iz valut držav, ki niso na dnevni tečajnici Banke Slovenije, se za preračun uporabi srednji tečaj s tečajnice teh valut, ki je veljala za mesec, v katerem so stroški nastali.
Vsi stroški posameznega službenega potovanja se preračunajo v valuto obračuna po srednjem tečaju, in sicer dnevnice po srednjem tečaju na zadnji dan potovanja, ostali stroški, nastali v tujini, pa po srednjem tečaju na dan nastanka stroška oziroma na dan izstavitve listine, ki izkazuje nastali strošek.
Valuta obračuna za posamezno službeno potovanje v tujino je lahko samo ena, v tej valuti se izplača tudi akontacija.
Ne glede na določbo prejšnjega odstavka se stroški, izkazani oziroma nastali v tolarjih in kilometrina iz 15. člena te uredbe obračunajo in izplačajo v tolarjih.
Kadar znašajo stroški ali razlika med prejeto akontacijo in obračunanimi stroški manj kot 50 evrov, se akontacija stroškov službenega potovanja ali povračilo stroškov službenega potovanja izplača oziroma vrne v tolarjih.
Če se službeno potuje v več držav, se dnevnice obračunajo po določbah 4., 7. in 8. člena te uredbe, pri čemer število obračunanih dnevnic ne sme presegati števila dnevnic glede na skupno trajanje službenega potovanja.
Za službeno potovanje v tujino, ki traja nad 8 ur do 14 ur, se obračuna 75 odstotkov dnevnice.
Za službeno potovanje v tujino, ki traja nad 6 do 8 ur, se obračuna 25 odstotkov dnevnice.
Pri odsotnosti nad 14 do 24 ur se za zagotovljeni brezplačni zajtrk odračuna 10 %, za brezplačno kosilo oziroma večerjo pa po 35 % dnevnice iz prvega odstavka 7. člena uredbe.
Pri odsotnosti nad 8 do 14 ur se za zagotovljeni brezplačni zajtrk odračuna 15 %, za brezplačno kosilo oziroma večerjo pa po 40 % od pripadajoče dnevnice iz drugega odstavka 7. člena te uredbe.
Za prenočevanje v hotelu luksuzne kategorije se obračunajo stroški po priloženem računu, vendar največ do višine dnevnice.
Državni organ je dolžan z letalskimi družbami, ki nudijo program skupnega zbiranja točk (milj, kilometrov ipd.) za pravne osebe, skleniti dogovor o vodenju evidence točk (milj, kilometrov ipd.) na ime državnega organa in o načinu njihove porabe.
Zaposleni ne sme za zasebne namene izkoristiti ugodnosti, ki jih pridobi v okviru službenih potovanj v tujino.
- predsedniku vlade v prvem ali poslovnem razredu,
- ministru in državnemu sekretarju v poslovnem razredu, če polet traja dve uri ali več, sicer pa za letalski prevoz v ekonomskem razredu,
- ostalim zaposlenim v ekonomskem razredu.
Zaposlenim se izjemoma lahko povrnejo stroški letalskega prevoza v višjem razredu od ekonomskega tudi za polete, ki so krajši od dveh ur, kadar gre za nujno potovanje, ki ga ni bilo mogoče vnaprej natančno načrtovati in zato potovanje v ekonomskem razredu iz objektivnih razlogov ni možno.
Veleposlanikom se ob nastopu in prenehanju opravljanja nalog na diplomatskem delovnem mestu v zunanji službi povrnejo stroški letalskega prevoza v prvem razredu oziroma poslovnem razredu.
Če se službeno potuje z vlakom ali ladjo, se povrnejo stroški železniškega oziroma ladijskega prevoza v prvem razredu po potrebi s spalnikom oziroma kabino, kadar potovanje traja več kot 12 ur.
- stroški prevoza s sredstvi javnega prevoza ali avtotaksijem v kraju službenega potovanja,
- stroški za prevoz in prenos stvari oziroma prtljage,
- poštni telefonsko-telegrafski stroški, ki so nujni pri opravljanju službenega potovanja,
- stroški za najem osebnega vozila, če je to ekonomsko ugodneje,
- takse (letališke takse, peronske karte in podobno),
- parkirnine, cestnine in podobno, če se uporablja lastno vozilo,
- izdatki za gorivo, parkirnine, cestnine in podobno, če se uporablja službeno vozilo,
- povračilo plačane premije za zdravstveno zavarovanje z medicinsko asistenco za države izven EU oziroma EGP in države, s katerimi to ni urejeno z mednarodno pogodbo.
Ne glede na prvi odstavek tega člena se akontacija izplača le v primeru, da potovanje vključuje prenočevanje. Akontacija se ne izplača, če upravičenec iz neupravičenih razlogov ni predložil obračuna predhodnih službenih potovanj v predpisanem roku ali ni poravnal obveznosti iz predhodnih službenih potovanj.
Nalog za službeno potovanje se izda v pisni obliki.
Izjemoma se lahko o nujnih primerih odredi službeno potovanje tudi ustno, telefonično ali telegrafsko. V takem primeru se pisni nalog izda najkasneje v dveh dneh, ko je upravičenec odšel na službeno potovanje.
Obračuna se na podlagi originalnih dokazil o stroških, ki jih je treba priložiti nalogu za službeno potovanje, na katerem so obračunani potni stroški.
Če je potreben obračun v več valutah, se predložijo obračuni za vsako valuto posebej.
Prva objava 30. 6. 1994
Uredba o dopolnitvi uredbe o povračilu stroškov za službena potovanja v tujino (Uradni list RS, št. 63/94), veljavnost od 21.10.1994
Uredba o dopolnitvah uredbe o povračilu stroškov za službena potovanja v tujino (Uradni list RS, št. 24/96), veljavnost od 18.5.1996
Uredba o spremembah in dopolnitvah uredbe o povračilu stroškov za službena potovanja v tujino (Uradni list RS, št. 96/00), veljavnost od 27.10.2000
Uredba o spremembi uredbe o povračilu stroškov za službena potovanja v tujino (Uradni list RS, št. 35/02), veljavnost od 27.4.2002
Uredba o dopolnitvi uredbe o povračilu stroškov za službena potovanja v tujino (Uradni list RS, št. 86/02), veljavnost od 19.10.2002
Uredba o spremembah in dopolnitvah uredbe o povračilu stroškov za službena potovanja v tujino (Uradni list RS, št. 66/04), veljavnost od 3.6.2004 določa tudi:
Uredba o spremembi in dopolnitvi uredbe o povračilu stroškov za službena potovanja v tujino (Uradni list RS, št. 73/04), veljavnost od 10.7.2004
Priloga
25
22
30
20
32
28
50
45
38
55
40
52
26
13
60
58
36
35
18
15
16
65
42
31
54
70
75
43
48
21
17
66
68
37
- Arusha, Zanzibar
- drugi kraji
23
24
62