1. Pritožnik Velibor Popović je črnogorski državljan, rojen leta 1977 in živi v Parizu. Pritožnika je pred Sodiščem zastopal Janez Stušek, odvetnik iz Celja. 2. Slovensko vlado (v nadaljnjem besedilu: vlada) je zastopala B. Jovin Hrastnik, državna pravobranilka.
A. Okoliščine zadeve
B. Upoštevana domača zakonodaja
25. Ustrezne določbe Zakona o kazenskem postopku (Uradni list RS, št. 63/94, s spremembami) se glasijo:
(2) Bistvena kršitev določb kazenskega postopka je podana tudi, če sodišče med pripravo glavne obravnave ali med glavno obravnavo ali pri izdaji sodbe ni uporabilo kakšne določbe tega zakona ali jo je uporabilo nepravilno ali če je na glavni obravnavi prekršilo pravice obrambe, pa je to vplivalo ali bi lahko vplivalo na zakonitost in pravilnost sodbe.''
(3) Odločitve v zvezi z zahtevki strank sprejme predsednik senata, če o njih ne odločajo člani senata.
(4) Člani senata odločajo o zahtevkih, glede katerih stranke ne soglašajo, in o zahtevkih, glede katerih stranke soglašajo, predsednik senata pa jih ne sprejme. Senat odloča tudi o ugovorih zoper ukrepe predsednika senata, ki se nanašajo na vodenje obravnave.
(5) Sklepi senata se vselej razglasijo in skupaj s kratko obrazložitvijo vpišejo v zapisnik o obravnavi.
(2) Stranke imajo pravico pregledati končani zapisnik in njegove priloge, podati pripombe glede vsebine in zahtevati njegove popravke.
….
(4) Pripombe in predloge strank glede zapisnika ter popravke in dopolnitve zapisnika je treba zabeležiti v opombah pod dokončanim zapisnikom. Prav tako je treba tam zabeležiti razloge za zavrnitev zahtevkov in s tem povezane pripombe. /.../"
28. Pritožnik se je na podlagi 3. člena, drugega odstavka 6. člena in 8. člena konvencije pritožil, da je bil v kazenskem postopku, ki je tekel proti njemu, priveden na obravnave z rokami in nogami vklenjenimi v lisice, ki mu tudi med obravnavo niso bile odstranjene. Ti ukrepi so ga ponižali in kršili njegovo osebno dostojanstvo. Poleg tega niso bili potrebni, saj ni bilo tveganja za pobeg ali povzročitev poškodb ali škode. Poleg tega je pritožnik trdil, da so prisilna sredstva pomenila kršitev njegove pravice do domneve nedolžnosti, saj je bil v očeh sodnikov prikazan kot krivec. 29. Nazadnje je pritožnik zatrdil, da ni imel na voljo nobenega učinkovitega pravnega sredstva, s katerim bi lahko izpodbijal uporabo prisilnih ukrepov, s čimer je bil kršen 13. člen konvencije.
PRAVO
A. Zatrjevana kršitev drugega odstavka 6. člena konvencije
30. Pritožnik se je pritožil, da so mu bile kršene pravice iz 6. člena konvencije, ker je bil priveden pred sodnike z rokami in nogami vklenjenimi v lisice, ki mu z nog tudi med obravnavami niso bile odstranjene. Ustrezni del 6. člena konvencije se glasi:
B. Zatrjevana kršitev 3. in 8. člena konvencije
37. Pritožnik se je pritožil, da so bile kršene njegove pravice po 3. in 8. členu konvencije, ker je bil priveden na sodišče z rokami in nogami vklenjenimi v lisice in mu te tudi med obravnavami niso bile odstranjene. Ustrezni del teh določb se glasi:
C. Pritožba na podlagi 13. člena konvencije
48. Pritožnik je menil, da ni imel na voljo nobenih učinkovitih pravnih sredstev, s katerimi bi izpodbijal uporabo prisilnih ukrepov. Skliceval se je na 13. člen konvencije, ki se glasi:
Andrea Tamietti, Vincent A. De Gaetano, namestnik sodnega tajnika predsednik