Zapri Zapriedit profil

Evidenca Zadev
Ahac in drugi

Ahac in drugi: 80531/12



Razvrstitev po kršitvah
KONVENCIJA - 6/1

Podatki zadeve
Zaporedna številka : 424
Vlagatelj: Ahac in drugi
Oznaka vloge : 80531/12
Odločbe/Sodbe:
Odločba
Vrsta odločitev:
Nesprejemljiva
Ključne besede:
Konvencija-6/1...Pravica do poštenega sojenja, Konvencija 14....prepoved diskriminacije, Protokol 1/1

Nahajališče: Strasbourg

Vrste odločitve

Datum odločitve: 03/16/2021
Rezervna klasifikacija:Sklep o nesprejemljivosti



Zgodovina sprememb zadeve

Opombe - vsebina
AHAC AND OTHERS v. SLOVENIA.docxAHAC AND OTHERS v. SLOVENIA.pdf

Pritožba št. 80531/12

Anton AHAC in drugi proti Sloveniji

Evropsko sodišče za človekove pravice (drugi oddelek) je 16. marca 2021 kot senat v sestavi:
Valeriu Griţco, predsednik,
Branko Lubarda,
Pauliine Koskelo,
sodnika,
in Hasan Bakýrcý,
namestnik sodnega tajnika oddelka,
ob upoštevanju navedene pritožbe, vložene 17. decembra 2012,
ob upoštevanju stališč, ki jih je predložila tožena vlada, in stališč, ki so jih v odgovoru predložili pritožniki,
po razpravi sklenilo:

DEJSTVA

1. Seznam pritožnikov in družb pritožnic (v nadaljnjem besedilu "pritožniki") je v prilogi. Pritožnike je prvotno zastopala Odvetniška družba Ježek & Snoj, odvetniška pisarna s sedežem v Ljubljani in kasneje odvetnik G. Snoj iz Ljubljane.
2. Slovensko vlado (v nadaljnjem besedilu: vlada) sta zastopali T. Mihelič Žitko in V. Klemenc, državni odvetnici.


3. V nadaljevanju so povzeta dejstva v zadevi, kot so jih predložile stranke. 4. Vzajemni skladi so premoženje, sestavljeno iz naložb v prenosljive vrednostne papirje, ki se financirajo z denarjem fizičnih ali pravnih oseb, ki kupijo investicijski kupon in tako postanejo imetnik sorazmernega dela sklada (v nadaljnjem besedilu: imetnik investicijskih kuponov). Premoženje vzajemnega sklada je razdeljeno na enake enote. Investicijski kupon vzajemnega sklada je sestavljen iz ene ali več enot premoženja vzajemnega sklada, katerih vrednost je na zahtevo imetnika izplačljiva iz tega premoženja.
5. V tistem času je Zakon o investicijskih skladih in družbah za upravljanje (v nadaljnjem besedilu: ZISDU, glej 55. odstavek spodaj) urejal vzajemne sklade kot odprte investicijske sklade, kar pomeni, da ni bilo omejitev v zvezi z naložbami s prodajo investicijskih kuponov vzajemnega sklada ali ponovnim odkupom takih investicijskih kuponov ali prodajo vrednostnih papirjev. Investicijski kupon, ki je bil registriran neprenosljiv vrednostni papir (25. člen ZISDU), se je lahko prodal le družbi za upravljanje (v nadaljnjem besedilu: DZU), ki je upravljala sklad. Izplačilo investicijskih kuponov sklada, ki ga je imel imetnik investicijskih kuponov sklada pravico kadar koli zahtevati, bi morala DZU izvršiti v petih delovnih dneh od prejema zahteve za izplačilo vrednosti investicijskega kupona (v nadaljnjem besedilu: zahteva za izplačilo). Imetniku investicijskih kuponov sklada je bilo treba vrniti njegovo naložbo v skladu z dejansko ceno enote, ki je bila izračunana dnevno in objavljena v časopisih. Vrnjeni znesek je bil odvisen od vrednosti vrednostnih papirjev v vzajemnem skladu. ZISDU je določal tudi stroga pravila v zvezi z naložbenimi politikami vzajemnih skladov in omejeval obseg posojila, ki ga je DZU lahko najela v imenu vzajemnega sklada. 6. V obdobju do marca 1996 so vlagatelji kupili investicijske kupone sklada in tako postali lastniki enot vzajemnega sklada v (vsaj) enem od štirih vzajemnih skladov - Diver, Herman Celjski, Neli II in Rastko I (v nadaljnjem besedilu: Dadasovi skladi), ki jih upravljala ista DZU, Proficia Dadas. Dadasovi skladi so bili takrat največji na zadevnem trgu (od osemnajstih vzajemnih skladov), s približno 3.500 imetniki enot skladov (v nadaljnjem besedilu: vlagatelji v sklade). Skupno premoženje Dadasovih skladov je znašalo več kot šest milijard slovenskih tolarjev (SIT), kar je ustrezalo približno 37 milijonom evrov (EUR).
7. Zadnja čista vrednost sredstev na enoto (v nadaljnjem besedilu: VEP) Dadasovih skladov, objavljena 26. marca 1996 (glej 16. odstavek spodaj), je znašala: Diver: 286,26 SIT, Herman Celjski: 1.486,41 SIT, Neli II: 281,94 SIT in Rastko I: 391,92 SIT. V primerjavi s 15. januarjem 1996 je bila višja za 8,5 do 15,1%. 8. Slovenski borzni indeks SBI se je začel leta 1996 s 1.390 točkami, čemur sta sledila hiter padec na 1.300 točk in nadaljevanje rasti do sredine marca, ko je dosegel najvišjo vrednost za leto s 1.600 točkami. Ta rast je sovpadala z obdobjem povečanih prilivov v Dadasove sklade in povečanim povpraševanjem teh skladov po delnicah v Dadasu, Primofinu, Finmediji in SKB. V obdobju od sredine januarja do sredine marca so se cene teh delnic, ki so predstavljale 40% naložb Dadasovih skladov, znatno povečale. Zlasti so se cene delnic izdajateljev (pravnih subjektov, ki so izdajali vrednostne papirje), ki so bili povezani s sistemom Dadas (Finmedia in Primofin) in cene delnic Dadas, zvišale za približno 70%, medtem ko se je cena delnic SKB zvišala za 11%. V omenjenem obdobju se je vrednost indeksa SBI povečala za 14%. Glede na ugotovitve Agencije za trg vrednostnih papirjev (v nadaljnjem besedilu: Agencija), objavljene v njenem poročilu iz leta 1996 o razmerah na trgu vrednostnih papirjev, so na povišanje cen delnic Dadas, Finmedia in Primofin znatno vplivale transakcije med pravnimi osebami, ki so bile povezane s skupino DADAS Poslovni sistem in Dadasovimi skladi; ko je povpraševanje Dadasovih skladov po teh delnicah usahnilo, jih drugi vlagatelji niso bili pripravljeni kupiti po teh cenah, zato so se cene znižale, kar je povzročilo padec indeksa SBI, ki je 10. septembra 1996 dosegel najnižjo vrednost 892 točk. Vendar se je njegova vrednost do konca leta stabilizirala na 1.200 točk.
9. Agencija je 7. in 19. marca 1996 opravila nadzor nad Proficio Dadas, ugotovila številne kršitve ZISDU in nato uvedla številne ukrepe proti njej. 10. Agencija je z odredbo z dne 14. marca 1996 odredila Proficii Dadas, naj izboljša strukturo naložb Dadasovih skladov in odpokliče kredite, ki jih je družba PRIOM, ki je bila v lasti D. S., direktorja Proficia Dadas, najela iz teh skladov. Ugotovila je, da posojila, ki so znašala 1,3 milijarde SIT in predstavljala 22% vseh sredstev Dadasa, niso bila ustrezno zavarovana.
11. Agencija je z dopisom z dne 15. marca 1996 pozvala družbo PRIOM, naj ji omogoči vpogled v poslovno dokumentacijo v zvezi s pogodbami o kratkoročnem posojilu, ki jih je družba (kot posojilojemalec) sklenila z Dadasovimi skladi (kot posojilodajalci). Agencija je trdila, da vodstvo Proficie Dadas ni moglo predložiti dokazil in podatkov o zmožnosti družbe PRIOM za vračilo posojila in o kakovosti zagotovljenih zavarovanj. Družba PRIOM je 19. marca 1996 obvestila Agencijo, da ji ne bo dovolila pregledati zadevnih dokumentov. 12. Agencija je 15. marca 1996 objavila sporočilo za javnost z naslovom "Previdno pri naložbah v sklade" v katerem je pojasnila tveganja, povezana z naložbami v vzajemne sklade. Sklicevala se je tudi na močno povečanje naložb v vzajemne sklade, ki jih je upravljala družba Proficia Dadas, do katerega je prišlo februarja 1996, in opozorila, da bi morali ljudje, čeprav se zdi, da je dobiček izjemen, upoštevati življenjsko pravilo, da "če se zdi nekaj predobro, da bi bilo res, verjetno tudi je". 13. Agencija je 20. marca 1996 izdala sklep, s katerim je Proficii Dadas odredila, naj odpravi ugotovljene nepravilnosti v zvezi z Dadasovimi skladi in med drugim (i) zagotovi, da so med sredstvi vsakega od Dadasovih skladov samo naložbe v vrednostne papirje in denarna sredstva v obliki bančnih depozitov (ii); izterjuje terjatve v običajnih rokih; (iii) zagotovi, da je v strukturi sredstev vsakega od skladov najmanj 75% vrednostnih papirjev, ki kotirajo na borzi; (iv) spremeni naložbe vzajemnih skladov tako, da so skladne s prvim odstavkom 95. člena ter 97. in 99. členom ZISDU; (glej 55. odstavek spodaj); ter (v) odpravi nepravilnosti pri vodenju poslovnih knjig. 14. Agencija je 20. marca 1996 na podlagi 112. člena ZISDU (glej 55. odstavek spodaj) izdala Sklep o določitvi največjega obsega vrednosti sredstev vzajemnih skladov, ki jih lahko upravlja posamezna družba za upravljanje (v nadaljnjem besedilu: sklep o določitvi največje vrednosti) in s tem sklepom omejila skupno vrednost sredstev, ki jih upravlja posamezna DZU, na 3,5 milijarde SIT. S sklepom o določitvi največje vrednosti je Agencija družbam, ki upravljajo vzajemne sklade, katerih skupna vrednost sredstev presega navedeni znesek, prepovedala sprejemati nova vplačila investicijskih kuponov, dokler se skupna vrednost sredstev teh vzajemnih skladov ne zmanjša pod navedeno vrednost. Sklep o določitvi največje vrednosti je bil objavljen v Uradnem listu 29. marca 1996 in je začel veljati 30. marca 1996.
15. Agencija je 22. marca 1996 vse DZU obvestila o sklepu o določitvi največje vrednosti. Obvestilo je bilo skupaj s priloženimi pojasnili o uporabi posameznih določb ZISDU vročeno Proficii Dadas 25. marca 1996. Agencija je 29. marca 1996 organizirala tudi tiskovno konferenco na kateri je pojasnila razloge in posledice sklepa o določitvi največje vrednosti. Poudarila je, da določitev največjega obsega vrednosti sredstev vzajemnih skladov, ki jih lahko upravlja posamezna DZU, ne pomeni prepovedi poslovanja, saj je bistvo le-tega nalaganje oziroma plemenitenje denarja varčevalcev ter da vsi upravitelji nadalje nemoteno upravljajo s premoženjem, ki je že v skladih. Pojasnila je tudi, da omejitev glede sprejemanja novih vplačil izhaja iz zakonske določbe, ki določa, da mora vsak vzajemni sklad za najmanj 75% prejetega denarja vlagateljev kupiti vrednostne papirje, ki kotirajo na borzi, ter da so po oceni Agencije povečani prilivi denarja v vzajemne sklade povzročili pomanjkanje dolgoročnih vrednostnih papirjev na borznem trgu. Po mnenju Agencije bi znatno višji prilivi sprožili napihovanje cen delnic in posledično povzročili motnje na trgu vrednostnih papirjev, kar je bilo razvidno tudi iz spremljanja poslovanja skladov, vključno z Dadasovimi skladi, in njihovih naložb.
16. Medtem je Proficia Dadas 27. marca 1996 obvestila Agencijo, da je istega dne prenesla sredstva in obveznosti Dadasovih skladov v "začasno skrbništvo" družbi PRIOM in s tem začasno prenehala z upravljanjem teh vzajemnih skladov. Istega dne je Agencija prepovedala Proficii Dadas nadaljnje objavljanje VEP. Zadnja VEP Dadasovih skladov je bila tako objavljena 26. marca 1996 (glej 7. odstavek zgoraj).
17. Proficia Dadas je 28. marca 1996 v časopisu Delo objavila "Obvestilo za javnost", v katerem je kritizirala sklep o določitvi največje vrednosti in pojasnila, da je bil prenos sredstev na družbo PRIOM začasen in je bil namenjen zaščiti premoženja vlagateljev ter da je bilo trgovanje z enotami skladov začasno ustavljeno. Proficia Dadas je tudi kritizirala Agencijo, da je v zadnjih šestih mesecih nenehno vršila kontrolo poslovanja vzajemnih skladov v njenem upravljanju in da je bil očiten namen Agencije destabilizirati poslovanje Proficie Dadas oziroma trga ter vnesti nemir med vlagatelje.
18. Kasneje je Proficia Dadas v časopisu Delo objavila obvestilo z naslovom "Proficia Dadas odgovarja" v katerem je izpodbijala izjave Agencije na novinarski konferenci (glej 15. odstavek zgoraj) in kritizirala sklep o določitvi največje vrednosti, češ, da zmanjšuje vrednost sredstev investitorjev kar bi lahko vodilo do izstopov investitorjev, čemur bi sledila prodaja vrednostnih papirjev in drastičen padec njihovih cen (in vrednosti enot skladov). Proficia Dadas je nadalje navedla, da bi Dadasovi skladi postali nelikvidni, kar bi povzročilo njihovo likvidacijo, premoženje vlagateljev pa bi se zaradi neizogibne prodaje na destabiliziranem trgu zmanjšalo na 20-25% zadnje objavljene vrednosti enote premoženja.
19. Proficia Dadas je 1. aprila 1996 v časopisu Delu objavila "Obvestilo investitorjem", v katerem je navedla, da je v zaščito premoženja investitorjev začasno prenesla skrb nad njihovim premoženjem na družbo PRIOM. Navedla je tudi, da če se več kot 30 odstotkov investitorjev s skrbništvom skupnega portfelja ne bo strinjalo, bo premoženje vrnjeno Proficii Dadas, sprožen bo postopek likvidacije in vrednost premoženja bo drastično padla.
20. Agencija je 5. aprila 1996 prek časopisa Delo odgovorila in pojasnila, da sklep o določitvi največje vrednosti ni omejil poslovanja in upravljanja že zbranih sredstev in se ni nanašal na pravice obstoječih vlagateljev, temveč je omejil nove naložbe. Nadalje je pojasnila, da je bil sklep o določitvi največje vrednosti sprejet tudi zato, ker izjemno veliko število novih naložb februarja in marca ni bilo vloženih v vrednostne papirje, temveč je bilo kot posojilo dano družbi PRIOM. Namen sklepa o določitvi največje vrednosti je bil zagotoviti, da bi Proficia Dadas skrbno upravljala sredstva in razpršila tveganja. V skladu s tem prenos sredstev na družbo PRIOM, o čemer je Proficia Dadas obvestila javnost 28. marca 1996, torej ni mogel biti izvršen zaradi zaščite tega premoženja pred Agencijo, saj je zgolj upravljalec sam najavil namero likvidacije in s tem izvršil pritisk na vlagatelje, naj dvignejo vloge. Agencija je še navedla, da če portfelj sestavljajo ustrezne naložbe z realno vrednostjo, potem ni bojazni, da ga v daljšem časovnem obdobju DZU ne bi vnovčila brez velikega padca vrednosti. Agencija je nadalje pojasnila, da družba PRIOM ni vrnila prejetih posojil.
21. Proficia Dadas je 9. aprila 1996 naslovila na Agencijo "Predlog za rešitev nastale situacije na področju vzajemnih skladov", v katerem je predlagala, naj se sredstva vzajemnih skladov in evidence prenesejo v skrbništvo ene od poslovnih bank in naj s temi sredstvi opravlja družba, ki za to izpolnjuje veljavne zakonske določbe, z delnim moratorijem na izplačila iz sredstev skladov za čas treh mesecev in z dodatnimi pravili glede izplačil po tem obdobju.
22. Agencija je 10. aprila 1996 preučila pobudo Proficie Dadas. Načeloma se ji je zdela sprejemljiva, če bi se z njo strinjali lastniki najmanj 70% enot premoženja Dadasovih skladov in če zadevna družba za upravljanje ne bi bila neposredno ali posredno povezana z osebami v sistemu Dadas ter bi izpolnjevala tudi relevantne zakonske pogoje. Agencija je še navedla, da skladi lahko poslujejo na nivoju že doseženih sredstev brez omejitvenega roka, lahko pa znižajo obseg sredstev na poljuben nivo. Ponovno je tudi poudarila, da koncept hitrega znižanja s takojšnjo razprodajo sredstev praviloma ne more biti v interesu investitorjev. Istega dne je Agencija obvestila Proficio Dadas o svojih stališčih ter jo je tudi pozvala, naj o teh stališčih seznani investitorje.
23. Proficia Dadas je 29. aprila 1996 v časopisu Delo objavila "Obvestilo investitorjem", v katerem je navedla, da so se v zvezi z vsemi Dadasovimi skladi lastniki, ki so imeli več kot 70% enot sklada, strinjali s prenosom upravljanje sredstev na družbo PRIOM. V obvestilu je tudi navedla, da sta sedaj vlagateljem v sklade na voljo dve možnosti: (i) lahko prenesejo svoje premoženje na drugo DZU, za katero bo Agencija izdala soglasje, pri čemer bi v tem primeru imela Proficia Dadas in odbor vlagateljev vsak enega predstavnika v strokovnem svetu za naložbe; ali (ii) lahko sklenejo pogodbe o odkupu investicijskih kuponov ter načinu poplačila z družbo Proficia Dadas kot dolžnikom in družbo DADAS Poslovni sistem kot prevzemnikom dolga, pri čemer Družba DADAS Poslovni sistem prevzame obveznosti za poplačilo terjatev, ki izvirajo iz zahtev za izplačilo, ki jih predložijo imetniki investicijskih kuponov kot upniki. Terjatev bi se preračunala na naslednji način: zadnja objavljena odkupna cena enote premoženja pomnožena s številom enot premoženja, ki je zapisana na investicijskem kuponu. Pri drugi možnosti bi bilo treba terjatve (skupaj z določenimi obrestmi) poravnati v štirih letih, z enoletnim moratorijem na izplačilo glavnice in prevzemnik dolga bi za izplačilo svojih obveznosti jamčil z vsem svojim premoženjem. Davorin Sadar, kot predsednik strokovnega sveta za naložbe, bi oblikoval poslovno politiko naložb in kmalu bi bilo mogoče trgovanje s terjatvami na organiziranem trgu, kar pomeni, da bi se vsak upnik lahko kadarkoli odločil prodati svojo terjatev po tržni ceni.
24. Agencija je 17. maja 1996 poslala Proficii Dadas zabeležko razgovora z D. S. 13. maja 1996. Agencija je ocenila, da bi bile poravnave, ki bi izhajale iz ponudbe Proficie Dadas, kot je bila objavljena v časopisu Delo 29. aprila 1996, pravno sprejemljive, vendar pa ne bi bile zavezujoče za tiste, ki ponudbe ne bi sprejeli s podpisom pogodbe. Agencija je tudi pojasnila pravni položaj družbe DADAS Poslovni sistem in opisala postopek za izvedbo ponudbe Proficie Dadas z dne 29. aprila 1996 (delna "likvidacija" s sočasnim prenosom upravljanja na drugo DZU).
25. Medtem je večina vlagateljev v Dadasove sklade, vključno z vsemi pritožniki, začela sklepati pogodbe o odkupu investicijskega kupona ter načinu poplačila (glej 23. odstavek zgoraj, v nadaljnjem besedilu "pogodbe o poplačilu"). Hkrati je družba DADAS Poslovni sistem od družbe Proficie Dadas pridobila sredstva v višini vrednosti terjatev, ki izvirajo iz predložitve investicijskih kuponov na izplačilo.
26. Kasneje je borznoposredniška družba DADAS BPH, ki je delovala pod okriljem sistema DADAS Poslovni sistem, izgubila licenco za borznoposredniške storitve (glej 36. odstavek spodaj) in se je morala, po navedbah pritožnikov, osredotočiti na druge nefinančne dejavnosti ter se je na koncu zrušila, kar je povzročilo izgubo prihrankov pritožnikov. V začetku leta 1997 so vlagatelji, ki so sklenili pogodbe o poplačilu (glej 25. odstavek zgoraj) z družbo Fundus začeli sklepati pogodbe o zamenjavi 50% svojih terjatev za navadne delnice družbe DADAS Poslovni sistem, ki so kotirale na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev.
27. Vlagateljem, ki niso sklenili pogodb o odkupu investicijskega kupona ter načinu poplačila ali niso predložili investicijskih kuponov na izplačilo, je njihovo preostalo premoženje iz vzajemnih skladov upravljala druga DZU, Kmečka družba, ki je 21. junija 1996 dobila dovoljenje Agencije za prevzem upravljanja Dadasovih skladov od družbe Proficia Dadas. Agencija je Kmečki družbi podelila tudi dovoljenje za združitev Dadasovih skladov v en sklad in hkrati oblikovanje dveh novih skladov: Rastko in KD Bond. Agencija je 3. julija 1996 dovolila začasno ustavitev izplačil najpozneje do 1. septembra 1996, katere namen je bil vzpostaviti strukturo sredstev skladov v skladu z zakonom. Pred združitvijo Dadasovih skladov je bila VEP ponovno izračunana 23. avgusta 1996 in je znašala: Diver: 92,84 SIT, Herman Celjski: 720,49 SIT, Neli II: 121,12 SIT in Rastko I: 161,05 SIT. Skupna vrednost enot vseh štirih skladov je 23. avgusta 1996 znašala 1.095,50 SIT in je predstavljala v povprečju 44,8% vrednosti, ki so jo imeli vzajemni skladi 26. marca 1996 (glej 7. odstavek zgoraj). Vrednost novo nastalih vzajemnih skladov je 23. avgusta 1996 znašala za KD Bond 1.000 SIT in za Rastko 1.000 SIT, 5. septembra 2001 pa je bila vrednost za KD Bond 2.008,97 SIT in za Rastko 2.461,44 SIT. VEP Dadasovih skladov je vrednost z dne 26. marca 1996 ponovno dosegla 5. septembra 2001. 28. Proficia Dadas je 3. aprila 1996 vložila pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti sklepa o določitvi največje vrednosti (glej 14. odstavek zgoraj).
29. Ustavno sodišče je 16. maja 1996 odločilo, da je Agencija pri izdaji sklepa o določitvi največje vrednosti delovala v okviru svojih pristojnosti, vendar ni časovno omejila njegove veljavnosti. Ustavno sodišče je naložilo Agenciji, naj v roku 30 dni po objavi odločbe v Uradnem listu RS odpravi ugotovljeno nezakonitost (Uradni list RS, 20. junija 1996). Med drugim je navedlo kot sledi:
30. Agencija je z dne 20. junija 1996 obvestila Ustavno sodišče, da je sklep o določitvi največje vrednosti spremenila z določitvijo časovne omejitve njegove veljavnosti do 31. oktobra 1996. Sprememba, ki je bila sprejeta 12. junija 1996, je bila objavljena 14. junija 1996 v Uradnem listu RS. 31. Odbor Državnega zbora RS za finance in kreditno-monetarno politiko je na 137. in 138. seji 22. in 25. oktobra 1996 obravnaval poročilo Agencije za leto 1995 in se v obravnavi dotaknil tudi problematike Dadasovih skladov. Na seji 22. oktobra 1996 je takratni predsednik strokovnega sveta Agencije, dr. Dušan Mramor, med drugim dejal: 32. Agencija je 28. marca 1996 začela postopek za odvzem dovoljenja za opravljanje dejavnosti upravljanja investicijskih skladov Proficii Dadas, zaradi suma, da je družba prenesla premoženje vzajemnih skladov na družbo PRIOM in s tem kršila 118. člen ZISDU (glej 55. odstavek spodaj). Z odredbo z dne 3. aprila 1996 je Agencija nadalje obtožila Proficio Dadas, da je kršila zakon s trženjem z netržnimi vrednostni papirji med Dadasovimi skladi in družbo PRIOM, ki je pri prodajah nastopala kot navidezen kupec oziroma prodajalec.
33. Agencija je 9. maja 1996 odvzela Proficii Dadas dovoljenje za opravljanje dejavnosti upravljanja investicijskih skladov. Ugotovila je: da so bila sredstva Dadasovih skladov prenesena na družbo PRIOM brez potrebnega soglasja imetnikov investicijskih kuponov in brez dovoljenja Agencije; da družba PRIOM ni imela dovoljenja Agencije za upravljanje vzajemnih skladov in ni izpolnjevala pogojev za pridobitev takšnega dovoljenja, ker je bila družba izrazito prezadolžena in je bil njen osnovni kapital za vsaj 83-krat manjši od zahtevanega nivoja. Agencija je tudi zavrnila trditev Proficie Dadas, da je bil prenos potreben zaradi zaščite premoženja investitorjev, in pojasnila, da njen sklep o določitvi največje vrednosti ni učinkoval na premoženje obstoječih investitorjev in na njegovo upravljanje. Z nezakonitim prenosom premoženja vzajemnih skladov na družbo PRIOM, ki je poslovala zunaj ureditve, ki jo je predpisoval ZISDU, se je Proficia Dadas jasno nameravala izogniti kakršnemu koli nadzoru Agencije. V tej zvezi je Agencija pojasnila, da prepoved vplačil ne poruši ravnovesja med smotrnim upravljanjem s sredstvi in viri njihovega financiranja in da nova denarna vplačila pomenijo obvezen nakup novih vrednostnih papirjev, kar je druga oblika za povečanje sredstev skladov. Če se nova vplačila ne odrazijo na povečanju sredstev sklada, to pomeni, da se z denarjem investitorjev ne ravna gospodarno. Dolžnost DZU je, da z ustreznimi naložbami v vrednostne papirje zagotavlja stalno likvidnost (vnovčljivost).
34. Istega dne je Agencija izdala drugo odločbo, s katero je Proficii Dadas odvzela tudi posebno dovoljenje za upravljanje pooblaščene investicijske družbe. Ugotovila je, med drugim, da je bil edini družbenik družbe PRIOM in hkrati njen direktor, D. S. On in njegova žena sta bila preko druge družbe FUNDUS d.o.o., ki je bila v njuni lasti, tudi lastnika 91% poslovnega deleža v Proficii Dadas in sta sprejemala poslovne odločitve za obe družbi. Posli z vrednostnimi papirji, s katerimi se ni trgovalo na organiziranem trgu, so se sklepali med Dadasovimi skladi na način, da je kot fiktivni kupec oziroma prodajalec vedno nastopala družba PRIOM, ki je prodajala vrednostne papirje enega sklada drugemu skladu z razmakom največ nekaj dni in s tem kršila 109. člen ZISDU (glej 55. odstavek spodaj).
35. Proficia Dadas je obe odločbi izpodbijala pred Vrhovnim sodiščem. Vrhovno sodišče je 12. junija 1996 pritožbi zavrnilo kot neutemeljeni in ugotovilo, da je Agencije pravilno ugotovila dejstva in izvajala zakonodajo.
36. Za tem je Agencija 16. julija 1996 odvzela borznoposredniški hiši DADAS BPH dovoljenje za opravljanje poslov z vrednostnimi papirji. Ugotovila je, da je bila družba udeležena v manipulaciji cen, med drugim, s sodelovanjem v fiktivnih transakcijah, ki so vključevale preprodajo vrednostnih papirjev med Dadasovimi skladi. Odločbo sta podprli Vrhovno sodišče in Ustavno sodišče. 37. Eden od pritožnikov, P. Glavič, ki je bil član Državnega sveta do leta 1997, je zahteval parlamentarno preiskavo dogodkov na trgu kapitala v marcu 1996 ter dejavnosti Agencije v obdobju 1995–1997. Leta 1998 je bila ustanovljena preiskovalna komisija Državnega sveta za preiskavo zadeve in imenovani so bili strokovnjaki. Septembra 2000 je izdala končno poročilo, v katerem je sklenila: da so bila sporočila za javnost Agencije utemeljena, ustrezna in pravočasna; da je bil namen sklepa o določitvi največje vrednosti (glej 14. odstavek zgoraj) namenjen zaščiti obstoječih vlagateljev in ni omejil obstoječih skladov, ki bi se lahko uporabila za nakup privatizacijskih delnic; in da v obdobju preiskave niso bile ugotovljene nobene nezakonitosti v zvezi z delom Agencije. Tega poročila ni sprejela preiskovalna komisija Državnega sveta, ki svojega dela ni mogla dokončati pred koncem zadevnega mandata. Kritizirano je bilo v drugem poročilu, ki sta ga pripravila P. Glavič in Novšak (v obravnavani zadevi oba pritožnika) kot strokovnjaka v imenu Državnega sveta. 38. Več kot tisoč vlagateljev - ki so sestavljali dve ločeni skupini vlagateljev v sklade - je 18. maja in 3. junija 1999 vložilo na Okrožno sodišče v Ljubljani dve identični odškodninski tožbi proti Republiki Sloveniji (kot provotoženi stranki) in proti Agenciji (kot drugotoženi stranki). Tožniki so med drugim trdili, da: 39. Sodišče je 15. marca 2001 odločilo, da ni stvarno pristojno (ratione materiae) za obravnavo tožbenih zahtevkov tistih tožnikov, katerih tožbeni zahtevki niso presegali vrednosti 2.000.000 SIT in da bo odstopilo njihove tožbene zahtevke v obravnavo Okrajnemu sodišču v Ljubljani. V obeh zadevah so se tožniki zoper ta sklep o razdružitvi njihovih zahtevkov pritožili; trdili so, da so tožniki sosporniki v smislu 191. člena Zakona o pravdnem postopku (glej 56. odstavek spodaj) in da so predmet spora zahtevki, ki so vsebinsko enaki in ki se opirajo na isto dejansko in pravno podlago. Višje sodišče v Ljubljani je s sklepom z dne 13. junija 2002 v obeh zadevah pritožbi ugodilo, ker so bili tožniki, katerih zahtevki so se opirali na isto dejansko in pravno podlago, v razmerju sospornikov v smislu prvega odstavka 191. člena Zakona o pravdnem postopku (glej 56. odstavek spodaj). Sodišče je s sklepom 16. decembra 2004 obe zadevi združilo v zadevo št. V Pg 16/2003.
40. Stranke so med postopkom vložile več pisnih vlog. Pritožniki so se sklicevali na listinske dokaze in v zvezi z vprašanjem obstoja vzročne zveze med očitanim nezakonitim dejanjem Agencije in uničenjem Dadasovih skladov predlagali, da se imenuje strokovnjak za ekonomijo. Okrožno sodišče v Ljubljani je 10. marca 2005 opravilo obravnavo in zavrglo nelistinske dokaze, ki niso bili v spisu, kot nepotrebne, in izreklo sodbo.
41. Okrožno sodišče v Ljubljani je zavrnilo tožbeni zahtevek, ker je ugotovilo, da na strani toženih strank ni bilo nedopustnega ravnanja oz. nedopustnih opustitev in da zato niso odgovorne za očitano škodo. Sodišče je zlasti odločilo: 42. Tožniki so se pritožili, vendar se niso pritožili zaradi dejstva, da so bile njihove trditve obravnavane v okviru tako imenovanega postopka v "gospodarskem sporu".
43. Višje sodišče v Ljubljani je 19. decembra 2007 pritožbo zavrnilo in sklep sodišča je bil 8. januarja 2008 vročen odvetniku pritožnikov. Sodišče je pritrdilo, da pred postopkom pritožniki niso imeli možnosti izpodbijati dejanskega stanja, kot ga je ugotovila Agencija s sklepom o določitvi največje vrednosti in sicer obstoj hudih motenj v transakcijah z vrednostnimi papirji ali drugih podobnih hujših motenj po tretjem odstavku 112. člena ZISDU (glej 55. odstavek spodaj). Zato je bilo treba pritožnikom omogočiti, da v pravdnih postopkih dokažejo kakršno koli nezakonito ravnanje Agencije.
44. Sodišče je ponovno ugotovilo, da je bila rast VEP v Dadasovih skladih nerealna in da je bilo premoženje očitno precenjeno. Ugotovilo je, da v zvezi z zaporedjem dogodkov, ki niso bili sporni, pritožnikom (še) ni bila povzročena nobena škoda s sklepom o določitvi največje vrednosti, ki ni privedel do likvidacije sredstev ali preprečil preudarne porazdelitve tveganja. Agencija je prepovedala samo nadaljnja plačila v vzajemne sklade, medtem ko je Proficia Dadas še vedno lahko poslovala in upravljala obstoječa sredstva Dadasovih skladov. Tožniki niso trdili, še manj pa dokazali, da so vlagatelji po izdaji sklepa o določitvi največje vrednosti izvajali pritisk na Dadasove sklade s tem, ko so zahtevali izplačilo svojih investicijskih kuponov.
45. Sodišče je poleg tega je ugotovilo, da Agencija ni imela druge izbire kot da ukrepa, ko je Proficia Dadas 27. marca 1996 upravljanje vzajemnih skladov prenesla na družbo PRIOM, ki ni imela soglasja Agencije za upravljanje vzajemnih skladov (glej 16. odstavek zgoraj). Zaključilo je, da je bil ukrep odvzema dovoljenja za poslovanje Proficii Dadas 9. maja 1996 utemeljen in zakonit (glej 33. odstavek zgoraj). Agencija ni mogla sprejeti nadaljnjih ukrepov za zaščito interesov vlagateljev z likvidacijo Dadasovih skladov ali prenosom upravljanja sredstev na drugo družbo za upravljanje, dokler ni Vrhovno sodišče 12. junija 1996 potrdilo odvzema licence; vendar so tožniki maja 1996 že podpisali pogodbe o odkupu investicijskih kuponov in načinu poplačila. Očitana škoda je torej izhajala iz slabe finančne odločitve tožnikov, da jim terjatve iz predložitve investicijskih kuponov na izplačilo poplača prevzemnik dolga, DADAS Poslovni sistem. V tej zvezi je sodišče zavrnilo očitek, da bi morala Agencija investitorje opozoriti, da DADAS Poslovni sistem morda ne bo mogel poplačati njihovih terjatev, saj Agencija v njegovo poslovanje ni imela vpogleda. Vlagatelji v sklade bi lahko sprejeli moratorij na izplačilo investicijskih kuponov, če bi resnično pričakovali, da lahko pritisk, ki ga povzročijo takšna izplačila, povzroči razvrednotenje VEP po sprejetju sklepa o določitvi največje vrednosti.
46. Višje sodišče v Ljubljani je potrdilo sklepno ugotovitev nižjega sodišča, da ni vzročne zveze med prvotno časovno neomejeno veljavnostjo sklepa o določitvi največje vrednosti in domnevno škodo za vlagatelje v sklade. Bilo je nesporno, da tisti vlagatelji, ki se za predložitev investicijskih kuponov na izplačilo in prevzem dolga Proficie Dadas s strani DADAS Poslovni sistem niso odločili, ampak so prenesli svoja preostala sredstva Dadasovih skladov na Kmečko družbo (glej 27. odstavek zgoraj), škode niso utrpeli. Sodišče je v zvezi z očitano kršitvijo načela sorazmernosti ugotovilo, da ga je Ustavno sodišče preučilo pri pregledu sklepa o določitvi največje vrednosti in odločbe Vrhovnega sodišča z dne 16. oktobra 1996. Nazadnje je opozorilo, da ni vezano na sklepe Državnega sveta, ki so jih predložili pritožniki. Prav tako je ugotovilo, da so navedbe o nezakonitih dejanjih in opustitvah, očitane državi, neutemeljene. 47. Pritožniki so vložili revizijo, v kateri so trdili, da je prvostopenjsko sodišče na zadevni obravnavi preučilo listinske dokaze samo pro forma in ni izvedlo dokazov, ki so jih predlagali.
48. Okrožno sodišče v Ljubljani je 28. avgusta 2008 zavrglo revizijo, ker 77 tožnikov, vključno z desetimi pritožniki, (glej preglednico 1 v prilogi) ni predložilo ustreznega pooblastila za zastopanje za vložitev izrednega pravnega sredstva.
49. Vrhovno sodišče je 5. julija 2011 revizijo tožnikov, vključno 475 pritožnikov (glej preglednico 2 v prilogi) zavrglo, ker njihovi tožbeni zahtevki niso dosegali zakonsko določenega revizijskega praga za gospodarske spore. Odločilo je, da je spor med družbo in državo ali Agencijo gospodarski spor po subjektivnem kriteriju po prvem odstavku 481. člena Zakona o pravdnem postopku (v nadaljevanju: ZPP) (glej 56. odstavek spodaj). V skladu s 484. členom ZPP so pravila o postopku v gospodarskih sporih veljala tudi za fizične osebe, ki so, kot je določilo Višje sodišče v Ljubljani (glej 39. odstavek zgoraj), sosporniki v sporu z družbo, katerih tožbeni zahtevki so se opirali na isto dejansko in pravno podlago. Revizija v gospodarskih sporih je bila dovoljena samo, če je vrednost sporne zadeve presegala 5.000.000 SIT, pogoj, ki pa v zadevi zgoraj navedenih tožnikov ni bil izpolnjen.
50. Vrhovno sodišče je revizijo preostalih tožnikov, vključno 107 pritožnikov (glej preglednico 3 v prilogi) meritorno zavrnilo. Zavrnilo je trditev tožnikov, da naj bi nižja sodišča ne izvedla nobenega dokaza, ki so ga predlagali. Sodišče je ugotovilo, da tožniki niso natančno opredelili, kateri naj bi bili ti dokazi. Sodišče ni dolžno izvesti predlaganih dokazov, če po njegovi presoji ti dokazi niso pomembni za odločitev, vendar pa mora njihovo zavrnitev ustrezno obrazložiti, kar je sodišče prve stopnje v obravnavani zadevi storilo. V zvezi z opiranjem sodišč nižjih stopenj na odločbe in sklepe, izdane v drugih postopkih, v katerih tožniki niso sodelovali, tožniki niso izkazali, da so neuspešno poizkušali sodelovati v postopkih pred Agencijo ali Vrhovnim sodiščem, čeprav bi to lahko storili. Nadalje tožniki v svoji pritožbi niso izpodbijali dejstev, ki jih je na podlagi teh odločitev ugotovilo sodišče prve stopnje. Poleg tega niso konkretizirali, česa niso mogli narediti oziroma katerih stališč in dokazov niso mogli predstaviti.
51. Vrhovno sodišče je ponovno ugotovilo, da je bil sklep o določitvi največje vrednosti zakonit in da je bila Agencija pooblaščena, da ga sprejme za zaščito vlagateljev in trga vrednostnih papirjev. Očitana škoda je bila posledica protipravnega ravnanja Proficie Dadas in ekonomske odločitve tožnikov, ne pa prvotne časovno neomejene veljavnosti sklepa o določitvi največje vrednosti. 52. Tisti tožniki, katerih revizijo je Vrhovno sodišče zavrglo, ker njihovi tožbeni zahtevki niso dosegali zakonsko določenega praga (glej 49. odstavek zgoraj), so vložili ustavno pritožbo in pobudo za oceno ustavnosti 484. člena ZPP (glej 56. odstavek spodaj). Trdili so, da nižja sodišča niso preučila njihovih zahtevkov ločeno od zahtevkov družb in so jih s tem prikrajšala za enako obravnavanje v razmerju do drugih fizičnih oseb, ki svoje zahtevke uveljavljajo v civilnih postopkih. Zavedali so se, da ima Vrhovno sodišče zakonska pooblastila za takšno obravnavanje njihovih zahtevkov, da pa je zakonodajalec s tem kršil pravico do enakosti pred zakonom. Sporna zakonska ureditev je skupaj z interpretacijo Vrhovnega sodišča slednjemu omogočila, da jim je onemogočilo dostop do sodišča.
53. Preostali pritožniki, katerih revizijo je kot neutemeljeno zavrnilo Vrhovno sodišče, so vložili ustavno pritožbo v kateri so zatrjevali, da jim je bila kršena lastninska pravica. Ponovili so svoje navedbe iz pritožbe in revizije.
54. Ustavno sodišče je 7. junija 2012 odločilo, da ustavnih pritožb ne sprejme v obravnavo, ker je ugotovilo, da niso bili izpolnjeni pogoji iz drugega odstavka 55.b člena Zakona o ustavnem sodišču (glej 57. odstavek spodaj). Sklepi so bili vročeni odvetniku pritožnikov 18. junija 2012.
55. Ustrezne določbe ZISDU (Uradni list RS, št. 6/94, s spremembami) kot je veljal tedaj, se glasijo:

Vzajemni sklad

3. člen

Agencija

6. člen

Investicijski kuponi kot vrednostni papirji

25. člen

Izplačilo vrednosti investicijskega kupona

29. člen

30. člen
Dolžnost omejitve in razpršitve tveganj

38. člen

Pogodba o prenosu upravljanja

46. člen

Razlogi za začetek likvidacije

49. člen

Prenos upravljanja vzajemnega sklada namesto likvidacije

54. člen

Omejitve naložb

94. člen

Obveznost razpršitve naložb

95. člen

Prepoved naložb v določene pravne osebe

99. člen

Omejitve medsebojnih poslov z vrednostnimi papirji

109. člen

Ukrepi, ki jih [lahko] sprejme Agencija

112. člen

Razlogi za odvzem dovoljenja

118. člen


56. Relevantne določbe Zakona o pravdnem postopku (Uradni list RS, št. 26/1999, s spremembami) kot je veljal tedaj, se glasijo:

191. člen
367. člen
481. člen
484. člen
490. člen

57. Drugi odstavek 55.b člena Zakona o ustavnem sodišču (Uradni list RS, št. 15/94 s spremembami) določa:
PRITOŽBE

58. Pritožniki so se na podlagi 13. člena konvencije v povezavi s 6. členom pritožili, da je bila kršena njihova pravica do dostopa do sodišča, saj je Vrhovno sodišče zavrglo revizijo, ker je bila pod zakonsko določeno mejo za gospodarske spore.
59. Nadalje so se pritožili na podlagi prvega odstavka 6. člena konvencije, da domača sodišča niso dovolila nobenega njihovega dokaza. Poleg tega so se pritožili, da so se sodišča oprla na sklepe in odločbe izdane v postopkih, v katerih niso mogli sodelovati. Odločitve Ustavnega sodišča naj bi tudi bile nezadostno obrazložene.
60. Pritožniki so se pritožili na podlagi 1. člena Protokola št. 1, da so Dadasovi skladi postali nelikvidni zaradi ukrepov Agencije, zlasti sklepa o določitvi največje vrednosti, in da Agencija ni skrbno opravljala svojih regulativnih in nadzornih dolžnosti.
61. Nazadnje, pritožniki so se pritožili, da so bili obravnavani različno zaradi sklepa o določitvi največje vrednosti, s čimer je bil kršen 14. člen konvencije, v povezavi s členom 1 Protokola št. 1.

PRAVO


62. Sodišče ugotavlja, da je petintrideset pritožnikov (označenih z zvezdico poleg njihovih imen v preglednicah spodaj) umrlo, medtem ko je bila zadeva v postopku pred Sodiščem. Ena družba pritožnica je bila izbrisana iz registra družb in tako ne obstaja več.
63. Vlada je Sodišče pozvala, naj pritožbo v zvezi z umrlimi pritožniki črta s seznama svojih zadev. Pritožniki so trdili, da je po smrti teh pritožnikov pooblastilo za zastopanje, dano njihovemu zastopniku, ostalo veljavno po domačem pravu in da je treba njihovim dedičem dovoliti, da se vključijo v postopek. Predložili so tudi podatke o dedičih dvaintridesetih umrlih pritožnikov in priložili ustrezne sklepe o dedovanju.
64. Sodišče je v številnih primerih potrdilo, da imajo bližnji sorodniki umrlega pritožnika pravico, da prevzamejo njegovo mesto (glej, med številnimi viri, Albert in drugi proti Madžarski, št. 5294/14, 53. odstavek, 29. januar 2019). Glede na sodno prakso Sodišča in zgoraj navedene informacije, ki jih je predložil odvetnik tožeče stranke, je Sodišče pripravljeno sprejeti, da lahko dediči dvaintridesetih umrlih pritožnikov, ki so navedeni v preglednici spodaj, nadaljujejo pritožbo, ki so jo prvotno vložili zgoraj navedeni pritožniki.
65. Glede preostalih treh umrlih pritožnikov, Ivana Reberška (št. 359), Marjana Seliškarja (št. 580), Vinka Vodopivca (št. 453) in družbe pritožnice, ki je prenehala obstajati, ENERGOREVIT d.o.o. (št. 501), Sodišče ugotavlja, da niso bili predloženi nobeni podatki o njihovih dedičih, sorodnikih ali pravnih naslednikih (družbe pritožnice) ali njihovi želji, da nadaljujejo postopek pred Sodiščem. V teh okoliščinah Sodišče ugotavlja, da kolikor se pritožba nanaša na te pritožnike, ni več upravičeno nadaljevati z obravnavo pritožbe v smislu pododstavka c prvega odstavka 37. člena konvencije (glej na primer Dinçer in drugi proti Turčiji, št. 10435/08, 13. in 14. odstavek, 3. november 2011). Poleg tega Sodišče ne ugotovi splošnih razlogov, kot so opredeljeni v prvem odstavku 37. člena in fine, ki bi zahtevali nadaljnjo obravnavo vloge, kolikor se nanaša na pritožbe, vložene v njihovem imenu. Zato je ta del pritožbe treba izbrisati s seznama.
66. Vlada je trdila, da je samo 107 pritožnikov (preglednica 3 v prilogi), katerih revizijo je Vrhovno sodišče obravnavalo in meritorno zavrnilo, vložilo svojo pritožbo v šestmesečnem roku. Za preostale pritožnike je šest mesecev začelo teči, ko je bila odločitev Višjega sodišča v Ljubljani vročena njihovemu odvetniku (glej 43. odstavek zgoraj).
67. Pritožniki, katerih revizija je bila zavržena, so trdili, da je bila odločba Ustavnega sodišča, izdana v njihovi zadevi, dokončna domača odločba in da so torej pravočasno vložili pritožbo pri Sodišču.
68. Sodišče znova poudarja, da šestmesečni rok začne teči na dan, ko je pritožnik in/ali njegov zastopnik zadostno obveščen o dokončni domači odločbi (glej Lekić proti Sloveniji [VS], št. 36480/07, 55. odstavek, 11. december 2018). V obravnavani zadevi je bil sklep Ustavnega sodišča, da ne sprejme ustavne pritožbe pritožnikov v obravnavo, izdan 7. junija 2012 in je bil vročen odvetniku pritožnikov 18. junija 2012 (glej 54. odstavek zgoraj). Pritožniki so pri Sodišču vložili pritožbo 17. decembra 2012, to je v šestih mesecih potem, ko jim je bila vročena odločba Ustavnega sodišča.
69. Po mnenju vlade pa je bil datum, na podlagi katerega je bilo treba izračunati šestmesečni rok, 8. januar 2008, torej dan, ko je bila odločitev Višjega sodišča v Ljubljani vročena odvetniku pritožnikov (glej 43. odstavek zgoraj). Iz trditev vlade izhaja, da se ustavna pritožba v okoliščinah obravnavane zadeve ne bi smela šteti za učinkovito pravno sredstvo. V zvezi s tem Sodišče ponavlja, da morajo pritožniki v pritožbah proti Sloveniji načeloma vložiti ustavno pritožbo, preden vložijo pritožbo na Sodišče (glej Kurić in drugi proti Sloveniji [VS], št. 26828/06, 296. odstavek, ESČP 2012 (izvlečki) in tam navedene sklice). Glede na to, da se ustavna pritožba praviloma šteje za učinkovito pravno sredstvo, ki ga je treba izčrpati, v odsotnosti nasprotnih argumentov vlade v tem primeru Sodišče ne more sprejeti, da se ustavna pritožba ne upošteva pri izračunu šestmesečnega roka za vložitev pritožbe. Sodišče zato meni, da so pritožniki zadostili šestmesečnemu roku.
70. Pritožniki so se pritožili, da jim je bil onemogočen dostop do Vrhovnega sodišča. Oprli so se na prvi odstavek 6. člena in 13. člen konvencije. Po mnenju Sodišča je treba te očitke preučiti samo na podlagi prvega odstavka 6. člena, ki se glede tega glasi: 71. Vlada je trdila, da pritožniki, katerih revizija je bila zavržena, ker niso predložili pooblastila za zastopanje (preglednica 1 v prilogi), niso bili žrtve očitane kršitve. Poleg tega družbe pritožnice niso bile žrtve, saj bi zanje v vsakem primeru veljal zakonski prag v višini 5.000.000 SIT za revizijo v gospodarskih sporih v skladu s 481. členom Zakona o pravdnem postopku (glej 56. odstavek zgoraj).
72. Nadalje se je vlada sklicevala na neizčrpanje notranjih pravnih sredstev in navedla, da so pritožniki prvič nasprotovali uporabi postopka "gospodarskega spora" v svoji ustavni pritožbi.
73. Na koncu je vlada trdila, da je bilo obravnavanje zahtevkov pritožnikov v skladu s pravili postopka v gospodarskih sporih predvidljiva in nujna posledica dejstva, da so pritožniki, ki so bili fizične in pravne osebe, tožbene zahtevke uveljavljali proti dvema pravnima osebama v skupni tožbi (484. člen Zakona o pravdnem postopku, glej 56. odstavek zgoraj). 74. Pritožniki so zatrjevali, da bi morala sodišča njihove zahtevke obravnavati ločeno od zahtevkov gospodarskih družb in torej ne v okviru postopka gospodarskega spora, kar bi jim zagotovilo dostop do Vrhovnega sodišča. Po njihovem mnenju bi morala nižja sodišča vedeti, da bo z dodelitvijo spisa oddelku, ki se ukvarja z gospodarskimi spori, večina pritožnikov izgubila možnost revizije. Potrdili so, da je sodišče prve stopnje njihovo zadevo evidentiralo kot gospodarski spor in da bi takrat lahko vsaj teoretično kritizirali uporabo teh pravil. Vendar pa niso ukrepali, ker so pričakovali, da bodo zmagali, določbe, ki se nanašajo na gospodarske spore, pa niso negativno vplivale na njihove pravice, dokler niso vložili revizije. Poleg tega je bilo dejstvo, da je bila njihova zadeva obravnavana v postopku gospodarskega spora, navedeno v sodbi sodišča prve stopnje, vendar v zvezi s tem ni bil izdan noben ločen sklep.
75. Glede ugovora vlade zoper status žrtve pritožnikov (glej 71. odstavek zgoraj) Sodišče ugotavlja, da so se pritožniki pritožili, da njihovih zahtevkov ne bi smeli obravnavati skupaj z zahtevki gospodarskih družb po pravilih, ki se uporabljajo v postopku gospodarskega spora. Njihova pritožba se je v bistvu nanašala samo na pritožnike, ki so bili fizične osebe in katerih revizijo je Vrhovno sodišče zavrnilo, ker je vrednost spora spadala pod ustrezni prag (glej preglednico 2 v prilogi). Status žrtve teh pritožnikov ni bil sporen med strankami in tudi Sodišče nima razloga, da bi dvomilo o tem.
76. Poleg tega je Sodišče seznanjeno z ugovorom glede neizčrpanja notranjih pravnih sredstev, ki ga je vložila vlada (glej 72. odstavek zgoraj). Vendar je Sodišče mnenja, da mu ga ni treba obravnavati, saj je ta del pritožbe v vsakem primeru nesprejemljiv iz v nadaljevanju navedenih razlogov.
77. Ustrezna načela, ki izhajajo iz sodne prakse Sodišča glede pravice do dostopa do sodišča in zlasti dostopa do višjih sodišč, so povzeta v zadevi Zubac proti Hrvaški ([VS] št. 40160/12, 76.–86. odstavek, 5. april 2018), kjer se je Sodišče soočilo z vprašanjem delovanja omejitve dostopa do teh sodišč ratione valoris (80.–96. odstavek).
78. V obravnavani zadevi se pritožniki niso pritožili glede omejitve dostopa do Vrhovnega sodišča ratione valoris kot take, temveč so trdili, da vrednost praga vrednosti spornega predmeta, ki se je uporabila v njihovem primeru, ne bi smela biti tista, ki je določena za gospodarske spore. Da bi bila revizija v tistem času v Sloveniji dopustna, je morala vrednost predmeta zadeve preseči prag, določen v pravilih: prag, določen za gospodarske spore (5.000.000 SIT) je bil višji od praga za redne pravdne spore (1.000.000 SIT) (367. in 490. člen Zakona o pravdnem postopku, glej 56. odstavek zgoraj). Če bi se za zadevne pritožnike uporabljala pravila za redne pravdne spore, bi bila njihova revizija lahko dopustna.
79. Sodišče ugotavlja, da se ta pritožba nanaša na vprašanje uporabe domačega prava v okoliščinah zadeve. Poleg tega Sodišče ugotavlja, da dopustnost zadevne omejitve ratione valoris kot taka ni vprašljiva, in po mnenju Sodišča nič ne kaže, da bi bila uporaba relevantnih pravnih določb s strani sodišč nepredvidljiva, samovoljna ali pretirano formalna in bi vključevala nerazumno in zlasti strogo uporabo postopkovnih pravil, ki neupravičeno omejujejo dostop pritožnikov do pristojnosti Vrhovnega sodišča (glej Zubac, 87.–89. in 96.–99. odstavek, navedeno zgoraj). Ugotavlja, da je odločitev nižjih sodišč o uporabi postopka gospodarskega spora v zadevi pritožnikov, ki so bili fizične osebe, temeljila na 484. členu Zakona o pravdnem postopku. Ta zakon je določal, da pravila o postopku v gospodarskih sporih veljajo tudi za fizične osebe, ki so vpletene v spor, v katerem so gospodarske družbe njihovi sosporniki, katerih terjatve se opirajo na isto dejansko in pravno podlago po 191. členu Zakona (glej 56. odstavek zgoraj). Zadevni pritožniki niso nasprotovali uporabi zgoraj navedenega postopka v zvezi z njihovimi zahtevki pred nižjimi sodišči. Glede tega vprašanja so se pritožili z zamudo, samo pred Ustavnim sodiščem. Njihov argument, da prej niso ugovarjali, ker niso pričakovali, da bodo nekega dne morali vložiti revizijo (glej 74. odstavek zgoraj), ne kaže nobenih kršitev s strani organov oblasti. Poleg tega je pritožnike med celotnim postopkom zastopal kvalificiran odvetnik, ki je ali bi moral vedeti, da je bila revizija v gospodarskih sporih na voljo tožnikom le, če je bila vrednost spornega predmeta večja od 5.000.000 SIT.
80. Nič ne kaže na to, da bi lahko ali moralo sodišče prve stopnje po uradni dolžnosti obravnavati njihove zahtevke ločeno v rednih pravdnih postopkih, kot so trdili pritožniki (glej 74. odstavek zgoraj). Zadevni pritožniki so vložili tožbo skupaj z gospodarskimi družbami in se sami spravili v položaj, v katerem se njihova revizija neizogibno obravnava po postopku gospodarskega spora. Poleg tega ti pritožniki niso trdili, da ne bi mogli vložiti tožbe ločeno od gospodarskih družb ali da bi jih to postavilo v kakršenkoli precej neugoden položaj. Razlog za uporabo pravil gospodarskega spora za zahtevke pritožnikov je torej objektivno pripisati pritožnikom samim, negativne posledice teh odločitev pa nosijo sami (glej, mutatis mutandis, Zubac, 90.–95. odstavek, navedeno zgoraj).
81. Prav tako je treba opozoriti, da je bila revizija na Vrhovno sodišče vložena po tem, ko so bili zahtevki zadevnih pritožnikov obravnavani na dveh nacionalnih ravneh pristojnosti, ki izvajata polno pristojnost na področju zadeve (glej, mutatis mutandis, Brualla Gómez de la Torre proti Španiji, 19. december 1997, 38. odstavek, Poročila o sodbah in odločbah 1997–VIII), katerih odločitve se ne zdijo samovoljne ali očitno nerazumne.
82. Glede na navedeno Sodišče ocenjuje ta del pritožbe za očitno neutemeljen in ga je treba zavrniti v skladu s točko a tretjega odstavka in četrtim odstavkom 35. člena konvencije. 83. Vlada je navedla, da ker je sodišče prve stopnje menilo, da so dejanja Agencije zakonita, ni imela nobenega razloga za preiskavo drugih elementov civilne odškodninske odgovornosti ali dokazov, predloženih samo v zvezi s tem. Poleg tega je obrazložitev sodbe temeljila na več listinskih dokazih, ki so kazali, da so se sodišča, ki so navedla podrobne razloge za dejansko in pravno podlago svojih sklepov, seznanila s trditvami pritožnikov in jih preučila. V nasprotju s trditvami pritožnikov so sodišča upoštevala sklepe Državnega sveta in vzročno zvezo med ukrepi Agencije in očitano škodo. V vsakem primeru je vlada menila, da so bili očitki pritožnikov v zvezi z odobritvijo dokaznih predlogov preveč splošni.
84. V zvezi z očitki pritožnikov, da so se domača sodišča sklicevala na odločbe in sklepe, izdane v postopkih, v katerih niso mogli sodelovati, se je vlada sklicevala na sklepe Višjega sodišča v Ljubljani in Vrhovnega sodišča v zvezi s tem (glej 43. in 50. odstavek zgoraj).
85. Nazadnje je vlada navedla, da pritožniki niso pojasnili svoje pritožbe glede neustrezne obrazložitve Ustavnega sodišča. 86. Pritožniki so trdili, da domača sodišča niso omogočila, da bi bil izveden katerikoli od njihovih dokaznih predlogov, kot sta na primer njihova zahteva po predložitvi zaupnega poročila strokovnega sveta Agencije o možnih ukrepih v zvezi s Proficio Dadas in poročila Državnega sveta. Pritožili so se, da so bili predloženi dokumenti na glavni obravnavi preučeni le pro forma, drugi dokazi pa so bili zavrnjeni kot nepomembni brez obrazložitve.
87. Poleg tega so sodišča pri presoji nezakonitosti ukrepov Agencije upoštevala le sklepe in odločbe, izdane v drugih postopkih, v katerih pritožniki niso mogli sodelovati, s čimer je bilo kršeno načelo enakosti orožij in kontradiktornega postopka.
88. Na koncu so pritožniki trdili, da sklepi Ustavnega sodišča (glej 54. odstavek zgoraj) niso bili obrazloženi.
89. Sodišče na začetku ponovno poudarja, da ni sodišče četrte stopnje in da ni njegova naloga, da obravnava domnevne dejanske ali pravne napake, ki jih je storilo nacionalno sodišče, razen če so bile zaradi njih kršene pravice in svoboščine, ki jih varuje konvencija (glej García Ruiz proti Španiji [VS], št. 30544/96, 28. odstavek, ESČP 1999-I). Čeprav 6. člen konvencije zagotavlja pravico do poštenega sojenja, pa ne določa nobenih pravil glede dopustnosti dokazov ali načina njihove presoje, saj so to predvsem zadeve, ki jih urejajo nacionalna zakonodaja in nacionalna sodišča. Običajno vprašanja, kot je teža, ki jo nacionalna sodišča pripisujejo posameznim dokazom ali ugotovitvam ali ocenam, ki so jim bile predložene v obravnavo, niso naloga Sodišča, da jih preuči (glej med številnimi drugimi viri, Bochan proti Ukrajini (št. 2) [VS], št. 22251/08, 61. odstavek, ESČP 2015). Naloga Sodišča je ugotoviti, ali so bili postopki v celoti, vključno z načinom, na katerega so bili dokazi dovoljeni, "pošteni" v smislu prvega odstavka 6. člena (glej Dombo Beheer B.V. proti Nizozemski, 27. oktober 1993, 21. odstavek, serija A, št. 274).
90. V zvezi z okoliščinami obravnavane zadeve Sodišče ugotavlja, da je bilo glavno vprašanje v domačem postopku, ali so organi - zlasti Agencija - in ukrepi, ki so jih sprejeli v zvezi z Dadasovimi skladi, pritožnikom povzročili finančno izgubo. Domača sodišča so analizirala trditve strank in menila, da so organi ravnali zakonito in da ni vzročne zveze med njihovimi ukrepi in škodo, ki so jo vtoževali pritožniki (glej 41.,44., 46. in 51. odstavek zgoraj). Svoje ugotovitve so utemeljila na več listinskih dokazih, kot so ustrezna sporočila za javnost, vključno s tistimi, na katera so se v svojih vlogah sklicevali pritožniki. Navedla so tudi razloge, zakaj ugotovitve poročila Državnega sveta zanje niso zavezujoče (glej 46. odstavek zgoraj).
91. Sodišče ugotavlja, da je prvostopenjsko sodišče zavrnilo sprejem dodatnih dokazov na obravnavi, ker je menilo, da to ni pomembno za zadevo (glej 40. odstavek zgoraj) Priznava, da bi, na prvi pogled, sodišče lahko predložilo več podrobnosti za takšno odločitev. Vendar ugotavlja, da so pritožniki lahko vložili pritožbo pred Vrhovnim sodiščem, ki je ugotovilo: (i) da pritožniki niso navedli, kateri dokazi bi morali biti sprejeti in zakaj; in (ii) da pritožniki niso konkretizirali, kako so bili manjkajoči dokazi pomembni za obravnavo njihove zadeve, kar je bil razlog, da je sodišče prve stopnje zavrnilo priznanje dokazov (glej 50. odstavek zgoraj).
92. Prav tako so se pritožniki v pritožbi pred Sodiščem pritožili na splošno, da so domača sodišča zavrnila vse njihove dokazne predloge. Niso podrobno pojasnili, kateri dokazi zlasti niso bili upoštevani na domačih sodiščih, niti pomembnosti manjkajočih dokazov za postopek. V teh okoliščinah Sodišče ne vidi razloga za nestrinjanje z ugotovitvami domačih sodišč v zvezi z ustreznostjo dokazov za zadevo in nobenega razloga, da bi se tak sklep štel za samovoljen ali očitno nerazumen. Glede na načela iz njegove sodne prakse (glej 89. odstavek zgoraj) in zgoraj obravnavane dejavnike je Sodišče ugotovilo, da ni bilo izkazanega nobenega utemeljenega razloga, da bi dodatni dokazi lahko vplivali na izid postopka ali da je neupoštevanje teh dokazov vplivalo na pravičnost teh postopkov.
93. Glede pritožbe pritožnikov, da sta se sodišči prve in druge stopnje - pri presoji nezakonitega ravnanja Agencije - oprli izključno na sklepe, sprejete v drugih postopkih, Sodišče ugotavlja, da so še posebej pomembni naslednji premisleki. Medtem ko je res, da je sodišče prve stopnje zavrnilo presojo zakonitosti sklepov Agencije, z opiranjem na ugotovitve Vrhovnega sodišča in Ustavnega sodišča v drugih postopkih, pa je Višje sodišče v Ljubljani, po pritožbi, pritrdilo, da bi morali pritožniki imeti možnost izpodbijati zakonitost sklepov Agencije (glej 43. odstavek zgoraj). Vendar je menilo, da to ne more pripeljati do drugačnega sklepa, pri čemer je opozorilo, da v nobenem primeru ni vzročne zveze med izpodbijanimi sklepi Agencije in škodo, ki so jo domnevno utrpeli vlagatelji. Iz tega sledi, da ugotovitve zakonitosti v postopku, v katerem pritožniki niso sodelovali, niso bile pomembne za izid obravnavanega primera (primerjaj Capital Bank AD proti Bolgariji, št. 49429/99, ESČP 2005-XII (izvlečki)).
94. Poleg tega Sodišče ne more prezreti nesporne ugotovitve Vrhovnega sodišča, da bi pritožniki lahko sodelovali v postopku pred Agencijo in Vrhovnim sodiščem, če bi menili, da so prizadeti, vendar tega niso skušali storiti (glej 50. odstavek zgoraj). Glede na zgornje ugotovitve Sodišče torej ne more sprejeti, da so bili pritožniki prikrajšani za kontradiktorni postopek in da niso mogli predložiti argumentov, za katere so menili, da so pomembni za njihov primer.
95. V zvezi s pritožbo pritožnikov zaradi neustrezne obrazložitve Ustavnega sodišča Sodišče ponovno poudarja, da za najvišja nacionalna sodišča - kot je Ustavno sodišče - zadostuje, ko zavrnejo sprejetje pritožbe, da se preprosto sklicujejo na pravne določbe, ki urejajo ta postopek, če vprašanja, ki jih sproža pritožba, kot v obravnavani zadevi, niso temeljnega pomena (glej Gorou proti Grčiji (št. 2) [VS], št. 12686/03, 41. odstavek, 20. marec 2009, in Suhadolc proti Sloveniji (skl.), št. 57655/08, 17. maj 2011).
96. Sodišče torej ugotavlja, da so bile zahteve glede pravičnosti v obravnavani zadevi izpolnjene. Ta del pritožbe je očitno neutemeljen in ga je treba zavrniti v skladu s točko a tretjega odstavka in četrtim odstavkom 35. člena konvencije.
97. Pritožniki so se pritožili, da je bila njihova lastnina uničena zaradi učinkov sklepa o določitvi največje vrednosti na likvidnost Dadasovih skladov in opustitve dolžnega ravnanja Agencije v zvezi s pogodbami o poplačilu. Sklicevali so se na 1. člen protokola št. 1 h konvenciji, ki se glasi: 98. Vlada je trdila, da pritožniki nimajo statusa žrtve. Navedla je, da pritožniki v svoji vlogi niso dokazali, da so bili lastniki investicijskih kuponov v Dadasovih skladih ali da so sklenili pogodbe o odkupu investicijskih kuponov. Trdila je, da je bil sklep o določitvi največje vrednosti splošnega značaja in ni vplival na pravice pritožnikov. Ni zmanjšal premoženja skladov ali povzročil izgube kapitala. Tudi če bi sklep o določitvi največje vrednosti vplival na vrednostne papirje v portfelju skladov, ni vplival na pravice lastnikov investicijskih kuponov, ki niso imeli pravice razpolagati s sredstvi skladov. Poleg tega so bile pogodbe, ki so jih vlagatelji sklenili z DADAS Poslovni sistemom, rezultat njihovih lastnih odločitev kot vlagateljev in ne ravnanja (ali opustitve) Agencije. Temeljile so na zadnji objavljeni VEP (glej 7. odstavek zgoraj), kar je pomenilo, da naknadno zmanjšanje vrednosti premoženja ni moglo vplivati na pritožnike.
99. Vlada je ponovila argumente v zvezi s statusom žrtve pritožnikov in navedla, da ni bilo poseganja v miroljubno uživanje pritožnikov njihovega premoženja. Po njenem mnenju bi bilo treba razloge za očitano zmanjšanje vrednosti premoženja v Dadasovih skladih iskati s sklicevanjem na nezakonita dejanja Proficie Dadas in DADAS BPH.
100. Vlada je trdila, da je bil sklep o določitvi največje vrednosti izdan v skladu z zakonom zaradi resnih motenj na trgu vrednostnih papirjev, ki so jih povzročile napihnjene cene vrednostnih papirjev Dadasovih skladov ("fenomen spirale"). Njegov namen je bil preprečiti nadaljnjo spiralo cen vrednostnih papirjev ali njihovo umetno napihovanje, kar se je odražalo v umetno povečanem povpraševanju po naložbah v vzajemne sklade. Največja dovoljena višina sredstev v skladih, ki jih upravlja en sam DZU, je bila določena na podlagi tržne kapitalizacije delnic, ki kotirajo na borzi, in števila DZU, ki jih je bilo treba obravnavati enako.
101. Vlada je poudarila, da sklep o določitvi največje vrednosti ni zahteval, naj se obstoječa sredstva znižajo pod prag, tako da bi lahko Proficia Dadas še naprej upravljala obstoječa sredstva in odpoklicala posojila, dana družbi PRIOM. V zvezi z ugotovitvami domačih sodišč je vlada trdila, da pritožniki niso dokazali, da je bila izguba vrednosti sredstev sklada Dadas posledica ukrepov, ki jih je sprejela Agencija. Vlada se je sklicevala na dejstvo, da se je VEP sredstev Dadasa povečevala do 26. marca 1996, s čimer je ovrgla trditve pritožnikov, da je prišlo do znižanja vrednosti pred objavo sklepa o določitvi največje vrednosti. Ker so bila sredstva 27. marca 1996 prenesena na družbo PRIOM, jih po objavi sklepa ni bilo mogoče prodati po nizkih cenah.
102. Vlada je tudi oporekala argumentu pritožnikov, da jih je Agencija spodbujala k sklenitvi pogodb z družbo DADAS Poslovni sistem, s čimer so postali upniki te družbe. Agencija ni imela pooblastil za nadzor delovanja DADAS Poslovni sistem in zato ni mogla vedeti za njegovo finančno stanje. Če pritožniki ne bi podpisali pogodb o poplačilu, bi bila njihova sredstva v Dadasovih skladih prenesena na drug DZU (glej 27. odstavek zgoraj), kar bi se lahko zgodilo šele, ko bi odvzem dovoljenja Proficia Dadas postal pravnomočen in bi bili izpolnjeni pogoji za likvidacijo skladov. 103. Pritožniki so trdili, da vrednostni papirji, investicijski kuponi in njihove terjatve iz njihovih naložb, spadajo v pojem premoženja, kot je opredeljen v 1. členu Protokola št. 1. Če Agencija ne bi izdala sklepa o določitvi največje vrednosti, bi pritožniki obdržali svoje naložbe v Dadasovih skladih in dosegli dobiček. Vendar pa so po sklenitvi pogodb o poplačilu izgubili vse. Zato so utrpeli finančno izgubo kot neposredno posledico izpodbijanih ukrepov.
104. Poleg tega so pritožniki trdili, da so bili ukrepi Agencije nezakoniti, zlasti sklep o določitvi največje vrednosti, ki je kršil 112. člen, kot je potrdilo Ustavno sodišče (glej 54. odstavek zgoraj). Poleg tega na trgu ni bilo resnih motenj, kakor to zahteva tretji odstavek 112. člena ZISDU; dogodki na borzi in transakcije družbe Proficia Dadas v obdobju od januarja do marca 1996 so bili običajni za rastoče gospodarstvo. Cene Dadasovih investicijskih kuponov niso bile napihnjene, prav tako pa so se po ukrepu Agencije znatno znižale tudi cene delnic v družbah, ki niso bile povezane z družbo DADAS Poslovni sistem. V svojih pripombah so trdili, da so naknadne spremembe zakonodaje - navsezadnje, odstranitev 112. člena iz ZISDU - potrdile neustreznost prava, ki se je uporabilo v njihovem primeru.
105. Navedli so, da cilj ukrepa – odločitev, kdo lahko vlaga na borzi — ni bil legitimen in je povzročil zlom borze.
106. Pritožniki so nadalje trdili, da je bil sklep o določitvi največje vrednosti nesorazmeren ukrep. Po njegovi objavi se je pričakovalo, da bodo vlagatelji poskušali prodati svoje enote, kar je privedlo do znižanja cen vrednostnih papirjev in enot premoženja v skladih. To je bilo dokazano z zmanjšanjem indeksa SBI in rekordnim visokim dnevnim prometom na trgu vrednostnih papirjev 20. marca 1996. Proficia Dadas je poskušala rešiti situacijo tako, da je sredstva prenesla na družbo PRIOM. Če bi sklep o določitvi največje vrednosti začasno ustavil tudi izplačila, pritožniki ne bi utrpeli finančne škode. Ker so bili omejeni le prilivi v sklade, je to imelo katastrofalen učinek, zlasti ker so bile razmere na trgu takrat neugodne, cene vrednostnih papirjev pa so na splošno padale od 13. marca 1996 dalje. Poleg tega je bila najvišja vrednost določena prenizko in je dejansko uničila sredstva v višini 2,6 milijarde SIT. Pritožniki so nadalje trdili, da sta sporočilo za javnost Agencije z dne 15. marca 1996 (glej 12. odstavek) in uhajanje informacij pred 20. marcem 1996 privedla do izgube vrednosti njihovih sredstev, še preden je bil objavljen sklep o določitvi največje vrednosti. Po navedbah pritožnikov je pred objavo sklepa o določitvi največje vrednosti 800 vlagateljev vnovčilo svoje investicijske kupone. Med 18. in 27. marcem 1996 se je vrednost sredstev Dadasovih skladov zmanjšala za 371 milijonov SIT, kar je na slabšem pustilo preostale vlagatelje.
107. Pritožniki so nadalje trdili, da jih je Agencija spodbujala k podpisu pogodb o poplačilu z družbo DADAS Poslovni sistem (glej 25. odstavek zgoraj), čeprav je vedela, da družba ne bo mogla plačati prenesenih terjatev. Navedli so, da je Agencija vedela, da bo Proficia Dadas likvidirana in da bodo sprejeti ukrepi proti družbi DADAS BPH. Pritožniki niso pričakovali, da bi bil prenos sredstev na drugo DZU - kar bi bila boljša rešitev, ki bi jo Agencija morala sprejeti - mogoč brez znatne izgube zanje.
108. V zvezi z vprašanjem Vlade o lastništvu pritožnikov investicijskih kuponov Dadasa in obstojem pogodb o poplačilu (glej 98. odstavek zgoraj) Sodišče ugotavlja, da so pritožniki predložili kopije teh pogodb, ki navajajo vrednost njihovih investicijskih kuponov z dne 27. marca 1996. Poleg tega ugotavlja, da so domača sodišča v pravdnih postopkih preučila zahtevke pritožnikov v zvezi z vsebino in niso podvomila v njihovo lastništvo investicijskih kuponov Dadas v času, ko je bil sprejet sklep o določitvi največje vrednosti. Sodišče je na podlagi navedenega ugotovilo, da je bilo na podlagi verjetnosti dokazano, da so bili pritožniki v zadevnem času lastniki investicijskih kuponov Dadasa in da so sklenili pogodbe o poplačilu.
109. Sodišče nadalje ugotavlja, da so se pritožniki v obravnavani zadevi pritožili, da je Agencija uvedla številne ukrepe, ki so škodovali Dadasovim skladom in vrednosti njihovih investicijskih kuponov. Vlada je trdila, da pritožniki niso imeli statusa žrtve in da se v nobenem primeru ni posegalo v pravice pritožnikov kot imetnikov investicijskih kuponov, ker je bil sklep o določitvi največje vrednosti splošen ukrep, ki ni vplival niti na pravice imetnikov investicijskih kuponov niti ni zmanjšal premoženja sklada ali povzročil izgube kapitala (glej 98. in 99. odstavek zgoraj). Sodišče meni, da v obravnavanem primeru teh vprašanj ni treba dokončno rešiti, čeprav bi predpostavljali, da bi se pritožnikom lahko priznal status žrtve in da bi bilo treba izpodbijani ukrep opredeliti kot poseganje v njihove pravice v skladu s členom 1 Protokola št. 1, ker so pritožbe zaradi spodaj navedenih razlogov nesprejemljive. Ker je bil sklep o določitvi največje vrednosti sprejet kot ukrep za nadzor finančnega sektorja v toženi državi in je njegovo izvajanje prav tako pomenilo tak nadzor, bo Sodišče preučilo pritožbe, vložene v skladu z drugim odstavkom 1. člena Protokola št. 1 (glej, mutatis mutandis, Capital Bank AD proti Bolgariji, št. 49429/99, 131. odstavek, ESČP 2005-XII (izvlečki) in Merkantil Car Zrt. in drugi proti Madžarski (sklep), št. 22853/15 in štirje drugi pritožniki, 97. odstavek, 27. november 2018). Sodišče bo tako preučilo vprašanja zakonitosti, legitimnega cilja in "poštenega ravnotežja" glede ravnanja slovenskih organov v zvezi z sklepom o določitvi največje vrednosti (glej Broniowski proti Poljski [VS], št. 31443/96, 146. odstavek, ESČP 2004-V).
110. Glede zakonitosti očitanega poseganja Sodišče ugotavlja, da so bile trditve pritožnikov v domačem postopku zelo podobne tistim, ki so bile predložene pred Sodiščem. Ponovno poudarja, da je pristojnost za preverjanje skladnosti izpodbijanega ukrepa z nacionalno zakonodajo omejena in da njegova naloga ni nadomestitev domačih organov pri izdelavi take ocene (glej sodbo Malone proti Združenemu kraljestvu, sodba z dne 2. avgusta 1984, serija A, št. 82, 79. odstavek; glej tudi glede širokega polja proste presoje v zadevah, kot je obravnavana, Olczak proti Poljski (sklep), št. 30417/96, 85. odstavek, ESČP 2002 X (izvlečki) in Capital Bank AD, navedeno zgoraj, 136. odstavek). V obravnavanem primeru je Ustavno sodišče obravnavalo vprašanja, ki so jih zastavili pritožniki, vključno z vprašanjem, ali so bile okoliščine na trgu take, da bi Agencija lahko sprejela sklep o določitvi največje vrednosti (glej 29. in 94. odstavek zgoraj). Ugotovilo je, da je Agencija sprejela sklep v okviru svojih zakonskih pooblastil v okoliščinah, ki so upravičevale njeno posredovanje (glej 29. točko navedeno zgoraj), in Sodišče ne vidi razloga, da bi dvomilo v to ugotovitev. Tudi nič ne kaže na to, da sklep o določitvi največje vrednosti, čigar delna nepravilnost je bila odpravljena na podlagi odločbe Ustavnega sodišča, sicer ni bil v skladu z ZISDU.
111. Glede na zgoraj navedeno Sodišče meni, da je bilo očitano poseganje v pravice pritožnikov v skladu z zahtevo po "zakonitosti". V zvezi s tem meni, da prvotna odsotnost časovne omejitve v sklepu o določitvi največje vrednosti, ki jo je Agencija odpravila, ni povzročila, da bi bil sklep o določitvi največje vrednosti v smislu člena 1 Protokola št. 1 h konvenciji nezakonit. Njegovi učinki na pravice pritožnikov (glej 104. odstavek zgoraj) se bodo obravnavali pri ugotavljanju ali so organi dosegli pravično ravnovesje med interesi vpletenih.
112. V zvezi s cilji poseganja Sodišče meni, da so bili ukrepi, ki jih je sprejela Agencija, namenjeni zaščiti interesov imetnikov investicijskih kuponov v Dadasovih skladih in finančnih trgov na splošno. Sklicuje se zlasti na ugotovitve domačih sodišč: (i) da je bila VEP napihnjena zaradi fiktivnih transakcij med družbami, povezanimi z Dadasom; in (ii) da je bila družba Proficia Dadas odgovorna za druge resne nepravilnosti, kot je dajanje nezavarovanih posojil družbi PRIOM (glej 41. odstavek zgoraj) – ugotovitve, ki jih pritožniki niso prepričljivo izpodbijali. Takšne razmere niso bile neugodne samo za finančni trg, temveč tudi za imetnike investicijskih kuponov, ki so bili izpostavljeni tveganju velikih finančnih izgub zaradi nenehnega sistema spirale. Ker ima zakonodajalec pri uresničevanju socialne in gospodarske politike široko polje proste presoje, bo Sodišče spoštovalo zakonodajalčevo presojo glede tega, kaj je v javnem interesu, razen če je ta presoja očitno neutemeljena (glej Broniowski, navedeno zgoraj, 149. odstavek, z nadaljnjimi sklici), kar pa v obravnavanem primeru očitno ni. Sodišče zato meni, da je bil s sklepom o določitvi največje vrednosti zasledovan legitimen cilj.
113. Treba je še ugotoviti, ali je bilo z očitanim posegom doseženo "pravično ravnovesje" med splošnim interesom skupnosti in potrebo po varstvu temeljnih pravic posameznika. Sodišče ponovno poudarja, da imajo države pogodbenice na tako občutljivem gospodarskem področju, kot je stabilnost finančnih trgov, široko polje proste presoje (glej, mutatis mutandis, Olczak proti Poljski (sklep), št. 30417/96, 85. odstavek, ESČP 2002-X (izvlečki)) in da je v določenih razmerah lahko nujno potrebno, da država ukrepa, da bi se izognila nepopravljivi škodi vzajemnim skladom, njihovim imetnikom investicijskih kuponov, drugim delničarjem in finančnemu sektorju kot celoti. Zaradi tega in glede na občutljivo naravo socialnih in finančnih vprašanj, ki so povezana z doseganjem ustreznega ravnovesja med zadevnimi interesi vpletenih, mora veljati, da država uživa široko polje proste presoje (glej, mutatis mutandis, Merkantil Car Zrt. in drugi, navedeno zgoraj, 100. odstavek).
114. Sodišče ugotavlja naslednja dejstva in vidike, pomembne za presojo sorazmernosti v obravnavani zadevi. Ni bilo sporno, da so se cene delnic družb, povezanih z Dadasom, in cena delnic Dadas med sredino januarja in sredino marca 1996 povečale za približno 70% in da so na povišanje cen vplivale transakcije med pravnimi subjekti, povezanimi z družbo Proficia Dadas. Pritožniki niso izpodbijali ugotovitev domačih organov, da so bile take transakcije fiktivne in da so kapitalski dobički, pridobljeni prek njih, manipulirali z VEP. Poleg tega niso oporekali dejstvu, da je bilo pred sprejetjem sklepa o določitvi največje vrednosti 22% vseh sredstev Dadasovih skladov posojenih družbi PRIOM, ki je v bila lasti direktorja družbe Proficia Dadas, brez ustreznih jamstev, kar je bila neposredna kršitev ZISDU. Sodišče nadalje ugotavlja, da je Proficia Dadas 27. marca 1996, preden je bil objavljen sklep o določitvi največje vrednosti, prenesla sredstva in obveznosti Dadasovih skladov v "začasno skrbništvo" družbi PRIOM, s čimer je kršila ZISDU, in začasno prenehala z upravljanjem skladov (glej 16. odstavek zgoraj). Dne 28. marca 1996 je objavila sporočilo za javnost, v katerem je sporočila, da je začasno prenehala s trgovanje z enotami skladov (glej 17. odstavek zgoraj). Ta dejstva jasno kažejo na nezakonitost dejavnosti družbe Proficia Dadas in z njo povezanih subjektov ter resnost problema, s katerim je bila Agencija soočena.
115. Sodišče je seznanjeno z glavnim argumentom pritožnikov, in sicer da so ukrepi Agencije povzročili pritisk na Dadasove sklade zaradi povečanih zahtev za izplačilo investicijskih kuponov potem, ko je bil izdan sklep o določitvi največje vrednosti, zaradi česar se je znižala vrednost premoženja sklada. Po mnenju pritožnikov je bila to predvidljiva posledica sklepa o določitvi največje vrednosti, ki bi se ji bilo treba izogniti s sprejetjem drugih, primernejših ukrepov. V zvezi s tem Sodišče ugotavlja naslednje.
116. Prvič, sklep o določitvi največje vrednosti ni bil prvi ukrep, ki ga je uporabila Agencija. Marca 1996 je Agencija opravila inšpekcijske preglede v družbi Proficia Dadas (glej 9. odstavek zgoraj), takoj zatem, 14. marca 1996, pa se je odzvala na nepravilnosti, ki so bile ugotovljene pri upravljanju Dadasovih skladov s strani Proficie Dadas. Agencija je zlasti odredila Proficii Dadas naj odpokliče kredite družbi PRIOM in izboljša naložbeno strukturo Dadasovih skladov (glej 10. odstavek zgoraj). Nato je s sklepom o skladnosti z dne 20. marca 1996 Proficii Dadas odredila, naj odpravi nepravilnosti v zvezi s strukturo sredstev Dadasovih skladov in njihovim knjigovodstvom (glej 13. odstavek zgoraj). Sodišče je zato ugotavlja, da je Agencija preučila in uporabila druge možnosti, da bi zaščitila interese imetnikov investicijskih kuponov v Dadasovih skladih in zaščitila stabilnost trga vrednostnih papirjev (primerjaj Capital Bank AD, navedeno zgoraj, 138. odstavek).
117. Drugič, v zvezi s trditvijo pritožnikov, da bi morala Agencija prav tako začasno ustaviti izplačila, Sodišče opozarja na sklep Ustavnega sodišča, da je bil sklep o določitvi največje vrednosti blažji ukrep, ki je zgolj omejil (in ne popolnoma prekinil) poslovanje investicijskih skladov (primerjaj Zelenchuk in Tsytsyura proti Ukrajini, št. 846/16 in 1075/16, 122. odstavek, 22. maj 2018). Sodišče prav tako ugotavlja, da pritožniki niso trdili, da niti oni niti Proficia Dadas niso mogli zahtevati moratorija na izplačila iz Dadasovih skladov, ukrepa, ki je podoben ukrepu, ki ga je pozneje zahtevala Kmečka družba in ga je Agencija odobrila (glej 27. odstavek zgoraj).
118. Tretjič, v zvezi s trditvijo pritožnikov, da bi morala Agencija upravljanje sredstev prenesti na drugo DZU, Sodišče ponavlja sklepe Višjega sodišča v Ljubljani, ki jih pritožniki niso izpodbijali, da bi lahko Agencija upravljanje sredstev prenesla na drugo DZU šele po 12. juniju 1996, ko je Vrhovno sodišče potrdilo odvzem dovoljenja za opravljanje dejavnosti. Vendar so pritožniki do takrat že sklenili pogodbe o poplačilu. Pomembno je opozoriti, da je bil tak prenos dejansko predstavljen imetnikom investicijskih kuponov v Dadasovih skladih kot ena od alternativ pogodbam o poplačilu (glej 23. odstavek zgoraj). Vendar so se pritožniki po lastni svobodni volji odločili za pogodbe o poplačilu. Sodišče ne more sprejeti trditve pritožnikov, da je država delno odgovorna za njihovo odločitev in za to, da DADAS Poslovni sistem ni izpolnil svojih obveznosti (glej 41. in 44. odstavek zgoraj).
119. Predvsem ni mogoče prezreti, da so domača sodišča po preučitvi navedb pritožnikov menila, da pritožniki niso dokazali, da so dejansko utrpeli kakršno koli znatno finančno izgubo zaradi sklepa o določitvi največje vrednosti ali zaradi prvotne odsotnosti časovne omejitve v tem sklepu (glej 41., 44.-46. in 51.odstavek zgoraj.) Zlasti so menila, da se pritožniki kot tožniki v spornih postopkih niso sklicevali na obseg pritiska, ki so ga vlagatelji izvajali z dvigom svojih sredstev iz Dadasovih skladov, niti ga niso dokazali (glej 44. odstavek zgoraj). Pritožniki niso predložili nobenih prepričljivih argumentov, ki bi vzbudili dvome o tej ugotovitvi. Sodišče na podlagi vsega gradiva, ki ga ima na voljo, in ob upoštevanju svojih ugotovitev iz 6. člena konvencije (glej 96. odstavek zgoraj) ne more ugotoviti, da bi bila sklepna ugotovitev domačih sodišč, katerih naloga je predvsem ugotovitev dejanskega stanja, na kakršen koli način samovoljna.
120. Na koncu Sodišče meni, da so trditve o očitanem uhajanju informacij pred 20. marcem 1996 in učinkih sporočila za javnost z dne 15. marca 1996 na vrednost premoženja pritožnikov pred objavo sklepa o določitvi največje vrednosti ostale neutemeljene, zlasti glede na trditev vlade, da se je VEP Dadasovih skladov dejansko povečevala do 26. marca 1996.
121. Glede na zgoraj navedene ugotovitve in ob upoštevanju polja proste presoje, ki ga imajo države v zvezi z zadevami, povezanimi z gospodarsko politiko, Sodišče meni, da sklep o določitvi največje vrednosti in njegov učinek na pritožnike nista ogrozila ravnovesja, ki ga je bilo treba najti med varstvom pravic pritožnikov in javnim interesom.
Iz tega sledi, da je tudi ta pritožba očitno neutemeljena in jo je treba zavrniti v skladu s točko a tretjega odstavka in četrtim odstavkom 35. člena konvencije.
122. Pritožniki so trdili, da je bil sklep o določitvi največje vrednosti kljub svojemu splošnemu značaju usmerjen v Dadasove sklade, saj so bili to edini skladi, ki so presegli najvišjo vrednost, določeno v sklepu o določitvi največje vrednosti. Trdili so tudi, da jih je Agencija obravnavala drugače, saj je DZU Kmečka družba, ki je 20. junija 1996 prevzela več kot 13% Dadasovih skladov, omogočila začasno ustavitev prodaje in odkupa investicijskih kuponov do 23. avgusta 1996 (glej 27. odstavek zgoraj).
123. Vlada je poudarila, da omejitev največje dovoljene višine sredstev v skladih, ni veljala za posamezne sklade, temveč za vse vzajemne sklade, ki jih je upravljala ena sama DZU. Če se sklep Agencije ne bi uporabljal za vse vzajemne sklade, ki jih upravljajo posamezne DZU, bi lahko DZU zaobšle sklep z ustanovitvijo novega vzajemnega sklada, potem ko bi vrednost portfelja vzajemnih skladov, ki so jih upravljale, dosegla največjo dovoljeno višino. Trdila je, da so bili različni skladi obravnavani različno, glede na njihovo posebno situacijo.
124. Sodišče ugotavlja, da je sklep o določitvi največje vrednosti določil največjo dovoljeno višino sredstev v vzajemnih skladih, ki jih je lahko upravljala ena sama DZU. Pritožniki niso dokazali, kako jih je sklep o določitvi največje vrednosti obravnaval drugače kot druge imetnike investicijskih kuponov v vzajemnih skladih v primerljivem položaju. V zvezi z možnostjo Kmečke družbe, da začasno ustavi poslovanje, se Sodišče sklicuje na zgoraj navedeno ugotovitev, da pritožniki niso dokazali, da jim je bilo takrat preprečeno zahtevati podoben ukrep v zvezi s Proficio Dadas.
125. Iz navedenega izhaja, da je ta očitek očitno neutemeljen in ga je treba zavrniti v skladu s točko a tretjega odstavka in četrtim odstavkom 35. člena konvencije.

Iz teh razlogov Sodišče soglasno


1. Odloči, da se vloga črta s seznama zadev, kar zadeva pritožnike Ivana Reberška (št. 359), Marjana Seliškarja (št. 580), Vinka Vodopivca (št. 453) in ENERGOREVIT d.o.o. (št. 501);

2. Razglaša, da je pritožba nesprejemljiva kar zadeva ostale pritožnike.

Sestavljeno v angleškem jeziku in poslano v pisni obliki 8. aprila 2021.


(podpis) (podpis)

Hasan Bakýrcý Valeriu Griţco
namestnik sodnega tajnika predsednik

PRILOGA


PREGLEDNICA 1
Št.Ime pritožnikaLeto rojstvaKraj stalnega prebivališča
1Anton BENCE1947Maribor
2Marija ML. BOVHA1967Logatec
3Marija ST. BOVHA1943Logatec
4Tone BOVHA1967Logatec
5Boštjan BRANILOVIČ1975Maribor
6Božidar BRANILOVIČ1953Maribor
7Marija MARKOVIČ*
(dediči: Nedeljko Markovič, Nataša Marinšek, Jasmina Markovič, Tanja Markovič Hribernik)
1938Maribor
8Nedeljko MARKOVIČ1933Maribor
9Romana ŠKERL1940Ljubljana
10Ivan VUK1954Gornja Radgona

PREGLEDNICA 2
Št.Ime pritožnikaLeto rojstvaKraj stalnega prebivališča
11Anton AHAC1950Trbovlje
12Mirko AMBROŽIČ1950Vremski Britof
13Aleš ANDREJKA 1968Lukovica
14Majda ANŽIN 1953Laško
15Ivan ARH1961Izlake
16Aljaž BABIČ 1988Maribor
17Branko BABIČ 1957Maribor
18Petra BABIČ 1985Maribor
19Stanislav BAJC1944Ljubljana
20Katarina BAJEC1966Maribor
21Tomaž BAJEC1967Maribor
22Taja BALOG1955Radeče
23Brana BAŠA MAČEK1939Ljubljana
24Milan BAŠKOVIČ 1956Ljubljana
25Marko BEDINA 1957Tržič
26Tomaž BERCE1971Dornberk
27Vincencija BERČIČ 1947Ljubljana
28Igor BERGINC 1961Vodice
29Anton BERTONCELJ 1961Selca
30Miroslav BERTONCELJ 1960Maribor
31Irena BLAS 1966Ljubljana
32Marija BLAS1941Ljubljana
33Rudolf BLAS 1940Ljubljana
34Roman BLATNIK 1964Ljubljana
35Boris BLAŽIČ 1961Trbovlje
36Marija BLAŽIČ*
(dedič: Boris Blažič)
1929Trbovlje
37Vojko BLAŽIČ 1950Maribor
38Jernej BOC1967Ljubljana
39Jurij BOC 1973Ljubljana
40Marija Magdalena BOC1941Ljubljana
41Jadviga BOGATAJ 1952Šenčur
42Ivan BOLJEŠIČ 1958Vače
43Branko BOLJKO1960Logatec
44Andrej BORŠTNAR1968Koper
45Aleš BOSTIČ 1973Tržič
46Aljaž BRATINA 1966Maribor
47Branislav Franc BREČKO 1947Brežice
48Marko BRESKVAR1957Ljubljana
49Stanislav BREZNIK 1962Lukovica
50Simon BREZNIKAR 1972Žalec
51Milan BUČAR1959Ljubljana
52Ivan Budja1966Radenci
53Boris BUKOVEC1961Novo Mesto
54BURJA d.o.o.Ljubljana
55Ludvik ČEHOVIN*
(dediči: Simon Čehovin)
1927Nova Gorica
56Peter ČELOFIGA1963Maribor
57Hema ČEŠNOVAR 1934Ljubljana
58Jože ČEŠNOVAR 1936Ljubljana
59Marko ČEŠNOVAR 1974Ljubljana
60Martin ČOP1944Trbovlje
61Marjan ČRNČEC1962Pesnica pri Mariboru
62Kristina Alojzija DEKLEVA 1941Ljubljana
63Božidar DEMŠAR 1960Ljubljana
64Majda Pavla DEMŠAR1939Ljubljana
65Matjaž DENAC1968Maribor
66Miran DEVETAK 1948 Maribor
67Lidija DIVJAK 1955Podkum
68Matej DOBRAVC VERBIČ 1985Ljubljana
69Tadej DOBRAVC VERBIČ 1982Ljubljana
70Alenka DOLANC*
(dedič: Ciril Dolanc)
1941Trbovlje
71Borut DOLANC1977Trbovlje
72Gregor DOLANC 1969Trbovlje
73Jožefa DOLANC1949Trbovlje
74Ludvik DOLANC1946Trbovlje
75Robert DOLENC1966Ljubljana Šmartno
76Marjan DOVČ 1968 Ljubljana
77Alojzij DRNOVŠEK 1940Škofja Loka
78Ljudmila DRNOVŠEK 1935Trbovlje
79Vanja DUJC 1948 Koper
80Marjan FABRICI 1945Ruše
81Alojzij FAJDIGA 1940 Notranje Gorice
82Anton FAJDIGA 1943Trbovlje
83Andrej FILIPIČ 1973Krka
84Katarina FILIPIČ 1975Trbovlje
85Matjaž FILIPIČ 1943Trbovlje
86Alenka FINK ARČON 1930Ljubljana
87Ivana FLANDER1944Laško
88Miloš FORTUNAT 1970 Koper
89Ernest FRAS 1966Maribor
90Viktor FRELIH*
(dedič: Ana Frelih)
1944Podnart
91Vojko FRELIH 1959Podnart
92Marjan FROL 1951Trbovlje
93Peter GLAS*
(dediči: Otilija Glas, Marko Glas)
1945Velenje
94Aleksandra GNAMUŠ 1982Slovenj Gradec
95Janez GNAMUŠ 1969Šentjanž pri Dravogradu
96Aleš GOBEC1972Maribor
97Anton GOBEC 1943Maribor
98Borut GOBEC1970Maribor
99Stanislav GOBEC1928Podplat
100Marija GOMAZ*
(dediči: Mirjana Gomaz, Vera Gomaz Repovž)
1937Trbovlje
101Sašo GOVEKAR 1962Kranj
102Igor GRAČNAR 1961Trbovlje
103Matilda GRANDA 1952Ljubljana
104Franc GREGOREVČIČ 1956Brežice
105Amalija GREŠAK 1949Dol pri Hrastniku
106Damijan GRILC 1958Radovljica
107Primož GROS 1949Ljubljana
108Ela GRUBIŠIČ 1955Ljubljana
109Aleš HABICHT 1966Škofja Loka
110Nevenka Sonja HABICHT 1937Škofja Loka
111Stanislav HACIN 1939Trbovlje
112Milena HAFNER1966Ljubljana
113Boštjan HARI 1973Limbuš
114Alenka HEDŽET1974 Teharje
115Emil HEDŽET 1937Celje
116Matjaž HEDŽET 1964Celje
117Karmen HLADNIK PROSENC1955Trbovlje
118Aleš Mihael HODNIK 1953Ljubljana
119Iztok HOMAR1971Kamnik
120Anuša Valentina HOMEC1945Ljubljana
121Rok HOMEC*
(dedič: Hedvika Rampre)
1929Gorenja vas
122Marko HOMŠAK 1960Maribor
123Bogomir HORVAT*
(dediči: Irena Krajnc Horvat, Timotej Horvat, Matjaž Horvat)
1936Bresternica
124Janez HORVAT*
(dedič: Silva Horvat)
1939Ljubljana
125Silva HORVAT 1940 Ljubljana
126Janez HRENKO 1944Maribor
127Hinko HRIBAR1934Ljubljana
128Matej HRIBAR 1969Grosuplje
129Peter HRIBAR1974Ljubljana
130Tatjana HRIBAR1963Trbovlje
131Damijan HVALA1970Ljubljana
132IBT d.o.o.Trbovlje
133Jožef IGLIČ1948Trbovlje
134Primož INTIHAR1969Ljubljana
135Matej IVANC1962Ljubljana
136Robert IVANIČ 1966Lendava
137Andrej JAKLIČ 1963Ljubljana
138Bojan JAKLIČ 1962Ljubljana
139Aleksander JAKOPIN 1953Bresternica
140Mira JAKŠA RABIČ 1949Kranj
141Jože JAMNIK 1931Ljubljana
142Marijan JAMNIK1950Škofljica
143Marjan JAMNIK 1967Ljubljana
144Jože JAMŠEK 1957Zagorje ob Savi
145Renata JAN 1937Žiri
146Albina JANEC*
(dediči: Saša Janec, Štefan Klopčič)
1949Trbovlje
147Matjaž JANŠA 1966Ljubljana
148Igor JANŽOVNIK 1964Velenje
149Marija JARC1940 Radovljica
150Valentin JARC1934Radovljica
151Martin JAUŠOVEC*
(dediči: Klavdija Jaušovec, Dominik Jaušovec, Rene Jaušovec)
1968Jurovski Dol
152Ivan JAVORNIK 1933Šmarje Sap
153Igor JENC1963Ljubljana
154Peter JERIN 1941Ljubljana
155Tjaša JESENEC1971Šmartno v Rožni dolini
156Vlasta Vida JESENEK1946Šmartno v Rožni dolini
157Ivan JESENIK 1963Begunje na Gorenjskem
158Breda JESENŠEK 1940Krško
159JEZERO d.o.o.Most na Soči
160Marjan JORDAN 1959Trbovlje
161Gregor JURAK 1972Trzin
162Alojzij JURMAN 1962Medvode
163Melita JURMAN 1962Medvode
164Martin JUVAN 1966Ljubljana Polje
165Janja KALIN 1967Nova Gorica
166Mitja KALIN 1967Log pri Brezovici
167Ladislav KAMENIK 1954Velenje
168Mitja KAMENIK 1979Velenje
169Sebastijan KAPEL1974Rače
170Mirko KATALENIČ 1961Puconci
171Katica KAVČIČ 1934Ljubljana Šentvid
172Stanislav KAVČIČ 1940Brezovica
173Tomaž KAVČIČ 1968Dol pri Ljubljani
174Jani KAVTIČNIK 1950Maribor
175Adela KEPE 1942 Maribor
176Ludvik KEPE1939Maribor
177Biserka KIRN1945Trbovlje
178Sava Marija KLABJAN PUST1938Ljubljana
179Mirjam KLANČAR1972Turjak
180Albin KLANJŠČEK 1959Šempeter pri Gorici
181Daniel KLANJŠEK 1947Trbovlje
182Joža KLANJŠEK1952Trbovlje
183Nejc KLANJŠEK 1983Trbovlje
184Jožef KLAR1945Nova cerkev
185Štefan KLEMENT1942Ljubljana
186Milan KLEP 1955Jarenina
187Alojz KMETIČ 1943Rače
188Ana KNAFLIČ 1945Bled
189Martina KODRIČ 1962Maribor
190Tomaž KODRIČ 1971Ljubljana
191Boris KOKOLE1966Nova Gorica
192Draga KONCILJA1956Trbovlje
193Dušan KONDA1957Lukovica
194Edith KOPAČ1968Stara cerkev
195Martin KOPRIVC1952Šentjur
196Aleš KORELC1972Ljubljana Šentvid
197Urška KORELC1974Ljubljana Šentvid
198Ivanka KOREN 1956Vipava
199Marijan KOŠIČ 1934Ljubljana
Brod
200Borut KOŠIR 1956Domžale
201Peter KOVAČ 1971Vrhnika
202Franc KOVAČIČ1939Ptuj
203Franjo KOVAČIČ 1941Ljubljana Črnuče
204Karmen KOVAČIČ 1967 Rogaška
Slatina
205Roman KOŽELJ 1967Ljubljana
206Mihael KRAJNC1952Bistrica
ob Dravi
207Nuša KRAJŠEK PEČEK 1981Škofljica
208Marija KRČ 1938Ljubljana
209Mihael KRČ*
(dediči: Marko Krč,
Mihael Krč, Irena Mehlitz)
1925Ljubljana
210Miomir KRIŽAJ 1943Ljubljana
211Mojca KRIŽAJ 1969Domžale
212Dominik KRSNIK 1938Miklavž na Dravskem polju
213Dominika KRSNIK 1971Miklavž na Dravskem polju
214Mario KRZYK1961Kamnik
215Božidar KUKAR1935Ljubljana
216Matjaž KUMELJ 1957Ljubljana
217Drago KUNAVER1953Ljubljana
218Miha KUNTU1977Maribor
219Metod KURENT1971Trbovlje
220Vincenc KURENT1944Trbovlje
221Barbara KUS1971Šalovci
222Darinka KUS1941Trbovlje
223Helena KUŠEJ 1970Bleiburg
224Igor KUTOŠ 1968Murska Sobota
225Andreja KVAS1966Mojstrana
226Tina LAPANJE PAVLIN 1974Nova Gorica
227Jožefa LAZNIK 1940 Ljubljana
228Franko LEBAN 1958Tolmin
229Milojka LEBAN 1961Most na Soči
230Oton LEBAN 1956Most na Soči
231Marjan LEBIČ 1944Trbovlje
232Zoran LEBIČ 1971Trbovlje
233Mitja LESKOVAR1963Ljubljana
234Ana LESKOVEC 1927Maribor
235Jelka LEVEC1962Domžale
236Gorazd LEVSTEK 1956Ljubljana Črnuče
237Andrej LIKAR 1971Cerkno
238Dušan LIKAR 1952Lenart
239Marjan LIPEC 1955Radeče
240Janez LIPNIK 1951Ljubljana
241Jože LJUBIČ 1953Trbovlje
242Matej LOGAR1968Žalec
243Marko LOGONDER1974Ljubljana
244Matjaž MACERL1969Zagorje ob Savi
245Uršula MAJCEN 1968Ljubljana Šentvid
246Janez MALENŠEK 1941Ljubljana
247Andrej MALEŽIČ 1963Grosuplje
248MAP TRADE d.o.o.Slovenska Bistrica
249Branka MARČAN 1955Kranj
250Marjan MARTINC1969Škofljica
251Ivan MATEKOVIČ 1961Miklavž na Dravskem polju
252Marija MATEKOVIČ 1941Maribor
253Ana MATIJAŠEVIČ 1938Šempeter pri Novi Gorici
254Ivan MATIJAŠEVIČ*
(dediči: Ana Matijaševič, Boris Matjašič, Miro Matjašič)
1939Šempeter pri Novi Gorici
255Miro MATJAŠIČ 1966Šempeter pri Novi Gorici
256Edvard MATKO 1970Trbovlje
257Frančiška MATKO 1950 Trbovlje
258Mateja MATKO 1976 Trbovlje
259Marija MEDLE1962Domžale
260Zmaga Linde MEDVED 1942Maribor
261Franc MEDVEŠEK 1951Trbovlje
262Anica MEHLIN 1963Škofljica
263Anka MEJAČ 1952Ljubljana
264Mirko MEJAČ 1957Borovnica
265Rafael MIHALIČ 1961Ljubljana
266Boštjan MIHELČIČ 1966Kamnik
267Tomaž MIHEVC1956Ljubljana
268Matjaž MIKAC 1964Celje
269Andrej MIKOLAVČIČ1966Brezovica
270Matjaž MIKOŠ 1959Log pod Mangrtom
271Draga MILENOVIČ 1947Maribor
272Goran MILOŠEVIČ 1968Murska Sobota
273Vladimir MILOŠEVIČ 1940 Murska Sobota
274Dušica MOHORA 1950Maribor
275Vladimir MOHORA 1947Maribor
276MOJA MAKSIMA d.o.o.Trbovlje
277Boris MOŠKON 1965Trbovlje
278Jolanda MRAMOR1965Rakek
279Uroš NAPRUDNIK 1952Trbovlje
280Boris NEMANIČ 1959Ljubljana
281Karel NEUBERG1942Maribor
282Frančišek NOVAK*
(dediči:
Marija Novak, Milojka Novak, Vojka Novak)
1936Velenje
283Janez NOVAK 1976Grosuplje
284Miran NOVŠAK 1944Ljubljana
285Drago NUČIČ 1932Trbovlje
286Uroš NUČIČ 1961Portorož
287Darko OBLAK 1967Višnja gora
288Jernej OBLAK 1960Ortnek
289Janez OCEPEK*
(dediči: Marjeta Ocepek, Alenka Stražišar, Janez Ocepek)
1932 Trbovlje
290Matilda ODREITZ*
(dediči: Aleksander Odreitz, Ladislav Odreitz, Marjeta Urbas, Boris Odreitz)
1926Sv. Jurij ob Ščavnici
291Feliks OGRINC1943Ljubljana Črnuče
292Stanislav OGRINC1964Ljubljana Črnuče
293Janez OMAHEN 1964Višnja gora
294Stanko OPARA1963Trebnje
295Pavel OREHEK 1955Dob pri Domžalah
296Igor OREL 1946Nova Gorica
297Anton OVEN 1954Veliki Gaber
298Marija OVEN*
(dedič: Marija ml. Oven)
1924Veliki Gaber
299Alan PAVLIN 1968Nova Gorica
300Cecilija PAVLIN 1946Ljubljana
301Simona PEČNIK POSEL 1964Maribor
302Jožica PERHAVC1941Maribor
303Franci PESTOTNIK 1968Kamnik
304Marta PEŠEC 1941Ljubljana
305Tomaž PEŠEC 1968Ljubljana
306Roman PEŠELJ 1952Trbovlje
307Franc Werner PETEK 1943 Maribor
308Viktor PETEK 1970Maribor
309Gorazd PETROVIČ 1963Kranj
310Robert PIČULIN 1974Kranj
311Štefanija PIKO 1944Prevalje
312Valentin PIKO 1938Prevalje
313Andrej PIKON*
(dedič: Boštjan Pikon)
1934Blejska Dobrava
314Antonija PIKON 1941Blejska Dobrava
315Albin PINTAR*
(dedič: Jerica PINTAR)
1936Trbovlje
316Albin PINTAR1967Ljubljana
317Janez PINTAR 1934Kranj
318Jerica PINTAR 1947Trbovlje
319Marija PLEŠA 1943Kranj
320Majda PLESTENJAK 1944Kranj
321Helena PLUT 1964Ljubljana Polje
322Tadeja PLUT GRAD1964Ljubljana Polje
323Igor POBERAJ 1950 Notranje
Gorice
324Aleš POČIVALŠEK 1950 Maribor
325Marija PODGORŠEK 1953Komenda
326Ernest PODOBNIK 1949Cerkno
327Alenka POGAČAR 1952Maribor
328Franc POGAČNIK 1965Zgornja
Besnica
329Matjaž POHLIN 1968Ljubljana Črnuče
330Danijela POLJANŠEK 1944Idrija
331Igor POLJANŠEK 1975Idrija
332Jurij POLJANŠEK 1943Idrija
333Miloš POLJANŠEK 1949Idrija
334Stane POPLAS*
(dedič: Stanislava Savšek)
1934Trbovlje
335Elizabeta POSEL 1933Maribor
336Franc POSEL 1964Maribor
337Franjo POSEL 1939Maribor
338Marjan POTOČAN 1967Lovrenc na Pohorju
339Srečko POTOČNIK 1947Loče pri Poljčanah
340Karol POŽUN 1953Trbovlje
341Breda PRAH 1962Zgornja Polskava
342Dejan PREDALIČ 1971Rakek
343Irma PREMUŠ 1950 Radenci
344Robert PREMUŠ 1972Gornja Radgona
345Simon PREVODNIK 1952Škofja Loka
346Jože PRIMOŽIČ 1943Maribor
347Projektivni biro Velenje d.d. Velenje
348Aleš PROSENC1971Loka pri Zidanem
mostu
349Mirko PROSENC 1952Trbovlje
350Martin PUNCER1937Žalec
351Anica PUST 1964Ljubljana
352Matjaž PUST 1948 Ljubljana
353Matjaž PUŽ1959Lenart
354Alojz RABIČ 1950 Kranj
355Edvard RAJH1931 Trbovlje
356Breda RAK 1937Ljubljana
357Martin RAVNIKAR 1977Ljubljana
358Katja RAVŠL DEBELJAK 1969Ljubljana
359Ivan REBERŠEK* 1942Domžale
360Andrej REBOLJ 1962Medvode
361Ivan REČNIK 1940 Maribor
362Borut REPŠE 1974Mozirje
363Ivan RESTAR1950 Hrastnik
364Boris RIŽNAR 1955Maribor
365Tomaž RIŽNAR 1983Rače
366Roman ROBAS 1942Medvode
367Franci RODE 1947Vrhnika
368Janez RODE1951Vrhnika
369Martin ROJŠEK*
(dediči: Olga Pivk Vidmar, Irena Rojšek)
1927 Trbovlje
370Andrej ROSINA1931 Ljubljana
371Viljem RUGELJ*
(dediči: Marta Klančar, Danijela Rugelj)
1942Trbovlje
372Ljubomira RUPNIK 1951Maribor
373Dejvi RUŽIČ 1975Maribor
374Bojan SAMARIN 1936 Ljubljana
375Jožefa SAMARIN 1938 Ljubljana
376Milan SAVŠEK 1958Trbovlje
377Zoran SCHENK 1972Preddvor
378Monika SEČNIK 1974 Ljubljana
379Drago SELIŠKAR 1950 Kranj
380Janko SELJAK 1963Vrhnika
381Pavla SENDELBACH 1938Celje
382Sandi SENDELBACH1960 Šentjur
383Marija SEŠLAR*
(dediči: Alojz Sešlar, Dejan Sešlar, Matej Sešlar)
1946Izlake
384Matej SEŠLAR1975Izlake
385Simona SIMONIČ 1968 Šmartno ob Paki
386Marjeta SKUBIC1942Ljubljana
387Kristina SKUTNIK1950Muta
388Mirko SLANA 1953Markovci
389Anica SLAPNIČAR 1949Ljubljana
390Marija SMOLAR 1945Slovenska Bistrica
391Mirko SODJA 1959Srednja vas v Bohinju
392Bogomil SOTENŠEK 1973Zagorje ob Savi
393Jurij SREBOTNIK 1951Maribor
394Štefica STAUT*
(dediči: Marina Rižnar, Gorazd Staut)
1923Maribor
395Stanka STERMŠNIK 1946Gornji Grad
396Ivo STRAHIJA 1960 Maribor
397Franc STROPNIK 1941Velenje
398Pavla SUBAN ŠVAL 1946Grosuplje
399Jozefina SUBOTIČ 1937Celje
400Tomaž SUBOTIČ 1959Celje
401Oskar SUHADOLNIK 1950Šempeter v Savinjski dolini
402Danica ŠANC1940Trbovlje
403Gabrijela ŠEMRL 1940Brezovica pri Ljubljani
404Viktor ŠEŠOK 1944Litija
405Albin ŠIFRAR 1951Žiri
406Marija ŠIFRAR1955Žiri
407Ana Gertruda ŠMID 1947Maribor
408Ljudmila ŠORN*
(dedič: Uroš NUČIČ)
1920Trbovlje
409Antonija ŠOSTER1934Trbovlje
410Mira ŠPENKO 1953Smlednik
411Trpimir ŠTIGLIC 1959 Grosuplje
412Igor ŠTUBELJ 1962Ljubljana
413Ivana Breda ŠTUHEC*
(dediči: Matjaž Štuhec, Peter Štuhec)
1933Maribor
414Jože ŠUMANDL 1953Limbuš
415Damjana ŠURBEK 1970Ljubljana
416Robert ŠUŠTAR1953Trbovlje
417Olga ŠUŠTERŠIČ 1950 Ljubljana
418Radovan TALJAT 1948Most na Soči
419Peter TANŠEK 1964Ljubljana
420Viljem TANŠEK 1938Ljubljana
421Oto TEŽAK 1961Ptuj
422Sara TEŽAK 1990Ptuj
423Branko TIČ 1935Radomlje
424Stanislav TOMC1953Trbovlje
425Marija TOME 1950 Ljubljana Polje
426Andrija TOMIČ 1935Miren
427Romana TOMIČ 1939Miren
428Ana TOMŠE1955Trbovlje
429Vesna TOMŠE1978Celje
430Albina TRATNIK 1932Ljubljana
431Etbin TRATNIK 1971Ljubljana
432Lilijana TRATNIK 1962Ljubljana
433Darja TRČEK 1971Vrhnika
434Igor TRČEK1972Log pri Brezovici
435Veronika TRČEK 1950 Vrhnika
436Silva TREBUŠAK 1941 Domžale
437Manfred Viktor TRIPONEZ 1950 Bled
438Janko TROBIŠ 1962Škofja vas
439Natalija TRSTENJAK 1967Maribor
440Jakob UMEK 1944Trbovlje
441Urban UMEK 1969 Domžale
442Borut URANKAR 1967Ljubljana Šentvid
443Marjana URDIH 1964Trbovlje
444Renato URDIH 1965Trbovlje
445Aljaž UZAR 1966Tržič
446Marjan VAVPOTIČ 1951Maribor
447Peter VELIKONJA1955Ljubljana
448Natalija VERDEV 1964Prebold
449Silvo VIDERGAR1967Moravče
450Srečo VIDERGAR1937Moravče
451Jožef VIHAR 1941Maribor
452Dušan VINTER1962Ljubljana
453Vinko VODOPIVEC*1941Ljubljana
454Vojko VODOPIVEC1956Maribor
455Aleš VOLČANŠEK 1967Krško
456Marjetica Jožica VRABIČ 1942Ljubljana
457Peter VREČIČ 1968Maribor
458Boštjan VREČKO 1974Maribor
459Irena ZADRAVEC1954Gornja
Radgona
460Janez ZAFOŠNIK 1952Lovrenc na Dravskem Polju
461Peter ZAGOŽEN 1944Ljubljana
462Helena ZAKRAJŠEK 1965Ljubljana
463Jakob ZALAZNIK 1945Ljubljana
464Margareta ZANDOMENI 1944Koper
465Matjaž ZANDOMENI 1965Koper
466Zasavski računski center d.d. Trbovlje
467Andrej ZAVRIŠEK 1956Ljubljana
468Sergej ZEI1965Maribor
469Nataša ZEMLJIČ 1933Maribor
470Blaž ZOBEC1969Ljubljana
471Andrej ZORAN 1962Novo mesto
472Matej ZORAN 1965Novo mesto
473Anka ZORC1955Vrhnika
474Alojzij ZUPAN 1947Kamnik
475Marjan ZUPAN 1947Trbovlje
476Jožefa ZUPANČIČ 1943Celje
477Metka ZUPANČIČ MARUŠIČ 1966Ljubljana
478Drago ZVER 1950 Domžale
479Irena ŽAGAR1954Trbovlje
480Franc ŽITNIK 1933Ljubljana
481Boris ŽLENDER1959Ptuj
482Alojz ŽNIDARČIČ 1934Šempeter v Savinjski dolini
483Helena ŽNIDARČIČ*
(dediči: Bojan Žnidarčič, Mitja Žnidarčič)
1938Šempeter v Savinjski dolini
484Tomaž ŽUMER1962Škofja Loka
485Miloš ŽUŽEK 1962Velike Lašče

PREGLEDNICA 3
Št.Ime pritožnikaLeto rojstvaKraj stalnega prebivališča
486Boris ARČON 1947Šempeter pri Gorici
487Dušan BAVEC 1962Stari trg
488Jožef BELTRAM1948Šempeter pri Gorici
489Tadej BITENC 1969Ljubljana
490Srečko BOBEK 1969Maribor
491Jernej BOC1939Ljubljana
492Mateja BREZNIKAR1970Žalec
493Mihael BRUNČKO 1974Maribor
494Ignacij BURJA1936Domžale
495Matjaž CIMPERMAN 1945Ljubljana
496Bojan DAJČ 1965Ljubljana
497DIORS d.o.o.Grosuplje
498Ciril DOLANC1941Trbovlje
499Marinka DROBNIČ 1951Medvode
500ENERGOCONSULTING d.o.o.Maribor
501ENERGOREVIT d.o.o.*Maribor
502Bogomir ERŽEN 1946Žirovnica
503Igor FABJAN1964Ljubljana
504Janko FINK1953Preserje
505Martin FORTE 1954Trbovlje
506Danica GERŠAK 1948Maribor
507Marija GLAVIČ 1940Ruše
508Peter GLAVIČ 1940Ruše
509Margita GORINŠEK 1939Ljubljana
510Jože GRANDA1947Ljubljana
511Slavko GRILC1954Radovljica
512Katarina GRILC BRILLI1945Ljubljana
513Jožef HAFNER*
(dediči: Milena Hafner, Eva Hafner, Martin Hafner)
1940Ljubljana
514Irena HERTIŠ1963Ruše
515Marijan HERTIŠ 1961Ruše
516Stanislav HOJNIK 1960Fram
517Jože HOLEŠEK 1954Trbovlje
518Franc HOMAR1945Domžale
519Dani HREŠČAK 1977Maribor
520Janez HROVAT1960Ljubljana
521Valentin HUSIĆ1943Maribor
522Jožefa JAMŠEK 1940Zagorje ob Savi
523Franc JAN1930Kranj
524Jožef JANŽEKOVIČ 1933Ljubljana
525Rudolf JERENEC1956Podlehnik
526Angela KAVČIČ 1942Dol pri Ljubljani
527Tihomir KAVČIČ 1926Ljubljana Šentvid
528Vladimir KENDA1940Selnica ob Dravi
529Tatjana KLARER KRAMER1964Celje
530Mirko KOSI 1962Velika Nedelja
531Primož KOSI 1972Maribor
532Janez KOŠAK 1957Dobrova
533Silva KRAMER1938Celje
534Barbara KRAMER ARISTOVNIK 1973Celje
535Rafael Tilen KRAVCAR1940 Turjak
536Milena KREDAR1945Trbovlje
537Avgust KRSNIK 1941Log pri Brezovici
538Marko KRŽIČ 1946Pesnica
539Boris KURNIK 1967Stara cerkev
540Andrej LAMPIČ 1949Kidričevo
541Mojca LANGBAUER GAŠPERIČ1953Kamnik
542Rafael LANGO 1957Ilirska Bistrica
543Vilma LESKOVŠEK 1955Trbovlje
544Igor MAJCEN 1969Ljubljana Šentvid
545Marta Marija MAJCEN 1940Ljubljana Šentvid
546Blaž MALAVAŠIČ 1974Trbovlje
547Marko MALAVAŠIČ 1967Trbovlje
548Marko MALAVAŠIČ 1979Trbovlje
549Franjo MAROŠEK 1927Vitanje
550Dušan MEDLE1966Domžale
551Igor MEDVED1968Maribor
552Janko MEŽIK1968Ljubljana
553Anton MIKAC*
(dediči: Matjaž Mikac, Tomaž Mikac)
1931Celje
554Rudi MLAKAR1963Ptuj
555Bojan MOHAR 1956Vrhnika
556Oskar MOŠKAT*
(dedič: Mojca Mavrič)
1958Cerkno
557Iztok MOZETIČ 1964Ljubljana
558Jožef NADRAH 1940Ljubljana
559Cvetka NOGRAŠEK KNAFLIČ 1941Ljubljana
560Ignac NOVAK 1957Brezovica
561Aleksander ODREITZ1952Sv. Jurij ob Ščavnici
562Milan PAVLIN 1949Vrhnika
563Matjaž PEČOVNIK 1962Slovenska Bistrica
564Borut PERHAVC1942Maribor
565Franc PERME1933Trbovlje
566Aleš PEŠEC 1963Brezovica pri Ljubljani
567Ivan PETROVIČ 1945Radenci
568Jože PIRC1934Ormož
569Mira Marija PIRC1937Ormož
570Franc PLESTENJAK 1935Kranj
571Dušan POŽUN1957Trbovlje
572Majda PRAPROTNIK 1957Ljubljana
573Marina PREŠERN1947Ljubljana
574Milan PUŠENJAK*
(dedič: Robert Pušenjak)
1949Maribor
575Andreja REMŽGAR1937Ljubljana
576Albin REPŠE 1946Mozirje
577Renata KIDRIČ
ROGLIČ
1958Hrastnik
578Janez RUPNIK 1945Maribor
579Rok SEČNIK 1933Ljubljana
580Marjan SELIŠKAR*
1946Kranj
581Vlasta Štefanija ŠKORJAK 1945Ljubljana
582Sandra TIČ TREBUŠAK 1972Domžale
583Ivan TRUPKOVIČ1956Celje
584Ana TURK1942Izola
585Alojz Dimitrij VERBIČ 1943Domžale
586Breda VRHOVEC 1948Ljubljana
587Dušica ZANDOMENI1972Koper
588Peter ZUPANČIČ 1968Trbovlje
589Stanislava ZUPANČIČ 1941Trbovlje
590Anica ŽNIDAR1950Radomlje
591Anton ŽNIDAR 1949Radomlje
592Tina ŽNIDAR MOŽINA1976Radomlje



Show details for Podatki o posegih v dokumentPodatki o posegih v dokument