POSTOPEK
1. Zadeva se je začela s pritožbo (št. 36480/07) proti Republiki Sloveniji, ki jo je na podlagi 34. člena Konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin (v nadaljnjem besedilu: konvencija) pri Sodišču vložil Ljubomir Lekić. Pritožnika je pred Sodiščem zastopal S. Zdolšek, odvetnik iz Ljubljane. 2. Slovensko vlado (v nadaljnjem besedilu: vlada) je zastopala B. Jovin Hrastnik, državna pravobranilka. 3. Pritožnik je navedel predvsem, da je izbris podjetja L. E. iz sodnega registra pomenil nesorazmeren poseg v njegovo pravico do mirnega uživanja premoženja, saj je pomenil tudi to, da je podjetje, katerega delničar je bil, prenehalo obstajati. Poleg tega je postal tudi osebno odgovoren za dolgove podjetja. 4. Vlada je bila o pritožbi obveščena 28. novembra 2012. Marko Bošnjak, izvoljeni sodnik iz Slovenije, ni mogel sodelovati pri obravnavanju zadeve (28. člen Poslovnika Sodišča). Zato se je predsednik četrtega oddelka odločil, da za sodelovanje pri obravnavanju zadeve imenuje Boštjana Zalarja kot ad hoc sodnika (četrti odstavek 26. člena konvencije in prvi odstavek 29. člena Poslovnika).
DEJSTVA
I. OKOLIŠČINE ZADEVE
5. Pritožnik je bil rojen leta 1956 in živi v Ljubljani.
II. UPOŠTEVANI DOMAČA ZAKONODAJA IN PRAKSA
PRAVO
I. PREDHODNI UGOVORI VLADE
II. ZATRJEVANA KRŠITEV 1. ČLENA PROTOKOLA ŠT. 1 H KONVENCIJI.
61. Ob sklicevanju na 1. člen protokola št. 1 h konvenciji se je pritožnik pritožil, da je bila kršena njegova pravica do mirnega uživanja premoženja. Poleg tega se je v skladu s prvim odstavkom 6. člena konvencije pritožil, da izbrisa iz sodnega registra niso spremljala postopkovna jamstva in da je bila zaradi tega kršena njegova pravica do poštenega sojenja. 62. 1. člen protokola št. 1 h konvenciji določa:
Prejšnje določbe pa nikakor ne smejo omejevati pravice držav, da uveljavijo zakone, za katere menijo, da so potrebni za nadzor nad uporabo premoženja v skladu s splošnim interesom ali za zagotovitev plačila davkov, drugih prispevkov ali denarnih kazni."
1. Navedbe strank
1. Upoštevano pravilo 1. člena protokola št. 1
i) Navedbe strank
III. ZATRJEVANA KRŠITEV 13. ČLENA KONVENCIJE
131. Pritožnik se je pritožil tudi, da mu je bilo zavrnjeno učinkovito pravno sredstvo po 13. členu konvencije v zvezi s postopkom izbrisa. Sam ni mogel doseči poprave krivice za kršitev njegove pravice do sodelovanja v postopku in ni imel na voljo učinkovitega pravnega sredstva zoper sklep o izbrisu podjetja iz sodnega registra. 132. Sodišče pripominja, da glede pritožnikove pritožbe o nezakonitosti izbrisa, gledano z vidika dostopnosti in predvidljivosti zakonodaje, na kateri temelji ukrep, ni bilo ugotovljeno, da bi ta razkrivala kršitev 1. člena protokola št. 1 h konvenciji. Sodišče tudi ni ugotovilo utemeljenosti njegove pritožbe glede pomanjkanja postopkovnih jamstev za izpodbijanje izbrisa. Na podlagi teh in drugih ugotovitev, ki so jih navedle stranke, je Sodišče presodilo, da ukrep ni pomenil prekomerne individualne obremenitve za pritožnika (glej 130. odstavek). V skladu z navedenim Sodišče ugotavlja, da pritožnik ne more upravičeno zahtevati poprave krivice zaradi svoje nezmožnosti sodelovanja v postopku, za katero je bilo ugotovljeno, da jo je treba pripisati pomanjkanju njegove dolžne skrbnosti (glej 104. odstavek). Iz istega razloga Sodišče ne more sprejeti njegove pritožbe o pomanjkanju učinkovitega pravnega sredstva proti izbrisu kot "dokazljive" zahteve, ki bi jo uveljavljal na podlagi 13. člena konvencije. 133. Iz navedenega sledi, da je tudi ta del pritožbe očitno neutemeljen in ga je treba zavrniti v skladu s tretjim odstavkom in četrtim odstavkom 35. člena konvencije.
IZ TEH RAZLOGOV SODIŠČE SOGLASNO
1. razglaša, da so pritožnikovi očitki po 1. členu protokola št. 1 h konvenciji sprejemljivi in da je preostanek pritožbe nesprejemljiv; 2. razsoja, da 1. člen protokola št. 1 h konvenciji ni bil kršen.
Sestavljeno v angleškem jeziku in 14. februarja 2017 poslano v skladu z drugim in tretjim odstavkom 77. člena Poslovnika Sodišča.
Marialena Tsirli András Sajó sodna tajnica predsednik Podatki o posegih v dokument