DEJSTVA
Pritožnica, gospa Marija Grušovnik, je slovenska državljanka, ki se je rodila leta 1943 in živi v Šempetru. Pred Sodiščem jo je zastopal gospod D. Teržan, odvetnik s pisarno v Celju. Toženo Vlado (v nadaljevanju: »Vlada«) je zastopal njen zastopnik, gospod Lucijan Bembič, generalni državni pravobranilec.
1. Ustava Republike Slovenije
Vsi so pred zakonom enaki.«
Sodi mu lahko samo sodnik, ki je izbran po pravilih, vnaprej določenih z zakonom in s sodnim redom.«
2. Ustavni zakon za izvedbo Temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije iz leta 1991
...«
(2) Povračilo škode se odmerja po cenah ob izdaji sodne odločbe, razen če zakon ne odreja kaj drugega.
(2) Pri odločanju o zahtevku za povrnitev negmotne škode ter pri odmeri odškodnine gleda sodišče na pomen prizadete dobrine in namen te odškodnine, pa tudi na to, da ne bi šla na roko težnjam, ki niso združljive z njeno naravo in družbenim namenom.«
(2)...«
(2) Če rok za izpolnitev ni določen, pride dolžnik v zamudo, ko upnik ustno ali pismeno, z izvensodnim opominom ali z začetkom kakšnega postopka, katerega namen je doseči izpolnitev obveznosti, zahteva od njega, naj izpolni svojo obveznost.«
4. Obligacijski zakonik iz leta 2001
Obrestna mera zamudnih obresti znaša 8% letno, če poseben zakon ne določa drugače.«
Pri določanju zneska pravične odškodnine za premoženjsko škodo, bo sodišče upoštevalo tudi obdobje od datuma, ko je škoda nastala, do datuma, ko je bila izdana sodba, če je to upravičeno glede na čas, ki je pretekel od nastanka škode, oz. glede na druge okoliščine v zadevi.«
10. Praksa Vrhovnega sodišča Republike Slovenije
od datuma sodbe prvostopenjskega sodišča naprej po predpisani obrestni meri zamudnih obresti (2. člen Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o predpisani obrestni meri zamudnih obresti in temeljni obrestni meri).
(3) Plačila nadomestila so predmet izravnave temeljne obrestne mere (3. člen Zakona o predpisani obrestni meri zamudnih obresti in temeljni obrestni meri) ali obrestne mere, s katero sta se strinjali obe stranki (372. člen Obligacijskega zakonika).”
(2.)...
(3.) “Odločbe Ustavnega sodišča so obvezne.”
31. Pritožnica se je na podlagi 1. odstavka 6. člena Konvencije pritožila nad pravno prakso domačih sodišč, zaradi katere so ji bile dodeljene zgolj zamudne obresti za odškodnino za nepremoženjsko škodo od datuma, ko je bila izdana sodba. Trdila je, da je takšna pravna praksa v nasprotju z zadevnimi zakonskimi določili, v skladu s katerimi je potrebno zamudne obresti plačati od datuma, ko je nastala škoda. Pritožnica se je ravno tako oprla na prvi odstavek 6. člena, skupaj z 14. členom Konvencije ter je zatrjevala, da je pred spremembo pravne prakse leta 2002, ko osebam, ki so zahtevale odškodnino za nepremoženjsko škodo, ni bil priznan čas, ko so morale čakati na odločitev sodišča, prihajalo do diskriminacije med tistimi, ki so čakali na sodbo sodišča dalj časa in tistimi, ki so na obravnavo svojega zahtevka čakali manj časa. 32. Vsebinsko se je pritožnica oprla tudi na 1. člen protokola št. 1 ter se je pritožila, da je utrpela izgubo, ker ji niso bile dodeljene zamudne obresti vsaj za obdobje med datumom, ko je vložila tožbo in datumom, ko je bila sodba izdana.
PRAVO
I. ZATRJEVANA KRŠITEV 1. ODSTAVKA 6. ČLENA KONVENCIJE, BRANEGA SAMOSTOJNO ALI SKUPAJ S 14. ČLENOM
33. Pritožnica se je na podlagi 1. odstavka 6. člena Konvencije pritožila, da je bil odškodninski postopek pred domačimi sodišči krivičen, v smislu, da so bile zamudne obresti na odškodnino za nepremoženjsko škodo arbitrarno dodeljene le od datuma, ko je prvostopenjsko sodišče izdalo sodbo. Pritožnica se je pritožila tudi na podlagi 1. odstavka 6. člena skupaj s 14. členom, da pri osebah, ki so zahtevale odškodnino za nepremoženjsko škodo ni bil upoštevan čas, ko so morale čakati na odločitev sodišča, torej je izpodbijana sodna praksa diskriminirala tiste, ki so na odločitev morali čakati dalj časa, kot drugi. Zadevni del prvega odstavka 6. člena se glasi:
1. Stališča strank
II. ZATRJEVANA KRŠITEV 1. ČLENA PROTOKOLA št. 1 KONVENCIJE
59. Vsebinsko se je pritožnica pritožila tudi, da to, da je bila prikrajšana za zamudne obresti od datuma, ko je vložila tožbo, do datuma, ko je prvostopenjsko sodišče izdalo sodbo, predstavlja kršitev njenih pravic iz 1. člena protokola št. 1 Konvencije, ki v predmetnem delu določa:
Iz teh razlogov Sodišče soglasno: